Unie-besprekingen ia beslissend stadium L NIEUWS Jongste besluiten van Washington gelden voor alle Marshallanden Adenauer Bondskanselier vai West-Duitsland Amsterdams bedrijf ontslaat 400 arbeiders Snelste vliegtuigen ter wereld speciaal voor postvervoer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND vrijdag ie sept. 1949 Wm Een nieuw Duitsland. U.N.C.I. laat haar passieve houding varen Auto op onbewaakte overweg gegrepen. „Ongehoorzaamheid op het juiste ogenblik". P.T.T. voert nieuwe telefoontarieven in. Eén dode bij ketelontploffing in strocartonfabriek. Wegens financiële moeilijk heden SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- «tratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswij kstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1358 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: r. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; J. s. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.17 u. onder 18.52 u., Maan op 0.00 u. onder 17.06 u. Hoogwater op Zaterdag 17 Sept.: Vlissingen: 8.37 u. 1.11 m., 21.30 u. 1.22 m,; Terneuzen: 9.01 u. 1.30 m., 21.52 u. 1.42 m.; Wemeldinge: 9.59 u. 1.11 m„ 22.46 u. 1.23 m.; Zierikzee: 9.39 u. 0.96 m., 22.30 u. 1.08 m. He ontwikkeling van de his- torie van Duitsland is in een nieuw stadium gekomen. In 1918 kwam aan het keizer rijk een einde en werd de re publiek gesticht. Deze republiek ging ten on der, toen Hitier het president schap afschafte en hij zelf als Führer van het Duitse volk op trad. Maar ook de nationaal-socia- listische dictatuur hield geen stand. Hitier droomde niet alleen, maar oreerde ook voortdurend van een duizendjarig rijk, dat de eeuwen zou verduren, doch reeds in 1945 stortte zijn bouw sel ineen. Na de dood van Hitier zijn nog zwakke pogingen gedaan om afzonderlijk met de Wester se geallieerden te onderhande len, maar dit pogen had geen resu'taat. De Duitsers werden gedwon gen volledig en onvoorwaarde lijk te capituleren, waarna de Westerse geallieerden samen met Rusland over het lot van Duitsland zouden beslissen. Tn de Verklaring van 5 Juni 1945 werd uitgesproken dat de vertegenwoordigers van Engeland, Amerika, Rusland en Frankrijk, op gezag van hun respectievelijke regeringen, het souvereine gezag van Duitsland op zich namen. Duitsland werd in vier bezet tingszones verdeeld, doch er kwam een aparte regeling voor Groot-Berlijn, dat een Duitsland in het klein werd, bezet door strijdkrachten van elk der vier mogendheden. Door elk der mogendheden werd een afzon derlijk deel van Duitsland en van Berlijn bezet, maar samen bestuurden ze het gehele Duits land, dat volgens besluit van Stalin, Truman en Attlee van 2 Augustus 1945 als een eco nomische eenheid zou worden behandeld. In de practijk is hiervan ech- I ter niets terecht gekomen. Toen de ministers van Buiten landse Zaken der „Grote Vier" in 1947 te Moskou bijeenkwa men, verklaarde Rusland alleen tot medewerking bereid te zijn, als liet een schadevergoeding zou krijgen van 10.000 millioen dol lar, te betalen in goederen uit de lopende Duitse productie. Dit zou practisch betekenen dat ge heel Duitsland zou moeten wer ken voor Rusland, terwijl de anderen en in het bijzonder Amerika, het herstel van Duits land zouden financieren. De millioenen, die door het Westen voor Duitsland beschik baar werden gesteld zouden er aan de andere kant door Rus land weer worden uitgepompt. T_I et spreekt wel vanzelf, dat II de andere partners daarmee niet accoord gingen. Na eindeloos geharrewar, waarbij Rusland telkens weer nieuwe obstakels opwierp, is het tenslotte zover gekomen, dat van de samenwerking niets meer overbleef en dat Rusland en de andere mogendheden ieder op eigen gelegenheid gingen opereren. De zaken staan nu zo, dat Oost-Duitsland door de Russen op een verschrikkelijke wijze wordt geterroriseerd en dat al les in het werk wordt gesteld om van dit deel van Duitsland een Russische vazalstaat, een communistische voorpost te maken. TAe Westerse mogendheden volgden een andere tactiek. Van Rusland trekken zij zich niets meer aan. Zij gaan ook hun eigen weg, en hebben alles ge daan om West-Duitsland tot eco nomische selfhelp en tot politie ke zelfstandigheid op te voeden. Dit ging met allerlei moeilijk heden gepaard, vooral ook door dat de wens naar een ongedeeld Duitsland bij de bevolking blijft leven, maar tenslotte is het dan toch zover gekomen, dat deze week de West-Duitse republiek kon worden gesticht. Deze nieuwe republiek heeft Maandag in Prof. Heuss haar eerste president ontvangen. Het nieuwe Duitsland. Maar gedeeld. Met de stichting van deze re publiek is een voorlopig rust punt bereikt. Een eindpunt kan het niet zijn. Want sterker dan ooit dringt zich nu de vraag naar voren of het nog ooit mogelijk zal zijn tot herstel van 'de Duitse een heid te geraken. Geve God, dat het nieuwe Duitsland mag meewerken tot de vorming van een nieuw Europa, waarin niet de macht maar recht en waarheid over heersen. Twee arbeiders bij ontploffing gedood. Gistermiddag deed zich bij de katoenfabriek N.V. van Vlissingen te Helmond door onbekende oor zaak een onploffing voor van een blik met cellulosestof. Tengevolge hiervan werden de 37-jarige H. Bosman uit Bakel, gehuwd en va der van vier kinderen en de 30- jarige J. Maas uit Helmond, ge dood. Door de ontploffing ontstond bovendien brand in de graveerde- rij. De Helmondse brandweer was evenwel onmiddellijk aanwezig, waardoor uitbreiding van de brand voorkomen kon worden. Bo vendien slaagde de brandweer er in drie arbeiders, die ingesloten waren en in de cpllulosedamp dreigden te stikken, tijdig uit hun benarde positie te verlossen. De besprekingen betreffende de Nederlands-Indonesische Unie zijn thans in een beslissend stadium gekomen, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. In kringen der Rondetafel conferentie. Algemeen is men van opvatting, dat de aangekondigde weekend conferentie der Centrale Commis sie van bijzonder groot belang zal zijn voor het verdere verloop van de besprekingen. Zoals bekend wil men aan In donesische zijde het internationale karakter van de Unie uitdrukke lijk zien vastgesteld, terwijl daar naast de Unie naar Indonesisch inzicht gesloten moet worden tus sen twee partijen, die op het mo ment van ondertekening van het verdrag volledig souverein zijn. In de Nederlandse Unie-concep tie blijft men van Indonesische zijde te veel het karakter van superstaat" zien. Er wordt ook een verschillende functie en status aan de Unie organen toegedacht. In Indonesi sche kringen leven ernstige be zwaren tegen permanente Unie organen met uitsluitend beslis sende bevoegdheden. Men ziet de samenwerking in Unieverband lie ver verwerkelijkt door incidente le samenkomsten van ministers der partners met het doel over bepaalde aangelegenheden met elkander te overleggen telkens wanneer de noodzakelijkheid of wenselijkheid zich voordoet. Een ander bezwaar van In donesische zijde betreft het Ne derlandse voorstel om in het Unie statuut een bepaling over „hand having der algemene menselijke Bestuurder op het nippertje ontsnapt. Op de onbewaakte overweg nabij Runxpute te Heiloo werd gistermorgen om 9.50 uur een personenauto, bestuurd door de heer Tesselaar uit Alkmaar, door de trein, komende uit de richting Amsterdam, gegrepen. De auto werd in een spoorberm geworpen en vloog even later in brand. Hulp was spoedig ter plaatse en men wist de enige inzittende uit de wagen te bevrijden. Met een been- en armbreuk werd hij naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. rechten en vrijheden" op te nemen. De Indonesische delegaties zijn van mening, dat een dergelijke be paling thuishoort in de constitutie van de R.I.S. Hoewel noch b(j de U.N.C.I., nöch bjj de delegaties hiervan be vestiging verkrijgbaar is menen welingelichte waarnemers, dat de U.N.C.I. de laatste dagen haar louter passieve houding heeft la ten varen. Men dacht hierbij aan de mogelijkheid, dat in het bijzon der het Amerikaanse lid, Cochran, by een ontwerp-compromis be trokken is. Door dezelfde waarnemers wordt voorts de veronderstelling geuit, dat het compromis zou gaan in de richting van een „consul tatieve raad" min of meer te ver gelijken met die der Westerse Unie. t In de subcommissies voor de handelsverdragen wordt thans de vraag besproken of de R.I.S. de bestaande handelsverdragen met het buitenland zal overnemen. De Republiek is hiertoe bereid en wel uit zuiver practische overwegin gen. De bestaande verdragen strekken zich immers niet verder uit dan tot 1 Juli 1950 .Men meent daarom dat op dit punt geen moeilijkheden zullen rijzen. In de subcommissie voor de mo netaire vraagstukken is voorts een belangrijke tegenstelling ge bleken, terwijl men op het gebied van de schuldenregeling tussen Nederland en de R.I.S. nog niet tot overeenstemming is gekomen. Verzachting der Amerikaanse douanetarieven? Te Washington ls medegedeeld, dat de besluiten, genomen tijdens de besprekingen over de dollar crisis tussen Engeland, de Ver. Staten en Canada, eveneens van toepassing zullen zijn op de an dere aan het plan-Marshall deel- nemendo landen. De door de V.S. te verlenen hulp zou in het bijzonder betrekking hebben op een mogelijke verzach ting van de Amerikaanse douane bepalingen, de keuze van het land, waarin de E.C.A.-gelden besteed moeten worden en een herziening van het Amerikaanse programma voor de vorming van strategische voorraden. De Amerikaanse regering heeft sedert het einde van de oorlog meer dan 10 milliard dollars aan diverse landen geleend en boven dien nog milliarden dollars ge schonken. Engeland ontving voor 4.704 millioen dollar aan leningen, of bijna de helft van het totale be drag. Nederland voor 427 millioen. Het kan als vrijwel vaststaand worden aangenomen, dat men van Amerikaanse zijde voor het twee de jaar van het plan-Marshall, niet bekend zal maken op welke bedragen de afzonderlijke Euro pese landen voor het gehele jaar kunnen rekenen, maar dat de toe- Dinsdag a.s. regerings verklaring. Dr Conrad Adenauer is door de Bondsdag van West-Duitsland tot kanselier gekozen. In totaal stem den 389 afgevaardigden. Adenauer heeft zijn benoeming aanvaard. De positie van de kanselier in het nieuwe Duitse bestel is zeer sterk. Wanneer hij eenmaal is ge kozen, wijst hij zijn ministers aan, bepaalt de politiek en draagt de verantwoordelijkheid voor het ge hele Kabinet. Hij kan slechts wor den afgezet als een meerderheid van de Bondsdag het eens is over een opvolger en niet door een motie van afkeuring. Deze bepa ling werd in de grondwet opge- Britse regering wilde in 1940 alle vliegvelden vernietigen. Luchtmaarschalk Sir Keith Park, die tijdens de „Slag om Groot-Brittannië" het bevel voer de over de elfde groep jachtvlieg tuigen van de Britse luchtmacht, heeft gisteren onthuld, dat hij in dertijd- heeft geweigerd een op 15 September 1940 door het Britse ministerie van luchtvaart uitge vaardigde order, strekkende tot 't treffen van voorbereidingen om elk vliegveld in Zuid-Engeland te vernielen, uit te voeren. Sir Keith, die thans zakenman is, verklaarde dat deze order werd uitgevaardigd op het tijdstip dat de vrees in Groot-Brittannië voor een Duitse inval op haar hoogst was. Hij had geweigerd de order uit te voeren, omdat Groot-Brit tannië zonder vliegvelden voor de gevechtsvliegtuigen verloren zou zijn geweest. Sir Keith had de order nimmer ter kennis van de manschappen gebracht. „Indien zij ervan hadden afgeweten, zou dat hen hebben gedemoraliseerd, want zij waren ervan overtuigd de oorlog te nen winnen" zei hij. nomen om een herhaling van de toestanden te voorkomen, die zich in de dagen van de republiek van Weimar veelvuldig voordeden, wanneer afgevaardigden van ui terst rechts en uiterst links teza men een meerderheid vormden en normaal bestuur onmogelijk maakten. Na een debat werd door de Bondsdag besloten, dat de nieuwe regering Dinsdag a.s. aan het par lement zal worden voorgesteld en dat dr Adenauer dan zijn rege ringsverklaring zal afleggen. Tegenover een correspondent van A.F.P. verklaarde Adenauer na zijn benoeming, dat zijn nieu we regering zich er in het bijzon der op zou toeleggen de betrek kingen met het buitenland te ver beteren. Een program op grote schaal voor woningbouw en algemene wederopbouw zou volgens hem slechts mogelijk zijn, indien bui tenlands kapitaal in Duitsland zou worden geïnvesteerd en het huidi ge belastingstelsel zou worden ge wijzigd. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen Donderdag 22 Sep tember a.s. een offieieel bezoek brengen aan Amsterdam. Na de lunch zal het koninklijke paar aankomen en 'a middags en avonds in de hoofdstad ver toeven. wijzingen kwartaalsgewijs bekend zullen worden gemaakt. Voorts zal na 1 Januari 1950 bij de toewijzing van Marshall-gelden van Amerikaanse zijde vermoede lijk meer rekening worden gehou den met de wijze, waarop de aan het plan-Marshall deelnemende landen zich bereid hebben getoond mede te werken aan een verrui ming van de inter-Europese han del. Drie minuten tijdslimiet wordt losgelaten. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de regeling van de nieuwe interlocale tele foontarieven. Bij het nieuwe tarief komt de drie-minutenverrekening met het maximum van 9 minuten te vervallen. Het tarief is ge baseerd op een tijdlimiet van 1 minuut, zonder maximum aantal minuten, en op het in krimpen van het aantal tarief kringen van 5 op 3 n.l. onder de 10 km., van 1025 km. en van 25 km en hoger. De nieuwe ta- rifiëring is geen tariefsverho ging, maar een tariefsverschui ving, die de totaalinkomsten voor de P.T.T. niet verhoogt. Het loslaten van de drieminu- ten-tijdslimiet en de tarifiëring per minuut brengt voor vele ge bruikers een verlaging van de gesprekkosten, want er worden heel veel gesprekken gevoerd van maximaal 1 minuut (tot heden berekend op 3 minuten) en nog meer gesprekken met een duur tussen één en twee minuten. In de afstandzone I (onder de 10 kilometer) is de nieuwe ta rifiëring voor maximaal een, twee en drie minuten resp. 6, 9 en 12 cent. In de tarief zone II (van 1025 kilometer) wordt dit respectievelijk 15 of 18 cent, 21 of 24 cent en 27 of 30 cent. Voor de grotere afstan den wordt het nieuwe tarief tot 35 kilometer 27, 45 en 60 cent per 1, 2 en 3 minuten en voor de afstanden boven 35 kilometer 42, 60 en 78 cent. Een deel van de apparatuur is voor het nieuwe tarief nog ongeschikt en daarom zal in de afstandszone b en c de nieuwe tarifiëring worden voorafgegaan door een overgangstarief. Dit tarief zal geleidelijk worden in gevoerd. Alg. Vergadering Museum Zuid' en Noord-Beveland. Gisteravond werd in de „Prins van Oranje" te Goes de algemene ledenvergadering gehouden van de Ver. Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, onder voorzitterschap van burg. mr W. C. ten Kate. In deze vergadering, waarin de heer Joh. Pilaar te Goes tot ere voorzitter werd benoemd, heeft de penningmeester, de heer J. M. van Bommel van Vloten, de rekening overgelegd. Een rekening, die er niet al te rooskleurig uitzag. Want de inkomsten in het afgelopen verenigingsjaar bedroegen slechts f 709, de uitgaven f 1089.70. Een tekort dus van f380.70, waarmee het totale tekort is aangegroeid tot een bedrag van f 2399.71. Nadat notaris E. C. van Dissel, die aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie was herbenoemd als bestuurslid, heeft de voorzitter de overleden bestuursleden, de heren T. Faberij de Jonge en J. I. van Ballegoijen de Jong herdacht. Voorts heeft men de plannen be sproken om het museum nog aan trekkelijker te maken. Het afgelopen jaar werd het museum door 690 personen be zocht en dit getal kan hoger wor den. Men heeft thans reeds een oude Zeeuwse kamer ingericht en het geheel meer overzichtelijk ge maakt. Men bezit tevens een groot aantal ouderwetse kledingstukken. Van het ministerie van O. K. en W. is thans bericht gekomen, dat voor 1949 een rijkssubsidie is ver strekt welke gebruikt zal worden voor de aanschaf van vitrines. Men wil thans trachten in deze vitrines poppen in Zeeuwse cos- tuums op te stellen. Nadat men o.m. nog van gedachten had ge wisseld over de ledenwervingsac tie sloot de voorzitter deze, zeer matig bezochte vergadering. Mr J. F. van Deinse te Middelburg geridderd. Bij K.B. Is benoemd tot Ridder de Orde van de Nederlandse Leeuw mr J. F. van Deinse, plaatsvervangend Rijksadvocaat te Middelburg, aan wie tevens met ingang van 1 November 1949 op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst is verleend. Bij beschikking van de minister van financiën is met ingang van 1 November 1949 benoemd tot plaatsvervanger van de Rijksadvo caat te Middelburg in tijdelijke dienst voor onbepaalde tijd, mr J. F. C. van Deinse, advocaat en procureur te Middelburg. Staking in de Amerikaanse staalindustrie. Te Pittsburgh beschouwt men het uitbreken van een nationale staking in de Amerikaanse staal industrie in tien dagen tijds als onafwendbaar, tenzij de president tussenbeide komt. Het tegenwoor dige „bestand" tussen de Ameri kaanse staaiproducten en de staal-vakvereniging loopt midder nacht 24 September ten einde. Woensdagavond heeft de „Uni ted States Steel Corp" geweigerd de aanbevelingen van de door Truman ingestelde commissie van onderzoek te aanvaarden. Het conflict loopt over een nieuw stel sel van sociale verzorging. Er zijn 400.000 arbeiders bij betrokken. Snelverkeer eist twee doden. Donderdagavond deed zich op de rijksweg Gouda-Den Haag, ter hoogte van het viaduct te Noot dorp, een verkeersongeval voor, dat aan twee personen het leven kostte. Waarschijnlijk door glad heid van de weg slipte een motor, welke door twee P.T.T.-ambtena- ren werd bereden. Eén der ambtenaren was op slag dood, de andere overleed na aankomst in het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg. Niwln verzendt wederom grote hoeveelheid goederen. Met het troepentransportschip „Waterman", dat heden uit Rot terdam naar Indonesië vertrok, verzond de Niwin weer een grote hoeveelheid materialen voor de tropen. Boerderijbrand in Nederweert eiste drie levens. De grote boerderijbrand, die Dinsdagnacht onder Nederweert heeft gewoed (zie pag. 2) heeft de familie Knapen wel zwaar ge troffen, want behalve het 5-jarig pleegdochtertje is in de loop van Woensdagnacht de 64-jarige grootvader aan de bekomen ver wondingen in het ziekenhuis te Weert overleden. De 63-jarige echtgenote Knapen-Caris stierf gistermorgen, zodat deze brand drie levens heeft geëist. Opbrengst in Zeeland voor het geschenk aan het Koninklijk paar. De opbrengst van de in Zeeland gehouden inzameling voor het ge schenk, dat namens het Neder landse volk is aangeboden aan het Koninklijk echtpaar, t.g.v. de ko peren bruiloft is thans bekend. Deze bedraagt f 5728.67. Door de provinciale penning meester, werd hiervan afgedragen aan het landelijk comité f 4743.46, door de gemeentebesturen werd rechtstreeks afgedragen een be drag van f 143.76, terwijl particu lieren door middel van giro-over schrijvingen een bedrag van f841.45 stortten. Gistermorgen is in de strocar tonfabriek „De Dollart" te Win schoten een van de grote stoom ketels uit elkaar gesprongen, waardoor één arbeider werd ge dood en grote schade werd aan gericht. In het ketelhuis waren verschei dene arbeiders aan het werk. De 50-jarige H. Smaal werd onder 't puin bedolven. Later is zijn lijk daaronder vandaan gehaald. Een monteur van de firma Stork in Hengelo, die aan een andere ke tel werkzaam was, is zeer zwaar gewond. Twee andere arbeiders kregen ernstige wonden. Zij zijn naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. MAQUETTE VAN KORTEGOLF WERELDOMROEPZEN DER VAN 100 K.W. VERMOGEN OP DE NAJAARSBEURS. In het Nederlandse paviljoen voor telecommunicatie-appara- tuur op de Najaarbeurs te Utrecht toont Philips-N.S.F. een maquette, die op een schaal 1 20 een beeld geeft van de opstelling van een kortegolf wereldomroepzender van 100 K.W. vermogen in een zendergebouw. Alle delen zijn uiterlijk naar de werkelijk heid gevormd en het geheel geeft een indruk van de by alle uit gebreidheid doelmatige en overzichtelijke opstelling van de tal rijke elementen van een moderne grote omroepzender. Begin dezer week heeft de te Amsterdam gevestigde fabriek van huishoudelijke electrisehe ap paraten Efa Produka de produc tie stopgezet en haar circa 400 man tellend personeel het werk C- en neerleggen. Hoge belastingen zouden het be drijf in financiële moeilijkheden hebben gebracht. Surséance van betaling werd aangevraagd en verleend, twee bewindvoerders werden aangewezen. Intussen was namens de belastingdienst en de Raad van Arbeid de laatste had Vrijdag j.l. het faillissement van Efa Produka aangevraagd beslag gelegd op de bezittingen. De directeur, de heer M., was reeds enige tijd geleden in over leg getreden met een geldschie terscombinatie, waarmee een huurcontract werd gesloten. Toen geen gehoor werd gegeven aan verzoeken van deze combina tie het werk voortgang te doen vinden teneinde de schade, die daarvan het gevolg is, te voorko men, zag men zich tot het stil leggen van het bedrijf genood zaakt. De moeilijkheden zouden reeds kort na de bevrijding zijn begon nen. Verdacht van collaboratie bracht de directeur, M., circa ne gen maanden in detentie door. De grote moeilijkheid is thans de uitbetaling van de werknemers. De combinatie, die een „draaiend bedrijf" heeft gehuurd, heeft wei nig animo tot deze betaling. De oude directie is door de beslag legging daartoe niet bij machte. Pogingen om een deel der kas middelen vrij te krijgen voor dit doel zijn niet geslaagd. Wél staat vast, dat uiterlijk be gin volgende week aan de werk nemers door sociale zaken een voorschot - overbruggingsuitkering zal worden uitbetaald. Toelatingsexamen Rijks Landbouwwinterschool te Goes. Tot de le klasse van de Rijks- landbouwwinterschool te Goes zijn de volgende leerlingen toege laten: E. R. Begheyn, Amsterdam; P. Boone, Arnemuiden; A. A. P. Breure en D. P. Remijnse, beiden Wissekerke; C. H. A. Collot d'Es- cury, A. Crépy en Laonnais, M. Flohil, Bruinisse, L. J. van Gastel, Zierikzee; Iz. C. Hage, Oud Vos- semeer, P. Hanse, en Jac. Steur, beiden Noordwelle, C. P. L. de Ja ger, L. Overbeeke en Abr. v. Dij- ke, allen Wolfaartsdijk, M. de Jongh, Goes, H. van Liere, 's-Heer Abtskerke, Ph. Meijaard, en L. J. Ruissen, beiden Kruiningen, J. D. P. Minderhoud, Ellewoutsdijk, M. J. Mol, Waarde, M. P. Mol, Oude- lande, C. R. Nieuwenhuyze, Nisse, M. M. Noordhoek, Kloetinge, A. C. J. Noteboom, en L. S. Wisse, beiden 's-Heer Arendskerke, J. A. Smit en J. A. Vogelaar, beiden Krabbendijke, G. Timmerman, Kattendijke, J. J. A. v. d. Velde en J. A. W. Wisse, beiden Kam perland, W. A. de Wilde, Duiven- dijke. Vier candidaten werden af gewezen. Een geregeld luchtnet voor Europa? Een netwerk van uiterst snelle postvliegtuigen met straalaandrij ving zal, aldus de heer Jean Le- mouel, directeur-generaal van de Franse P.T.T., in de naaste toe komst over de wereld worden ge legd. Binnen enkele jaren zullen de snelste vliegtuigen ter wereld speciaal voor postvervoer door het luchtruim razen. Hij voorziet nationale en inter nationale nachtdiensten van straalvliegtuigen, aangevuld door gewone vliegtuigen en helicopte- res, die het mogelijk maken de post uiterst snel van huis tot huis te vervoeren. Voor Europa zou een geregeld luchtnet, dat hoofd steden en voornaamste centra moet verbinden, moeten worden ontworpen. Technisch is dit mogelijk. Het enige object van studie is thans het zoeken naar een gezonde eco nomische basis voor dit vervoer. Het streven van de meeste pos tale organisaties is om geen extra zegelrecht voor luchtpostvervoer in rekening te brengen. Dit zal in een aantal gevallen niet mogelijk zijn, indien de vervoerende maat schappijen hun tarieven niet ver lagen. De heer Lemouel voorziet hiertoe mogelijkheden bij het ge bruik van straalvliegtuigen, die goedkoper te exploiteren zullen zijn dan de thans in gebruik zijn de machines. Bovendien zullen de maatschappijen door verlaging van tarieven een grotere toevloed van brief- en kleine pakketpost krijgen, waardoor deze verlaging ruimschoots zou kunnen worden gecompenseerd. Op 20 September zullen te Washington besprekingen tussen Canada, Amerika en Engeland be ginnen over de betrekkingen inza ke de atoomenergie. Bij het Ca nadese Parlement zullen twee wetsvoorstellen ingediend worden, die bedoelen de Dominionbanden met Engeland te verbreken. Kurt Muller, vice-voorzitter der West-Duitse communistische par tij, heeft aangedrongen op krach tig optreden tegen „Titoïsten" de partij. Voor de derde maal in twee weken heeft zich in een chemische fabriek bij Lüneburg een ontploffing voorgedaan. Er is al voor meer dan VA millioen mark schade. Opnieuw heeft het Britse ministerie van finan ciën krachtig bevestigd, dat het pond sterling niet zal worden ge devalueerd. De Chinese wetge vende Yoean heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken ervan beschuldigd een defaitistische politiek t.a.v. China te volgen. Meer dan 3000 mijn werkers in Lanarkshire (Z.- Schotland) zijn in staking gegaan. Turkije heeft officieel bij Bul garije geprotesteerd tegen een bomontploffing voor het Turkse consulaat te Plovdiv. De Griek se regering heeft de tenuitvoer legging van alle doodvonnissen opgeschort. Voor de derde maal heeft Woensdag in Tsjoengking een felle brand gewoed, waardoor duizenden dakloos zijn geworden. De drukkers van vijf grote bla den van Chicago zijn na een sta king van 22 maanden over een loongeschil weer aan het werk gegaan. Aan de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indo nesië is door de republikeinen ver zocht de doodvonnissen tegen twee jonge T.N.I.-ers te herzien. Aan Nederland en overzeese gebiedsdelen is voor het derde kwartaal 1949 een bedrag van 82 millioen Marshall-dollars toege wezen. Gisteren zijn te Den Helder 100 adelborsten geïnstal leerd. Het kamp Vught zal zijn oude bestemming weer krijgen, n.l. militair oefenterrein. Van 19 tot en met 23 Sept. zal een aantal Britse Parlementsleden een bezoek aan ons land brengen. Tegen de heer Lunshof, voorm. hoofdredacteur van „De Neder lander", die mr G. J. v. Heuven Goedhart en Frans Goedhart be schuldigd had van verkeerde han delingen in de bezetting en zijn zegsman niet wilde noemen, is een geldboete van f 200 geëist. 46 dekenwevers van de Zaalbergfa- brieken te Leiden, die zich niet kunnen verenigen met een nieuw loonstelsel, zijn in staking gegaan. Bij de Velasquesfabrieken te Reusel staken momenteel 195 ar beiders, omdat zij van mening zijn, dat hun niet de verwerking van moeilijk verwerkbare tabak kan worden opgedragen. Commandant der C.O.A.K. te Middelburg reikte onderscheidingen uit. Tussen de regenbuien door had gistermiddag op het Molenwater te Middelburg een militaire plech tigheid plaats. De commandant van de C.O.A.K. maj. J. Potte- boom reikte er n.l. twee bronzen, medailles uit aan een tweetal on derofficieren, die aan de school zijn verbonden, als beloning voor twaalf jaren trouwe dienst. Nadat maj. Potteboom met zijn adjudant, de eerste luitenant L. H. van der Veen, op het Molen water was aangekomen, begroet te hij de aanwezige onderofficie ren en genodigden, waarna de in carré opgestelde leerlingen van de C.O.A.K. werden geïnspecteerd. Hierna las luit. van der Veen het Kon. Besluit voor, waarbij aan de sergeanten-majoor N. van Velzen en J. van Kuyl, laatstgenoemde afkomstig uit Vrouwenpolder, de bronzen medaille voor 12 jaren trouwe dienst werd toegekend. Nadat maj. Potteboom persoon lijk de medaille had uitgereikt, sprak hij beiden toe, daarbij hun gedrag en trouw ten voorbeeld stellend aan de leerlingen. Na af loop hiervan werd op het Molen water nabij de Luth. kerklaan een parade gehouden voor maj. Potte boom en de gedecoreerden. Aanbesteding Kleine of Gasthuiskerk te Zierikzee. Bij de onderhandse aanbeste ding van de restauratie van bo vengenoemde kerk werd inge* schreven als volgt: Fa. W. Gilijamse, Haamstede f130.700.L. Stamhuis en Zn., Utrecht f 126.650.J. v. Alm- kerk, Zierikzee f 124.600.Aann. bedr. D. Huurman, Delft f 122.900.Pa. I. Woudenberg, Utrecht-Middelburg f 82.770. De gunning is aangehouden. GOES. Veiling van Donderdag 15 September 1949. Peren: Br. Hardy 4.5030.30; Triumph de Vienne 829.80; Bon ne Louisse d'Avr. 340; Confe rence 323.20; Maagdepeer 3 13.60; Herzogin Elsa 38; Will Duchesse 314; Schellebellen 3 7. Appels: Transp. de Cronsel 5 15; Ellisons Oranje 538; Codlin Keswick 57; Lames Prince Al bert 59.50; Present van Lunte- ren 512; Jacq Lebel 78; Nota risappels 8.5010; Lemoenappel 5.5010; Cox Oranje Pippin 9— 37; Manks Codlin 6—33; Dubb. Zoete Aagt 1013. Pruimen: Rei ne Victoria 631; Abrikoosprui- men 623; Monarch 2145; Bur- bank Giant 627; Catalonie 6 19; Reine Claude d'Althan 1638; P.ademaker 2339. Diversen: Druiven 7075; Bramen 3241; Dubb. Princessebonen 2146; al les per 100 kg. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot vanavond: Over het algemeen, veel bewolking met bijna overal enkele buien. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1