ZEEUWSCH DAGBLAD Inval van Griekse troepen in Albanië L NIEUWS Benelux. Zweden gaat zijn marine versterken Medisch Centrum te Vlissingen wordt op 6 October a.s. in gebruik genomen Grote veetentoonstelling te Oostburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Duidelijke taal der Griekse regering Mr F. L. C. J. M. Teulings wordt minister van binnen landse zaken Revolverheld maakte f 800.- buit op Arnhems station. Intellectuelen van Nieuw- Guinea voor aansluiting by Australië. Financiële tegemoetkoming aan emigranten. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Se JAARGANG No. 1357 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 15 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.15 u. onder 18.54 u. Maan op 22.47 u. onder 16.20 u. Hoogwater op Vrijdag 16 Sept. Vlissingen: 7.16 u. 1.26 m., 19.53 u. 1,27 m.; Terneuzen: 7.42 u. 1.47 m., 20.15 u. 1.47 m.; Wemeldinge: 8.44 u. 1.25 m„ 21.13 u. 1.28 m.; Zierikzee: 8.24 u. 108 m, 20.56 u. u. 1.12 m. Vormen van economische samenwerking. Voorwaarden en taakstelling. II. T n een vorig artikel wezen we op de voordelen van een economische samenwerking tus sen Nederland, België en Lu xemburg, thans willen we in het kort even stilstaan bij de richtlijnen die voor de Bene lux zijn gesteld. Het spreekt vanzelf, dat er vele vormen van internationale economische samenwerking uit te denken zijn en dat er aan elke vorm van samenwerking voor- en nadelen verbonden zijn. De meest simpele vorm is wel als men zich houdt aan gedane afspraken en zoveel mogelijk alle belemmeringen van in- en uitvoer wegneemt, doch aange zien het- mensen zijn die zich hieraan moeten houden is de kans groot, dat door een ver keerd begriipen de samenwer king in het gedrang komt. Anderzijds is het ook niet mo gelijk om voor elk onderdeel der Benelux de richtlijnen nauw keurig uit te stippelen, want noch Nederland noch België heeft de juiste vorm van samen werking geheel in eigen hand. De samenwerking zal ook van het bedrijfsleven veel aanpassing vereisen. T_T et is daarom, dat door de drie landen slechts grote lijnen zijn getrokken aan welke voorwaarden moet worden vol daan. Zij luiden als volgt: le. dat zo spoedig mogelijk zal worden teruggekeerd naar het stelsel van vrije consumptie; 2e. dat wederzijdse subsidies zullen worden verlaagd; 3e. dat de partijen elkaar we derzijds op de hoogte zullen hou den van haar investeringsactivi teit en een gecoördineerde in vesteringspolitiek zal worden nagestreefd; 4e. dat studies zullen worden ondernomen, teneinde te be spoedigen, dat de fiscale en so ciale politiek, voorzover nood zakelijk, met elkaar in overeen stemming worden gebracht; 5e. dat de economische poli tiek, welke in de drie landen zal worden toegepast, onder meer gericht zal zijn op het handha ven van het monetaire even wicht. 7 oor zover nodig willen wij met een enkel woord deze voorwaarden toelichten: Voorwaarde 1. De opheffing van rantsoenerings- en distribu tiemaatregelen zal in België ge makkelijker uitgevoerd kunnen worden dan in Nederland, om dat in België bijna alles reeds vrij is. Dergelijke maatregelen moeten echter niet langer ge handhaafd worden dan strikt noodzakelijk is en daarom zal Nederland ook trachten hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. Dit voorkomt de zwarte markt en het onnodig verplaat sen van goederen van het ene naar het andere land. Voorwaarde 2. Zowel Neder land als België hebben belang bij een laag kostenniveau. Voor al als zij als exportlanden wil len optreden. In België zijn de prijzen en lonen over het alge meen hoger dan in Nederland, doch naarmate het handelsver keer tussen Nederland en Belgii meer tot ontplooiing komt zul len de prijsverschillen geleide lijk verminderen. Het is dan zelfs te verwachten, dat lonen en prijzen zich op een lager peil zullen stabiliseren. Naar de mate daarvan kan o.i. in Nederland het subsidie geleidelijk aan wor den verlaagd. Voorwaarde 3. Het is begrij pelijk, dat in een economische unie de partners elkaar inlich ten over de gelden die worden gebruikt voor investeringen en deze coördineren. Zou men dit niet doen dan is de kans groot, dat de harmonische ontwikke ling der economische unie in het gedrang komt. Voorwaarde 4. Men spreekt hier slechts van studies die on dernomen zullen worden. Indien het welvaartspeil hierdoor niet wordt aangetast is er veel voor te zeggen, dat de sociale voor zieningen in beide landen aan elkaar worden aangepast. Dit zelfde geldt ook voor wat de in directe belastingen betreft. Ove rigens zal de hier gestelde voor waarde nog op veel moeilijkhe den stuiten. Voorwaarde 5. Hier schuilen misschien wel de meeste voet angels en klemmen. We behoe ven in dit verband slechts te wijzen op een uitspraak van Mi nister Lieftinck, die hij op 30 Juni op het congres van de maatschappij voor Nijverheid en Handel te Domburg heeft ge daan. Zolang het tekort op de betalingsbalans belangrijk is, zo lang zullen wij immers niet aan onze verplichtingen kunnen voldoen en dreigt het gevaar aldus Minister Lieftinck, dat ons land niet slechts afhankelijk zal worden van Amerika, maar ook van België en Luxemburg. Het evenwicht van onze betalings balans is primair ook voor het slagen van de Benelux. Hier is waarschijnlijk het grote struikelblok der Benelux. We komen daarop in een slot artikel nader terug. G. L. De berichten, dat de Griekse regering thans officieel als haar mening heeft uitgesproken, dat het in zekere omstandigheden on mogelijk zou kunnen zijn de Griekse troepen ervan te weerhouden de Griekse opstandelingen tot over de grens te achtervolgen op Albanees grondgebied, hebben grote indruk gemaakt op de publieke opinie te Londen. In Britse kringen blijft men van mening, dat een schending van Albanees grondgebied de toch reeds moeilijke situatie in de Bal kan nog gevaarlijker zou maken. Alexander Diodemes, de Griek se minister-president, heeft ver klaard, dat de Griekse regering besloten heeft te handelen volgens artikel 51 van het Handvest der V.N., ingeval de thans buiten de Griekse grenzen vertoevende GRATIS LEZEN! Zjj, die zich vanaf heden op ons blad ais kwartaal-abonné opgeven, ontvangen tot I October a.s. de krant GRATIS. Spoedig is thans de benoeming van mr F. L. C. J. M. Teulings, lid van de Eerste Kamer, wonende te Vught, tot m' lister van bin nenlandse zaken te verwachten. Mr Franciscus, Leonardus, Cor nells, Josephus, Maria Teulings is op 15 November 1891 te 's-Her- togenbosch geboren. In 1926 werd hij secretaris van de R.K. Staatspartij. In 1945 werd hij gekozen tot penningmeester van de Katholieke Volkspartij. Mr F. Teulings is van 1929 tot 1948 lid der Tweede Kamer geweest. Sinds 27 Juli 1948 maakt hij deel uit van de Eerste Kamer. In 1919 werd hij aangewezen als adjunct-secretaris van de Staats- commissie-Oppenheim tot herzie ning van de gemeentewet. Sinds 1932 was hij lid van de Raad van Toezicht op de Rijksverzekerings bank, sinds 1933 plaatsvervangend lid en sinds 1945 ondervoorzitter van het Centraal Stembureau. Van 1934 tot 1939 was hij voorzitter van „De Katholieke Nederlandse Dagbladpers" en ondervoorzitter van „De Nederlandse Dagblad pers". In 1937 werd hij benoemd tot lid der staatscommissie voor het bankwezen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is op het Arnhemse sta tion eén roofoverval gepleegd. Een keurig geklede heer, die beschaafd Nederlands sprak, wist omstreeks het middernachtelijk uur de afde ling van de plaatskaartenverkoop binnen te dringen. Hij duwde de 18-jarige beambte, die hier nog alleen aanwezig was, een revolver onder de neus met het verzoek hem het kasgeld te geven. Toen de beambte een ogenblik aarzelde, greep de man, die gewacht had tot de laatste trein uit Utrecht was aangekomen en zich niemand meer op het perro: i bevond, zelf in. Hij begaf zich naar de geopende brandkast en pakte daaruit een enveloppe met f 800. Daarbij zag hij over het hoofd, dat op een an der boord van de brandkast veel meer geld lag. Met de enveloppe haastte hij zich naar buiten, het perron op, waar hij tegen de kiosk houder aanliep, die zeer toevallig nog zo laat aanwezig was. Inmid dels kwam ook de loket-bediende naar buiten gerend, die tezamen met de kioskhouder probeerde de man te achterhalen. Toen zij zich op vijf meter afstand van de rover bevonden, draaide deze zich om en dreigde hen opnieuw met de re volver onder de uitroep: „sta stil of ik schiet". De mannen durfden hem daarop niet meer aan te grij pen. Zo ontkwam de man in het duister, nadat hij over het sta tionshek was geklommen. Het onderzoek heeft nog weinig resultaat opgeleverd. Men be schikt evenwel over een uitste kend signalement. Overval op Boerenleenbank te IJsselmonde. Gisteravond is door vier man nen een overval gepleegd op de Boerenleenbank aan de Smeets- landsedijk te IJsselmonde. In de Boerenleenbank, die des avonds van 79 uur geopend is, was, be halve de bankhouder, niemand aanwezig. Van de vier mannen waren er twee met een automatisch pistool gewapend. Om onherkenbaar te zijn droegen zij iets voor hun ge zicht. Onder bedreiging van deze pistolen dwongen zij de bankhou der een tas met geld af te geven, die zich in een lade naast hem bevond. De tas bevatte enige dui zenden guldens. De gehele overval speelde zich in enkele minuten af. Hierna hebben de mannen de bankhouder opgesloten in de kluis van de Boerenleenbank en ver dwenen. Ieder spoor van de da ders ontbreekt nog. Hersteld monument van ds Talma overgedragen. Woensdagmorgen is met een korte plechtigheid in de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek het ge restaureerde monument van ds A. S. Talma, dat zich op de begraaf plaats te Bennebroek bevindt, aan de familie Talma overgedragen. In de kerk werd het woord ge voerd door de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. Na zijn rede begaven de familie leden en vele leden van het C.N.V. zich naar buiten, tiaar de heer Ruppert namens het C.N.V. en „Patrimonium" het gerestaureer de monument met enkele woorden aan de familie overdroeg. Een zoon van ds Talma vertolkte de dank van de nabestaanden. Griekse opstandelingen hun aan val tegen Grieks gebied zouden hernieuwen. Artikel 51 geeft een lid van de V.N. het recht maatregelen te ne men, welke het nodig acht voor zelfverdediging tegen gewapende aanval, totdat de Veiligheidsraad zelf optreedt. Van deze maatrege len moet terstond aan de Veilig heidsraad kennis gegeven worden. Panayotis CaneÜopoulos, de Griekse minister van oorlog, ver klaarde aan Reuter: „Er zijn geen opstandelingen langs de Grieks- Albanese grens. Het is algemeen bekend, dat er een achtduizendtal geconcentreerd is op Albanees grondgebied. Wanneer een poging gedaan wordt opnieuw over de grens te komen en Griekenland binnen te vallen, hebben wij het recht ons geen zorg te maken of het Grieken zijn of niet. Het zal de plicht zijn van het Griekse le ger hun niet alleen weerstand te bieden doch hen te achtervolgen tot op hun bases, zoals elk land in dergelijke omstandigheden uit zelfverdediging zou doen." Naar Reuter meldt heeft Johan Ariks, die zich opwerpt als de „vertegenwoordiger van een groep vooraanstaande intellectuelen op Nieuw Guinea" verklaard, dat hij in een „zeer belangrijk me morandum", dat hij via de consul- generaal van Australië te Bata via naar Canberra heeft gestuurd, aan Australië het voorstel heeft gedaan, dat dat land aan de Ver enigde Naties om een beheersman- daat over Nieuw Guinea zal ver zoeken. Hij zegt daarin, dat de Irianen voorstanders zijn van de leuze: „Irian voor de Irianen" doch dat, als dit in de praetijk niet uitvoerbaar zou zijn, en de Irianen niet onder de souvereini- teit van de Nederlandse Kroon zouden kunnen blijven, zij de voor keur zouden geven aan een Aus tralisch beheerschap. Hij ver klaarde zich een voorstander van het denkbeeld, dat Nieuw Guinea een nationaal tehuis zal worden voor de Indo-Europeanen. Als christen hij werd opgevoed in een protestantse zendingsschool te Hollandia is hij gekant tegen een Islamietisch bewind over Nieuw Guinea, en dit laatste zou een feit worden als het land deel zou gaan uitmaken van de R.I.S. PENSIOENFONDS BOUWVAKARBEIDERS. Vermoedeiyk op 1 Januari a.s. In een dezer dagen gehouden vergadering van de werkgevers- en de werknemersorganisaties in het Bouwbedrijf is overeen stemming bereikt over de op richting van een bedrijfspen sioenfonds. Het zal, naar „Trouw" meldt, waarschijnlijk op 1 Januari a.s. in werking tre den. Een registratie van de ar beiders zal hieraan vooraf gaan. Een studiecommissie is inge steld om na te gaan of het fonds zal moeten functionneren op ba sis van kapitaalvorming mot een vaste premie of op het z.g. omslagstelsel, waarbij de nodige bedragen jaarlijks over werk gevers en werknemers worden omgeslagen. Hervatting der besprekingen over Voorunie der Benelux. Naar wij van officiële zijde ver nemen zijn de besprekingen her vat over de invoering van de Voor unie der Benelux. De Belgische delegatie staat on der leiding van de heer Suetens, directeur-generaal voor de buiten landse handel, de Nederlandse de legatie onder leiding van de heer D. P. Spierenburg, plaatsvervan gend directeur-generaal van het directoraat-generaal voor de bui tenlandse economische betrek kingen. Geref. Radiovereniging? In de pers van de Geref. Ker ken onderhoudende artikel 31 K.O. vinden wij een oproep om te komen tot de oprichting van een Geref. Radiovereniging waarvoor men een landelijke bijeenkomst houden wil, zulks „gehoorzaamheid betrachtende aan de H. Schrift en de Belijde nis van de kerk". Ramp in uraniummijn in Sowjet-Russische zone? Het met Britse vergunning ver schijnende Berlijnse dagblad „So- zial Demokrat" meldde gisteren dat Zondag jl. in een door de Rus sen geëxploiteerde uranium-mijn te Aue, in Saksen, een gang is in gestort, als gevolg waarvan 19 mijnwerkers levend begraven zou den zijn. Het blad meldt verder dat acht andere mijnwerkers, die werden gered, door de Sowjet- Russische politie werden gedwon gen een belofte tot geheimhou ding te tekenen. Niettemin zou 't nieuws van de ramp naar Berlijn zijn uitgelekt. O.m. zullen vier torpedojagers worden gebouwd. De opperbevelhebber der Zweed se vloot, admiraal Stroembaeck, heeft verklaard, dat Zweden zjjn marine zal versterken met onder zeebootjagers, motortorpedoboten en bestuurbare torpedo's, die nog op de geheime lyst voorkomen. De admiraal verklaarde, dat het parlement om 10 a 11 millioen kronen zal worden verzocht voor de bouw van vier torpedojagers van 600 ton, die een snelheid van 25 knopen konden bereiken. Geen enkele andere marine heeft dergelijke schepen, aldus de admiraal. Hun enige artillerie zou bestaan uit 400 m.m. automatische luchtafweerkanonnen, doch zij zouden een formidabele lading dieptebommen aan boord kunnen hebben. Zweden had volgens de admi raal tenminste 12 meer torpedo- bootjagers in eerste linie nodig, Merkwaardig familiefeest. De van oorsprong West- Brabantse familie Verpalen heeft zich over verschillende werelddelen verspreid, maar toch onderhouden alle Ver- palens, die afstammen van Joh. Verpaalen en Cornelia van Praat, die in 1788 te Rucphen in het huwelijk traden, nog een levendig contact met elkaar. Op ini tiatief van mr O. Verpalen uit Breda is er namelijk een familieblad in het leven ge roepen, dat aan alle Verpa- lens wordt toegestuurd en dat tot titel draagt „De vijf palen". Dezer dagen zijn meer dan 150 Verpalens van boven de 21 jaar in Rucphen op een familie-reünie bijeen geweest. Men kwam voor deze gelegenheid uit alle hoeken van Nederland en ook uit België naar West- Brabant om er te vernemen, dat het aantal familieleden niet ver meer van de drie honderd verwijderd is. Be sloten werd toen, dat de 300sfe Verpalen een zilve ren drinkbeker met inscrip tie zal krijgen. Het feest is de Verpalens zo goed bevallen, dat beslo ten werd de reünie over vijf jaar te herhalen. waardoor de huidige macht ver dubbeld zou worden. De Zweedse organisatie voor burgerverdediging heeft het par lement om 52.920.000 kronen voor het volgende begrotingsjaar ge vraagd. De organisatie is voor nemens 240.000 vrijwilligers voor de luchtbescherming op te leiden. In verband met recente publica ties over de mogelijkheid van emi gratie naar Australië met gelde lijke steun van het Rijk bericht de sociale voorlichtingsdienst het volgende: Tussen de ministeries van So ciale Zaken en van Financiën wordt op het ogenblik overleg ge pleegd betreffende een voorstel aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal om aan ongeschoolde ar beiders die naar Australië emi greren en zelf de reiskosten niet kunnen betalen, een geldelijke bij drage te verlenen. Het ligt in de bedoeling deze te gemoetkoming in de kosten van de overtocht uitsluitend te be stemmen voor ongeschoolde arbei ders, die herhaaldelijk werkloos zijn geweest of dit dreigen te wor den. Voorts spreekt het wel vanzelf, zo voegt de sociale voorlichtings dienst er aan toe, dat gegadigden aan de geestelijke, lichamelijke en overige eisen, die het ontvangende land stelt, zullen moeten voldoen en dat het financieel onvermogen van de emigrant moet vaststaan, alvorens hij voor de bedoelde bij drage in aanmerking kan komen. Von Manstein liet Russische burgers voor verdediging werken. In het proces, dat te Hamburg tegen de voormalige Duitse veld maarschalk von Manstein wordt gevoerd, heeft de openbare aan klager een door von Manstein ondertekend bevel voorgelezen, dat alle Russische burgers, die in staat waren tot werken, ten minste 10 uur per dag aan Duit se verdedigingsinstallaties aan het oostelijk front te werk moesten worden gesteld. Onder deze gedwongen werk krachten waren jonge meisjes en a.s. moeders. Weigering om te werken werd met de strop gestraft. Dank zij veler steun is een ideaal verwezenlijkt. Donderdag 6 October a.s. gaat een lang gekoesterde wens voor Vlissingen in vervulling. Op deze dag n.l. zal de burgemeester van Leiden, Jhr. mr F. H. van Kinschot, in tegenwoordigheid van vele gasten het Medisch Centrum officieel openen. Hiermee is dan een ideaal verwczeniykt, want het preventief sociaal en geneeskundig werk is dan niet meer ondergebracht in alle mogelpke en soms onmogelyke lokaliteiten, maar in een gebouw, dat geheel voor het doel geschikt gemaakt is. Groene Kruis wil komen tot bestrijding van rheumatische ziekten. Met de ingebruikneming van dit gebouw, Julianastraat 4, komt een eind aan de huisvestingsmi sère, die er in Vlissingen was op het gebied van het geneeskundige werk, dat verricht wordt door de consultatiebureaux, de schoolart- sendienst, schooltandartsendienst en de Kruisverenigingen. HULP EN STEUN. Reeds gedurende de oorlogsja ren werd er door „Het Groene Kruis" gewerkt om te komen tot een „Medische Centrale". De omstandigheden waren toen en ook na de oorlog, echter zó, dat van een verwezenlijking niets kon komen. En het was nog niet zover geweest, wanneer niet van alle kanten hulp en medewerking ontvangen was. Men zal zich herinneren, dat de voornaamste steun uit Leiden ge komen is. Het waren de Leidse artsen, die de medische inventaris op het Röntgentoestel na, ten ge schenke gaven. Het Comité „Lei den helpt Vlissingen" schonk f40.000.van het Comité „Leid- schendam helpt Vlissingen" werd f 10.000.- ontvangen en van het „Fonds Noodgebieden" f 11.500. Prachtige bedragen die gebruikt konden worden voor de verbou wing van het pand, dat men op het oog had. De gewone inven taris, zoals bureaux en tafels, niet de vele stoelen, zyn vervaardigd op de Middelburgse Ambachts school, van hout, dat de Kon. My. „De Schelde" beschikbaar had ge steld. Zo werd door eendrachtige sa menwerking verkregen wat voor lopig onmogelijk scheen: een Me disch Centrum. Er werd een be stuur gevormd bestaande uit twee vertegenwoordigers van „Het Groene Kruis", één van het Rode Kruis, één van het Wit Gele Kruis en twee raadsleden. Er is nog één plaats open gehouden voor het Oranje Groene Kruis, dat om fi nanciële redenen de beslissing om deel te nemen aan de Stichting nog niet heeft kunnen nemen. Van het bestuur is de burge meester van Vlissingen, mr B. Kolff ere-voorzitter, dokter G. Sissingh voorzitter, de heer Joh. P. Ventevogel secretaris-penning- meester, en zijn de heren P. L. Abrahamse, L. P. van Oorschot en dr M. Schreuder leden. De gemeente, die de gelden in beheer genomen had, droeg de verantwoordelykheid over aan het genoemde bestuur van de „Stich ting Medisch Centrum Vlissingen" WAT ER GEBEURT. Het gebouw Julianalaan 4 is een centrum. Dat betekent dus, dat alles wat op het terrein van de medische voorzorg behoort, hier te vinden zal zyn. En dat is heel wat! Allereerst komt er in het ge bouw het consultatiebureau voor zuigelingen, dat tot nu toe in een café ondergebracht was. Hiervoor is een grote wachtkamer, een overdekte kinderwagenbewaar plaats, een inschryfkamer met 12 boxen en een spreekkamer gere serveerd op de begane grond. Van deze ruimte, waarin ook nog kleedhokjes zijn, zal ook de school arts, die tot heden in allerlei lo kalen het onderzoek verrichtte, gebruik maken. Dan is er het consultatiebureau voor T.B.C., waarvoor een grote wachtkamer welke door een glazen wand ge scheiden kan worden, zodat be- smetteiyke en niet besmettelijke patiënten apart zitten., een in- schrijfkamer, 5 kleedhokjes en een Röntgen-spreekkamer beschikbaar zyn. Ook deze zijn alle op de be gane grond, evenals nog het ma gazijn van de Kruisverenigingen. Op de eerste verdieping houdt de schooltandarts verblijf, die een spreekkamer en een, zij het dan niet al te grote, wachtkamer heeft. Hy is al twee weken aan het werk. Verder is hier een admini stratielokaal, dat ook gebruikt kan worden voor vergaderingen, en is er de woning van de con cierge, de heer W. Schouten de JeL Natuurlijk is het ruime gebouw voor veel meer doeleinden ge schikt, omdat de lokalen niet elke dag in gebruik zijn. Zo kunnen er allerlei cursussen gehouden wor den op sociaal-geneeskundig ter rein; sportkeuringen kunnen er plaats vinden en het is de bedoe ling in het Centrum ook de na zorg van de psychiatrische patiën ten ter hand te nemen, die zal uit gaan van het Groene en het Wit Gele Kruis. Bovendien wil Let Provinciale Groene Kruis in heel Zeeland ko men tot de bestriding van rheu- r -tisehe ziekten en ook daarvoor zal het gebouw gebruikt worden. De inrichting van het gebouw is natuuriyk eenvoudig, maar toch zó, dat er niets ontbreekt. Alles is met zorg afgewerkt en geschil derd, zodat Vlissingen, dank zij de schitterende hulp, in 't.byzon- der van Leiden, een medische cen trale krijgt die in alle opzichten wel de verwezenhjking van een id. aal is. Aangevoerde dieren over het algemeen van goede kwaliteit. Het is reeds eerder betoogd: Oostburg is geen gemeente om by de (zwaar beschadigde) pakken te gaan neerzitten. Nauweiyks heeft de ooft- en groente-tentoon stelling haar tenten opgebroken of een veetentoonstelling trok giste ren honderden veefokkers en be langstellenden naar burgemeester Hoekzema's gemeente. „De gedachte aan de vorige ten toonstelling", zei Mr Hoekzema in zyn openings- en welkomstwoord, „heeft ons nu ook weer de moed gegeven deze twaalfde veeten toonstelling te organiseren." Het vee, dat werd aangevoerd was over het algemeen van goede kwaliteit; de oudere koeien wer den zelfs „prima" genoemd. Het jongere vee daarentegen (kalve ren) was een groep, die niet al te zeer uitblonk. Volgens de deskun digen kwam dit, doordat by de prima oudere koeien nu eenmaal goede vaderdieren moeten passen om goede resultaten te verkrijgen. En er zyn niet veel beste stieren in het landje van Cadsand. De kampioenen. Tot kampioensdieren werden uitgeroepen: In de rubriek Dikbillen: de vaars van J. van Gys en Zn. uit Breskens. In de rubriek Vette Koeien: de koe van G. de Badts te Schoon- dyke. In de rubriek Volbloed Stieren: „Brutus van Blokland" van G. de Badts en A. J. Verhage Hoste te Schoondijke. De stier „Lamkje's Verwachting" werd reserve kam pioen. Fraude bij Voogdijraad te Rotterdam. Bij de Voogdyraad te Rotter dam is een kastekort ontdekt van meer dan 10.000 gulden. In ver band hiermee is een hoofdboek houder gearresteerd. Voogdyraad en politie wensen omtrent een en ander nog geen nadere medede lingen te doen. Wel gaf men de verzekering, dat geen enkele par ticulier hiervan geldelyk nadeel zal ondervinden en dat geen an deren dan de hoofdboekhouder by deze malversatie betrokken zyn. Stoffelijk overschot verdronkene gevonden. Het stoffelijk overschot van de 27-jarige J. S. uit Vlissingen, die Maandagavond by het baden ter hoogte van de Nolledyk is ver dronken, is thans gevonden, vrij wel op dezelfde plaats, waar het ongeluk gebeurde. Achteraf is ge bleken, dat het slachtoffer de zwemkunst niet machtig was. Henry Wallace, de leider der Amerikaanse progressieve party, heeft het bericht tegengesproken als zou hy zich uit de politiek te rugtrekken. Prof. Heuss heeft de Bondsdag verzocht dr Adenau er te kiezen als eerste federale kanselier. In de nabyheid van Jeruzalem zal een Bernadottebos worden aangelegd. Acheson heeft verklaard, dat Roemenië, Bulgarye en Hongarije in de Alg. Vergadering der V.N. beschuldigd zullen worden van schending der menselijke rechten. De vier Franse kardinalen hebben mede gedeeld, dat de katholieken, die communistische organisaties steu nen, in de ban kunnen worden ge daan. De president van het In ternationale Bureau voor de Sta tistiek te New York heeft in een rede gewaarschuwd, dat de eco nomische teruggang in de V.S. be slist nog niet tot het verleden be hoort. M.i.v. 15 October a.s. mo gen de Duitsers weer in hun eigen auto's door W.-Europa reizen. Het ongunstige saldo op de Engel se handelsbalans is in Augustus scherp gestegen, n.l. met 18.2 mil lioen pond tot 58.6 millioen pond. De Tsjechoslowaakse jeugdver eniging heeft in een telegram aan Hatta geprotesteerd tegen de exe cutie van Sjarifoeddin. P. La ment, een radiotechnicus uit Transvaal, zou een uitvinding heb ben gedaan, die storingen van elec- trische machines in de nabijheid van een radiotoestel opheft. Gis teren werd en vandaag wordt in hotel „De IJzeren Man" te Vught de inboedel van het voormalige kamp Vught publiek geveild. Te Soesterberg reikte Prins Bern- hard gisteren aan 62 militairen en oud-militairen een koninklyke onderscheiding uit. Admiraal Pinke deed dit te Batavia, voor de laatste maal als commandant der zeemacht in het Oosten. De uit voer van fruit naar Duitsland is met ingang van heden tot nader order stopgezet. Het troepen schip „Waterman" vertrekt mor gen uit Rotterdam naar Indonesië. Een goederentrein, beladen met balen stro, raakte gistermorgen tussen Nyverdal en Wierden in brand. Ondanks het feit, dat de brandweer spoedig ter plaatse was ging de stro geheel in vlammen op. Een hevige brand heeft voorts gistermorgen in de Purmer een boerderij in de as gelegd. Min. Schokking zal ons land ver tegenwoordigen by de defensiebe sprekingen i.v.m. het Atlantische Pact, die eind Sept. te Washing ton beginnen. Het Nederlandse m.s. „Sirius" uit Groningen is gistermorgen by Great Yarmouth voor de Engelse kust aan de grond gelopen. Gevaar voor de beman ning is er niet. In de rubriek Fokvee: „Gonda" van C. S. Vercraaye te Aarden burg; Irene van Zuidzande. Eig. D. Luteyn-Cysouw werd reserve. In de rubriek Geiten: „Betje" van dhr. F. de Kok te Oostburg. De eerste-pryswinnaars van de ze tentoonstelling publiceren wij morgen. Totale oorlog. De verdedigingsstrijdkrachten in de grote Amerikaanse legerma- nneuvres in Zuid-Duitsland zyn Dinsdag door de ingenieuze aan valler zwaar op de proef gesteld. Zy werden door bommenwerpers van de aanvallende party be strooid met vlugschriften, waarin foto's van een verleidelyk en spaarzaam gekleed meisje ston den. Het onderschrift luidde: „Zy en vele andere gastvrouwen wachten op u, al? u zich overgeeft". Schaakwedstrijden te Goes. Er heerste gisteravond in de achterzaal van Hotel Centraal een sfeer als van een gewichtige con ferentie; alleen met dit verschil dat er niet gepraat werd hoog stens wat gemompeld en nog meer gedacht. Want er werd geschaakt. De kampioen van Zeeland, de heef M. Quakkelaar en de heer A. J, C. Nordlohne, kampioen van Goes, hadden in een simultaanseance de strijd aangebonden tegen resp, veertien en dertien vastbesloten leden der „Goese Schaakvereni ging" en een aantal niet-leden. De heer M. Quakkelaar verloor van J. de Kuyper, Goes; J. C. Pie- terse, Wolfaartsdyk, Y. W. Steen- huis, Goes en A. C. Reusen, Goes. Speelde remise met: J. C. Meyer, Goes en H. Verbeek Sr., Goes. Won van M. Dalebout, J. J. Bast- meyer, G. Windhorst, J. van Zwee- den, P. Sturm, P. Knuist te Goes, W. Dortbegt, Delft en A. Wal recht, Biezelinge. De heer A. C. Nordlohne ver loor van W. Stevense, Goes en A. Smallegange, Biezelinge. Speelde remise met ir. H. Oliemans en W, van Dullemen beiden te Goes en won van dr A. Looyen, M. Geene, L. Geene, J. Geene, C. Korstanje, M. Rozendal, K. Flipse, J. Torbyn, H. Sinke allen te Goes. Christelijke plattelands vrouwen te Goes bijeen. Gisteren vond in de Prins van Oranje te Goes een drukbezochte vergadering van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond plaats, welke onder leiding stond van dé vice-presidente Mevr. de Leeuw- de Schipper van Heinkenszand. Nadat men enige huishoudelijke zaken had afgehandeld werd voor de pauze de zgn. „Slachtfilm" ver toond. Deze film geeft op uitne mende wijze voorlichting over dé huisslacht, het maken van worst, de behandeling van de weck en wat dies meer zij. Na de pauze werden enige interessante filmp jes vertoond over het leven in Amerika, de bevrijding van Goes en het eiland Walcheren voor de droogmaking. C.H. Kiesvereniging te Vlissingen vergaderde. J.l. Dinsdag werd in het C.J. M.V.-gebouiv te Vlissingen een ledenvergadering gehouden van de C.H. Kiesvereniging. Gesproken werd o.a. over de ko mende buitengewone algemene vergadering der C.H.U. Twee af gevaardigden naar deze vergade ring werden aangewezen. Ook kwam in bespreking de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen te Vlissingen, welke voor de sa menwerkende prot. chr. partyen een bevredigend resultaat heeft opgeleverd. Algemeen werd de redactie naar geest en woordkeus van een naar aanleiding van deze verkiezing door de prot. chr. partijen ver spreide circulaire, betreurd. GOES. Veiling van Woensdag 14 September 1949. Fruit: Ellisons Oranje 644; Cox Oranje Pippin 529; Zigeu nerin 524; Manks Codlin 616; Transp. de Cronsel 531; Jacq Lebel 58; James Grieve 1837;, Maagdepeer 316; Br. Hardy 4— 30.20; Will Duchesse 3—17; Bon ne Louisse d'Avr. 323.40; Confe rence 320.05; Sp. Wynpeer 4 14.50; Triumph de Vienne 528; Br. Lebrun 316.60; Herzogin Elsa 3.5016; Reine Victoriaprui- men 631; Abrikoospruimen 6— 23; Monarch 638; Burbank Giant 626; Rademaker 629; Reine Claude Violette 815; Drui ven 70—84; alles per 100 kg. Groenten: Komkommers I en H 15—18; idem III 8—14; Bloem kool I 35—46; idem II 20—32; idem III 1116; Kropsla 814; Meloenen 949; Dubb. Princesse- bonen 2062; Stokprincessen 30 69; Rentegevers 5859; Stolc- s.öjbonen 3151; Pronkbonen 25; Saxsabonen 45; Augurken 3993; Tomaten 16; Andy vie 2535; Uien 37; Rode Kool 5.506; Groene Kool 1832; Kroten 5; Stoofsla 1323; Aardappelen 6— 6.50. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien. Weersverwachting geldig rot vanavond: Wisselende bewolking met plaatselyk enkele buien. In het uiterste Noord-Westen van het land aanvankelyk tydelyk nog krachtige, overigens meest matige Zuideiyke tot Zuid-Weste- lyke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1