DREIGENDE DEBACLE IN ENGELAND. 1948 was voor de N.V.The Vitrite Works te Middelburg een zeer gunstig jaar. ss.r.sr.'s ""'Vwei Het is hens niet hopeloos met de fruitteelt. EDNA EARL De grondstelling van het Socialisme is Anti-Bijbels. Deze weg naar het geluk voert naar de chaos. Korte Berichten. Vertrouwen in de toekomst. Nederland kan export naar West-Duitsland verdubbelen. UITVOER VAN FRUIT GEHEEL VRIJ. feuilleton Trein met verlofgangers reed tegen stootbiok. Ainht en stand. Ook Duitsland gaat eisen stellen. koop product te leveren. Het is Dinsdag 13 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina b L Drie jaar geleden bezocht ik der geproduceerd dan in 1938. 't Is ook geen wonder, want men ziet nu, dat de man, die verant woordelijk is voor de kolenpro- ductie van een zeker district voor heen taxi-chauffeur was, al is hij thans ook leider van een grote vakvereniging. van de aanvaarde levensbeschou wing voelt wankelen. Wat woorden evenwel soms niet kunnen uitwerken, wordt door de harde werkelijkheid wel eens af- portwezen overnam, heb ik Alfred gedwongen. Barnes (de minister van Vervoer) Engeland, dez"e maand ben ik er In Engeland heeft men de „Bankgevraagd, waarom het auto-ver- opnieuw geweest. of England", de spoorwegen en de keer eveneens was genationali- Groot is het verschil tussen de mijnen genationaliseerd. Thans seerd. Hij antwoordde: „Men heeft toestand, die drie jaar geleden in is de staalnijverheid aan de beurt, I mij gezegd, dat, als we de sjoor- En welke zijn de gevolgen ge-1 wegen overnemen en niet even- weest I eens het auto-vervoer, we nimmer Ik heb hier voor me een artikel met dat autovervoer zullen kun- geschreven door Mr Alfred Ed- nen concurreren' wards, lid van het Engelse Lager huis. Veertig jaren is hij lid ge weest van de Labour-partij. Thans Ik zei toen tegen hem, dat, in dien wij kwamen te staan tegen- over de concurrentie van goed- heeft hij met die partij gebroken, j uitgeruste buitenlandse industrie- Hij kon zich niet neerleggen bij de en, die nog geen staatseigendom voorgenomen nationalisatie van waren geworden, we niet in staat de staalindustrie. zouden zijn ons van deze concur- kan het kind verstandiger worden Hij zegt: „Voor de teerling rentie te ontdoen door de bedrij- dan normaal, zo heeft een Ameri- wordt geworpen, moeten wij eerst ven dier concurrenten op te ko- kaans onderzoeker verklaard, eens letten op de gevolgen van de pen". Pafio D. Lysenko, vooraan- nationalisatie der steenkoolmij- i Zo sprak een bekeerde socialist, staand industrieel chemicus uit de In een volgend artikel zullen we Oekraine en broer van de Sowjet- zien, wat nationalisatie of socia-Russische bioloog Trofim Lysen- lisatie wat men wil, in de prak- ko, heeft zijn toevlucht genomen tijk betekent. A.1 in de Ver. Staten. Het gewest Utrecht van de nen.. Van Juni tot October 1948 hebben wij, in weerwil van voort gaande mechanisatie en ln weer wil van het feit, dat de steenkool nu het bezit is van het volk, per week 158.000 ton kolen min- Groot-Brittannië heerste, en die, welke men er nu aantreft. Toen kwamen wij daar als inwoners van een arm en berooid land. We staarden vol verbazing naar de welgevulde étalages. Bij onze te rugkeer waren onze koffers ge vuld met goede gaven, die de on zen thuis tranen van dankbaar heid in de ogen deden komen. Thans namen wij etenswaren mee om onze Engelse vrienden te ver rassen. Toen genoten wij van de heerlijke Virginia-sigaretten. Thans glunderden onze Engelse vrienden als wij van ons rook- materiaal hun presenteerden. Toen stopten zij toiletzeep in onze koffers. Nu is de zeep bij ons van de bon en moeten de En gelsen het klaarspelen met één pond zachte of harde zeep in de ene maand, terwijl die hoeveelheid nog wordt verminderd tot pond in de daaropvolgende maand. En nu noem ik nog maar enkele velschillen. Over 't algemeen ge nomen mogen we gerust zeggen, dat alle goederen in Engeland schaars en duur zijn. Vooral duur. 't Moet voor een arbeider, die ge- middeld zo'n 7 pond per week thuis brengt, verbazend moeilijk zijn om de eindjes aan elkaar te knopen. Toch leest men herhaaldelijijk in de krant, dat het Engelse volk 1 nog soberder zal moeten gaan le- yen en bovendien harder zal moe ten gaan werken, indien het er prijs op stelt zijn zelfstandigheid te bewaren. Met andere woorden i het land staat aan de rand van een financiële en economische dé- bacle zonder weerga. Welke zijn de oorzaken van deze ontstellende ontwikkeling? Ik zal trachten op deze vraag een antwoord te geven. Het zal een antwoord zijn, dat paar ik hoop velen de ogen zal openen voor de grote gevaren, die het socialisme met zich mee brengt voor elk land, dat zich daartoe heeft gewend om heul en baat te vinden. Het socialisme heeft Engeland aan de rand van de afgrond ge bracht. Het socialisme heeft Engeland beroofd van zijn fierheid en macht. Dit in practijk gebrachte socia lisme heeft bewezen, dat de ideo logie van het stelsen ten enenmale onuitvoerbaar is. Het socialisme in Engeland brengt ons het bewijs, dat ieder, die er op meent te kunnen bou wen, zich zijn hand ziet doorboord. De grondstelling, waarvan het Uitgaat, is anti-bijbels. Ze is een Uitvinding van de mens. in de afgelopen week tussen Ne- Wie het Woord Gods stelt in derland en Duitsland is afgesloten enige tientallen millioenen gul- Jret centrum van zijn leven, -s een foeiangrijke stap in de rich-dens meer uit Duitsland kunnen weten, dat deze socialistische van een vri:ero handei. xot importeren dan wij aan Duitsland weg naar het geluk moet eindi- dusver was Iiet ZOj dat van beide gaan verkopen. Nederland kan nl. gen ln chaos en verwarring. oor banten ile(j handelsverkeer onder- dit meerdere met Marshall-hulp hem zullen de volgende artikelen worpdn was aan allerlei belemme-betalen liets bevatten, dat verwondering rende beualineren. maar in het ko-Het ni De ministers van Engeland, Canada en de V.S. schijnen het tijdens de financiële besprekingen te Washington in beginsel eens te zijn geworden over de oprichting van een permanente economische raad. Een te Genua uitgebroken sta king van Italiaanse zeelieden, die d__hogere gages willen ontvangen, is Toen de "Labour-partij het trans- overgeslagen naar Napels en Triest, waardoor de scheepvaart in deze havens geheel stil ligt. Te Parijs is overleden op 76- jarige leeftijd de componist Henri Raband. De Amerikaanse vice-minister voor legerzaken heeft verklaard, dat „de aangeboren goedheid der Amerikanen" de oorzaak is van het succes, dat werd geboekt met het bewind der Amerikaanse be zettingsautoriteiten in Japan en Duitsland. Als vitamine B-l in het voedsel van de moeder meer voorkomt, dan zij voor zichzelf nodig heeft, Vrijdagmorgen is de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. The Vitrite Works te Middelburg gehouden, waarbij °°k het jaarverslag over 1948 werd uitgebracht. Dit verslag begint met de me dedeling, dat 1948 voor deze ven nootschap een bijzonder goed jaar is geweest, mede omdat de pro ductie is opgelopen tot een nog nooit in de geschiedenis van het bedrijf bereikt peil. Wij ontlenen aan dit jaarverslag het volgende: In Nederland was de verkoop- f riis hpfrpkkpliik Inner rinnr mpn vatieve balanspolitiek. In dit ver band is wederom een belangrijk bedrag toegevoegd aan de con junctuurreserve, waardoor moge lijke prijsdalingen kunnen worden opgevangen. PERSONEEL. Nadat in de eerste helft van 1948 het personeel nog enige uit breiding had ondergaan, bleef daarna de personeelssterkte vrij wel stationnair. Op het einde van het jaar had men in totaal 552 personen in dienst. Door een gedeelte van de ar beiders werd in 1948 in 2 ploegen gewerkt teneinde de machines in prijs betrekkelijk laag, daar min ""."""V15f van de verbeteringen onderworpen was aan prijsvoor-zo mtenslef moSel'Jk te gebruiken schriften, doch in het buitenland konden over het algemeen gun stige prijzen worden bedongen. Intussen bleek steeds meer hoe en te voldoen aan de grote vraag. DIVIDEND. Gezien het goede resultaat werd Nederlandse vereniging van huis I vrouwen, omvattende alle afdelin gen van centraal Nederland, houdt 20 Sept. een landdag op het kasteel Hoekelum bij Bennekom. De 80-jarige F. Schouten uit Wormerveer, die aan het werk was op een schip van de Ned. Droogdokmij. te Amsterdam is van tien meter hoogte in een ruim gestort en gedood. De feestweek, ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de plaats Veenendaal, welke gehou den wordt van 10 tot en met Maandag 19 September, is Zater dag geopend. Smith geeft het zoeken van de Ark op. Naar het Turkse Nieuws bureau meldt, heeft dr Aaron Smith, de leider van de Ame rikaanse expeditie, die reeds twee weken naar overblijfselen van de Ark van Noach heeft gezocht, verklaard, dat de po- BLOEMENCORSO IN DE HOOFDSTAD. .gingen zullen worden opge- Tienduizenden Amsterdammers hebben het Aalsmeerse bloe- j geven en de reis naar de V.S, mencorso door de hoofdstad, waarin zestig wagens meereden, 1 zal worden aanvaard. De expe- bewonderd. De bloemkwekers hadden hun uiterste best gedaan ditie was_ zeer teleurgesteld, zo en de ene wagen was nog fraaier en origineler versierd dan de zeide Smith. Hij was er echter andere. Opvallend was het grote aantal, uit bloemen opgetrok- I nog steeds van overtuigd, dat ken, dieren in de optocht. Een van de prachtig uitgedoste wa- 1 de Ark zich in de buurt van gens passeert het Vondelpark, waar vele autoriteiten, o.w. In- de berg Ararat moest bevinden donesische gedelegeerden ter Ronde Tafel Conferentiede en wellicht in een bergkloof prachtige optocht gadesloegen. verborgen is. aan de aandeelhouders voorge- onbevredigend de bilaterale han- steld het dividend over 1948 te be- delsverdragen werken, daar een palen op 6 voor preferente aan land hierdoor niet meer in staat is deelhouders en op 8 voor ge- export-overschotten van het ene w'one aandeelhouders. Hierdoor werd ook de Vitrite dik-1 htfuon h?, maanden ge- wijls gedwongen grondstoffen te f)leke"' dal het veel meer moeite l kost da srote productie thans te Niet meer aan vastgestelde van Nederland in het jaar 1949— j-_ i '50 op een waarde van 350 mil- contingenten gebonden. ij0en gulden. In 1948'49 bedroeg Het nieuwe handelsverdrag, dat die uitvoer 181 millioen gulden. Vermoedelijk zullen wij voor P1 paart. Hij zal bevestigd zien, wat hij op grond van zijn belijdenis en geloof meende te kunnen voor spellen. Wie op de mens zijn vertrouwen stelt komt bedrogen uit. Dat er vaart het Engelse volk in deze dagen. Ik schrijf met droefheid over Wat ik heb opgemerkt tijdens mijn verblijf. Ik houd van het Engelse volk, dat zoveel goede en nobele eigenschappen bezit. Maar ik heb mijn eigen volk óók lief. En als nieuwe verdrag heeft een mende jaar zal ons land zijn goe-geheel ander karakter dan het vo- derenvervoer naar West-Duits-rige. Thans is nl. bepaald, dat on land ongeveer kunnen verdubbe len. Op grond van dit nieuwe han delsverdrag, schat men de uitvoer Nieuwe rechtse partij in West-Duitsland. v Een zekere Hans Giessen, een 1 bedrag van zeven millioen dollar déT beschouwingen ,die ik hoop te architect in dienst van het Britse zal opleveren en die van fruitpulp schrijven over de neergang van militaire bestuur in Wuppertal,twee millioen dollar. Groot-Brittannië er aan zullen'heeft een nieuwe rechtse poli- meewerken, dat velen onder ons1 tieke partij gesticht: de „Kring de ogen zullen opengaan voor de j van vrienden van Otto Strasser". gevaren van het socialisme-in-de-1 Strasser was de leider van het practijk, zal ik mij ruimschoots tegen Hitier gerichte „zwart beloond weten voor al de moeite,front". Hij bevindt jich thans die ik mij heb getroost om gewaar in ballingschap in Canada. Vroe- Je werden de diepe oorzaken van ger was hij lid van Hitiers oude zoveel droef verval en economi- garde. Het Britse militaire be- sche achteruitgang. I stuur gaf Strasser indertijd geen Men gelooft in de waardigheid, toestemming om naar Duitsland de goedheid van de mens. On- terug te keren wegens zijn fun- danks het feit, dat vele jongerendamenteel ondemocratische be- in onze tijd zich van het huma-doelingen. nisme hebben afgewend, vormt dit Giessen heeft verklaard, dat geloof nog steeds de basis van vele zijn partij vroegere Nazi's wei- socialistische experimenten. kom zou heten, doch niet hen, En men weigert de eenmaal die hun plicht als soldaat in de omhelsde ideologie prijs te geven, vorige oorlog niet zijn nage- omdat men dan de fundamenten komen. zijn de contingenten onveranderd op resp. één millioen en drie mil lioen dollar gehandhaafd. Ofschoon het verdrag als ge heel genomen als zeer gunstig wordt beschouwd voor de ontwik keling van onze buitenlandse han del, omdat het een veel grotere mate van vrijheid herstelt, be treurt men, dat Nederland nog steeds niet in staat gesteld wordt, zijn vroeger zo belangrijk dien stenverkeer op peil te brengen. Evenals in 1948-'49 zal dit dien stenverkeer voor de oorlog een grote bron van inkomsten in 1949-'50 weer een tekort opleve ren. Dit tekort voor Nederland is geraamd op 4.8 millioen dollar, als resultaat van een groot tekort in het dienstenverkeer van de spoor wegen der beide landen en een kleiner overschot in de binnen vaar en zeevaart. WEDERKERIG. Het herstel van de vrije handel geldt uiteraard ook naar de an dere kant, d.w.z. voor de export van Duitsland naar Nederland. Hiervoor is slechts bepaald, dat Nederland per kwartaal in ieder geval voor een waarde van 8 mil lioen dollar aan bepaalde Duitse producten zal invoeren. Of deze Duitse import moeilijk contingent vastgesteld van vijftien heden zal veroorzaken voor Ne- millioen dollar. Waarschijnlijk zal1 derlandse bedrijven die na de oor- dit tot een grotere omvang van1 log zijn opgericht, toen de Duit- de groente-exporten leiden dan sers nog niet aan de markt waren, vorig jaar, toen ook het fruit was moet worden afgewacht. Waar- begrepen in het groenten-contin- schijnlijk zal dit wel het geval ze uitvoer naar Duitsland niet meer aan vastgestelde contingen ten gebonden zal zijn. Slechts voor bepaalde met name genoemde artikelen zullen nog contingenten gelden. MEER GROENTEN. Gunstig is, (lat de uitvoer van fruit naar Duitsland geheel vrij is. Men schat, dat de fruituitvoer een Voor verse groenten is nu een gent. TEGENVALLERS. Voor verse zeevis en haring is nu een contingent bepaald van slechts één millioen dollar. Vorig jaar was dat vier millioen dollar. Dit is een ernstige tegenvaller, zo als trouwens ook het geval is met de zaden, waarvoor het contingent nu een half millioen dollar be draagt, tegen 3.3 millioen dollar in 1948—1949. Voor pootaardap- zyn. Anderzijds krijgt de Nederland se industrie nu de kans om op de Duitse markten te verschijnen. De export van Nederlandse industrie producten wordt immers geheel vrij, afgezien dan van de relatief hoge Duitse invoerrechten. Het zal dus nog moeten blijken of Nederland naast zijn traditionele export van agrarische-producten zich ook een export van industrie- pelen en consumptie-aardappelen producten kan verwerven. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING eengezet en verklaard, dat bij diep, maar zeker heeft hij met oon vozTaliilro tmn H i o cfViitTorin ct xrort tfovori rlio een redelijke berekening van kansen in de bestaande wedijver geen enkele schrijver hopen kan om van zijn schrijftalent te leven en om dat te verkrijgen door het uitgeven van tijdschrif ten wordt bij de dag moeilijker:" „Uw geheugen is merkwaar dig nauwkeurig." Maar ik denk wel, dat u hier 128) —o— „Mejuffrouw Earl, ik vrees, dat u later nog eens spijt zult j te New-York meer geld voor uw krijgen van uw besluit het be-werk kunt maken, dan elders op roep van schrijfster te kiezen.het vasteland. U bent goed be en ongetwijfeld zult u zich het'gonnen; veroorloof mij, u de sprookje herinneren over „hetj raad te geven voorzichtig te „ICV1UUW rijk der geletterden, dat geen 1 zijn, schrijf niet te snel, en ver- I voor 'teerst ontmoet, maar wijik' moet'mijn* brood" verdienen' koning bevatte". Uw vriendacht geen vijandelijke critiek.hebben al een tijd gecorrespon- en ben dus gedwongen te on- Murray wist naar waarde de Als het u aangenaam is, zal ik u deerd." -1 die schittering van gaven, die Zij voleinde de vergelijking niet, maar perste haar lippen op elkaar en begon te schrijven. De volgende morgen kwam mevrouw Andrews de schoolka mer binnen, en na haar kinde ren een morgenkus gegeven te hebben, wendde zij zich vrien delijk tot de gouvernante. „Juffrouw Earl, ik geloof, dat meneer Manning u gisteravond een bezoek gebracht heeft. Hoe kent u hem? „O! dat laatste is een van de mooiste dingen die ik ooit gele zen heb, en ik heb meneer Manning dikwijls lastig gevallen mij te vertellen wie het geschre ven had. De toespraak tot de Dertig Bondgenoten is zo groot in haar weemoed, dat de tranen mij er bij in de ogen komen. Maar juffrouw Earl, u zult nog eens beroemd worden! Indien ik uw buitengewone gaven bezat, dan zou ik er niet over denken het leven door te zwoegen als I gouvernante." „Ik heb hem eerst gisteren! „Maar, mijn lieve mevrouw, kopen in andere landen dan waar de beste kwaliteit tegen de laag ste prijzen zou kunnen worden ge kocht. De metaalpijzen bleven het ge hele jaar op een hoog peil gehand haafd, t.w. op ca. het viervoudige van de vooroorlogse noteringen. DE PRODUCTIE. De productie van gloeilampen- hulzen en massa-stampartikclen beliep in 1948 niet minder dan 201 millioen stuks tegenover 154 mil lioen stuks in 1947. Dit is onge veer het dubbele van de vooroor logse productie. Of deze grote afzet zal kunnen worden gehandhaafd, is moeilijk te beantwoorden, daar men hierbij afhankelijk is van de afzetmoge lijkheden van de Nederlandse gloeilampenindustrie in het bui tenland en de mogelijkheid de eigen export op het tegenwoordige peil te handhaven. Deze onzeker heid dwingt de directie de interne positie zo sterk mogelijk te maken door het vormen van sterke reser ves en het volgen van een conser- Vier personen gewond. Een vrij ernstig spoorwegon geluk waardoor vier mensen zijn gewond, is gisterennacht ge beurd op station Wolfheze op de spoorlijn Utrecht-Ede-Arnhem. Een trein met militaire ver verkopen. Gelukkig is men hierin nog steeds geslaagd, zij het dan Ovk dat dikwijls met lagere prij zen genoegen moest worden geno men vooral als gevolg van de En gelse concurrentie. De vennootschap heeft evenwel na de oorlog haar positie bedui dend kunnen verbeteren en er is alle reden om aan te nemen, dat de Vitrite zich ook in minder gun stige tijden zal kunnen handhaven. De Koninklijke Marechaussee jubileert. Op 26 October zal het Wapen der Koninklijke Marechaussee het oudste corps van de Kon. Ned. Landmacht de dag her denken, dat het bij Besluit van 26 October 1814 werd opgericht. Op deze dag zal in de morgen te Apeldoorn een gedenkteken worden onthuld ter nagedachte nis aan de in de oorlogsjaren ge vallen leden. Het zal zeer op prijs worden gesteld, indien fa milieleden van hen, die het Wa pen met dit monument hoopt te eren, aanwezig zullen willen zijn. Nadere hieromtrent ge wenste inlichtingen zijn te ver krijgen bij de commandant der Koninklijke Marechaussee, JONGENS OVERZEE. By onze militairen in Indtë doet de spreuk opgeld: „Alles voor de jongens overzet, maar het Rijk pikt ook wat mee". Een voorbeeld? Een vrijwilliger, die al drie jaar in Indië dient, vroeg aan z.jn broer hem twee stel racket snaren te willen sturen. Aan dit verzoek werd voldaan. De sol daat kreeg zijn snaren een uiterst klein pakje maar moest f 9,54 aan invoerrechten betalen. Zo pikt het Rijk ook wat mee. Maar laat ik er aan toevoegen, dat het Rijk niet altijd even stroef is. Daar weten de dienstweige raars van mee te praten. Volgens een inzender in „Trouw" mogen deze heren elke week ergens gaan weekenden, waar dan ook, en mogen ze een maal per maand uitgaan op 's Rijks kosten. Soepeler kan het al niet. Hij stelt daartegenover, dat er vijfmaal per week een brief naar zijn zoon in Indië gaat, kos ten f 0,75 en eenmaal per maand een pakje, vrachtkosten f 4. Ik wil niet al te critisch zijn. Maar 't komt mij voor, dat in vergelijking met de dienstwei geraars, „de jongens overzee" toch wel in een slechte conditie verkeren. In het laatstverschenen num mer van het „Sociologisch Bul letin" komt een artikel van rooms-katholieke zijde voor,* n.l. van drs Th. J. Platenburg over de sociale afkomst der R.K. gees telijken. Het is goed, aldus „De Her vormde Kerk", dat dit juist in een Hervormd orgaan gepubli ceerd werd. Want in nr 4 van de jaargang 1948 had drs D. H. Vrijthof de resultaten van het onderzoek naar de sociale af komst van de hervormde predi kanten gepubliceerd. Wij kun nen nu vergelijken. En zulk een vergelijking doet ons alleen maar bezorgd rimpels trekken. Terwijl bij de Hervormden de grote meerderheid afkomstig is uit de gezinnen van midden standers, ambtenaren en predi kanten, n.l. 66 pet., blijkt dit bij de priesters sociaal veel beter zal een groot aantal marechaus- lofgangers, afkomstig uit Am-sees van alle corpsen deelne- Raamweg 4 te Den Haag. - TT Het voornemen bestaat voorts gemengd te zijn. De Hervormde om op 27 October een défilé te predikanten komen voor 4 pet. houden voor autoriteiten en ge- u't arbeidersgezinnen, voor 10 nodigden te Den Haag. Hieraan P_c_t- va.n een boerderij. Maar van sterdam, is kort voor midder nacht door een stootbiok gere den, waardoor de locomotief ontspoord is en het eerste per' sonenrijtuig zwaar beschadigd. Drie militairen, die zich in de wagen bevonden, werden vrij zwaar gewond. De leerling machinist kreeg zeer ernstig letsel. Doordat vlak bij de spoorlijn de Psychiatrische In richting Wolfheze ligt, was er spoedig hulp. De militaire trein moest wachten op een lege elec- trische trein, die uit Arnhem moest komen en werd daartoe gereden op een middenspoor, aan het eind waarvan zich een stootjuk bevond. Door te grote snelheid is de locomotief op dit stootjuk gereden. De machine kwam naast de rails te staan en zakte tot de assen in het ballast- bed. De bagagewagen, die op de locomotief volgt, liep weinig schade op, maar de daarachter men. Zij zullen defileren zowel te voet, per motorrijwiel als met pantserwagens, terwijl het standaardescadron gekleed zal zijn in de blauwe uniform. In de namiddag zal de com mandant van het Wapen een re ceptie houden te Den Haag en de dag zal worden besloten met een feestavond voor officieren, onderofficieren en marechaussees met hun dames. President van Paraquay afgetreden. Felipe Molas Lopez, president van Paraguay, is afgetreden en heeft dr Frederico Chavez, voorzitter van de nationale ver gadering en minister van bui tenlandse zaken, tot voorlopig president benoemd. Lopez bood zijn ontslag aan tijdens een speciale bijeenkomst van het komende passagierswagen werd I parlement, omdat zijn partij, de zeer ernstig beschadigd. Andere Coloradopartij, hem daar steun rijtuigen ontspoorden, maar lie- en vertrouwen heeft onttrok- pen geen schade op. ken. Hij heeft thans huisarrest. De voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorganisatie: fruittelers zaak zijn, aldus spre- I ker, een goed gesorteerd en goed- T, heus geen hopeloos geval, zoals De moeilykheden, waarin d veien meneIli Spreker waarschuw- Nederlandse fruittelers, tengevoL d VOQr de aanpP,ant van veel vroe_ ge van de droogte en de grote: variöteiten'J en herinnerde er oogst zyn gekomen, zyn voor de d 7Q yan d Nederlandse kring RUn en Waal van de Neder- frl]i'tnn„t in vipr mapnrlpn mnpf moeilijkheden te schatten, en ik de aanstaande week gaarne„Werkelijk? Dat is voor u ben bevreesd, dat u het leven ineens opzoeken en u vergezellen zeer eervol. Hij wordt geacht 1 heel kieskeurig te zijn." „Hij is zeker bovenmate cri tisch aangelegd, toch vond ik New York niet zo aangenaamnaar de publieke bibliotheek, zult vinden als onder zijn dak." j die veel bevat, wat u interes- „Wanneer hebt u iets vanseren zal. Ik zal u bericht zen- hem gehoord?" 1 den, zodra ik een ogenblik vrij „Ik ontving deze morgen een' kan nemen, en als u mijn dien- sten nodig mocht hebben, zo "j Ï- - kwam mÜ opzoeken, hoop ik, dat u niet aarzelen zult omdat^ hij u aanraadde dat te daarvan gebruik te maken. •'oe"' Goede avond, juffrouw Earl." „Ik had besloten te komen Hij boog en verliet de biblio- f«og voor zijn brief kwam j theek en Edna ging naar haar Hij merkte het ongelovig eigen kamer, over dit onderhoud lachje op, dat over haar gelaat' nadenkend, en zichzelf haar *e- gleed. en na een ogenblik van leurstelling bekennend, die dit gesprek met een van de meest ge- stilzwijgen, ging hij voort „Ik wil u niet ontmoedigen, integendeel, ik wens u zov el ik kan te heipen maar Mill heeft vreesde critici haar bezorgd had. „Hij is even gepolijst als eeni derwijzen, terwijl ik tevens schrijf." „Ik begrijp niet, wat tijd u hebt voor schrijven. Ik merk al tijd dat u niet eerder bij de kin deren weggaat voor zij slapen; hem vriendelijk, zelfs hoffelijk, en uzelf hebt toch slaap nodig f InVQ n V./-.zi-pf rr 1 i1 j -i c Onze correspondentie heeft zijn oorsprong in het feit, dat ik voor zijn tijdschrift schrijf." Mevrouw Andrews liet haar ivoren haakpen vallen, en zat daar voor een ogenblik met wijd open ogen van verbazing. „Is het mogelijk? Ik had niet kunnen denken, dat u een schrijfster was. Waarom hebt u mij dat niet eerder verteld? Wat hebt u geschreven?" Edna noemde de titels van ijskegel, en ook even koud. Hijhaar uitgegeven artikelen op en het onderwerp zo afdoend uit- kan even nauwkeurig zijn, en mevrouw Andrews riep uit; om het leven te houden. Bent u bezig iets te schrijven op het ogenblik?" „Enkele dagen geleden heb ik een artikel voltooid, wat in het volgend nummer van zijn tijd schrift komt. Natuurlijk heb ik overdag geen vrije tijd, maar ik werk tot laat in de avond." „Juffrouw Earl, als u er niets op tegen hebt mij met uw le vensgeschiedenis op de hoogte te stellen, dan zou ik gaarne iets over uw jeugd en opvoeding ho ren." (Wordt vervolgd). landse Fuittelersorganisatie aan leiding geweest Zaterdagmiddag een spoedeisende vergadering in Tiei te houden. De voorzitter van de N.F.O., de heer C. Boudewijn, hield hier een inleiding. Na op verschillende moeilijkheden te hebben gewezen, releveerde spreker het nieuwe handelsverdrag, dat tot een be drag van 15 millioen dollar met West-Duitsland is afgesloten en waardoor de vrije handel weer mogelijk is geworden. Wat de ver dere exportmogelijkheden betreft, zeide spreker, dat naar Engeland zo goed als zeker 15.000 ton peren en 10.000 ton appelen verscheept zullen worden. In Engeland ko men thans, aldus de heer Boude wijn, veel peren van eigen land aan de markt. De Nederlandse te lers moeten gebruik maken van de momenten, dat er op de buiten- landse markten een geringe aan-1 voer is. Ook ligt een levering van appelen naar Tsjecho-Slowakije in het verschiet. Zweden en Noor-1 wegen hebben ook belangstelling I voor ons fruit, terwijl de grote droogte in Zwitserland aanleiding zal zijn, dat vooral de betere kwa liteiten naar dit land zullen kun- nen worden geëxporteerd, Wat de export naar Duitsland betreft, zeide spreker, dat hier thans ook eisen worden gesteld. Men vraagt hier ook standaard of huishoud I-kwaliteit. Kon in 1947 de vroege fruitoogst geheel door het binnenland geconsu meerd worden, dit is in verband met de gewijzigde levensstandaard thans ook danig veranderd. GOEDKOOP EN GESORTEERD. Het zal voor de Nederlandse fruitoogst in vier maanden moet worden geconsumeerd. Eerst in September beginnen de fruitver- werkende industrieën te werken. Na de pauze werden verschil lende veelal pessimistische vragen gesteld. De heer Boudewijn wees bij de beantwoording op de tien goede jaren, die de fruittelers ach ter zich hebben en zei dat de veel geuite klacht van het dure fruit in de steden de volle aandacht van het bestuur heeft. Hierin komt thans alle priesterstudenten (zowel van de kloosterorden als van de groot-seminaria) komen 21 pet. uit de arbeidersstand en 20 pet. uit de agrarische beroepen. Ze ker, ook hier zijn de midden standers met een hoog percen tage vertegenwoordigd, n.l. 38 pet., maar de verhoudingen zijn niet zo scheef komen te liggen als bij de Hervormden. Wij kunnen in ieder geval vaststellen, dat de situatie bij de Rooms-Katholieken aanzienlijk gezonder is. Een kerk, die niet haar voorgangers betrekt uit al le lagen der bevolking, zal op de duur een tè eenzijdige socio logische structuur krijgen en daardoor aan werfkracht verlie zen. De Hervormde Kerk dreigt steeds meer een kerk voor de middenlagen der bevolking te worden. Zij moge daar niet aan sterven, zij zal daar toch door ineen schrompelen. De zojuist gepubliceerde cijfers van de volkstelling 1947 wijzen even eens in die richting. In 1930 was nog 34.4 pet. van de bevolking Hervormd, in 1947 31.03 pet. Wellicht is een van de oorza ken, dat het bij de Rooms-Ka tholieken op dit punt gunstiger staat dan bij de Hervormden het feit, dat er een veel rijker schakering van priesterlijke mo gelijkheden liggen. In het bijzon der de oudere orden (Francisca nen, Benedictijnen, Jezuïten) trekken naar verhouding véél jongeren uit intellectuele krin gen, terwijl de jongere congre gaties (bij voorbeeld Missiona rissen van het Heilig Hart) ar beiders weet te boeien (25 pet.). Zou de R.K. Kerk het alleen moeten hebben van de pastoors en kapelaans (de z.g. wereldlijke geestelijkheid) dan zou een ster ke minddenstandse (52 pet.) en agrarische (27 pet.) invloed on vermijdelijk zijn. Zulk een mogelijkheid hebben wij niet. Maar wij hebben wél de mo gelijkheid als Kerk om tezamen aandacht te schenken aan de bij zondere noden, vragen, denk vormen en levensgewoonten der verschillende groepen waar wij als Kerk zo vaak aan reeds een wijziging ten goede. voorbij gaan. flilitaire marsen hebben altijd de belangstelling van de jeugd, odra de soldaten even halt houden, zijn de kinderen er bij de tanks te bekijken. Enige jongens bestormen met toestemming van de commandant tank 34081 en laten zich alles haarfijn uit leggen. Ter geruststelling van de belastingbetalers: de numme ring van de Nederlandse tanks begint niet met u

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2