ZEEUWSCH DAGBLAD Prof. Theodor Heuss tot eerste president van West'Duitsland gekozen L Benelux. Engelands dollarcrisis moet in 1952 overwonnen zjjn Dr Korringa ontdekt nieuwe inosselvijand NIEUWS „Wij willen geen gestandaardiseerde Duitsers" Westerse mogendheden willen voordeel trekken nit onenigheid tussen fialkanstaten. Beperking van het eiectriciteitsverbruik, De status van NiGuW'Suinea. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tsjechoslowaakse bis schoppen doen vredesaanbod Minister Stikker te New York gearriveerd Grieken bedreigen Albanië met inval. Overleg met Middenstandsorganisaties. Ultgava Stichting „Zaeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goe», L. Vorst- »tr. 80, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2847; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1355 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord DINSDAG IS SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Lapoxt, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.12 u., onder 18.59 u. Maan op 21.11 u., onder 14.09 u. Hoogwater op Woensdag 14 Sept.: Vllssingen: 5.42 u. 1.68 m., 17.55 U. 1.62 m. Terneuzen: 6.08 u. 1.85 m., 18.21 u. 1.81 m. Wemeldinge: ?.20 u. 1.51 m., 19.31 u. 1.47 m. Zlerikzee: 7.01 u. 1.30 m., 19.13 u. 1.26 m. gunstige factoren voor economische samenwerking. I. T T et streven naar een onder- a 1 linge economische samen werking door de regeringen van Nederland, België en Luxem burg, ons bekend onder de naam „BENELUX", is door de Rondetafelconferentie min of meer naar de achtergrond ge schoven. Toch is de Benelux ze ker niet minder belangrijk voor ons land dan de Rondetafel conferentie; integendeel, de voordelen die Nederland van de Benelux kan verwachten zullen zeer waarschijnlijk groter zijn dan die der R.T.C. In het kort willen wü in een drietal artikelen een beeld ge ven van de voor- en nadelen der Benelux en van de voor waarden die hiervoor werden opgesteld. TT et zijn hoofdzakelijk de ma- teriële belangen die ds drie landen hebben doen overgaan tot vorming van een econo mische unie. Door het feit, dat Nederland en België staten zijn van vrijwel gelijke omvang en ontwikkeling, be hoeft er geen angst te bestaan, dat het ene land het andere po litiek of economisch zal over heersen. Wanneer de wil tot sa menwerking van weerszijden aanwezig is, kan dit voor de beide landen een blijvende be langengemeenschap waarbor gen. In het door de heer Scheyven uitgebrachte verslag voor de Belgische Kamer der Volksver tegenwoordiging wordt gezegd, dat België en Luxemburg in dustriële landen zijn en Neder land een agrarisch land, waar aan vervolgens het argument wordt gekoppeld, dat deze lan den daarom zo zeer geschikt zijn een unie te vormen. Dr M. Weisglas, wiens leer zaam en interessant boek over de Benelux wij als bron heb ben gebruikt, beweert daaren tegen dat Nederland en de Bel gische-Luxemburgse economi sche unie zich beiden zowel agra risch als industrieel hebben ontwikkeld. O.i. ligt ook hier de waarheid in het midden, het geen echter niets afdoet aan het feit, dat beide landen door hun ligging en wederzijdse belangen sterk op elkaar zijn aangewe zen. Beide landen zijn voor hun export voor een groot deel aangewezen op het gemeen schappelijke achicrland Duits land. Nederland in het bijzon der voor agrarische, België voor industriële producten. Maar ook omgekeerd zijn beide landen voor hun import aangewezen op Duitsland. Tenminste zo was het voor de oorlog. Thans door het verlies van deze belangrijke afnemer en le verancier zullen België en Ne derland hebben na te gaan in hoeverre eigen productie de im port uit Duitsland kan vervan gen en in hoeverre andere lan den hierin kunnen voorzien. Ditzelfde geldt ook voor hun export. Het ligt voor de hand, dat ge meenschappelijk hier meer be reikt kan worden dan wanneer ieder land voor zichzelf deze vraagstukken tracht op te lossen. T_T oewel België veel minder oorlogsschade heeft geleden dan Nederland en uit zijn over zeese gebiedsdelen baten ont ving die Nederland moest mis sen is het toch evenals Neder land sterk aangewezen op export van goederen naar Amerika en Canada. Ook hier zal door gemeen schappelijk optreden veel kun nen worden bereikt. We behoe ven in dit verband slechts te wijzen op de rede van minister van de Brink, die hij op 6 Sep tember te Utrecht heeft gehou den. Een moeilijke wedloop, zegt de minister, moet worden onderno men met de zeer gedifferen tieerde en efficiënt geleide Amerikaanse industrie. Iedere verdere stap, die leidt tot ver groting van de Nederlandse uit voer moet worden bevochten en de uiterste krachten moeten worden ingespannen om de stij gende ontwikkeling van de ex port, nu het critieke punt is be reikt, ook in de toekomst voort gang te doen vinden. Wanneer ons land, zo liet de i....lister in een ernstige waar schuwing horen, er niet in zou slagen deze strijd te winnen, dan zou daarvan een daling van de welvaart beneden het niveau, dat in Nederland thans allerwe gen als redelijk wordt be schouwd, het onvermijdelijk ge volg zijn. TA oor een innige en doelbe- -L-y wuste economische samen werking zullen Nederland en België meer kunnen bereiken dan enig ander land in Europa. Doch niet alleen voor 'n gemeen schappelijk optreden als expor terende landen naar buiten, maar ook voor de voorziening in eikaars behoeften kan de Bene lux zeer heilzaam zijn. In 1947 betrok Nederland 12.3 pet. van zijn invoer uit Bel- gie en van zijn uitvoer ging bij na 1/6 deel naar België. België voerde in dat jaar 5.7 pet. van zijn import uit Nederland in, terwijl 12.3 pet. van zijn uitvoer naar Nederland ging. Wederzijdse investeringen en handelsvestigingen deden over en weer belangen ontstaan, die Prof. Theodor Heuss, de 67-Jarige leider van de (liberale) yr\je democratische party, is gisteren tot de eerste president van West- Duitsland gekozen. 416 van de 804 leden der beide kamers van het West-Duitse parlement kozen met hem de eerste Duitse president sinds Hitier dit ambt, dat het laatst door veldmaarschalk von Hindenburg be kleed was, afschafte. Heuss heeft het presidentschap aanvaard. Bij de eerste stemming, waarbij Heuss 377 stemmen behaalde, de sociaal-democraat Schumacher 311 en de links-katholiek Amelunxen 28, kon Heuss niet de vereiste absolute meerderheid behalen. Er waren 76 onthoudingen en 2 on geldige stemmen. 6 stemmen wer den uitgebracht op Schlange- Schöningen, één op Karl Arnold, één op Josef Muller en één op Alfred Loritz. Door een gezaghebbende woord voerder van kerkelijke zijde is te Praag verklaard, dat de Tsjecho slowaakse bisschoppen de staat een uit zeven punten bestaand vredesaanbod hebben gedaan. De bisschoppen verklaren be reid te zijn trouw aan de staat te zweren onder de voorwaarden van de bestaande regeling tussen de staat en het Vaticaan, en onder het beding, dat de regering haar aanvallen op de kerk stopzet, godsdienstvrijheid garandeert en het pauselijk gezag in kerkelijke zaken erkent. De bisschoppen zeggen in hun memorandum, dat zij in „onbeha gelijke" omstandigheden hebben vergaderd, omdat zij bezorgd wa ren over de schismatieke en door de regering geïnspireerde katho lieke actie en verantwoordelijk ge steld werden voor de gespannen betrekkingen tussen kerk en staat. De bisschoppen protesteren te gen de benoeming van regerings agenten in consistoria, omdat naar hun mening de vrije godsdienst uitoefening hierdoor wordt belem merd. Verder eisen zij, dat aan de in terventie in het ond vijs aan toe komstige katholieke geestelijken of lekenreligieuzen, waardoor de rechten der kerk worden geschon den, een einde komt. Bijeenkomst Consultatieve Raad uitgesteld. In November in Den Haag? De driemaandelijkse vergade ring van de Consultatieve Raad der West-Europese Unie, die voor het komende weekend was vast gesteld, is uitgesteld tot Novem ber. De vijf regeringen hebben de plaats van bijeenkomst voor No vember nog niet bepaald, maar vernomen wordt, dat de keuze waarschijnlijk op Den Haag zal vallen. De overwinning behaalde Heuss bij de tweede stemming, waarbij 800 parlementsleden hun stem uit brachten. Het aantal onthoudin gen was tot 37 gedaald en dat der ongeldige stemmen tot 3 gestegen. Prof. Heuss stemde als afge vaardigde van de liberaal-demo craten in de Rijksdag in 1933 voor de wet, die Hitier aan de macht bracht. Later werd hij door de Gestapo verhoord. Hij is echter nooit gearresteerd, ofschoon zijn boek „Hitiers weg" door de nazi's in het openbaar verbrand is. Na de eedsaflegging verklaarde Heuss, dat hij genoeg had van de elleboog-politiek. „De post, waartoe ik ben geroepen, is er geen, waarbij men de ellebogen moet gebruiken. Zy is boven de politieke strijd verheven. Ik hoop, dat wij erin zullen slagen de Duit se eenheid uit de huidige chaos te voorschijn te brengen", zo zeide hfl. Dr Heuss verklaarde, dat Duits land Europa nodig heeft, doch dat Europa Duitsland evenmin kan missen. „Wy staan voor de grote taak een nieuw nationaal gevoel te scheppen. Wy willen geen cen tralisme. Het nationaal-socialisme heeft ons getoond, waartoe dit leidt. De Lënder behoren ieder hun eigen leven te leiden, doch niet hun eigen leven afzonderlyk. Wij willen geen gestandaardiseer de Duitsers." Gedurende de laatste verkie zingscampagne verwierf Heuss, die door sommige van zy'n tegen standers „een democratische Hin denburg" wordt genoemd, aan zien, doordat hü de enige party leider was, die zyn redevoeringen niet doorspekte met een luidruch tig nationalisme. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr D. U. Stik ker is gistermorgen met de „Queen Mary" te New York aan gekomen. Hy verklaarde o.m.: „Er zyn ditmaal drie redenen voor myn bezoek aan de Ver. Sta ten. Op 17 September beginnen de besprekingen over de practische tenuitvoerlegging van het Atlan tisch Pact en op 20 September vangt de Alg. Vergadering der V.N. aan, doch reeds enige dagen trekt het vraagstuk van dollar en pond sterling de aandacht van alle politici. Mijn land zal niet in deze discussie treden, doch dit pro bleem is thans wellicht het be langrijkste voor de gehele wereld en zeker voor het Verre Oosten. Het stormcentrum ligt naar nujn mening niet in Europa, maar in het Verre Oosten, politiek en economisch. Politiek gesproken bewegen wy ons, voorzover Ne derland betreft, niettegenstaande er grote moeiiykheden zyn, op de Rondetafelconferentie in de rich ting, waarin met goede wil van weerskanten een oplossing kan worden gevonden. Doch welke be sluiten ook bereikt zullen worden, zy kunnen niet van blijvende waarde zijn, indien er geen gezon de basis bestaat voor de economie van Indonesië." Aanslag op premier Ben Goerion? Een 35-jarige baardige man is erin geslaagd te Tel Aviv in de voorzittersloge van het parle mentsgebouw te dringen, met een stengun, gewikkeld in pamfletten over de bouw van een derde Jood se tempel te Jeruzalem. Aanvan- keiyk hield men hem voor een lid van de lijfwacht van premier Ben Goerion, doch toen hy zyn wapen richtte was hy spoedig overmees terd en weggeleid. In een acten- tas droeg hij een stapel stencils over de opbouw van de tempel. De naam van de man werd opgegeven als Avraham Tzfati. Tzfati verklaarde later, dat hy Deel van uit postzak te Bangkok gestolen diamanten vermoedelijk terecht. 455 diamanten, z.g. baquettes, die een zeer grote overeenkomst vertonen met de partij van 1099 diamanten, die 2 October vorig jaar uit een postzak in het post kantoor te Bangkok werden ge stolen, zijn door de Siameese politie op verzoek van B. A. de Weille, adjudant van de dis- tricsrecherche der Rijkspolitie te Amsterdam, in een Chinese winkel te Bangkok in beslag genomen. Aan de hand van of ficiële stukken en beschrijvin gen van de gestolen diamanten zal nu worden vastgesteld of het hier inderdaad de gezochte dia manten betreft. De partij diamanten, die een waarde vertegenwoordigde van f 60.000, werd destijds door de Amsterdamsche Bank als aan getekende zending per post via de K.L.M. naar Bangkok ver zonden. Woningbouw in Zeeland. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Juli j.l. 3203 nieuwe woningen gereed. Voor Zeeland was dit aantal 247, ter wijl het aantal in Juni 203 was. Te Londen worden voorbereidingen getroffen voor een conferentie met alle hoofden van de Engelse diplomatieke missies in de Bal- kanlanden. Minister Bevin zal de toestand op de Balkan eerst in Washington bespreken met Dean Acheson. Zo nodig zal daarna in Londen de conferentie van de diplomaten worden gehouden. Tege lijkertijd werken ook de diplomatieke diensten van Frankryk op hoogspanning. Frankrijk is altijd nauw betrokken geweest bij de gebeurtenissen in Zuid Oost-Europa en heeft ook nu grote belang stelling voor dit gebied. KANS OP RUSSISCHE STEUN GERING. In diplomatieke kringen in Lon den neemt men aan, dat de acti viteiten van de Westerse mogend heden niet alleen te wyten zyn aan de onenigheid tussen Tito en de Kominform. Voor het eerst sinds het einde van de oorlog moe ten de Westerse mogendheden geen defensieve maatregelen te- Gedurende de maanden November, December en Januari zal het eiec triciteitsverbruik t\jdens de z.g. spitsuren, 's morgens van 7 tot 9 uur en met uitzondering van de Zaterdag, 's avonds van 4 tot 6, beperkt dienen te worden. In verband hiermede heeft de minister van Economische Zaken tot alle groot-verbruikers van electriciteit en alle vervoersorga nisaties het verzoek gericht, de belasting in de spitsuren zoveel mogelijk te beperken. Reclameverlichting, buitenver lichting van openbare gebouwen, van Horeca-bedryven en van 271 gevangenen te Siantar ontsnapt. Zondagmiddag zy'n 271 gevan genen tydens het luchtingsuur uit de gevangenis te Siantar ontsnapt. De wacht werd bedwongen met een revolver, die zy van een cipier gestolen hadden. De ontsnapten vormden het derde deel van de to tale gevangenisbevolking. De ach tervolging leverde tot dusver als resultaat.'dat zeven van hen op gepakt werden. Protest Westelijke comman danten van Berlijn. De drie Westelpke commandan ten van Beriyn he'.' en de Sow- jetrussische supervisor van de Oost-Duitse spoorwegen, generaal Kwasjinin, en de Sowjetrussische stadscommandant, generaal Koti- kof, een protest doen toekomen tegen de herhaalde schendingen van het compromis, dat de staking van de West-Berlijnse spoorweg mannen tot een einde bracht. amusementsinrichtingen als ook etalageverlichting is tijdens de spitsuren verboden. Etalageverlichting is wel toe gestaan aan die winkelbedrijven, welke een afspraak hebben ge maakt met het electriciteitsbe- drijf om in de spitsuren slechts de helft van de verlichting, zoals die het vorige jaar in bedrijf was, voor etalage en winkel te ontste ken. Deze regeling, die tot stand is gekomen in overleg met de mid denstandsorganisaties, is gunsti ger dan die van het vorige jaar, daar het thans mogehjk is een deel van de etalageverlichting in bedrijf te houden, terwijl toch de nodige bezuiniging op het eiectri citeitsverbruik tijdens de spits uren wordt bereikt. Van midden- standszüde is alle medewerking by de uitvoering toegezegd. Ook de particuliere verbruikers moeten er rekening mede houden, dat in de maanden November, De cember en Januari in de spitsuren de uiterste zuinigheid met electri citeit geboden zal zyn. gen een opkomend communisme voorbereiden, maar kunnen wel de voordelen in overweging nemen, die de democratie kan trekken uit de onderlinge onenigheid tussen de communistische staten. Er wordt zelfs gesproken van een „koud" offensief van de Westerse mogendheden. Het Engelse Zon dagsblad „The Observer" kwam met een fantastisch verhaal over de mogelykheid, dat Rus land zy'n satellieten op de Balkan aan hun lot zou overlaten om de eigen Russische grenzen beter te kunnen verdedigen. De Russen zouden volgens dit blad reeds de handen vol hebben aan de roerige elementen in eigen land. Op de Balkan-conferentie zal worden nagegaan, hoe groot de macht is van de communistische regering in de diverse Balkansta- ten. De Fransen beweren, dat er maar weinig voor nodig is om de bevolkingen van Hongarije, Roe menië en Tsjecho-Slowakije ertoe te brengen het communistische regiem omver te werpen. De Amerikanen zijn in dit opzicht sceptischer. De deelnemers aan de conferentie zullen ook bestuderen of er kans bestaat, dat het onaf- hankeiykheidsstreven van Tito zich over andere landen uitbreidt. Ten slotte is het nodig, dat de Westerse mogendheden overwe gen, welke acties genomen moeten worden binnen de organisatie der Verenigde Naties. ALBANIë BRANDPUNT. Het brandpunt van de Westerse belangstelling is in de afgelopen week verschoven van Zuid-Slavië naar Albanië, dat door de omme zwaai van Tito van de Komin- form-landen is afgesneden en van vele kanten wordt bedreigd. Het hoofdkwartier van het Al banese leger heeft de laatste tijd geregeld melding gemaakt van in cidenten langs de Griekse en Zuidslavische gens. Hodzja, de communistische min.-president van Albanië, vreest het meest de oproerlingen in eigen land, een Griekse aanval of een combinatie van deze twee. Een opstand in Albanië maakt een goede kans van slagen, want de Kominform kan geen huip bieden. Als Griekenland Albanië openlijk aanvalt, zou dat grote internatio nale complicaties met zich bren gen. Maar het is onwaarschy'nlijk, dat Rusland omwille van het klei ne Albanië een oorlog zou begin nen. In de gedaehtengang van de Al banese communisten kan van de Grieken worden verwacht, dat zij Albanese opstandelingen onder steunen. Dit wantrouwen van de Albanese waard in de Griekse gasten is begrijpelijk, want Alba nië heeft zelf vier jaar lang de communistische opstandelingen in Griekenland ondersteund. In het laatste offensief hebben de Griekse troepen de communis tische rebellen over de Albanese grens gedreven. Maar in het ver leden is het vaak zo geweest, dat de verjaagde opstandelingen zich in Albanië weer groepeerden en versterkt werden om dan Grie kenland opnieuw binnen te vallen. En gisteravond zei de Griekse minister van oorlog: „Wy hebben een historische op dracht te vervullen. Onze buur staten dienen zich er van te ver gewissen, dat het Griekse leger het als zqn plicht zal beschouwen de rebellen in hun schuiloorden onschadeiyk te gaan maken, in dien zou biyken, dat deze landen nieuwe invalspogingen steunen". Op de Balkanconferentie in Washington en Londen zal nu worden vastgesteld, welke poli tiek de Westerse mogenheden zul len volgen. Het is onwaarschyn- Ujk, dat zy grote kansen voorbij zullen laten gaan als er geen gro te gevaren tegenover staan. Ministersconferentie te Washington geëindigd. zeker in het belang van beide landen kunnen worden uitge breid. Zouden de drie regerin gen hiervan thans geen gebruik maken, dan zou dit later als een historische fout kunnen wor den aangerekend. Met de meeste spoed dient daarom de Benelux door de be trokken 1 anden te worden aan vaard. In een volgend artikel willen we bezien welke vormen van samenwerking ervoor gedacht zijn. G. L. Amerika en Canada doen water in de wijn. De ministers van financiën van de Ver. Staten, Engeland en Ca nada hebben gisteren bekendge maakt, dat zjj zjjn overeengeko men maatregelen te nemen, die ertoe zulien leiden, dat Engelands dollarcrisis in 1952 zal zjjn over wonnen. In een officieel communiqué de len de ministers mede, dat het vooruitzicht bestaat, dat er in 1952 een bevredigend evenwicht zal zijn in de betalingen tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar. Het communiqué bevat een pro gramma om Engelands dollarte kort te overbruggen, dat uit de volgende tien punten bestaat: Alle drie de landen, die aan de conferentie hebben deelgenomen, zullen trachten de investering van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland te stimuleren. Canada is bereid stappen te ne men om zyn reservevoorraden van tin en rubber te vergroten. Ame rika zal met hetzelfde doel zyn programma voor de vorming van strategische voorraden herzien. De V.S. zien in, dat Engeland meer aankopen in het dollargebied met E.C.A.-gelden zal moeten kunnen financieren dan tot dus verre het geval is geweest. Zowel Amerika als Canada heb ben toegezegd de procedure, die by de heffing van invoerrechten wordt gevolgd, te herzien tenein de de goedereninvoer te verge- makkelyken. De V.S. hebben nogmaals hun politiek bevestigd, die bestaat uit het streven naar het sluiten van nieuwe handelsovereenkomsten, die het mogelyk maken van de Amerikaanse douanetarieven over te gaan tot verdere verlagingen. Engeland heeft ter conferentie een plan ingediend, dat beoogt de handel tussen de landen van West- Europa te vergemakkeiyken, en verzachting verzocht van de in de Brits-Amerikaanse leningsover eenkomst vastgelegde bepalingen, waarbij het Engeland verboden is discriminerende maatregelen te nemen tegen Amerikaanse goede ren. De drie landen zyn in het kader van hun streven op lange termijn naar verbetering van Engelands economische positie overeengeko men het probleem van Engelands schulden aan andere landen aan een verder onderzoek te onder werpen. De drie landen zyn overeenge komen, dat er een gedetailleerd onderzoek zal worden ingesteld naar de productie, raffinage en geografische distributie van pe troleum, voorzover hierdoor het Britse dollariinkomen wordt be ïnvloed. Overeengekomen werd de scheepvaartkwestie aan een ver der onderzoek te onderwerpen in het licht van Engelands belang by het verdienen van meer dollars door het verrichten van scheep vaartdiensten. Engeland gaat ermede accoord, dat aangenomen wordt, dat de buitengewone hulp van Noord- Amerika in het midden van 1952 eindigt, en dat het steriinggebied te beginnen in 1952 zichzelf zal kunnen bedruipen. Voorts heeft dit land zich bereid verklaard een prikkel te verschaffen voor de uitvoer naar het dollargebied en de productiekosten te verlagen. Zaterdagmiddag is het stoffelyk overschot van Jiir. mr W. O. Sandberg tot Essenburg ter aarde besteld. Een foto van de aan komst van de lijkkoets op de algemene begraafplaats te Middelburg, Geen ziekte in de consumptie mosselen. EEN NIEUWE PARASIET be dreigt de mosselcultures in de Zeeuwse wateren. Er is echter geen spoor ontdekt van een ziekte in de consumptiemosselen. Dit is het resultaat van het on derzoek, dat Dr P. Korringa, de bioloog van het Ryksinstituut voor Visserijonderzoek, Maandag inge steld heeft op diverse mosselbed den in de Ooster-Schelde en spe ciaal op de bedden in de Zand- kreek. Mag het voor de kwekers een geruststelling heten, dat van een „ziekte" in hun consumptiemosse len geen sprake is, voor de kwe kers van de zgn. halfwasmosselen heeft het onderzoek minder pret- Nederlandse leiding gewenst. Op Nieuw-Guinea is een krach tige beweging gaande om te voor komen, dat dit deel van Indië, tot de Unie van Indonesische Staten zal worden gerekend. Namens het overgrote deel der bevolking is verklaard, dat zy lei ding wenst van de Nederlanders en niet van de Indonesiërs. Een H-tal bestuursambtenaren, onderwyzers en andere vooraan staande personen uit deze samen leving hebben een telegram ge zonden aan de Koningin, de mi nisters Drees en van Maarseveen, aan de delegatievoorzitters op de R.T.C., aan de Verenigde Naties, de heer Lovink, en de presidenten Soekarno en Soekawati, waarin zij met klem betogen, dat het gehele volk volledig achter deze bewe ging staat. Het telegram besluit met een beroep op de Nederlandse rege ring „om de in 1947 ten aanzien van Nieuw Guinea gedane belof ten volledig na te komen". Dr Herman B. Baruch heeft gisteren na een bezoek aan Tru man verklaard, dat hy als ambas sadeur in Nederland is afgetreden, omdat hy niet opnieuw een Ne derlandse winter wilde door maken. Dr Baruch is 77 jaar. Prins Bernllard bracht gisteren een informeel bezoek aan de Jaar beurs. De Koningin en Prins Bernhard hebben gisteren in het Paleis Noordeinde de gedelegeer den ter R.T.C. tydens een receptie ontvangen. Tot en met 1949 zal voor de stadhuisbouw te 's-Gra- venhage een bedrag van f 12.873.000.nodig zijn. Een korte, doch zeer hevige brand heeft gisteren te Den Helder een der grootste houtloodsen van de Rykswerf, die volgeladen was met scheepshout voor herstel van di verse oorlogsbodems, in de as ge legd. Na een huiselyke twist heeft gistermiddag te Kampen een huishoudster met een hamer de schedel van de bejaarde heer J. Siebert ingeslagen. Zyn toe stand is zorgwekkend. De kort- harige Hollandse herder van de heer S. Franzen te Brummen is op de internationale hondenten toonstelling te Breda voor de vier de maal kampioen geworden. Met het s.s. „Waterman", dat op 16 Sept. a.s. naar Indonesië ver- trc' kan zeepost worden ver zonden, mits die niet later dan morgen wordt gepost. Prof. Stanly Berge van de universiteit in Evanston (V.S.) heeft de Ame rikaanse spoorwegen aangeraden het Nederlandse type Diesel-elec- trische motortreinen te gaan ge bruiken, teneinde de grote jaar- lykse exploitatieverliezen te voor komen. Mevr. van der Hof Kooyman te Rotterdam, de be kende „soldatenmoeder", die enige tijd geleden werd gearresteerd, verdacht van verduistering van gelden en goederen van Joden tij dens de bezetting, blyft in hech tenis, aldus een beslissing van de Byz. Raad van Cassatie. België zal op verzoek van de vakvereni ging van metaalbewerkers de ver koop van spoorwegmaterieel aan Spanje hervatten. De stakingen in Finland zyn thans vrijwel af gelopen. In Zuid Tsjoengking zyn door een brand, die 4 uur duurde, 80 huizen verbrand. Vijf personen zyn, verdacht van brand stichting aangehouden. tige dingen aan liet licht gebracht. Dr Korringa ontdekte weliswaar dat de sterfte onder hun week dieren niet veroorzaakt wordt door dezelfde ziekte, die in 1918 1919 de kwekers zulke stroppen bezorgde, doch vond in de darmen der mosselen een natuurlyke vij and, een soort parasiet-achtige, die de dieren doet vermageren en waardoor ze tenslotte sterven. Het is de eerste maal, dat men in Nederland een dergelyke para siet ontdekt heeft. In 1939 heeft men ze in de Mid dellandse Zee gevonden en ooit vooral aan de Westkust van Ame rika was de sterfte onder da weekdieren er zeer hoog door. Wat er nu in 't komende najaar gebeuren zal moet men afwachten. Het is nu eenmaal niet te voorzien of deze parasieten, waarvan men er soms wel vyf a tien in een mos sel vond, „profiteren" van de lan ge zomer. Evenmin of de komen de koude wellicht ais natuurlyke vyand zal gaan werken. Hoe het ook zy: dat de con sumptiemosselen nog niet aange tast zijn is een geluk voor de kwe kers. Men is echter thans druk bezig onderzoekingen te verrich ten, teneinde de parasiet op doel treffende wyze te kunnen bestry- den en men houdt de mosselbed den nauwkeurig in de gaten. Het oude klooster op Ameland. Dezer dagen zal op Ameland, onder leiding van prof. dr A. E. van Giffen, een begin worden ge maakt met een onderzoek naar de plaats waar eenmaal het klooster Foswert heeft gestaan. Een vondst van enkele tufsteenfrag menten op het kerkhof te Nes was de aanleiding tot dit onderzoek. Dit klooster werd gesticht in het jaar 866 en zou volgens overleve ring het eerste in ons land zyn. Bij zwemmen te Vlissingen verdronken. Gisteravond is de 27-jarige J, Stryendonk uit Vlissingen by het baden ter hoogte van de Nolledyk te Vlissingen door de stroom mee gesleurd en verdronken. Een an dere zwemmer heeft een poging tot redden gedaan toen hy merkte dat Stryendonk in moeilijkheden verkeerde. Hy heeft hem echter niet kunnen vasthouden en moest zichzelf in veiligheid brengen. Het slachtoffer was gehuwd en laat drie kinderen achter. Spoorwegovergang Kapelle-Biezelinge. Woensdag 14 Sept. zal de spoor weg-overgang Kapelle-Biezelinge de gehele dag voor alle verkeer gesloten zyn in verband met de verbreding van de overweg. Het verkeer wordt omgelegd door Dykwel. By de aanvoer naar de veiling dient men hiermee rekening te houden. GOES. Veiling van Maandag 12 September 1949. Fruit: James Grieve 525; Transp. de Cronsei 518.10; El- lisons Oranje 1237;- Lemoenap- pel 518.10; Early Victoria 5 18.10; Jacq Lebel 518.10; Manks Codlin 518.10; Will Duehesse 3 22.90; Triomph de Vienne 6 36.60; Maagdepeer 319.60; Bon ne Louisse d'Avr. 426.60; Br, Hardy 435.80; Conference 5 22.70; Clapps Favorite 722; Br, Wilhelmina 811; Franse Wijn peer 68; Reir Victoriapruimen 7.5045; Abri. jspruimen 629; Monarch 1243; Reine Claude d'Althan 637; Rademaker 23 37; Jefferson 2236; Burbank Giant 1933; Bramen 32—52; Druiven 7173; alles per 100 kg. Groenten: Komkommers I 2224; idem II 1821; idem III 1617; Kropsla 4—13; Meloenen 1251; alles per 100 stuks. Augurken 31 84; Kroten 7; Andy vie 2128; Tomaten 1617; Dubb. Princesse- bonen 4161; Rentegevers 54; Stokprincessebonen 6066; Stok- snybonen 4060; Stoofsla 29; Aardappelen 7.508.50; Rode Kool 5.50—6; Groene Kool 917; Uien 78; alles per 100 kg. Kro ten 5.506; Wortelen 22; alles per 100 bos. DE BILT ZEGT: Nog nazomer weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Matige, in het Noorden overdag krachtige wind uit Oostelyke rich tingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1