Bij het laatste stootblok van de spoorwegen. BAA/ENS Roodeschool, eind van Nederland. EDNA EARL Storm over Reimerswaal. ZeeuwJ aECeïtei Eerbied en stijl bij het graf. De speciaalzaak voor Uw BRIL FEUILLETON GEMEENTERADEN Maandag 12 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever). Om u maar meteen op uw gemak te stellen, lezer: de naam Roodeschool ls Inderdaad afkomstig van een school met een rood dak, welke ongeveer honderd jaar geleden gesticht werd ln de polder achter Uithuizermeeden. En wanneer u heden in Roodeschool komt, kunt u er weer een rode school zien staan. Althans met een beetje fantasie. Want de middenparty van het gebouw en ook het dak zyn niet rood, maar de overige muren werden heuselyk opge trokken met die fel-rode bakstenen waar ze ln Groningen zo tuk op zyn. Roodeschool, een plaats wier tijd toen zeemeerminnen nog dar- naam op veler lippen is! Ze dreu- telden op de plek waar thans het zien nog na in mijn oren, de slot- koren groeit. Die zeemeermin accoorden van talryke redevoerin- prijkt op de kerktoren van Uit jen die ik als verslaggever heb huizermeeden. In Roodeschool is moeten aanhoren; die slotaccoor- aan dit gebruik niet vastgehou den waarin de redenaars met het den. Want op de kerktoren aldaar laatste restje stemverheffing dat heeft men een pijl aangebracht ze uit hun keel konden delven het (toch geen herinnering aan de hele Nederlandse volk in het har- j ,,pijl die des daags vliegt", Psalm telkens een schrede voorwaartsAantal werklozen nam toe. gegaan was met de inpolderingen. De kern van Roodeschool, althans Tijdens de maand Augustus het gedeelte waarin het station "am J aal?ta} hy de Geweste- ligt, bevindt zich een heel eind j Arbeidsbureau s geregi van de waddenkust af. Veel dich ter by de dijk treft de wandelaar de buurtschap 't Oude Schip aan. Wy zagen al dat de Groninger na men niet teleurstellen. In Roode school was voorheen een rode school. Welnu, het Oude Schip 1 herinnert metterdaad aan een oud schip, dat omstreeks het midden nas riepen. En daar brulden ze: „Van Den Helder tot Maastricht en van Vlissingen tot Roodeschool moet Of ze galmden: „Van Vaals tot Texel en van Axel tot Roode school zalOf ze bezwoeren de natie „van Wieringen tot Kerk- rade en van Sluis tot Roodeschool kanVul zelf maar de dui zend en één goede dingen in, die ons volk volgens die redenaars zou moeten en kunnen en be klaag voorts het volk van Roode school, dat by zulke gelegenheden altijd weer tot van alles wordt op- Seroepen. Want het is merkwaar- ig, dat in het opsommen van an dere uithoeken des lands voortdu rend variatie 13. Maar wil men een afgelegen oord in het Noorden noemen, dan moet steeds Roode school het ontgelden. Slechts en kelen zyn zo vernuftig om „van Dollard tot Schelde" te spreken maar de meesten vinden dat te eenzydig. Dan worden immers Noord-Holland en Limburg niet genoemd. En je kan toch niet spreken „van Dollard tot Schelde en van Eyerlandse Gat tot Jeker". 91?). VREEMDE PLAATSEN. vin. streerde werkloze mannelijke personen toe met 3162 en kwam daardoor op 45.950. Dit aantal kan gesplitst worden in 32.437 geheel werklozen (vorige maand 29.560), 12.628 D.U.W.-arbeiders (12.656) en 885 wachtgelders (572). Het aantal geheel werk lozen steeg dus met 2877. Het aantal werklozen bedroeg in Zeeland eind Augustus 581. Gemiddeld zijn er in Neder land 10 werklozen per 1000 man- nehjke inwoners. Dit gemiddel- i uit vxivxixxxgcxi naai cxlu- -r-» Het noordelijkste station is het hoogst in Drente, nl. 16 en het laagst in Zeeland, n.L 4. Het aantal werkloze vrouwen nam toe van 3642 tot 4937. van de 18e eeuw hier strandde en dat vervolgens een huisgezin tot woning heeft gestrekt, jarenlang. In Roodeschool bereikt de spoorlijn uit Groningen haar eind punt, van Nederland, oneindig ver ver wijderd van Eysden, de zuidelijk ste halte. Terwijl de trein by Eys den echter kalmweg zyn reis voortzet over de grens, stuit hij by Roodeschool onherroepehjk zyn neus tegen het stootblok. Hier houdt de wereld op! Dat lukt maar zo. Want een halfuur lopen voorbü het station gaat Roodeschool over in een buurtschap Oosteinde en ook na „Der zee ontrukt". Roodeschool is zogezeid „der zee ontrukt". In het begin van de vorige eeuw zijn de polders hier definitief ingedykt, nadat men al Gedenkteken voor ds A. S. Talma gerestaureerd. Op 26 October 1918 werd door de christelijk-sociale beweging op het graf van ds A. S. Talma te Bennebroek een gedenkteken dat einde is het zeker nog een uur onthuld, dat bekostigd was uit tippelen aleer men aan de kust j een inzameling, staat. In feite heeft men in Roo-Door de oorlog en het tyde- deschool het eind dus niet bereikt, lijk verdwijnen van beide orga- En is Roodeschool werkelijk zo'nnisaties is het grafteken een uithoek? Ik stapte er op de trein aantal jaren niet onderhouden, en was precies tweehonderd minu- J zodat een algehele herstelling ten later in Utrecht, nog wel zon- nodig bleek. Deze restauratie is der gebruik te maken van eenthans gereed gekomen en op 14 diesel-expres. Het valt dus nog September zal het monument wel mee met die uiteinden van hetopnieuw aan de familie worden vaderland. I overgedragen. XCI. Na de reeds genoemde brand dijkbreuk kunnen verhinderen, van 1450, die twee-derde deel Op een vlot weet deze streng van de stad in de as legde, brak bekend staande heer met zyn ^VanT'dat zijTgTen^eiykwaardigê er in 1520 weer een grote brand zachtzinnige vrouw Johanna van grootheden. Dus dan maar weer brand uit, die meer dan 300 Ghmes Bergen op Zoom te be- vier plaatsen opgezocht in de uit- huizen, een aantal pakhuizen reiken; 4 jaar later sterft hij lopers van het vaderland. „Van gevuld met koopwaren, vele daar. In de kerk te Bergen op Alkmaar tot Heerlen en van Zaamslag tot Roodeschool be hoort span hoger gestegen, dan zou vermoedelijk heel Zeeland en half Vlaanderen ondergelopen zyn. Het oude rijmpje „Holland en Zeeland wel [beklagen mag Sinte Felix quaden Zaterdag" bevat helaas droeve werkelijk heid. De watervloed van 1532. Karei V laat een onderzoek instellen naar de aangerichte schade en de toestand der dy- ken en stuurt wat geld om het verwoeste te herstellen. Doordat er weer verschil van mening is, hoe men het geld het nuttigst zal besteden, schiet het met de weefgetouwen (waar men vlas Zoom is een monument voor het j wederopbouw der woningen en Zoete rust. Maar by een bezoek aan Roode school is het mij opgevallen, dat apparaten tot linnen verwerkte) en 't ongelukkige echtpaar, klooster vernielde. Ondanks een I De dijken d ht onderhouden. vroeger gegeven verbod, waren - er nog veel houten huizen met rieten daken, terwijl de blus- En deze brand, gevoegd bij de heersende pest, veroorzaakte heel wat ellende en armoede. De watervloed van 1530. de dorpelingen alhier helemaal niet zenuwachtig zyn geworden van al die taken waarvoor rede naars de inwoners van Roode school (en alle andere plaatsen Van het land) wensen warm te krijgen. Wat was het hier rustig. Uren- lang heb ik in de uitgestrekte vel- el"de der stad wordt, den van Roodeschool rondgedoold1 t Is de 5e November, later fin het was al vrede en vrucht- Senoemd Sint Felix kwade Za- naarheid wat mijn ogen kregen te terdag. De wind, die de vorige aanschouwen! Ergens las ik de dagen West geweest is, wordt Tot zover de overlevering. Het is echter niet billijk alle schuld onvoldoende waren, op de Graaf van Lodycke te werpen, we moeten ook een deel van de schuld toeschrij ven aan de dijkbesturen. In Rei merswaal zetelde het dykbe- stuur van de watering beoosten i Yerseke, dat bestond uit een icon" ban breekt het rampjaar dijkgraaf en enige gezworenen, 1530 aan, dat het begin van het maar 'meermalen is er grote on- oinrlA H oi* prod TirArnt ,71 enigheid tussen het dijkbestuur en de regenten der stad. Ieder haam Korendyk. Mocht Roode school ooit van plan zyn naams verandering aan te vragen, dan zou Korendyk wel een uitermate feschikte betiteling zyn. Maar er al wel niemand wezen, die de naam Roodeschool wil prijsgeven, al wordt het dorp dan ook volle dig omgeven door landouwen vol koren. Zoete rust kenmerkte de plaats. Maar in de velden viel grote be drijvigheid te bespeuren. Dat pioet ook wel. Want een lui volk komt niet tot welvaart. En wer ken kunnen ze ln Roodeschool. Dat heeft de geschiedenis van de plaats wel bewezen. Die geschiedenis beslaat nog niet veel bladzijden. Zelfs de plaatsnaam is niet zo erg lang ln gebruik. Vroeger sprak men van Uithuizermeeden-buitendyks en zelfs in deze eeuw werd Roode- zchool wel Uithulzermeeden-Oost genoemd. De plaats is nieuw, al kent het Groningerland haar naam veel langer. Eertijds bedoel de men met Roodeschool echter «en gehucht in de buurt van Mid- delstum, dat een kloosterschool bezat, behorende by de abdij van Aduard. De school is verdwenen maar de plaatsnaam bleef gehand haafd. Toch denkt men op het een Noord-Westerstorm tussen 8 en 9 uur des morgens en duurt tot de volgende namiddag 5 uur, vergezeld van een geweldig on weer en zware stortregens. Om wil op eigen manier verbeteren, ze willen de lasten op elkanders schouders schuiven, met als re sultaat dat er niets wordt ge daan, in ieder geval niet genoeg. Daarbij komt ook nog, dat lang niet alle leden van het dijkbe stuur voldoende bekwaamheid 2 uur zal het vloed zijn, maar hadden en door al deze oorza- nog een paar uur vroeger, te gen de middag reeds, staat het water gelijk met de kruin van de dyk. 't Wordt nog erger. Ten Oos ten van Reimerswaal wordt de uitwateringssluis by het dorp Kreke weggeslagen en even ten Westen der stad hebben de gol ven een gat in de dijk geslagen, op de plaats waar vroeger de ken krygen we dit treurig resul taat: een vruchtbare landstreek, de Brede Watering beoosten Yerseke, loopt onder. 18 dorpen staan onder water, sommige voorgoed, waarvan ik noemen wil: Tolsende, Couwerve, Broe- cke, Everswaert, Schoudee, Nieuwlande, Duivenee, Lodijcke, Nieuwkerke, Maire, Vinkenisse, Hinkelenoord, totaal een opper- Vernoutsee stroomde, 't Is waar vlakte van r„im 22.000 gemeten, het gat is op die eerste dag nog Qok de 32.000 gemeten van de maar 5 voet breed, maar het Watering bewesten Yerseke lo- doorjagende water holt t steeds pen onder, het water stroomt meer uit, uit de geschiedenis tot bij de Ganzenpoort te Goes, van Walcheren van 1944—-45 yeien hebben geen gelegenheid weten we, hoe diep zulke gaten zich te redden en komen in de na verloop van enige tijd kun- golven om; ook veel vee ver- nen worden. I drinkt. Graaf Adriaan van Lodycke, i tevens heer van Reimerswaal, houdt op zijn kasteel „Bereken Rijs" juist een doopfeest ter ere van zyn pasgeboren zoon. Hy wordt gewaarschuwd voor het gevaar dat hem bedreigt - en hij lacht. Volgens de overleve ring wilde hij nl. van de Schei- horen van de naam Roodeschool de naar zijn kasteel een nieuwe niet aan het oude gehucht by Mid- haven laten delven, nu kan hij delstum doch aan het nieuwe dorp die kosten sparen, nu arbeidt de achter Uithuizermeeden. zee voor hem de zee werkt Hoe dit dorp ontstond Het wa-1 echter meer dan hy verlangt, pen van Uithuizermeeden zal het j En als zijn ogen open gaan voor U verklaren. In dit wapen komt j het gevaar dat dreigt, is het te Elders in Zeeland. Niet allen in deze streek, maar ook in andere plaatsen van Zeeland en daarbuiten heeft deze storm ernstige gevolgen gehad. Op Walcheren worden veel dijken beschadigd, een gedeelte van het eiland staat 3 weken onder (zout) water. Het 14.000 gemeten grote N.- Beveland overstroomt helemaal en eerst in 1598 begint men weer met inpoldering. In Zeeland, Holland, Brabant en Vlaanderen worden 400 pa- INVENTARIS VAN KAMP VUGHT WORDT GEVEILD. 14 en 15 September a.s. zal in hotel „De IJzeren Man" te Vught de veiling worden gehouden van de inventaris van het beruchte concentratiekamp. Vrijdag was de eerste kijkdag. Uit het hele land waren mensen gekomen om te zien of er iets van hun gading bij was. Een veelbelovend begin. De Middelburgse Ambachts school is weer begonnen. De Middelburgers bemerken dit al tijd heel spoedig, want als om vijf uur de school uitgaat, is het of een wielerwedstrijd met en kele honderden deelnemers is begonnen. Al wie zich niet ijlings uit de voeten maakt, loopt kans door deze wielren ners omver te worden gereden. De jachtpartijen schijnen aan stekelijk te werken, ook op hen, die dezer dagen de eerste klasse der Ambachtsschool binnen stapten. Vrijdagavond was er weer zo'n jachtpartij begonnen, die werd voortgezet op het Jaag pad tussen Middelburg en Abeele. Of het nu het fraaie weer was of dat de wedstrijd hen volkomen in beslag nam, niemand zal het kunnen ver tellen, doch plotseling verdween een Vlissingse jongen door het gras en over de glooiing in het kanaal. Zijn renlust was toen vlug afgekoeld. Zijn vrienden, die in het bezit waren van een zwembroekje, voelden nu meer voor een bad, dan voor een voortzetting der wedstrijd. En zo stond onze duik-wielrenner in zijn hemdje op de kant, ten spot voor iedereen, die langs kwam, terwyl zijn vrienden als volleerde duikers de fiets op de kant trachtten te brengen. Zijn debuut op wielergebied zal onze vriend wel zeer in de smaak gevallen zijn. het versterken der dijken maar langzaam op. En al het werken leek wel vergeefse moeite. Het was of de vloek rustte op deze eens zo welvarende streek, want 2 jaar later, in November 1532 vernielt een nieuwe watervloed de vrucht van hun arbeid. Door 2 grote dijkbreuken, bij Creecke en Lodijcke, heeft het water opnieuw gelegenheid naar bin nen te stromen, waardoor meni ge polder opnieuw, doch nu voor altoos, ten onder gaat. In Reimerswaal staat het wa ter 8 voet hoog in de kerk; in het zusterhuis verdrinkt een verpleegde en een innocente (achterlyke) zuster Clara, die gevloden was „met haar hoofd in een der wijntonnen, menende haar daar te bergen: Godt hebbe haer zielen." Ook zyn er enkele dijkwerkers, die in polderketen verblijf hielden, verdronken. Van het dorp Maire wordt verteld, dat 50 personen op het dak van de kerk waren geklom men en eindehjk na 2 dagen en 3 nachten daar in gure Novem berstorm te hebben doorge bracht, gered werden. M. L. v. W. Erkend 'ziekenfondsleverancier. (Ingez. mededeling, advert.) de beeltenis van een zeemeermin' laat; was hy bijtijds op zyn post rochieën overstroomd, voor. Dat wil herinneren aan de' geweest, misschien had men de Was het water nog een halve Over dit onderwerp onlangs „In de Waagschaal' „Wat men bij begrafenissen meemaakt, grenst aan het onge looflijke. Een collega vertelde my, hoe een broer van de ge storvene bij de thuiskomst na de begrafenis zeide: „de broer van het lijk laat vragen, of de heren nog een borrel lusten!" Diepzinniger was de aanspre ker op Texel, die, omdat geen dominé aanwezig was, aan het graf een enkel woord sprak en o.a. zeide: „dit lijk is zyn leven lang lid van onze kerk ge weest!" Op een andere begrafenis ver zocht de zoon van de gestorvene alle aanwezigen, vader voor de laatste maal toe te zingen: „Dat 's Heeren zegen op u daal". De mensen vonden het prachtig. Ik denk ook aan de afschu welijke gewoonte, om de gestor- moderne wetenschap in een werk schilderde getrouwelijk wat hem zie ik, dat u blinde koppigheid Vaar het Amerikaans BESSY KIVING der verbeelding". „Maar, meneer, van hoeveel romanlezers veronderstelt u, dat I zij zich willen opwerken om de wetenschappelijke werken te bestuderen, waarnaar u ver voor ogen gebracht werd. Me juffrouw Earl, de wereld van romanlezers zal u bewieroken als u er in slaagt hen te verma ken of hen van verbazing de handen ineen doet slaan door uw fantastische voorstelling; 1 „Eenvoudig om deze reden, dat het gevaar zelf in het boek wijst?" „Maar van heel weinig, dat r> aar als u tracht hen op te voe- geef ik toe; hoewel het ook al den of te onderwijzen, dan zult even weinige zyn, die een ro-- geen lezers vinden of door man lezen enkel voor amuse-1 hen bespot worden. Zij verwach- ment, die de wetenschappelijke ten van u, dat gij hen helpt de schuilt, waarin u beschouwingen kost verteren Ijunnen, die u hen tijd te doden, niet die te vullen zult geven en uitwerken. Indien opdist. Integendeel, verre van met moeilijk te volgen geleerd- ik uw kijk op de dingen niet uw goed bedoeld streven om heid". geheel misversta, koestert u de hun gezichtskring te verruimen j „Meneer, is het niet edeler en hoop, dat verdichte verhalen te zullen appreciëren, zullen zij j eerlijker om te strijden tegen een bijzonder leerrijk zouden zijn, eneerder spottend neerzien op de zo eerloos meegaan met de ont- niet alleen gezonde moraal zou- pedanterie van de schrijver, of aarde denkbeelden van deze niet zal kunnen kopen en ook den inhouden, maar ook weten- iedere bladzijde overslaan, die tijd?" niet in het huis, waar ik vertoef, schappelijke theorieën. Hierin, noodzaakt tot nadenken, en> „Dat zal afhangen van uw vinden zal; als u het goed vindt, veroorloof my, dat ik het u zeg, voortjagen naar de ontknoping. I wens om het martelaarschap op zou ik die gaarne tijdelijk uit uw verstaat u de geest van de tijd Ik overdrijf niet, en stel de za- u te nemen en wellicht onder te bibliotheek hebben, u zou my voor heldenkracht aanziet. Het volgende nummer van het tyd- schrift zal bevatten, wat u my een paar dagen geleden zond en al deel ik niet' al uw opvattingen toch lijkt het mij verreweg het beste, wat ik tot nu toe van uw pen ontving. Het zal natuurlijk tegenspraak verwekken, maar ik veronderstel, dat u daarop voor bereid is. Juffrouw Earl, u bent een vreemdelinge in New York, en indien ik u op enigerlei wij ze van dienst kan zyn, zal het mij een genoegen zyn het te doen". „Dank u, meneer Manning. Ik heb enkele boeken nodig, die ik schreef vene toe te spreken. Een stukje toneel op het kerkhof. Ik denk vooral aan de won derlijke melodieën, die men in de aula van het kerkhof laat spelen. Ik maakte het mee, dat op verzoek van de overledene by de begrafenis achtereenvol gens werden gespeeld: het Lar go van Handel, het Ave Maria en het Nonnenkoor uit Casa nova. De wereld maakt het nog er ger. Toen Mien Kalkhoven enkele maanden geleden op Zorgvlied in Amsterdam begraven werd zij behoorde tot het Jordaan- cabaret speelde het orgel, toen de baar van de aula naar het graf werd gedragen, het lied van bleke Bet uit de Jordaan, het in vroeger jaren in Amster dam zo geliefde straatlied: In de Jordaan, in de énige Jordaan! Mien werd door één van de sprekers aldus toegesproken: „Mien, ze zeggen dat er een hiernamaals is. Ik mag dood vallen, als ik weet, of het waar is; ze zeggen ook, dat er een hiernamaals voor de goeien e.n een hiernamaals voor de slech ten is; als het waar is, Mien, dan ga jij zeker naar het hier namaals van de goelen". Nu ja, dat ls de Jordaan. Maar wat dan te denken van wat volgens de kranten minister Van Maarseveen in de Eerste Kamer gezegd heeft by de dood van generaal Spoor. Hy deelde gaan. Ik heb sterker zwemmers j daarmee dan u zien zien verzinken, nadoen", wanhopige pogingen om hun hoofden boven water te houden" Edna vouwde haar handen in haar schoot, en keek rustig in niet. De mensen lezen een roman ken ook niet minder voor, ik enkel als amusement, niet als geef alleen de eenvoudige feiten studie; en zij willen dan niet weer". technische uiteenzettingen enl „Maar, mijnheer Manning, be korte bespiegelingen inplaats 1 schouwt u niet de schrijvers van van opwindende ontknopingen1 elk tijdperk als leidslieden van en overdreven ontboezemingen, de smaak en de moraal hunnerde kalme, koele ogen van de Mensen, die iets willen leren tijdgenoten?" j uitgever, schudde haar hoofd en van astronomie, geologie, philo- j „Neen, zeker niet; zij geven antwoordde: logie, denken er niet aan, wat i weer, maar vormen niet de„Ik zal niet verzinken. In ie- zy voor die studie nodig hebben smaak van het publiek. Shakes- der geval wil ik het wagen. Ik te vinden in een roman, maar peare, Hogarth, Rabelais, gaven zou desnoods liever ondergaan bedienen zich terstond van een de mensen, zoals zij bestonden; i in mijn pogingen, dan te leven wetenschappelijk boek over de niet zoals zij zelve gaarne ge- zonder het ooit geprobeerd te $tudie, die zy wensen te beoe- wild hadden, of zoals ze wel hebben' een groot genoegen Plannen steno-landskampioen schap. Zaterdag 1 October zal in res taurant „De Heemraad" te Rot terdam onder auspiciën van de commissie inzake demonstratie en propagering van hand-kortschrift en machinaal snelschrift een ver gadering worden belegd, waar de plannen tot organisatie en instel ling van wedstrijden om lands kampioenschappen in steno, tacho en velo besproken zullen worden. vim ZENDING, Enige tijd geleden hoorde ik de opmerking maken, dat de - Flitsen-schrijver by voorkeur zijn kracht zoekt in critiek. En ik kan niet ontkennen, dat er wel eens een critische flits j uit mijn pen vloeit. Maar dan toch steeds met de bedoeling, opbouwende critiek te leveren. Hoe dit ook zij, vandaag i?i elk geval geen critiek, maar blijd schap, waardering. Uit Oegstgeest werd gemeld, dat de voorjgars-zendingscollecte 60 pet. meer opbracht dan in 1948. De vermeerdering van de Pinkstercollecte zal waarschijn lijk ook 60 pet. bedragen. Als straks, zo werd er aan toege voegd, de ndjaars-zendingsweek een even goed resultaat te zien geeft, dan is er de kans, dat de benodigde 3 ton-extra wordt ge haald. Tegelijkertijd las ik, dat de Pinksterzendingsweek in de Geref. Kerken eveneens goed is geslaagd. De verwachting, dat de opbrengst tweemaal zo hoog zou zijn als in 1948, is juist geble ken. De verhouding is 100194. Ik geef toe, dat dergelijke cij fers op zichzelf nog weinig zeg gen. Dat ze zonder meer, geen bewijs zijn van geestelijke kracht. In de Bijbel lees ik, dat de mensen hoog opgeven van hun offers, terwijl God zegt, dat ze van geen betekenis zijn, dat men ze kan wegblazen. Maar dit neemt niet weg, dat we hier van een verblijdende belangstelling voor de zending kunnen spreken. Leestafel. Maar de zon overwon, door Rein Brouwer. Vierde druk. Uitgave H. P. Leo polds Uitg. My. Den Haag. Dit is het derde deel van een trilogie, het slot van een Gronin ger boerenroman. De hoofdpersoon, Willem Brons, is een worstelaar, en met succes. De kleine zandboer heeft zich om hoog geworsteld en is gepromo veerd tot zetboer op een kwelder boerderij in het hoge Noorden van Groningen. Uit het kleine gedoe is hy met zyn eerst onwennige vrouw overgeplant naar een groot bedrijf en de wijde ruimten. Hy heeft een geweldige sprong ge maakt, doch hij is niet tevreden met wat bereikt werd. De moei lijkheden biyven. Hy heeft moeite om in de nieu we omgeving zyn plaats te vin den; hy heeft moeite met de eer ste arbeider die zich gepasseerd voelt omdat hy zelf gehoopt had zetbaas te worden en hy heeft moeite met de sociale verhoudin gen, die veel te wensen overlaten. Want Willem Brons is een idea list. Hij ijvert niet alleen voor stoffelijke welvaart, maar zyn ideaal is een betere wereld. Maar dat geeft strijd. Hij ge looft in de goede wil van de men sen, doch wordt telkens weer te leurgesteld. Toch geeft hy de moed niet op. In eigen kracht van God en zyn dienst spreekt dit boek niet tracht hy zyn ideaal te benaderen. Als alles dreigt te mislukken komt er een kentering, dank zy het verheven voorbeeld van de eigenaar van het bedryf, een edel mens tot zelfverloochening bereid. En daarnaast is er Emy, het meisje dat hy niet tot vrouw kreeg, maar wier geest hem na haar dood bezielt en hem in staat stelt zyn stryd voor een betere wereld voort te zetten. Rein Brouwer toont zich hier een talentvol schrijver. Hy kent het boerenleven dat hy met liefde beschrijft. En zyn boeken bevat ten een prediking, maar het is helaas een prediking van de mens. Een prediking van het humanis me, waarin voor God en Zyn dienst geen plaats is. 't Gaat er maar om „of mensen kander lieden maggen". AXEL. ZOUTELANDE. Ernstige klachten over slechte gasvoorziening. In de gehouden raadszitting werden de leden beëdigd, waar na de heer C. van Bendegem (P. v. d. A.) een pleidooi hield om by de wethoudersverkiezing meer rekening te houden met de grote groepen der bevolking. De afgetreden wethouders, de heren C. de Putter (A.R.) en P. J. van Bendegem (C.H.) ver kregen ieder 7 stemmen en wer den dus herkozen. In de gascommissie werden gekozen de heren P. Hamelink, P. Tollenaar en P. A. Wonder- gem; in de bouwcommissie de heren C. van Bendegem, Van Doeselaar en Kesbeke (plv. le den de heren Pijpelink en Won- dergem, en tot adviserend lid de heer A. J. van Hoeve, aan nemer); in de commissie voor Georganiseerd Overleg de heren C. van Bendegem, Pijpelink en Wondergem en als vertegen woordiger in de Z.-Vl. Water leiding Mij. de heer J. Fanoy en in de commissie van advies voor strafverordeningen de he ren v. d. Berg, Misseghers, de Feyter en Scheele. Aan de N.V. Zeeuwsch-Vl. Waterleiding Mij. werd garan tie verleend voor de opbrengst van de 120 nog te bouwen mon- toge-woningen. Aangenomen werd een ver zoek van het feest-comité voor de bevrijdingsherdenking op 19 Sept. a.s. om een e.v. tekort te dekken uit de gemeentekas tot een maximum van f 400 Parkeerterrein zal worden aangelegd. Dinsdagavond vergaderde de raad. Na beëdiging der raads leden hield burgemeester Kodde een toespraak, waarin hij er o.mi op wees, dat er een groep is, di( niets anders ziet dan de belan» gen van hen, die de gelegenhe' den voor de gasten exploiteren. Er is anderzijds het agrarische belang en voorts het belang van hen, die handenarbeid verrich- tenten. De roeping van de raads leden is echter de gehele ge meente te besturen. De voorzitter wenste de leden toe, dat God hun kracht en lust zal schenken. De heer Leynse dankte de voorzitter voor zijn woorden, evenals de heer Riemens, die voor het eerst raadslid is. Bij de eerste stemming voor wethouder verkreeg de heer Leynse 5 st., de heer de Vissef 1 st. en was 1 briefje blanco, zo' dat de heer Leijnse werd be noemd. Bij de volgende stemming ver kreeg de heer Verhage 5 stem men en de heren Visser en Wis se ieder 1 stem, zodat de heer Verhage werd benoemd. Aan de orde kwam een voor stel om van de heer L. Verschuur aan te kopen 1510 m- grond voor 1100.tot inrichting van een parkeerterrein. De heer de Wolf achtte, even als de heer Riemens, de plaats niet geschikt en wees op de weide van de heer Stroo, terwyl de heer de Visser de prys te hoog vond. De voorzitter achtte de plaats weg van het gemeentebestuur lag de werkgevers op te wekken hun personeel vrij te geven ty- dens de bevrijdingsfeesten. De heer C. van Bendegem uitte wederom klachten over de nieuwe woningen in de Byloc- questraat, die slecht gezet zijn. een deskundig rapport hierover. Verder vroeg de heer van Tenen, en zouden evenmin een hadden kunnen zijn. Was Sir liefdesontboezeming verwachten Peter Lely aansprakelijk voor in Newton's „Principia" of ge- de stijl der klederdracht, die zellige praatjes in een van Kant's door de schonen gedragen werd waarmee ze te zalven; want zo- werken, als een kort begrip van aan het hof van Karei II? Hij als de meesten van uw sekse, „Als u ooit zou vragen naar zalf voor uw verschroeide vleu gels, dan zou ik niet weten, Zeker. Hebt u een lijstje van boeken, die u zou wensen?" „Neen, mijnheer, maar „Hier papier en potlood; wil dan de titels opschrijven, dan zal ik ze u morgen laten zenden." Zij ging naar de tafel om liet lijstje te maken, en onderwijl be keek de heer Manning aandach tig haar gelaat, figuur en kle ding. Een glimlach kwam zich weer op zyn lippen plooien, toen zij hem het papier reikte, en zyn blik er voor een ogen blik onverschillig over gleed. (Wordt vervolgd.) mede, dat Koningin Juliana de|In een volgende zitting jvilspr. patiënt een telegram zond, waar in zy hem vertelde van zijn be noeming tot generaal. Minister van Maarseveen zei volgens de kranten: „Dit telegram heeft dr Beel hem persoonlijk voorgele zen en het zal hem ongetwijfeld tot steun zijn geweest in zijn laatste strijd". Indien minister Van Maarse veen dit niet gezegd heeft, is het heel erg, dat deze woorden in de krant kwamen. Veel en veel erger is het, wanneer hij het wèl gezegd heeft. Het kan gelukkig anders. Ik denk aan de begrafenis van een eenvoudige en onbekende arbeider. De aula werd niet ge bruikt. Daarvoor was geen geld. Bij het graf werd op verzoek van de gestorvene geen enkele toespraak gehouden. Wij ston den een kort ogenblik stil bij het graf. Toen trad de oudste zoon naar voren en zei: „ik ge loof de wederopstanding des vleses en een eeuwig leven". Dat is eerbied en dat is stijl." rein in het midden ligt en het strand aan beide zijden van het dorp bezocht wordt. Het voorstel werd daarna aangenomen. Uitvoerig werd gesproken over een voorstel de lichtsterkte der straatlantaarns te verhogen op de hoek Langstraat-Duinweg en Langstraat-Straatweg, welk voorstel werd aangenomen. YC1UC! Yiu.s u<= „cci Aangenomen werd .het voor- Bendegem inlichtingen omtrent - s';eI °m In beginsel te besluiten de aanstelling van gemeente- jvoor de aanschaffing van een personeel in vaste dienst en l motorvoertuig voor de brand- omtrent de bestrating van de blusmiddelen 3000.beschik- Buthdijk. Op zijn vraag naar de "aar *e stellen, nieuwe brandweer, antwoordde De heren J. Jobse, K. Labruy- de voorzitter, dat deze in Octo-1 ®re> "I- Brasser, M. Adriaanse en ber gereed zal zijn. Ook vroeg '-'* Visser werden herbenoemd spr. of B. en W. stappen zouden -'* '*s leden der woonruimtecom- willen doen om de* ziekenfonds-missie. premie voor personen, die een Bij de rondvraag vroeg de heer nood-uitkering genieten, van Gabriëlse of er nog kans is, dat gemeentewege te betalen. I de straatverlichting in de Duin- De heer de Feyter vroeg met we§ vóór de winter in orde klem of B. en W. de tijd nu niet komt. gekomen achten om eindelijk De voorzitter antwoordde, dat over te gaan tot electrificatiehet in de bedoeling ligt de zaak der buitenwijken. De heer Hamelink vroeg ver lichting van de vluchtheuvel op het Bylocqueplein en verdere electrificatie van de Axelsche Sassing. Tenslotte uitten verschillende leden ernstige klachten over de slechte gasvoorziening in deze gemeente. te bespreken met de nieuwe di recteur. De heer Riemens had bemerkt, dat er bij een bunker in het vroegere bosje steeds vuil gestort wordt en vroeg daaraan een eind te maken. Ook wilde hy een an dere afsluiting naar de stort plaats van vuil. Nu is die van prikkeldraad.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2