Moeizame gang der Unie-besprekingen Burgerij der Zeeuwse hoofdstad bracht haar burgemeester een laatste groet L NIEUWS Regering trekt ontwerp interim- regeling Suriname in. Griekse burgeroorlog bijna geëindigd Geslaagde tuinbouwtentoonstelling te Oostburg Er heerst echter een „aangename sfeer" Ontroerende plechtigheid op de Algemene Begraafplaats PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Engels bezoek aan Vlissingen Chinese nationalisten werven Japanse militairen Dr Theodor Heuss president van West-Duitsland? zg acnt beslissing der Tweede Kamer betreurenswaardig. 1 vandaag om het verlies van zijn j men had gehoopt, dat Jhr. Sand SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Itr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAABGANG No. 1354 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 12 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.10 u., onder 19.01 u. Maan op 20.44 u., onder 12.55 u. Hoogwater op Dinsdag 18 Sept.: Vlissingen: 5.06 u. 1.84 m., 17.19 U. 1.78 m. Terneuzen: 5.32 u. 2.00 m., 17.46 u. 1.95 m. Wemeldinge: 6.48 u. 1.62 m., 18.58 u„ 1.54 m. Zierikzee: 6.30 u. 1.39 m., 18.39 u. 1.33 m. Weekoverzicht van de Rondetafelconferentie. In de afgelopen week viel geen substantiële vooruitgang te con stateren, ofschoon op informeel niveau hard werd ewerkt en over de resultaten tevredenheid gewettigd is, aldus vernam de speci ale correspondent van het A.N.P. in kringen der drie delegaties ter R.T.C. Het uiterst belangrijke punt der karakterisering van de Neder lands-Indonesische Unie is in in formele contacten der leidende personen van de delegaties weder om druk besproken. Eenstemmig heid werd nog niet bereikt, of schoon men van Indonesische zijde uitdrukkelijk verklaarde, dat de moeilijkheden geenszins ais on overkomelijk konden worden be schouwd. MILITAIR VRAAGSTUK. De besprekingen over het mili taire vraagstuk hebben tot nu toe een zeer aangenaam verloop gehad. Zij concentreerden zich op twee allesbeheersende vraagstuk ken, n.l. wanneer en hoe de Ne derlandse troepen zullen worden teruggetrokken en wat voor hen in de plaats kan worden gesteld. De Nederlandse regering moet bereid worden gevonden om mate riaal en uitrusting voor het toe komstige Indonesische gezagsap- paraat af te staan, terwijl het bo vendien in de bedoeling ligt aan de Nederlanders zo nodig steun te verzoeken door aanhouding van Nederlandse troepen. Bij alle be sprekingen hierover is uitdrukke lijk gesteld dat het terugtrekken der Nederlandse troepen nergens een gezagsvacuüm mag doen ont staan. Leden van de Kamer van Koophandel van Folkestone gearriveerd. Zaterdagavond arriveerde met de „Mecklenburg" te Vlissingen een aantal leden van de K. v. K. in Folkestone met hun dames voor een 3-daags bezoek aan Vlissin gen. Ze zijn de gast van de Vlis- singse Middenstandscentrale, die hen in het Strandhotel verwel komde. De voorzitter van de Mid- denstandseentrale, de heer J. Vis ser, sprak er daarbij zijn blijd schap over uit, dat het contact reeds zo spoedig weer gelegd is en wees op de gezamenlijke be langen bij de lijn Folkestone-Vlis singen. Hij zei, dat het de taak is om plannen uit te werken die kunnen leiden tot een intensiever toeris tenverkeer op deze lijn en sprak de hoop uit, dat volgend jaar veel gebruik van de dienst zal worden gemaakt. De voorzitter van de K. v. K. in Folkestone, Mr Mcillroy beant woordde de toespraak van de heer Visser en sprak de wens uit, dat de Zeeland-boot afgeladen zal zijn. Nadat ook de burgemeester van Vlissingen, Mr B. Kolff, nog het woord had gevoerd, sprak drs P. Theune, secretaris van de Midden standscentrale, die de lijn een uit breiding van de connecties der En gelsen noemde en zeide, dat niet gerust mag worden voor deze toe- ristendienst een dagelijkse dienst is geworden. En dat kan wanneer de Mij. „Zeeland" ziet, dat de lijn levensvatbaarheid bezit. Hij stelde daarom voor te trachten in Enge land een trein op de boot te laten lopen, die een directe verbinding met Londen onderhoudt, terwijl dan tevens gepoogd moet worden het vrachtvervoer te verhogen. De nieuwe sluis te Terneuzen. België bljjft op spoedige bouw aandringen. Zaterdagmorgen is in het stads park te Gent de vierde internatio nale jaarbeurs van Vlaanderen ge opend. De voorzitter van de jaar beurs, ir Clement Morraye, wees In zijn openingsrede op het belang voor Gent van een nieuwe sluis te Terneuzen. Hij stelde in het licht, dat Nederland geen bezwaar meer maakt tegen de bouw van deze sluis en drong er bij de Bel gische regering op aan het initia tief te nemen tot de nodige be sprekingen. Vooral op een ogen blik dat de werkloosheid in West- Vlaanderen een ernstige omvang aanneemt, zou de uitvoering van grote werken te Terneuzen van groot belang zijn voor de streek, zo merkte hij op. Spr. deed een beroep op de Bel gische regering met de bouw van de nieuwe sluis nog in 1950 een aanvang te maken. Leiderweekend C.J.M.V. te Kapelle. t. Pr- 7rln,g,,van Jeugdleiders van het C.J.M.V. op de Bevelanden en Tholen heeft te Kapelle een lei dersweekend gehouden. 's Morgens werd het'gezelschap ontvangen in het gebouw Obadja waarna gezamenlijke kerkgang volgde, 's Middags heeft men o 1 v de heer Vleugel uit Goes diverse binnenspelen besproken en be oefend, teneinde de clubs in het komende seizoen op passende wij ze bezig te houden. Mej. Dominicus uit Krabben- dijke heeft vervolgens een speech gehouden over het onderwerp „Wat geef ik vanuit mijzelf aan mijn clubleden?" Hierop volgde drukke bespreking. Wika de Zeeuw uit Goes heeft de theorie en de techniek van de zang en muziek behandeld. De geslaagde dag werd besloten met gebed. FEDERAAL LEGER. De besprekingen betroffen ver der de vorming van het federale leger, dat volgens de resultaten van de inter-Indonesische confe rentie zal worden opgebouwd uit de T.N.I., de Indonesiërs uit het K.N.I.L. en de verschillende vei- De Chinese nationalisten zjjn begonnen met dt aanwerving in Japan van Japanse officieren en soldaten, die zjj clandestien naar Formosa zenden, zo hebben func tionarissen van de Chinese diplo matieke missie te Tokio verklaard Dit Is bevestigd door de Japanse politie en is door de bezettings autoriteiten niet tegensproken. Reeds ruim 200 voormalige Ja panse oorlogspiloten hebben zich op verzoek van de Chinese missie te Tokio laten aanwerven. Chinese geheime agenten, die in Japan werkzaam zijn, trachten 300 andere piloten aan te werven. Polderbenoemingen in Zeeland. Bij K. B. zijn in de provincie Zc land benoemd m.i.v. 29 No vember 1949 tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Jacob- polder, W. H. van Gorsei, te 's-Heer Arendskerke; tot gezwo rene van de Karelpolder, A. Bu- tijn Johnz. te Krabbendijke; Tot gezworene van de Anna- Mariapolder, J. P. van Wingen te Rilland-Bath. In de provincie Zeeland en Noor;1-Brabant: tot voorzitter van de Prins Hendrikpjlder, W. C. van Nieuwenhuijzen, te St. Philipsland ligheidsbataljons der deelstaten. De moeilijkheid bij deze opbouw ligt echter niet zozeer pp tech nisch of organisatorisch terrein (ofschoon ook hier de situatie niet gemakkelijk is) maar eerder op politiek-psychologisch gebied. Dit Indonesische leger zal immers die nen te bestaan uit eenheden, die elkander In de afgelopen jaren hardnekkig hebben bestreden, en verliezen toegebracht. Men is er echter aan Indonesische zijde van overtuigd, dat in de aangename sfeer, welke thans heerst, een op lossing van deze moeilijkheden zal worden gevonden. BUITENLANDSE KINGEN. BETREK- Zeeuws Technisch Instituut. Voor het eindexamen Water bouwkunde van het Z.T.I. te Goes slaagden de heren: C. A. Danielse, Wolfaartsdijk; A. van Droffelaar, Zierikzee; L. H. A. Frenks, Goes; H. E. Groosman, Middelburg; J. A. van Overbeeke, Kattendijke; A. J. Priem, Ovezande; J. J. Sponse- lee. Walsoorden; M. J. Steutel, Goes; A. Vreeke, Goes; F. H. v. d. Weijde, Vlissingen; L. Wisse, Grijpskerke; N. W. Zandee, Vlis singen; P. Zuidhof, Kwadendam- me .Afgewezen werden 4 candi dates N.V. THE VITRITE WORKS. In de Vrijdag j.l. gehouden al gemene vergadering van aandeel houders der N.V. The Vitrite Works te Middelburg werd het di vidend over 1948 bepaald op 6 pet. voor preferente aandeelhou ders en op 8 pet. voor gewone aan deelhouders. Op het jaarverslag dezer N.V. komen we morgen te rug. De Indonesische delegaties heb ben zich voorts onderling beraden over de regeling van de buiten landse betrekkingen. In het algemeen verklaarde een republikeinse gsman, dat in de buitenlandse dienst voor Indone sië hulp van Nederlandse tech nische krachten en adviseurs no dig zal zijn. Men hoopt op de be langrijkste posten, zoals Washing ton, Londen, Parijs, New-Delhi en andere hoofdsteden zo spoedig mo gelijk ambassades van de R.I.S. te vestigen. In landen van minder directe betekenis voor Indonesië zal men aan Nederland verzoeken de Indonesische belangen in die landen door de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te doen behartigen. Samenvattend zou men de derde wee! van de conferentie kunnen noemen een week van voortgezette uitwisselingen van standpunten op informeel niveau, waarbij t.a.v. af zonderlijke punten eenstemmig heid van inzichten bleek, ofschoon de moeizame gang der Unie be sprekingen van invloed was op de gang van zaken in alle andere commissies. Hedenmiddag om drie uur zal de eerste federale president van West-Duitsland worden gekozen. De 402 leden van de Bondsdag zullen samen met 402 afgevaar digden van de parlementen der staten met dr Erich Kohier als voorzitter bij geheimste stemming zonder debat de verkiezing ver richten. -De constitutie verbiedt een debat over de candidaten ten- eiide te verhoeden, dat de toe komstige hoogste ambtenaar in de staat het voorwerp wordt van een partijgeschil. Adenauer heeft medegedeeld, dat de christen-democratische af gevaardigden met 279 tegen één besloten hebben voor dr Theodor Heuss, de 67-jarige voorzitter der Vrije Democratische Partij, als president te stemmen, ongeacht de candidaten, die vroeger de voor keur genoten. Men acht het aannemelijk, dat de sociaal-democraten Schu macher als candidaat zullen voor dragen. Ongeregeldheden te Londen. Meer dan 100 politiemannen zijn te pas gekomen bij botsingen in Hackney, Oost-Londen. De politie beschermde aanhan gers van de beweging van Sir Os wald Mosley tegen anti-fascisten, die van een vergadering in East End terugmarcheerden. Deze wijk is voor een groot deel door Joden bewoond en sinds het einde van de oorlog hebben zich hier reeds herhaalde malen ongeregeldheden voorgedaan. Twaalf personen zijn gearres teerd en in staat van beschuldi ging gesteld. Ook bereden politie heeft ingegrepen. Builenpest in Djogja. In het gebied van Djogja is een builenpesl-epidemie uitgebroken. De epidemie heeft gevaarlijke af metingen aangenomen. Sinds Augustus zijn er 120 personen aan builenpest gestorven. Aan 't Pas teurinstituut in Bandoeng is drin gend verzocht vaccins te sturen, welke Zaterdag per vliegtuig naar Djogja verzonden werd. Er is een groot gebrek aan vaccins en andere medische middelen. Aangaande de interim-regeling voor Suriname zegt de regering in haar memorie van antwoord in zake het betreffende wetsontwerp van de Eerste Kamer o.m.: De loop der zaken heeft de Eer ste Kamer voor een moeilijke be slissing geplaatst. Uit het voor lopig verslag mag worden afge leid, dat een niet -belangrijk deel der Kamer geneigd sehynt, het wetsontwerp niet in zyn tegen woordige redactie te aanvaarden. Nu de voorgestelde regeling door Noodmaatregelen worden opgeheven, Van gezaghebbt ide zijde werd Zondag te Athene verklaard, dat plannen zijn opgesteld om in Grie kenland wederom do normale staat van zaken, zoals deze ln een land in vredestyd heerst, ingang te doen vinden. Een wetsontwerp wordt opge steld, dat voorziet in een ophef fing van de noodmaatregelen, die voor de duur van de burgeroorlog van kracht werden verklaard, doch die thans, na het jongste geslaagde offensief van de rege ringstroepen in de bergachtige grensgebieden in Noord- en Noordwest Griekenland, niet lan ger noodzakelijk worden geacht. Een van de voorgenomen maat regelen is het stichten van een school op het Makronlssi-eiland, ter hoogte van de haven van Lau- rium, ten Zuiden van Athene ge legen, waar gevangen genomen guerillastrijders, gedeporteerden en personen, die d jr militaire ge rechtshoven zijn veroordeeld, van communistische smetten zullen worden gezuiverd. Er zal verder een wet worden uitgevaardigd, waarin de commu nistische partij onwettig wordt verklaard, evenals elke andere or ganisatie van samenzweerders, wier doel het is de regering met geweld omver te we pen. De avondklok-maatregel zal on gedaan worden gemaakt. De be perkende bepalingen betreffende persvrijheid worden opgeheven. De noodmaatregel, waarbij de re gering speciale volmachten wer den ver end om op te treden te gen personen, die betrokken wa ren in ondergrondse, tegen de staat gerichte bedrijvigheid, wordt ingetrokken, terwijl de regering ook niet langer de uitzonderlijke bevoegdheden zal bezitten, die haar waren toegekend om pogin gen tot opstand de kop in te druk ken. De nieuwe wettelijke maatrege len zullen vóór 20 September a.s. van kracht worden. de loop der gebeurtenissen in stede van de verhoopte wederzijd se bevrediging voor één der par tijen een steen des aanstoots blijkt te zijn geworden, acht ook de re gering met de handhaving van het ontwerp geen enkel belang ge diend. Dit heeft het Kabinet tot de conclusie geleid, aan H. M. de Koningin machtiging te vragen het ontwerp ln te trekken. De regering meent, dat zij op goede gronden niet het voorstel van de Staten heeft overgenomen om gedelegeerden van de Staten in de Staten-Generaal te doen binnentreden. Het betrekken van vertegen woordigers van een bepaald on derdeel van het Koninkrijk in de huidige Staten-Generaal is een geheel nieuwe figuur, welke haar consequenties heeft voor de plaats van de Staten-Generaal in het Ne derlandse staatsbestel en hun ver houding tot de regering. Vooral eer men daartoe overgaat, dienen de consequenties met betrekking tot ons geldend parlementair re giem en de werking daarvan nauwkeurig onder de ogen te wor den gezien. De leden, volgens wie het juis ter zou zijn, indien na de indiening van de amendementen de regering schorsing van de behandeling van het ontwerp had aangevraagd, mede om aan de leden van de Tweede Kamer gelegenheid te ge ven, de betekenis van deze amen dementen rustig te overwegen, worde opgemerkt, dat het initia tief tot zodanige onderbreking niet op de weg van de regering lag, doch slechts van de Kamer zelve zou hebben kunnen uitgaan. Het college heeft daaraan echter blijkbaar geen behoefte gevoeld. (Zie vervolg pag. 2). Zes gezinnen zijn dakloos ge worden door een brand, die gister avond ontstond in het Noordelijke gedeelte van één der Zweedse ba rakken op Den Dries te Groesbeek Een droeve stoet trok door de Middelburgse straten. ,„bevolki"S van Middelburg heeft haar burgemeester Zater dagmiddag een laatste groet gebracht. Honderden Inwoners ston den langs de route, die de lijkstoet volgde van het woonhuis van de familie Sandberg tot Essenburg aan de Seissingel naar de Alge mene Begraafplaats aan de Nleuwlandseweg. Van vele hulzen woel do vlag halfstok en honderden waren naar de dodenakker geko men, waar wethouder J. VV. Kögcler mede namens de burgerij nog eens onderstreepte, welk een voorname plaats Jhr. mr W. C. Sand- !!?r?, ?t .E,SSC"hu.r"' 'n harten van de inwoners der Zeeuwse hoofdstad heeft ingenomen, in de drie jaar," daily burgemecsteï van deze gemeente is geweest. Het was nog slechts enkele mi nuten voor twee uur, toen de droe ve stoet van de burgemeesterswo ning aan de Seissingel, waar ds A. de Vries, Ned. Herv. Predikant voor de intieme familiekring een rouwdienst had geleid, vertrok. De lijkkoets werd gevolgd door een landouwer met tal van bloem stukken, terwijl ook de kist door vele bloemen was gedekt. Lang zaam ging het door de stad en vooral in de binnenstad was de belangstelling van de zijde van de burgerij groot. Overal ontblootte men eerbiedig het hoofd en sloeg men stil het passeren van d' stoet gade. Via de Markt werd naar de Wagenaarstraat ge reden, waar al het personeel van de gemeente voor het Stadhuis stond opgesteld. Toen de lijkkoets stilhield werden er kransen aan gehecht namens de gemeente, na mens de raadsleden, namens de hoofden van dienst en tenslotte een krans van het gemeenteperso- neel, die vervaardigd was van bloemen uit de duinen van Oranje- ™n' Het waren bloemen, waar Jhr. Sandberg het meest van hield, rwee open rijtuigen vol met bloe- anenhi~ in,t?t,aal waren er bijna 80 bloemstukken en kransen voegden zich hier bij de stoet, ter wijl zich ook het gemeenteperso- OP DE BEGRAAFPLAATS. Op de Begraafplaats hadden zich intussen vele genodigden ver zameld, wier namen wij onmoge lijk alle kunnen noemen. Zo zagen we o.m. de oud-Commissaris der Koningin Jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, de leden van G.S., de leden van de gemeenteraad, tal van burgemeesters van Walcheren en daarbuiten, benevens vele an dere autoriteiten met wie Jhr. Sandberg rechtstreeks of zijde lings gedurende zijn ambtsperiode te maken heeft gehad. Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, die wegens vacantie in het buitenland ver toeft, kon tot zijn grote spijt deze begrafenis niet bijwonen. Om on geveer kwart voor drie arriveerde de stoet op de Begraafplaats, waar de autoriteiten zowel als vele in woners zich reeds rond de geopen de groeve hadden geschaard. NAMENS DE BURGERIJ. Nadat ds de Vries aan de groe ve een gedeelte der begrafenisli turgie had uitgesproken, sprak eerst de vader van Mevr. Sand berg, de heer J. J. Hiebendaai, enkele persoonlijke woorden. Hier na sprak wethouder J. W. Kögeler. Hij zei o.m. „Ik gevoel me de tolk van de wethouders, de raad, het personeel der gemeente, ja van de _„.i r personeel oer gemeenie, ja van ae od zijn laatste »un volgendganse burgerij, wanneer ik hier laatste ganS door de ge-1 spreek. Heel Middelburg rouwt meente. beminde burgemeester, die zich een plaats heeft veroverd in de harten van alle burgers, mede door zijn trouw en hulpvaardig heid, die hij in zijn onverdroten ijver voor onze goede stad aan de dag heeft gelegd. Tot op het laat ste moment van zijn leven heeft hij de belangen van Middelburg voorgestaan en met recht kan van Jhr. Sandberg gezegd worden, dat hij in het harnas gestorven is. Het is een zware slag, doch wie kan peilen de grote smart van hen, die hun vader en echtgenoot, zoon en broer verloren? De diepste en innigste banden worden hier plot seling verbroken. Wie zal hier troost kunnen schenken, dan al leen God, Die nam, maar Die U ook de kracht wil schenken om dit verlies te dragen." Spr. uitte vervolgens zijn dankbaarheid voor het feit, dat Mevr. Sandberg de wens te kennen heeft gegeven in Middelburg te blijven wonen. De wethouder verzekerde haar, dat iedereen haar met genegenheid, ja met liefde tegemoet zal blijven treden. Spr. herhaalde hetgeen hij in de raadsvergadering reeds had gezegd, n.l. dat Jhr. Sandberg een burgem. was Middelburg waar dig. „Thans voelen we eerst het gemis, ontstaan door het wegval len van hem, voor wie niets te veel was." De heer Kögeler zei tenslotte, dat hij hoopte, dat het idealisme en vertrouwen in de toe komst van Middelburg allen die achterblijven zou bezielen en dat ieder zich zou geven, uit liefde voor onze stad. „God ontferme zich over U, mevr. Sandberg", zo besloot spr., „en over Uw kinde ren. God ontferme zich ook over de burgers van onze stad. We zul len burgemeester Sandberg niet vergeten en hem blijven liefheb ben, zoals hij in het liefhebben van onze stad ons allen een lich tend voorbeeld is geweest." PROV. BESTUUR. Namens het Prov. bestuur sprak vervolgens de wnd. Commissaris, de heer C. Philipse, die zei, dat berg Middelburg weer geheel zou doen herleven. Namens het Prov. Bestuur wilde spr. een laatste groet brengen en hij zei mede na mens het P. B. ook Mevr. Sand berg alle steun toe. Namens de gemeente Krabben dijke sprak de tegenwoordige bur gemeester, de heer J. Vader. Spr. zei, dat er ook in zijn gemeente diepe verslagenheid heerste over dit zo plotselinge verscheiden. Jhr. Sandberg was een groot vriend van Krabbendijke, aldus spr., en thans is een vriendschap, die in de bezettingsjaren zo hecht was geworden, verbroken. „Ik had die pe bewondering voor Jhr. Sand berg, voor zijn eerlijkheid en trouw en omdat hij een edel vaderlander was. Zijn vriendschap heeft ons rijker gemaakt", zo besloot spr. ANDERE SPREKERS. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de burgemees ter van Vlissingen, mr B. Kolff, namens de grote Zeeuwse gemeen ten en als persoonlijk vriend, door de heer J. L. Dregmans, burge meester van Koudekerke en Big- gekerke namens alle Walcherse gemeenten, door mr dr A. J. J. M. Mes namens de afd. Zeeland van de Ver. van Nederlandse ge meenten en tevens namens alle vrienden op Noord- en Zuid-Beve land. Verder sprak nog ir de Roos namens het Ministerie van Weder opbouw en de Prov. Directie daar van, Prof. ir H. Hesselink direc teur van de N.V. Philips Fabrie ken te Eindhoven namens de N.V. Vitrite Works, dokter G. Sissingh als kringcommissaris van het Ned. Rode Kruis, de heer Westerveld- Sandberg, oom van de overledene, de kapt. Lith de Jeude en de heer van Rappard als vrienden en ten slotte ds Sandberg tot Essenburg, predikant te Delden, die zich in treffende woorden tot Mevr. Sand berg en de kinderen richtte. Na dat ds de Vries enige verzen uit één van de brieven van Paulus had voorgelezen, bad hij het Onze Vader, waarna een broer van de overledene, Jhr. C. J. Sandberg tot Essenburg, namens de familie dank bracht voor de grote belang stelling. Na afloop van deze plech tigheid maakten velen van de ge legenheid gebruik om mevr. Sand berg en de kinderen te condoleren, terwijl bij de ingang van de Alg. Begraafplaats twee registers wa ren neergelegd, die door velen ge tekend werdea Er is ook een bloemenshow. Oostburg herbergt drie dagen de grote tuinbouwtentoonstelling, georganiseerd door de Afd. West Zeeuwsch Vlaanderen van de My. tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw, binnen haar veste. Het is de eerste tentoonstelling van deze 71 jaar oude maatschappij sinds twaalf jaar en ze trok de eerste dag reeds behoorlijke be langstelling. Dat Oostburg deze eer mocht he-ben, was burgemeester Mr Hoekzema een ware vreugde. „Want", zo zei hij, toen hij in zijn nood-gemeentehuisje het bestuur van de Mij. en de vele genodigden welkom heette, „de tentoonstel ling is een teken van het herstel waarnaar ook de gemeente Oost burg steeds streeft." Een speciaal woord sprak mr Hoekzema tot het lid van G. S. de heer C. Hamelink en tot de Rijkslandbouwconulent voor Zeeuwsch Vlaanderen de heer L. v. Dijk. Voorts wa ren o.m. aanwezig de heer B. Vrijhof uit Goes, vele bur- heer B. Vrijhof uit Goes, vele bur gemeesters van West Zeeuwsch Vlaanderen, de oud-burgemeester van Oostburg de heer P. Erasmus, mevr. E. J. v. d. Broeckede Man e.a. Er zijn in het gemeentelijke ba- rakje vele optimistische woorden gezegd. De heer A. Hoolhorst, die als tweede voorzitter de leiding had, trok een parallel tussen de gemeente Oostburg en de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw en wilde gaarne, in beider belang, een wed strijd aangaan in het zo snel mo gelijk opbouwen. Tenslotte sprak de heer W. Glas te Kapelle als oudste lid van de jury een geluk wens uit. Achter de Oostburgse Harmonie ging men naar de tentoonstelling, waar de heer Hoolhorst de aan wezigen nogmaals welkom heette en zijn spijt betuigde dat de Com missaris der Koningin die naar wij vernamen in Schotland ver toeft - nóch de directeur van de tuinbouw, ir A. W. v. d. Plassche, nóch ir Geuze, de Z.L.M.-voorzit- ter, aanwezig konden zijn. Na een dankwoord tot allen, die aan het welslagen van de tentoon stelling hebben medegewerkt, her dacht hij een viertal overleden voorvechters van de Mij., n.l. bur gemeester van Suyen, notaris Beu- ning, het Belgische jurylid prof. Columbien en het alg. bestuurs lid, de heer A. Salomé. Op zijn verzoek nam men een ogenblik stilte in acht. Met een woord van hulde aan de stichter van d. Mij., de heer Vorsterman van Oyen, prees spr. 't amateurisme, dat, zoals hjj zei, niet dood is, doch slechts in nieu we banen geleid dient te worden. Over de vreugde van deze ten- toontelling ligt echter een zwarte schaduw en dat is het financiële spook. Hij deed een beroep op al- len dit spook te helpen weren. Nadat de heer L. van Dijk „acte de presence" had gegeven, de heer B. Vrijhof namens ir van Soest zijn gelukwensen had uitgebracht en de heer A. J. Lako als voor» zitter van de Fancy Faircommis- sie een beroep had gedaan op da portemonnaie van de bezoekers sprak de heer C. Hamelink het openingswoord. Ook op deze tentoonstelling had hij de geest en wilskracht van de Zeeuwsch Vlamingen terug gevon den, zo luidde zijn conclusie. Dat men aan de tentoonstelling een bloemenshow had verbonden was hem een vreugde temeer, omdat hieruit een idealisme bleek, dat tussen het altijd nog aanwezige puinstof weldadig aandoet. Tenslotte deelde voorzitter Hoolhorst nog mede dat men een telegram van hulde en. trouw aan H. M. de Koningin zou zenden. Vervolgens maakte men een rond gang over de tentoonstelling. Dat de jury, bestaande uit de heren S. K. Phaff, techn. ambt. districtleider bij de plantenziek- tenkundige dienst, Goes; D. H. Koeman, techn. ambt. bij deze dienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen; W. J. Robijn, ambt. bij de Rijksvoorlichtingsdienst voor de tuinbouw, Goes; W. Glas, kwe kerijchef, Kapelle; Kr. Goud zwaard, Goes; M. Wattel, Middel burg; Jhr. J. van Vredenburch, Kappelen (B.) en E. van Cauwen- berghe, leraar boomteelt Rijks tuinbouwschool te Vilvoorde (B.), geen gemakkelijke taak heelt ge had, kan men zich voorstellen bij het aanschouwen van deze vele sorteringen fruit, bloemen, bomen en planten, die (hulde aan de deel nemers) wel heel fleurig zijn op gesteld. De tentoonstelling, die heden avond gesloten wordt, is verdeeld in een vijftal afdelingen waarin decoratie als kwaliteit een grote rol spelen. Dat de West Zeeuwsch Vlamingen kwaliteit kunnen kwe ken is hier wel gebleken. De uit slagen publiceren wij morgen. Afscheid Ds Nutbey te W ilhelminadorp. Zondagavond nam Ds Nutbey, Ned. Herv. Pred. te Wilhelmina- dorp, afscheid van zijn gemeente wegens aanstaand vertrek naar Indonesië. Ds Nutbey had als tekst gekozen Matth. 9 3538, waarbij hij Jezus als voorbeeld stelde als rondtrekkende en gene zende de zieken en kranken van geest. Hij wekte de gemeente op tij dens zijn afwezigheid met elkaar verbonden te blijven. Na de preek sprak Ouderling de Munck namens de Kerkeraad woorden van dank voor wat Ds Nutbey voor de ge meente had gedaan. Hü bood liem een Philipstropenradio aan. Na mens de Kerkvoogdij en als loco burgemeester sprak hij woorden van waardering voor het vele werk, dat Ds Nutbey heeft ver richt. O.m. waren aanwezig de col lega's ds Metselaar, ds Ponsteen, ds Roos en ds Breek. In Enschede zijn een man en een vrouw, waarschijnlijk tenge volge van het eten van vergiftigd vlees of vis, gestorven. De 20- jarige landbouwerszoon Jacobs uit Venray kreeg Zaterdag bij het maken van een drinkput een be tonnen ring op zijn lichaam en was op slag dood. De Amster damse douanerecherche heeft Za terdag in een café aan het Wees- perplein 100 uit het buitenland ge smokkelde horloges ter waarde van f 3500.in een geheime berg plaats gevonden en twee personen gearresteerd. -> En de Amster damse politie nam aan boord van een binnenvaartuig 300.000 ge smokkelde Amerikaanse sigaret ten in beslag en arresteerde vier personen. De 32-jarige mej. G. V. uit Arnhem is Vrijdag bij het baden in zee te Scheveningen on wel geworden en overleden. De Haagste cineast Otto van Neyen- hoff heeft onder de titel „Paraat" voor het Rode Kruis een korte film gemaakt over de vredestaak in Nederland en overzee. Voor het eerst in de geschiedenis van de vee-export van ons land zullen 3.000 stuks vaarzen naar Peru worden gezonden. In zes van de drukste New-Yorkse straten zal een proefbestrating worden aan gelegd van rubber-asfalt volgens het door Nederlandse geleerden uitgevonden procédé. Te Den Helder zullen Donderdag a.s. 100 nieuwe adelborsten worden be ëdigd. Volgens de „Sunday Ti mes" zal Engeland Joego-Slavië een lening toestaan van negen millioen pond sterling. Gonzales Fernandez (Columbia) is benoemd tot vertegenwoordiger der V.N. in het gebied van Jeruzalem. Ri chard Strauss heeft zijn onvol tooide kinderopera aan zijn klein zoon nagelaten. Te Matzen in Oostenrijk, 20 km. ten Z. van het olieveld Zisterdorff, is door de Russen ruwe olie gevonden van prima kwaliteit. Belgische trei- lers hebben voor de Belgische kust twee mijnen opgehaald. Een ont boden Belgische mijnenveger haal de ter plaatse een volledig vlieg tuig op. De Finse regering zal overgaan tot vervolging van drie communistische bladen wegens belediging der regering. 300 communistische opstandelingen hebben een afgelegen stad op Ma- lakka aangevallen. Twee personen kwamen om het leven bij een botsing tussen twee treinen van de ondergrondse spoor weg in de Ame ikaanse sector van Berlijn. Aanvaring in de Schelde- mond. Het Nederlandse m.s. „Merel" groot 206 brt., rederij „Rijnlloyd" Rotterdam is, komende van Ant werpen met bestemming Dieppe in de Scheldemond in aanvaring gekomen met de Panamese tan ker „SiglinghiU". groot 10.172 brt. die van Antwerpen kwam en op weg was naar Bahrein. De „Merel" is naar de haven van Vlissingen gegaan, heeft ave rij aan de voorsteven en beide an kers verloren, maar maakt geen water. De Panamese tanker ligt op de rede van Vlissingen ten an ker. Noors schip liep bij Walsoorden aan de grond. Het Noorse s.s. „Arthur Stove" (7.243 ton) is gistermorgen bij Walsoorden tengevolge van slecht zicht aan de grond gelopen. Het schip, dat behoort a de „Lorent- zen Rederi Co" te Oslo, was op weg van Narvik naar Antwerpen en geladen met ijzererts. Sleepbo ten zijn ter assistentie uitgevaren. Sleepboten van de „Union de remorquage et de sauvetage", een Belgische bergingsmaatschappij, hebben het schip gistermiddag om 5 uur vlot gesleept, waarna het naar Antwerpen is gevaren. INTREDE Ds A. VERSCHOOR TE VLISSINGEN. Ds A. Verschoor, die gisteren afscheid nam van de Geref. Kerk te Santpoort, hoopt Zondag 25 September a.s. in de middagdienst zijn intrede te doen in de Geref. Kerk van Vlissingen. Des morgens zal hij bevestigd worden door ds J. van Buuren van IJmuiden. SUCCES VOOR DE FILM OVER WALCHEREN. De tweede Nederlandse film, die op het filmfestival te Cannes werd vertoond, namelijk: „Wal cheren, het verdronken eiland", van Charles van der Linden, heeft een uitstekende ontvangst gehad. De critici prezen vooral de uit stekende fotografie en belichting. DE BILT ZEGT: Nog droog en zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog en over het al gemeen zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Matige, in de middag tijdelijk vrij krachtig Oostelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1