verspil geen watez CHUNKING, nieuwe hoofdstad van nationalistische regering. De onkerkelijkheid in Nederland. EDNA EARL Nederlanders zwijgen, Republikeinen praten, Federalisten zijn onzeker. Veere's zingende klokken trekken wekelijks vele belangstellenden. Geval van gratie. In het China der toekomst is het Westen uitgediend. feuilleton Rond de Ronde Tafel. Een carillon bespelen is geen eenvoudig werk. Korte Berichten. Zaterdag 10 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Illusie van ernst, terwijl het communisme dreigt. SOMBER BEELD. (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang). l'it het overvolle vrachtvliegtuig klauteren vyf-en-dertig ietwat bleke mannen, vrouwen en kinderen en zoeken In de schaduw van de vleugels bescherming tegen de woestijnachtige hitte van het Pal Shih-I vliegveld, anderhalt uur ryden van de stad. Koelies, glim mend van het zweet, laden kisten en koffers en kleinere bagage over In wachtende trucks. Twee schildwachten met een zwarte helm op en een geweer over de schouder kijken in volkomen onver schilligheid toe, terwyl ze zich met een waaier wat koelte toe wuiven. In een wolk van stof stuift een verkenningsvliegtuig van de nationalistische luchtmacht over de startbaan. „Weldat zijn weer vijf-en- dertig mensen aan de communis ten ontkomenzegt de Ame rikaanse piloot, terwijl hij zijn routekaarten opbergt, ,,'t is alleen de vraag voor hoe langEn daarmee spreekt hij uit waar een groot deel van de wereld zich mee bezighoudt. In de gouvernements gebouwen in Washington en Lon den en in de directiekamers van de machtige handelslichamen in Hongkong, in de ontoegankelijke vertrekken van het Kremlin en in de eenvoudige woningen van millioenen Chinezen in het natio nalistische gebied. Men is het daar eens over één ding: niets kan de communistische legers meer weer houden van het veroveren van het hele immense rijk. westen uitgeschakeld. In het restaurant „De Witte Roos" in het weinig-imponerende centrum van deze vuile en hete bergstad aan de Yangtse serveert men een canard a la Szechuan zo croquant van buiten en tegelijk zo boterzacht van binnen, dat het geen toeval is dat men er de ken ners par excellence van China ontmoet. Het is dan ook hier, dat een oude en ervaren diplomaat met een levenslange studie van wat zich in dit deel van de wereld afspeelt me een blauwdruk ont vouwt, waarvan lijn voor lijn door de nuchtere feiten bevestigd wordt. Een evolutie zo simpel van compositie en tegelijk zo logisch, dat het verbijsterende element er van bijna verloren gaat. „In China hebben zich verande ringen voltrokken, waar men zich terecht ernstige zorgen over kan maken, maar waar men zich toch bü neer zal moeten leggen", be gint hjj zyn betoog; „al het geld en ai het materiaal van de demo cratieën hebben niet kunnen be reiken, wat woorden en beloften van het communisme wel tot stand hebben kunnen brengen: nameljjk het Chinese volk een ideaal geven waar het zich warm voor wÜ maken. De Russen hebben zich heel wat betere kenners van de Aziaten ge toond dan de Westerse mogendhe den. Ze hebben communisme en nationalisme verenigd om het Westerse imperialisme te verdrij ven. Daarmee hebben ze het Chi nese volk een nationaal bewust zijn bijgebracht, dat nog sterker geworden is door de beloften voor de toekomst: een overheersing van al die landen naar het Zuiden, waar een grote Chinese invloed heerst. U moet niet denken, dat de communisten tevreden zullen zijn met China alleennee, ze zullen trachten Birma, Thailand, Indo-China, Malakka en natuur lijk ook Hongkong te veroveren. De druk op het Zuiden zal ten slotte zo groot worden, dat de Chinezen in die landen als een blad aan de boom zullen om draaien. In de Chinese winkeltjes in Bangkok verdwijnen nu al meer en meer de portretten van Tsjang Kai-SjekDe invloed van het Westen is spoedig ten einde. Eén ding is eigenaardig: het land, dat de laatste jaren zó'n grote stoot in deze richting gegeven heeftJapanmoet zich zo lang de Amerikanen er zijn, te vreden stellen met een imperia listisch en kapitalistisch bewind. Maar...... in Peiping hebben de communisten kortgeleden een nieuvve slogan gelanceerd, welke in zijn eenvoud boekdelen spreekt namelijk Eenheid met Japan. En die eenheid zal er komen op de dag, dat het Amerikaanse leger besluit Tokio te verlaten". en dan Maar Chunking bereidt zich in tussen voor op het huisvesten van de nationalistische regering. De weinige grote gebouwen worden ontruimd en overheidsinstellingen' trekken erin. Een schildwacht voor de deur tracht een illusie van ernst te scheppen. Het is niet meer dan een illusie. De praktijk heeft bewezen, dat er op niets zo weinig te rekenen valt, als op het leger. De val van Nanking is er een voorbeeld van. In het gezicht van de communistische legers stak driekwart van de nationalis tische troepen in en om de stad naar de andere kant over. Nan king viel zonder slag of stoot. „Maar Chunking is een natuur lijke vestingtracht een offi cier me te overtuigen, „aan alle kanten ingesloten door hoge en moeilijk begaanbare bergen, ter wijl de smalle passen gemakkelijk te verdedigen zijn. In de laatste oorlog is Chunking immers ook de onaangetaste hoofdstad van China geweest... welnu, waarom zou Bij de cijfers van de jongste het dat thans niet weer kunnen voikstelling, betreffende de on- Ernstige aanvaring op de Waal. Opvarenden op het nippertje gered. In de rivier de Waal is ter hoogte van Leeuwen-beneden het M.S. Sophia, schipper J. C. Bennink, door de Zwitserse mo torboot Erica uit Bazel aangeva ren en gezonken, j De schipper en zijn gezin kon- I den ternauwernood worden ge- red. De Zwitserse boot liep achter op de Sophia. Schipper B. kon zijn vrouw en twee kinderen van twee en drie jaar, die zich in het onderschip bevonden, tijdig naar boven halen en het gelukte het personeel van de Zwitserse boot met de grootste moeite hen in veiligheid te brengen. Doordat alles zeer snel in zijn werk ging, was er geen gelegenheid om ook maar iets te redden. Het schip sche China in feite opgehouden te 1 yerween geheel in de diepte en bestaan. Maar een ander China dwars in het toch al niet is er voor in de plaats gekomen. Een machtige natie van bijna vijf honderd millioen. Een natie waar men rekening mee zal moeten Met een C-46 van de vre- des-organisatie van generaal Claire Chennaults vermaar de Ciuil Air Transport (Vlie gende Tijgers) volgeladen met ambtenaren en archie ven van de nationalistische regering, is onze correspon dent van Kanton naar het 1000 km meer naar 't Noor den gelegen Chungking ge vlogen. Uit deze historische stad geeft hij het volgende uiterst sombere beeld van China's toekomst. brede vaarwater. Binnen 24 uur, thans nabij het dorp Breumel, is door een botsing een tweede motorboot houden ondanks het etiket com- j in de Waal gezonken. Ook hier munistisch erop. 'kwamen wonder boven wonder Maar een land waar de blankengeen persoonlijke ongelukken geen rol meer spelen! voor. (Nadruk verboden). I Iets meer dan een zesde deel van de Nederlandse bevolking staat los van ieder kerkelijk verband. de onkerkelijkheid. Dit was reeds het geval in 1920 en in de latere jaren heeft zij blijkens de tellin gen van '30-'47 dit treurige pri maat behouden. Men heeft de neiging om de oorzaak van dit verschijnsel te zoeken in de om standigheid dat Amsterdam in deze provincie ligt. Toch late men zich niet misleiden. Ook in de rest van de provincie Noord- Holland is de onkerkelijkheid, worden? (kerkelijkheid, merkt de „Maas- Chunking blijft er echter onbe-jbode„ (RK om op. dwongen onder. Het leven gaat er zijn gewone >3et verschijnsel van de toe gang. En als men ziet hoe het neming der onkerkelijkheid op merendeel van de mensen hier massale wijze dateert reeds van leeft is het nauwelijks te verwon- amd vorige eeuw. deren. Ze hebben niets te verlie- Vormde m 1879 het aantal der zen. Als ergens mensen moeten onkerkelijken. nog slechts 0.31 ,o ploeteren om een armzalige hap van de bevolking, in 1899 was eten biieen te scharrelen dan is dit percentage reeds opgelopen rumauu ia eien uijeen u scnarreien aan is e PP„W beeft He hoewel met zo omvangryk als m het wel m een bergstad als Chun- tot 4.52. In onze eeuw heelt de hoofdstad uitermate eroot king, waar de straten allemaal groei van de onkerkelijkheid j o^e hooldstad mterm klimmen en dalen en de maeere zlcb °P schrikbarende wijze Ult D,P.auiaenjK jus men naar r magere vergelijkt met de onkerkelijkheid ickshaw-koelies zwoegen als kar- i jn andere provincies. Zo blijkt repaarden om hun verveloze wa- Bij de telling in 1920 gaf 7.8 de onkerkelijkheid in Noord gen tjes vooruit te krijgen, waar Van de bevolking op onkerke- Holland bij eliminering van de men het water met emmers uit de jjjk te zijn, terwijl dit onkerke- stad Amsterdam in '47 het hoge Jfr_boven .moet sleP™' lijk deel in 1930 de 14.4 bleek cijfer van 25 te bereiken, ter waar veel mensen m een vochtig te halen. In de 17 jaren die aan wiji dit cijfer voor Zuid-Holland feen hnGen ^'e IT I mL™ de laatste telling voorafgingen met eliminering van Rotter- geen huizen zijn, waar de kleine zjjn er nog meer dan 2.5 bij-1 handwerkslieden practisch dag en gekomen. nacht zitten te werken om zich een bestaan te verzekeren. Zij In dit verloop van de onkerke- hebben geen vrees voor het com- lijkheid valt het onmiddellijk op, munisme. Integendeel, het is hun dat de stijging het grootst is ge- enige hoop, dat het leven ook voor weest in de jaren tussen 1920 en hen iets beters zal opleveren dan 1930, toen de onkerkelijken van tot nu toe. iets meer dan 482 duizend toe- NAAR FORMOSA, namen tot nog meer dan het In de vlakte staat de rijst te dubbele daarvan n.l. tof 1.144.578 rijpen. Het ene groene veld naast 7n de jaren sinds 1930 tot heden het andere. De berghellingen lig- is een relatieve verbetering op- gen vol terrassen. Het is de rijst- getreden. Want ofschoon in deze schuur van China. En rijst is de'17 iaren de stijgende tendens in basis van het leven hier. De com- de curve van de onkerkelijkheid zich voortzette, is deze toch heel wat minder scherp geworden munisten hebben er gebrek aan en dat zou wel eens kunnen leiden tot een spoediger aanval op Chun king dan velen verwachten. „Tjadan gaa we maar naar Formosazeggen de ambtenaren die de kisten met pa pieren uit Kanton nog aan het uit pakken zijn en al even weinig geestdrift aan de dag leggen als het futloze leger. Maar met de nationalisten alleen op Formosa (dat notabene nog niet eens of ficieel bij China behoort zolang er geen vredesverdrag met Japan ge sloten is) heeft het nationalisti- dam en Den Haag 12 is. In 1933 schreef Kruyt in zijn bekende boek: „De Onkerkelijk heid in Nederland": „De meest onkerkelijke streek van ons ge hele land is blijkens de uitkom sten der volkstelling (1920) de industriële en sterk socialistische Zaanstreek" en hij noemt dan als gemeenten die nog hogere per centages hebben dan Amsterdam, Koog aan de Zaan, Zaandam, Zaandijk, Wormerveer, West- zaan en Krommenie. Intussen is sinds 1920 het per centage van onkerkelijken dat toen in de hoofdstad van ons dan zij in de daaraan vooraf- land woonde en 21.73 bedroeg, gaande periode was. Van '30-'47 ëestegen tot de fenomenale steeg weliswaar het getal der on- hoogte van 45 pet. De cijiers van kerkelijken met iets meer dan de Iaatste telling zijn voor wat een half millioen, maar behalve de Zaanstreek betreft nog ruet dat deze periode zich uitstrekt gepubliceerd, maar wij hebben - - - reden om te vermoeden, dat m de bovengenoemde steden de on kerkelijkheid wel even groot zal over een tijdvak dat 7 jaar lan ger is, blijft dit getal ook nog een dikke 160 duizend onder dat van het voor de kerk zo moeilijke fJ"> lnd?fn ZIJ deze met °.Yer' tiental jaren van kort na de eer- ,^at ,aan clJfers ste wereldoorlog. zeeds gepubliceerd is kan men immers berekenen, dat in de Reeds lang staat de provincie Noord-Holland aan de spits van (Ingez. mededeling, advert.) Door langdurige^ droogte watervoorraden beperkt I DE DIRECTIES DER WATERLEIDINGBEDRIJVEN OP WALCHEREN provincie Noord-Holland (exclu sief Amsterdam) de onkerkelijk heid van 1930 af gestegen is met 46 pet., terwijl dit cijfer voor Amsterdam 37 bedroeg. Chr. Landbouwwinterschool Middelburg. Geslaagd voor het toelatings examen aan de Chr. Landbouw winterschool te Middelburg zijn: J. de Buck te Domburg; J. de Visser te Oostkapelle; P. Koole te Souburg: L. Ton te Grijpskerke; J. Francke te Grijpskerke; A. Kasse te Veere; A. Krijger te Me- liskerke; W. van Sluys te Zoute- lande; J. Cornelisse te Arnemui- den; P. Lampert te Biggekerke; P. Bosselaar te Aagtekerke; J. J. Crucq te Nw. en St. Joosland; A. Maljaars te Serooskerke; M. Traas te Nieuwdorp; J. C. A. Ge luk en L. Douw te Kamperland; P. de Wolf te Oostburg, H. J. Hanse en J. J. Hanse te Ellemeet, J. Ringelberg te Kerkwerve; I. G. de Jager te Steenbergen; C. de Wolf te Rozenburg, M. den Her der te 's-Heer Arendskerke en J. Geschiere te Zoutelande. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 126) _o_ Op zekere avond in Novem ber zat zij in haar eigen kamer, gereed om te schrijven. Zij zat te peinzen over het mogelijk lot van een schets, die zij had geëindigd en twee dagen gele den had verzonden naar het bureau van het tijdschrift. Het voornaamste doel van de korte vertelling was, de afschu welijkheid en de zonde van het duelleren in het licht te stellen en zij had het met grote zorg geschreven; maar zij was zich welbewust van de wijde en krachtige stroom der publieke opinie, die zij dapper trachtte te trotseren en ten volle begreep zij, dat het haar zou blootstei len aan een ernstige vijand schap van hen, die het gebruik verdedigden. Zij kon zich niet ontveinzen, dat er veel kans was, dat het artikel zou worden geweigerd. De deurbel ging over en spoe dig daarop bracht een dienst bode haar een kaartje: „Dr D. O. Manning. Om juffrouw Earl t« spreken." Gevleid en tevens verschrikt I over het bezoek van iemand, aan wiens oordeel zij zo grote waarde hechtte, streek Edna haar haar glad met bevende vingers, deed een schoon kraagje om en ging naar beneden met een gevoel, alsof haar bloed een taptoe sloeg tegen haar oorvlie zen. Toen zij de bibliotheek bin nentrad waar men dr Douglas had gelaten, (mevrouw Andrews had gasten in de salon) had Edna gelegenheid om onge merkt deze kritische boeman gade te slaan, voor wie zij zulk een diep ontzag had. Douglas Manning was veertig jaar oud, lang en goed ge bouwd. Hij droeg een smalle, stalen bril, die het licht van zijn scherpe, koude, donkere ogen enigszins verzachtte. Hij stond te kijken naar een paar bronzen griffioenen, die neergehurkt zaten boven op een rozenhouten boekenstandaard en het gaslicht viel vol op zijn ge laat. Zijn robuste, strakke, als uit graniet gehouwen gelaats trekken, deden Edna denken aan die van Egyptische Andro- sphinxen verheven, ondoor dringbaar, onveranderlijk. „Goeden avond, meneer Man ning, ik bén heel blij kennis met u te mogen maken, want ik vrees, dat mijn brieven u slechts zeer onvoldoende mijn dank voor uw vriendelijkheid hebben kunnen uitdrukken." Haar stem beefde lichtelijk en zij stak haar hand uit. Hij keerde zich om, boog en bood haar een stoel aan. Toen zij bei den zaten, keek hij haar onder zoekend in het gelaat, zoals hij het titelblad van een nieuw boek zou hebben bestudeerd om een inzicht te krijgen in de in houd. „Wanneer bent u te New York gekomen, juffrouw Earl?" „Zes weken geleden." „Ik heb niet geweten, dat u in de stad was, voor ik uw brief, nu twee dagen geleden, ontving. Hoe lang hebt u plan hier te blijven?" „Waarschijnlijk zo lang als ik leef, als ik een behoorlijke po sitie kan vinden, waar ik mij op mijn gemak gevoel." „Is mevrouw Andrews een oude vriendin van u?" „Neen, mijnheer, zij was voor mij een vreemde tot op het ogenblik, dat ik haar huis als gouvernante van haar kinderen betrad." „Mejuffrouw Earl, ik merk, dat u veel jonger is, dan ik ge dacht had. Uit uw brieven leid de ik af, dat u op zjjn minst dertig zou zijn en nu zie ik in u bijna nog een kind voor mij. Zouden uw plichten als gouver nante niet in conflict kunnen komen met uw letterkundige werkzaamheid „Neen, mijnheer. Ik ga door met schrijven." „Het komt mij voor, dat u naar mijn inzicht gehandeld hebt en het denkbeeld om een boek te schrijven hebt laten va ren, om u meer te bepalen tot het leveren van korte schetsjes." „Neen, mijnheer. Ik blijf bij mijn eerstgenomen plan en ben bezig het manuscript, dat u mij aanraadde te vernietigen, uit te werken." Hij drukte zijn lorgnet wat steviger op zijn neus, en zij zag z'n mooie witte tanden glim men, toen zijn mond zich tot een glimlach plooide. „Juffrouw Earl, mijn schrijf tafel staat vlak bij het raam, en toen ik gisteren nog laat zat te schrijven, zag ik verscheidene grote muggen en motjes tegen de ruiten opvliegen, wat geluk kigerwijze hen de toegang af sneed, om de vlam van het gas hier binnen te bereiken. Mis schien fluisterde de onervaren heid hen in, dat het wreed was hen buiten te sluiten; maar wat geneest spoediger, teleurgestel de nieuwsgierigheid of ver schroeide vleugels?" „Mijnheer Manning, waarom ziet u meer gevaar in het schrij ven van een boek, dan in 't ge ven van kleine schetsen in een tijdschrift?" (Wordt vervolgd.) (Van onze parlementaire redacteur) Een „nieuwsloze" conferentie. Het is nog steeds stilletjes rond de Ronde tafel. Zo stilletjes, dat het voortreffelijke perscentrum onder de eeuwenoude Ridderzaal bjjna geheel verlaten ligt. Alleen de laatste dagen was het er wer kelijk druk. Niet omdat er zoveel nieuws weg te slepen viel, neen tot nog toe schijnt dit een „nieuwsloze" conferentie te moeten zijn maar wel omdat men tussen de kille muren heer lijk kon uitblazen van de ver schrikkelijke warmte. Ja, over die nieuwsvoorzie ning is heel wat te doen. Over en weer klaagt men. Insiders klagen over 't feit, dat de jour nalisten eigenlijk toch nog te veel weten, journalisten lopen met grommende gezichten rond, omdat de Nederlandse delegatie ten eenmale weigert commen taar op speciale en actuele vra gen te leveren. De Nederlanders op deze conferentie proberen werkelijk potdicht te zijn. Een streven overigens, dat somstijds bepaald gevaarlijk kan zijn, daar de republikeinen maar al te graag een open boek zijn. Nu kunnen zij dat ook rustig zijn, want men moet nimmer verge ten, dat deze conferentie een re gelrecht gevolg is van de reso luties van de Veiligheidsraad d.d. 28 Februari 1949 en in het bijzonder van de Canadese „ru ling" d.d. 23 Maart jl. Dit bete kent, dat het eindpunt van deze conferentie vaststaat, nl. de overdracht van de souvereini- teit. De vraag is slechts, langs welke wegen men die over dracht wil bereiken. Men kan het einddoel naderen langs om wegen maar ook langs rechte wegen. Voor de Nederlandse de legatie is 't kiezen van de juiste weg een hoogst belangrijke kwestie. Voor haar geldt in het bijzonder de vraag: hoe kunnen wij de souvereiniteit gaan over dragen zonder economische en culturele banden met In donesië volledig door te snijden? De wens is vaak de vader van de gedachte. Wellicht ook in dit geval. Want waar de Neder lander zich bezorgd om maakt vindt de republikein in feite niet zo belangrijk. Hij ziet maar één doel: onvoorwaardelijke souvereiniteit. De rest is bijzaak. En hij zegt nu al, dat de Neder landers een kans zullen krijgen maar andere buitenlandse mo gendheden evenzeer. En hoe lichter de Unie zal zijn, hoe meer onze kansen zullen stijgen. DE CONFERENTIE ZELF. De conferentie zelve verloopt tot nu toe heel rustig. Een en kele commissievergadering wordt gehouden en tussen de bedrijven door wordt er veel met elkander gesproken. De re publikeinen, die van hun hart geen moordkuil maken, hebben niet te klagen over goede wil. In 't algemeen vindt men 't ui terst belangrijk, dat de working papers niet vooraf zijn gepu bliceerd. Daardoor is zo zegt men voorkomen, dat deze conferentie een prestige-confe- rentie zal worden. Geen der partijen behoeft thans voor het forum der wereld een aanvan kelijk ingenomen en gepubli ceerd standpunt te wijzigen door water in de wijn te doen. Inderdaad is dit een afwijking van de methode die bij vorige conferenties is gebruikt. Maar uiteindelijk zal toch wel blijken, dat men het niet zonder dege lijke werkplannen kan stellen. Dan zal toch de prestige-kwes- tie om de hoek komen kijken. Ook al heeft men niet de ver schillende working-papers aan elkander overgelegd. Dit zal pas blijken, wanneer de grote vraag stukken aan de orde komen, zo als de constructie van de Unie, de kwestie van de overneming van de Indonesische staatsschuld en Nieuw Guinea. Het is te ho pen, dat de Nederlandse rege ring, die zich thans in een zwij gen hult, dan de kracht zal kun nen opbrengen om haar plan nen met gloed te verdedigen, plannen, die uiteraard in over eenstemming zullen moeten zijn met artikel 14 van de grondwet. DE FEDERALISTEN. Zwijgt de Nederlandse dele gatie in alle talen en praten de republikeinen honderd uit, de Federalisten zwijgen niet alleen, maar geven ook de indruk van onzekerheid. Het is bekend, dat zij in de commissievergaderin gen nauw samenwerken met de republikeinen en dat zij reeds een eind zijn gevorderd met de samenstelling van de grondwet voor de Republiek Verenigde Staten van Indonesië. Minister van Maarseveen ver klaarde dezer dagen aan jour nalisten, dat er voor 15 Septem ber geen plenaire vergadering zal worden geh.ouden. Naar ver luidt zal het na die datum niet zo lang meer duren voordat alle afgevaardigden weer bijeen zul len komen. Eerst tegen die tijd is er weer enige opleving te ver wachten. Tot nu toe schijnt het e ensaaie boel. In feite is het niet zo. Men is reeds een eind opgeschoten achter de scher men, maar men schijnt nu een maal op het standpunt te staan, dat alles in de binnenste kame- ren moet worden afgehandeld, zonder dat er ook maar een toe lichting op de officiële commu- niqué's te wachten is. Was het niet minister Van Maarseveen, die daar een voorbeeld van gaf? Zijn bezoek aan 't perscentrum was een farce, omdat de geachte bewindsman niet anders deed dan brandende vragen met een doodoener afdoen. vim HET WONDER: MENS. Het staat er zo eenvoudig in de Bijbel: God schiep de mens naar zijn beeld, naar het beeld Gods schiep Hij hem; man en vrouw schiep Hij ze. Dat is alles. En toch welk een wonder van Gods schepping is de metis. Daaraan, dacht ik, toen ik weer eens enkele bijzonderhe den las over het menselijk hart. Nergens vindt men een motor als deze dubbele zuigerspomp, j die zonder smeren, repareren of I vervanging van onderdelen tot zulke prestaties in staat is. De natuuronderzoeker Fritz Kahn, heeft uitgerekend, dat l het menselijk hart 100.000 maal per dag slaat; dat is per jaar 40 millioen maal en voor ie mand die de 70-jarige leeftijd bereikt bijna 8 milliard. Verder, dat per jaar 4 mil lioen liter bloed wordt ver werkt. En dat door een motor, die slechts 300 gram weegt. Een wonder van goddelijke almacht. En dit betreft dan nog maar alleen de bloedsomloop. Hoe groot zijn Here Uwe hierken! Er is nu gratie verleend aan een man, die, naast andere mis daden, zijn slachtoffers met han den en voeten aan de bumpers van een auto bond en hen zo over de straat voortsleepte. Hij had de doodstraf, maar krijgt nu levenslang. We hebben geruime tijd niet over de gratieverleningen ge schreven. Het heeft als regel niet veel zin in herhalingen te ver vallen en bovendien stonden ons we moeten het erkennen bij de korte officiële gratiebe- richten de verschillende misdrij ven niet altijd helder meer voor de geest. Gaarna geven we toe, aldus de „N. Haagsche Crt.", dat vele ver oordeelden voor verlening van gratie in aanmerking kunnen komen. Hoe meer hoe liever. Maar bij een geval als het bo venstaande treft het toch wel bijzonder pijnlijk, dat ons volk onkundig gelaten wordt van de motieven, welke tot de gratie verlening hebben geleid. Er liepen Donderdagmiddag weer vele toeristen door liet oudo Veere. Onder hen waren enkele Engelsen, die (hoe kon het anders grote belangstelling koesterden voor de oude geveltjes. Plotseling bleven ze verrast staan en ze keken elkaar eens aan, want Veere'» carillon, dat op dat .moment werd bespeeld door de beiaardier Jan Kwist uit Vlissingen, speelde „The minstrel Boy" en andere be kende Ierse volksmelodieën. Veere's carillon is met recht een pronk juweel en als we het nog niet wisten hebben we ons er ttfdeng het bywonen van de carillonbespeling Donderdagmiddag nog eens van kunnen overtuigen. Een eeuwenoude passer met twee leistenen stiften, die naar schatting 400 jaar oud is, heeft men in de tuin van het Diacones- senhuis te Dordrecht, waar men graafwerkzaamheden verrichtte, gevonden. In de gemeenteraad van Bergen op Zoom zijn de plannen bespro ken voor de oprichting van een groot standbeeld ter ere van de in de laatste oorlog gevallen bur gers en militairen. De tentoonstelling van Euro pese beeldhouwkunst „Sonsbeek- 1949" zal definitief op 18 Septem ber a.s. gesloten worden. Maandag a.s, zal het koelhuis „Australië" van de N.V. Blaauw- hoedenveem-Vriesseveem te Am sterdam, weer in bedrijf komen. De Interdepartementale com missie voor de loon- en prijspoli tiek, onder voorzitterschap van mr dr A. A. van Rhijn, is namens de regering in overleg getreden met de Stichting van de Arbeid over de in de naaste toekomst te volgen politiek t.a.v. de lonen en de prijzen. Met ingang van 15 September zal ook te Batavia weer suiker in distributie worden verkocht. Het rantsoen is 1.5 kg. per maand per persoon. Volgens het republikeinse dag blad „Waspada", werd te Boekit- kingi een massademonstratie van 30.000 mensen gehouden, waarbij een resolutie werd aangenomen, waarin men de terugtrekking van de Nederlandse troepen eiste. Woensdagmiddag werden in de Dessa Katjoek in het gebied van Malang, de lijken aangetroffen van twee employé's van de suiker fabriek Kebonagoeng, die over- dekt waren met schotwonden. I De besprekingen te Solo hebben tot resultaat gehad, dat de pa trouillegang niet meer zal' worden verricht door Nederlandse mili tairen, doch door de civiele poli tie, terwijl het stadsbestuur zal worden opgedragen aan een spe ciaal lichaam. Volgens een correspondent van de „Daily Graphic" te Tokio heeft Tsjang Kai Sjek generaal Hirosji Nemoto met de leiding belast van zijn plan, waaraan hij zich als een wanhopige aan een laatste gras halm vastklampt, om huurlingen van de Japanse luchtvloot te ge bruiken tegen de Chinese commu nisten. We kropen achter Jan Kwist over de nauwe trappen naar boven tot we tenslotte onder de klokken bij het klavier kwamen. „Men denkt wel eens, dat je een carillon bespeelt, zoals je dat een piano of een harmonium doet", lachte de heer Kwist, nadat hij zijn eerste nummer had gespeeld en wij een beetje verbaasd ston den te kijken, omdat we nimmer hadden vermoed, dat een derge lijke bespeling niet alleen erg in gewikkeld is, doch ook veel van het uithoudingsvermogen van de beiaardier vergt. Men speelt niet met de vingers maar met de han den, of nog beter met de vuisten. Zo gaat het een vol uur door, met korte onderbreking en enkele mi nuten rust, als de klok half vier moet slaan. OPLEIDING. We hebben na afloop van - dit Donderdagmiddagconcert de heer Kwist één en ander gevraagd over de opleiding, want het was ons wel duidelijk, dat een goed orga nist of pianist en zelfs iemand die •les geeft, zoals de heer Kwist, nog niet in twee weken beiaardier is. Er zijn dan ook maanden van harde studie aan voorafgegaan, voordat de heer Kwist zijn eerste concert gaf. Geruime tijd is hij thans ook op de beiaardschool te Mechelen de enige school van die aard in de wereld waar hij les in 't beiaardspel ontvangt van de bekende Vlaamse beiaardier Staf Nees, terwijl de heer Jef van Hoof, harmonie- en compositieleer doceert. Het is 'n bent internatio naal gezelschap, dat daar in Mechelen bijeen is. Uit allerlei landen komen de toekomstige bei aardiers om er hun privé-lessen te ontvangen. DE MUZIEK. Uit het spel en uit de samen stelling van een carillon begrepen we wel, dat niet alle muziek zich leent voor carillonbespeling. Toch heeft men nog uitzoek genoeg als men bedenkt, dat in de eerste plaats de vaderlandse- en Vale- riusliederen zeer geschikt zijn voor vertolking. Maar daar blijft het niet bij. Ook de klassieke mu- ziek van Bach, Handel, Mozart en anderen kan voor dit doel worden aangewend. We hebben ons ervan overtuigd, hoe een gavotte, een serenade en een menuet klinkt, wanneer men onder de klokken staat. Is hier nu aparte muziek voor zo vroegen we de heer Kwist. Onze vraag werd groten deels ontkennend beantwoord. Het zou immers de moeite niet lonen om muziek voor het carillon in druk te géven. De kosten zouden' hoog zijn en de afname zeer ge-1 Giuliano heeft weer van zich doen spreken, door drie boerde rijen van een rijke eigenaar, die geweigerd had de door de ban-j dieten geëiste som te betalen, in brand te steken. 1 ring. Maar juist het ontbreken van de muziek maakt het bespelen van een beiaard ingewikkelder. Men moet de muziek bewerken terwijl men speelt en zo is het ook met de vaderlandse liederen. De bun del „Kun je nog zingen, zing dan mee", bewijst hier goede diensten, doch men moet tijdens het spelen een en ander arrangeren. HARDE STUDIE. Het is duidelijk, dat een harde studie wordt gevergd, wil men be kwaam zijn om als beiaardier op te treden.„'t Heeft me al mijn vrije tijd gekost, zo vertelde de heer Kwist ons, „maar je moet er wat voor over hebben en wanneer het eenmaal goed gaat, geeft het vol doening". Maar, zo willen we we ten, hoe studeert U Voor een orgel- of pianoconcert kan men rustig thuis studeren en niemand hoort fouten, die bij de studie worden gemaakt, maar men kan moeilijk een avond in de toren gaan zitten om het carillon te be studeren. Gelukkig bestaat er, zo als de beiaardier ons vertelde, een oplossing voor in de vorm van een studieklavier. Jan Kwist heeft zo'n klavier thuis in Vlissingen en hij oefent er regelmatig op. Na tuurlijk zitten aan zo'n studie carillon geen klokken, maar me talen platen, zodat men toch kan horen wat en hoe men speelt. Zo traint men zich in het spel, dat vooral in het tremuleren niet eenvoudig is. Het Veerse klavier is tevens ingericht voor voetbe speling. EEN MOOI WERK. Jan Kwist heeft plezier in dit werk en met hart en ziel is hij er bij, als het carillon moet worden bespeeld. Zoals bekend, worden tweemaal per week concerten ge geven, n.l. op Donderdagmiddag van drie tot vier uur cn iedere Zaterdagavond. In de winter maanden zal vermoedelijk één concert per week worden gegeven. De heer Kwist is niet de enige, die dit carillon bespeelt, ook de heer W. L. Harthoorn te Goes geeft wekelijks een concert. In Veere is het rustig en vredig en er is bijna geen vertier. Het ca- rillonspel kan ertoe medewerken, dat er weer wat meer leven in Veere komt en het is daarin reeds ten dele geslaagd, "ele toeristen immers dwalen, vooral op de tij den van de bespelingen, door het stadje en luisteren naar de zin gende klokken. Vooral op de Za terdagavonden, als het volslagen donker is, hebben deze carillon klanken een aparte bekoring. En als we even ons hoofd naar buiten steken op deze stralende September-dag en onze blik laten gaan over het zonovergoten Wal cheren en Noord-Beveland, jube len de klokken boven ons: „Waar de blanke top der duinen". Is het dan een wonder, dat men een zwak krijgt voor carillonbespelin gen?

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3