Enige oplossing is:, grotere export naar dollargebied. L NIEUWS OED! Amerikaanse deskundigen menen, dat Engeland meer kan verdienen. Duitse „wonderdokter" trekt duizen- en eim. Hermandad's dienaren schoten in Terneuzen om het hardst. Goese Schuttershof 'n bloemenlusthof. ..mmmm PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Devaluatie- verschijnselen, School A won dit jaar de wisselbeker op bloemen- tentoonstelling. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1353 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 10 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUlüEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.07 u., onder 19.06 u. Maan op 20.11 u., onder 10.36 u. Hoogwater op Zondag 11 Sept.: Vlissingen: 4.08 u. 2.03 m., 16.17 u. 1.95 m. Terneuzen: 4.33 u. 2.18 m., 1646 u. 2.10 m. Wemeldinge: 5.54 u. 1.75 m„ 18.04 u. 1.62 m. Zierikzee: 540 u. 1.50 m., 17.47 u. 1.38 m. TA ver een eventuele devalua- tie, een vermindering van de goudwaarde van onze munt eenheid, is de laatste tijd al heel wat te doen geweest. Van verschillende kanten is gewaarschuwd, deze kant niet op te gaan, omdat aan zulk een operatie zeer ernstige bezwaren zijn verbonden. Erkend wordt, dat devaluatie in bepaalde omstandigheden als noodmaatregel noodzakelijk kan zijn, maar het is dan toch altijd een noodmaatregel, die vergele ken kan worden met een twee snijdend zwaard, dat naar alle kanten gebruikt kan worden. Er zou over dit onderwerp veel te zeggen zijn, maar na al les, wat daaromtrent reeds is opgemerkt, gaan we thans daarop niet verder in. Er zijn trouwens onderwerpen, waar over niet te veel moet worden gesproken, omdat daardoor de onrust misschien onnodig wordt vermeerderd, en een zekere matheid en onzekerheid kan in treden, die beter gemist kan worden. X\T el verdient het de aan- v dacht, dat ook in andere zin van devaluatie gesproken kan worden. Een devaluatie, die niet de munt betreft, maar die zeker van niet mindere beteke nis is. Er is ook een devaluatie van het rechtsbewustzijn, van het morele en het godsdienstige le ven, die voor de toekomst de ernstigste gevolgen kan hebben. Het eerste hebben we kunnen waarnemen in de tijd van de Duitse overheersing. Met de ei sen van wet en recht werd geen rekening gehouden. Van hand having van het recht voor 't volksleven van zo grote bete nis was geen .sprake meer. Onrecht en geweld waren aan de orde van de dag. En nu weten we welke schrik kelijke ook indirecte ge volgen dit alles heeft gehad, ge volgen, die ook nu nog waar neembaar zijn. j e oorlog behoort nu reeds - J enige jaren tot het verle den. Maar dat nu de koers van het recht is hersteld en de de valuatie teniet gedaan, zal wel niemand durven beweren. Wij behoeven slechts te her inneren aan wat zich in de Vei ligheidsraad ten opzichte van ons land afspeelde, aan het op treden van de machthebbers in Rusland en zoveel meer, om duidelijk te maken, dat met het goddelijk recht weinig rekening wordt gehouden, dat het zuivere goud van het recht is verduis terd en dat het rechtsbewustzijn bedenkelijk is gedevalueerd. En dat niet alleen bij de machthebbers. Ook bij de onder danen, van wie geldt het woord uit Richteren, dat een ieder doet, wat recht is in zijn ogen. TA itzelfde geldt ook van de Christelijke moraal, van het godsdienstige leven. Het zedeljjk peil is sterk te ruggelopen, als gevolg van het feit, dat steeds minder met de door God gestelde normen re kening wordt gehouden. Jaren geleden verklaarde een van de voormann der S.D.A.P., dat deugd en ondeugd hadden stuivertje gewisseld. Welnu, wat dit betreft, zijn we er niet op vooruit gegaan Eer het tegendeel. Wij behoeven slechts te wij zen op sommige illustraties met hun inmorele inhoud op de schaamteloze propaganda van goddeloze practijken op het ge bied van het huwelijksleven. De band aan de geboden en Inzettingen des Heeren ons Gods Woord geschonken is ver broken. De remmen zijn losgeslagen Devaluatie op grote schaal. ■p n is het met het godsdien- stige leven wel anders? De cijfers van de laatste volkstelling wijzen uit, dat een zeer belangrijk percentage van ons volk, zich welbewust van de kerk heeft afgewend. En er een niet minder groot percen tage, dat nominaal nog wel tot enige kerk behoort, maar dat .innerlijk met de kerk heeft ge broken, omdat men varf God en Zijn dienst niet wil weten. Bedenkelijke verschijnselen. Zonder enige vrees vodr te genspraak moet helaas worden geconstateerd, dat paganistische factoren op ons volksleven grote invloed uitoefenen. De Dag des Heeren wordt op geëist voor spel en vermaak. Velen die van afgodsbeelden afkerig zijn, stellen hun eigen denk-beelden in de plaats van het Woord Gods. Onchristelijke levenspractij- ken vinden ingang. En niet ontkend kan worden, dat ook vaak in positief Chris telijke kringen van een afzak ken naar een lager peil moet worden gesproken. Niet ten onrechte wordt ge klaagd over toenemende secula risatie, verwereldlijking, wereld- gelijkvormigheid. Ook hier beangstigende deva luatie-verschijnselen. Steeds groter wordt het koor van hen die in wereldse over moed zingen: geen nood, wij redden 't zonder Hem. Devaluatie. Maar die het zingenzin ken. Cripps over Engelands financiële moeilijkheden. Sir Stafford Cripps, de Engelse uitgave van minister Lief- tinck, die momenteel met Amerikaanse deskundigen financiële besprekingen voert, is de gast geweest van de Amerikaanse Journalistenclub te Washington. Betere plaats om de financiële moeilijkheden van Engeland wereldkundig te maken, had hij niet kunnen kiezen. Vandaar ook dat Cripps hier uitvoerig het Britse dollarprobleem heeft belicht. LEVENSSTANDAARD VAN VELEN ZAL DALEN Sir Stafford gaf op deze samenkomst als zijn mening te kennen, dat de enige goede op lossing voor het dollarprobleem in Engeland is gelegen in een grotere export naar het dollar- gebied. Hierop legde hij zo her haaldelijk de nadruk, dat de aanwezige autoriteiten aanna men, dat er geen sprake van is, dat Engeland in de naaste toe komst tot devaluatie zal over gaan. Cripps verdedigde geestdriftig de bijdrage, die het sterling gebied als systeem levert tot de wereldhandel en hij zette de gunstige gevolgen uiteen, die een vrijere handel tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar zou opleveren. „Indien, als gevolg van nieuwe economische crises in Groot- Brittannië of in andere delen van het sterlinggebied, dit ge bied zou uiteenvallen, dan zou het resultaat zijn een onmid dellijke vermindering van de handel en een terugkeer tot beperkende en bilaterale finan ciële en handelsmethoden. Doch indien anderzijds een evenwicht kon worden geschapen in de handel tussen de gebieden van de dollar en het pond sterling, dan zou dit een zeer belangrijke stap zijn op de weg naar het doel, waarnaar wij allen stre ven, n.l. een multilaterale we reldhandel en omwisselbaarheid van alle valuta's. Het zou geen volledige oplossing van het pro bleem betekenen, daar dit slechts volledig en definitief opgelost zou zijn, indien alle belangrijke valuta's wederzijds om wisselbaar zouden wezen", zei Cripps. Connally bood zijn excuses aan! De Amerikaanse Senator Con nally heeft geweigerd zijn ver klaring, dat Tsjiang Kai Sjek zijn volk had verlaten en zich met geld van de nationalistische regering naar Formosa uit de voeten had gemaakt, in te trek ken toen men hem dit in de Senaat vroeg. „Ik legde geen verklaring af, die niet door de feiten wordt gesteund", zei hij. „Wel wil ik mijn verontschuldiging aanbie den, ik maakte een fout toen ik zei, dat Tsjiang Kai Sjek 138 millioen dollar aan goud naar Formosa had meegenomen. In werkelijkheid nam hij 300 mil lioen dollar aan goud mee". Canadese Dakota verongelukt 23 inzittenden om het leven gekomen. Een Dakota van een Cana dese Luchtvaartmaatschappij is op 60 km afstand van de stad Quebec neergestort. De 23 in zittenden zijn allen om het leven gekomen. Deze ramp is een der ergste in de geschiedenis van de provincie Quebec. Op een persconferentie, na afloop van de bijeenkomst van de Journalistenclub, zei Sir Staf ford Cripps, dat de levensstan daard van velen in de komende twee jaar waarschijnlijk een daling zal ondergaan, die echter naar hij hoopte slechts van tij delijke aard zal zijn. Deze daling van de levensstandaard zal vol gens Cripps een deel zijn van de prijs, die Engeland zal moeten betalen om zijn moeilijkheden te overwinnen, terwijl een blijven de oplossing wordt uitgewerkt. MAATREGELEN. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, worden thans in het kader van de financiële conferentie te Washington vijf maatregelen bestudeerd, die tot gevolg zouden hebben, dat het jaarlijkse dollartekort van Groot-Brittannië aanzienlijk wordt verminderd. De maatregelen, die reeds door Paul Hoffman en Harriman en door Cripps en Douglas Abot zouden zijn besproken, zouden volgens A.F.P. bestaan uit: ver mindering van de productie van synthetische rubber in de Ver. Staten met 200.000 a 300.000 ton per jaar, waardoor Engeland in de gelegenheid zou worden ge steld jaarlijks 100 millioen dol lar meer te verdienen aan de uitvoer van natuurrubber naar de Ver. Staten. Verder kan Engeland volgens de leiders van de E.C.A. zijn uitvoer naar de Ver. Staten met ongeveer 200 millioen dollar per jaar verhogen, door Amerikaan se productie- en verkoopmetho den te gebruiken. Ten derde lean Engeland door een extra-inspanning zijn in komsten uit hoofde van het vreemdelingenverkeer, die thans 75 millioen dollar per jaar be lopen, tot 150 millioen dollar of meer opvoeren. Ten vierde kan het land door krachtige maatregelen te nemen volgens de deskundigen de mid delen vinden om de uitvoer van zijn Dominions met minstens 70 millioen dollar per jaar te ver hogen. En tenslotte is het mogelijk de investeringen van Ameri kaans particulier kapitaal in Groot-Brittannië met meer dan 100 millioen dollar te doen toe nemen. Atoombom kinderspel bij biologische wapens. „De atoombom is waardeloos gemaakt door een biologisch product, waarvan enkele onsen voldoende zijn om ieder mens in de wereld te doden", zo heeft dr Broek Chisholm, de Canadese directeur-generaal van de we reldgezondheidsorganisatie ver klaard. De atöombom is bij wijze van spreken kinderspel vergeleken met biologische wa pens en enkele fanatici zouden de ganse mensheid door biolo gische oorlogvoering kunnen vernietigen. Als de mensen zich nog enkele jaren gedragen zoals op het ogenblik, zal het mensdom ver nietigd worden, zei hij. HONDERDEN MENSEN LAGEN OP „GENEES KRACHTIGE" WEG. Een Duitse „wonderdokter", een zekere Otto Groening, ar riveerde Vrijdag in een druile rige regen te Rosenheim, in Beieren, begroet door duizen den lammen en zieken uit alle streken van Duitsland, die vier dagen op zijn aankomst gewacht hadden. De 49-jarige Groening, een man met een weelderige dos zwart krullend haar en diep liggende grijze ogen, stapte uit zijn auto op het grastapijt van de renbaan van Rosenheim, die voor deze gelegenheid als „plaats van devotie" gold, wendde zich tot de in afwachtende spanning- verkerende menigte en zeide: Ik ben maar een mens. God heeft mij echter gezegd, dat ik hulp moet bieden. Als wij ge loven en bidden zal er gene zing komen". Na deze woorden begaf hij zich door de menigte naar zijn hotel. Twee uur later verscheen de „wonderdokter" op de veranda en sprak de ge nezing zoekenden, die al die tijd geduldig gewacht hadden, enige minuten toe. Hij sprak zo zach tjes, dat alleen de voorsten hem konden verstaan. Toen hij weer naar b'innen was gegaan, werden zijn woorden doorgegeven aan de mensen achteraan. In enkele ogenblikken wist iedereen, dat hij vier dagen, in Rosenheim zou blijven. MEER DAN 10.000. In de hoop door Groening genezen te worden, waren meer dan 10.000 mensen naar Rosen heim gestroomd in auto's, bus sen, vrachtauto's en te voet. De „bedevaart" heeft Rosenheim geen windeieren gelegd: Er wer den zelfs kamers gehuurd voor 70 mark per nacht. Velen ech ter overnachtten in de open lucht op de renbaan. De man van wien zij genezing verwachten, waar de medische wetenschap faalde, komt uit Danzig. Men begon het eerst over hem te spreken toen iemand beweerde door hem van verlam ming genezen te zijn. Zij mede werkers beweren, dat hij 300 personen heeft genezen. Groe ning is naar Rosenheim geko men op uitnodiging van Har- wart, de rijke eigenaar van een Casino en restaurant te Mün- chen. Toen de wonderdokter verklaard had dat een gedeelte van de weg voor zijn hotel „god delijke genezingskracht" bezit, werd de aangeduide grond door honderden mensen in zittende of liggende houding bezet. Me dische deskundigen zeggen, dat Groening over buitengewone hypnotische gaven beschikt, maar dat zijn „genezingen" al leen bemerkt zijn bij psychisch gestoorden. Neusje van de (schutters) zalm was op schietwedstrijd aanwezig. Op de gisteren te Terneuzen, door de politiesportvereniging aldaar, georganiseerde schiet wedstrijden was het „neusje van de (politionele schutters) zalm aanwezig. Alle corpsen van de Zeeuwse Gemeente- en Rijks politie, de Kon. Marechaussee, de C.C.D. en de douane hadden hun „afgevaardigden" naar het prachtige Terncuzense schiet- terreln gezonden om daar de corpseer hoog te houden. Er werd geschoten op twee banen met het pistool, afstand 15 meter, en een baan met de karabijn, afstand 100 meter. Na een welkomstwoord van de voorzitter der politiesport vereniging, de heer P. J. v. d. Goes, opende Terneuzen's bur gervader de wedstrijd met een serie pistoolschoten. Er waren zes en dertig groe pen van vier personen, die met het pistool schoten en acht en twintig groepen van ieder vier personen, die hun krachten ma ten op de karabijn. Burgemeester mr P. H. W. F. Teilegen heeft tijdens de wed strijden de diverse corpsehefs ontvangen. De wedstrijd, die door het fraaie weer zeer werd begun stigd, was om vijf uur geëindigd. De uitslagen luiden als volgt: Groepsprijzen pistool, max. 240 punten (prijzen medailles). 1. Gemeentepolitie Middelburg, groep 1: 233 punten. 2. Rijkspolitie Distr. Middel burg, groep 1: 229 punten. 3. Gemeentepolitie Middel burg, groep 2: 228 punten. Groepsprijzen karabijn, max. 200 punten (medailles). 1. Gemeentepolitie Middel burg, groep 1: 180 punten. 2. Invoerrechten en Accijn- sen Terneuzen, groep 2: 172 punten. 3. Invoerrechten en Aceijn- sen Terneuzen, groep 3: 169 punten. Individuele prijzen, max. 60 punten. Pistool: 1. De Vries, Gemeentepolitie Middelburg 60 punten. 2. De Romph, Rijkspolitie, District Middelburg 60 punten. 3. Bakker, Invoerrechten en Accijnsen Terneuzen 60 punten. 4. Beun, Rijkspolitie District Oostburg 60 punten. 5. Brasser, C.C.D. 6. Van de Ouden, Gemeente politie Middelburg. 7. Suurland, Gemeentepolitie Middelburg. 8. Kuiper, Rijkspolitie Sluis. 9 Langendoen, Gemeente politie Goes. 10. Van Wijngen, Gemeente politie Middelburg, allen 59 p. K a r a b ij n 1. V .rschuure, Rijkspolitie District Middelburg 50 punten. 2. Valke, Invoerrechten en Accijnsen Terneuzen 47 punten. 3. Van Wijngen, Gemeente politie Middelburg 47 punten. 4. Maquerin, Gemeentepolitie Middelburg 45 punten. 5. Boogaard, Rijkspolitie Hulst 45 punten. 6. Kerstanje, Rijkspolitie Mid delburg 45 punten. 7. Koekkoek, Gemeentepolitie 45 punten. 8. Pauwcrs, Invoerrechten en Accijnsen Terneuzen 45 punten. 9. Lagrand, C.C.D., 45 punten. Speciale vermelding. De heer A. van Wijngen van de Middelburgse Gemeente politie, ontving bovendien de medaille als beste schutter zo wel met pistool als met de ka rabijn. Tijdens de wedstrijd, die zeer geanimeerd verliep, was er voor degenen, die nog eens buiten wedstrijdverband him krachten wilden meten, volop gelegen heid daar zich, hoe kan het an ders, op het terrein een schiettent bevond. In ieder geval is op deze wed strijd wel bewezen, dat de Zeeuwse „gezagsdragers" hun wapens goed weten te hanteren, want de puntentellingen tonen slechts kleine verschillen. Overigens, we spraken laatst een oudgediende, die ons ver telde: „Ik gebruikte liever m'n vuisten als het nodig was, want och, een wapen is een machtig middel, maar een stevige knuist geeft meer eerbied". En daar had de man schoon gelijk NEERSTORTEND VLIEGTUIG ZET HUIS IN LICHTERLAAIE. Tijdens nationale luchtvaartwedstrijden in Cleveland (Ohio) stortte de machine van Bill Odom, hekend door zijn vlucht rond de wereld met de „Reynold's Bombshell" en wereldrecordhouder voor een lange-afstand-vlucht, op een huis in Berea en vloog daarna in brand. Odom en de bewoonster van het huis, mevrouw Laird, kwamen om het leven. Een van haar kinderen stierf later. Twee andere inwonenden konden worden gered doch liepen brandwonden op. Deze foto, welke vijf minuten na het ongeluk werd genomen, toont het huis, geheel in vlammen gehuld, terwijl omwonenden de inwoners van het huis trachten te redden. De hoog oplaaiende vlammen beletten dit echter. V.V. „ZUID-BEVELAND", GOES. Veiling van 9 September. Ellisons Oranje 639, Transp. de Cronsel 517.10, Manks Cod- lin 729, James Grieve 622, Zoete Kroon 814, Zoete Bloe- mé 712, Jacq. Lebel 511.40, Triumph de Viënne 845.40, Br. Hardy 644.40, Maagdepeer 3 24.20, Will. Duchesse 334.20, Herzogin Elsa 325.40, Bonne Louisse d'Avr. 438, Seign. d'Esperen 620.15, Br. Beuker 520.50, Br. Lebrun 424.10, Conference 532.40, Marg. Mar- rillot 423.90, Reine Victoria- pruimen 8.50—31, Reine Cl. d'Al- than 6—29, Abrikoospruimen 6 25, Jefferson 6—32, Monarch 10 36, Burbank Giant 724, Drui ven 7184, Bramen 3252, alles per 100 kg. Meloenen 1948, Komkommers I 1622 idem II 13—19, idem III 8—14, Bloem kool II en III 1227. Kropsla 3.50—18, alles per 100 stuks. Dubb. Princessebonen 2443, Rentegevers 54—61, Stokprin- cessebonen 4660, Stoksnij- bonen 20—47, Pronkbonen 13 21,,Spekbonen 26, Augurken 21 89, Uien (stek) 15, Groene kool 8—23, Rode kool 5.50—7, Andijvie 11—23, Tomaten 16— 18, Kroten 57, Spinazie 17, Aardappelen 6.508, alles per 100 kg. Kroten 8, Selderij 1.50 3, beide per 100 bos. Te Rijen is gisteren een leder- fabriek tot de grond toe afge brand, waarbij de 22-jarige ar beider J. Raaymakers omkwam. Mrs. Brandon was niet bang voor sabotage met de „Franeker". Een Skymaster van de K.L.M. bracht gisteravond ook mrs Do rothy Brandon, correspondente van de „New-York Herald Tri bune", die met de verongelukte Amerikaanse journalisten in In donesië vertoefde, op Schiphol. Mrs Brandon, die niet met de verongelukte „Franeker" was meegegaan, maar naar de Phi- lippijnen vertrok, heeft daarna nog vele en lange reizen in de Oost gemaakt. Zij blijft thans enige dagen in Nederland. De aan haar toegeschreven uit lating, dat zij indertijd „bang was voor sabotage", ontkende mrs Brandon tenstelligste en zij liet haar paspoort zien, waarop haar reis naar de Philippijnen van te voren reeds was afge stempeld. Dodelijk ongeval op rijksweg Hilversum—Bussum. Gisteravond is op de rijksweg HilversumBussum nahijg het zwembad Crailoo een dodelijk ongeluk gebeurd. Toen een auto bestuurd door R. S. uit Bussum, linksaf wilde slaan, bemerkte de bestuurder van een achter de auto rijdende motor, waarop een duopassagier was gezeten, dit te laat en botste met volle kracht tegen de auto. De chauffeur be kwam geen letsel, doch de duo passagier, de 25-jarige J. Bos uit Weesperkarspel, overleed aan de verwondingen. De Zunese kip brengt uw ei op bed en speelt voor wekker, In het gehucht Zuna tussen Nijverdal en Rijssen, woont een kippenfokker, die door een van zijn kippen wel op bijzondere wijze wordt vertroeteld. Hij krijgt van haar n.l. prompt iedere morgen een eitje op bed. De kip klautert tegen de voor gevel van het woonhuis op en komt dan door het raam de slaapkamer binnen, om op het voeteneind van het bed haar ei te leggen, waarna ze met groot lawaai weer vertrekt, zodat ze haar baas nog een wekker uit spaart ook. „Telegraaf" en „Nieuws van de Dag" verschijnen Maandag „De Telegraaf" en het „Nieuws van de dag" zullen met ingang van 12 September weer ver schijnen. Een door de Erven Holdert tegen de' instelling van het bewind bij de Kroon aan getekend beroep werd kort ge leden ingetrokken, zodat de technische verzorging van „Het Parool", „Trouw" en „De Volks krant" ook voor de toekomst ge waarborgd is. BRAND AAN BOORD VAN DE „LAURENSKERK". Aan boord van het ruim 7000 ton metende stoomschip „Lau- renskerk", te Rotterdam in de haven liggende, brak gistermid dag in ruim twee brand uit. Het schip had een lading stukgoed aan boord waaronder jute, ka toen, thee, staal, beenderen en blikken verf. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch hoefde niet lang dienst te doen, want de smeulende balen konden met een kraan spoedig verwijderd worden. DE DE ONTSCHEPING VAN „WATERMAN". Terwijl het trompetter- en muziekkorps van de huzaren van Boreel speelde, werden gis termorgen onderdelen van de troepen ontscheept, die met de Waterman" uit Indonesië zijn gerepatrieerd. Mr J. Vink uit Utrecht is met ingang van 1 October a.s. tot directeur van het bureau van _de Rijksdienst voor het Natio- in! nale Plan benoemd. Gistermiddag heeft de burgemeester van Goes, mr W. C. Ten Kate het jaarlijks terugkerend bloemenfestijn, de tentoonstel ling van de door Goese scholieren gekweekte planten geopend. En het is een waar bloemenfestijn daar in het Schuttershof, waar honderden planten, bloemen en heesters de grote zalen in een waar lusthof hebben herschapen. Dat de Goese hoveniers en bloemkwekers smaak hebben is weer opnieuw op deze tentoonstelling gebleken. Niet alleen om dat zij de diverse inzendingen op waarlijk kunstige wijze heb ben weten te rangschikken, doch ook omdat hun diverse par ticuliere inzendingen getuigen van een waar vakmanschap. Binnentredend ziet men in de hal een stand van de heer IC Goudzwaard, opzichter van de gemeente plantsoenendienst, wiens interessant fotomateriaal, een aardige kijk geeft op liet dankbare, maar moeilijke liove- niersvak. Rechts in de ingang van de zaal bevindt zich de stand van Gebrs Eversen, erkend hove niersbedrijf; een zeer gevarieer de stand met een serie prachtige planten en heesters. Rechts er tegenover heeft buiten mededin ging N.V. Wed. P. de Jongh een stand gemaakt met een keurige collectie Dahlia's. Als inzenders hebben P. Her mes te Goes, de Fa. Jac. Nijssen te Kapelle, en de heren J. Pol- fliet, J. A. v. d. Guchte te Kloe- tinge en G. Bruel, Zuidvlietstraat te Goes de laatstgenoemde drie gezamenlijk eveneens keurige stands verzorgd. In het midden en aan de zij kant van de zaal heeft de plant soenendienst te Goes een plaats gekregen, eveneens een fleurig geheel. De leden van de Mij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn tevens met een stand gekomen waaraan een dahliaprijsvraag Is verbonden. Al met al is deze tentoonstel ling die heden geopend is van 10 tot 12 en van 1.30 tot 10 uur zeker een bezoek waard. Na een inleidend woord van de heer K. Goudzwaard, die het betreurde, dat aan deze tentoon stelling behoudens een enkele uitzondering, door de bloemisten geen aandacht was geschonken en die de mensen van de ge meenteplantsoenendienst dank bracht voor hun belangeloze hulp, sprak Burg. Ten Kate het openingswoord. Hij noemde het verheugend, dat op deze massale show de liefde die de jeugd voor de na tuur koestert weer blijkt. Hij bracht de Kon. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde, die deze tentoonstelling samen met de scholen organiseerde en hierdoor het geheel meer attractief maak te, hulde. Tenslotte besprak het jurylid de heer S. K. Phaff de omstan digheden die er toe geleid heb ben, dat vele plantjes niet ge heel tot hun recht zijn gekomen Vreugdevolle tijding! Te Box tel is een drieling geboren. De eerste aanschouwde 8 Sept. om 23.00 het levenslicht, de laatste op 9 Sept. om 3 uur. Een Schots visservaartuig deed in de Firth of Clyde een wonderlijke vangst nota bene van 1120 ton! Er was n.l. een, duikboot in het net gevaren. Geen wonder, dat de Schotten wel eens aan mon sters denken. Een 82-jarige huisbaas kon niet best met zijn huurders opschieten. Hij had al eens gedreigd het huis in brand te zullen steken, maar gister nacht deed hij het echt. 'tWerd echter tijdig ontdekt. Niet minder dan 1500 personen kwa men gistermiddag de directie van de Fordfabrieken in Am sterdam gelukwensen met het 25-jarig jubileum. Minister Lieftinck is naar Amerika ver trokken voor de jaarlijkse ver gadering van het internationale monetaire fonds te Washington. Voor hij de lucht in ging, zei hij nog (sprekende over deva luatie van sommige valuta's), dat de gulden al aardig op weg is „hard" te worden. Neder landers die in October en No vember naar Zwitserland gaan, mogen tien dagen lang 40 francs besteden; gaan ze in de tijd van December tot Maart dan mogen ze 50 francs gebruiken. Op de Nederlands-Duitse grens na bij Meppen is een der grootste smokkelpartijen in verdovende middelen, die de laatste jaren aan het licht zijn gekomen, ont dekt. Het aantal diplomatieke vertegenwoordigers van de Ver. Staten in communistisch China zal sterk teruggebracht worden, gezien de hartelijkheid van de communisten. In midden- Frankrijk is kinderverlamming uitgebroken; openbare vermake lijkheden zijn in zes steden af gelast. Tenslotte een stukje politiek: Sultan Hamid heeft ge zegd, dat het probleem Nieuw- Guinea hen niet langer moei lijkheden geeft, want het blijft Indonesisch. De Nederlanders zullen het er wel niet mee eens zijn, zei hij nog. En dat, vinden wij, is moeilijk te gelovenl PRIJSWINNAARS. Het viel voor de jury niet me# om de prijswinnaars aan te wij zen want de leerlingen van de diverse scholen hebben hun planten met de uiterste zorg op gekweekt. De mooiste plant op de ten toonstelling was de Fuchsia van Rein Nederveen die daarmee voor zijn School A de wissel beker verwierf (voor de uitsla gen zie pag. 2). Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Gesneuveld 1 September 1949: Serg.-maj. J. F. H. Hoefe, van de Kon. Landmacht uit Uden en van het Kon. Ned.-Ind. leger zeven manschappen. (Ingez. mededeling, advert.) m DE BILT ZEGT: Half bewolkt. Nog bijna overal half bewolkt en droog weer. In de avond In het Westen van het land toe nemende bewolking en wat lich te regen. Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1