Verzonken land van Sahouwen kwam weer op nit de zee. Zandbergjes aan de knst vormden de eerste beschutting. Axel gaat bevrijdingsfeesten vieren. mnft/rzDiwff 00 Aantrekkelijk: feestprogramma samengesteld. PROVINCIENIEUWS VAN BERGEN. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Het spel kan weer beginnen. Interessante uitbreiding Vrijdag 9 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 Uit de historie van Schouwen- Duiveiand. Nadat de grote vloed, die men de cimbrische noemt, Schouwen en Duiveland had overstroomd en ln zijn grote kracht zelfs het nauw van Calais had doen ontstaan, kwam er langzamerhand verbetering. Hoe alles precies ln zjjn werk Is gegaan weten wjj niet. Wel moet deze vloed zö ontzettend zijn geweest, dat alle plantengroei ver dween en eeuwen lang moet de zee hebben gespoeld over hetgeen eens Schouwen en Duiveland was en waarvan onder de zeespiegel de grondslag bleef bestaan. De beweging van het water had tot gevolg, dat de lagere ge deelten door eb en vloed wer den gevormd tot waterwegen, die hun uitwatering zochten in de tegenwoordige Ooster-Schel- de, die toen nog niet zo breed was als tegenwoordig. AANWASSENDE SCHORREN. De genoemde waterwegen bewerkten een scheiding tussen de boven water komende en steeds aanwassende schorren, zodat niet anders dan een groep eilandjes ontstond. Aan de westzijde van het eiland ontstond de duinenrij, die een natuurlijke zeewering word tegen de Noordzee. Nu was het veel later dan de( tijd, welke wij hier beschrijven, dat in een Charter van Graaf Floris V werd gesproken van „de zesde delen van Schouwen", doch we kunnen wel aannemen, dat deze zesde delen toen reeds bestonden. Men sprak toen van de vijf zesdedelen binnen de Schelveringe, terwijl het zesde zesdedeel bij of gezocht moest worden vanaf de duinenrij tot de Schelveringe. DE ZESDE DELEN. Het volgende zesdedeel was dus Haamstede en omgeving, waartegen het volgende deel Brijdorpe aansloot, strekkende tot de tegenwoordige Langen- dijk aan de Oostzijde, aanslui tende aan het zesdedeel Kerk- werve. Aan Brijdorpe en Kerk- werve grensde ten Zuiden het zesde deel Zuidland, terwijl ten Oosten van Zuidland en Kerk- werve het Quelambacht als laat ste zesde deel van Schouwen gezocht moet worden. Deze volgt uit: Wegens tijdgebrek worden de kinderspelen gehouden op Zater dag 17 September. Op Maandag 19 September, de bevrijdingsdag, wordt om 8 uur naam Quel komt nog voor in de begonnen met klokgelui en ren, waaraan Dreischor (vroe ger Drieschor) zijn naam heeft te danken. Wat wij thans als Duiveland kennen, zal wel een opwassend land geweest zijn in! het midden der tegenwoordige j Vierbannenpolder, terwijl het binnenwaarts een stroompje had, dat wjj nu nog kennen als. Steenzwaan. Dit was een meer-| armig stroompje, dat het land nog onderverdeelde in de ver schillende 'opwassen. Dit opwassende schor- en kre kenlandschap zal in het begin van onze jaartelling wel uit één of meerdere gedeelten hebben j bestaan, die voor een mens be woonbaar waren. Wanneer wij in aanmerking nemen hoe i uiterst langzaam de aanwas ge schiedt aan onze tegenwoordige' schorren, dan kunnen wij ons enigszins indenken, hoe dit in de voortijd verzonken land weer is opgekomen uit de zee. BESCHUTTING NOOD ZAKELIJK. Zo moesten er, wilden deze s'.reken door de mens bewoon baar zijn, toch eerst enige be staansmogelijkheden zijn en ook moest er enige natuurlijke be schutting aanwezig zijn. Zulk een natuurlijke wering tegen de zee en de vaak heer sende stormen zal men aller eerst moeten zoeken in het wes telijke deel van het tegenwoor- j dige eiland. Nadat het nauw van Calais was ontstaan, waardoor een sterke stroom ontstond tus sen Engeland en het vasteland van Europa, ontstonden aan het kustgebied der Nederlanden de duinen, doordat de stroom van her en der het uitgeschuurde zand tegen de wal wierp. DE VORMING DER DUINEN. Dit zand werd, door zon en wind droog geworden, opge stuwd tot kleine bergjes, zoals 1 wij dit in onze dagen nog ge regeld zien gebeuren op het zeestrand. Deze bergjes vorm den de eerste beschutting tegen water en wind, waar de zeevo gels hun nestmateriaal bijeen zochten en er de eerste bewo ners werden. Maar ook de be woners van deze orde hadden beschutting nodig. Samen met de wind voerden zij vele zaden aan voor de eerste begroeiing, die daar is ontstaan. Zo ging de ontwikkeling ver der van deze eilandengroep en spoedig zou de tijd aanbreken, dat de eerste mensen hun voet sporen drukten op deze eilan den. Het definitieve feestprogram- volgd door een défilé van ca. 700 ma, zoals dit door het feestco- militairen. De te volgen route mité is vastgesteld, ziet er als zal zijn: Buthdijk, Prins Hendrik- tegenwoordige Kooiweg. Zo waren deze zesde delen alle door watertjes gescheiden, die hoe langer hoe meer aan- slibten en tenslotte het eiland Schouwen vormden met ten Oosten de Gouwe, ten noorden de Grevelingen, ten westen de Noordzee en ten zuiden de Oos- ter-Schelde. TUSSEN SCHOUWEN EN DUIVELAND. Tussen Schouwen en Duive land was er alleen de Schelde en Noord-Beveland, maar in de Schelde lag nog het eilandje Orizant, waarvan Schouwen en het eiland Duiveland alleen ge scheiden werden door een grote vaargeul. Wat nu het eiland is, strekte zich toen veel zuidelij ker uit. Duiveland was toen ook geheel anders. Allereerst was er rondwandeling door „De Oranje- ruiters" en de Axelse Padvin ders. Om 8.30 uur volgt de ont vangst der Poolse oud-strijders ten stadhuize en van 9.1510.15 zijn er Kerkdiensten. Om half elf is er een kranslegging op de Algemene Begraafplaats op de graven der gesneuvelde Poolse militairen. Een half uur later volgt de bloemlegging bij het Poolse Mo nument aan de Zeestraat. Deel nemers hieraan stellen zich op in de Koestraat. Route: Kerk- dreef, Oranjestraat via Zeestraat naar de Markt, waar Col. dr Szydlowski wordt gehuldigd. Ook de Comm. der Koningin, Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot, zal hierbij aanwezig zijn. Om 12 uur vindt een openbare raadsvergadering plaats, die via de luidspreker op de Markt kan (wat nu Dreischor is) een ter- worden beluisterd, rein van drie opwassende schor- De uitdaging van Charles Eyck De Nederlandse schilderes Cock van Gent, die vorige maand de uitdaging van Charles Eyck, een beter schilderij van de inhuldiging van Koningin Juliana te maken, heeft aanvaard, zal Donderdag naar de Bahama-eilanden vertrek ken zonder dat zij nog enig ant woord van Charles Eyck ontvan gen heeft. Zij zeide kennis te hebben ge kregen van geruchten, volgens welke Charles Eyck bakzeil zou jvillen halen. Cock en haar man, die op het ogenblik bosbouw studeert ver zamelen zoveel mogelijk schetsen en ander materiaal van de inhul digingsplechtigheid, om een basis voor de schilderij te hebben. Om half één wordt een koffie maaltijd aangeboden aan de Poolse gasten en om half twee is er een grote militaire demonstratie aan de Grote en Kleine Kreek, ge- straat, Stationsstraat, Noord straat, Weststraat, Markt, Wal- straat, De Ruyterstraat. Om vier uur zijn er behendig heidswedstrijden voor motorrij ders op het terrein der V.V.Z.F. en om zeven uur volgt de aan komst van de estafettelojiers uit Eindhoven met het bevrij dings vuur, dat bij het Monument door Col. dr Szydlowski in ontvangst zal worden genomen. Om half elf is er een concert op de Markt door de kapel der Stoottroepen en om negen uur een lichtstoet. Voor het welslagen van het laatste nummer en van het défilé voor de Kolonel is flinke deel name en tijdige opgave zeer ge wenst. KRIMINAL-SEKRETaR SCHMITZ KOMT VOOR. De ondergeschikte van Lages, Kriminalsekretar M. H. Schmitz, zal op Dinsdag 27 September a.s. terecht staan. Hem wordt in het bijzonder ten laste gelegd de moord op Hannie Schaft, waarbij de verdachte, achter haar lopen de in de duinen bij Overveen, on verwacht een schot loste. Boven dien wordt hij van brandstichting beschuldigd in Castricum en Weesperkarspel. Even snel vliegen met een kwart van het motorvermogen Binnenkort zullen Amerikaanse z.g. Vliegende Vleugels boeme- rang-vormige vliegtuigen zonder romp of staart het luchtruim kiezen, welke uitgerust zijn met speciale zuigspleten om de lucht- weerstand te verminderen. De Northrop Aircraft Company, die in Californië haar fabrieken heeft en „vliegende vleugels" bouwt, deelt mede dat de onderzoekingen op dit gebied belangrijke resulta ten hebben opgeleverd en dat men verwacht dat binnen afzienbare tijd vliegtuigen van dit type in staat zullen zijn zonder tussen landing een afstand van 40.000 km. af te leggen evenveel ais de omtrek van de equator. De ingenieurs van deze maat schappij verwachten dat een der gelijke vliegende vleugel slechts (Vervolg van pag. 2). Weer f 100.voor „Irma". Opnieuw heeft een onbekende gever een mooi bedrag geschon ken voor „Irma", n.l. f 109.—. VLISSINGEN. Tragisch sterfgeval. In verband met het pokken- gevaar hebben verschillende leden van het personeel van „De Schelde" te Vlissingen zich la- ten inenten. Onder hen was de jarige D., afkomstig uit Zaan- 19-jarige M. P. Helaas bleek hij dam, op transport gesteld naar niet opgewassen tegen de gevol-'zijn woonplaats, gen van de inenting en na en-1 De jongen was uit de ouder- kele dagen o verleed hij hieraan.lij ke woning weggelopen en had De deelneming van de bevol-,de fiets van zijn vader meegeno- king met de ongelukkige ouders,1 men, waarop hij door het land die hierdoor hun enige zoon1 had getoerd, verliezen, is bijzonder groot. f 147.700.—Gebrs Molet, Hans- weert f 147.500.J. Baayens, Kapelle f 14G.500.D. Priem, Ovezande f 146.000.Fa. de Jonge en v. d. Linde, 's-Heer Abtskerke f 145.860.C. Priem, Lewedorp f 145.200. De gunning is aangehouden. Zaandamse jongen liep van huis weg. De politie heeft de minder- Zijn ouders vroegen opsporing, aanhouding en terugbrenging van zoonlief. WAARDE. Inzameling. Morgen zal door de C.J.M.V. den verkocht. Gaarne wekkenaen aan huis collecte wor- wij onze lezers op deze stand gehouden voor het zenden een bezoek te brengen en, wat Yan eenKerstpakket aan onze voornamer is, enkele (liefst 30nSens ln Indie. Koopt nu „vergeet hen niet postzegels" Morgenmiddag zullen in de St. Jacobstraat op het open ter rein in een speciale stand „Ver- geet-hen-niet" postzegels meerdere!) zegels te kopen. Concert. Zaterdagavond 8 uur .Euphonia" onder leiding van De heer M. v. Fraassen, als wethouder in Waarde benoemd, vertegenwoordigt hier de Vrije geelt lijst en niet1 zoals gemeld, de een vierde van het motorvermo-'n. dit seizoen. Het programma gen zou vereisen van dat van een-j luidt als volgt: 1. Triumph Silva p - T,u„„„ i„ - S.G.P. Voor deze partij had hij P. v. Rooy haar laatste concert vroeger zitting_ SOUBURG. zelfde type vliegtuig zonder deze zuigspleten. De zwemwedstrijden. Tsjang Kai Sjek ging er met de kas van door. Senator Tom Conally (demo craat uit Texas) heeft generalis simus Tsjang Kai Sjek er in de senaat van beschuldigd „zich uit de voeten te hebben gemaakt met 138.000.000 dollar aan goud. Dreigt er burgeroorlog in Korea? Duleis, mars, J. Spiers; 2. Le Monastère A W Ketelbv- 4 T len' dat de beker v00r de zwem" Czarine l'. Galk; 5 Cortege de ,va" ZatcrdagmMdag Ballet L Montaéne- Pauze- fi 3, nIet beschikbaar werd gesteld Marie' Louise° m5 Mervimg' 7. "Ne™dsa"' Valse Interrompu, L. Montagne; de Souburgse °ranje" 8. Dans le Sud, Negerschets met zang, W. Mydleton (op ver-' vereniging. ARNEMUIDEN. Terug uit Indonesië. Na een verblijf van bijna drie jaar is uit Indonesië met de van Oldenbarnevelt teruggekeerd, onze dorpsgenoot sold. D. v. Bel- De commissie voor Korea van Woensdag vond ten stadhuize zen dz' de VN. heeft m een rapport de aanbesteding plaats van de ST. MAARTENSDIJK, over Korea gewaarschuwd voorbouw van elf middenstandswo- Mej M v d Berg onderwii- het gevaar van een meest bar- ningen aan de J. D. van Melle- zeres aan dé O L School Shier baarse burgeroorlog" m dit ge-1 straat(plan Oost). Er waren elf jfin ^zeRde functie ben^md te Winterswijk. zoek); Finale. GOES. Aanbesteding bouw midden standswoningen aan J. D. van Mellestraat. Woensdag vond ten stadhuize de aanbesteding plaats van de bied, dat verdeeld is in een! inschrijvers, noordelijk deel, dat onder Sow- G. M. Breas, Goes f161 000—- jet-Russische invloed staat, en1 Fa. J. M. J. Schrijver Goes een zuidelijk onder Amerikaan se invloed. (De Sowjet-Russi- sche en Amerikaanse bezet tingstroepen zijn uit Korea ver trokken.) f 159.000.W. J. v. d. Weert en Zn., Goes f 158.985.Jac. de Jonge, Biezelinge f 153.800.D. v. d. Poel, Oudelande f 148.750. C. v. Gorp en Zn., Wemeldinge Wethoudersverkiczing. De in deze gemeente gehouden wethoudersverkiezing werden gekozen de heren A. A. Hoge (Gemeentebelang) en A. P. Bout (P. v. d. A.). VEERE. Beiaardconcert. Het programma van het Bei aardconcert op Zaterdag 20 Sept. a.s. van 89 uur, luidt als volgt: 1. Largo, Handel; 2. Frage, Mendelssohn; 3. Es ist bestimmt in Gottes Rath, Mendelssohn; 4. Standchen von Shakespeare, Schubert; 5. Das Wandern, Schu bert; 6. Standchen, Schubert; 7. Serenade, Haydn; 8. Cavatine, Raff; 9. Cavatine uit Robert le Diable, Meyerbeer; 10. Volks liederen. ST. MAARTENSDIJK. Pakjes voor schoolkinderen. Vorige week werden aan al de schoolgaande kinderen pak jes uitgedeeld, geschonken via het Amerikaanse Roode Kruis door de schoolgaande kinderen in Amerika. De pakjes waren feitelijk bestemd voor Walche ren, maar omdat er te veel wa ren, kreeg ook St. Maartensdijk ervan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Numansdorp, W. van Griethuysen te St. Anna- land; te Alblasserdam, J. Ewoldt te Ridderkerk. Aangenomen naar Kortgene, G. van Schuppen te Rumpt. Bedankt voor Zetten-Andelst, P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken. Beroepen te Herwijnen, B. G. Mees ten Oever, cand. te Rot terdam. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Vlissingen, D. Biesma te Amsterdam (O.) en S. v. d. Molen te Leeuwarden; te Aalsmeer, S. v. d. Molen te Leeuwarden en P.- H. Seggelink te Zaandam. GENERALE SÏNODE GEREF. KEKKEN. Vraagstukken van het moderne vermaak. In zijn zitting van Woensdag besloot de Synode o.m. voor de zending onder de Chinezen max, f 1000 beschikbaar te stellen en voor die onder de studerende Oosterlingen max. f 4500. Het bedrag voor zendingsstudie on der de studenten, werd van f 50 op f 100 gebracht. Prof. dr G. B. Wurth rappor teerde over een schrijven van de kerkeraad van Veenendaal verzoekend deputaten te benoe men om de vraagstukken van het moderne vermaak en de be steding van de vrije tijd nader in studie te nemen om daarover te rapporteren, zodat er eenheid van opvatting in de kerken kome en de kerkeraden door concrete conclusies geleid worden bij de ambtelijke bearbeiding van de gemeente. Besloten werd, a. vijf deputa ten te benoemen onder wie ook een af twee ervaren opvoedkun digen, aan wie wordt opgedra gen le. een onderzoek in te stel len naar de toestand in de Geref. Kerken ten aanzien van het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding (bioscoop, schouw burg, dans, sport, moderne litte ratuur) en 2e. zich te bezinnen op de roeping der kerk in dezen en met een voorstel te komen op de volgende synode; b. reeds nu, gezien de voortwoekerende normloosheid die in het leven van vele jongeren en zelfs ook ouderen in de tijd na de tweede wereldoorlog meer en meer openbaar komt en die voor het geestelijk leven ernstige schade moet opleveren uit te spreken: dat het ten dringendste nood zakelijk voorkomt, dat allen op wie in het leven der kerk, in het jeugdwerk, in de gezinnen, de taak van de opvoeding rust zich met grote ernst en liefde en vooral ook, met kennis van za ken en oordeel des onderscheids, geven aan de roeping tot verster king van het zedelijk oordeel bij de jongere generatie en haar op allerlei wijze helpen en bijstaan om .ten aanzien van de vrije tijdsbesteding en ontspanning te komen tot een leven naar een echt christelijke levensstijl. De synode heeft verder vrij wel de gehele dag in comité vergaderd zulks in verband met de kwestie van de eenheid. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws. HILV. I (301,5 M.): N.C.R.V. 18.15 Causerie. 18.30 Ned. strjjdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Kamerkoor. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Cause rie. 20.05 Proloog. 20.15 Omroep orkest. 21.15 Causerie over de zending. 21.35 Metropole-orkest. 22.00 Gram. 22.15 Koor en solis ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.15—24.00 Gram. IIILV. H (415 M.): V.A.R.A. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonmu- ziek. 18.45 Kwartet. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Reg. uitz. V.P. R.O. 19.30 Godsdienstige Causerie. 19.50 Kerkeljjk nieuws. 20.05 Cello en j>iano. 20.55 Boekbespreking. V.A.R.A. 21.00 Gram. 21.30 Orgel spel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gram. V.P.P.O. 22.40 „Van daag" causerie. 22.45 Avondwjj- ding. V.A.R.A. 23.15 Reportage. 23.2524.00 Gram. ZATERDAG 10 SEPTEMBER. Beide zenders 7 en 8 u. Nieuws. HILV. I (301,5 M.): K.R.O. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Gram. 9.25 Hoogmis. 10.45 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ka mermuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Promenade-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Ned. strijdkr. 13.30 Promenade-orkest. 14.10 Residentie-orkest en solist. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Gram. 16.00 Luchtvaart-causerie. 16.10 Piano en orgel. 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. van 9. De stoelenmatter was smoordronken. Hij kwam slingerend op Van Bergen af. „Ha, meneer!" riep hij, „kom, geef me een arm! Dan gaan we samen verder wandeien!" Maar Van Bergen zei boos: „Nee! Ik loop niet met dronken kerels! En ik vind het een schandaal dat je je geld verzuipt in de kroeg! Ik heb je een gulden gegeven om je te heipen in je armoede, maar je koopt er jenever voor! Schaam je je niet, smerige zuiplap? Denk toch om je zieke vrouw en je kleine kinderen!" 10. „O, meneer!" zei de stoelenmatter, „ik heb maar één borreltje gehad! En dat deed ik om mijn verdriet te vergeten! Toe, meneer, geef me nog een gulden! Ik zal er eieren voor kopen, voor mijn zieke vrouw!" „Hoepel maar op, ellendige schooier!" riep Van Bergen kwaad. „Ik heb genoeg van je!" Maar toen begon de stoelenmatter heel an ders. Hij zei, dat hij Van Bergen vermoorden wilde en hij pakte Van Bergen beet. Maar Van Bergen gaf hem een fikse duw zodat hij als een zak aardappelen op de weg viel. Zaterdagmiddagvoetbal. Vuurproef voor de nieuwelingen. Het voetbalseizoen gaat herbe ginnen en de poorten der velden gaan weer open om de voetbal- enthousiastelingen te ontvangen. Er is in het stille, zogenaamde gesloten seizoen" door de Zater dagvoetballers even lustig tegen het balletje getrapt als in 't niet gesloten seizoen, maar tenslotte kan geen wedstrjjd zo boeien als een competitiewedstrijd en alle spelers en belangstellenden wach ten dan ook al weer met ongeduld op wat komen gaat. Zaterdag a.s. is het weer zover en dan vliegen, figuurljjk gesproken gelukkig, de spaanders er weer af en vonkt het elubvuur tussen en rond de lijnen. Dan pas voelt al wat voetbal- bloed ln de aderen heeft zich weer behagelijk en er ls geen seizoen, dat hem zo goed ügt als zjjn .voetbalseizoen". Laten de Zeeuw se Zaterdagvoetballers weer naar hartelust achter het bruine ronde ding hollen, maar laat ons ho pen, dat ze de tegenstanders en de scheidsrechters zullen tege moet treden op dezelfde wj|ze als ze dat zelf graag gedaan worden, d.w.z. sportief, zoals 't een sport man, die deze naam waardig is, betaamt. le KLASSE: Arnemuiden I Kloetinge I; Coljjnspl. Boys I Krabbendjjke li Nieuwdop I V.C.K. I; Riliandia 1Wemeldin ge I; Wissenkerke IWolfaarts- djjk I. Het is zelfs in de volle drukte van het seizoen niet gemakkelijk te voorspellen, wie winnaars zul len worden en de gelijke spelen zijn gokjes. Wat moet de over zichten- en voorbeschouwingen- schrijver dan beginnen aan de start voor een kersvers program ma? Even achter de oren krab ben en het er maar op wagen en de lezer zijn gniffelende pret gun nen als straks blijkt, dat hij er naast is geweest. Arnemuiden zouden we als overwinnaar dur ven aanduiden als we niet ver wachtten, dat Kloetinge dit jaar ook wel weer eens lust ln promi nente prestaties zou kunnen to nen. Gemakkelijker lijkt het ons om Krabbendijke de zege in Co- lijnsplaat te voorspellen. Voor V.C.K., de pas gepromoveerde Koudekerkenaren, wordt het met recht een vuurproef en we geven hun hoogstens kans op een gelijk spelletje tegen Nieuwdorp. Rilian dia moet Wemeldinge kunnen be dwingen, maar Wemeldinge heeft wel eens meer onverwacht goede jaren gekend. Wolfaartsdjjk, ook al een nieuweling ln de eerste klasse, krijgt Wemeldinge te be kampen en kan uit een voor de hand liggende overwinning ver trouwen putten voor de gang door de eerste klasse. 2e KLASSE A: Dios (Driewe gen)Ivats I; Krabbendijke II 's Heer Hendrikskinderen 1; Ka pelle IRiliandia II; S.N.P. I Kloetinge H. Dios, een nieuwe vereniging, krijgt 'n lastige bezoeker en hoe wel we van het Dios-elftal niets weten, vrezen we toch, dat de eer- te punten met de bezoekers naai Kats gaan. Niet te verwonderen en niet zo heel erg. 's Heer Hen- drinkskinderen zet de voet in de tweede klasse na gedegradeerd te zijn en mag al direct erg flink aanpakken, want Krabbendijke II ls een geduchte tegenstander meestal. De thuisspelers geven we Ontvoeringspoging in Berlijn mislukte. Een officier van de „Volks- politie" uit de Sowj et-zone van Duitsland en zijn chauffeur, die de gehele dag een zakenman uit Saksen schaduwden, werden door de West-Berlijnse politie zelf gearresteerd, op het ogen blik, dat zij de zakenman naar de Sowj et-sector wilden slepen. De zakenman, die verklaarde uit Saksen te zijn gevlucht na dat zijn firma gesloten en ge- confiskeerd was, kon zijn ach tervolgers tenslotte lang genoeg ontlopen om telefonisch hulp te vragen. Een West-Berlijnse po litieauto arriveerde op het juis te ogenblik. 6.80—8.40; ld. ilfauwe Eigen- HILV. II, (415 M.): V.A.R.A. 7.15 Gram. 8.15 Gram. 8.40 Or gelspel. 9.00 Gram. 9.30 Water standen. 9.35 Gram. V.P.R.O. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Voordracht. 10.35 Voor de arbeiders. 11.30 Gram. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Populaire mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 17.30 Voor de jeugd. voorlopig de beste kansen. Kapel le zal na de teleurstelling van ver leden jaar een extra prikkel ge vonden hebben om deze maal de titel te bemachtigen. TegenRil iandia II kunnen de eerste punten YjYY'YY binnenkomen. S.N.P. I echter Klasse L 1 i'-ou heeft ongetwijfeld ook illusies en Kloetinge II zal daaraan wel niet veel In de weg leggen. 2e KLASSE B: De Bevelanders IVeere I; 's Heer Arendskerke IIWissenkerke II; Wolfaartsdjjk IIKapeile H; Serooskerke I De Beeren I. Interessant ls de ontmoeting te Sqrooskerke, waar weer een nieu weling op het tapijt komt en wel De Beeren (Baarland), die Se rooskerke gaat bezoeken en maar op een nederlaag moet rekenen. Veere zal in Kamperland geen ge makkelijke tegenstander vinden. Een gelijk spelletje7 Wissen kerke II zal de te verwachten reeks nederlagen in Arendskerke gaan openen. Wat Wolfaartsdijk II en Kapelle II gaan doen dur ven we niet te zeggen en overi gens weten we niet of er van de voorspellingen in deze klasse wel iets zal uitkomen. 2e KLASSE C: Nieuwland I— Arnemuiden II; V.C.K. HBeve landers H; De Meeuwen 1Nieuw dorp H; Domburg IIISeroos kerke U. Hoe staat Nieuwland er voor dit jaar? Het is beslist nodig, dat zij er beter voor staat dan vori ge seizoenen om van de Arnemui den reserves te kunnen winnen. V.C.K. II moet de reserves van De Bevelanders kunnen verslaan en De Meeuwen, weer een nieuw elftal, ditmaal uit Zoutelande, zal tegen Nieuwdorp II wel niet tot een zege komen. En tenslotte twee zwakke zusjes uit het Wal- cherse, die ln Domburg de punten wel eens zouden kunnen delen. appelen bonken grote 3.901.90; heimers 4.205.20; Koopmans Blauwe 5.605.80; Bintjes 3.40 4.50, alles per 100 kg. MIDDELBURG, eierveiling van 8 Sept. 1949. Sortering I. Ze- gelprijs 4.5 cent. Minimumprijs voor pluimveehouders f 2.23 per kg. Vullschallgen 2 cent minder per ei. Winkelprijs per 100 stuks f 19.50 voor klasse 0; f 18.50 voor voor klasse II, enz. V eilingsberichten. MIDDELBURG, veiling van 7 September 1949. Bloemkool I 21 —37; Id. II 10—23; Id. Ill 8—11; Komkommers I A 1618; Id. I 14—18; Id. II 9—15; Id. III 7— 13; Sla 7—17; Spinazie 13—29; Andijvie 1838; Bospeen 1523; Boslcroot 67; Kroten (kg) 6 7, Postelein 624; Dubbele Prin- cessen 2362; Rentegevers 63 66; Snijbonen 2064; Pronkboneu 2832; Savoyekool 1528; Rode kool 9—10; Witte kool 45; Prei 2126; Augurken 887; Uien 4 12; Stoof sla 1637; Zilverulen 30; Snijblet 1215; Zigeunerin nen 615; Mank's Codlin 68; Transp. de Croncels 715; Eli- sons Oranje 620; Ehkh. Aagt 1322; Jacques Lebel 712, alles er kg; Perziken 521 p. stuk; Tomaten 1618; Reine Victoria 828; Reine Claude d'Athan 7 16; Burbank 817; Jefferson 13 27; Frankenthalers 6293; All- can t, 84Jutten 1222; Souvenir du Congres 1117; Clapp's Fa vourite 1724; Beurré Hardy 13 38.30; William Duchesse 8 27.66; Bon Chretien Williams 6 17; Beurré d'Amanlls 620; Trl- omphe de Vienne 1720, alles p. kg; Netmeloenen 1438; Suiker- meloenen 1823; Ananasmeloe nen 1941, alles per stuk; Aard- KAPELLE, veiling van 7 Sept. Reine Victoria 1632; Jefferson 634; Reine Claude d'Althann 7 32; Idem Violet 32; Abrikoos- pruim 617; Monarch 2125; Burbank Giant 718; Gele Eier- prulm 629; Cataloni 17; Roia Eierpruim 616; Purple Pershore 6; Transparant de Croncel 518; Ellison's Orange 544; Manks Codlin 526; Keswick 511; Zi geunerin 519; Zjete RibbPling f>13; Jacqes Lebel 59; James Grieve 528; Zoete Bloemé 6 Favourite 825; Beurré Hardy 18; Dubb. Bloemzoet 514; Char les Ross 815; Beurré Lebrun 3 22; Idem Durondeau 319; ld. Hardy 337; ld. de Merode 3 14; ld. d'Amanlls 47.5; Clapps Favourite 621; Seigneur d'Es- peren 319; Franse Wijnpeer 3— 17.5; Spaanse Wijnpeer 417; Williams Duchusse 331; Bon Chrétien William 512; Bonna Louise d'Avranches 528.5; Trl- omphe de Vlénne 538.5; Maag denpeer 318.5; Herzogln Elsa 3 5-21; Marguerite Marrilat 318; Souvenir de Congres 518; Dr Jules Guyot 512; Sijsjespeer 4; Précoce de Trévoux 38; Bramen 4873; Moerbeien 40; Druiven 70 74; Tomaten 722; Dubbela Prlne. z. dr. 2051; Snijbonen 20 49; Rijnse spekbonen 22; Stok- princes 57; Savoije kool 9,5; Ro de kool 6—7; Uien 2,5—9,5 alle» per kg; Meloenen 29—36; Kom kommers 617; Kropsla 8,520 alles per stuks; Radijs 6 per bos. KRABBENDIJKE. Velling van 7 Sept. Exportvelling: Williams Duchesse 22.20; Br. de Mérode 14: Br. d' Amanlls 14.10; Seigneur dl Espern; Mar. Marillat 17; Br. Le brun 19.10; Br. Durondeau 17; Herzogln Elsa 21; Triumphe de Vienne 40.80; Hardy 40.20; Bonna Louisse d' Avranches 29.80; Ap pels export Duitsland 16.60, Binnenland-veiling; Manks Cod lin 833; Croncels 829; Ellisons Orange 645; James Grieve 8— 38; Zigeunerin 717; Jac. Lebel 5—12; Slgne TUlissh 5—24; Wil liams Duchesse 418; Triumphe de Vienne 1239; Br. Hardy 6— 28; Br. d'Amanlls 37; Herzogln Elsa 610; Br. de Merode 36; Clapp's 1217; Bonne Louisse d' Avranches 1034; Reine Victo ria 721; Dubb, Prlncessen 22— 44. ZIERIKZEE. Veiling van 7 Sept. Andijvie 25; Princessebonen 3560; Snijbonen 2132; Kroten 310; Rode kool 1012; Savoija kool 514; Tomaten 1025^Bra men 56; Augurken 1326; Fran- kenthaler 7087; Slgne Tlllisch 711; Zigeunerin 516; Ellisons Orange 512; Manck's Codlin 10 Transparant de Cronsels 517; Cox's Pomona 1114; Clapp's 1017; Enkele Juttepeer 515; Late Franse 1219; Trlomphe de Vienne 1424; Beurré de Mérode 1315, alles per kg. Komkommers 69; Netmeloe nen 1836; Bloemkool 21; Bos peen 1015; Kropsla 720, alles per 100 stuks en bos. Aimsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 8 September medegedeeld door Incasso-Bank N.V. - Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederland 1962-64 ex Dito, cuin Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs en Jurgens Van Berkel Fatent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hookovens Lever Br. Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 pet Cum. Pref. Wd. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie Dito onderaandelen Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Deli Bat. Rubber Kendcng Lembcc Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holland A. Lijn Java-China Jap.lijn 100 9 7# 97# 111# m 98# 100# 95 mi 75 104 157# 188# 317J4 122 Ja 164# 153 156# 205 261 291# 293 247# 175 183 410 314 321# 319# 132# 128 128 94# 74 50# 168# 152# 97# 97# 111# 98 98# 98# 80# 100# 95 97# 105 157# 188# 316 123# 164# 190 158 205# 260# 291 293 217# 175# 183 410 315 318 322# 320# 538# 134# 128# 128# 93# 48# 52 166# 151 Kon. Boot 134# 134 Kon. Paketvrt. 154 Ï64# Ned. Scheepvaart Unie 165?5 Van Ommeren'» Scheepv. 179 179# 153# Rott. Lloyd 154# Stv. Mij. Nederland 168 167# H.V.A. 155# 157 Java Cultuur 72 72 N.I.S.U. 85# 88 Vorstenlanden 40 40# Deli Bat. Mij. 120 120# Deli Mij. 142# 143# Senembah 125 123# Muller Co 163 164 Amsterdamsche Bank 170 169# Holl. Bank Unie 215 216# Cert. Javasche Bank 151 152 Ned. Ind. Esc. Mij. 77 78# Herstelbank Pr. 96# Ned. Bk. v. Zd. Afr. 195 194 Rotterdamsche Bank 175 175 Surinaamsche Bank Twcntsche Bank 179# 180 Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel 82# Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel ICennecott Rep. .Steel Standard Brand» U.S. Steel Cities Service North Americain Cont. Oil Midcont. Oil Philips' Oil .Shell Union Tidewater Baltimore Miss K. Texas New. York Ccntr. Pennsylvania Canadian Pac. 37# 23<4

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4