Volkshuisvesting en wederopbouw, de voornaamste problemen van Middelburg. flrovinti|^/«® Interview met vier Middelburgse Wethouders. Differentiatie in de vergoeding naar draagkracht en geleden schade. EDNA EARL De mening van de heer J. W. Kögeier. Wat de heer L. J. v. 't Westende antwoordde. De heer A. J. Eerenpas aan het woord. Wethouder L. J. Geers vertelde. FEUILLETON Er moet een onafhankelijke beroepsinstantie komen. Pagina 2 Welke zijn voor üe komende jaren de belangrijkste vraagstukken, waarvoor het gemeentebestuur, van Middelburg staat? Deze vraag hebben «ij voorgelegd aan de Dinsdag herkozen wethouders en hun antwoorden waren eensluidend: volkshuisvesting en wederopbouw zijn de problemen, die het dringendst een oplossing vragen. tingen, met name van de twee C.B.T.B.-scholen, wordt Mid delburg nog meer onderwijscen trum dan het reeds «as. Voorts achtte hij het verheugend, dat toestemming is verleend voor de meisjes H.B.S., die September 1950 zal beginnen en voor de twee klassen van het Chr. Ly ceum te Goes. Naar.zijn mening zal in de komende jaren aan dacht moeten worden besteed aan een betere huisvesting van het gymnasium. De wethouder van financiën en onderwijs, de heer J. W. Kö geier, zei het zó: „In de nieuwe Zittingsperiode van de raad staat het woningvraagstuk en de herbouw van de binnenstad op de voorgrond. Daarbij zijn ech ter nog andere zaken urgent, zo als een goed geoutilleerde zwem en sportgelegenheid. Daarin moet worden voorzien. Dit moet op de meest economische wijze geschieden, omdat onze midde len zeer beperkt zijn en daarom zal worden getracht dit soort objecten met inschakeling van b.v. de DUW tot stand te bren gen. Middelburg", zo vervolgde de heer Kögeier, „is een plaats met stadsallures en stadsbe- hoeften. Maar eigenlijk ls onze stad weer te klein, ook wat in wonertal betreft, om in alle behoeften, die een „groot-stede ling" kan stellen, te voorzien. Men stelt soms eisen, die men toch eigenlijk aan een zwaar ge troffen hoofdplaats van een provincie niet stellen mag." Zeer tevreden toonde de heer Kögeier zich over de voortgang van de herbouw der binnenstad. „Wij mogen verwachten, dat b.v. de Lange Delft, de winkel straat, binnen betrekkelijk korte tijd zo niet geheel, dan toch wel grotendeels zal zijn herbouwd, met uitzondering dan van b. r. de Prov. Bibliotheek, over de herbouw waarvan nog niets be kend is. Aan het speciaal toege wezen bouwvolume voor de binnenstad is reeds een bestem ming gegeven.", SCHADELOOSSTELLING. De heer Kögeier wees er ver der op, dat het gemeentebestuur nog volledig vasthoudt aan de eis tot een bijzondere schade loosstelling en de aanspraak op een uitzonderingspositie t.a.v. deze schadevergoeding, over welke zaak enige tijd geleden een uitvoerig adres aan de rege ring en de Kamerleden is ge richt. „Wy zyn nog altijd van mening, dat wy daarin het juiste motief hebben aangevoerd", zo verklaar de onze zegsman, „n.l„ dat by de capitulatie, om welke redenen dan ook, Zeeland opzetteiyk werd uit gesloten. Middelburg werd niet als andere steden, die werden be dreigd, van bombardementen ge- vrywaard en moest daardoor een wel zeer hoge tol betalen". FINANCIëN. Over de financiële toestand der gemeente vertelde de heer Kögeier, dat er enige hoop be staat, dat ook voor 1950 weer een toeslag van 20 pet. over de te verlenen Rijksbijdrage zal worden toegekend. „De beoorde ling van de financiële positie der gemeente is echter voor een niet gering deel afhankelijk van de inhoud der wet op de scha deloosstelling aan publiekrech telijke lichamen, omdat Middel burg zeer veel schade aan zijn bezittingen heeft opgelopen. Aangezien van deze wet nog niets bekend is, is ook moeilijk te zeggen, welk deel dezer scha de Middelburg zelf zal moeten betalen. Daarom is de uiterste zuinigheid geboden, ook al, omdat er nog belangrijke tekorten zyn over de vorige jaren, die zo vlug mogelijk moeten worden afge schreven om de financiële posi tie weer gezond te maken. Alle inkomsten der gemeente moeten daarom voor een gedeelte wor den bestemd voor delging der oude tekorten", aldus de mening van de heer Kögeier, die na het overlijden van burgemeester 'Sandberg geroepen is als burge meester op te treden. ONDERWIJS. Over het onderwijs kon de heer Kögeier zich zeer bevredi gend uitlaten. Door de toename van het aantal onderwijsinrlch- Dat het gesprek met de heer L. J. van 't Westende over we- deropbouwaangelegenheden liep, zal ieder begrijpen. Deze man >s als geen ander op de hoogte met de duizend en één problemen, die zich in een zich herstellende stad voordoen. Het aantal be sprekingen, dat hij met tiental len instanties en honderden per sonen heeft, is niet te tellen. Waar komt tegenwoordig een wethouder voor de wederopbouw eigenlijk niet bij te pas? Zijn antwoord op vragen, die wij hem stelden, luidde als volgt: „De meest gebiedende eis voor Mid delburg is het scheppen van goede woongelegenheid voor ar beiders. Daaraan besteedt het gemeentebestuur ook de grootst mogelijke aandacht. Momenteel zijn achter de Hendrikstraat 24 woningen in aanbouw, die waar schijnlijk nog dit jaar gereed zullen komen. Dan zijn er 42 duplexwoningen in aanbouw, die begin 1950 klaar zullen zijn. Ook de nieuwbouw aan 't Zand nadert de voltooiing en de 112 middenstandswoningen aan de Griffioen komen nog dit jaar klaar. Men is druk bezig daar gas, water en electriciteit aan te leggen. Dan is er een plan voor een zwembad in voorberei ding. Aan de begraafplaats zal binnenkort begonnen worden en dit object wordt wellicht in DUW-verband ter hand geno men. - Van het industrieterrein is thans ongeveer de helft bezet. Nog ca. 8000 M2. wacht op gega digden. Misschien interesseert het u wel te weten, dat binnen kort de silo van de oude meel fabriek, die hier het stadsdeel beheerst, zal worden afgebro ken." ARBEIDERSWONINGEN. „Weet u, hoeveel arbeiders woningen Middelburg nog nodig heeft?" „Het aantal ligt in de buurt van 220. Vergeet u echter niet, dat, wanneer deze zyn gebouwd (en dat duurt nog wel even), nog maar in de voorlopige behoeften is voorzien. Wel kan Ik zeggen, dat, wanneer de bouw ar i de Griffioen en de Poelendaeleweg ls voltooid, de behoefte aan middenstandswo ningen grotendeels zal zyn ge dekt. De woonflat aan de Rouaan- sekaal komt binnen enkele weken onder de kap en zal dit jaar wor den voltooid. Dat zal met de Meisjesschool begin 1960 het ge val zyn". MONUMENTALE GEBOUWEN'. ,;En de monumentale gebou wen?" „De restauratie van het Go- thische gedeelte van het Stad huis vordert goed. De plannen voor het andere gedeelte zijn gereed en binnenkort zullen be sprekingen beginnen met het departement van Wederopbouw om toestemming voor de bouw te verkrijgen. Deze bouw zal wel over enkele jaren worden uitge smeerd. Voorts wordt er naar gestreefd de schutting voor het Stadhuis zowel als die voor de Nieuwe Kerk te doen verwijde ren, opdat hier meer ruimte zal ontstaan. Aan de klokkenkamer van de Lange Jan is begonnen. De eerste zware klokken zijn gegoten en dezer dagen komt de maquette van de spits van de Lange Jan ter beoordeling van het gemeentebestuur, dat dan zal adviseren over de juiste vorm. Tenslotte kan ik medede len, dat begonnen is met de aan leg van de bodenplaats achter het Stadhuis en met de parkeer plaats tussen Lange Delft en Zusterstraat". De heer van 't Westende wil de het gesprek niet eindigen dan na een woord van hartelijke dank te hebben gesproken aan het adres van de directeuren van dienst en hun ambtenaren voor het enorme werk, dat zij hebben verricht en nog verrich ten en de medewerking, die zij hem steeds weer geven. De wethouder van sociale za ken, de heer A. J. Berenpas, die wij ook naar zijn mening vroe gen, antwoordde, dat één der grootste belangen dat van de wederopbouw is. Niet minder be langrijk is zeker het aantrekken van industrie en andere wel vaartsbronnen, hetgeen uiteraard samenhangt met de aanwezigheid van woningen. „Maar naast de voorziening in de materiële behoeften", zo vervolgde hij, „moet ook steeds worden ge dacht aan de zorg der gemeente voor de mensen, die zich zelf niet of niet meer kunnen hel pen. Het terrein van de sociale zorg is zeer uitgebreid en ik ben dankbaar voor het vele werk, dat tal van instellingen hier verrichten. In de komende tijd hoopt het gemeentebestuur steeds meer over te gaan tot de inschakeling van gemeentena ren in deze sociale zorg, speci aal bij het werk tot steun aan de behoeftigen. Daarbij wordt in het bijzonder gedacht aan zieken en ouden van 'dagen, die dan niet meer bezoek zullen ont vangen van. ambtenaren van de dienst voor sociale zaken, maar van personen uit de gemeente, die zich voor dit werk hebben opge geven en die daarvoor geschikt zijn bevonden. In samenwerking met de Vereniging tot Huisbezoek aan Armen kan dit Initiatief tot een mooie ontplooiing komen". Wethouder L. J. Geers, die de moeilijke taak van de toewijzing der woningen is toegewezen, ver telde: ,',Uit het bouwvolume voor 1950 zullen In de eerste plaats de 50 woningen aan de Hendrikstraat worden afgebouwd. t>an volgt een project van 50 woningen aan de Rozenstraat. Mocht er daarna nog bouwvolume over zijn, dan wordt Korte Berichten. De heer Herremans, Belgisch lid van de UNCI, werd gistermor gen om 11 uur door H. M. Konin gin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. Woensdag 7 September j.l. is in de gehele Negara Pasoendan de rood-witte vlag gehesen. Wylen Koning Alfonso heeft in een te Londen gepubliceerd testa ment de wens te kennen gegeven, dat de leden van Alfonso's gezin Don Juan zullen erkennen als erf genaam van de troon. Te Bangkok is de verloving van de 21-jarige koning Phoemiphon Adoeldet van Thailand met de 17- jarige dochter van de Thailandse ambassadeur in Londen officieel bekend gemaakt. Koning Phoemi phon Adoeldet is de broeder van wylen Konmg Ananda Machidol. die in Jupi 1946 doodgeschoten in zijn slaapvertrek in het Koninklijk paleis te Bangkok werd aange troffen. Het mysterie werd on danks een langdurig onderzoek nimmer opgehelderd. De nieuwe wet op het Zuid- Afrikaans burgerschap zal met in gang van 2 September in werking treden. Deze wet voorziet o.a. in een langere termijn voor natura lisatie voor onderdanen van enig lid van het Brits Gemenebest jaar, voor anderen 6 jaar. De 52-jarige Nederlander A. de Bie uit T'iel, heeft te Herstal (bij Luik) een vrouw, met vier revol verschoten gedood. Na de moord wilde de Bie zelfmoord plegen, doch zijn revolver weigerde. Hij heeft zich daarop ter beschikking gesteld van de politie van Herstal, De algemene Bond van Forensen heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat een protest- schrijven gericht, tegen de prijs verhoging van spoorwegabonne ment- en trajectkaarten. Te Vlaardingen werd voor meer dan tienduizend mensen op het Holland-terrein een wervings avond gehouden voor de Nationale Reserve, de reserve-gemeente- politie en de reserve-grensbewa- kine. Hierbij waren o.m. tegen woordig Prins Bernhard en Gene raai H. J. Kruis. dat bestemd voor woningbouw aan 't Zand. Het is de bedoeling, in dien enigszins mogelijk, hier dan over te gaan tot de bouw van wo ningen voor grotere gezinnen, want daaraan bestaat grote' be hoefte. Verder kan ik mededelen, dat het niet in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt de eer ste twee jaren meer over te gaan tot de bouw van middenstandswo ningen, nu beide andere grote pro jecten zijn verwezenlijkt. Over de duplexwoningen aan de Veerse- weg kan ik mededelen, dat daar voor in de eerste plaats in aan merking komen de z.g. trouwcan- didaten. Daaronder vallen niet al leen zy, die van plan zijn spoedig te trouwen, maar ook degenen, die getrouwd zijn en nu nog bij de ouders inwonen, zoals veel voor komt. In deze duplexwoningen zal ook plaats zijn voor gezinnen, die niet meer voor uitbreiding vat baar zijn, zoals oudere echt paren, al of niet met kinderen". „U bent immers ook wethouder voor de zaken der sportterrei nen?" „Inderdaad. Daarover kan ik u mededelen, dat zeer binnenkort het gemeentebestuur een onder houd zal hebben over de aanleg van nieuwe sportterreinen, die ge projecteerd zijn op het Modder- oord. Ik hoop, dat een deel van dit nieuwe terrein in deze zittings periode van de raad tot uitvoering zal worden gebracht". „Laat ik tenslotte de hoop uit spreken, dat aan het einde van de komende vier jaren de ergste wo ningnood achter de rug zal zijn. Het streven is er voorts op ge richt de noodwoningen geleidelijk aan verder te liquideren", (Ingez. mededeling, advert.) Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 125) o— Een sierlijk wagentje, getrok ken door een paar prachtige zwarte paarden kwam vlak naast het coupeetje staan en mevrouw Andrew en haar enige broeder, meneer Grey Chilton, die mende, plaagde Hettie door haar hoofd en schou ders met de zweep aan te raken. „Oom Grey, ik vind onze vos toch het mooist." „Dat bewijst dat je volstrekt niet in staat bent om paarden te beoordelen, want dit zijn de beste paarden van de stad. Ik veronderstel, dat dit juffrouw Earl is, ofschoon niemand zo be leefd is om ons aan elkaar voor te stellen." Hij nam even zijn hoed af, boog lichtelijk en reed door. „Is dat de eerste keer, dat u mijn oom ontmoet heeft?" vroeg Felix. „Ja. Woont hij in de stad?" „O, verbeeldt u! hij woont by ons in! Heeft u hem nog ner gens gezien? U moet hem toch zeker met Hettie hebben horen stoeien, want zij maicen herrie genoeg om de politie binnen te j halen. Ik vind oom Grey de i knapste man, die ik ooit heb ge- zien. Wat zegt u ervan?" „Daar ik je oom maar even in het voorbijgaan gezien heb, heb ik daar nog geen opinie over. Felix, knoop je jas dicht en trek je sjaal over je schouders, het wordt koud." Toen zij thuis kwamen, bedel den de kinderen om wat muziek en Edna ging voor de piano zit ten. Zij speelde en zong, terwijl Felix op zijn krukken geleund ernstig in het gelaat van zijn gouvernante staarde. Het lied was Longfellow's be kende „Regendag" en toen zij geëindigd had, legde het kreu pele jongetje zijn hand op de hare en zei: „Toe, zing dat laatste vers nog eens. Ik heb een gevoel, als of ik altijd een goede jongen zou zijn, als u dat elke dag voor mij wou zingen. „In ieders leven moet regen vallen!" Ja, in mijn leven viel het door 't misvormd en kreupel zijn." Terwijl zy aan zyn verzoek voldeed sloeg Edna zyn zieke lijk gezichtje gade en zag tra nen opkomen in zijn droevige, grote ogen en zij voelde, dat van nu af de boze geest van de jongen kon worden overwon nen. „Juffrouw Earl, we hebben nooit een gouvernante gehad zoals u. Zij waren allemaal ver velend en zy wilden nooit scha ken of dammen en zij konden niet zingen en ik haatte ze! Maar van u houd ik en ik zal trach ten goed te zijn." Hij liet zijn hoofd tegen haar arm rusten en zij keerde zich om en kuste zijn bleek, breed voorhoofd. „Hallo, Felix, al zulke goede maatjes met je gouvernante? Dat is een nieuwe uitvinding in je schoolleven. U moet er zeer door vereerd zyn, juffrouw Earl, want, op mijn woord, ik heb medelijden met u. De bui tengewone beminnelijkheid van mijn neef heeft niet minder dan zes van uw voorgangsters in al lerijl het veld doen ruimen, hem als overwinnaar achterlatend. Ik waarschuw u, hij is geen ge makkelijk heer." Meneer Chilton kwam op de piano toe en keek Edna nieuws gierig aan. Maar zij nam haar hoed en sluier, stond op en ging naar de deur, zeggende'. „Ik geloof, dat men evenzeer tegen hem heeft gezondigd, als dat hij kwaad heeft gedaan. Kom, kinderen het is tijd voor jullie thee." Van dat uur af werd haar in vloed op de jongen zo snel ver sterkt dat hij, voor zij nog een maand in huis was geweest, in volkomen gehoorzaamheid toe gaf aan haar wensen en niet kon hebben, dat zij hem een ogenblik verliet. Als hij meer dan gewoonlijk lastig was of geneigd over Hettie de baas te spelen, of oneerbiedig over zijn moeder sprak, was een waar schuwende blik of een woord van Edna of een zachte aanra king van haar hand voldoende om de dreigende uitbarsting te voorkomen. Haar dagen gingen voorbij met onderwijs geven, voorlezen en babbelen met de kinderen; en als zij bevrijd was van hen, dan ging zy' aan haar schrijfta fel zitten, om meer dan de halve nacht te schrijven aan haar boek. Daar zij haar maaltijden ge bruikte met de kinderen, zag zij de andere leden van het gezin zelden en ofschoon meneer Chil ton nu en dan de schoolkamer binnenkwam en met Hettie speelde, werden zijn bezoeken zeer koel ontvangen door de gouvernante, die zijn pogingen om een gesprek aan te knopen, op zeer ontmoedigende wijze met eenlettergrepige antwoor den deden mislukken. Zyn manier van doen deed haar vermoeden, dat de knappe lanterfanter even ijdel en har teloos als oppervlakkig was en zij voelde geen neiging te luis teren naar zijn oppervlakkig ge praat. Wanneer hij dus haar zijn gezelschap opdrong, nam zij of een boek op, of zij verliet de ka mer, om het aan de kinderen over te laten hem te amuseren. (Wordt vervolgd.) E.T.I. voor Gelderland rapporteert over materiële oorlogsschaden (II). Dat 's lands financiële toestand en het nationaal-economisch be lang geen integrale vergoeding over de gehele lij'n verdragen, kan echter bezwaarlijk bestreden worden, zo luidt één der conclusies uit het rapport van het Gelderse E.T.I. over het wetsontwerp j."<t druk uitgeoefend op de be- ""-i"1 volking om zich opnieuw te la ten inenten. De vijand zo wordt ge waarschuwd komt onzicht baar nader en hij spaart nie mand, doch grijpt zijn slacht offers zonde: aanzien des per- soons. En waar nu vaststaat, dat vaccinatie een afdoend voorbe- de vaststelling zoals van hoedmiddel is, moet heel de be- i„ egCt w', gesteld voi^nlg van jong fot ou(j voor in strijd met de nadrukkelyke het eerst 0f opnieuw gorden voorschriften globaal op basis van\ngeënt VACCINATIE. Op de boten, die uit Indië te rugkerende militairen vervoe ren, hebben zich enkele lichte gevallen van pokziekte voorge daan. In verband daarmee wordt 9 Mei 1940 zou zijn geschied, is een volkomen onbewezen en onbe wijsbare stelling. De juiste aangif ten zijn stellig niet bij de vaststel ling gemajoreerd, en het is zeer onaannemelijk, dat in de overige gevallen de vaststellende ambte naren tegen de instructies in alle aangiften zouden hebben ge accepteerd, welke globaal 30 a 40 procent boven de juiste pryzen uitgingen. De conclusie luidt dan ook, dat de voorgestelde hulsraadscliaden- vergoeding ver beneden de ver worden. materiële oorlogsschaden. Wanneer evenwel de oorlogssehadenver- goeding moet beperkt vvorden en zeker wanneer zij dermate be perkt wordt als in het ontwerp geschiedt zal een differentiatie t.a.v. de onderscheiden getroffenen moeten worden gemaakt. De enige differentiatie, waarvoor een rechtsgrond is aan te vvyzen, is die waarbij de vergoeding wordt beperkt naar mate de draag kracht (het vermogen en inkomen) van de getroffene groter en de schade, welke hij (in totaa!) geleden heeft, geringer ls. Dit principe vindt echter in het Ontwerp vrijwel nergens toepas sing. Tengevolge van de verschil lende in het Ontwerp aangegeven limieten betreffende de omvang en het aantal der beschadigde ob jecten blijkt de procentuele ver goeding over het algemeen des te geringer naarmate de geleden schade groter is. Daar bovendien de regelingen voor de onderschei den schade-categorieën volkomen naast elkaar worden toegepast, komt er van een differentiatie naar de mate, waarin de verschil lende personen schade hebben ge leden, in het geheel niets terecht. „Eigen bewoning" en „eigen ge bruik" zeggen niets omtrent de draagkracht; temeer daar waar schijnlijk maximaal slecifts 16 (en niet zoals in de M. v. A. wordt aangenomen 26,7 van alle verwoeste woningen (en van de kleinere woningen een nog aanzienlijk lager percentage)' on der art. 8 zal vallen, moet betref fende differentiatie worden aange merkt als een zeer toevallige, waaraan geen draagkracht-over weging kan ten grondslag liggen. Differentiatie naar -draagkracht kan slechts geschieden op grond van gegevens omtrent vermogen en inkomen der getroffenen. Dat de toepassing van dit principe in het buitenland op moeilijkheden stuit, bewijst allerminst, dat ook ten ontzent een vlotte toepassing van dit beginsel onmogelijk zou zijn. DE SCHADEVASTSTELLING. De schadevaststelling geschiedt geenszins over de gehele lijn tegen de waarde, welke het beschadigd goed vóór de beschadiging naar de per 9 Mei 1940 geldende fac toren bezat. Ook t.a.v. bedrijfs- uitrustingen, vóór 1940 aange schaft, is de prijsbasis per Mei '40 niet. aangehouden. Verder zijn de toegepaste afschrijvingen, vooral t.a.v. bedrijfsuitrustingen, veelal niet in overeenstemming met de feitelijke (door de oorlog verleng de) economische levensduur der verschillende soorten van goede ren! Gezien de uiteenlopende prys- basis, waarvan by de schadevast stellingen wordt uitgegaan, en ge zien het feit, dat de prysstijging t.o.v.' deze vaststellingsbasis voor de verschillende artikelen zeer uiteenloopt, verdient liet ernstig overweging, of by de definitieve regeling de rijksbydragen niet kunnen worden aangevuld tot een bepaald, naar draagkracht te dif ferentiëren, percentage van de af geschreven feitelyke (noodzake- ïyke) vervangingskosten. BEROEP. De vele bepalingen, welke in het Ontwerp onvoldoende zijn vastge steld, mogen niet aan de ambte lijke uitvoering worden overgela ten, doch betreffende nadere be slissingen dienen voorzover principale punten aangaande by algeméne maatregel van be stuur te worden genomen. De wettelyke oorlogsschaden- regeling voldoet niet, zolang de rechtszekerheid der getroffenen Propaganda voor de vaccina tie lijkt mij toelaatbaar. Maar men dient hiermee toch een beetje de Doorzichtigheid te betrachten. Gebleken is, vóór de oorlog en nu weer te Vlissingen, dat het middel soms erger is dan de kwaal. Ik acht het een eis van billijk heid, dat dit niet wordt ver zwegen. En er mag ook aandacht aan worden geschonken, dat sinds de afschaffing van de verplichte vangingswaarde blyft, dat de door uacciiiatie, zich geen enkel sterf- deze schaden veroorzaakte ern- geval heeft voorgedaan, terwijl stige vermogensinkrimping in de er tal van mensen zijn, die heel getroffen gebieden slechts zeer] hun leven de schrikkelijke vac- ten dele zal ongedaan gemaakt cinatiegevolgen met zich mee dragen. Vijf Dieselverbindingen met Zeeland. In aansluiting op het bericht van een vroege Dieseltrein Vlis- schade tot dusver beperkt is ge bleven, doch zolang de watertem peratuur boven de 20 graden Cel sius blijft, blijft het gevaar van een uitbreiding acuut. De mon- singenRotterdam kan worden sters bakkengoed, die genomen medegedeeld, dat met ingang van de nieuwe dienstregeling op 2 Oc tober a.s. van en naar Zeeland 5 Dieselverbindingen zullen worden onderhouden in plaats van 3 zoals op het ogenblik. Deze Dieseltreinen blijven ech ter alleen van Maandag t.m. Vrij dag rijden, daar op Zaterdag en Zondag de treinstellen te Utrecht worden gereviseerd. De laatste Dieselverbinding naar Holland zal te 20.46 uit Vlissingen vertrekken, de laatste naar Zeeland om 21.48 uit Rotterdam. Opgemerkt zij, dat de eerste trein des morgens uit Utrecht, de laatste trein des avonds naar Utrecht rijdt en niet, zoals de andere Dieseltreinen van en naar Rotterdam De voorlopige dienstregeling luidt ais volgtvertrek eerste Die sel Utrecht 6.53, vertrek Rotter dam D.P. 7.54, aankomst Vlissin gen 9.39. Tweede Diesel: vertrek Rotterdam 10.15, aankomst Vlis singen 11.59. Derde Diesel: ver trek Rotterdam 11.54, aankomst Vlissingen 13.41. Vierde Diesel: vertrek Rotterdam 17.54, aan komst Vlissingen 19.39. De laat ste Diesel arriveert te Vlissingen om 23.35. Richting Holland: aankomst eerste Diesel Rotterdam 9.37. Tweede Diesel: vertrek Vlissingen 9.46, aankomst Rotterdam 11.34. Derde Diesel: vertrek Vlissingen 14.46, aank. R'dam 16.34. Vierde Diesel: vertr. Vliss. 16.46, aank. R'dam 18.34.- Laatste Diesel: aank. R'dam 22.17, aank. Utrecht 23.35. Toelatingsexamen Chr. Kweekschool. niet gegarandeerd wordt door de de chr Kweekschool te Mid- mogelykheid om by een onafhan- m werden toegelaten: keiyke Instantie in beroep teKlasfI; w j Arno]di, Goes; C. gaan. Het ls onaanvaardbaardatDekker vlissingen; C. Douw, de beroepsregeling wordt opgedra- Kruiningen; A. Franeke, Seroos wan a on fla mnocf hoIaiiirnolinPnilP kerke; A. Gideonse, Stavemsse; J. Hoogerheide, Wemeldinge; J. Hordijk, Krabbendijke; W. Kooie: Souburg; J. C. Kouwer, Wisseker- ke; J. en M. Quakkelaar, Goes; J. Scheele, Axel; N. van Sluijs, Vlissingen; C. Vingerling, Goes; H. M. de Vlieger, Zierikzee; E. C. de Vries, Vlissingen; D. A. Wil schut, Goes; J. M. Zandee, Scher- penisse. Klas II: M. C. Dekker, Kloetin- ge; M. L. Hollestelle, Goes; H. D. Kars, Vlissingen; J. C. S. van Moort, Wemeldinge; C. C. de Smidt, Bergen op Zoom; M. de Wild, Colijnsplaat. Klas III: J. Schout, Seroos- kerke. De ontwikkelingsdag van Zeeuwse Agrarische Raad. Op 22 October a.s. zal, zoals reeds gemeld, de Z.L.M., de Bond van Plattelandsvrouwen, de L.J.G. de Ver. van Oud-leerlingen van de R.L.W.S. te Goes en de Bond van Gediplomeerden een ontwikke lingsdag houden te C-.j. De heer L. Mesu heeft toege zegd een lezing te houden over „De uitvoering van cultuur-tech nische werken". De hoofd-inspecteur van het Bu reau Oogstvoorziening, de heer J. K. Melse, heeft zich bereid ver klaard inlichtingen te geven over arbeidsvoorziening en werkgele genheid in de landbouw. In de middagbyeenkomst zal 'n cultureel onderwerp worden be sproken. Tevens zal er gelegen heid zijn een tentoonstelling van foto's te bezichtigen. Aan deze tentoonstelling is een wedstrijd verbonden. Een ieder kan eigen gemaakte foto's tot 30 September gen aan de meest belanghebbende partij in deze geschillen, t.w. de minister en de direct of indirect aan hem ondergeschikte organen. DE HUISRAADSCHADE. Rekenend met de prijsindex t.o.v. 1938/'39, welke gold in de verschillende jaren waarin een be paald gedeelte der rijksbijdrage voor huisraadschaden werd uitge keerd, en uitgaande van een ge raamd totaal der vaststellingen, komt men tot een globaal vergoe- dings-percentage van ca. 40 De factor: te hoge afschrijving blijft daarbij nog geheel buiten be schouwing. Natuurlijk is dit per centage berekend over alle huis raadschaden; dus ook over de vóór 1943 afgehandelde schaden, daar ook deze laatste geenszins inte graal zijn vergoed; alsmede over alle schaden aan niet strikt nood zakelijke goederen, daar immers bedoeld percentage juist moet uit wijzen, welk vermogensverlies de getroffenen in totaal leiden, en of de verstrekte vergoeding al thans tot wederaanschaffing van het noodzakelijke in staat stelt. BELGISCHE FRANC „HOUDT KOERS". Ernest de Selliers, Belgisch lid van de bestuursraad van het internationale monetaire fonds heeft in'een interview met Aneta verklaard, dat er geen enkele reden bestaat om wijziging te brengen in de bestaande pari teit van de Belgische franc. ARK VAN NOACH NIET TE VINDEtf. Er is geen hoop, dat men de overblijfselen van de Ark van Noach op de berg Ararat In I inzenden aan het Landbouwhuis Oost-Turkije zal vinden, aldus Turkse journalisten, die de ex peditie van de Amerikaan Smith vergezellen. DRIELING GEBOREN TE DUSSEN. Dezer dagen werd het gezin P. DonkerslootVan der Schans Dussen vergroot door de geboorte van een drieling. De babies, alle drie jongens, maken het evenals de moeder uitstekend. te Goes, met vermelding van naam en adres en gegevens over het ontwikkelen en afdrukken en vergroten. De tentoonstelling zal ook voor het publiek opengesteld worden. Schelpziekte in de oesterculfuur. Door de hoge watertemperatuur is er nog steeds reden tot bezorgd heid over het optreden van de schelpziekte in de oestercultuur. Wel kan gezegd worden, dat de worden uit bakken op het z.g. Noorden zijn matig aangetast. Aanbesteding Chr. Lagere Landbouwschool Middelburg. Uitslag onderhandse aanbeste ding d.d. 6 September 1.1. bouw Christelijke Lagere Landbouw school te Middelburg, welke ge vestigd wordt hoek Lageweg Koudekerkseweg. De opdrachtgever was het Be stuur van de Zeeuwse Landbouw- maatschappijarchitect J. B. van Wuyckhuyse te Middelburg. Inschrijvers A. Burger Zonen, Sint Annaland f 39640, Fa. van Schaik en Gilde, Middelburg f 43790, J. Geschiere, Middelburg f 44.735.J. Hendrikse, Middel burg f 44.750.A. C. Polderdijk, Niouwland f 45 060.A. C. Haeck, Souburg f 45.205.J. Huijsman, Vlissingen f 45.405. P. Flipse, Koudekerke f 45.560. W. F. Christiaanse, Vlissingen f 45.600.J. Adriaanse, St Lau rens f 46.000.J. Neve, Middel burg f 46.450.J. Verhage, Mid delburg f 46.950.Fa Groenen- berg en Vinke, Middelburg f 47.119.—. Raming f 45.000.—. De Groen tenteelt vakschool. Woensdagmorgen zijn de les sen weer begonnen aan de Groententeeltvakschool in enige lokalen van de Chr. Kweekschool tc Middelburg. Er hebben zich voor de nieuwe cursus 14 leerlingen aangemeld, waarvan er 7 uit Walcheren af komstig zijn, 4 uit Z. Beveland en 3 uit Z. Vlaanderen. De voorzitter van de Zeeuwse Groententelers Vereniging, de heer P. Ton te Serooskerke (W.), heeft de leerlingen in een korte toespraak welkom geheten en hen gewezen op het grote belang van dit onderwijs. Het lerarencorps aan deze school heeft geen wijzigingen ondergaan. Lessen R.L.W.S. te Goes. Naar men ons mededeelde, beginnen de lessen aan de Rijks landbouwwinterschool te Goes op Dinsdag 4 October a.s. en niet, zoals we gisteren meldden, op 16 September. MIDDELBURG. Geen Molcnwaterconccrt. Ook het concert op het Mo lenwater, dat hedenavond door het Stedelijk Muziekkorps zou worden gegeven, gaat niet door. Heroprichting der Zangschool. Zoals onlangs reeds vermeld, heeft de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", het plan opgevat om de zangschool we derom te doen aanvangen. Deze zangschool, die 60 jaren heeft bestaan en waarvan de laatste uitvoeringen o.l.v. de heer A. Bosdijk nog Bij vele ingezetenen in herinnering 'zul len liggen, zal naar de mening van het bestuur evenals voor heen in een behoefte voorzien. Jongens en meisjes van 817 jaar kunnen tegen een geringe bijdrage der ouders de eerste beginselen der muziek leren, en ook leren zingen. Daarnaast meent het bestuur, door deze poging bij te dragen tot verho ging van het culturele leven in de stad, omdat zij die het vroegtijdig leren, willen blijven zingen en aldus voor de „grote" zangverenigingen een zeer wel kome aanvulling van hun le dental kunnen worden. Molenwaterestafette uitgesteld. Tot hetgeen in verband met het overlijden van de burge meester wordt uitgesteld of af gelast, behoort o.m. ook de Molenwaterestafette, die jaar lijks door E.M.M. wordt geor ganiseerd en die Zaterdag a.s. zou moeten plaats vinden. Men deelde ons mede, dat de estafette is uitgesteld tot Za terdag 24 September. (Zie vervolg pag. 4.)

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2