ZEEUWSCH DAGBLAD Een koffietafel-conferentie, zegt een Amerikaans blad. L NIEUWS „Hakkie" Holder! voor het Amster damse Bijzondere Gerechtshof. Geref Kerken wensen samenspreking met Geref Kerken (Art. 31 K.G.) Twee „ineester-lifters" trokken door tien landen. Sombere cijfers. Nederlandse volk niet te beoordelen naar functionarissen op Java. De lieer L. Jaeolisen als secretaris van Grjjps- kerke geïnstalleerd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dagblad „Be Telegraaf" diende bet Nat.-Socialisme. Belangrijke beslissing van Generale Synode. België bevreesd voor uit droging van natuurreservaat van „Het Zwin". MET SLECHTS VIjF GULBEN OP ZAK. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347: Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1353 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 9 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.05 u., onder 19.08 u. Maan op 20.00 u., onder 9.15 u. Hoogwater op Zaterdag 10 Sept.: Vlissingen: 3.37 u. 2.11 m., 15.45 u. 2.04 m. Terneuzen: 4.04 u. 2.25 ni., 16.16 u. 2.18 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.78 m„ 17.36 u. 1.66 m. Zierikzee: 5.14 u. 1.53 m., 17.19 u. •1.41 m. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op grond van de uitslag van de in 1947 gehouden volkstelling, een aan tal cijfers gegeven, die het mu- gelijk maken een beeld te vor men van de kerkelijke kaart in Nederland. In verband met de oorlog, bleef in 1940 de gewone tien jaarlijkse volkstelling achter wege, zodat we om vergelijkin gen te maken terug moeten naar de volkstelling die in 1930 werd gehouden. De thans verstrekte cijfers spreken een sombere taal. Over het geheel valt, althans wat het Protest. Christelijk volksdeel betreft, een niet onbe denkelijke achteruitgang te con stateren. De bevolking van Nederland is sinds 1930 met 21.3 pet., dat is dus met meer dan een vijfde toegenomen. Om gelijk te blijven had dus ook het cijfer van de verschil lende kerkelijke groepen min stens een vijfde hoger moeten zijn. Dat is echter met uitzonde ring van enkele kleine kerker de Chr. Geref. Kerken, de Geref. Gemeenten en de Oud-Geref. Gemeenten niet het geval. De Chr'. Gereformeerden kwamen van 0.63 op 0.72 pet.; de Oud-Gereformeerden vair 0.14 tot 0.16 pet. en de Geref, Gemeenten zelfs van 0.53 op 0.92 pet. Laatstgenoemde groep die de Chr. Geref. Kerken voor bijstreefden, maakte een sprong door van 41.949 in 1930 te klim men tot 88.403 in 1947. Maar overigens zijn de cij fers ongunstig. De Geref. Kerken (terwille van de vergelijking de Kerken 31 K.O. inbegrepen) wisten hun percentage zo ongeveer te hand haven. Er was een kleine terug gang van 8.04 tot 7.93 pet. Maar daar staat tegenover, dat de Nederl. Herv. Kerk, die in 1920 nog 41.2 pet. der bevol king tot haar leden telde en in 1930 nog 34.50 pet., is gedaald tot 31.03 pet. Wel was er sinds 1930 een toename met ruim 250.000 leden, maar om het ver- houdingscijfer van 1930 te hand haven, had dit aantal meer dan het dubbele moeten zijn. TA e R.-Katholieken daarente- gen hadden een belangrijke vooruitgang te boeken. Het zie lental vermeerderde sinds 1930 met 817.128, terwijl het percen tage omhoog liep van 36.42 tot 38.50. Hieruit volgt, dat bijna 2/5 deel der bevolking behoort tot de Roomse kerk. Nog belangrijker echter was de aanwas van hen, die opgaven tot geen kerk te behoren. De buitenkerkelijken dus. Het per centage van dit deel der bevol king, dat in 1920 nog 7.8 be droeg en in 1930 steeg tot 14.43 bleek nu opgelopen tot 17.04, Sinds 1930 viel een stijging te boeken met 506.718 personen. Bedenkelijke cijfers. Nu moet men wij hebbt-n daarop reeds meer de aan- _dacht gevestigd met het ge bruiken van dergelijke cijfers de voorzichtigheid betrachten. Zij geven volstrekt geen zuiver beeld van het godsdienstige le ven van het Nederlandse volk. Met name de grote kerken, hebben een belangrijke zelf kant. Mensen, die in geen enkel opzicht van meeleven prijs ge ven, die practisch de band met de kerk hebben doorgesneden, maar die er toch voor terug deinzen officieel te verklaren, dat zij tot geen enkele kerkge meenschap behoren. Hierdoor wordt het totaal beeld echter niet gunstiger. Het blijven sombere c ij f e r s. Eerste zitting van de Europese Assemblee beëindigd. Veel voldoening' ovèr het verloop. Na in de nachtzitting de rest van het werk te hebben afge daan is de eerste Europese Con sultatieve Assemblee te Straats burg uiteen gegaan, nochtans met de bedoeling haar werk door middel van haar commissies en in het bijzonder van haar per manente commissie voort te zetten. v Het verloop van de Assemblee heeft in kringen der delegaties over het algemeen veel voldoe ning gegeven. Zij heeft een aan tal aanbevelingen aan de minis ters van Buitenlandse Zaken gericht, waarmede het leidende orgaan van de Raad van Europa naar men meent terdege reke ning zal moeten houden. Belangrijker dan de adviezen, die zijn opgesteld, wordt hier in het algemeen geacht het feit, dat de Assemblee getoond heeft een orgaan te zijn, dat tot stu wend werk in staat is. Met de uiterste consequentie heeft zij er naar gestreefd zichzelf de per manente basis te constitueren en haar invloed in de Raad van Europa, die thans nog geheel wordt gedomineerd door het comité van ministers, te ver sterken. Er is een permanente commis sie gevormd, die met 28 leden als een soort klein Europees parlement zal optreden. De afgevaardigden hebben heden hun koffers gepakt, doch de meesten hunner zullen elkaar in de commissie-bijeenkomsten terugzien en men rekent voor alsnog met een volgende Assem DE RONDE-TAFEL-CONFERENTIE TE DEN HAAG. De Ronde-tafel-conferentie, die beoogt in de komende maan den een regering te geven aan een staat van 70 millioen in woners, zou men eigenlijk de nieuwe naam van „koffie-tafel- conferentie" moeten geven, aldus een artikel in het bekende Amerikaanse blad de „Christian Science Monitor". Wij geven het artikel hier weer, mede omdat het een zekere indruk geeft van hetgeen momenteel in Den Haag gebeurt. Het conferentie-apparaat is te omslachtig om iets te bereiken De enorme ovale tafel in de Middeleeuwse Ridderzaal, waar 150 vertegenwoofdigers van Ne derland, Indonesië en de Ver. Naties op 23 Augustus bijeen kwamen voor de plechtige ope ning, werd direct afgetakeld voor een receptie en is nog niet opnieuw opgesteld, zegt het blad. Wanneer zij weer opgesteld wordt, zal het slechts zijn om reeds bereikte resultaten for meel vast te leggen. Er hangt een misleidende sfeer van moeheid in Den Haag, een anticlimax tot de openings zitting, waarbij alle sprekers de nadruk legden op spoed en drin gende noodzaak. In de week, die daarop volgde, &erd niets anders gedaan dan de verdeling van het werk aan commissies, die uiteen gingen in sub-commissies. Commissie-vergaderingen wor den verbazend weinig en met grote tussenpozen gehouden en tot heden hebben zij geen nieuws gebracht. Drie dagen van de week, n.l. Woensdag, Zaterdag en Zondag, zijn aangeduid als „vrije dagen". Toch gebeurt er iets niet om de ronde tafel, doch om de koffietafel. In de hotels ziet men kieine groepen mensen, Neder landers en Indonesiërs, schijn baar verdiept in een onbelang rijke conversaties. Soms schijnt het onderhoud onsamenhangend met tussenpozen van rustig na denken en met losse opmerkin gen. Soms zijn de hoofden diep gebogen en hoort men een ern stig gefluister. Doch er is niets, dat op een conferentie lijkt. Voor de Indonesiërs worden excursies door Nederland ge organiseerd. En dit alles maakt toch de conferentie uit, want langzamerhand beginnen de Ne derlanders en Indonesiërs elkan der te begrijpen. Rusland gebruikte voor 31e maal het veto. Bij de stemming in de Vei ligheidsraad over de toelating van Nepal als lid tot de orga nisatie der V.N. heeft de Sow jet-Unie voor de 31ste maal van haar vetorecht gebruik gemaakt, Negen landen stemden voor, de Sowjet-Unie en dê Oekraine stemden tegen. Het verzoek van Nepal om toelating was eerder goedgekeurd door de Veilig heidsraadscommissie voor het lidmaatschap. België opent een crediet voor Engeland. Te Londen is bekend gemaakt, dat er een overeenkomst tussen de Britse regering en de Belgi sche regering te Parijs is gete kend, krachtens welke België voor Groot-Brittannië een cre diet in Belgische francs tot een tegenwaarde van 28 millioen Amerikaanse dollars zal openen EEN GOED VOLK. Verscheidene Indonesiërs ver telden reeds, dat zij de Neder landers een goed volk vonden, dat men in het geheel niet kan beoordelen volgens de Neder landse functionarissen, die zij op Java kenden. „Dit is de enig mogelijke ma nier", zei de secretaris van een der beide Indonesische delega ties. ,"Het conferentie-apparaat zelf is te omslachtig om iets te bereiken. De politieke commis sie heeft 70 leden het geen te veel is voor moei lijke onderhandelingen ten tijde van een geschilpunt. De onder handelingen hierover moeten door deze koffietafel-besprekin gen goed voorbereid zijn en een en ander zal dan snel verlopen". „De voorzichtige gevoelens, die ontstaan uit het proces, dat zich thans ontwikkelt, is het beste bewijs, dat men aan alle zijden vastbesloten is, deze con ferentie te doen slagen", aldus het Amerikaanse blad. i'llj Columhiaanse Kamerleden hielden schietpartij. Eén afgevaardigde gedood. Tijdens een gisterochtend in de Columbiaanse Kamer van afgevaardigden gehouden debat is het tot een schietpartij geko men, waarbij één afgevaardig de werd gedood, terwijl een ander ernstig werd gewond. Het vuur werd gjopend door een afgevaardigde naar aanlei ding van een beledigende op merking, gemaakt in een rede voering. Toen het eerste schot gelost was begonnen ook ande ren te schieten en er volgde een toneel van wilde verwarring. Er werd niet meer gesproken, doch alleen maar geschoten. Conferentie over Britse dollarprobleem. De Brits-Canadees-Amerikaan se conferentie over het Britse dollarprobleem, die Woensdag te Washington zijn begonnen, werd gisteren voortgezet. De deelnemers zijn Bevin, sir Stafford Cripps en sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in de Ver. Staten, Leaster Pear son, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Douglas Abbott, de Canadese minister van Financiën en Hume Wrong, de Canadese ambassadeur te Washington, de Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, zijn assistent, William C. Marin, Paul Hoffman en Dean Acheson. Op Donderdag 29 September a.s. zal voor het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof terecht staan de 42-jarige voormalige direc teur van het dagblad „De Tele graaf" Henri Holdert. „Hakkie" Holdert, die sinds zijn arrestatie in 1947 gevangen wordt gehouden in het Huis van Bewaring te Amsterdam, wordt er in eerste instantie van be schuldigd in 1941 te Amsterdam dienst te hebben genomen bij de Waffen SS. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij als lei der van de N.V. Drukkerij „El sevier" in 1942 heeft laten druk ken en uitgeven het dagblad „De Telegraaf" en dit blad met alle hem ter beschikking staande middelen heeft dienstbaar ge maakt, aan de verbreiding van nationaal-socialistische beginse len en doeleinden. Onder meer liet hij redactieleden, die naar zijn mening niet of onvoldoende de z.g. nieuwe orde waren toe gedaan ontslaan en stelde hij re dactieleden van uitgesproken N.S.B.-gezindheid aan, doch be vorderde hij ook opneming van artikelen en verslagen van na tionaal-socialistische of pro- Duitse strekking. In de derde plaats moet hij zich verantwoorden voor het hem ten laste gelegde verraad van zijn hoofdadministrateur G. J. van der Linden. In Januari 1943 was Holdert opgenomen in een ziekenhuis, waar enkele leden van zijn personeel hem hadden bezocht en bloemen hadden ge bracht. Van der Linden had de ze personeelsleden later verwe ten, „dat men zoiets niet doet De Generale Synode van de Geref. Kerken in Nederland heeft in haar zitting van gisteren besloten zich opnieuw te wenden tot de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) met het dringende verzoek tot een samenspreking, om in die weg te komen tot hereniging. De basis voor deze samenspreking wil zij zien in de Heilige Schrift en de drie formulieren van enigheid, terwijl het aanknopingsplint voor de samensprekingen zij: de bekende verklaring van de Generale Synode van Utrecht op 11 November 1943. blee in het begin van de zomer, samenspreking. De bedoeling van de samen spreking is alles te bespreken wat de beide kerkengroepen ge scheiden heeft en tot nog toe gescheiden houdt en de Synode gaat de samenspreking tegemoet met de begeerte, dat daarbij de enigheid des geloofs op een dergelijke wijze zal blijken dat gemeenschap mogelijk zai zijn. De Generale Synode heeft overwogen dat uit tal van ingekomen stukken blijkt, hoe sterk de begeerte in beide ker ken naar samenspreking en her eniging is. De Synode meent daarom, dat niets onbeproefd gelaten mag worden om in de weg van samen spreking met de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) zo mogelijk tot hereniging te komen. De Synode besloot dan ook ondanks de af wijzende beslissing van de Gene rale Synode van de Geref. Ker ken (art. 31 K.O.), in 1948 te Amersfoort gehouden, zich op nieuw tot deze Kerken te rich ten met het verzoek om een De basis voor samenspreking zij de Heilige Schrift en de drie formulieren van enigheid en het aanknopingspunt de verklaring van de Generale Synode van Utrecht op II November 1943. De voorzitter heeft in een toe spraak gewezen op de grote be tekenis van dit besluit. De Sy node heeft in grote ernst efimet bezonnenheid alsook in broeder lijke eensgezindheid en gebon denheid aan het Woord van God met de hartelijke begeerte naar eenheid, deze beslissing ge nomen. Op de vergadering van de Synode kwam verder aan de orde een rapport van ds Scheele van Assen over het rapport van deputaten voor de emigratie naar Noord-Afrika. Na enige discussie keurde de Synode de aangeboden conclusies goed en besloot vijf deputaten te benoe men. Eén deputaat ontving de opdracht een onderzoek in te steilen naar het kerkelijk leven in Australië en de mogelijkheid om na te gaan of eventueel Gereformeerde emigranten zich bij oe aldaar bestaande kerken kunnen aansluiten. tegenover een landverrader". Dit was Holdert ter ore geko men, waarop deze zich tot de SD zou hebben gewend. Het ge volg was, dat de hoofdadmini strateur werd gearresteerd. Behalve van der Linden zul len door het hof als getuigen worden gehoord de N.S.B.-er C. J. Huygen, kriminal-sekretar Emil Rühl, en de redacteuren van de Telegraaf Frankel en Spaan. Stakingsoffenaief in Finland mislukt. Finlands socialistische premier heeft Donderdagavond ver klaard, dat „de blauwdruk van de communistische strategen", die plannen gesmeed hadden om de Finse regering „op de knieën te brengen" door een nauwkeurig voorbereid stakings offensief, een volledige neder laag tot gevolg heeft gehad. RICHARD STRAUSS OVERLEDEN. Als jongen van 12 jaar componeerde hij reeds. Richard Strauss, de bekende Duitse componist, is gistermid dag op 85-jarige leeftijd te Gar- misch-Partenkirchen overleden. Strauss leed reeds 14 dagen aan een ernstige hart- en nier kwaal. Richard Strauss die geen familie is van de bekende com ponistenfamilie, waarvan de walsenkoning Johann Strauss, de bekendste is, was 12 jaar, toen hij in 1876, op een hete zomerdag te München, het par tijtje dat ter ere van zijn ver jaardag gegeven werd, onder brak, om de premiere van zijn eerste grotere werk bij te wo nen. Op die dag, toen de kleine jongen zwijgend luisterde naai de uitvoering van zijn „fest- march für orchester, op. 1" be gon een muzikale loopbaan, die Richard Strauss beurtelings hooghartige critiek en geestdrif tige bijval, bittere armoede en grote welstand, de faam van een nationale held en politieke ver achting, zou brengen. Tengevolge van het dempen van kanaal. In de streek rondom Knokke is enige beroering gewekt door liet feit, dat het kanaal, dat aan het zeewater toegang verleent tot de vlakte van het Zwin, door de Ne derlandse dienst van de Water staat gedempt is. Gevreesd wordt namelijk van Belgische zijde, dat deze vlakte, welke een waar na tuurreservaat is, op de duur zal uitdrogen en verdwijnen. Op aandringen van de bijzonde re commissaris voor de stedebouw aan de kust, Verboven, heeft de commissaris-generaal voor het Belgische tourisme, Hauiot, deze zaak voorgelegd aan zijn collega, de heer Boreel, directeur van het A.N.V.V. Deze verklaarde in zijn antwoord, op grond van gegevens van de Nederlandse Waterstaat en de Prov. Waterstaat in Zeeland, dat de stormen dit jaar het be stuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" genoodzaakt heb ben het kanaal, dat bij Cadzand langs de duinen liep, te dempen en de duinen te herstellen. De stormen hadden ni. zulke water massa's op Nederlands gebied doen stromen, dat de beschermen de duinen er ten zeerste onder hadden te lijden en soms gewel dige zandmassa's onder water ver dwenen. Het westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen werd hierdoor ernstig aan overstroming blootgesteld. De heer Boreel zegt, dat erkend wordt, dat de afwezig heid van zeewater voor de streek van het Zwin een nieuwe toestand schept, die op de duur een bedrei ging voor het natuurreservaat be tekent. De betrokken Nederlandse kringen denken het probleem evenwel te kunnen oplossen door het graven op Nederlands grond gebied, nabij de Belgische grens, van een nieuw kanaal aan de Zuidzijde van het vorige. Verwacht wordt, dat zodoende voldoende zou water naar het Zwin gevoerd kan worden. De di recteur van het A.N.V.V. voegt er aan toe, dat het natuurreservaat op Belgisch grondgebied niet on middellijk bedreigd wordt. Deze kwestie zal door de Belgische Wa terstaat met de Nederlandse Waterstaat geregeld dienen te worden. MOEDER VERDRONK HAAR BABY. Voor de Haarlemse rechtbank stond gisteren een 26-jarige IJmuidense fabrieksarbeidster terecht, die in Februari j.l. haar dochtertje van tien dagen had verdronken in het Noordzee kanaal. De ongehuwde moeder, die reeds een eerste kind heeft, dat door pleegouders wordt opge voed, had het kind eerst bij kennissen gebracht en het daar dezelfde dag weer opgehaald, waarna zij in een wanhoopstem- ming zoals zij verklaarde naar het water is gegaan, waar zij het kind in gooide en bleef wachten tot het gezonken was. De officier van Justitie eiste vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering. Britse spoorwegarbeiders krijgen geen loonsverhoging. Een door de regering ingestel de verzoeningsraad heeft gister avond de eis tot verhoging van het loon der Britse spoorweg arbeiders met tien shilling per week, welke door de vakvereni gingen der arbeiders was ge steld, met algemene stemmen verworpen. De kans is groot, dat de arbeiders een staking zullen gaan organiseren. Ingebruikname veiling gebouwen te Middelburg uitgesteld. 'Naar wij vernemen is de opening van de nieuwe veiling gebouwen aan de Nieuwe Vlis- singseweg te Middelburg, die Maandag a.s. zou plaats vinden, uitgesteld tot 21 September a.s, De reden is, dat het koelhuis a.s. Maandag niet af is en boven dien is rekening gehouden met de belangen van de fruit kwekers. „Nog geen twee uur geleden stonden we te liften bij Le Bour- get om per auto naar Nederland terug te gaan en nu staan wij nota bene al op Schiphol." Dat was de uitroep van de twee Nederlandse studenten Jan Weersma en Bert de Ruiter, nadat ze uit de K.L.M.-Convair uit Parijs gestapt waren. Ze hadden al liftend een tocht van 10 weken door 10 Europese landen, met allerlei voertuigen achter de rug. Zij waren niet bang om te werken. Eerst liftten 'zij door België, daarna door Luxemburg tot in Zwitserland. De vijf gulden waarmee z'j ieder vertrokken waren, waren toen op. Ergens in de Alpen hebben zij daarna als buitenlandse weg- arbeiders hard gewerkt met pneumatische boren. Zij maak ten 150 uren, verdienden een goed loon en trokken er daarna opnieuw op uit. Met gewonde handen maar met opgewekt ge moed en een portemonnaie vol nieuwe mogelijkheden zetten zij de reis voort. Eerst echter vier dagen na oponthoud in Neder land vanwege visa die nodig wa ren voor Duitsland. De over schrijding van de Nederlands- Duitse grens heeft dertien uur geduurd. Dertien uur wachten op een lift, maar de derde prijs winnaar van de Tulpenrallye bracht hun redding en suisde met hen door Duitsland. Via De nemarken en Zweden, waar zij als bordenwasser voor iedere 10 uur werken 3 maal mochten eten, arriveerden zij in Finland, (passage per boot kosteloos). De reis van Finland naar Londen per boot was eveneens fortuin lijk. In Londen werden zij on der grote koppen in de bladen vermeld en de B.B.C. legde be slag op hen voor een interview. Trouwens dit was al eerder door de Finse radio gebeurd. Primeur leverde gratis vliegtocht. In Parijs beleefden ze zulke avonturen, dat zij een Parijs blad, de „Paris Presse", van een primeur konden voorzien. Voor deze dienst volgde thans de be loning. Woensdagochtend ston den beide studenten te liften in de buurt van het vliegveld „Le Bourget". Na een kwartier stop te op hun gebaar een zwarte wagen; de bestuurder was een redacteur van hetzelfde dagblad. Op zijn vraag „waarheen" luidde het antwoord, „Naar huis, naar Holland". Hij had niet de moed de beide jongelieden naar Hol land terug te brengen, maar wel wist hij zijn directie over te ha len hen een passage per K.L.M. naar Amsterdam te schenken. Dit was binnen een uur „voor de bakker" en weer een uur later stonden de 21-jarige Jan en de Hij volgt zijn vader als zodanig op. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad werd in beginsel besloten de no dige medewerking te verlenen aan de Stichting Rusthuizen op Wal cheren. Vervolgens had de beëdiging plaats van de nieuwe raadsleden. Tot wethouders werden gekozen de heren A. Geschiere J.H.z. en P. Schoe. Hierna had de beëdiging plaats van de nieuwe benoemde gemeen te-secretaris, de heer L. Jakob- sen. Na de beëdiging sprak bur gemeester Bouwman hem toe. Hij wees erop, dat de heer Jakobsen, die zijn vader ais gem.-secretaris opvolgt, jaren als le ambtenaar ter secretarie heeft gewerkt. „Nu wordt U de rechterhand van de burgemeester en er zal veel van U worden gevraagd, wij wensen U toe, dat U het ambt van secre taris dezer gemeente vele jaren moge vervullen", aldus de voorz. Wethouder Geschiere sprak de secretaris toe namens de raad. De heer Jakobsen dankte in de eerste plaats het vorige college van B. en W. en de raad. Hij ver zocht medewerking van B. en W. en de raad en achtte het een groot voorrecht, dat hij zijn vader mocht opvolgen, die hij dankte voor het geen hij van hem had mogen leren op het gebied van de gemeente administratie. Spr. riep de volle medewerking in van het gemeen- tepersoneel en dankte de gehele burgerij voor het medeleven. Zij hoeft niet beschroomd te zijn hem om inlichtingen te vragen. De heer P. K. Geschiere sprak in dichtvorm namens het gemeen- tepersoneei. De oud-secretaris zeide ver heugd te zijn, dat zijn zoon be noemd werd en hij ging na, wan neer het ambt van gemeente secretaris ontstaan was en hoe diens werkzaamheden waren en thans zijn. Hij besloot zijn toe spraak met een vers, dat hangt op zijn oude werkkamer en dat tot titel draagt: „Vraagt niet wat de mensen zeggen". De pas afgetreden wethouder A. W. Cevaal wenste de nieuwe secretaris kracht voor zijn nieuwe taak. Ds J. van-Winterwijk sprak na mens de Herv. kerkeraad enkele woorden van gelukwens en ds L. Dorst deed dit namens de raad der Geref. Kerk. In de rondvraag bracht de heer J. C. Cevaal naar voren, dat hij geen zitting genomen had als man van de oppositie, zoals gezegd werd, doch als C.H.-man en ook, dat hij steeds de belangen van de gemeente hoopte te dienen. 23-jarige Bert op Schiphol. ,Wij hebben voornamelijk ge lift in personenauto's. Veelal waren het zakenlieden die ons vervoerden en ons vaak ook nog gastvrijheid, soms voor enkele dagen in hun gezin aanboden", vertelden zij bij hun aankomst. „Het viel ons altijd op hoe wel willend de chauffeurs waren, als wij hen vertelden dat wij Ne derlanders waren. Wij hebben overal geslapen, in boerenschuren, bij studenten, af en toe in een hotel of een schit terende villa met logeerkamer annex badkamer." En omdat het verder ook niets mocht kosten, werden zij in de gelegenheid gesteld om ook het traject Schiphol-Den Haag kos teloos af te leggen, n.l. per K.L.M.-bus. Muziekkorps van Leger des Heils concerteerde te Middelburg. Gisteravond concerteerde in de Oostkerk te Middelburg, on der leiding van kapelmeester H. A. Nobes, de Portmouth Ci-" tadelband, een Engels Leger des Heils muziekcorps. Het was ma joor Deurlo van het Leger des Heils, die de drukbezochte avond opende, welke ook bij gewoond werd door de comman dant van het Leger des Heils in Nederland, Ch. Durmann, en commissioner J. Blandin, di recteur van de Internationale Kweekschool van 't Heilsleger te Londen. De majoor herdacht in zijn openingswoord de overleden, burgemeester van Middelburg en op zijn verzoek werd een minuut stilte in acht genomen. Nadat de majoor nog opgemerkt had, dat men in Zeeland toch niet stiefmoederlijk bedeeld wordt met hef' bezoek van be kende muziekcorpsen, sprak commandant Durmann zijn blijd schap uit over de grote belang stelling. Uit de liederen, die vervolgens gespeeld en gezongen werden, bleek wel, dat de Portmouth Citatieiband niet onder hoeft te doen voor de muziekcorpsen, die reeds eerder in Zeeland kwamen. Het geheel stond op een hoog peil en vooral de soil oogstten veel bijval. Met orgel begeleiding van Jan Rijn zong kapitein Le Roy nog een lied. De leider van het korps, Harry Tailor, bracht aan 't eind van de avond zijn dank uit voor het goede, dat hen in Nederland, waar zij graag nog eens terug wilden komen, ten deel was ge vallen. 16 September zal ter gelegen heid van het 70-jarig bestaan van het Friese Paardenstam boek te Leeuwarden 'n verrich tingskeuring georganiseerd wor den. Het belooft 'n groot feest te worden. Het Koninklijk echt paar zal op 27 en 28 September een officiëel bezoek brengen aan de provincie Overjjsel. In de Haarlemse rechtszaal ver scheen een hond, die achter hazen en konijnen aanzat, voor de rechter. Zijn baas kreeg f 100 boete en hij werd verbeurd ver klaard of anders gezegd, dood verklaard. In hoger beroep eiste de rechter echter alleen de boe te, zodat de hond, die lak aan alles had en een tukje deed, er wei het leven af zal brengen. Post voor militairen aan boord van de „Kota Inten" en de „Si- bajak", moet uiterlijk 15 Sept. op de bus worden gedaan wil het in een tussenhaven uitge reikt worden. Bij het adres moet staan: op thuisreis naar Neder land. Ook België voert fruit uit naar Duitsland. Voor dit jaar is opnieuw een exportschema opgesteld, dat een bedrag van 300.000 dollar omvat. De Ame rikaanse export-importbank heeft een lening van 20 millioen dol lar aan Joego-Slavië verstrekt. Een bewijs van goed vertrouwen of gaat het onder het mom „po litiek"? Intussen heeft het Gerrit Schutte niet verhinderd een wielerwedstrijd over 138 km die gehouden werd in Roosen daal, in 3 uur 21 min. en 10 sec. te winnen. De voorzitter van de Stichting ter bestrijding van kinderverlamming in Amerika heeft gezegd, dat bij de 20.000 gevallen tot heden er dit jaar nog evenzoveel gevallen van verlamming bij zullen komen. Het aantal werklozen in Ame rika daalde in Augustus met ruim 400.000 tot 3.687.000. De stand der suikerbieten in Zeeland. De jaarlijkse bemonstering op het suikergehalte van de bieten in Zeeland, West-Brabant en op Goeree-Overflakkee, heeft de volgende resultaten opgeleverd: gemiddelde opbrengst 37.794 kg. per ha„ gem. suikergehalte 15.73 pet. Voor 1948 bedroegen deze cijfers 38.015 kg. per ha. en gem. 15.17 pet suikergehalte. Voor 1947 waren de cijfers: 28.251 kg. per ha. en gem. gehalte 8.24 pet. Dr VAN DER VAART SMIT IN CASSATIE. De Bijzondere Raad van Cas satie zal op 12 September a.s. behandelen het cassatieberoep van dr H. W. van der Vaart Smit, thans gedetineerd, die door het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof is veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. V.V. „ZÜID-BEVELAND", GOES. Veiling van 8 September. Manks Codlin 526, James Grieve 530, Zigeurinn 520, Cox Oranje Pippin 735, Transp. de Crbnsel 517.50, Ellisons Oranje 634, Jacq. Lebel 5 13.50, Codlin Keswick 513.50, Lemoenappels 510, Zomer Courtpendu 58, Zoete Kibbe ling 812, Will. Duchesse 3 33.50,, Triumph de Viënne 6 44,90, Maagdeperen 5—22.70, Br. Hardy 643.50, Br. d'Amanlis 519.20, Br. de Mérode 515.30, Br. Lebrun 325.50, Spaanse Wijnpeer 310, Bonne Louise d'Avr. 636.30, Clapps Favorite 1020, Herzogin Elsa 427, Seigneur d'Esperen 521.10, Bon Chr. William 628.20, Reine Victoria 626, Reine Cl. d'Al- than 627, Abrikoospruimen 6 22, Jefferson 627, Monarch 927, Gele Eierpruimen 6.50 27, Burbank Giant 923, alles per 100 kg. Diversen: Druiven 5973, Dubb. Princessebonen 2042, beiden per 100 kg. DE BILT ZEGT: Nog bewolkt. Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1