Gemeentebestuur van Vlissingen over weegt opheffing Kindertehuis te Yerseke drovinriev&HUB i Verbetering Vissershaven geboden. Plan voor een zwembad in voor bereiding. Bevordering van de export. Discussie over toestand van de Nieuwe Markt. 2 panden aan de Seissingel zullen worden afgebroken. &<êras peiff week... GEMEENTERADEN Uitvoer naar dollar-landen moet worden vergroot. Financiële steun toegezegd. Europese journalisten vlogen naar Amerika. moest Shirley May France het opgeven. Donderdag 8 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De eerste gemeenteraadsvergadering heeft de tongen der raads leden in beweging gebraeht. Niet alleen bij de afwerking van de lange agenda, doch vooral by de rondvraag, waarbij o.m. wethouder van Popering werd bestormd met vragen. Belangrijk waren enkele uiteenzettingen van wethouder van Oorschot, die desgevraagd mededeelde, dat opheffing van het kindertehuis in Yerseke om ver schillende redenen wordt overwogen. Ook later werden in een debat over de Vissershaven interessante mededelingen gedaan. Het eerste besluit van de nieu we raad was mevr. G. B. Lute Akkerman ook voor het leerjaar 1949-'50 te benoemen tot hand- werkondèrwijzeres aan de open- pare U.L.O. Vervolgens werden de peide commissies van advies be noemd voor de Woonruimtewet 1947. In kamer A hebben zitting de heren A. de Landmeter, J. P. Ven- tevogel, mej. M. B. Linse en de lieren J. Marijs en J. Post. In ka mer B werden benoemd de heren M. J. Corveleyn, C. Kamersmans, Jnej. J. Dagevos en de heren F. Schets en J. Visser. De heer Ven- tevogel maakte bezwaar tegen in stelling van twee kamers, daar hij één voldoende vond. Wethouder van Popering zei, dat men dan toch hetzelfde aantal leden kreeg, Omdat men plaatsvervangende le den móest benoemen. In de com- piissie van georganiseerd overleg in ambtenarenzaken werden be noemd de heren J. C. Corver, J. Marijs en J. Post. Verder werd besloten tot verkoop van 4492 Vierk. m. grond aan de Woning- bouwver. St. Willibrord voor f 74.250,40, DE NIEUWE MARKT. De aankoop van het pand Paul Krugerstraat 6, dat voor de sloop bestemd is, bracht het gesprek op de Nieuwe Markt. De heer J. Ma tijs (A.R.) vroeg om een spoedige opruiming van de keten die er staan om daarna een verfraaiing te kunnen aanbrengen, zolang van fle bouw van een nieuwe stadhuis piets komt. De heer M. J. Corve leyn (K.V.P.) sloot zich hierbij ban, wijzende op de onhygiënische toestand ter plaatse. De wethouder van openbare Werken zal één en ander ernstig overwegen. Bij het besluit een cre- diet te verlenen van f 2775.voor de herbeplanting van "Tuindorp vroeg de heer J. L. de Wit (A.R.) Of ook de bermen van de water leiding langs de Schuitvaartgracht en de Bloemenlaan zouden kunnen Worden herbeplant. De heer van Popering antwoordde, dat na de verlegging van 't wegtracé herbe planting van de Bloemenlaan mo gelijk zal zijn. Na een discussie over het al dan niet aanstellen van gemeentelijke ambtenaren, die lange tijd op arbeidscontract moeten werken, voordat zij vast worden aangesteld sprak de heer M. J. van Poelje (Arb.) zijn af keuring uit over het regeringsbe leid, dat de gemeente noopte het »choolgeld van de Avondschool Voor Nijverheidsonderwijs te ver hogen. RUST- EN WEESHUIS. De aanhouder wint, zo zal de heer de Wit hebben gedacht en hij Vond de goedkeuring van de re kening van het Gasthuis een wel kome aangelegenheid om opnieuw naar het te stichten rusthuis te vragen. Weth. van Oorschot zei hierover, dat de totstandkoming daarvan met grote moeilijkheden gepaard gaat. B. en W. zijn echter diligent. De wethouder, die eerst dacht, dat nog dit jaar de aan besteding zou kunnen plaats heb ben, moest echter mededelen, dat dit waarschijnlijk begin volgend jaar zal worden. Over het Burgerweeshuis, waar van de rekening over 1948 even eens goedkeuring behoefde, zei de heer de Wit, dat dit huis practisch leeg staat, daar er slechts vier kinderen zijn, waarvan er binnen kort drie weggaan. Spr. vond het heter, dat de kinderen, die nu naar Yerseke gaan, in het Wees huis worden verpleegd. Weth. van Oorschot zette Iiier- na de bedoeling van B. en W. uit een, na de geschiedenis van het kindertehuis in Yerseke te hebben verhaald. Het kindertehuis blijkt de laatste tijd niet meer te zjjn volgeboekt en ook het weeshuis staat leeg. Men zal zieh moeten beraden wat er nu met Yerseke moet worden gedaan. Opheffing van het kindertehuis, aldus spr., wordt onder het oog gezien, al het Instandhouden van het wees huis. Verder deelde de heer van Oor schot mee, dat met de directeur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk werk in Zeeland onderhandelingen gaande zijn, om aan het kinder tehuis in Yerseke een provinciale bestemming te geven. Vervolgens werd de heer W. D. de Bruine m.a.s. tot archivaris benoemd en werd in beginsel besloten tot de herbouw van 't Hofje van Quach. Ook de credieten, tezamen f 17.475 voor herstel van wegen etc. in het Havendorp, werden verleend. NOODWONINGEN. I.v.m. een te vragen voorschot en bijdrage aan het Rijk, ter dek king van het tekort in de exploi tatie van noodwoningen en win kels, vroeg de heer Ventevogel organisatie kleefden. De heer J. P. Kempe (Arb.) wees o.m. op het feit, dat diverse nieuwe straten nog steeds op bestrating wachten, hetgeen hij een ongewenste toe stand achtte. De heer J. Post (Arb). merkte hetzelfde op en vroeg de bestrating, die wel is aangebracht, daar waar nog niet is gebouwd, op te breken en in de andere wijken aan te leggen. Weth. van Popering zei, dat de op lossing reeds in deze geest was gezocht. De heer J. L. de Wit vond, dat nu de Boulevard de Ruyter is opgeknapt, de Boulevard Bankert aan de beurt moet ko men. Hij wees verder op de bun ker bij Bethesda, die als reclame object wordt gebruikt en drong aan op bemiddeling van B. en W. voor het verkrijgen van een post kantoor in de nieuwe wijken. Weth. van Popering deelde mede, dat binnenkort i.v.m. een verleg ging van de kabel de verlichting van de Boul. Bankert zal verbe teren. Drs P. Theune (V.V.D.) ging uitvoerig in op het „zonne scherm-drama". Hij deed voorstel len, die door B. en W. zullen wor den bezien. Verder wees spr. op de verkeerssituatie op het Betje Wolffplein en bij de Keersluis. B. en W. deden toezegging de invoe ring van verkeerslichten op diver se punten te overwegen, terwijl plannen in een vergevorderd sta- hoelang de noodwoningen aan de dium zijn om behoorlijke over- Singel zouden blijven staan. Weth. van Oorschot zei, dat pogingen zijn aangewend om deze tijd te be perken. Dit is deels gelukt, maar grotendeels mislukt. Zo zullen de Phoenixwoningen in het Haven dorp niet 10 toch 5 jaar moeten meegaan. De Bruynzeel, Zweedse en stenen noodwoningen echter 15 jaar. Voor de Maycretewoningen was de levensduur bepaald op 25 jaar, doch dit is teruggebracht op 15 jaar. Tenslotte zei spr. dat des- steekplaatsen voor voetgangers op het Betje Wolffplein te krijgen. De heer F. van Sabben wees op de desolate toegangsweg tot het Havendorp en kreeg de toezegging dat verbetering in zicht is. De vuil nisbelt kwam ook weer ter sprake en de heer van Popering deelde mede nog deze week opnieuw een onderhoud te hebben met de ont werper van de compost-installatie. De heer Ventevogel bracht de toe stand van de Vissershaven ter tijds erop werd aangedrongen de sprake. Volgens de heer van Oor- woningen op de Nieuwe Markt te 1 schot is een plan ontworpen door plaatsen, doch i.v.m. de plannenenkele belanghebbenden, waarbij voor de bouw van het stadhuis echter verschillende dingen over op die plaats mochten ze aan de I het hoofd zijn gezien. B. en W. zijn Singel worden gebouwd. j van mening, dat bij een verbete- BnvnvRiif ring van de Vissershaven uitge- RONDYRAAG. breide voorzieningen dienen te De rondvraag begon met een worden getroffen, zodat men met protest van de heer ir. M. A. L. f 80.000.— zoals in het plan wordt Beun (Arb.) i.v.m. de reservering begroot, lang niet kan toe komen, van plaatsenvoor de raadsleden Speciale voorzieningen zijn nodig bij het waterfeest. Spr. sprak zijn i.v.m. de veranderde vorm der vis- afkeuring uit over de wijze waar- sersschepen en de mogelijkheid op dit was geregeld. De heren Ma-1 van haring lossen. De heer Marijs rijs en Ventevogel sloten zich wees er op, dat destijds werd toe- hierbij aan. j gezegd, dat de buitenhaven als Mr Koiff kon echter niet naia- aanlegplaats voor haringschepen ten voor het initiatief van de zou worden gebruikt, waarop de Bond van Buurtverenigingen bijburgemeester antwoordde, dSt het organiseren van dit feest, een onderhandelingen met de directie woord van waardering te spreken, j van de haven nog steeds niet tot ondanks de fouten, die er aan de I resultaat hebben geleid. Gemeenteraad van Middelburg. Van de andere voorstellen, die Dinsdagmiddag in de Middel burgse raadszitting werden be sproken, noemen wij dat tot bouw van een rijwielbewaar plaats school Verwerijstraat, waarvoor een crediet van f 765 werd' verleend. Voorts werd een bedrag van f1625.— toegestaan voor verbetering pand Lange- vielesingel 10, waarin, de opzich ter der plantsoenen woont. Be sloten werd tot aankoop van 5242 c.A. grond van de Erven M. Barentsen voor f 7000 tot in richting van een terrein voor klein-industrie aan de Oude Veerseweg. De heer M. Wattel (A.R.) vroeg, wanneer deze terreinen nu bouwrijp worden gemaakt. Momenteel is, aldus weth. L. J. v. 't Westende, het beschikbare bouwvolume hard nodig voor singel on Seisweg. Aan deze he ren zullen worden verkocht de panden Poelendaeleweg 5 en 7, elk voor f 8050, waarbij de ver huiskosten zullen worden ver goed. De heer P. Meliefste (A.R.) achtte het niet verantwoord, ge zien de woningnood, deze wo ningen aan te kopen en af te breken teneinde voor de bewo ners der 112 woningen aan de Griffioen een uitgang te maken. Hij meende een andere oplos sing, waarbij de Jodengang als uitgang zal dienen, en een stukje grond van de heer Vos zou moeten worden gekocht, te hebben gevonden. Dit komt z.i. bovendien goedkoper uit. Voorts vond hij de koopprijs der hui zen te hoog. Wethouder J. W. Kögeler was van mening, dat de oplossing van de heer Meliefste uiteinde lijk duurder zal zijn, daar over enige jaren deze noodoplossing verdwijnt en straks opnieuw woningbouw, zodat het aanleg-hoge kosten moe'ten worden ge- gen van wegen, riffleringen enz. maakt. De eigenaars der huizen even moet wachten. hebben uiteraard niet con amore in verkoop der woningen toego- AANKOOP PANDEN. dan ook in de zeker bedrag stemd. Er zit Vervolgens werd besloten koopsom een (met de stemmen van de heren „smartengeld". Wondergem, Hesselink, Schenk1 De heer B. A. Hesselink en mevr. de Vlieger tegen) tot (V.V.D.) onderschreef de bezwa- aankoop (van de heren W. J. en ren van de heer Meliefste, even- J. W. Rottier) van de pandenals mevr. de Vliegerde Vlie- op, dat er zekere morele ver plichting bestaat tegenover de bewoners van de Griffioen. Het moet niet zo worden als op an dere punten aan de rand van de stad, waar stadsgedeelten moei lijk bereikbaar zijn. De heer J. S. Hoek (A.R.) zag geen heil in de voorgestelde noodoplossing en was over zijn oorspronkelijke bezwaren tegen het plan heengestapt. andere besluiten. Voor achterstallig onderhoud van school C (aan de Bree) werd een bedrag van f18.870 toegestaan en voor riolering van de Nieuwe Vliss.weg f 24.150. Als leden der commissie van advies inzake de Woonruimte- wet 1947 werden herbenoemd mevr. A. SchreuderRuiten beek en de heren I. v. Loo, A. Flipse, J. L. v. d. Harst en S. A. Versluis. RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer L. J. Breel (Arb.) naar de juistheid van het gerucht als zou een veror dening in voorbereiding zijn, dat slechts bij de K.N.V.B. aan gesloten voetbalclubs op de ge meentelijke sportterreinen mo - gen spelen. Dit is volgens wethouder L. J. Geers beslist niet juist. Hij wees erop, dat de K.N.V.B. dic tatoriale neigingen vertoont. Het is het goed recht van deze Bond alle voetbal te organiseren, maar dit mag niet met geweld. „YVe zijn gelukkig hier nog vrije burgers", aldus de wethouder, die voorts verklaarde, dat de gemeen te zelf zal uitmaken, wie van de gemeentelijke sportterreinen ge bruik zal maken en wie niet. „De K.n.V.B. zal mij altijd op zijn weg vinden", aldus spr. Mr P. v. Empel (C.H.) vroeg, of het plan in de Stadhuistoren een klok aan te brengen, nog doorgaat. Dit is inderdaad het geval. Er is echter enige stag natie, daar de klok nog niet „bedrijfsklaar" is. Voorts vestigde mr van Em pel de aandacht op de klachten van vele zwemmers, dat zij zich in het water aan de kanaalkant verwonden aan obstakels onder water. De heer Kögeler kon mededelen, dat thans een plan In voorberei ding is voor een zwembad. Met de D.U.YV. zijn onderhandelingen gaande over de uitvoering, zodat waarschijnlijk een belangrijke rijksbijdrage kan worden ver wacht. Zo spoedig mogelijk zullen B. en YV. met voorstellen komen. Op een vraag van de heer J. S. Hoek (A.R.), of het vóetpad, dat langs de Singels wordt aan gelegd, niet breder kan worden gemaakt, antwoordde weth. L. J. v. 't Westende, dat dit op grote moeilijkheden stuit. Over de gehele lengte is dit zeker niet mogelijk, daar dan een ta ludwijziging der vesten op vele plaatsen nodig is. Hij zal de zaak overigens nog eens onder zoeken. Voorts was het de heer Hoes: opgevallen, dat het wegdek van de Zuidsingel na de herbestra ting slechter is dan daarvoor. Er zijn z.i. straten, die harder ver betering behoeven en de kosten, aan de Zuidsingel besteed, noemde hij weggegooid geld. Weth. Kögeler was het daar eigenlijk mee eens, maar hij verklaarde, dat een andere hel ling van dit wegdek dringend nodig was en dat bovendien klachten waren binnengekomen over de vele plassen bij regen. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) was van mening, dat de kermis de laatste jaren ver beneden het formaat is gebleven. De kwali teit van het gebodene was slecht en hij had de indruk, dat de kermis zich had overleefd, al kon van hem moeilijk een voor stel worden verwacht tot af schaffing over té gaan. Wèl vroeg hij van B. en W. een be cijfering van wat de staangelden hadden opgebracht en wat de gemeente 'aan onkosten had ge maakt, opdat hij nader zijn standpunt zou kunnen bepalen. Bedoelde cijfers zullen voor de raadsleden ter inzage worden gelegd, zo luidde de toezegging van wethouder Kögeler. (Ingez. mededeling, advert.) Maak eens per week schoonschip met 1 of 2 Seissingel 96 en 98, elk voor een bedrag van f 6550, t.b.v. de aan leg van een straat tussen Seis ger (Arb.), speciaal met het oog j op de woningnood. De heer Kögeler wees er nog OUDELANDE. Onhoudbare toestand vishok. Gistermorgen kwam de nieuwe raad bijeen onder voorzitter- ?chap van burgemeester Voge- aar. Na beëdiging van de raads leden en het nazien- van de ge loofsbrieven werd het nieuw-be- noemde raadslid W. Remijnse Pz (P. v. d. A.) beëdigd. De voor zitter feliciteerde de raadsleden en wees op de verantwoordelijke taak, welke men op zich heeft genomen, daarbij de wens uit sprekend, dat men samen de be langen der gemeente zou mogen behartigen en God Zijn zegen op dit werk zou mogen geven. Bij de rondvraag informeerde de heer Buteijn naar het onderhoud van de O.L.-school en de a.s. ver gaderingen die daarin worden ge houden. De heer Douw wees op de on voldoende afvoer van het riool water, dat terechtkomt in de sloot van Goud, voorts op de desolate toestand van het wandelpad tus sen de boomgaarden van de Mols en zou gaarne zien dat de sloot daarnaast werd gedempt. Voorts wees hij op de onhoud bare toestand van het vishok. Zo men nog geen besluit kan nemen tot definitieve bestemming daar van acht hij het toch gewenst, dat deze ruïne wordt opgeruimd. Na dat men verschillende objecten had besproken, die het verkeer bemoeilijken, sloot de voorzitter de vergadering. Na de raadszitting werd de heer Douw tot le wethouder aange wezen. THOLEN. Klachten over rommel op straat na de marktdag. In de Dinsdag gehouden raads zitting waren afwezig wethou der Franke en de heer Goede- mondt (wegens ziekte). I In handen van de voorzitter legden alle raadsleden de ver biste eden af. De voorzitter bood alle leden zijn gelukwensen aan en dankte voor de prettige sa menwerking, die, naar hij hoop te bestendigd zal blijven. De scheidende raadsleden en speci aal wethouder Franke dankte hij hartelijk voor de goede har monie. Als wethouders werden geko zen de heren C. v. d. Berge (aftr.) en B. G. v. Westen. Bij :elke stemming waren twee blan- co briefjes. Beide heren dank- jten de raad voor hun medewer- jking. Van wethouder Franke was 'n schrijven ontvangen dat hij ont slag nam als raadslid en van de heer C. Z«chariasse was er 'n dankwoord aan de raad, B. en W. en secretaris. De heer Berrevoets informeer de, wie de heer Zachariasse had aangeraden een dergelijke brief j tot de raad te richten, want in dien de heer V. d. Sande dit had geweten, dan was er zeker ook van hem een schrijven in gekomen. De voorzitter ant woordde hiervan niets te we ten. Tot leden der gascomxnissie werden gekozen de heren H. Jansen en J. Berrevoets en tot leden der woonruimtecommissie de aftredende heren Jan Over- |beeke, S. de Korte Azn, H. J. Roukema, M. L. Lindhout en G. v. d. Linde. B. en W. werden door de raad gemachtigd aan de heer Voets onderhands te gunnen de elec- !trificatie der scholen voor een bedrag van f 3635.M.i.v. 15 September a.s. werd tot haven meester benoemd in de vacatu re Spaanderman, de heer B. Krijger met 7 stemmen tegen 1 stem op de heer L. Blaas en 1 'stem op de heer Math. Schot. De heer Verduit zag gaarne, dat na de marktdag op Zaterdag jde rommel wordt opgeruimd. De voorzitter meende, dat de ergste j rommel wordt veroorzaakt door de jeugd, die Zaterdagsavonds |Veel snoept en het papier op de .straten deponeert. Toen er nog geregeld markt was, heeft de heer Schot dit altijd direct op geruimd, wat hij nu waarschijn lijk heeft vergeten. In de toe komst zal na de marktdag het vuil opgeruimd worden. De heer IWagemaker zag gaarne, dat het bord voor het verbod van zwaar verkeer door de stad meer werd {verplaatst richting Singel, als mede dat een aanwijzing met jeen witte pijl wordt aangebracht. De voorzitter zal hier aandacht aan schenken. De heer de Heer I vroeg inlichtingen over de nieu we verkeersweg buiten Tholen tom. De voorzitter zegt, dat ge- 'confereerd is met Ged. Staten en de ingenieuren van de Wa terstaat. De ingenieur zal de verschillende onderwerpen en voorstellen in studie nemen. Er kan nog niet worden gezegd, wanneer de weg er zal komen. BRUINISSE. De wethouders-benoeming. In de raad van Bruinisse heeft de wethoudersverkiezing wat stof doen opwaaien. Zoals reeds gemeld was wethouder F. D. v. Vessem als lid van de V.V.D. geschorst. Hij werd echter als wethouder herkozen, zodat Brui nisse thans een „onafhankelijk" wethouder bezit. Ook de heer K. Geluk (S.G.P.) werd als wethouder herkozen. (Zie vervolg pag. 3.). In de bijeenkomst, welke Dinsdag te Utrecht met vertegenwoor digers van het Nederlandse bedr (jfsleven gehouden werd, heeft de minister van Economische Zaken, Prof. Dr J. R. M. van den Brink, het bedrijfsleven persoonlijk in kennis gesteld van de maatregelen, welke do Nederlandse regering besloten heeft te nemen ter bevor dering van de export, in het bij zonder naar de V. S. van Amerika en Canada. een adviescommissie worden inge steld, waarin vertegenwoordigers fan het bedrijfsleven zitting heb ben. Voorts zal de officiële Neder landse handelsvertegenwoordiging worden versterkt en steun worden verleend aan initiatieven, die er toe leiden, dat de Nederlandse ca paciteit voor het vervoer en de ontvangst van toeristen wordt uit gebreid. Vooral zal hierbij aandacht wor den besteed aan uitbreiding van het hotelapparaat in Nederland in die zin, dat bij de bouw speciaal gelet zal worden op de verlangens van de te verwachten toeristen. Een laatste maatregel, die mi nister van den Brink bekend maakte, was het besluit van de regering, om aan Nederlandse ex porteurs, die hun producten naar de Ver. Staten en Canada expor teren, 10 pet. van het netto geïn casseerde dollarprovenu ter be schikking te stellen. Prof. Dr J. R. M. v. d. BRINK. Nadat de minister eerst de be tekenis van uitbreiding van de export als een levensvoorwaarde voor ons land, en de resultaten die op dit gebied reeds zijn be reikt in het licht had gesteld, wees hij er op, dat de Nederlandse uitvoer naar de dollargebieden een zaak is die zeer veel zorg baart. Spr. deed een beroep op het be drijfsleven om zijn beste krachten te wijden aan de uitvoering van het exportplan. In dit verband wees hij op het grote belang van de vorming van exportcombina ties. Indien bepaalde groepen van be drijven kunnen aantonen, dat zij in combinatie een lonend afzetge bied in de dollarianden voor hun producten zullen kunnen vinden, is de regering bereid gedurende de aanlooptijd van één ïl twee jaren in bepaalde mate financiële steun te verlenen. Komende tot het exportplan zelf -verklaarde de minister, dat de vorming van exportcombina ties één der punten daarvan is. Het is de regering doelmatig voorgekomen met de feitelijke uit voering van het exportplan één persoon te belasten. Met ingang van 1 September 1949 is de heer L. Smit, voorheen gebiedsdirec- teur bij de N.V. Philips' gloei lampenfabrieken, als directeur van de exportbevordering met deze taak belast. De directeur van de exportbevordering zal zijn werkzaamheden in nauw overleg verrichten met de directeur van de economische voorlichtings dienst. Teneinde een zo goed mogelijke samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven te waarborgen, zal De Nederlanders bezorgden de douane grijze liaren. De herhaalde ontdekking van Amerika door de Europeanen was Dinsdagochtend een feit, toen de Stratocruiser „Europe" van de „American Overseas Airways" met de landing op het New Yorkse vliegveld „Idlewild" de eerste etappe beëindigde van een „ont- dekkingsvlucht door Amerika", waartoe vijftig Europese journa listen uit veertien landen zijn uit genodigd. De gloednieuwe „dub beldekker" was Maandag van het Londense vliegveld gestart. De Europeanen wilden niet met lege handen bij Uncle Sam aan komen. Behalve de journalisten voerde de „Europe" daarom nog enige honderden kilo's geschenken mede voor de Amerikaanse auto-1 riteiten, met wie kennis gemaakt zal worden op deze ontdekkings- vlucht over een afstand van de halve aardomtrek. KINDERRIJKE GEZINNEN Vele tientallen jaren is er een i beweging gaande om het aantal 1 kinderen te beperken, In Frankrijk heeft deze actie tot resultaat gehad, dat een groot deel van het land onbe woonbaar is geworden en in ons land, dat de Roomsen, zie de cijfers van de volkstellinger wel bij varen. I Nu is het jammer, dat deze I verderfelijke actie door de re gering in de hand wordt ge- werkt. De minister van Volkshuis vesting heeft bepaald, dat voor woningen met een inhoud groter dan 325 M3. geen steun meer uit 's Rijks kas wordt verleend. De bedoeling is het mogelijk te maken meer gezinnen te hel pen. Maar 't gevolg is, dat de grote gezinnen nog meer i?t 't gedrang komen. Een jaar geleden verklaarde de minister-president, dat een krachtige woningpolitiek uit het oogpunt van gezinsbelan- gen, met name die der kinder rijke gezinnen, van grote bete kenis is. Zo is het ook. Alleen maar jammer, dat deze krachtige po litiek in de verkeerde richting wordt geleid. Ir J. Versteeg benoemd tot directeur aan de R.L.W.S. te Goes. Op 16 September begint de Rijkslandbouwwinterschool te Goes de nieuwe cursus, thans on der leiding van de nieuw benoem de directeur ir J. Versteeg, die de kortelings overleden directeur ir C. Droogendijk opvolgt. Ir Versteeg, die speciale be kendheid geniet door zijn werk op het gebied van gewassenkeuring werd op 26 Mei 1901 te Hardinx- veld geboren. Hij bezocht de land bouwschool in Wageningen, waar hij in 1927 het ingenieursdiploma behaalde. In 1930 kwam hij naar Zeeland als assistent-secretaris van de Z.L.M. Bij de benoe ming van ir J. D. Dorst tot Prov. voedselcommissaris werd ir Ver steeg adj.-secretaris van genoem de Maatschappij. Bij de oprichting van de Keu ringsdienst Zeeland van de N.A.K. werd ir Versteeg tevens belast met de keuring der gewassen. Hij heeft als hooidkeurmeester ver scheidene cursussen voor de op leiding van selecteurs geleid. Tij dens zijn .bewind" is de teelt van goedgekeurd zaaizaad en pootgoed in belangrijke mate toegenomen. Toen in 1942 de Z.L.M. in de Landstand werd opgenomen nam ir Versteeg ontslag bij de Z.L.M. om zich geheel aan 't werk van de N.A.K. te wijden. Deze functie heeft hij tot op heden vervuld. Voor de jongens van de R.L.W.S. is de heer Versteeg geen onbe kende, want hij was sedert 1934 als tijdelijk leraar hier werkzaam. Ir Versteeg is voorts o.m. voor zitter van de erkenningscommis sie voor Zaaizaad en pootgoed- handelaren en voorzitter van de afdeling Goes van de Melkfede ra tie. Schietwedstrijden te Terneuzen. Vrijdag 9 September worden te Terneuzen schietwedstrijden ge houden waaraan door Rijkspolitie, De Nederlandse delegatie, die marechaussee en C.C.D.-ambte- uit vier journalisten bestaat, be-naren wordt deelgenomen, zorgde de Amerikaanse douane I E>e wedstrijden vangen aan te grijze haren door het vertoon van1 tien uur en zijn uitgeschreven een schier eindeloze stroom pak- door de politiesportvereniging te k. i, dozen en kisten, die Delfts blauw, Leerdam's glas, bollen, t' lewarmers en boeken bevatten. Een protesterende Shirley - lay France is door een resolute vader uit het water getrokken, nadat ze 20 minuten lang had geweigerd de strijd, om het Kanaal over te zwemmen, op te geven. Tien en een half uur was ze aan liet vemmen, doch tegenstroom belette haar vooruit te komen. „Kijk eens hoe dicht we bij de kust zijn, laat me toch doorgaan", smeekte zij. Maar haar vader was standvastig in zijn besluit en zo werd Shirley uit het water ge trokken. „Wij zullen het volgend jaar terugkomen", beloofde hij het meisje. Ned. Fruittelers Organisatie. Van de zijde van de Nederlandse Fruittelersorganisatie te 's-Gra- venhage werd ons verzocht het volgende mede te delen: „In verschillende bladen heeft een berichtje gestaan, waarin ver meld is, dat het „bestuur van de Nederlandse Bond van Fruitteelt" een telegram aan minister Mans- holt heeft gezonden over afschaf fing van de veilplicht, vaststelling van minimum-veilingprijzen enz. Wij stellen er prijs op te ver klaren, dat dit niet is uitgegaan van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (de organisatie, die vrijwel alle Nederlandse fruitte lers omvat) maar van de Neder landse Bond van Fruitpachters". EGYPTISCHE KANAALESTA FETTE GESLAAGD. Een poging van zes Egyptische zwemmers om het estafette-record voor een zwemtocht over Het Kanaal te verbeteren, is geslaagd. Het oude record, dat sedert 1935 met 12 uur 20 minuten op naam stond van Frankrijk, eveneens in de richting EngelandFrankrijk werd teruggebracht tot 11 uur 11 minuten. Terneuzen. Rode Kruis-oefening te Axel. Door de Roode-Kruisafdelingen van Axel, Zaamslag en Terneuzen zal a.s. Zaterdag een gecombi neerde oefening worden gehouden op het schietterrein te Axel. W erktuigencommissie West Zeeuwsch-Vlaanderen. De Werktuigencommissie W. Zeeuwsch-Vlaanderen zal op Dins dag 20 September a.s. om half 2 een demonstratie houden met kleine tractoren, waarachter ver schillende bijbehorende werktui gen zoals ploeg, schijvenploeg, schijveneg, cultivator, wiedraam, enz. De demonstratie zal gehouden worden bij de heer L. Cammaert, Sasputsestraat te Schoondijke. Mooie gift voor „Irma". Het blijft nadruppelen met de giften voor „Irma". Dezer dagen ontving het comité een bedrag van f 500.geschonken door iemand, die onbekend wenste te blijven. Hierdoor is de f 13.500. ruim overschreden. MIDDELBURG. Mars van L. d. H. muziekcorps afgelast. In verband met het overlijden van de burgemeester heeft het Leger des Heils gemeend de mars door de stad, die de Portsmouth Citadelband hedenmiddag zou ma ken, te moeten aflassen. De ont vangst door het gemeentebestuur is begrijpelijkerwijze eveneens af gelast. VLISSINGEN. Eervol ontslag. Door de raad is Dinsdagmiddag eervol ontslag verleend als leraar aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs aan de heer J. P. de Bert. Dit ontslag wordt geacht ingegaan te zijn op 1 September j.l. Nieuwe straatnamen. De raad heeft de volgende straatnamen vastgesteld: Adriaei Verdoelstr., Hendrick Berckman- str., Ambrosius Bosschaertstraat, Adriaen van de Vennestr., Pieter foortelaan. Aan de nieuwe stra ten zullen verrijzen de 48 duplex- woningen en de 60 woningen in flatbouw, die voor de woningbouw vereniging St. Willibrord behoor den de Pres. Rooseveltlaan en be oosten de Watergang worden ge bouwd. GOES. Oprichtingsvergadering Nationale Reserve. Op 29 September wordt alhier een oprichtingsvergadering van het verband Goes van de Natio nale Reserve gehouden. In een ge zellige bijeenkomst, waar ook de verloofden, ouders en vrouwen van de reservisten toegang heb ben, zal een uiteenzetting gegeven worden van de taak der Nationale Reserve, terwijl tevens besprekin gen zullen worden gehouden over de vaststelling van oefenuren, ver zamelplaats, oefenterrein en der gelijke. Als een voorbeeld van de nieuwe instructie zal door de le- gervoorlichtingsdienst een serie interessante lilms gedraaid wor- den. Spcldjesdag „Draagt Elkanders Lasten". De Dinsdag j.l. gehouden Speld jesdag ten bate van het T.B.C.- fonds van het Chr. Nat. Vakver bond „Draagt Elkanders Lasten" heeft alhier opgebracht de som van f727.15. KAPELLE. 75-jarig jubileum ZondagssehooL Zondagavond 11 Sept. om 6 uur n.m. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier in de dienst het 75-jarig be staan van de Zondagsschool „Kben Haëzer" worden herdacht. Voor ganger in deze dienst is Ds J. W, van Kooten te Amsterdam. Voor zitter van de Nederlandse Zon dagsschoolverenigingen. Voor de kinderen wordt op Zaterdag 10 September een mid dag belegd, aanvang twee uur. Ook de ouders zijn hiervoor uit genodigd. Dit zal plaats vinden in de boomgaard van de dames de Groene. SOUBURG. Openlucht Zanguitvoering. Zondagmiddag van half vijf tot half zes.zal door de Chr. gemeng de zangvereniging „Soli Deo Glo ria" (dir. de heer J. Suurmond), in de tent op het Oranjeplein een openlucht zanguitvoering worden gegeven. Het programma luidt: I. Bondslied, Hogendorp; 2. Da Heer is mijn herder, J. Basliaanse; 3. Gij Herder Israëls, Borlnianskyj 4. Boven de starren, F. Abt; 5. Verzuchting, Mendelssohn; 6. Morgengebed, Julius Röntgen; 7, Het lam dat geslacht is, Brakman; 8. Verheugt u gij volken, F. Möh- rmg; 9. Jezus uw Geest, Frank; 10. Soli Deo Gloria, Joh. Criiger; II. Middernacht, Welmers; 12. Avondstond, Otto de Vaal; 13. Psalm 100, Joh. Wagenaar. AXEL. Nieuw plantsoen in aanleg. Het perceel grond aan de hoek Kanaalkade-Zeestraat alhier ver keerde sedert de bevrijding in ver waarloosde toestand. Thans zal door gemeentewerken een plant soen worden aangelegd, waardoor de entree van Axel van de Zuid zijde zeer zal verfraaien, HAAMSTEDE. Bakkersvacantie. In de eerstvolgende 14 dagen zullen in Haamstede en Burgh da mensen zelf hun brood afhalen. Door een uitnemend staaltje van collegialiteit is het de bakker» mogelijk, een week vacantie te na men na een bijzonder druk sei zoen. Om beurten zullen drie van de zes bakkerszaken gesloten zijn. Het publiek werkt in deze mee, door zelf het brood af te halen. KORTGENE. Tragisch. De familie J. Clement alhier, ontving de tragische boodschap, dat hun zoon, die als militair in lndië vertoeft, is verdronken. RENESSE. Alhier werden tot wethou ders benoemd de heren M. de Roo (Vrijz. kiezers) en W. v. Klooster (P. V. d. A.l. Concert. Zaterdag a.s. geven de vereni gingen „Luctor et Emergo V.Z. O.S. en Goudklank een gezamen lijk concert op de tent, waarmede het zomerprogramma wordt be sloten.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2