L NIEUWS De wachtgeld- en werkloosheid verzekering. Eerste vergadering van West-Duitse volksvertegenwoordiging. Midüelburg's overleden burgemeester in plechtige raadszitting herdacht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangrijke stap naar grotere sociale zekerheid. Dader van roofoverval gearresteerd. Ergerlijke dierenmishandeling. Gemeenteraden van Zeeland vergaderden. Hij was een man, de Zeeuwse hoofdstad waardig. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 9(1, TeL 2438, Giro 274289. Kafforen: Vlissingen, Walstraat fel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini- atratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAAKGANG No. 1351 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 8 SEPT. 1940 Hoofdredacteur: R. ZGIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.04 u., onder 19.10 Maan op 19.50 u.. onder 8.03 u. Hoogwater op Vrjjdag 9 Sept.: Vlissingen3.08 u. 2.15 m., 15.14 U. 2.09 m. Terneuzen: 3.35 u. 2.31 m., 15.45 u. 2.23 m. Wemeldinge: 4.56 u. 1.83 m., 17.08 u. 1.67 m. Zierikzee: 4.47 u. 1.56 m., 16.52 u. 1.41 m. Eerste Kamer aanvaardde, na lange beraadslagingen: (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer schijnt maar uiterst moeilijk te kunnen ein digen met het vergaderen. Natuurlijk moet het programma worden afgewerkt, maar men kan zich afvragen of het werke lijk wel nodig was dat zij het wetsont zerp wachtgeld- en werkloosheidverzekering zo uitputtend behandelde, dat er nog een lange avondvergadering voor nodig was. Temeer, daar dit wetsontwerp destijds in de Tweede Kamer niet aan gebrek over belangstelling had te klagen. De eerste van de acht spre kers, Prof. Molenaar (V.V.D.), vond dat de Overheid de plicht had zich voor te bereiden op maatregelen om de gevolgen van werkloosheid op te vangen. Het kwam hem gewenst voor om een aanpassing van de Ziekte wet en de Kinderbijslagwet aan dit wetsontwerp te betrachten om uiteindelijk te komen tot de unificatie van het sociale ver zekeringsstelsel. Wel betreurde h(j het, dat het ondernemings wachtgeld zal verdwijnen, want dn gaf een goede band tussen het bedrijf en de werknemer. Over de loongrens voor deze verzekering was deze spreker niet erg te spreken. Het feit, dat de meeste andere verzekeringen gelden voor per sonen die minder dan f 3750. verdienen terwijl de wacht geld- en werkloosheidverzeke ring tot f 6000.zal gaan kan aanleiding geven tot ern stige consequenties. Met kracht drong hij dan ook aan op een spoedige unificatie van de loon grenzen. Ook de A.R. heer Schipper kon zich met dit wets ontwerp best verenigen, al had hij enkele bezwaren. In de eer ste plaats betwijfelde hij of de bedrijfsverenigingen reductie op de premie zullen kunnen geven. Evenals de vorige spreker, sprak De dader van de roofoverval op de caféhouder do Haan en diens zuster is gisterochtend gearres teerd. Een man, die op de avond van de roofoverval ook in "het café was geweest, kwam gisteren bij het bureau van de Rijkspolitie te Hoofddorp mededelen, dat hij de- geen, wiens signalement in de krant had gestaan, die avond in het café had gezien en kende. Hij noemde zijn naam. Het was de 28-jarige T. G. wonende in de Haarlemmermeer en voor de poli tie geen onbekende. Toen de man een foto werd getoond herkende hij hem onmiddellijk. In de woning van T. G. vond de politie zijn met bloed bevlekte kleren en het ge stolen geld. G. zelf werd gearresteerd op een boerderij aan de Aaismeerderweg, waar hij als arbeider werkte. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. De verdachte was reeds vroeger met de Justitie in aanraking ge weest voor een aantal diefstallen. In de toestand van de beide slachtoffers is enige verhetering Ingetreden. De Rijkspolitie in de gemeente Maasniel heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de vrachtrijder H. uit Culenborg, die Maandag j.l. niet minder dan een en twintig paarden in de afgesloten ruimte van een veevervoerwagen vervoer de. In de omgeving van Maas niel, opende de vrachtrijder, ver ontrust door het lawaai dat de diere.i maakten, de wagen. Het bleek toen, dat reeds vier paarden waren gestorven, terwijl enkele andere in zwijm lagen. H. die de dieren uitlaadde, verloor zelf het bewustzijn. De Rijkspoli tie kwam ter plaatste en waar schuwde een arts. De vrachtrijder kwam later weer bij. Hij kreeg een proces-verbaal wegens dieren mishandeling. „Johan van Oldenbarnevelt" gedebarkeerd. eindelijk de samba. „Ay, ay, ay Maria, Maria de Bah'ia"; onwillekeurig gingen de benen van de honderden aan de railing van de „Johan van Olden barnevelt", die gistermorgen ge debarkeerd werd, heen en weer op de tonen van deze pittige samba. Bfj iedere aankomst van een troepentransportschip hadden de thuiskerende militairen om de samba gevraagd, maar altijd weer bliezen de muziekcorpsen vrolijke marsen. Het trompetters korps van de Huzaren van Boreel heeft hieraan een eind gemaakt en bracht op de kade samba's ten ge hore, geheel in stijl, met de in strumenten, die voor deze Zuid- Amerikaanse muziek nodig zijn. En het succes was groot. De Johan van Oldenbarnevelt heeft ruim 2100 militairen en hun vrouwen en kinderen naar Neder land gebracht. De Portraouth Citadelband zal vanmiddag van half vyf tot vyf uur bij de Noodkerk te Westkapelle concerteren. de heer Schipper over de totale kosten van de sociale verzekerin gen. Voordat men overgaat tot de stelling dat door deze ver zekering het reële loon van de werknemer wordt verlaagd, wil de hij eerst eens nauwkeurig vast laten stellen wat men pre cies onder kosten der sociale verzekering verstaat. Doet men dit niet, dan zal men altijd langs elkaar blijven praten. Het feit, dat deze verzekeringen in totaal 156 dagen zal duren, houdt, vol gens deze spreker, in, dat men de grote kern van het personeel onder deze regeling zal laten vallen. Hij achtte een eminent belang, dat èn werkgevers èn werknemer deze verzekering moeten betalen. Hij hoopte dat het voor vele bedrijfstakken mogelijk zal zijn de periode voor de wachtgeld regeling te verlengen tot meer dan acht weken. De heer Vixseboxse (C.H.) was van mening, dat men de werkgever er belang bij had moeten geven om de werkloos heid in zijn onderneming zo veel mogelijk te beperken. Er moet ook controle zijnop de werkgevers, opdat zy niet bij de minste slapte in hun bedrij ven het personeel onder de wachtgeldregeling laten vallen. De heer Lieshout (K.V.p.) die erg lang sprak was van mening, dat de invloed van de Overheid in belangrijke mate beperkt moest worden. De heer Oosterhuis (Arb.) was van mening, dat dit wets ontwerp een belangrijke bij drage was tot het maken van een sluitend systeem van de sociale verzekeringen. Door dit wetsontwerp worden de werk nemers aan de bedrijven gebon den. Daarom vond hij het niet billijk dat ook de werknemers aan de premie moeten betalen. Ook vond hij het onjuist, dat er een verschil in uitkering werd gedaan, al naar gelang de burgerlijke staat van de betrok kene. Nadat nog enkele heren op merkingen hadden gemaakt kwam 's avonds minister Joekes aan het woord om de sprekers te beantwoorden. Hij merkte op, dat dit ontwerp een zeer be langrijke stap naar grotere so ciale zekerheid is. Het verschil in de percentage der uitkeringen naar gelang van de burgerlijke staat, dient z.i. gehandhaafd te worden, om dat anders de financiële gevol gen niet te overzien zouden zijn. Da bedrijfsvereniging kan de termijn van 8 weken gedu rende welke wachtgeld wordt uitgekeerd, verlengen, daarvoor zou de gehele periode van 21 weken voor wachtgeld en werk loosheidsuitkering samen, gro ter kunnen worden. De minister vond het niet noodzakelijk dat de loongrenzen gelijk worden gesteld b.v. op f6000.—. De invoering zal niet geschie den vóór 1 Juli 1950, in ieder geval begint dan de premie heffing. Na re- en dupliek werd het Alleen de C.P.N. kreeg aanteke ning te hebben tegengestemd. TERAARDEBESTELLING Ds J. FRAANJE. Zeer grote belangstelling. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van ds J. Fraanje, in leven predikant by de Geref. Gemeente te Barneveld, op de nieuwe begraafplaats ter aarde besteld. Vooraf werd in de kerk der Geref. Gemeente een rouwdienst gehouden. Deze kerk, welke on geveer 1300 personen bevatten kan, was overvol; nagenoeg alle predikanten der Geref. Gemeen ten waren aanwezig. Ds A. van Stuyvenberg sprak de gedach tenisrede uit, waarna nog ver schillende anderen de nagedach tenis van de overledene eerden. Een stoet van ruim twee ki lometer volgde de overledene naar zijn laatste rustplaats. Langs de wegen stonden hon derden belangstellenden. Op de begraafplaats moesten luidspre kers aangebracht worden om de naar schatting vier- tot vijfdui zend belangstellenden te be reiken. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds Kok namens de classis Bar neveld, ds Ligtenberg namens het curatorium; ds Rijksen na- wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd, mens de Generale Synode en ds de Wit namens de Particuliere Synode van het Zuiden. Nieuwe weg tussen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen officieel geopend. Gistermiddag is de nieuwe be tonweg, die de verbinding vormt tussen Oost- en West- Zeeuwsch-Viaanderen officieel geopend. De heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, verrichtte de plechtigheid door het weg schuiven van een hek. Aanwezig waren voorts de heer C. Hamelink, lid Ged. Sta ten; ir H. D. J. Swaters, hoofd- ing.-dir. van de Prov. Water staat; ir J. A. Hofwegen uit Terneuzen; de heer J. W. Ma- sure, technisch-hoofdambtenaar, het bestuur van het Waterschap De Dijckmeesterpolder; Burge meester en wethouders van Phi lippine; de heer H. R. Heerema, Inspecteur der Domeinen; ir Denis, directeur van de Z.V.T.M.; commandanten van de Rijks politie en marechaussée en veel belangstellenden. Na een wandeling over de nieuwe weg begaf het gezelschap zich naar Philippine, waar in het restaurant van de heer Wis- kerke de plechtigheid besloten werd. HISTORISCHE DAG VOOR WEST-DUITSLAND. Het nieuwe Westduitse parlement heeft gisteren te Bonn zijn eerste zitting gehouden, waarmede het formele bestaan van de Westduitse republiek is ingeluid. Karl Arnold, de eerste minister van de staat Rijnland-Westfalen werd gekozen tot voorzitter van de Bondsraad. Het was gisteren voor Weste lijk Duitsland een historische dag. In Bonn woei van de open bare gebouwen de zwart-rood- gouden vlag. In de vergaderzaal van de Bondsraad hingen de vlaggen van de staten naast die van de bondsrepubliek. Ook de Berlijnse beer ontbrak niet en dit werd opgevat als een bewijs van de opvatting, dat Berlijn de twaalfde staat van de bonds republiek is, ondanks de weige ring van de gealliëerden Berlijn als zodanig te erkennen. De nieuwe volksvertegenwoor diging is het eerste vrijelijk ge kozen Duitse parlement, sedert Hitier een eind maakte aan de republiek van Weimar. Het nieuwe orgaan zal de eerste Duitse regering vormen na het door de gealliëerden vernietigde Derde Rijk. Deze regering zal echter nog beperkt blijven tot het Duitsland ten Westen van de Elbe. EENHEID. In zijn inaugurele rede drong Arnold aan op eenheid tussen regering en oppositie in kwes ties van buitenlandse politiek, op spoedige gelijkberechting van Duitsland in internationaal op zicht en op matiging bij het naar voren brengen van nationale eisen. Hij noemde de bondsraad een bemiddelaar tussen de fe derale regering en de staten en een rem op de politieke harts tochten. De christen-democraat dr Koehler werd gekozen tot pre sident van de Bondsdag (Twee de Kamer), die enige uren na de inauguratie van de bondsraad bijeen kwam. De 73-jarige Paul Loebe sprak de openingsrede uit. Hij hield een pleidooi voor het herstel van de eenheid met Berlijn en met de Oostelijke zone en voor de integratie van Duitsland in Europa als gelijk gerechtigde. Genationaliseerd Brits transport bedrijf werkt met verlies. Het Britse genationaliseerde transport spoorwegen, weg- diensten, dokken en waterwegen heeft in het eerste jaar, dat het in bezit was van de staat, een ver lies van 4.733.000 pond sterling opgeleverd. Het Duitse volk wenste niets liever dan de vrede, zei Koehler, en hij sprak de hoop uit, dat „uit deze taak van het werken voor een nieuwe Europa" een nieuw Duitsland van recht en rechtvaardigheid zou mogen verrijzen. Na deze woorden klonk het laatste deel van Beet- hovens vijfde symphonie. De Chr.-democratische partij, de grootste partij in West-Duits- land, heeft te Bonn besloten de candidatuur van prof. Heuss voor het presidentschap te steunen. Daar prof. Heuss de steun van zijn eigen partij, de vrije demo cratische partij, geniet, acht men het vrijwel zeker, dat hij tot de eerste president van West-Duits land zal worden gekozen. Lijk van 59-jarige Amsterdammer op heide gevonden. Op de heide nabij Laren heb ben militairen, die daar aan het oefenen waren, het lijk van een 58-jarige Amsterdammer gevon den, die sinds Donderdag j.l. werd vermist. Op het lijk, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde en minstens vijf dagen daar moet hebben gelegen, werd een porte feuille met een paar duizend gul den gevonden. Er werden geen sporen van ge weld aangetroffen. Zo'n heel nauw boord Tijdens het uitspreken van een rede te Standerton was de eerste-minister van de Zuid- Afrikaanse Unie, dr D. F. Ma- lan, tengevolge van een plotse ling optredende geheugenissto- ring genoodzaakt, deze rede en kele minuten te onderbreken. Een geneeskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat een knellende halsboord oorzaak van deze tijdelijke in dispositie is geweest. Dr Malan mag in het vervolg geen hoge en stijve boorden meer dragen. In Februari j.l. is Malan te Kaapstad in de Volksraad iels dergelijks overkomen. AAGTEKERKE. Klinkers worden uit de wegen gehaald en naar elders vervoerd. Dinsdagmiddag kwam de raad bijeen. Na de beëdiging van de raadsleden wenste de voorzit ter hen geluk en riep Gods ze gen in over de arbeid, die wacht. Wethouder W. de Visser deelde mede niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. Na gehouden stemming werd tot wethouder gekozen de heer S. Wisse en herkozen de heer P. de Visser Cz. De voorzitter dankte de heer W. de Visser voor zijn werk ge durende 10 jaar als wethouder, waarop deze de voorzitter dank te voor de aangename samen werking. Besloten werd f 20 beschik baar te stellen voor een wapen schildje in de Statenzaal te Middelburg. De nieuwe politie verordening werd m.a.s. aan genomen. De gemeenterekening 1948 werd de raad aangeboden. Besloten werd de bijdrage voor onderhoud kerktoren door kerk voogdij te brengen op f 30 per jaar. Een schrijven betreffende de tandheelkundige verzorging op de scholen werd voor ken nisgeving aangenomen. In de rondvraag vroeg wet houder de Visser naar de wijzi ging hondenbelasting. Deze zaak zal worden aangehouden tot de behandeling der begro ting. Ook vroeg hij naar ge ruchten over de keuring der huisslaehtingen, waartegen de raad zich krachtig zal verzet ten. De heer S. de Visser vroeg, of de uitbreiding van het water leidingnet nog vordering maakt. Dit stuit af op gebrek aan ma teriaal. Als er materiaal komt, is Aagtekerke eerst aan de beurt, aldus de voorzitter. De heer Willemse vroeg hoe het staat met het opbreken van de straatwegen, aangezien het voorkomt, dat de klinkers uit de wegen worden gehaald en naar elders worden vervoerd. Dit is volgens spr. (en ook de andere leden stemden hiermee in), zeer pijnlijk, daar voor de wegen straatbelasting moet worden betaald, terwijl de klin kers, die nog zeer goed zijn, er uit gehaald worden. Al het mogelijke zal gedaan worden, om zulks tegen te gaan. KRUININGEN. Wordt de strijdbijl weer opgegraven? Na de benoeming van de nieuwe wethouders, de heren C. Ligthart Schenk (C.H.) en P. A. H. Polderman (V.V.D.), richtte de voorzitter zich tot de aftredende wethouders in har telijke bewoordingen en dankte hen voor de prettige samen werking. De heer Burkunk dankte de voorzitter wederkerig voor de samenwerking voor de belangen van Kruiningen Hansweert en Oostdijk. Hij wraakte het in een vurig betoog dat de meerderheid van de raad geen Hansweertsewethouder heeft gekozen. „De strijdbijl, die begraven was zal weer opgegra ven worden en wij zullen hem hanteren", aldus spreker. Ook de heer Suij dankte voor de aangename samenwerking in B. eri W. Daarna volgde sluiting. KRABBENDIJKE. Raadszitting werd verdaagd. De raad dezer gemeente, die op Dinsdag in openbare zitting bijeen zou komen, is na de be noeming der nieuwe wethouders en de beëdiging der raadsleden, verdaagd tot volgende week in verband met het sterfgeval van burgemeester W. C. Sandberg tot Essenburg. De twee wethouders, de heer W. P. Gebraad (C.H.U.) en G. v. Velzen (S.G.P.), zijn beide her kozen. Er stond een lege zetel aan de tafel, waaraan B. en W. ple gen te zitten tijdens de raads vergaderingen. Het was de zetel van jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, die nimmer deze plaats meer zal innemen en tot wiens nagedachtenis gistermid dag een plechtige buitengewone raadsvergadering werd belegd. Herdenkingsrede van Wethouder j. W. Kögeler. Nadat wethouder Kögeler, die de vergadering presideerde, had verzocht enige ogenblikken stil te te betrachten ter nagedach tenis van Middelburgs eerste burger, sprak hij een rede uit, waarin hij herinnerde aan de raadsvergadering van gisteren, na afloop waarvan hy het over lijden van de burgemeester had vernomen. Wat diens ledige plaats betekent, zo vervolgde spr., is in de korte spanne tijds, nu na zijn overlijden niet ten volle te realiseren. We hebben slechts het gevoel van een groot en smartelijk verlies, wij staren in verbijstering op de ledige plaats in het besef, dat wij iets missen, dat feitelijk niet gemist kan worden. De heer Kögeler zei verder, dat niet alleen de gemeente een groot verlies heeft te betreuren, doch dat het ver lies en de smart voor het gezin van jhr Sandberg groter is. Spr. gaf uiting aan de gevoelens van hartelijk en innig meeleven met het burgemeestersgezin, waar over thans de schaduw van de dood is gevallen. Verder sprak de wethouder woorden van deel neming tot de familie van de overledene en herinnerde aan zijn eerste kennismaking met jhr Sandberg en aan de instal latie op 5 November 1946. „We hadden in burgemeester Sandberg een man gekregen, die Middelburg waardig was en we zijn in onze verwachtingen niet teleurgesteld." De wethouder gaf verder een kort overzicht van hetgeen de burgemeester heeft gedaan voor de weder opbouw van de sad, want, zei hy, jhr Sandberg had zich als ideaal gesteld Middelburg weer een waardige plaats te hergeven als hoofdstad van Zeeland. Spr. roemde de leiding van de bur gemeester in Tie raadsvergade ringen en zijn belangstelling voor het lot van de burgerij. De burgemeester leefde als het ware midden onder zyn volk en gaf zich daaraan geheel, met terzijdestelling dikwijls van eigen belangen en de genoegens van het gezinsleven. Ook de wethouders verliezen in hem een vriend en raadsman. Spr. besloot: We buigen onder dit alles het hoofd, want God heeft het gedaan en die geloven zeggen: Zijn doen is enkel ma jesteit, ook al begrijpen we het niet. Moge God Zich ontfermen over zijn echtgenote, zijn gezin en familie, maar ook over onze stad, die in hem verliest een burgemeester, die Middelburg lief had en tot het laatste van zijn leven haar belangen heeft bepleit en voorgestaan. ACHTING EN WAARDERING. Namens de raad sprak het oudste lid, de heer I. van Loo, die zei, dat het verscheiden allen vervulde met diepe ont roering en smart. Hij sprak de hoop uit, dat de familie troost zal vinden bij Hem van Wie alle troost uitgaat. Het vertrou wen in de burgemeester, aldus de heer van Loo, is niet be schaamd geworden: hij heeft steeds op de bres gestaan, waar door hy de achting en waar dering van alle inwoners heeft verworven. Tenslotte sprak de gemeente secretaris, de heer J. Ph. Koene, mede namens het gemeente- personeel en zei, dat de burge meester alles had gegeven om de geteisterde stad weer op te bouwen en dat hem daarvoor niets te veel was. Steeds zat hij vol met initiatieven. Steeds wist hij te stimuleren, overal lag zijn interesse, zyn zoeken naar ver beteringen voor zijn stad en haar bevolking. Ontroerd sprak de heer Koene hierna enkele persoonlijke woorden ter nage dachtenis van zijn chef, met wie hy immer nauw samenwerkte en waardoor het de secretaris persoonlijk, zoals hij zei, zeer zwaar valt de burgemeester te moeten missen. Spr. zei tenslotte: De grote werkkracht, die hij in het he laas zo korte burgemeesterschap aan deze gemeente heeft kun nen en willen geven, is voor onze gemeente en haar inwoners wel zeer vruchtdragend ge weest. Dit moge zijn gezin en onze gemeente tot troost strekken. De raadszitting werd bijge woond door enkele familieleden van de overledene, de griffier der Staten, dr B. D. H. Tellegen, en mr J. M. Pilaar als vertegen woordigers van het Prov. Be stuur en door vele leden van het gemeentepersoneeL KAPELLE. Voordat de verkiezing van de wethouders plaats vond, sprak nog de heer Tramper. Hij vond de verhouding van de politieke groepering van het college van wethouders niet goed, zonder nochtans iets op hun werk af te willen dingen. Hij zou graag zien dat er een wethouder van de linkse par tijen in het college zitting zou hebben. Na de, reeds gepubliceerde, benoemingen werd besloten een 5e en 6e wijziging in de begro ting 1948 aan te brengen. Hierna volgde de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school te Kapelle. De heer H. W. van Cruyningen te Oost- kapelle werd m.a.s. benoemd. NW.- EN ST. JOOSLAND. De linkerfractie geen wethouderszetel. Wegens ziekte van de burge meester en het ontbreken van wethouders werd de Raad van N.- en St. Joosland gepresideerd door het oudste lid in jaren de heer P. W. de Lange. Voor de wethoudersbenoeming hield de heer v. Nimwegen (Arb.) voor de verkiezing een uitvoerig pleidooi om een wethouder te benoemen van de P. v. d. A. Niettegenstaande deze uiteen zetting werden twee rechtse wethouders benoemd. Na de verkiezing der wethouders sprak de inkerraadsfractie zijn afkeu ring uit over de gevolgde han delwijze. Tegen annexatie van grond door de gemeente Arne- muiden was de Raad zeer ge kant. De leden van de raad S. Janse Jzn. en C. v. Nimwegen zullen in beroep gaan bij de Mi nister over het toewijzen van een woningwetwoning. Bezwaar schriften schoolgeld van A. W. de Klerk en C. de Dreu werden afgewezen, eveneens bezwaar schriften strr atbelasting van wed. F. Crucq en J. J. Verhulst. De bezwaarschriften van de wed. J. van Dalen en de wed. H. v. LeerdamKnoop zullen, aan een nader onderzoek wor den onderworpen. Een verzoek om subsidie van de R.K. Blin- denraad „St. Antonius van Pa dua" te Eindhoven werd afge wezen. Ter financiering van de bouw van drie woningen en het bestratings- en rio'eringswerk werd een kasgeldlerdng aange gaan groot f 70.000 voor de duur van ten hoogste één jaar met het Bankierskantoor Staal Co. te 's-Gravenhage door tussen komst van dc N.V. Midden- standsbank te Middelburg, met welke laatste bankinstelling te vens een deposito-overeenkomst werd aangegaan. VROUWENPOLDER. Slechte toestand van Gapingse en Korteweg. Dinsdagavond kwam de raad bijeen. Tot wethouders werden herko zen de heren N. Mesu (A.R.) en S. de Visser (A.R.) resp. met 6 en 4 stemmen. De heer A. P. Wou ters kreeg 3 stemmen en J. Francois 1 stem. Bij de rondvraag vestigde de heer Wouters de aandacht op slechte gedeelte in de Gapingse weg. De heer Langebeeke vroeg inlichtingen over de verbouw van de Chr. school te Vrouwenpolder, de heer Sturm bracht de slechte toestand van de Korteweg ter sprake en de heer Francois pleitte voor een rijtoér voor ouden van dagen. De tocht van Koningin Juliana en Prins Bernhard door Bra bant, die gisteren beëindigd werd, is een jubeltocht gewor den. Onder meer werden be zocht: Tilburg, Best, Middel- beers, Oosterhout, Lage-Zwaluwe en Sleeuwijk, waar de Vorste lijke personen afscheid namen. Gedelegeerden van d'e Ronde Tafelconferentie bezoeken de laatste dagen verschillende de len van ons land. Gisteren werd een bezoek gebracht aan Twen te. Dr Plesman, de president directeur van de K.L.M., vierde gisteren zijn 60ste verjaardag. Het troepenschip „Waterman" wordt in de komende nacht te Rotterdam verwacht. De ont scheping zal Vrijdag om 9 uur beginnen. Richard Strauss, de beroemde 85-jarige componist, verkeert in levensgevaar. Hy is reeds enige tijd ziek. Te 's-Gravenhage vloog een wiel van een motor met zijspan. De bestuurder werd tegen een lan taarn geslingerd en overleed aan de verwondingen. Een soldaat uit Riemde, te Maastricht in garnizoen, is in de Maas ver dronken bij het zwemmen. De hotels, restaurants enz. mogen nu ook buiten het ontbijt kaas verstrekken aan de gasten. Een aantal van Gogh-schilde- rijen zullen straks in New-York te bezichtigen zijn. En Zaan dam heeft straks weer een vee markt. In Pretoria is iemand die examen deed voor mijn- bestuurder tot 25 pond boete veroordeeld omdat hij spiekte. Wanneer men ons gesnapt had, waren we geld tekort gekomen. SEROOSKERKE (W.). Wethouders Goedbloed en Allaart dertig jaar raadslid. Dinsdagmiddag vergaderde da raad. Na de opening met gebed legden alle raadsleden de vereiste eden af. Burgem. Dregmans feliciteerde alle leden met hun benoeming en richtte zich in het bijzonder tot de beide wethouders, de heren Goedbloed en Allaart, die dezer dagen 30 jaar zitting hebben in de raad. De heer Allaart is 22 jaar wet houder geweest en de heer Goed bloed 19 jaar. Beide heren dank ten de voozitter voor- de hartelijke woorden tot hen gericht. Vervolgens werden de wethou ders beide met 6 stemmen en 1 blanco herkozen. Aan de hger J. A. de Ligny werd vergunning verleend tot het leggen van een tegeltrottoir rond een benzinepomp. f 20.werd beschikbaar ge steld voor het aanbrengen van een wapenschildje in de gerestaureer de Statenzaal. Het voorstel van B. en W. om toe te treden tot de gemeenschap pelijke regeling schooitandverzor- ging Walcheren werd na enige discussie aanvaard. Een subsidie aanvraag van een Katholieke Blindenzorg werd afgewezen. Tenslotte werd de gemeentebe groting voor 1950 aangeboden. BONNENLIJST geldig van 11 t/m 24 Sept. 1949. Voedingsmiddelenkaart 900909 301 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees. 302 Vlees (A, B): 300 gr. vlees. 303 Vlees (D): 100 gram vlees. 306 Alg. (A, B): 200 gr. kaas of 250 gr. kostloze kaas. 312 Alg. (B)200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 307 Alg. (A, B): 125 gr. koffie. 314 Alg. (D): 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bon nummers geven de kaarten aan, waarop de desbetreffende bon nen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZE, ZD, MD, mf, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Z. De bonnen 285, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 295, 296, 297, 298 en 299 Algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen worden vernietigd. Verliezen Nederlandse strijdkrachten. De totale verliezen der Neder landse strijdkrachten in Indonesië sedert het ingaan van de ordec tot het staken der vijandelijkhe den op Java en Sumatra tot 1 September zijn gestegen tot 19 doden, 55 gewonden en 2 vermis ten, aldus wordt uit gezaghebben de Nederlandse bron vernomen. Voor het ingaan van deze order bedroeg het aantal doden gemid deld 30 per week. De begrafenis van Middelburg's Burgemeester. De begrafenis van de burge meester van Middelburg, jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, zal plaats vinden vanuit het woonhuis aan de Seissingel. De stoet zal langs het tijdelijk stadhuis aan de Wagenaarstraat gaan, waar het personeel van de gemeente zich zal aansluiten. De raadsleden zullen niet in de stoet meegaan, doch op de Be graafplaats aanwezig zijn. Verder kan nog worden mee gedeeld, dat Zaterdag van alle gebouwen der gemeente de vlag halfstok zal waaien, welk voor beeld vermoedelijk door vele inwoners van Middelburg zal worden gevolgd. V.V. „ZUID-BEVELAND", GOES. Veiling van 7 September. Zigeunerin 5—18, Ellisons Oranje 533, Manks Codlin 5 18.50, Transp. de Cronsel 5 18, Signe Tillish 57.50, James Griève 635, Early Victoria 5 11, Codlin Keswick 511, Jacq. Lebel 511, Triumph de Vienna 639.80, Br. Hardy 639.30, Br. Lebrun 518.60, Br. d'Aman- lis 3.5015, Br. Durandeau 4 19, Seign. d'Esperen 519.10, Will. Duchesse 332.90, Maagde peren 319.30, Clapp's Favorite 719, Bonne Louisse d'Avr. 8— 26.60, Herzogin Elsa 420.15, Spaanse Wijnpeer 618, Reina Victoriapruimen 622, Reina Claude Verte 1030, Reine Claude d'Althan 626, Abri- koospruimen 617, Jefferson 6 21, Rode Eierpruimen 617, Druiven 6778, Bramen 3239, alles per 100 kg. Komkommers I 20-24, idem II 1624, idem III 1016, Bloemkool I 3344, idem II 1628, idem III 1012, Kropsla 3,5024, Meloenen 15 44, alles per 100 stuks. Augur ken 1697, Andijvie 1425, Uien 611, Groene kool 16—27, Rode kool 5,506.50, Stoksnij- bonen 20—40, Pronkbonen 22, Rentegevers 5863, Stokprin- cessen 63, Dubb. Princesse- bonen 2246, Saxabonen 40 42, Spekbonen 28, Tomaten 16 19, Aardappelen 58, alles per 100 kg. Selderij 1.502.50 per 100 bos. DE BILT ZEGT: Gedeeltelijk bewolkt. Gedeeltelijk bewolkt en bijna overal droog weer. Matige wind uit Westelijke richtingen. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1