ZEEUWSCH DAGBLAD L Kikkers in de melk. De Nederlandse troepen weg uit Midden-Java. Raad vail Goes herdacht Jhr Sandberg tot Essenbiirg. B. en W. van Middelburg in beroep tegen beslissing van Gei Staten. Gemeenteraden van Middelburg en Viissingen herkozen wethouders. NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het zou in strüd zijn met de opzet en basis der R.T.C. Von Manstein wist van de Jodenmoorden af. Wethoudersverkiezingen in Zeeland. Middelburgse raad voerde nog een principieel debat. In memoriam Jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 20Ö9; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1350 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 7 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.02 u., onder 19.13 u. Maan op 19.41 u., onder 6.54 u. Hoogwater op Donderdag 8 Sept. Vlissingen: 2.38 u. 2.07 m., 14.44 u. 2.04 m. Terneuzen: 3.06 u. 2.23 m., 15.14 u. 2.20 m. Wemeldinge: 4.23 u. 1.79 m., 16.37 u. 1.65 m. Zierikzee: 4.14 u. 1.53 m., 16.20 u. 1.38 m. "D ij de opening van de Kon. tj Nederlandse Jaarsbeurs te Utrecht, heeft de directeur, Mr J. Milius, een rede gehouden, waarin de sombere toon over heerste. Wij bevinden ons, aldus de spreker, wat onze economische situatie betreft in de mist. En wel in een zeer dichte mist. De handelsbetrekkingen zijn dermate gecompliceerd, de va lutaverhoudingen zo onzeker en de productie- en consumptie verhoudingen van die aard, dat in economisch opzicht het beeld zeer vaag is en de weg naar de toekomst, in nevelen is gehuld. [Ie toestand is dus ver van gunstig. Maar welke houding moeten wij daartegenover nu aanne men? Die van de sombere en teleurgestelde zwartkijker, die alleen de negatieve en onaange name gevolgen van de huidige wereldsituatie vermag te ont dekken of die van de onver moeibare werker, die zoekt en vecht om in de gegeven situatie ondanks alle moeilijkheden, die zich op de weg bevinden en on danks het feit, dat de toekomst nog zo weinig uitzicht biedt, opgewekt zijn taak opvat, en in alle omstandigheden tracht het beste er van te maken? P deze vragen gaf Mr Milius het volgende antwoord: „Ik denk in dit verband aan het verhaaltje van de twee kik kers, die in een pan met melk waren gevallen en van welke de pessimist geen moeite deed om zich daaruit te werken, omdat zijn geval hem toch hopeloos toescheen, terwijl de ander, de optimist, net zo lang met zijn poten in de melk sic eg tot deze tot boter was geworden, waarna hij welgemoed uit de pan sprong. Welke kikker moeten wij nu tot de onze maken? De keuze is m.i. niet moeilijk. Natuurlijk mag niet by de pak ken worden neergezeten. Ver beten moet worden voortgegaan en nimmer mag de indruk wor den gewekt, dat er ook maar ergens van verslapping sprake is. Ik kies dan ook de optimisti sche kikker tot mijn mascotte." \SJ ij hebben aan een mascotte, droeve uiting van voort woekerend bijgeloof, geen be hoefte. Maar overigens achten wij de keuze van Mr Milius volkomen juist. Wij mogen, hoe moeilijk de omstandigheden ook mogen zijn en hoe weinig perspectieven zich hier mogen openen, niet bij de pakken gaan neerzitten. God eist van ons, dat wij zul len arbeiden. In het zweet van ons aanschijn. Dat we, onder in roeping van de zegen des Hee- ren, al onze krachten zullen ge bruiken. Dat we ook op dit ter rein met de ons geschonken ta lenten zullen woekeren. De zegen des Heeren maakt rijk. Het is te vergeefs wan neer wij arbeiden, zo God zijn hulp aan 't werk ontzegt. Volgens United Pres, zonden welingelichte kringen te Batavia medegedeeld hebben, dat inlêidendo besprekingen zijn begonnen over het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit de gebieden rond Soerakarta en Banjoemas op Midden-Java. Zy beschikten nog niet over nadere bijzonderheden. Nederlandse gezaghebbende krin gen wensten geen commentaar te leveren op deze berichten, die ook spraken over de inschakeling van het republikeinse civiel be stuur. De woordvoerder van de repu blikeinse delegatie deelde naar aanleiding van deze suggestie mee, dat het republikeinse civiele bestuursapparaat in staat is, gro te delen van miaden-Java zonder moeilijkheden administratief in beheer te nemen, indien een tijd schema wordt opgesteld voor een geleidelijke overdracht. Inmiddels is mr Wongsoneg„.o, voorzitter van de republikeinse vertegenwoordiging in de centrale gemengde commissie, uit Djogja naar Soerakarta vertrokken, om aldaar besprekingen te voeren over de wijze, waarop de terug gave van de stad aan de republiek zal geschieden. Te Djogja wordt de mogelijkheid, dat deze over dracht reeds in September ge schiedt, niet uitgesloten geacht. Later werd meegedeeld, dat men in gezaghebbende Nederland se kring er de nadruk op legde, dat het hier niet enkel en alleen een teruggave van zekere gebie den aan de republikeinse regering zou betreffen, doch meer het in sluiten van steden zoals Soera karta, Madioen, Kediri en Blitar in de republikeinse patrouillezo- De openbare aanklager in het proces legen de voormalige Duit se veldmaarschalk Von Manstein heeft gisteren een getuigenis van de ter dood veroordeelde kolonel der S.S. Willy Seibesrt voorge lezen, waarin deze verklaart van Von Manstein persoonlijk het IJzeren Kruis eerste klasse te hebben ontvangen. Seibert maak te deel uit van de S.S.-groep D, die meer dan 90.000 personen heeft vermoord. In een rapport van deze S.S.- groep aan von Manstein was de veldmaarschalk ervan in kennis gesteld, dat De Krim „van Joden bevrijd" was. In sobere bewoordingen gaf de aanklager een verslag van de uitroeiing van de Joden. Von Manstein moet van deze moordpartijen geweten hebben door het lezen van een -rapport van legerofficieren, die erover klaagden, dat de massamoorden openlijk in het gezicht van de troepen werden uitgevoerd. Maar daarnaast staat, dat de luiaard, die in vadsige rust zijn tijd doorbrengt en die allerlei vermeende of werkelijke beren op de weg ziet, gescheurde kle ren zal dragen. De kikker in de melkkan ons ten voorbeeld zijn. WAAROM ZO'N HAAST? Het Bataviaasch Nieuwsblad noemt de plotselinge aandrang, die door sommigen wordt uitge oefend, om maar vast vooruit te lopen op de algehele terugtrek king van de Nederlandse troepen en over te gaan tot de ontruiming van Solo, de residentie Banjoe mas. enz. wel zeer in strijd met de ganse opzet en de basis van de R.T.C. om nog voordat ginds ook maar iets beslist is reeds over te gaan tot uitvoering van datgene, waarvan de procedure nog dient te worden overeengekomen. Het blad stelde de vraag: Waarom deze haast? Wij mogen niet blind zijn voor het feit, dat vlak naast de deur een deel van de republikeinse troepen onder recalcitrante leiders de grofste misdaden begaat tegen de bevol king en haar welvaart. Verstekeling in de financieel- economische commissie vergadering. Toen de plenaire vergadering van de financieel-economische commissie der R.T.C. enige tijd bezig was, ontdekte een lid van de Nederlandse delegatie een ge heel onbekend gezicht en vroeg aan zijn medeleden, wie de onbe kende was. Niemand bleek hem te kennen en bij navraag verklaarde de on bekende journalist te zijn, die zich verborgen had in de menig te van financieel-economische deskundigen en adviseurs. De journalist werd verwijderd onder algemene hilariteit. Ethiopië vraagt uitlevering Badoglio en Graziani. De Abessijnse gezant te Lon den heeft heden een bezoek aan de Italiaanse ambassadeur ge bracht om de uitlevering van de voormalige maarschalken Pietro Badoglio en Rudolfo Grazziani te vragen. Badoglio was de Italiaanse op perbevelhebber gedurende de in vasie van Ethiopië en Grazziani was gouverneur-generaal en on derkoning van het land. De Abessijnse regering acht hen verantwoordelijk voor „de syste matische terreur tijdens de be zetting". BOERDERIJ IN BRAND. Gistermorgen brak brand uit in de boerderij, bewoond door de landbouwer Heitmeier te Eel- werd bij Appingedam. Het dorsen was juist afgelopen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De gehele voorraad koren was in de schuur, die geheel uit brandde, opgeborgen. De nieuw samengestelde ge meenteraden zijn gisteren voor het eerst bijeen geweest, in de eerste plaats ter verkiezing van wethouders. Artiemuiden: herkozen de he ren J. Polderdijk C.H.) en Joz. Siereveld (Vrije lijst). Borssele: gekozen J. Walhout Jobzn (Gem. Belang) en W. van 'tWestende (K.V.P.). Domburg: J. de Visser Lz. (A.R.) en P. Brand (P. v. d. A.) Driewegen: herkozen W. van Waarde (C.H.) en J. van Oosten (P. v. d. A.) Eilewoutsdyk: herkozen J. Oele en J. de Dreu (beiden C.H.) Grijpskerke: herkozen A. Ge- schiere Jhzn (A.R.) en P. Schoe (Gem. Bel.). Heinkenszand: herkozen C. Nijsse Gzn en C. Dellebeke (bei den Gem. Belang). Hoedekenskerke: J. Beulens en M. Steyn (beiden K.V.P.). Kapelle: herkozen J. Balken ende en B. de Jager. Kerkwerve: J. der Weduwen (V.V.D.) en D. v. d. Wekken (A.R.). Dhr J. der Weduwen werd als loco-burgemeester aan gewezen. Kloetinge: J. Straub (C.H.) en J Q. C. Lenshoek V.V.D. Kortgene: C. L. Maas (C.H.) en P. J. Bom (P. v. d. A.). De voorlopige raad besloot G.S. te verzoeken alsnog een derde wet houder te mogen benoemen. Koudekerke: J. Jasperse (C.H.) en J. de Kroo (A.R.), beiden her kozen. Kruiningen: P. A. H. Polder man (V.V.D.) en C. Ligthart Schenk (C.H.). Meliskerke: Jac. Franke (S.G.P.) en IC Dekker (C.H.). N- en St.-Joosland: J. Kwek- keboom (A.R.) en P. W. de Lan ge (C.H.). Nisse: I. Jansen en I. Luteyn (Herv. kiezers), beiden herkozen. Oosterland: C. M. Zeyler (V.V.D.) en J. J. G. Brouwer (A.R.). Oostkapelle: Z. Maljaars (Herv. kiezers) en A. L. Louws (A.R.). Ovezande: J. Oostdijk en M. J. de Jonge (K.V.P.) herkozen. Oudelande: C. Douw (A.R.) en J. Dees (C.H.). De heren Buijs, Van Melle en Roosc als wethouders gekozen. Gisteravond vergaderde ook de gemeenteraad van Goes. Dadelijkna de opening, her dacht de voorzitter het overlijden van Jhr Sandberg tot Essenburg, burgemeester van Middelburg, die in een zeer moeilijke tijd een tijdlang waarn. burgemeester van Goes was en zich in die korte periode hier zeer bemind maakte. Van harte werd hem de be noeming in Middelburg gegund. Gods wegen zijn echter ondoor grondelijk. Slechts kort is het hem vergund geweest Middelburg te dienen. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw en zijn zeven jonge kinderen. Moge het hun een troost zijn, dat hij als een zeer bemind burgemeester in het harnas is gestorven. Deze woorden werden door de Raad staande aangehoord. Nadat vervolgens de leden wa ren beëdigd, wenste de voorzitter hen geluk met hun benoeming. Belangrijke problemen zullen de aandacht vragen. Hij sprak de Ritthem: W. Boogaard (C.H.) en J. Cevaal (C.H.). Serooskerke (W.): W. C. Al- laard (C.H.) en A. Goedbloed (A.R.). 's-GravenpoIder: J. de Schip per (C.H.) en A. Hoogesteger (S.G.P.) 's-IIeer Abtskerke: W. Min- naard en M. H. van Liere (Herv, kiezers). 's-Heerenhoek: E. Spelier en P. Raas (K.V.P.). Vrouwenpolder: S. de Visser (A.R.) en N. Mesu (A.R.), bei den herkozen. Wemeldinge: M. C. Linden- berg (V.V.D.) en J. Veerhoek (C.H.). Wolf aartsdijk: P. Luikenaar (A.R.) en A. V. d. Vliet (C.H.). Zierikzee: R. Gerritsen (Arb.), A. M. den Boer (A.R.) en mr C. J. B. du Croo (V.V.D.). Zoutelande: P. Leynse (C.H.) en J. Verhage (Gem. Bel.), bei den herkozen. Middelburg wil kosten van brug over nieuwe watergang niet voor zijn rekening nemen. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering heeft de voor zitter, de heer J. W. Kögeler, medegedeeld, dat B, en W. een beroepschrift hebben ingediend by H. M. de Koningin, waarin zy hnn bezwaren hebben kenbaar gemaakt met betrekkhig tot de aanleg van een nieuwe watergang langs de Nieuwe Vlissingseweg. In het beroepsschrift wordt al lereerst een uiteenzetting ge geven van hetgeen zich in de eer ste jaren na de bevrijding i.v.m. plannen voor deze watergang Do eerste vergadering van de nieuwo gemeenteraad van Mid delburg stond gisterenmiddag onder presidium van het oudste raadslid, do heer J. W. Kögeler, die onmiddellijk na de opening namens de raadsleden uiting gaf aan zijn gevoelens van innig medeleven in de grote beproeving, die over de burgemeester jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, en zijn gezin is gekomen door de ernstige ziekte, die hem heeft aangegrepen. stelling, die niet de gehele Ne derlandse jeugd vertegenwoor digt. Hij verzocht deze post van de begroting af te voeren. De heer A. J. Schot (S.G.P.) uitte zich in gelijke zin. Reeds het feit, dat de dag des Heren wordt ontheiligd, was voor hem doorslaggevend om zijn stem aan deze post te onthouden. Boven dien moet men oppassen, dat men met dergelijke tentoonstellingen niet het werk der jeugd gaat overschatten. Ook de heer J. S. Hoek (A.R.) verklaarde zich tegen deze be grotingspost. Wethouder A. J. Berenpas (Arb.) was van mening, da,t door het hardnekkig vasthouden aan de sluiting op Zondag het over grote deel der bevolking niet in staat was de eenheid te demon streren en een kleine minderheid de grote meerderheid naar haar pijpen liet dansen. De heer Meliefste was van mening, dat, nu de tentoonstel ling wèl op Zondag is geopend, deze desondanks veel minder be zoek trok, doordat de Prot. Chr. groepen afvielen. In antwoord op een opmerking van de heer Be renpas, dat men met getallen weinig opschiet, maar dat men moet „wegen", zei de heer Me liefste, dat hij daartegen geen bezwaar had, maar dat men dan juist getallen nodig heeft en dat de Prot. Chr. jeugdorganisaties de oudste zijn in ons land. Wethouder J. w. Kögeler (A.R.) verklaarde, dat het verzoek bin nenkwam op een tijdstip, dat over opening op Zondag nog niets bekend was. Hij betreurde, dat deze post op de begroting is ge komen en was van mening, dat, wanneer grote groepen der be volking op princip.ele gronden zich tegen een zaak te verklaren, Een bijzonder woord van wel kom richtte de heer Kögeler tot de heer PI. Fiersman, die na een langdurige ongesteldheid weer voor het eerst een deel der ver gadering kon bijwonen. Vervolgens ging de heer Köge ler over tot het afleggen en het afnemen van de vereiste eden of beloften en wenste hij allen ge luk met hun benoeming. Hij sprak de hoop uit, dat ook in de komende periode de groot ste harmonie moge bestaan. De leden bleken het onderling er over eens te zijn geworden, dat de vier zittende wethouders ook in de nieuwe zittingsperiode in deze functie hun krachten aan de Zeeuwse hoofdstad kunnen geven. De uitslag luidde: 1. J. W. Kögeler (met 17 stemmen en 1 blanco); 2. L. J. Geers (met 15 stemmen, 2 blanco en 1 op de heer L. J. v. 'tWestende); 3. L. J. v. 'tWestende (met 16 stem men en 2 blanco)4. A. J. Beren pas (met 14 stemmen en 4 blanco). Bij het voorstel tot de 14e wij ziging van de gemeentebegroting 1949 maakte de heer P. Meliefste (A ,R.) bezwaar tegen een post van f 50.- bedoeld als symbolische bijdrage aan de tentoonstellino- „Jeugd van Nederland". De Prot. Chr. Jeugdorgani saties hebben zich teruggetrok ken, omdat deze tentoonstelling op Zondag is geopend en het be stuur niet bereid was de princi piële opvatting dezer organisa ties te eerbiedigen. Hier is dus absoluut geen sprake van een tentoonstelling „Jeugd van Ne derland", want de Prot. Chr. Jeugdorganisaties hebben in to taal 248.200 leden. Desondanks, aldus spr., gaat de plaatselijke overheid over tot het schenken van een gift aan een tentoon- daarmede steeds ernstig rekening moet worden gehouden, hetgeen hier helaas niet is gebeurd. Het voorstel om de begrotings post te handhaven werd daarna aangenomen met 125 stemmen. Tegen: de heren Meliefste, Hoek, Wattel (allen A.R.), Schot (S.G.P.) en Flipse (C.H.). Op de andere punten komen wij morgen terug. Samenwerking tussen K.V.P. en Prot. Chr. Partijen te te Vlissingen verbroken. De lieren W. Poppe (A.R.), L. P. van Oorschot en M. A. v. Popering (P. v. d. A.) zijn voor de komende vier jaar door de nieuwe raad van Vlissingen herkozen. Het aantal wethou ders blijft hiermede op drie ge handhaafd ondanks het feit, dat de Prot. Chr.- en de V.V.D.- raadsieden liever vier wethou ders hadden benoemd. Tijdens de rondvraag legde de voorzitter der K.V.P.-raads- fractie, de heer M. J. Corveleyn, een korte verklaring af, inhou dende, -dat zijn fractie de sa menwerking met de Prot. Chr. partijen, zoals dit in de oude raad het geval was, niet wenst te continueren. De oorzaak van deze breuk most' worden ge zocht in de voorbespreking over de verdeling van de wethou derszetels. DRIE OF VIER. Bij de vaststelling van het aan tal wethouders zei de burgemees ter, mr B. Kolff, dat hij persoon lijk van mening was, dat voor de besturing van de gemeente vier wethouders beter zouden zijn, doch hij kon zich aansluiten by de mening, dat men opnieuw drie wethouders zou moeten kie zen. De heer H. van Rooyen zei namens de Prot. Chr. partijen, dat men accoord ging met de be noeming van drie wethouders, doch hij wenste zijn standpunt te handhaven, dat vier wethouders beter zou zijn geweest. De heer J. C. Corver (V.V.D.) had ook liever vier wethouders gezien. De heer M. J. van Poelje (Arb.) bestreed de vorige spre kers en achtte drie wethouders voldoende. Hierna werd gestemd, waarbij werden benoemd de heer L. P. van Oorschot met 14 stem men plus 2 blanco, de heer W. Poppe met algemene stemmen en de heer M. A. van Popering met 13 stemmen en drie blanco. Het valt te verwachten, dat de verdeling der werkzaamheden zal blijven, zoals zy tot op heden is geweest, n.I. de lieer Poppe wethouder van Onderwijs en Fi nanciën, de heer van Oorschot Sociale Zaken en de heeV van Popering Volkshuisvesting en Openbare Werken. Voor de discussie over da wet- ediging van de raadsleden plaats houdersverkiezing vond de be- waarbij de burgemeester er op wees, dat de nieuwe raad voor een schone taak wordt gesteld, n.I. het voortzetten van de her bouw van Vlissingen. Voor het enige vrouwelijke raadslid, mej. T. M. van Heulen, die voor de P. v. d. A. zitting heeft genomen, waren er bij aanvang van de zit ting bloemen, waarvoor zij later in de vergadering haar dank uit sprak. Vroege 'dieseltrein VlissingenRotterdam. Naar wij vernemen zal met in gang van de nieuwe dienstrege ling door de spoorwegen een diesel-electrische trein Vlissin genRotterdam worden ingelegd, die om 7.48 uit Vlissingen zal vertrekken en waarop de boot Breskens-Vlissingen aansluiting zal geven. Deze trein rijdt voor het eerst op Maandag 3 October. WEDEROM GROTE JUWELEN- DIEFSTAL IN DE HOOFDSTAD Voor de tweede keer in vijf dagen tijds is in de hoofdstad een grote juwelendiefstal ge pleegd. Ditmaal werd uit een be nedenhuis aan de Jan van Goyenkade in Oud-Zuid een doosje met hangers, ringen en broches ontvreemd ter waarde van 7000 gulden. BRAND IN LIJSTENFABRIEK. Een zware binnenbrand heeft gistermiddag gewoed in de fa briek van de Eerste Groninger Lijstenindustrie te Groningen. De werkplaats en de zolderver dieping brandden uit. De schade wordt op f 5000 geraamd. heeft voorgedaan. In het in 1946 door de z.g. Snelcommissie Walcheren uitge brachte rapport werd deze nieu we watergang schetsmatig aan gegeven. Dit was een zuiver offi cieus rapport. Enig officieel over leg met de gemeente Middelburg had niet plaats gevonden en van een mogelijke herverkaveling was in die tijd nog geen sprake. Toen de gemeente een uitbrei dingsplan deed ontwerpen werd aan de terreinen, die in het rap port der Snelcommissie voor de watergang werden aangegeven, een andere bestemming gegeven. Slechts werd met de mogelijkheid van deze watergang rekening ge houden -en later is het uitbrei dingsplan met het oog daarop enige malen gewijzigd. B. en W„ die precies wilden weten, waaraan de gemeente toe was, wendden zich tot Ged. Sta ten, die mededeelden, dat zij in derdaad voornemens waren op de aangegeven terreinen een water gang te doen aanleggen. Daarbij werd echter ook medegedeeld, dat de noodzakelijke brug of dam en duiker niet voor rekening der Provincie zou worden genomen, doch dat de gemeente Middelburg de aanleg daarvan zou moeten bekostigen. B. en W. achtten dit volkomen onjuist. Middelburg heeft geen enkel belang bij deze voorziening, integendeel: voor de bouw aldaar levert zij nadelen op. Ged. Staten schreven o.m., dat de nieuwe watergang noodzake lijk is met het oog: op verbreding van de Nieuwe Vliss. weg, waar bij een deel van de oude water gang zal worden gedicht. Uit Iandbouwoogpunt is deze nieuwe watergang niet noodzake lijk, aldus G.S., uit welke mede deling B. en W. concludeerden, dat de aanleg van de watergang in strijd is met art. 2 van de Herverkavelingswet Walcheren, welk artikel zegt: „ter bevorde ring van het herstel van land-, tuin-, bosbouw en veehouderij op het eiland Walcheren heeft al daar herverkaveling plaats". In antwoord op een vraag van mr P. v. Empel deelde de heer Kögeler mede, dat de bouw van huizen en veilingsgebouwen ter plaatse gewoon doorgaat, ook zonder dat een definitieve beslis sing is genomen. B. en W. heb ben geen bezwaar tegen water gang en brug als zodanig, maar zij zijn niet bereid de kosten daarvan voor rekening der ge meente te nemen. De gemeente moet hier toch al, met het oog op het maken van een doorgang, twee huizen aankopen. hoop uit, dat door eendrachtige samenwerking, onder de zegen des Allerhoogsten, veel zal wor den bereikt. Daarna was aan de orde de benoeming van wethouders. De heer Zuidema stelde voor ook voor deze periode drie wet houders te benoemen. Dit voor stel werd met alg. st. aange nomen. Bij de hierna volgende stem ming werd de heer Buijs gekozen met 10 st. tegen 2 op de heer van Melle, 1 op de heren Haver- hoek en Zuidema en 1 blanco. Daarna werd gekozen de heer van Melle met 12 st. tegen 2 op de heer Sepers en 1 blanco en de heer Roose met alg. st. Daarna volgde de benoeming van de leden der verschillende commissies. De voorstellen tot wijziging van het bedrag per leerling ingevol ge art. 55 bis der L.O.-wet en van de school op G.G. werden z.h.st. goedgekeurd. Daarna richtte de voorzitter zich met een hartelijk woord tot de heer de Roo, en dankte hem voor alles wat door hem gedu rende de 14 jaren van zijn wet houderschap in het belang der gemeente werd verricht en be reikt en sprak de hoop uit, dat de heer de Roo ook als raadslid veel in 't belang der gemeente zal mogen doen. De heer van Melle sloot zich hierbij aan met een persoonlijk van veel waardering getuigend woord waarin hij de heer de Roo dankte voor zijn hartelijke sa menwerking en met lof gewag maakte van diens kunde en in zicht. Ook de nieuwe wethouder de heer Roose bracht hulde aan de heer de Roo, die hij zich ten voorbeeld hoopt te stellen en die hij Gods zegen toewenste. De heer de Roo dankte voor de buitengewoon vriendelijke woor den tot hem gericht. Met enige weemoed neemt hij afscheid van het werk, dat hem lief was. Hij dankte de burge meester en de wethouders voor de hartelijke en vruchtbare sa menwerking, speciaal ook met de heer v. Melle, en verklaarde goed vertrouwen te hebben in de heer Roose en zeide ook in de toekomst gaarne de belangen van deze gemeente, die hem lief is, te dienen. Daarna sluiting. In de daarna gehouden verga dering van B. en W. werd de heer v. Melle aangewezen als waarn. burgemeester. GOES. Eierveiling van 6 Sept. Grote kipeieren 11,5, vuilscha- lige 10, poelje-eieeren 6, ex portzegels 9,50. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk een regen- of onweers bui. Zwakke wind uit uiteen lopende richtingen en in de mid dag iets hogere temperatuur dan gisteren. 'n Zeldzaam hartelijke ont vangst hebben de Noord-Braban ders Koningin Juliana en Prins Bernhard bereid, die gisteren hun provincie bezochten. Mi nister Stikker is op weg naar Amerika om daar te praten over het Atlantisch Pact en vermoe delijk ook over financiële zaken. De „Tjerk Hiddes" is Dinsdag ochtend, die op weg is van Soe- rabaja naar Nederland, uit ..Wil lemstad vertrokken naar Trini dad. Te Utrecht is gisteren de 40 minuten durende film van het Chr. Nat. Vakverbond „Naar vernieuwing der samenleving" vertoond. De Amsterdamse po litieagenten, die verleden jaar 6 Sept. dienst deden bij de inhul digingsfeesten, hebben toen een zware dag gehad. Gisteren kre gen 150 politiemannen een her inneringsmedaille. -> Een heel ander bericht komt uit Nijme gen. Daar wordt dagelijks ge middeld tien ton fruit van min dere kwaliteit doorgedraaid. Tijdens een muiterij op een 7000 ton metend Italiaans schip, is de kapitein gedood. In Columbia kan het ook heet toegaan. Libe ralen en conservatieven kregen ruzie met elkaar, 't Gevolg was, dat ongeveer 30 personen om het leven kwamen. Een Ameri kaanse oud-strijder te Camden heeft in een vlaag van waanzin 12 mensen achter eikaar dood geschoten. Met een revolver in de vuist, sprong hij op de mensen af en schoot ze neer. 50 politie agenten waren nodig om hem uit z'n schuilhoek te krijgen. Gisteravond is in het zieken huis te Middelburg nog vrjy plotseling overleden jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, sinds 1 November 1946 burge meester van Middelburg. Moes ten wij gisteren reeds mede delen, dat jhr Sandberg ernstig ongesteld was, thans moet wor den gemeld wat van bange twij fel tot treurige zekerheid is ge worden: de burgemeester der Zeeuwse hoofdstad is niet meer. Als een ontstellende schok komt dit bericht: temidden van zijn werk, dat hij met de inspanning van al zijn krachten verrichtte en temidden van zijn gezin, dat hij zo innig liefhad, is deze no bele figuur opgeroepen. God vraagt geen rekenschap van Zijn daden. Wij mensen zullen dit sterven niet begrijpen. Kunnen wij wel ooit de zin van een plotseling sterven vatten? Men selijkerwijze gesproken had burgemeester Sandberg tot Es senburg nog een grote en een grootse taak. Hij wist het zijn levenstaak Middelburg groot te maken. Daarvoor was niets hem te veel. God heeft anders gewild en Hij maakte hem los uit de kring van zijn geliefden en zijn medewerkers. Jhr Sandberg is in de bloei van zijn jaren weggenomen. Op 2 Juni j.l. bereikte hij eerst de leeftijd van 41 jaar. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter en onze deernis, ons diepgevoeld medeleven gaat in de eerste plaats naar hen uit. In deze ogenblikken zal menselijke troost niet baten, doch de na bestaanden mogen weten, dat bevolking van Middelburg har telijk medeleeft met dit niet te peilen verlies. De God van alle genade, Die beschikt over leven en dood, in Wiens hand de tijden der mensen zijn, trooste me vrouw Sandberg en kinderen en geve hun de berusting, die ge vonden wordt in de wetenschap, dat wie gelooft, in leven en sterven, het eigendom van Chris tus is. Jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg werd geboren te Hoorn. Zijn ambtelijke loop baan begon hij als ambtenaar ter secretarie te Driebergen Rijsenburg. Daarna was hij bur gemeester van Zwollerherspel. Van 1937 tot 1946 bekleedde hij het burgemeestersambt van Krabbendijke, dit met een on derbreking van 18 maanden, dia hij aanvankelijk als gijzelaar in St. Michiels Gestel en daar na in Duitse gevangenschap doorbracht. Met ingang van 24 September 1945 werd hij door de Commissaris der Koningin belast met de waarneming van het burgemeestersambt te Goes, 't welk tot 9 April 1946 duurde tengevolge van de terugkeer van mr W. C. ten Kate. Wie de heer Sandberg heeft gekend, zal aan hem de meest aangename herinneringen be waren. Hij was een eenvoudig, rechtschapen man. Eerlijk en oprecht. Voor ieder had hij een goed woord en van overdreven woorden en daden moest hij niets hebben. Zijn beminnelijk heid was bekend bij allen, met wie hij omging. Na korte tijd had hij zich reeds ingewerkt in de talloze problemen, waarvoor Middelburg na de bevrijding en met zulk een grote schade, stond. In de raadszittingen be merkte men al spoedig, dat hij zich terdege op de hoogte stelde en al was hij een man van niet veel woorden, wat hij zei, was doordacht en waardevol. In de bijzondere raadszitting, die morgenmiddag om vier uut wordt gehouden, zal namens de burgerij deelneming worden betuigd met dit zo plotselinge verscheiden. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed tot - onze diepe droefheid, na een korte on gesteldheid, onze lieve Man en Vader Jonkheer Mr WILLEM CORNELIS SANDBERG TOT ESSENBURG, Burgemeester van Middelburg, op de leeftijd van 41 jaar. M. J. SANDBERG TOT ESSENBURG— HIEBENDAAL. JOP. JAN JACOB. HONORÈE. WILLEM. THEA. HERIBERT. GERMAIN. Middelburg, 6 September 1949. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 10 Sep tember a.s. te 2 uur te Middelburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1