Republikeinen vernielden wat Japanners spaarden. Maarhet werk wordt voortgezet. Kerkelijke gezindten in Nederland. De maatschappelijke positie van de predikant. Geen Middelbare Meisjesscholen voor cursusjaar 1949-1950. EDNA EARL 25 jaar uit de geschiedenis der Herv. Kerk. Minister herroept ztjn opdracht. Fiscale terreur. Dinsdag 6 September 1949 t PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 HET GRAF AAN DE VOET VAN DE SOEMBING (II en slot). Het was 1946. De Republikeinen hielden hun exercities in de straten van Magelang. Jan Salmon waakte voor de kinderen op schitterende wyze en precies op de manier, die „Pa" had gewild. Het kleine huisje, waar Pa had geleefd en waar hjj was gestorven, werd een heilige plaats. Daar stond nog het bed en daar hingen nog de foto's van ons Vorstenhuis. Toen werd het 1949. In de bergen naderden de Ne-1 De band, die bleef, derlandse troepen. Pa s levens-1 Alles werd door wreed en zinne- werk werd gelukkig gespaard in loos geweld uit elkaar gescheurd, de strijd. Jan Salmon keek uit i De kinderen raakten overal ver over de stad. Het was nog stil spreid en Pa is doodMaar in op de straat. De Nederlanders zyn pupillen leeft zijn ideaal moesten nog zeer ver weg zijn. Pan schrok bestuurder plotseling op. Aan de Noordkant van de stad Was eensklaps een \ruurzuil de lucht in geschoten. Even verder nog een en nog een. De Noord kant van de stad stond in brand. Jan gilde naar de angstige kinde ren en liet alle§ klaar maken voor brandblussingswerk. Wachten werden uitgezet en alles kwam in staat van verdediging. Dan verscheen een aantal TNI- militairen in het huis, om het be vel van de territoriaal comman dant over te brengen. „Ver schroeide aarde politiek. Alles moet in brand". Terwijl Nederlandse soldaten reeds door de stad reden, welke volop brandde, legden de Republi keinen een trekbom in de kleine kapel. Onder daverend geraas stortte het gebouw grotendeels in. Toen was hun werk gedaan Puinhopen En nu sta ik bij de puinhopen van Pa van der Steurs levens werk. Het laatste overgebleven Steurtje leidt me rond en toont de geblakerde bouwvallen. Wijst op het zwaar beschadigde Chris tusbeeld in de kapel en laat de armzalige overschotten van het nennige meubilair zien. Hij woont als enige achtergeblevene in Pa's woning en in de kleine ruimte is alles, wat gespaard bleef, opge borgen. Daar staat een engel van gips, daar staat het bordje, dat altijd op Pa's bureau stond: „Zet net werk van jullie Pa voort' Buiten liggen de verschrompel de kinderledikantjes. Zover men kan zien, één grote massa grijs en Jwart puin. Een kilometer verder igt het militaire kampement, dat geheel in tact bleefDaar Staan het postkantoor, de water centrale, het electriciteitsbedrijf zonder een beschadiging. Alle Steurtjes zijn onder leiding van Jan Salmon naar Batavia ge trokken en genieten gastvrijheid Jn het weeshuis te Meester Cor nells. Hier liggen de bouwvallen van het eens zo schitterende in stituut van de eenvoudige zende ling Van der Steur. Doctoraat honoris causa voor Prinses Wilhelmina. Mevrouw Roosevelt en Prinses Wilhelmina komen voor onder de personen, wie de doctorale graad honoris causa zal worden toegekend gedurende de jaar lijkse bijeenkomst van het Smith- éollege, dat op 20 December a.s. gal worden gehouden. De Ne derlandse ambassadeur te Was hington, mr van Kleffens, zal uit naam van Prinses Wilhel mina de bul in ontvangst nemen. Ring kwam na 17 jaar weer te voorschijn. Zeventien jaar geleden verloor de heer Tuinstra te Arum bij het bloembollen rooien zijn trouwring. Een dezer dagen, ruim 17 jaar later, kwam de ring op hetzelfde stuk land weer ta voorschijn, toen de heer Terp stra voorbereidingen trof om zijn aardappelen een plaatsje voor de winter te geven. De ring, die kenbaar was aan de Inscriptie, zit thans weer aan de hand van de heer Tuinstra. Proefvlucht grootste passagiersvliegtuig. Het Britse, 130 ton wegende reuzen-vliegtuig „Brabazon", dat het grootste vliegtuig ter wereld Is, dat bij de burgerluchtvaart In gebruik is, heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt, die 27 minuten duurde. De „Brabazon" heeft drie millioen pond sterling gekost. FELLE BRAND TE BANDJERMASSIN. Een felle brand op zeven plaat sen tegelijk uitgebroken, heeft op het emplacement van het rubber fonds te Bandjermassin vijf mil lioen gulden schade opgeleverd. Men vermoedt dat kwaadwillig heid in het spel is. GEDOOD DOOR ELECTRISCHE STROOM. De 37-jarige betonarbeider P. Smit te Hoogeveen is in een be- tonfabriek aldaar in aanraking gekomen met een onder stroom staande draad en gedood. De man laat een vrouw en 4 kleine kinde ren na. Dr Baruch over Nederland. Dr Herman B. Baruch, de voor malig Amerikaans ambassadeur in Nederland heeft bij zijn aan komst in New York ons land hul de gebracht voor het herstel door middel van het Plan-Marshall. De Nederlanders hebben prachtig ge bruik gemaakt vg.n iedere dollar, aldus Baruch, toen hij de talloze journalisten te woord stond. DE KAXAALZWEMMERIJ. De 32-jarige Cubaanse zwem mer Jose Antonio Cortinas is gis termorgen gestart voor zijn derde poging het Kanaal over te zwem men. Cortinas, die reeds 1 maand aan de Kanaalkust vertoeft, kwam zonder geld te zitten, maar een industrieel uit Calais leende hem geld voor het huren van een boot. Op 18 en 24 Augustus deed Cortinas twee pogingen, maar beide faalden. voort. Er was een band, die Jap pen, noch TNI-eenheden vermoch ten te verbreken: de band van naastenliefde, die de zendeling en de verweesde kinderen nog hecht aaneengesmeed houdt. In de kin deren is het vertrouwen in God en levensmoed gebleven. En zij zul-i len Pa's levenswerk weer hervat ten. Zij allen, eenvoudiger, en j mensen, die in de maatschappij een hoge positie bereikten, hebben dat gezworen aan het graf van de mensenvriend Van der Steur. Op Pa's kamer, het verblijf waar hij vijftig jaar lang voor zijn kinderen heeft gewerkt, liggen nog de verkleurde portretten van onze Koningin. Daar staan de gip sen engel en het bordje:: „Zet het werk van jullie Pa voort". Aan de voet van de Soembing zal eens weer de Oranje-Nassau-Stichting herrijzen en honderden wezen een goed en veilig tehuis verschaffen. In het Marine Opleidingskamp „Loosdrecht" heeft Zondag een XX' n!o4 nl J n/innlnotiHn-Italil nlaafo o-oli o rl ran lrin/Iapon Knlinrnniln +nt hof nap. We hopen, dat binnen niet al te lange tijd weer honderden Steur tjes bij Pa's graf zullen staan,dan met de gedachte: "Pa van der Steur Uw werk is voortgezet". doopplechtigheid plaats gehad van kinderen, behorende tot het per soneel van het kamp. De doop werd verricht door de Vlootpredikant Ds C. H. ten Kate. De moeders dragen de dopelingen langs de kampwacht naar de kapel van het kamp, waar de plechtigheid geschiedde. Wat de volkstelling leerde. Wij hebben in het vorige nummer reeds een overzicht gegeven van de uitslag der volkstelling in 1947 met betrekking tot de kerke lijke gezindten in Nederland. Wij gaven alleen de percentages. Hier volgen thans ook de ab solute cijfers: 31 Dec. 1930 31 Mei 1947 Rooms Katholiek 2.890.022 36,42 3.707.150 38,50 Ned. Hervormd 2.737.930 34,50 2.988.361 31,03 Geref. Kerken ,-,a ,70 a (674.449 7,01) Geref. Kerken (31 K.O.)) bJS"iu 88.440 0,92) Chr. Geref. Kerk 50.230 0,63 69.027 0,72 Geref. Gemeenten 41.949 0,53 88.403 0,92 Oud Geref. Gemeenten... 11.638 0,14 15.704 0,16 Evang. Luthers 78.330 0,99 59.881 0,62 Doopsgezind 62.012 0,78 67.409 0,70 Remonstrant 29.719 0,38 40.059 0,42 Israëliet 111.917 1,41 14.369 0,15 Overige 138.868 1,75 174.057 1,81 Geen 1.144.578 14,43 1.641.296 17,04 Totaal 7.935.565 100 .9.629.605 100 Hieruit blijkt, dat bij de Roomse kerk in vergelijking met 1930 ook procentueel een belangrijke aanwas valt te constateren. Het aantal Rooms Katholieken vermeerderde met 617.128. De Nederl. Herv. Kerk had een vooruitgang van ruim 250.000 zielen, maar het percentage liep terug van 34.50 tot 31.03. Bij de Geref. Kerken (Synodaal in Art. 31 K.O.) eenzelfde ver schijnsel. In totaal een kleine vooruitgang (24.517), terwijl het percentage een kleine teruggang aangeeft. Bij de kleinere kerkengroepen valt over het algemeen een kleine vooruitgang waar te nemen,, met uitzondering van de Geref. Ge meenten die een belangrijke stijging te zien geven. Het aantal zielen blijkt meer dan verdubbeld .terwijl het percentage omhoog liep van 0,53 tot 0,92. Het aantal onkerkelijken is mede belangrijk gestegen. Waren er bij de vorige volkstelling 1.144.578 Nederlanders die opgaven tot geen kerk te behoren. In 1947 was dit cijfer gestegen tot 1.641.296, een stijging dus met 506.718. Een droevig verschijnsel. De opmerking is gemaakt, dat niet-kerkelijk niet altijd betekent, ongodsdienstig. Maar daar staat tegenover, dat er duizenden zijn, die hoewel ze met God en zijn dienst volkomen hebben gebroken, formeel de band met de kerk nog aanhouden. (Van onze Utrechtse correspondent) zaamheid van de Bond van 1918 tot 1943 als een strijd van 25 jaar. Verschillende resultaten mochten geboekt worden. Het minimum- tractement is vrijwel overal op f 2500.- gebracht. Er kwam een nieuwe pensioenregeling tot stand. In 1943 werkte de Bond mede aan de herziening van het reglement op de predikantstractementen, waarin ook de verplichting werd opgenomen om op 65-jarige leef tijd met emeritaat te gaan. Nu na de oorlog alom de lonen verhoogd zijn, is de kwestie der predikantstractementen opnieuw urgent geworden. Momenteel behoeft er niet meer te worden gevochten. Blijkens mededeling van prof. Lindeboom heeft de Bond zich thans meer op overleg georiënteerd. Maar in de geschiedenis van de Hervormde notaris de som van achthonderd gulden wenste toe te voegen aan de jaarwedde van de predikant aldaar en wel zolang er een pro testantse gemeente in Hulst zou bestaan. Deze feiten wijzen er op, Kort geleden heeft prof. dr G. dat de predikanten in vroeger da- C. van Niftrik in „De Gerefor- gen al evenmin in weelde konden meerde Kerk" een boekje open- leven. gedaan over de bibliotheken bij Het voorgaande diende alleen de dominé's van tegenwoordig. Hij om te wijzen op d strijd, die nu was daar helemaal niet enthou- al ongeveer 30 jaren gevoerd siast over. Uit ervaringen, gekre- wordt door de Bond van Neder- gen bij het bezoek aan talrijke landse Predikanten. Men kan pastorieën, meende hij te mogen hierover een overzichtelijk artikel vaststellen, dat het boekenbezit lezen in de zojuist verschenen 5e van de meeste voorgangers uiter- druk dpr „Geschiedenis van de mate gering is. Oorzaak: de Hervorming en de Hervormde Kerk zijn deze 25 jaren van be slechte bezoldiging van de diena- Kerk der Nederlanden" (uitgave ren der kerk. Martinus Nijhoff, 's-Gravenhage) Tegelijkertijd met dit artikel Dit boek staat in de kerkelijke wandelde er een pennevrucht door wereld bekend als „Reitsma" om- de pers van ds mr H. S .de Jong, dat prof. dr J. Reitsma, in leven gereformeerd predikant te Boer- hoogleraar te Groningen, er de akker, onder de titel „Predikanten auteur van was. De t genwoordige klagen weinig". Ook hierin wordt Groninger professor, dr J. Linde gewezen op de dure tijd waarin boom, heeft de laatste drukken de ambtsdragers leven en op hetvoor zijn rekening genomen. De weinige geld dat zij ontvangen. nieuwe druk van dit standaard- Deze feiten illustreren voldoen-werk verscheen met steun o.a. de hoezeer de predikanten mo- van het „Groninger Universiteits- menteel met financiële zorgenfonds". moeten kampen. Er worden her-Hoewel de kerkhervorming zich haaldelijk klachten vernomen en ook in Nederland reeds vóór 1517 men mag wel aannemen dat de aankondigde, zet de reformatie klachten pas beginnen wanneer pas in op 31 October 1517 door de nood hoog is. Want voor pre- Luther's bekende daad. Daarme- dikanten is het een delicate zaak de begint Reitsma zijn belangrijke om over de bezoldiging, te gaan boek. Het was prof. Lindeboom spreken. gegeven deze nieuwe druk te la- Toch moet men niet menen, dat ten eindigen eveneens op 31 Oc- de lage salarissen alleen maar in tober, namelijk de Hervormings deze tijd voorkomen. Honderd dag van het jaar 1945. Ieder die jaar geleden schreef ds K. F. van een bee;je meeleeft met het ker- Setten uit Doeveren een boekje, kelijk gebeuren weet, dat op die vermeldende de geschenken aan datum de Hervormde kerk (voor kerken of kerkelijke personen ge- het eerst sedert Dordrecht, 1618) ■durende een eeuw in Nederland, m generale Synode bijeenkwam te Daarin komt herhaaldelijk de me- Amsterdam. Daarmede, aldus prof. dedeling voor, dat het tractement Lindeboom, was een periode uit van een predikant verhoogd is en het leven der kerk afgesloten, dit zal zeker niet geschied zijn Bij het beschrijven der geschie- omdat de dominé al zo rijk was. denis der Hervormde kerk na de Zo lezen we in dat boekje, datdoleantie wijdt prof. Lindeboom de stemgerechtigden ingezetenen aandacht aan de maatschappelijke van Sint Anna Parochie in 1760 positie van de predikant. Hij her- op voorslag van de grietman innert aan de oprichting van de Willem van Haren aan hun predikantenbond in 1918. Deze predikant ds G. Lemke een trac- bond was bedoeld als vakorgani- tementsverhoging van f 70.ge- satie voor predikanten van aller- durende zijn verblijf ter plaatse lei kerken. Hoewel inderdaad voorgangers uit verscheidene for maties zich aansloten (behalve gereformeerde), heeft de Bond toch vooral de hervormde domi né's gediend. Haar vrijgestelde se- tekenis geweest. Parallel met de activiteit van de Predikantenbond liep het werk van de Vereniging van Kerkvoogdijen, dat ook door prof. Lindeboom wordt gememo reerd. Uit het bovenstaande blijkt, dat de kerkgeschiedenis nk t alleen een verzameling van feiten metkaanse betrekking tot theologische kwes- Duitsland doen besluiten ties bevat ,maar dat zij zich even- spoorwegemployé's te ontslaan, zeer met materiële zaken bezig i De Hagenaar Timmermans, die houdt. I met een eenmans duikboot een Korte Berichten. Drie Nederlandse planters van de rubberonderneming Danau Salak worden vermist. Zij ver trokken Zondagmorgen zonder be waking van Danau Salak naar de 10 km. verder gelegen afdeling van de onderneming. Zij zijn daar echter niet aangekomen. Ook Roemenië heeft de Brits- Amerikaanse nota's verworpen, waarin de regering te Boekarest werd uitgenodigd deel te nemen aan de commissie, die tot taak zou krijgen geschillen, gerezen in ver band met de toepassing der bepa lingen van het Roemeense vredes verdrag te beoordelen. Acht honderd drie en zestig Griekse guerilla's zijn de grens van Bulgarije overgelopen, ontwa pend en verder het land ingezon den. Men is begonnen om rond de St. Paul's Kathedraal te Londen waar tijdens de oorlog enorme verwoes tingen werden aangericht een groot park aan te leggen. De ver woeste huizen rond de kerk laat men staan als aansporing om de city weer op te bouwen. De Italiaanse bankbedienden gaan staken omdat de directies van de banken besloten hebben de banken langer voor het publiek open te stellen. De steedB meer dalende op brengst van de spoorwegkaarten verkoop heeft de Brits-Ameri- spoorwegautoriteiten in 10.000 Wegens „begroting-technische redenen". Een telegram van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft een eind gemaakt aan de plannen om dit jaar aan twee openbare Lycea en acht R.H.B.S.-en in ons land met Ingang van 6 September een afdeling middelbare meisjesschool te ver binden. Ais oorzaak van dit afstel werd „begroting-technische redenen" opgegeven. tocht door Europa maakt is thans in Parijs aangekomen. Nu hjj geen vliegtuigen meer mag bouwen is de Duitser Mes- serschmidt begonnen met het ont werpen en bouwen van montage woningen in Beieren. De Belgische nylonkousen- fabrikanten willen hun fabrieken tijdelijk gaan sluiten omdat de re gering Amerikaanse import voor rang verleent. Leraren aan Nederlandse gymnasien ontevreden over salarisregeling. Motie aan de regering. Op de 119e algemene vergade ring van het genootschap van le- rare: aan Nederlandse Gymnasiën heeft men met bitterheid gecon stateerd „dat de regering nog steeds niet overtuigd schijnt te zijn van de noodzakelijkheid van het nemen van zodanige maatre gelen, dat de ontreddering van 't V.H. en M.O. niet verder zal voortschrijden". In een motie aan de regering „werd opgemerkt ,dat men met ontsteltenis kennis ge nomen had van 't voornemen der regering om aan de leraren bij het V.H. en M.O. een salaris toe te kennen dat aanzienlijk ligt bene den dat van de overeenkomstige leraren bij het Middelbaar Nijver heidsonderwijs". Men zag „geen enkele reden" voor deze „grievende achterstel ling" van het gymnasiaal en mid delbaar onderwijs bij het tech nisch onderwjjs, en verwachtte dat ,in dit opzicht zeer snel recht zal worden gedaan aan het V.H. en M.O.". hebben toegekend. Te Rolde heb ben de gemeentenaren in 1808 de bezoldiging van ds J. Brouwer met f 250.vermeerderd, daar hij bedankt had voor een beroep naar Emmen. Bij opening van het testament van wijlen notaris Van Olfen te Huist in Zeeuwsch- Viaanderen, in 1824, bleek dat de Deze onprettige mededeling werd het eind van de vorige week ontvangen. De minister annuleer de in zijn telegram een departe mentale brief van 6 Augustus 1949 aan de rectoren van de lycea te Almelo en Goes en de directeu ren van de R.H.B.S.-en te Assen, Breda, Gorinchem, Harlingen, Middelburg, Schiedam, Sneek en Tiel, waarin de opdracht werd ge geven aan hun scholen voor de cursus 19491950 een middelbare meisjesschool te verbinden. Deze scholen geven een ideale opleiding cretaris ds D. Boer streed onver-aan meisjes, die niet van plan zijn moeid voor de stoffelijke belangen j aan een universiteit of hogeschool van hen die in het ambt stonden, j v-rder te studeren. Prof. Lindeboom typeert de werk- De tien genoemde scholen leg- FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 123) o_ Nu kwam de trein van Knox- ville met donderend geraas bin nenlopen en de gewone drukte volgde. Vrouw Wood omhelsde de wees hartelijk en kuste haar herhaaldelijk. „Schrijf vooral aauw en laat eens horen, hoe net je verder gaat." De goed hartige vrouw veegde haar ogen af met haar schort. Eindelijk gaf de locomotief het sein, dat alles gereed was en toen de trein zich in bewe ging zette, zag Edna in het voorbijgaan een gestalte staan tegen een lantaarnpaal, die won derlijk veel op meneer Murray geleek. Hoe kon hij in Chat tanooga zijn? De veronderstel ling wr.s al te dwaas; zij moest het slachtoffer zijn van gezichts bedrog. HOOFDSTUK XXV. Edna te New York. In een van die bruine, stenen paleisachtige huizen op de Vijf de Avenue, die aan deze straat een cachet gegeven hebben van koninklijke luxe en pracht, zat mevrouw Andrew's „nieuwe gouvernante" een week na haar aankomst in New York. Haar ontvangst was koel en vorme lijk geweest, doch onberispelijk iioffelijk en een paar dagen wa ren voldoende om de vreemde linge een juist inzicht in de ka rakters en gewoonten van het gezin, waartoe zij thans behoor de, te geven. Ofschoon zij van nature goed gehumeurd, verstandig en lief dadig was, had mevrouw An drew het grote gebrek, dat zij verslaafd was aan uitgaan. Felix, de oudste van de twea kinderen, was een lastige, be dorven, veeleisende jongen van twaalf jaar oud, begiftigd met een buitengewoon helder ver stand, maar lichamelijk betreu renswaardig vergroeid en on herstelbaar kreupel, tengevolge van een misvormde voet. Zijn zuster Hettie was slechts acht jaar oud, een aardig, vrolijk, aanhankelijk meisje, dat door Felix onbarmhartig werd geti ranniseerd en die van haar pril ste jeugd er aan gewend was geweest, om haar rechten en wensen op te geven voor haar twistzieke broer. De kamer, die voor de gou- Daardoor gaf zij aan de mode' vernante' bestemd was, was op elk gebied heel wat tijd, die j klein, maar prachtig ingericht zij beter had kunnen gebruiken! en daar zij gelegen was op de door thuis te blijven en haarj vierde verdieping, had men van kinderen op te voeden en haar het raam een uitzicht op de bo- haardstede te maken tot een zo men in het nabijzijnde park en aantrekkelijke plaats, dat me neer Andrew daarvoor zijn club in de steek zou laten, waar hij nu meest zijn vrije uren door bracht. Zij was veel jonger dan haar man, knap, vrolijk en eer zuchtig en haar optreden had een zekere beschaafde hoogheid, die Edria dikwijls deed denken aan mevrouw Murray. Meneer Andrew scheen de ganse dag op te gaan in zijn zaken en was zelden thuis, behalve aan de maaltijden. de golvende omtrek van Long Island. Op de dag van haar aankomst had mevrouw Andrew Edna een nauwkeurige beschrijving gegeven van de karakters van haar beide kinderen en aange geven, op welke wijze zij hen behandeld wenste te zien. Zij drukte Edna op het hart de ern stige verantwoordelijkheid van haar positie en daarmee gaf de moeder haar kinderen volko men over in de hoede van de vreemdelinge en scheen zij haar moederlijke plichten als afge daan te beschouwen. Edna vernam spoedig, dat haar voorgangers het pad on dragelijk doornachtig hadden gevonden en dit hadden verla ten tengevolge van Felix' onbe dwingbare aanvallen van drift of onverschilligheid. Leraren en gouvernantes hadden elkaar snel afgewisseld en daar het kreupele kind tenslotte ver klaarde, dat hij de eersten niet wilde verdragen, besloot z'n moeder aan zijn gril toe te ge ven en naar een nieuwe gou vernante uit te zien. Gelukkig was de jongen bui tengewoon gesteld op zijn boe ken en daar de dokters hem hetp gedurig gebruik van zijn ogen j niet van plan met deze situafie hadden verboden, moest de I genoegen te nemen. Hijn waarde- gouvernante hem de halve dag ring voor de „begrotingstechniek" den hiervoor interesse aan de dag en alles scheen daarna in kannen en kruiken. Voor de rectoren en directeuren van genoemde scholen ls het geen gemakkelijke opgave de lesroos ters, In de enkele dagen die nog resten voor de aanvang van de nieuwe cursus, te veranderen. Dit geldt speciaal de scholen die besloten de M.M.S.-en te stichten zonder een onderbouw van enkele jaren. TE GOES EN MIDDELBURG. In Goes waar dit niet het geval is kunnen de meisjes direct weer terugkomen op het Lyceum doch voor andere scholen, waar voor de Middelbare Meisjesscholen exa mens werden gedaan, die eigenlijk geen recht geven op toelating tot H.B.S. of Lyceum is dit een zeer moeilijk geval. De directeur van de R.H.B.S. te Middelburg had inmiddels ver zocht de opening van deze afde ling tot September 1950 te mogen uitstellen. GROTE VERONTWAARDIGING. In Almelo heeft het ministe riële besluit grote verontwaardi ging gewekt, aldus „Het Vrije Volk" De nieuwe onderwijsinrich ting had daar verscheidene leer lingen aangetrokken van andere scholen, o.a. van Muio's, die al met hun lessen zijn begonnen. De ouders van de leerlingen zijn voorlezen. Van acht uur af in de morgen tot aan de avond rustte de volle zorg voor deze kinderen op Edna, die met hen praatte, at en uit rijden ging en die geen rustig ogenblik had van 't ontbijt af, tot dat haar kinderen gingen slapen. Soms was Felix ruste loos en kon hij niet slapen en bij zulke gelegenheden stond hij erop, dat zijn gouvernante by hem zou komen en hem in slaap zou lezen, (Wordt vervolgd.) maken. van minister Rutten is zeer mi niem en minister Rutten heeft in Twente toch al geen goede naam, vanwege de discriminatie van het Twents Philharmonisch orkest. Er is een commissie, bestaande uit twee ouders en een lid van het college van curatoren gevormd, die zioh zal verstaan met de gedu peerde ouders in de andere plaat sen, ten einde daarna bij regering en volksvertegenwoordiging stap pen te ondernemen om aan de ge schapen toestand een eind t« Gratie voor beul. Gratie is verleend aan B. Hee- gers, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in le venslange gevangenisstraf. Heegers was tot de doodstraf veroordeeld wegens zware mis handeling, doodslag en het arres teren van ondersduikers geduren de de bezetting. Het wrs voorge komen, dat hij zijn slachtoffers met handen en voeten aan de bumpers van een auto bond en hen zo over de straat deed voort slepen. DOLLE DINSDAG. Onze gedachten gaan in deze tijd terug, naar de gebeurtenis sen die zich vijf jaar geleden afspeelden. Daar was o.a. de „dolle" Dins dag. Geruchten over het doorstoten van de geallieerde troepen lot bij Bredabrachten grote beroe ring. De reactie was verschillend. De Duitsers begonnen in ver schillende plaatsen aanstalten te maken voor hun vertrek, door archieven te verbranden enz. En de N.S.B.-ers begonnen 'm te knijpen. Zij begrepen, dat dit voor hen het einde bete kende. De val van de Duitse vrienden zou ook hun val zijn. Maar de Landwacht hield dapper stand. Toen 's Maandags de treinen bestormd werden door vluch tende N.S.B.-ers aan wie boven de rivieren een veilig tehuis was beloofd, verklaarde de commandant van de Landwacht, in Zeeland, dat zij tot de laatste man op hun post zouden blijven. Maar de dag daarop bleek, dat de vogels met hun comman dant, gevlogen waren. Een wonderlijke dag, die Dinsdag. Er heerste een feestelijke stemming. Gelukkig wist de bevolking zich te beheersen, mant later bleek, dat het leed nog volstrekt niet geleden was. Een „dolle" Dinsdag Maar een voorbode van de naderende bevrijding. NIEUWE WAARDEN KONINGIN JULIANA ZEGELS. Voor zover op de postkantoren geen frankeerzegels van 5 en 15 cent in de tegenwoordige uitvoe ring meer aanwezig zijn, zullen in de loop van de maand September de waarden van 5 en 15 cent in de nieuwe uitvoering worden ver kocht. Verruiming van de Franse invoer. Frankrijk zal van 1 October a.s. af sommige invoerquota opheffen, welke ongeveer 10 k 15 procent van de aankopen in de Marshall- landen uitmaken. Ons fiscale systeem is een voortdurende bestraffing van vljjt, energie en bekwaamheid, een aan moediging voor 't voigen van do weg van de minste weerstand, een premie voor de luien, onbekwamen en initiatieflozen. Slechts een hal vering van de inkomstenbelasting over de liele ljjn kan de gezond heid van de economische patiënt herstellen. Tot deze conclusie komt „De Zakenwereld" in een artikel, waarin het o.m. heet: Wanneer een nieuw plan finan cieel op de balans wordt gelegd, kan de ondernemer in zichzelf mompelen: als het goed gaat ver dienen wij in de komende 10 jaren daaraan een millioen, als het mis mocht lopen omdat een ster kere concurrent optreedt of een beter artikel de markt verovert, of de smaak van het publiek zich wijzigt dan kan ik er hoogstens een strop van 3 ton aan halen. Aangezien echter deze strop ge heel voor rekening van de onder nemer blijft, maar de fiscus van het millioen winst ongeveer 8 ton inpalmt, is deze onderneming, die economisch aantrekkelijk was, fi nancieel niet meer uitvoerbaar. Een groot deel van de laksheid en het gemis aan voortvarendheid in ons bedrijfsleven ls eenvoudig het natuurlijke gevolg van de fis cale terreur. Vandaar dat tal van fabrikan ten tot de conclusie komen, dat een week per jaar werken met een knap belastingconsulent meer profijt oplevert dan een jaar zwoegen aan de productie. Het zelfde geldt voor beoefenaars van vrije beroepen, b.v. voor het en tameren van bij-betrekkingen: elke verhoogde activiteit stuit op een fiscale strafmaatregel. Zelfs de gewezen lerares, nu gehuwd, die in een tijd van docentennood wel weer 15 uur in de week voor de klas wil gaan staan, krijgt slechts de helft van haar uren be taald. De andere helft werkt ze „voor Lieftinck". Het beroep, dat hier op de arbeidszin en het bur gerlijk fatsoen van het intelligen te deel der natie wordt gedaan, ls in strijd met de menselijke natuur en de simpelste menselijke rech ten. WAARDEPAKKETTEN NAAR CANADA._ Met ingang van 16 September a.s. wordt in het wederzijdse ver keer met Canada de dienst der postpakketten met aangegeven waarde hervat. Het maximale be drag der aangegeven waarde be draagt, in Nederlandse munt, 280 gulden. Bij baden overleden door hartverlamming. Tijdens het baden bij het strand te Scheveningen, werd de 20-jarI- ge J. van der T. uit 's-Gravenhage plotseling onwel. Hij werd door 'n \»end op het droge gebracht, doch bleek te zijn overleden, ver moedelijk ten gevolge van hart verlamming. DE BRAND TE TSJOENGKING. Volgens „Central News", het officiële nationalistische persbu- au, is een communistische illegale werker ter dood gebracht, omdat hij medeplichtig geweest zou zijn aan de brand te Tsjoengking, welke Vrijdag en Zaterdag heeft gewoed en waarbij een duizendtal slachtoffers is gevallen. Met hem is nog een andere man door het executie-peleton van het garni zoen terechtgesteld. PADVINDERSBANDS IN IIET OLYMPISCH STADION. In het Olympisch Stadion te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een nationaal ooncours voor padvindersbands gehouden, waaraan tamboers- en pijperscorpsen uit het gehele land deelnamen. De padvinders-tamboer» iu actie In het Olymplsoh Stadion.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2