Directe Marshall-hulp zal verminderd worden. L NIEUWS Nederland gaat zich meer Europees oriënteren. Vlissingse zeekapitein waakt zijn laatste reis. Comwimistisciie troepen rukken steeds verder op in China. Westkapelle heeft weer een eigen sportterrein. Zeeuwse korfballers vergaderden te Goes. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De „Aagtekerk" werd onderscheiden. Nationalistische regering staat voor hopeloze taak. Zaterdag werd het officieel in gebruik genomeu. Hard aanpakken is het parool 1 SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro J74289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2734; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1348 MAANDAG 5 SEPT. 1949. Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.—. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 1G cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.59 u. onder 19.17 u., Maan op 19.22 u. onder 4.28 u. Hoogwater op Dnisdag 6 Sept.; Vlissingen: 1.31u. 1.88 m„ 13.41 u. 1.84 m.; Terneuzen: 1.57 u. 2.06 m., 14.11 u. 2.02 m.; Wemeldinge: 3.06 u. 1.68 m„ 15.25 u. 1.54 m.; Zierikzee: 2.55 u. 1.45 m., 15.09 u. 1.30 m. De raad van de organisatie voor Europese samenwerking heeft in een vergadering te Parijs overeenstemming bereikt over de verdeling van de Marshall-hulp over 19491950. Dit betekent echter nog geen definitieve beslissing, omdat de raad het voorstel voor de verdeling doorgeeft aan de E.C.A., die de definitieve beslissing zal nemen. Overigens zal in het voorstel weinig verandering meer komen, zodat men kan verwachten, dat de directe hulp zal worden verminderd. 39.2 MILLIOEN DOLLAR VOOR INDONESIË. Voor Indonesië is voor het tweede jaar van de Marshall hulp een bedrag van 39,2 mil- lioen dollar voorgesteld. Dit be drag is bedoeld voor een perio de van een half jaar, van 1 Juli 1949 tot 1 Januari 1950. Men is n.l. van de veronderstelling uit gegaan, dat de overdracht van de souvereiniteit op 1 Januari 1950 een feit zal zijn. Voor Nederland is in het twee de jaar een bedrag van 270 mil- lioen dollar voorgesteld als di recte hulp. Aan indirecte hulp in de vorm van trekkingsrech ten is voor Nederland een be drag van 156% millioen dollar vastgesteld, hetgeen de hulp aan ons land in totaal op 426% mil lioen dollar brengt. België geeft ons land een trekkingsrecht van 130 millioen. De Trizone van Duitsland geeft ons een trek kingsrecht van 17% millioen dollar. Wij geven op onze beurt aan andere landen een trek kingsrecht van in totaal 20,3 VRESELIJKE BRAND IN TSJOENGKING. 1000 doden en 100.000 daklgzen. Als gevolg van een grote brand in de achterbuurten van Tsjoengking, in China, die Vrij dag uitbrak, hebben ongeveer duizend inwoners van Tsjoeng king het leven verloren, terwijl honderdduizend anderen dakloos werden. De brand woedde Zaterdag ochtend onafgebroken door. Tienduizend gebouwen, gelegen in een driehoekig gebied, zijn door het vuur vernietigd of be schadigd. Het vuur werd aan gewakkerd door een felle wind. De vlammen baanden zich een weg door 'de achterbuurten en sloegen vervolgens over naar het stadsgedeelte, waar zich de be drijven en banken bevinden. Dit gehele 'district kwam in lichter laaie te staan. Beangste mannen, vrouwen en kinderen werden op de oevers van de rivieren vertrapt, toen een ondoordringbare muur van vlammen zich in hun richting bewoog. Sommigen slaagden er in zich in boten in veiligheid te brengen, anderen vluchtten voor de vlammen, door in de rivier te springen, doch zij ver dronken in de stroomversnellin gen. Honderden stierven ten gevolge van de verzengende hit te of werden vertrapt, toen me nigten personen, krankzinnig van angst, zich in veiligheid trachtten te brengen. millioen dollar, resp. aan Oos tenrijk 0.3, aan Griekenland 6, aan Noorwegen 5, aan Portugal 3 en aan Turkije 6 millioen dollar. Vergelijkt men de cijfers van 1949/50 met die over 1948/49, dan kan worden gezegd, dat het totaal aan directe en indirecte hulp thans verminderd ft. Daar bij valt echter op, dat de in directe hulp in de vorm van de trekkingsrechten is vergroot, zelfs bijna verdubbeld is. Zoals wij van deskundige zijde verna men betekent dit, dat ons land zich veel sterker op het Euro pese verkeer zal gaan oriënteren. MEER TREKKINGSRECHTEN. In 1948/49 werd ons aan di recte* hulp toegewezen een be drag van 406 millioen dollar. Aan trekkingsrechten ontvingen wij in totaal 83 millioen, res pectievelijk 72% millioen dollar van België, 8% millioen van de Bizone en 2 millioen van Zwe den. Een totaal aan directe en indirecte hulp van 489 millioen dollar. In het algemeen kan van het huidige voorstel tot de verdeling van de Marshall-hulp worden gezegd, dat de landen, die in het eerste jaar een grote hulp ontvingen, thans volgens het voorstel alle een mindere toe wijzing zullen ontvangen. Aan de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie zal volgens het voor stel een bedrag van 312.5 mil lioen dollar dienen te wqrden toegewezen. Hier moet worden opgemerkt, dat België dit be drag in trekkingsrechten vol ledig aan andere landen door geeft. Bovendien geeft België nog een bedrag van 87% milliqen aan trekkingsrechten aan an dere landen uit eigen middelen, maar op de zogenaamde E.C.A.- condities. Deze trekkingsrechten vormen dus een zekere vorm van credietverschaffing door België. Twaalf Duitse schoolmeisjes verdronken. Bij baden in een vijver. Twaalf schoolmeisjes van de leeftijd van twaalf tot veertien jaar, zijn bij het baden in een vijver bij Kaiserau nabij Keu len verdronken. De kinderen maakten deel uit van een klasse van een meisjesschool te Gim- born, die met de onderwijzeres was gaan baden. Toen de kin deren, hand in hand, het water inliepen, verloren enkelen hun evenwicht op de glibberige bo dem, gleden af in de diepte gn trokken de anderen mee. De onderwijzeres kon nog vier van de zestien kinderen, die in het diepe water geraakt waren, terughalen, de andere twaalf verdronken echter. De onder wijzeres was zo over haar zenu wen heen, dat de politie haar in verzekerde bewaring moest stellen. België heeft geen Marshall hulp meer nodig. Dank zij goede politiek. Van het einde van dit jaar af, zal België geen hulp meer nodig hebben in het kader van het plan-Marshall, aldus verklaarde de leider van de E.C.A.-missie in België en Luxemburg. En het zal geen leningen of giften meer ontvangen. Hayens schrijft het welslagen van België's herstel toe aan het stelsel van vrije onderneming, dat ook in de Ver. Staten wordt toegepast. „De Bel gische zakenlieden en de Bel gische regering schijnen van oordeel \e zijn, dat overheids bemoeiing met het bedrijfsleven tot een minimum beperkt moet blijven", zei hij. Export van schapen- en lamsvlees naar Engeland. De Nederlandse regering heeft met de Engelse regering een contract afgesloten voor de leve ring van vers schapen- en lams vlees uit Nederland, in de tijd van September tot en met De cember 1949. Vrijwel alle in deze maanden aangevoerde scha pen en lammeren, welke voor export geschikt zijn, kunnen voor dit doel worden geleverd. De afsluiting van het contract betekent de hervatting van een export, die sinds 1926 heeft stil gelegen. Verwacht mag worden, dat ook in de volgende jaren toenemende hoeveelheden scha pen- on lamsvlees op de belang rijke Engelse markt kunnen worden afgezet. Langs de IJsel bij Zutfen wordt een spoorbrug gebouwd, die de oude spoorbruggen over de IJsel van de lijnen Apeldoorn— Winterswijk en ArnhemDeventer zal vervangen. De brug, die 88 meter lang en 10 meter breed is, zal, om het spoorverkeer niet te veel te stagneren, in één dag op pontons naar de plaats van bestemming worden gevaren. Ook het wegverkeer krijgt een Rijksdienst. Daar binnen afzienbare tijd de inwerkingtreding kan wor den verwacht van de wegen verkeerswet en van het wegen verkeersreglement, heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat een dienst voor de afgifte van kentekenbewijzen voor motor voertuigen en aanhangwagens ingesteld. Aan deze dienst zal tevens worden opgedragen de keuring van autobussen en huur auto's. Deze dienst zal de naam dragen van Rijksdienst voor het wegverkeer. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft Zaterdag op het te Rotterdam liggende s.s. „Aagtekerk", de naamdrager van het schip, waarop de bekende Vlissinger, Kapitein J. M. Ro- mijn, gezagvoerder was, een gedenkplaat onthuld, dat aan het schip is toegekend de Ko ninklijke vermelding bij dag order. Deze onderscheiding is eigen lijk verleend aan het m.s. „Aagtekerk", dat in de oorlogs jaren verloren ging, maar is nu aangebracht op een nieuwe „Aagtekerk". Nadat de marinierskapel de ban geopend had, herinnerde minister Spitzen aan het oorlogs feit, dat aanleiding werd tot deze onderscheiding. In Janu ari 1942 werd het convooi, waar in de „Aagtekerk" onder gezag voerder J. M. Romijn voer, door een onderzeeër aangevallen. Een Brits troepentransportschip werd getroffen en moest het convooi verlaten. De „Aagtekerk" kreeg opdracht bij het getroffen schip te blijven koersen. Plotseling werd voor de boeg een onder zeeër waargenomen. Onmiddel lijk liet de gezagvoerder volle kracht varen, waarbij de „Aagte- De communistische legers in China rukken steeds verder op. En welke plannen de Nationalistische regering ook maakt en ■welke pogingen zij in 'twerk stelt om de rode golf te keren, het gelukt niet. De steeds wassende stroom van het communis- m schijnt in dit grote land onhoudbaar te zijn. Tsjang Kai Sjek zet alles op alles, maar zijn generaals laten hem soms In de steek en de corruptie viert hoogtij, zodat hij steeds minder aanhangers overhoudt. Volgens berichten uit Kanton hebben communistische troepen Sining, de hoofdstad van de pro vincie Tsinghai in Noordwest- China, bezet. Communistische troepen dringen voorwaarts in de richting van Tinghai op de Tsjoesan-eilanden ter hoogte van Tsjekiang, de vooruitgeschoven nationalistische basis, die van het grootste belang is voor handhaving van de nationalisti sche blokkade. Wanneer de na tionalisten van deze basis be roofd zouden worden, zouden zij gedwongen zijn zich terug te trekken op Formosa. De na tionalistische admiraal Kwei Yoengstsjin verklaarde Zaterdag in een officieel communiqué, te vertrouwen, de blokkade te kun nen handhaven doch de waar nemers staan hier sceptisch tegenover, gezien de ervaringen van de afgelopen tien weken. Tijdens een conferentie ter be spreking van de militaire situa tie is overeenstemming bereikt over een versterking van de verdedigingswerken in Noord- Kwantoeng. Volgens een communiqué, uit gegeven door de leiding van de nationalistische luchtmacht, heb ben regeringsvliegtuigen com munistische troepen-concentra ties aangevallen, waarbij meer dan 300 man zijn gedood. Ver der werd aan de monding van de Jangtse een groot stoomschip, dat militaire voorraden vervoer de, tot zinken gebracht. Volgens een woordvoerder van de nationalistische leger-autori- tciten rukt een divisie commu nistische troepen uit Kweitoeng op naar het Joetsjen-gebied. Hij deelde verder mede, dat gereor ganiseerde eenheden guerilla- strijders een aanval uitvoeren op het in Noord-Kwangtoeng gelegen Jengfai, 240 kilometer ten Noorden van Kanton. In het Zuiden van de provin cie Foekien hebben de commu nistische troepen Makong be reikt, dat op een afstand van 32 kilometer ten Noorden van Amoy ligt. Volgens Chinese mededelingen is generaal Loe Loe-Hon, de gouverneur van de 12 millioen zielen tellende provincie Joen- nan in Zuid-China, tegen de na tionalistische regering in opstand gekomen. Generaal Loe zou de 8 best-uitgeruste „Pacificatie"- regimenten in de provinciehoofd stad Koenming samengetrokken en het bewind over de stad over genomen hebben. Wel redeneert een groot deel van de Chinezen in het nationa listisch gebied: slechter dan tharis kunnen we het onder de com munisten niet hebben, maar duizenden trekken toch onder drei ging van de communistische opmars verder naar het Zuiden. kerk" over de onderzeeër heen voer en zorgde dat deze slagzij maakte. Hoewel niet is gebleken, dat de onderzeeër vernietigd werd, is het aan de „Aagtekerk" te danken geweest, dat de duik boot zijn aanvallen moest sta ken. De „Aagtekerk" ging in Juni '42 bij een geconcentreerde aanval van Duitse bommen werpers, toen het schip alleen voer in de Middellandse Zee voor een bijzondere opdracht., ten onder. Bij die aanval heeft de bemanning zich buitengewoon dapper gedragen, waarbij kapl tei Romijn, hoewel hij zwaar getroffen was, het voorbeeld gaf. Minister Spitzen vroeg enige minuten stilte voor de op varenden, die tijdens deze over val het leven hadden verloren. Onder de tonen van het Wil helmus onthulde de minister daarna de gedenkplaat. Ten slotte heeft de minister aan elf overlevende leden van de be manning de oorkonde overhan digd. Kapitein Romijn is o.a. Rid der in de Militaire Willemsorde; hij bezit de Order of the British Empire, het Kruis van Verdien ste en de Lloyds' Oorlogsmedail le. Hij is een der meest gedeco reerde gezagvoerders, die de zee en bevaren. Overigens zal hij niet lang meer gezagvoerder zijn. Want als de reis met de „Oranjefontein", waarop de heer Romijn nu kapitein is, achter de rug zal zijn, zal deze oud-Vlis- singer zich met zijn vrouw in de buurt van Kaapstad vestigen Volkspolitie in Duitse Oost-zone. Volgens berichten uit Berlijn heeft het Sowj et-Russisch mili tair bestuur in Duitsland bevel gegeven tot het schoeien op mi litaire leest van zes divisies van 15000 man volkspolitie in de Sowjet-zone. Deze divisies, waar van er twee gemotoriseerd zou den worden, zullen worden uit gerust met automatische wape nen en lichte artillerie. Rechtse regering in West-Duitsland. Naar men verwacht zal de nieuwe West-Duitse Republiek een rechtse regering krijgen, die in de „Bundestag" een meerder heid van 14 zetels zal hebben. Het is duidelijk, dat de vrije democraten en de Duitse partij de enige partijen zijn, waarmede de christen-democraat Adenauer onderhandelt over de vorming van een coalitiekabinet. Russisch leger voor vrijwilligers. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat iedere Sowj et-bur ger boven de 16 jaar verkies baar is voor toetreding tot een vrijwillige organisatie tot steun van het rode leger. De leden zouden worden geoefend in schieten, chaufferen, paardrij den en radio-communicatie, al dus de radio. X20 maal levenslang voor Griekse moordenaar. George Kozenis is door een Atheens gerechtshof honderd en twintig maal tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, we gens het even zo vele malen be gaan van manslag. Ds J. FRAANJE OVER LEDEN. Zaterdagmorgen overleed op de leeftijd van 71 jaar te Barne- veld Ds J. Fraanje, predikant bij de Geref. Gemeente te Bar neveld. Ds Fraanje werd op 20 Octo ber 1878 te Kapelle-Biezelinge geboren. Als negen en twintig jarige jongeman werd hij domi nee te Goes. Op 28 Januari 1912 deed Ds J. Fraanje zijn intrede te Terneuzen, 7 December 1913 werd hij te Rotterdam beves tigd. En vandaar ging hij in 1918 naar Barneveld. Vorig jaar herdacht hij op 20 October zijn veertigjarige ambts jubileum en tegelijk het feit, dat hij dertig jaar predikant te Barneveld was. Afscheid Ds Aalbers te Vlissingen. In de avonddienstin de St.- Jacobskerk heeft ds H. Aalbers gisteren afscheid genomen van de Ned. Hervormde gemeente te Vlissingen. Als tekst voor zijn predikatie had Zijn Eerwaarde gekozen: „En ook een ander zeide: Heer ik zal U volgen maar laat mij eerst toe, dat ik afscheid neem Van degenen, die in mijn huis zijn. En Jezus zeide tot hem: Niemand die zijn hand aan de ploeg slaat en ziet naar. hetgeen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods". Ds Aalbers zei o.a. tot de ge meente, dat hij deze tekst niet had gekozen, met de bedoeling niet meer om te zien naar alles wat hij in Vlissingen had mee gemaakt. Hij verklaarde zeer dankbaar te zijn voor hetgeen hij in Vlissingen heeft kunnen doen. Na de zegen zong de gemeen te ds en mevr. Aalbers Gezang 139 vers 7 en 11 toe, waarna zeer velen van de gelegenheid gebruik maakten om in het koor van de kerk persoonlijk afscheid te nemen van de predikant. De dienst werd bijgewoond door verschillende predikanten van Walcheren, vertegenwoordi gers van andere Vlissingse ker ken en namens het gemeente bestuur door de wethouders L. P. van Oorschot en W. Poppe Belg zwom over Het Kanaal. Fernand du Moulin, een 34- jarige zakenman uit België, is in zijn poging Het Kanaal over te zwemmen, geslaagd. Hij begon Vrijdagavond te Kaap Gris Nez, nadat hij zich zelf moed had in gedronken met een glas cham pagne en arriveerde Zaterdag avond, na 22 uur te hebben ge zwommen, aan de Engelse kust. Du Moulin had zich niet voor deze kanaaltocht getraind. On derweg werd hij met soep ge voed. Nederlandse patrouille op Java ontvoerd. Op 2 September is in een kampong ongeveer 30 km. ten Oosten van Malang een kleine Nederlandse patrouille overval len door een strijdgroep. Er wer den zes Nederlandse militairen ontvoerd. Volgens andere be richten worden deze zes mili tairen thans gevangen gehouden in het kamp van deze strijd groep. Westkapelle begint er weer aardig bovenop te komen. Als men zo het dorp binnen komt aanschouwt men grote activiteit op het gebied van de huizen bouw. Kortgeleden werd het nieuwe Groene-Kruisgebouw ge opend en Zaterdagmiddag was er weer een belangrijke gebeur tenis, die veel Westkappclaars op de been bracht, n.l. de in gebruikneming van het sport terrein. Westkapelle met zijn voetbal club de „Noormannen" kan met recht trots zijn op een derge lijk sportveld, dat zelfs een stenen kleedgelegenheid bezit. Menige dorpssportvereniging zal jaloers zijn en zelfs de Vlissin- gers, met hun sportvelden misère stonden Zaterdagmiddag enigszins beduusd te kijken. Om kwart over vijf marcheerde de muziekvereniging „O.K.K." over de zeedijk met daar achter de burgemeester, mr M. Tydeman, en zijn wethouders, de bevol king van Westkapelle en de voetballers uit Middelburg en Vlissingen, die de eerste offi ciële wedstrijd op het nieuwe terrein zouden spelen. TOESPRAKEN. Burgemeester Tydeman, die de opening verrichtte, legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat het normale leven meer en meer in Westkapelle terugkeert. Hij dankte het comité „Schelde- monden" voor de gift van f 4000, waardoor de aanleg van het sportveld en de bouw van het kleedlokaal mogelijk is gewor den. Ook de heer J. Allewijn uit Middelburg, die het ontwerp voor het kleedlokaal maakte en zelf meehielp Eet te bouwen -en de aannemer, de heer Koster, werden bedankt voor hun mede werking. De burgemeester las tenslotte een gedicht voor van een inwoner van Westkapelle gemaakt ter gelegenheid van deze ingebruikneming. Mej. de Jong, de verloofde van de heer Allewijn, werd hierna door de burgemeester uitgenodigd de vlag te hijsen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Voetbalclub „Vlissingen", de heer Aarsens, die felicitaties aanbood, verge zeld van een bloemstuk voor de „Noormannen", die hij" vele suc cessen op dit terrein toewenste. Namens de Voetbalclub „Middel burg" sprak de voorzitter, de heer L. A. van Westen, die een vaantje aanbood, welks opschrift herinnerde aan de dag der ope ning. De heer A. Roelse, voor zitter van de „Noormannen", dankte beide sprekers voor hun wensen. TWEE OUDE RIVALEN. Onder grote belangstelling werd hierna de voetbalwedstrijd gespeeld, waarbij de oude riva len Middelburg en Vlissingen in het veld kwamen. De aftrap werd verricht door de burge meester, die over een goed schot bleek te beschikken. Na een, in de eerste tien minuten, gelijk opgaande strijd, wist Vlissingen, dat beter speelde, een overwicht te verkrijgen, hetgeen in doel punten werd uitgedrukt. Kort na elkaar werd viermaal ge scoord, doch één doelpunt werd afgekeurd. (30). Even leek het of de Middelburgers zich zouden herstellen en inderdaad gelukte het hun het Vlissingse doel een maal te doorboren (31). Daar de scheidsrechter kort hierop buitenspel over het hoofd zag, had Vlissingen gelegenheid voor de rust nog eenmaal te doel punten. Na de rust scoorde' Vlissingen nog een doelpunt, waardoor de eindstand 51 voor Vlissingen werd. Eerder op de middag voetbal den de „Noormannen" tegen de Voetbalclub Domburg. Door met 42 te winnen veroverden de Westkappelaars de beker, ter wijl de verliezende club een medaille ontving. Ook de korf balwedstrijd tussen Stormvogels en B.K.C. uit Brekenrs werd een overwinning voor West kapelle (21), waarmee zij op de beschikbaar gestelde medaille beslag wisten te leggen. Tenslot te verloor het elftal der C.J.M.V. met 31 van de adspirantenclub der „Noormannen". Poolse Bisschop te Vlissingen. Mgr. Josef Gawlina, een Pool se Bisschop, die belast is met de geestelijke verzorging der buiten hun vadeiïand levende Polen, heeft Zaterdagmiddag een bezoek aan Vlissingen ge bracht, waar enkele honderden zijner landgenoten werkzaam zijn bij de Mij „De Schelde". Leden Kamer van Koophandel van Folkestone naar Vlissingen. Aanstaande Zaterdag zal een gezelschap van 50 leden van de Kamer van Koophandel van Folkestone voor een driedaags bezoek aan Vlissingen met de „Mecklenburg" arriveren, onder leiding van de voorzitter van de Chamber, Mr Macilroy. Het ge zelschap zal Dinsdag 13 Septem ber met de „Mecklenburg" terugreizen. Zaterdagmiddag was de boven zaal van de „Prins van Oranje" te Goes het verzamelpunt van korfballievend Zeeland. Uit alle windstreken der provincie waren de afgevaardigden gekomen, om samen met het Z.K.B.-bestuur de vele moeilijkheden te bespre ken en zo mogelijk op te lossen. De -voorzitter, de heer M. Haasdonk, zeide in zijn openings woord weinig optimistische ge luiden te kunnen laten horen, daar er bij alle verenigingen een grote laksheid' valt waar te nemen. Hij riep allen op tot meerdere activiteit. Vervolgens bedankte de heer Haasdonk de scheidende competitieleider, de heer C. J. Crucq, voor het vele werk, dat hij lange tijd gedaan Amerikaanse oorlogsschepen bezoeken Spanje. Zaterdag werden de vier Amerikaanse oorlogsschepen, die een bezoek brengen aan Spanje, bij aankomst in de marinebasis El Ferrol door een grote menigte toegejuicht. De aankomst vormt het eerste bezoek van gealliëerde marine eenheden aan Spanje sinds de oorlog. Hoofdprijzen Niwin Rimboe- kisten Prijsvraag. Zoals bekend was aan de Niwin-rimboekistenactie 'n prijs vraag verbonden. De heer D. J, Lont te Leeuwarden heeft de eerste prijs, mevr. W. Grotjo- hannVan Santwijk te Den Haag de tweede prijs en mevr. A. P. J. HuyningVan 'tVeer in Overveen de derde prijs. Bij de Geref. Gemeente te Tholen is als predikant beroe pen ds D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Er zijn de laatste twee dagen heel wat ongevallen gebeurd. Een 9-jarige Zaandamse jongen is Zaterdag in de Zaan verdron ken. Gistermiddag is een 7- jarig Amsterdammertje in het water van de Kostverlorenkade gevallen en verdronken. Zon der te kunnen zwemmen ging een 15 jaar oud zijnde jongen uit Amsterdam in het Noordzee kanaal zwemmen. Hij verdronk daarbij. De 72-jarige mevrouw Olink uit Buurse is Zaterdag doordat zij op de straatweg HengeloEnschedé liep door een auto gegrepen en gedood. Te Schalkwijk wilde de mon teur G. van Hemstern onder een autobus liggend een mankement verhelpen. Door een verkeerde afspraak werd de bus op gang gebracht en werd de monteur overreden. Hij overleed aan de verwondingen. Een ongeval zonder dodelijke gevolgen ge beurde op de spoorlijn Alkmaar- Den Helder. Een auto met twee inzittenden uit Amsterdam werd op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen en zwaar beschadigd. Beide inzittenden waren slechts licht gewond. - Zaterdag vierde Joh. Roosendaal te Leeuwen-Boven ill goede ge zondheid zijn 100 ste verjaar dag. De Canadese ambassa deur P. Dupuy onthulde Zater dag te Sneek het „bevrijdings- raam" in. de Ned. Hervormde Kerk. heeft. Hij- maakte gewag van ii briêf van de heer Crucq, waarin deze dankte voor de hem aangeboden rooktafel. DISCUSSIES. De agenda bevatte vele pun ten, waarvan sommigen nogal discussie opleverden. Op de vraag of 't Zeeuwse Korfbal- nieuws nog verschijnen zou, luidde het antwoord ontkennend. Voortaan zullen belangrijke mededelingen op circulaires wor den rondgezonden. Nadat ver schillende punten de hamer wa ren gepasseerd, werd een regle mentswijziging aangenomen, welke zwaardere strafbepalingen inhoudt. De voorzitter achtte dit be treurenswaardig, doch zag geen andere mogelijkheid. Wij zijn als bestuur, zo zeide hij, geen strafrechter, doch een leiding gevend lichaam om de lichame lijke opvoeding door de korfbal sport te stimuleren. De vereni gingen zijn hier zelf de schuld van. Een zeer uitgebreid debat ont stond over de afname van een partij korfbalschoenen, die al enkele jaren geleden besteld waren en nog steeds liggen bij degene, die ze besteld heelt. Over deze kwestie werden de gemoe deren zeer verhit, doch tenslotte kwam men tot het besluit, dat elke vereniging nu een deel van de schoenen zal kopen. Hierna werden verschillende commissies samengesteld, waar van wij noemen de Zeeuwse twaalftalcommissie. Zitting heb ben daarin de heren A. Looise, J. Zoeteweij en Vergauwe. Het Z.K.B.-bestuur werd bij acclama tie herkozen, nadat een stem uit de vergadering had aangedron gen om schouder aan schouder achter 't bestuur te staan, daar zij met vele moeilijkheden heb ben te kampen. In de opengeval len plaats, door 't bedanken van de heer A. Everaars, zal spoedig worden voorzien. Met nieuwe inspiraties vervuld ging deze druk bezochte verga-" dering pl.m. 7 uur uiteen. Vijf verenigingen lieten verstek gaan. DE BILT ZEGT: Warm. Zonnig en warm weer met later in de middag wat meer bewolking en vooral in het Zui den van het land enige onweers kansen. Meest matige wind tus sen Zuid en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1