Tweede wereldoorlog ontbrandde in een wereld vol achterdocht en moeheid. (mayens rovinneggSYi mm LdVfafkm Een matte en vermoeide stem deelde bet de wereld mede. I» de leerschool van het leger te velde. OPTIEK^ Alkmaarse schone kreeg vijfhonderd aanzoeken uit Amerika. EDNA EARL msssm F „Alleen een wonder Gods kan nog uitkomst verschaffen...!" De speciaalzaak voor Uw BRIL Dochtertje van klompenmaker „bijna" geadopteerd. GEMEENTERADEN Zaterdag 3 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Op 3 September begon de strijd tegen het Duitse Nazibewind. ..There is war between Germany and this country". (Er is oorlog tussen Duitland en dit land) zo klonk de matte en vermoeide stem van Engelands eerste minister Neville Chamberlain op Zondag 3 September 1939 om kwart over elf. De wereld hield de adem in. Oorlog!! Het had al zo lang gedreigd en telkens waren er genoeg symptomen geregistreerd; men wist het dat Hitier zijn mas sa's tot deze waanzin had opgezweept. Maar nu de officiële staat van oorlog was afgekondigd, voelde men zich toch overrompeld. TIJD MET NORMAAL. Eigenlijk dreigde de oorlog al van 1933 af. Toen Hitier zich van de macht verzekerde, de Rijksdag in brand liet steken, Hindenburg aan de kant zette en zijn tegen standers door de horden van op standige bruinhemden liet mole steren, toen werd het tijd dat Eu ropa waakzaam moest worden. Maar het sliep in bij.de gedachte, dat de Vrede van Versailles af doende maatregelen tegen het overwonnen Duitsland had ge troffen en het geloofde nog in de Volkerenbond. Een uitbarsting had al zo vaak gedreigd, en steeds was deze bui weer gezakt. De kranten toonden plaatjes van Hitler, Mussolini, Da- ladier en Chamberlain op het bor des van het raadhuis in München, de allervriendelijkste uitgeleide van de Britse diplomaten op het vliegveld. Het zou zo'n vaart heus niet lopen. Europa dommelde in, volkomen onbewust van het gevaar dat dreigde en dat weldra millioenen mensen in rouw zou dompelen. DE LAATSTE DAGEN. Het begon eigenlijk op 1 Augus tus 1939 al te spannen. Londen had .een accoord gesloten met To kio en dat was Hitier niet erg be vallen. Daarmee kwam de be faamde as Rome-Berlijn op een wankel tandrad te rusten. Er moest gehandeld worden, voordat alle Japanse sympathie die voor geld te koop was op En geland zou zijn overgedragen. En geland begon te reageren op Hit- Iers radio-gebral en de aantijgin gen van de sluwe dr Goebbels en flat was koren op de molen van de Duitse agigatoren. Het gevolg daarvan was, dat de door Duits land aangevraagde Engelse lening op de lange baan werd geschoven. Ilitler zocht een aanleiding en vond deze in Danzig en Polen. En geland stuurde er een waarnemer op af. üp 5 Augustus sturen de Duit sers versterkingen naar Danzig, Waar ze gelijk begonnen met het confisceren van Joodse goe deren. Hitler is nu van plan een pontonbrug over de Weichsel te leggen en dit plan ontketent een felle reactie in Polen. Intussen heeft Japan een Duitse injectie Ontvangen en het gevolg daarvan is een Engels-Japanse wrijving, met de blokkade van de inter nationale havenstad Tientsin als Uitgangspunt. Op 8 Augustus stapt Goering op ïijn katheder om zijn berucht „Nooit weer een Versailles" uit te jpreken en de wereld van de Duitse vredesbedoelingen te over tuigen. 9 Augustus vertrekt een En gels-Franse militaire missie naar Moskou voor besprekingen met de Russische generale staf, waar de le niet meer bereikt dan een hof felijke ontvangst. 11 Augustus houdt de gouwlei der van Danzig, Forster een felle rede, waarin hij Polen beschuldigt van agitatie tegen Duitsland. Op hetzelfde moment wordt er in Danzig een anti-nationaal-socia- listische brochure verspreid, waar in staat dat de vrijstad nooit Duits zal worden. Een anti-Poolse perscampagne in de Duitse bladen Is het gevolg. 16 Augustus Von Ribbentrop en Ciano bespreken de buitenlandse politiek van de As. 17 Augustus Russisch-Poolse handelsovereenkomst, een onbe grijpelijk staaltje van diplomatie, flat in Duitsland een nieuw idee wakker roept. Men moet zien, Rusland aan zijn zijde te krijgen. Direct wordt Molotov opgebejd op 23 Augustus tekenen Sta- en Von Ribbentrop een non- Sgressiepact, terwijl de Duitse pers gruwelverhalen ophangt over beweerde vervolgingen van Duit sers in Polen. DE WERELD PERPLEX. Even ontwaakt de wereld. Nu de twee grootste en gezworen vij anden elkaar de vriendenhand reiken, dreigt er wat. Eerst later zal de wereld beseffen dat op hetom de Zuidelijke grens van Polen Kremlin, Polen al verdeeld werd,1 in hun macht te hebben, waarbij Rusland de vrije hand in.' 1 September geeft Hitier een de Baltische Staten is beloofd. j dagorder aan de Wehrmacht. Het De Britse ambassadeur gaat op onderdrukte Duitse volk wenst bezoek bij Hitier en het Franse het Duitse „Lebensraum" te ver kabinet beraadslaagt tot diep in dedigen. Polen is er het zoveelste de nacht. Het dreigend onweer is slachtoffer van. het geval van een gewapend con flict. Dat is het lont naar het kruitvat. Het is nu aan Hitier, al of niet met vuur spelen. Allerwegen wordt nu gevoeld: de oorlog is onafwendbaar. Da gelijks dringen de geruchten van troepenverplaatsingen in Duits land, tot de wereld door. De klei ne landen Nederland, België en Zwitserland wenden zich tot de Duitse gezanten, die prompt eer biediging van de grondgebieden beloven, wanneer de oorlog onver mijdelijk zou zijn 27 Augustus Hitier beantwoordt een brief van Daladier. Resultaat negatief. Ook de naar Londen ontboden Engelse ambassadeur Henderson heeft weinig bemoedi gends. Ondertussen weet men, dat Hitler en Mussolini in voortdu rend contact staan. Ze eisen door tocht in de Poolse Corridor. 30 Augustus Koningin Wilhel- mina en Koning Leopold bieden hun diensten aan. Op die dag ruk ken de Duitsers Slowakije binnen gesignaleerd. Maar noch in het Arendsnest te Berchtesgaden, noch te Parijs en Rome wordt men veel wijzer, want de Duitsers herhalen hun „oprechte bedoelin gen". Overal gaat men mobiliseren. Ne derland doet dat op 24 Aug. België en Frankrijk een dag later. Ook Polen concentreert zijn troepen en hier en daar komt het reeds tot lië en Nieuw-Zeeland, de Unie van botsingen in de Poolse Corridor. I Zuid-Afrika en verschillende do- 23 Augustus. President Roose- j minions de oorlog aan Hitier. De Op 3 September staat de wereld opnieuw in brand. HET BEGIN. Overal in de wereld kiest men partij. Terwijl Chamberlain zich nog in het Duits tot de Duitse be volking richt en verklaart het al leen op Hitier en zijn bende ge munt te hebben verklaren Austra- velt stuurt een telegram aan Ko ning Victor Emanuel en via de radio richt hij een oproep tot Hit- Ier en de Poolse president Mos- ciki, om tot een overleg te komen. Deze poging wordt gevolgd door die van de Paus. Evenwel zonder resultaat. De volgende dag komt de be langrijkste verklaring uit Enge land en Frankrijk, dat, beide lan den achter Polen zullen staan, in legerberichten spreken van ge wapende verkenningen in de bocht van Sylt en de eerste doden vallen boven de Noordzee en in de Ma- ginotlinie. Het grote spel om de macht, ontplooit zich langzaamaan .ter wijl het arme Polen van twee kan ten onder de voet gelopen wordt. 3 September 1939 begint een nieuwe fase in de wereldgeschie denis. Uit een brief uit Indonesië van ven van de Nederlandse soldaat, Ds J. L. Meesters, Ned. Herv. met al z«n UPS f1 downs. Xan, des Pred. te Veendam. mtrgenS vroeg -tot s avonds Iaat' zonder aan de befaamde Indische middagrust toe te komen, waren wij onderweg langs verschillende pesten. Onbewust vestigde ik hier bij een record, door een Niwin- gezelschap te slaan dat binnen 14 dagen Lemahputik, 1000 meter van dBze sol-1 hoog gelegen, had aangedaan, tei- Op een schip wijl ik er al op de zesde dag van Om een indruk te geven van mijn eerste ervaringen in mijn nieuwe werkkring ais reserve veldprediker, zal ik de reis per „Zuiderkruis" maar overslaan. Mijn doel was en is nog de gees telijke verzorging dat in Indonesië. - verkeert men nog altijd in onver- mijn verblijf in Indonesië was. deeld gunstige omstandigheden,1 Het was zeer vermoeiend Met vergeleken bij het leven op een een duizelingwekkende snelheid eenzame post, ergens in de einde- j vloog onze jeep „Corrie" over de loze bergketens van West-Java. smalste wegen en door de meest Ook wil ik overslaan het op g-raffineerde bochten. Per dag zichzelf interessante oponthoud sprak ik twee a drie keer over van 2 dagen in Batavia, een stad, i Holland, waar de jongens met die zijns gelijke in Nederland niet zeer veel belangstelling naar lui- vindt. Vele veld-predikers blijvensterden, daarnaast hield 'ik een ter acclimatisernig een dag of 10korte wijdingsdienst of leidde ik in Batavia of Bandoeng hangen, een godsdienstoefening. Dit genoegen is mij niet beschoren Toen ik over de leerschool van geweest, hetgeen niet zozeer af- het leger sprak, had ik o.m. de hangt van mijn geestdrift als wel stijl van spreken in het oog. Want van de voortvarendheid van mijnhet is een gans andere zaak, of je vr d en collega maj. ds J. L. v. in oen toga op de kansel staat, d. Berg, die mij aan de boot stond °f ergens te velde. En dat 't nogal op te wachten en mij terstond verschil maakt, of je in Nederland mee op sleeptouw nam naar Su-rustig naar de kerk bent gewan- medang zijn standplaats 1 deld, of dat je voor een gehoor van waaruit wij een week lang spreekt, dat zwaar bewapend bij zijn bataljon bezocht hebben. Meteen dook ik volop in het le- (Ingez. mededeling, advert.) IBST3TCAAI Erkend ziekenfondsleverancier. eengekomen is, en- practisch ieder uur de dood onder ogen heeft te zien. Het is in het verleden meer malen voorgekomen, dat 'n kerk gang soldatenlevens heeft gekost. En als je dan die kerels voor je ziet zitten, komt er natuurlijk iets gans anders uit je mond, dan aan de Molenstreek te Veendam. De boodschap blijkt dezelfde, maar de klankbodem bepaalt het geluid! Ik moet zeggen, dat ik in die ene week geweldig veel geleerd en ontvangen heb, voor mijn gevoel veel meer dan ik had te geven, al geloof ik wel, dat er wederzijds contact was. Over de toestand te spreken De droge zomer. Augustus droog en warm. Augustus was droog en warm. De gemiddelde warmte ligt bijna één graad boven normaal. Te De Bilt kwamen acht zomer se dagen voor, hetgeen tweemaal] het normale aantal is. Aan zonne- schijn was er geen gebrek immers, Burgemeesters en secretarissen het aantal uren zonnéschljn be- nt.i.i. i droeg in De Bilt 222 tegen 188 van Walcheren bezochten Den Bosch. normaal. De maand Augustus was echter op de meeste plaatsen veel Vele burgemeesters en secreta- te droog" met name in Oost-Bra-™«en van Walcheren hebben Don- bant en Limburg. Te De Bilt is in'derdag met hun echtgenotes een de maanden Juni, Juli en Augus-bezoek gebracht aan s-Hertogen- tus samen slechts 110 millimeterbosch. In de morgenuren werd t regen berekend, terwijl de norma-1 gezelschap, dat uit 38 personen be- le hoeveelheid 218 millimeter be- stond, na de aankomst, door de draagt en er zijn verschillende1 burgemeester van Den Bosch mi plaatsen in ons land waar deze p- Ef> °P het stadhins/ontvan- zomer nog veel minder regen ge- §en- a ontvangst volgde e vallen is. In De Bilt was een zo uiteenzetting van het uitbreidings- droge zomer sedert 1921 niet meer Plan vatl deze gemeente aan de voorgekomen hand van een maquette en teke ningen. Na afloop hiervan werd 'n bezoek gebracht aan de nieuwe wijken en aan het klein industrie terrein, dat de gemeente Den Bosch bezig is aan te leggen. Ver vormen der werden de Veehallen en de Belgische kolencrisis. Arbeiders worden ontslagen. De Belgische kolencrisis neemt steeds onrustbarender aan. De bij de mijnen en cokesfa-1 St. Janskerk bezocht; de lunch brieken opgeslagen onverkoopbare werd gebruikt in „De IJzeren voorraden zijn aangegroeid tot Man" te Vught. drie en een half millioen ton, ditj Arfsendienst is bijna een derde deel van de to- Artsenoienst. tale jaarlijkse Nederlandse pro-1 Zondag 4 September wordt de ductie. Onder heftig protest van 1 artsendienst in Goes waargenomen de mijnwerkersbonden hebben dedoor dr H. Snoek, Wijngaardstr. mijndirecties sluiting afgekondigd 31, tel. 2121; in Driewegen, 's- van de mijnen gedurende drie da-1 Heerenhoek en Nieuwdorp door dr gen in September, zonder behoud L. Luyck, 's-Heerenhoek, tel. K van loon. Tevens is reeds een aan- 11105275; in 's-Heer Arendskerke tal overtollige bovengrondse ar- Heinkenszand en Wolphaartsdijk beidskrachten ontslagen. Idoor dr Vos, Wolphaartsdijk, tel. AMERIKAANSE FERSFOTOGR AFEN LAND. TREKKEN DOOR ONS Een foto van een aardig Alk- maars meisje met een Edammer en een Gouds kaasje in haar han den, heeft in Amerika millioenen kranten- en tijdschriftlezers be reikt en het gevolg Is, dat haar brievenbus in Alkmaar overladen wordt met brieven van Amerika nen, die haar vader om de hand van zijn dochter vragen, of hun aanzoek rechtstreeks aan de schone van het plaatje doen. Tot op heden zijn reeds 500 aanzoe ken per brief bij haar binnenge komen... Amerikaanse persfotografen kieken meer dan het Binnenhof, Plein 1813, de Waalbrug by Nij megen of de poppenkast op de Dam. De resolute fotograaf, al dus het „Lichtspoor", die op de Alkmaarse kaasmarkt levend dé cor tegen de achtergrond van smakelijke, maar dode kaasjes wenste, vond de vriendelijke jon gedame, die thans door zovele Amerikanen als vrouw begeerd wordt, bereid om te poseren. Het Amerikaanse persbureau, in op dracht, waarvan de foto gemaakt werd, voorziet de krantenbureaux in de Ver. Staten van foto's met gegevens. Zo bereikte de foto van de Alkmaarse kaas-schoonheid 'n enorm aantal kranten, met een gezamenlijke oplage van driehon derd millioen exemplaren. De re sultaten blijven bij spontane Yan kees nooit lang uit... HIJ OOK Dat ondervond ook de klompen maker In Lekkerkerk, die dezelf de fotograaf knipte op het geën sceneerde moment, dat hij zijn dochtertje een veel te grote klomp aanpaste. Amerikanen begonnen onmiddellijk na publicatie van de ze foto „het arme kind" schoenen aan te bieden; een ander begon zelfs over adopteeren te schry- ven Voortdurend trekken Ameri- reeds nu, na de enkele dagen, die ik hier ben komt mij tamelijk pe dant voor. Wel kan ik dit zeggen: In Nederland hebben wij geen no tie Van de dingen, die hier gaande zijn. En het was te wensen dat of ficiële regeringspersonen, die drie weken Indonesië aandoen, ook eens een reisje langs de buiten posten maakten, inplaats van zich in grote plaatsen op te houden en dan te zeggen, dat zy de toekomst vol vertrouwen tegemoet zien. Wie hier eenmaal zit en zyn ogen goed de kost geeft, huivert ener- zyds maar weet als Christen, dat alleen een wonder Gods liier nog uitkomst kan verschaffen. Dat is de leerschool te velde, waarvoor wy slechts dankbaar mogen zyn. FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 121 „O, grootvader, grootvader! Hij Is niet zo slecht en gemeen als Jvij dachten, of hij zou dit niet nebben kunnen doen! Vergeef uw arme, kleine liefste, als zij niet kan nalaten hem lief te hebben, die ter wille van haar uw dierba re naam en herinnering eert! O, Grootvader! was lk maar nooit van hier gegaan! Was ik maar gestorven, voor lk hem had weer gezien, voor deze grote benauwe nis mijn hart had ingenomen!" De zuil wierp een lange, don kere schaduw in oostelijke rich ting, toen Edna opstond en uit de doos, de tere fijne kasplanten nam, die zij meegenomen had van Le Bocage en ze schikte in de vochtige aarde van een der vazen. Zij vlocht de zachtkleurige bloe men tussen de donker-groene klimopbladeren. Een mooie tak brak zij af en legde die vol te derheid weg in de doos, als een dierbaar aandenken aan de heili ge plaats, waar zij was gegroeid. Toen zij daar stond te kijken paar de slingers van papaver- blaadjes om de Inscriptie gewon Sen, sprak geen blos of trilling der lippen, van wat er in haar geest omging en haar klassieke gelaatstrekken waren kalm, toen de namiddagzon toonde hoe bleek en strak haar gelaat was gewor den. Zij klom op het brede voet stuk en drukte haar lippen op haar grootvaders naam. Het was pijnlijk om de plaats te verlaten. Zij toefde en ging weg, zij kwam terug en tenslotte knielde zij neer en bad lang en stil. Daarop keerde zij zich snel om, sloot het hek en zonder nogmaals te durven omzien, ging zij heen. Zij kwam voorbij de bron en de bouwvallen van haar vroegere huis en kwam zo in 't zicht van de molenaarswoning, die alleen onveranderd scheen. Toen zij de klink van het hek oplichtte en het tuintje binnen trad, scheen het eerst gisteren, dat zij van hier uit op de over dekte meelkar naar het station gereden was. „Bekende gezichten gluurden door de deur, „Bekende voetstappen betraden de vloer, „Bekende stemmen klonken haar tegemoet". Een oude appelboom, die zq I zich zeer goed herinnerde, stond naast het huis en de uitgestrekte takken raakten bijna, de aarde, zo beladen waren zij met de ron de, roodgevlekte fijne appels. De ruige, zwarte hond, die zo dik wijls met Grip had gespeeld in vroeger dagen, lag nu op de stoep om zich heen te kijken. Om de rotsachtige put was een ruw opgetrokken prieeltje gebouwd, waarlangs een welige wijnstok I opklom, met zijn rijke druiven- trossen, en hier, met een pijp tus-1 I sen haar lippen, en aan haar voe- ten een mand vol van rode pe perkorrels, die zij druk bezig was aan elkaar te rijgen, zat een vrouw op leeftijd. Zij was gekleed in een blauw met geel, elgengesponnen kleed en droeg een witte schort en een sneeuwachtig tullen kapje met knijpplooien, die strelend drukten op het grijze haar, dat glad ge kamd was ovet haar slapen. Na '.egde zij haar pijp neer, boven op de met mos begroeide put, hiei de rode streng van peperkorrels op en bekeek die met voldoening. Daarop hervatte zij haar werk en begon een oud liedje te neuriën. Het gelaat was zo vredig en ernstig en eerlijk, dat terwijl Ed na er naar keek, een warm lief- delicht straalde uit haar mooie ogen en zij stak onbewust haar beide handen uit en kwam het kleine prieeltje binnen. Haar schaduw viel op het moe derlijke gelaat en de vrouw stond op en groette vriendelijk. „Goeden avond, juffrouw. Wilt u niet gaan zitten. Er is plaats genoeg voor twee op mijn bank". Edna sprak een ogenblik niet, maar keek haar in het bruine ge rimpelde gelaat, duwde haar muts en sluier weg en zei verlangend: „Vrouw Wood, kent u mij niet?" De molenaarsvrouw keek nieuwsgierig naar haar bezoek ster, sloeg een blik op haar kle ding en schudde haar hoofd. „Nee, juffrouw, als lk u ooit eerder gezien heb, dan herinner ik het mij niet en Dorothy Wood heeft een sterk geheugen, zegt men, en vergeet zelden een ge zicht, dat zij eens heeft gezien". „Herinnert u zich Aaron Hunt en zijn dochter Hester?" „Ja, zeker wel, maar u bent noch de een noch de ander, meet ik zeggen. Wacht eens laat eens zien. Aha! Tabitha, Willis, kinderen, kom hier vlug! Maar nee dat kan toch niet. U kunt Edna Earl niet zijn!" Zij beschutte haar ogen voor het schijnsel van de zon en boog voorover om de vreemdelinge on derzoekend in 't gelaat te zien. Toen viel de koralen streng haar uit de handen, zij strekte haar ar men uit en de brede mond beefde en vertrok. „Ben je kun je zijn de kleine Edna? Aaron Hunt's klein dochter?" „Ik ben de arme, kleine Edna, die u met zo tedere zorg omring de in haar groot verdriet „Simson en de Filistijnen! Klei ne Edna dus jij bent het! Waar had ik toch mijn gedachten, dat lk je niet dadelijk herkende? God zegene je lief wit gezichtje!" Zij nam Edna in haar sterke armen en kuste haar en huilde en lachte om beurten. (Wordt vervolgd). ltaanse persfotografen ons land door. Hun keuze van onderwer pen is anders dan de onze dat mag bekend zijn. Maar een Ame rikaanse fotograaf ensceneert naar hartelust. Zijn foto's worden over alle staten verspreid en be reiken zelfs de kleinste krantjes. De enorme lezersschare van deze krantjes komen typische bijzon derheden van ons te weten; een draaiorgel met ongeveer dit on derschrift: „De muziek die uit de ze rare kast komt, is geen jasz of swing, maar klinkt even slecht!" een postbode, die voor het Cen traal Station in Amsterdam de rode brievenbusjes aan de tram ledigt, een politieagent, die de kan van een Zeeuwse boerin recht trekt, wasdag in Volendam, par keerterreinen voorfietsen, de molens bij Kinderdijk en de Albert Cuypmarkt tn de hoofd stad. Welnu, het Amerikaanse pu bliek geniet er van enrea geert er op. Vijfhonderd aanzoe ken! (Ingez. mededeling, advert.) Was Uw wol veilig in 35 ct per pek Netto 100 gr. 1198231; in Kapelle-Biezelinge en Wolphaartsdijk door arts J. F. B. Bok, Wolphaartsdijk, tel. K 1189237; in Middelburg door arts C. F. Frumau, Groenmarkt 17, tel. 2635; in Vlissingen door dr H. C. A. Detmar, Badhuisstr. 24, tel. 2950; in Veere, Serooskerke en Oostkapelle door arts M. van der Sluis, Markt 155a, Veere, tel. K 1181271; in Koudekerke, Zou- telande en Westkapelle door arts L. Sloos, Middelburgsestraat A 61, Koudekerke, tel K 1185231; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vossemeer en Sint Philipsland door dr J. P. Duinker te Tholen en dr H. Menger te Sint Philips land. Apotheken. In de week van 3 September tot en met 10 September zijn de volgende apotheken voor avond en nachtrecepten geopend: Goes; Numans. Middelburg: Van Pienbroek. Vlissingen: Engering, Rapport over „Dijkringen". Voorlopig nog geheim. Het rapport der commissie-Van Vloten over de samenstelling van zogenaamde dijkringen in Zeeland, waardoor de lasten voor de zee- werende polders geringer zouden worden, is zeer lang onderweg ge weest. Thans is het echter aan G. S. uitgebracht, die zich nog nader zullen beraden of ze het in een voorstel verwerkt aan de Prov. Staten zullen overleggen dan wel eerst nog om advies naar de pol derbesturen zenden. Voorlopig is het rapport nog ge heim. GESLAAGD. Voor de gehouden vakexamens van de Modevakschool Ensaid te Breda zijn geslaagd voor lingerie: N. Suurmond te Gapinge, K. Geschiere te Grijpskerke en M. Jobse te Zoutelande; voor costu- mière: M. Wijckhuis te Biggeker- ke en M. Pieterse te Middelburg; voor coupeuse: R. Janse te Mid delburg en M. Bierens te Grijps kerke. MIDDELBURG. Vliegerwedstrijd. Op Zaterdag 17 September a.s. zal des middags te half drie door de Buurtvereniging 't Zandt een vliegerwedstrijd worden georgani seerd. De wedstrijd vindt plaats op het sportterrein aan de Lage Weg. Er zijn prijzen uitgeloofd voor de mooiste, de hoogststaande en de stilststaande vlieger. Des avonds om half acht zullen de prijzen worden uitgereikt. VLISSINGEN. Concert. Hedenavond zal de harmonie „St Caecilia" directeur Jac. Hol- laers, van 8 tot 10 uur op het Bellamypark de zomerconcerten besluiten. GOES. Jubileum T. Dootjes. Zorgvuldig had men voor de heer P. Dootjes, de administrateur van de Rijkslandbouwwinterschool alhier geheim gehouden, dat men hem, nu hij 40 jaar in dienst was, eens hartelijk huldigen wilde. 't Was dan ook veel waard zijn gezicht te zien, toen hij in 't ge bouw der school werd opgewacht door het gehele lerarenkorps, het OVEZANDE. weg, Nolledijk, Molenweg, Baan- I dijk, Oost en West Lage Weg, Nieuwe straatnamen en Korte en Lange Noordweg, Hol- huisnummering. lestelleweg en 's-Heerenhoekse- Voor de laatste maal kwam dijk. de oude raad bijeen onder voor zitterschap van wethouder Oost' dijk. Burgemeester Eikhuizen was wegens ziekte verhinderd. Van de beschikking van de Min. van O., K. en W. waarbij het bedrag per leerling voor de Chr. school wordt vastgesteld op f 25 i.p.v. f 17,50 wordt in be roep gegaan bij de Kroon. De subsidieaanvraag van de Kath. Ver. voor Blindenzorg wordt afgewezen. Aan de Prov, De huizen zullen nu straats- gewijze worden genummerd. Door weth. Oostdijk werd dan een dankwoord gericht tot het scheidende raadslid van Liere, die gedurende de laatste jaren heeft meegewerkt aan het tot standkomen van voor Ovezande zeer belangrijke besluiten. De heer van Liere richtte zich eveneens tot voorzitter en raads leden met een hartelijk dank woord voor de loyale samen- Bond Wit Gele Kruis wordtwerking en de prettige geest in de t.b.v. de kinderhygiëne f 25 sub- J vergaderingen, sidie verleend. De Ver. School museum Middelburg krijgt jaar lijks f2,50. B. en W. stellen voor om f 20 beschikbaar te stellen voor een Ovezands wapen schildje in de Statenzaal van de Abdij te Middelburg. De Raad HEINKENSZAND. Woensdagavond kwam de raad dezer gemeente bijeen on der voorzitterschap van burg. B. Funk. Onder de ingekomen stukken vond dit voor deze tijd luxe en; was het rapport van het onder nam het voorstel van B. en W.zoek door de schoolarts. V. k. a. niet aan. Het voorstel tot wijziging van Over de overdracht van het de verordening op de heffing onderhoud van de secundaire van de vermakelijkheidsbelas- weg Ovezande's-Gravenpol-1 ting werd aangehouden tot de der aan de provincie werd volgende raadsvergadering, breedvoerig gediscussieerd. Tct' De verordening op de heffing een conclusie kwam men niet. i van staangelden is gewijzigd en Tot leden van de Commissie wordt nu f 1 per M2. met een van Advies ingevolge de Woon-', minimum van f5, voor slagma- ohines 15 per stuk. Wordt voor de duur der kermis of een volks feest de voor een inrichting be nodigde grond verpacht of ver huurd, dan is geen belasting verschuldigd. Goedgevonden werd uit de ruimtewet werden herbenoemd de heren A. D. de Waal, L. N. de Jonge, L. Zuidhof, A. Hooge- steger en K. L. van Steenber gen. Voor het gemeentepersoneel werd een verplaatsingskostenre-j geling vastgesteld, die ook van; gemeentekas een bedrag van toepassing wordt verklaard voor f 20 beschikbaar te stellen voor de vaste onderwijzers bij het de vervaardiging van een wa- bij zonder onderwijs. I penschild voor de tijdelijTte Sta- Het voorstel van B. en W. totl tenzaal. het invoeren van straat- en we-| Afgewezen werd een verzoek gennamen en het wijzigen van om een subsidie t.b.v. de op- de huisnummering werd na een' leiding van kraamverzorgsters kleine wijziging volledig aange-j van de Prov. Bond „Het Zeeuw- nomen. Daardoor werden de vol- se Wit Gele Kruis" gende namen, die nog niet be kend zijn, ingevoerd: Bloemen- straat (vroeger Achterweg), Hoofdstraat (Zanddijk, School straat, Kerkstraat en Molen straat), Landweg (Verlengstuk van de Bloemenstraat), Plant- aandijk (Achterdijk), Noordweg (Korte dijkje, Doornboomdijk, Kraaijertsedijk en Berendijk). Verder blijven bestaan met eni ge wijzigingen Oud Ovezandse wegje, Nieuwstraat, Dreef, Groenedijk, Vrouwepolderse- Het bestraten van het plein aan de Kerklaan werd gegund aan de firma Duijnhouwer te Goes, voor f 2965. Door het districtshoofd C.D.B de heer Buddingh, is een teke ning en kostenberekening ge maakt van een muziektent. De raming bedraagt f4417, waarin f 1755 arbeidsloon en f 2662 mate riaalkosten. De werkende leden der muziek hebben toegezegd de tent te zullen bouwen. Goed gekeurd werd een bedrag van EEN „LAST". Er is een tijd geweest, dat men tot zelfs in de Rijksbegro ting sprak van het aantal kin deren dat iemand TEN LASTE had. Dit was niet steeds boos op zet. Maar de gedachte, dat kin deren, en vooral meerdere kin deren een last zouden zijn, was er niet geheel vreemd aan. De laatste jaren hoort men dat zo niet meer. Kinderrijke gezinnen behoren tot de uitzon deringen. En de woningen, die met Rijkssteun worden ge bouwd, zijn voor grote gezinnen als regel niet bruikbaar. Maar nu is er weer een an dere last: de ouden van dagen. De Bijbel, die de kinderen ziet als een erfdeel des Heeren, spreekt van tje grijsheid als een sierlijke kroon. Maar in de moderne tijd, met al zijn vooruitgang, worden de ouden een last. Bij de kinderen, de kleine gezinnen in de moderne maar kleine woningen, is als regel voor hen geen plaats. Willen ze naar een andere ge meente verhuizen, dan vinden ze de deuren gesloten. Onpro ductief. En dus: geen plaats; een last. Dit geldt in 't bijzonder vail de chronisch zieke en gebrek kige oude mensen. In het R.K. Artsenblad werden daaromtrent ontroerende dingen verteld. Het is de hoogste tijd dat aan dit vraagstuk volle aandacht wordt geschonken. 'kantoorpersoneel, de leden der commissie van Toezicht, en verte genwoordigers van andere instan ties. Het waarnemend hoofd der school, de heer Eversdijk, heeft op overtuigende wijze toegelicht, dat men in de jubilaris waardeert de voortreffelijke ambtenaar, die de belangen der school en die van de voorlichtingsdienst zo goed be hartigt, dat de inspecteur hem on langs één der beste krachten op op dit terrein in ons land noemde. Na ook mevrouw Dootjes in zijn gelukwens te hebben betrokken, overhandigde hij namens het ge hele personeel de jubilaris een prachtige staande ieeslamp. Na mens de Comm. van Toezicht sprak de heer Minderhoud zijn complimenten uit; de heer Dootjes rubricerend onder de categorie goede ambtenaren, die staan voor hun zaak en die ze behartigen als ware die hun particulier bedrijf. Ir Zwagerman loofde de mense lijke manier waarop de jubilaris zijn ambtelijke plichten waar neemt en goede woorden spraken nog ir Van Hees en de heren Bur ger, De Bruyne en Vrijhof. De heer Dootjes dankte hoffelijk voor de hulde hem gebracht, waarna verversingen werden geserveerd. OVEZANDE. De lessen op de Chr. school. In verband met het feit dat het nieuw benoemde hoofd van de Ohr. school, de heer Kuiper, nog niet komt, zal mej. De Dreu, thans de school gaande houden door om de andere dag de laagste en de hoogste klassen les te geven. WEMELDINGE. Verkoop woonhuis en bouwgrond. Donderdag werd ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Ka- pelle, in het jeugdgebouw te We- meldinge ten verzoeke van de heer M. C. Steenland publiek ge veild het huis (voormalige her berg) met schuur, erf en tuin staande aan de Dorpsstraat te Wemeldinge geheel groot 11 A. 58 c.A. Perceel 1 woonhuis groot 8 A. 85 c.A. hoogste inschrijver Andr. Walrave voor f 2605,- provi- cioneel koper C. van Gorp voor f 2610.— Perceel 2 bouwgrond' groot 2 A. 73 c.A. bij loting prov. toegewezen aan P. van de Visser, voor f 955,55 In combinatie ingehouden op f 4060.—. (Ingez. mededeling, advert.) UW ySLALkl "BFPhRkTv'ÏRK'RIJGBAAR?. f 2800 beschikbaar te stellen voor de aankoop van benodigde materialen. De tent zal komen te staan achter het gemeente huis aan de Kerklaan. Verder werd besloten om de volgende wegen de daarbij ver melde namen te geven en van naamborden te voorzien: W :g 's-H. ArendskerkeDorpstraat, Clara's pad; weg vanaf A 1A 214, Dorpstraat; weg vanaf N. J. v. BiezenLindeboom, Station straat; weg vanaf H. Meuiblok J. de Jonge, Slaakweg; weg vanaf v. BiezenKerklaan, Westerstraat; weg vanaf over weg StationstraatP. v. d. Guchte, Molenweg; weg vanaf tegenwoordige Steeneslob, Doel- straat; weg vanaf tegenwoordige Aardenslob, Het Dijkje; weg vanaf A 214—grens 's-Heercn- hoek, 's-Heerenhoekseweg; weg vanaf Vertriest naar Ovezande, Oude Zandijk; weg vanaf voorm. WoonwagenkampJ. Traas, Waaldijk; weg vanaf 's-Heeren- hqekseweggrens Nisse, Oude- kamerseweg. De begroting 1949 werd ge wijzigd. Bij de rondvraag merkte de heer de Leeuw op, dat de lamp in de Molenweg 's avonds niet brandt. De heer Geus had klach ten over de afvoer naar de rio lering en de heer Dellebeke vroeg wat er gebeuren moet met de kapotte klapbank aan ae Oude Kamer. De voorzitter zegde onderzoek en zo mogelijk verbete ring toe. Daarna werd afscheid ge nomen van de vertrekkende raadsleden in deze zittingspe riode. Daarna sluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2