L HET WESTELIJK HALFROND VERDEELD IN VIER DEFENSIE-ZONES Zilveren jubileum van Tholen's burgemeester Lyceum te Haarlem door brand vernield Zeeuwse bevolking bracht laatste groet aan gesneuvelde Fransen NIEUWS Vasthoudend en voort varend. De Rijn, verdedigingscentrum van West Enroga? Gevallen in Indonesië. Burgerij vierde feest PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG S SEPT. rno Uitzending dienstplichtigen naar Indonesië Transport vertrok gisteren uit Domburg SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1347 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.55 u. onder 19.22 u., Maan op 18.53 u. onder 1.52 u. Hoogwater op Zondag 4 Sept.t Vlissingen: 12.13 u. 1.57 m., u. m.; Terneuzen: 0.17 u. 1.74 m., 12.42 u. 1.76 m.; Wemel- dinge: 1.17 u. 1.47 m., 13.49 u. 1.40 m.; Zierikzee: 1.02 u. 1.28 m., 13.30 u. 1.20 m. Tl e oproep in 1938 door Ko- ningin Wilhelmina speciaal tot de jongeren gericht, ver dient nog altijd de aandacht. Hare Majesteit wees daarbij terug naar de grondsla gen waarop ons staatsbestel berust en de hoogste en heilig ste goederen, die door de eeuwen heen het onvervreemd baar eigendom van,ons volk zijn geweest. En in verband daarmee werd er dan verder de nadruk op ge legd, dat terugkeer naar betere tijden in hoge mate afhankelijk zal zijn van het karakter, de flinkheid, voortvarendheid, liet aanpassingsvermogen en het heldere inzicht van de jongeren, die straks geroepen worden de taak van de' ouderen over te nemen. Het was zeer juist gezien van onze toenmalige Vorstin, dat in de eerste plaats de nadruk werd gelegd op de grondslagen waar op ons staatsbestel rust. Als het met de grondslagen niet in orde is, dan zal het ge hele gebouw wankel staan. Tie grondslagen waarop Ko- ningin Wilhelmina doelde, kunnen worden aangeduid met de woorden gezag en v r ij- h e i d. Gezag. De erkenning van de opperhoogheid Gods van Wie alle gezag afdaalt, aan Wie ook de Overheid als regerende bij de gratie Gods haar gezag ont leent en Wiens wetten zij heeft te gehoorzamen. Daarmee is geoordeeld alle pogen om het wettige gezag omver te werpen. Want daar is geen macht dan van God en de machten die daar zijn, die zijn van God geordineerd, alzo dat die zich tegen de macht stelt, de ordinantie Gods wederstaat. V r ij h e i d. Ook de volks vrijheden vinden in deze belij denis hun fundament. Door de erkenning van het souvereine gezag van God is eveneens ge oordeeld alle pogen om d volksvrijheden te vernietigen en een tyranniek bestuur te vesti gen. Want immers, de Overheid is Gods dienaresse, het volk ten goede.. VU anneer we de verwarring die thans over heel de wereld heerst nagaan, dan is net duidelijk waar hier de schoen wringt. Aan de ene zijde is er bij de onderdanen de verwerping van het gezag als een goddelijke in stelling. Vandaar dat er telkens weer 'is, nu hier cn dan daar, een revolutionnair grijpen naar de macht. En aan de andere zijde zijn er de Overheden, die met het gebod Gods geen rekening wen sen te houden en die daarom de volksvrijheden in gevaar bren gen. Hun streven is niet God te dienen op de wijze zoals Hij zich in Zijn Woord heeft ge openbaard, macr om te leven en te heersen, naar eigen begeren. Wij zien dat in Rusland waar onder de schijn van volksdemo cratie gepoogd wordt de revolu tiebeginselen tot toepassing te brengen en niet alleen het Rus sische volk, maar indien moge lijk, heel de wereld te brengen onder het moordende juk van het communisme. Wij zien het om geen an dere voorbeelden te noemen in Spanje, waar evenmin als in Rusland met de vrijheid der on derdanen en der verschillende levenskringen rekening wordt gehouden en waar de Staat haar macht misbruikt door de Pro testanten te verdrukken en te vervolgen. Waar aanvallen op de kerkgangers en kerkgebou wen worden getolereerd en waar men er prat op gaat, de erfgenamen te zijn van de in- quisitiegeest. TVf ederland maakt in vergfelij- king met andere landen, als het gaat om gezag en vrijheid nog altijd een goed figuur. De hoogste en heiligste goe deren die sinds de Reformatie ons deel zijn en die in de ge loofsstrijd tegen Spanje onder leiding van Oranje ons deel zijn: de vrijheid om God te dienen naar Zijn Woord en de belijde nis, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods, vinden hier bij alle afval, nog altijd officiële erkenning. Maar daarom des te meer is het nodig vast te houden en vast te blijven houden aan de grond slagen waarop ons staatsbestel rust; aan de beginselen waaruit de geloofshelden van de 16e eeuw kracht hebben geput. \\7 anneer er zo is een vaste grond waarop wij kunnen bouwen, dan is. er bij alle afval en verval, nog hoop voor de toekomst en zijn er nog perspec tieven voor de jongeren. Dan is er, ondanks alles wat ontmoedigt, voor het komende geslacht geen reden om te wan* hopen. Mits althans bij hen ge vonden wordt karakter, flink heid, voortvarendheid 'en aan passingsvermogen. Er wordt vaak gesmaald, dat zij die blijkt geven van karak tervastheid omdat zij buigen voor Gods Woord, niet progres sief zouden zijn, niet voortva rend en vooruitstrevend. Dat zij conservatieven zijn, die alleen maar vasthouden aan het oude. Een beschuldiging die on juist is. De historie heeft trouwens het tegendeel bewezen. Raad van Noord-Atlantisch Pact 17 Sept. bijeen. De ministers van Buitenlandse Zaken, die op 17 September In Washington zullen bijeenkomen voor de eerste zitting van de Raad van het Noordatlantlsch Pact, zullen, naar TJ.P. verneemt, vier defensieve zones instellen, te weten voor het Atlantische gebied, het Noordeuropese gebied, het Westeuropese gebied cn het Middel landse Zee-gebied. Deze vier zones zullen onder het beheer komen te vallen van een centrale defensieraad, welke waarschijnlijk Washington tot hoofd kwartier zal krijgen. Elke zóne zal onder commando komen van een opperbevelhebber die verantwoordelijk zal zijn voor uitvoering van de richtlijnen van de centrale defensieraad van welke de stafchefs van de pactlanden naar alle waarschijnlijkheid deel zullen uitmaken. De Atlantische zóne zal tot taak krijgen de Noordatlantische zee- en luehtverbindingen te beveili gen. Men acht het niet uitgeslo ten, dat alleen de V.S. en Enge land de beveiligingstaak in het ge bied van de Atlantische Oceaan op zich zullen nemen. Aan de taken in de Noordeuro pese zóne zal waarschijnlijk wor den deelgenomen door Noorwegen. Denemarken, Engeland en de V.S. In dit verband wees een zegsman er op, dat bij het vaststellen Van de defensieve richtlijnen voor Scandinavië ter dege rekening zal moeten worden gehouden met de strategische positie van Zweden en wellicht zal moeten worden ge tracht Zweden alsnog tot aanslui ting bij het pact te bewegen. Het commando van de West europese zóne zou in feite de ta ken dienen over te nemen van de militaire organisatie van de West europese Unie, echter met dien verstande, dat de V.S. in het com mando zullen zijn vertegenwoor digd. Rjjn als verdedigingscentrum? Het wordt waarschijnlijk geacht dat de V.S. er op zullen aandrin gen, de Rijn tot een zo sterk mo gelijke verdedigingslinie te bou wen. Het commando van de Middel landse Zee-zóne zal worden sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van Italië, Frankrijk, de V.S, en Engeland .en verantwoordelijk zijn voor de defensie van het ge hele gebied van de Middellandse Zee, met inbegrip van Frans Noord-Afrika. De gezamenlijke Amerikaanse stafchefs zouden na hun bezoek Nazi-gezinde dagbladen her leven in West-Duitsland. De hoge commissarissen voor Duitsland der drie Westerse be zettende mogendheden hebben he den gedreigd maatregelen te zul len nemen tegen het weder ver schijnen van dagbladen in de drie Westelijke bezettingszones, waar van men weet, dat zij nationaal- socialistisohe sympathieën hebben. Zij hebben in beginsel een wets ontwerp goedgekeurd, dat hen verstrekkende bevoegdheden ver leent. Door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Beieren is be vonden, dat tachtig van de hon derd en zes aldaar in de laatste tijd opnieuw verschenen dagbla den nationaal-socialistische en anti-democratische denkbeelden zijn toegedaan. LETTERPUZZLE „VEILIG VERKEER". De goede oplossin: van de door het verbond voor veilig verkeer gedurende de 4-daagse afstands marsen langs de routes geplaatste letterpuzzle is: „Wie veilig loopt, loopt langer mee". De prijzen zullen dezer dagen worden verzonden. PRIJSREGELING STOOKOLIE OPGEHEVEN. In de Stscrt is opgenomen een beschikking, dat met ingang van 1 September 1949 de maximum prijsregeling voor stookolie, mid delzware en zware stookolie is opgeheven. aan Europa in principe met het uitgestippelde plan accoord zijn gegaan en er vooral op hebben aangedrongen, de Rijn tot het centrum van de verdediging van geheel West-Europa te maken. Ten slotte wordt er In Washing ton op gewezen, dat aanvaarding door het Amerikaanse Congres van het wapenhulpprogramma voor Europa in dit verband van vitaal belang zal zijn en dat een allereerste begin zal moeten wor den gemaakt met herbewapening en modernisering van het Franse legér. De minister antwoordt de heer Roosjen. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Roosjen .(A.R.) in verband met het vragen van een bereidverklaring tot uitzending naar Indonesië aan dienstplichti gen van de lichting 1950, heeft de minister van Oorlog geantwoord, het juist te achten, dat deze be reidverklaring aan minderjarigen wordt gevraagd, zonder dat de goedkeuring van ouders behoeft te worden overgelegd. Gevallen, waarin minderjarige militairen tegen de wens hunner ouders of voogden verzochten naar Indonesië uitgezonden te worden, zijn de minister niet be kend. Hij is echter bereid de minder jarige dienstplichtigen in het ver volg bij het stellen van de vraag, of zij voorkeur voor uitzending naar Indonesië hebben, er ten overvloede op te wijzen, dat ver ondersteld wordt, dat zij een te geven antwoord vooraf met hun ouders, c.q. voogden, hebben be sproken en bij gebleken menings verschil verplicht zijn daarvan mededeling te doen. De val van Kanton binnen twee weken verwacht. Welingelichte waarnemers te Hongkong voorspelden gisteren de val van Kanton binnen twee we ken. Te Hongkong doen hardnekkige geruchten de ronde over ontevre denheid in Kanton over generalis simus Tsjiang Kai-Sjek, daar deze in gebrek zou zijn gebleven ver sterkingen uit Formosa aan te voeren. Volgens een onbevestigd bericht, zou deze ontevredenheid tot gevolg hebben, dat Kanton zonder slag of stoot aan de tegen stander zal worden gelaten. Te Rotterdam is van een schip dat aan de Pr. Hendrikkade lag een 5-jarig jongetje te water ge raakt en verdronken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Ge sneuveld 19 Aug.: Serg. M. Die- peveen, uit Veenendaal. Voorts van het K.N.I.L. 4 In dische soldaten. Dinsdag opent de jaarbeurs haar poorten. 260 deelnemers meer dan in 1948. Het aantal deelnemers op de jaarbeurs bedraagt dit jaar 3056 tegen 2796 in 1948. Als Dinsdag de poorten open gaan, zal min. v. d. Brink aan wezig zijn om het bedrijfsleven een belangrijke mededeling te doen over de stimulering van de export naar het dollargebied. Woensdag 7 September zal staan in het teken van de Mars hall-hulp voor de land- en tuin bouw. Maandag 12 September zal de Benelux-dag zijn. Ter gelegen heid daarvan zal de koninklijke commissaris, tevens lid van de raad van beheer, Z. K. H. Prins Bernhard, een kort bezoek aan de beurs brengen. Ernstig verkeersongeluk. Gisterochtend is op de Soe- renseweg te Apeldoorn een mo torrijwiel door een vrachtauto aangereden. De motorrijder en de duo-passagiers, de gebrs. D. uit Den Haag, werden zeer zwaar gewond. Een hunner overleed reeds kort daarna, de ander is in zorgwekkende toe stand in het Julianaziekenhuis opgenomen. Goes behoudt drie wethouders. Naar wij vernemen hebben Ge deputeerde Staten in hun verga-, dering van gisteren besloten om de derde wethouderszetel te hand haven. Ook gedurende de volgende zittingsperiode van de raad zal Goes dus drie wethouders hebben. Het zilveren ambtsjubileum van Tholens burgemeester, mr A. J. v. d. Hoeven, is gisteren op feestelijke wijze gevierd. Des och tends werd de jubilaris met zijn echtgenote, kinderen en familie leden met auto's door de stad gereden om in het stadhuis tijdens een openbaro raadsvergadering gehuldigd te worden. Des middags en des avonds hadden in Tholen allerlei feestelijk heden plaats. De met vele bloemstukken ver sierde raadszaal was overvol, met de wethouders, raadsleden van Tholen, burgemeesters uit omlig gende gemeenten ,o.a. van Bergen op Zoom, met de leden van het ere- en het feestcomité en natuur lijk waren ook mevr. van der Hoe ven en de kinderen aanwezig. Het was wethouder C. v..d. Berge, die namens de gemeenteraad burge meester van der Hoeven felici teerde met zijn jubileum. Hij bracht daarbij in herinnering, de belangrijkste dingen, die tijdens de ambtsperiode van mr v. d Hoeven tot stand kwamen. De oorlogstijd bracht zware zorgen mee. Onder uiterst moeilijke om standigheden wist de burgemees ter te bereiken, dat de stad niet behoefde te worden geëvacueerd. Wethouder van de Berge herin nerde aan de critiek, die mr v. d. Hoeven in de bezettingsjaren on dervond en zeide, dat het opmer ken fouten, die iedereen op zijn tijd maakt, wel ging, maar het uitsteken van een helpende hand uitbleef. Dat de overgrote meerderheid van de Thoolse burgerij verblijd was, toen de burgemeester trots alle critiek met ere uit de strijd kwam, bleek uit de hem toen spontaan gebrachte hulde. Na nog de moëilijkheden met de huisvesting te hebben aange roerd, en hij mevr. v. d. Hoeven dank had gezegd om haar toe wijding, bood de wethouder na mens de raadsleden een stoei en een lamp aan. Leerling van Zeevaartschool zag plotseling vlammen uit het dak slaan. Een felle brand heeft gister avond een gedeelte van het Coorn- hert Lyceum te Haarlem gedeel telijk verwoest. Een leerling van de- Zeevaart school zag omstreeks kwart voor tien vlammen uit het dak van het Lyceum slaan. Hij waarschuwde onmiddellijk omwonenden en alarmeerde telefonisch de brand weer. Terstond werd met man en macht begonnen de inboedel voor zover dit mogelijk was naar bui ten te brengen. De vrijwillige brandweer, die spoedig arriveer de, greep het vuur met zes stra len aan, doch slaagde er niet in het inwendige van het twee etages hoge gebouw voor vernieling te bewaren. De bovenste verdieping brandde geheel uit. Zelfs de pla fonds van de parterre kwamen naar beneden. Het oude gebouw, dat eigendom is van de Doopsge zinde Gemeente, is practisch on bruikbaar geworden. Na ruim een uur was de brand weer het vuur meester. In het ge bouw waren de inboedel dei- school en alle leermiddelen opge slagen, in afwachting van het ge reedkomen van enkele nieuwe ge bouwen in de tuin. Maandag a.s. zouden de lessen worden hervat. Hoewel nog geen definitieve oor zaak kon worden opgegeven, neemt men aan, dat de brand is ontstaan als gevolg van werk zaamheden aan het dak waarbij arbeiders apparaten voor het af branden van verf hebben gebruikt. Bulgarije bedreigt Griekenland De Bulgaarse regering heeft in een communiqué de bedreiging ge uit, „zeer ernstige maatregelen te zullen nemen om orde en veilig heid te verzekeren" aan de grens tussen Bulgarije en Griekenland. Griekse strijdkrachten waren bij talrijke gelegenheden de grens overgekomen en Bulgarije zal niet verantwoordelijk zijn voor de mo gelijke gevolgen van verdere Griekse aanvallen, aldus het com muniqué. Een desbetreffende nota is aan de V.N. gezonden. 150 E.C.A.-HULP WORDT MET MILLIOEN DOLLAR VERLAAGD. Paul Hoffman heeft medege deeld dat de Marshall-hulp voor 1949-'50 zal warden verminderd met nog 150 millioen dollar, zelfs wanneer het Amerikaanse Con gres de toewijzingen goedkeurt. Terwijl onze voorvaderen streden voor de vrijheid omdat zij vasthielden aan de religie, hebben zij de negotie niet uit het oog verloren. Zo behoort het ook te zijn. Met vast te houden aan het oude omdat het oud is, komen we niet verder. \T oortvarendheid is nodig on v aanpassingsvermogen, mits in de goede zin. Niet zo, dat men zich tracht aan te passen" aan wat zij die Gods Woord verwerpen, als de hoogste wijsheid verkondigen. Omtrent Groen van Prinsterer is de opmerking gemaakt, dat hij zich niet naief kon verheu gen in de vooruitgang omdat hij zag, dat de grondslagen van ons volksleven werden losgelaten. Maar wel zó, dat rekening wordt gehouden met de veran derde omstandigheden en de ontwikkeling die zich in heel het leven voordoet. Dat is niet altijd gemakkelijk. Dat vereist studie en naden ken. Alles wisselt en verandert. En dat is niet toevallig. En het is ook geen zaak die ons onver schillig mag laten, omdat ook die ontwikkeling van het leven, staat onder Gods bestel. En het is ook geen bezwaar. Mits de goede koers niet uit het oog wordt verloren en worfit vastgehouden aan de Christe lijke grondslagen waarop ons staatsleven rust. Er reed gistermorgen een kleine colonne auto's over de wegen van Walcheren en Zuid-Beveland. Wit-gehelmde marechaussees op motoren reden voorop en daarachter kwam een legerauto waarop, door de vele bloemen nauwelijks zichtbaar, tien kisten stonden op gesteld. Achter de vrachtwagen volgden nog enkele personenauto's. Het was het laatste transport, dat de stoffelijke resten van tien Fransen, die in Domburg begraven waren, naar Roosendaal over bracht, vanwaar de kisten naar Frankrijk worden vervoerd. In Frankrijk gesneuvelde Nederlanders terug naar het vaderland. In alle stilte ging deze stoet zijn weg, hier en daar stilhoudend voor een korte plechtigheid. Langs de weg ontblootte de boer op de ak ker of op de fiets eerbiedig zijn hoofd, de militairen brachten hun groet en overal waar de stoet langs kwam, vooral in Zuid-Beve land, wapperden langs de route vele vlaggen halfstok. De Zeeuw se bevolking bracht de gevallen Franse strijders een laatste, stille groet GEVALLEN IN 1940. Er lagen in Domburg twaalf Franse soldaten begraven, één daarvan werd reeds door de fami lie naar Frankrijk overgebracht en een andere is een onbekende, die straks een laatste rustplaats zal vinden op het ere-kerkhof te Kapelle. Twee lijken spoelden des tijds aan, de overigen stierven voor het overgrote deel tengevol ge van de in de strijd aan de Sloe- dam in de Meidagen van 1940 op gelopen verwondingen. Deze ge wonden werden toentertijd over gebracht naar „Zonneveld" te Oostkapelle, waar ze zijn over leden. Ze vonden een laatste rust plaats op het Domburgse kerkhof. Op de plaats waar de stoffelijke resten zijn opgegraven, herinnert een eenvoudig monumentje aan het feit, dat de Franse soldaten hier werden begraven. IN DOMBURG. Terwijl de dorpsklok luidde, verzamelden zich gistermorgen voor het gemeentehuis in Dom burg de schoolkinderen en de gymnastiekvereniging, voor het brengen van een laatste groet. Velen waren stille getuigen van de korte plechtigheid die volgde. Op het bordes van het gemeentehuis stonden o.m. de burgemeester van Domburg jhr ir H. L. Bogaert, de vertegenwoordiger der Franse re gering de heer F. Pyatzook, ma joor L. W. H. van Oyen en kapt. A. Westerburger, beide van de dienst Identificatie en Berging van het Min. van Oorlog, deze laatste belast met de opgravingen in Zeeland, mevr. van 't Hoff, af gevaardigde van Souvenir Fran- caise en de districtscommandant van de Marechaussee in Zeeland. Nadat de stoet tot stilstand was gekomen werd door de burge meester een bloemstuk op de met de Nederlandse driekleur bedekte kisten neergelegd. Met de gym nastiekvereniging voor en de schoolkinderen achter de vracht auto, ging de stoet door het dorp. IN DE ANDERE PLAATSEN. Vervolgens werd te Oostkapelle gestopt bij het Zeehospitum „Zon neveld". waar door de directrice zr van Assen en door de burge meester de heer F. C. Sprenger bloemstukken op de kisten werden gelegd. In Middelburg waren om elf uur bij de Watertoren op het Molenwater o.m. aanwezig de wnd burgemeester wethouder L. J. van 't Westende en de garnizoenscom mandant maj. J. Potteboom. Bij de Noordbrug stonden 60 leerlin gen van de C.O.A.K. opgesteld, die zich bij de stoet voegden. Zowel wethouder van 't Westende als maj. Potteboom legden kransen, waarna in langzaam tempo door de stad werd gemarcheerd, terwijl in de Stationsstraat het escorte van de C.O.A.K. weer door de mo torrijders werd overgenomen. De volgende stopplaats was het mo nument op de Sloedam, waar door sergt. de Rooy namens de Dienst Berging en Identificatie een bloemstuk op de kisten werd ge legd. Tenslotte werd naar Kapelle ge reden, waar door mevr. v. d. HaveLucieer, de secretaresse van het Zeehospitum „Zonneveld" een bloemstuk bij de bloemen- schat werd gevoegd. Na afloop hiervan werd na een tocht door Kapelle, rechtstreeks naar Roo sendaal gereden. OOK NEDERLANDERS TERUG. Naar wij vernamen is In begin sel besloten, dat ook de Neder landse militairen, die In Frankrijk begraven liggen, naar het vader land zullen terugkeren. Het be treft lüer een kleine 100 Neder landers, die als militair In de laat ste wereldoorlog In Frankrijk zijn gesneuveld en daar zijn begraven. Het aantal Fransen, dat in Ne derland begraven ligt, bedraagt 600, waarvan ongeveer 300 wor den overgebracht en een ongeveer gelijk aantal zal straks te Kapelle op het speciaal daarvoor aan te leggen ere-kerkhof opnieuw ter aarde worden besteld. Cp dit kerkhof zal een fraai monument verrijzen. Mevr. van 't Hoff, die de plech tigheid bijwoonde als gedelegeerde van de Souvenir Frangaise, heeft destijds in 1940 alle de thans over gebrachte Franse militairen in „Zonneveld" verpleegd. Mr A. J: v. d. HOEVEN. De gemeentesecretaris, de heer V. Laban, die vervolgens de bur gemeester gelukwenste, zei dat de belangen van het gemeente- tersoneel bij de burgemeester in goede handen waren en uit het geen hij voor de ambtenaren heeft gedaan blijkt, dat hij hen een warm hart toedraagt. Na mens het secretarie-personeel bood hij als dank daarvoor de burgemeester een actetas aan. Voor de bijzondere raadszit ting' geslqten werd, kwam de ju bilerende burgemeester zelf aan het woord. „Het wordt min of meer aangegeven, dat wét tot stand kwam mijn werk is, maar ik zie het niet zo, zei hij. Het is God geweest die mij de kracht gaf en verder is het ook te dan ken aan de toewijding van het gemeentepersoneel." De burge meester was zèer getroffen door de blijken van vriendschap en de waardevolle cadeaux en hij hoopte, dat de goede samenwer king van de afgelopen 25 jaar bestendigd zal worden. VELE GELUKWENSEN. Hierng^ kwamen verschillende sprekers aan het woord, die allen de jubilaris gelukwensten. Na mens de Vereniging van burge meesters, secretarissen en ont vangers op Tholen, sprak burge meester A. Verburg van Stave- nisse, en namens het feestcomité, of eigenlijk namens de gehele ge meente, de heer M. C. v. d. Stel, Hij bood mevr. v. d. Hoeven een bloemenmand aan en de burge meester een cadeau waarvoor de burgerij het geld bijeen had ge bracht. Verder spraken nog de heer Ph. J. Koene, gemeente-secre taris van Middelburg, namens de Ver. van Ned. Gemeenten; mr van Heuven, voorzitter van de commissie voor destructor aangelegenheden, die met Dr Zwart, Inspecteur van de Volks gezondheid aanwezig was; Bur gemeester v._d. Berg van Brui- nisse, die aan de arbeid van mr v. d. Hoeven op het terrein van de Visserij herinnerde en ten slotte feliciteerde de opper wachtmeester der Rijkspolitie 'de heer P. de Bil, thans te Roe- lofarendsveen, vroeger te Tho len, de burgemeester en zijn echtgenote. Hjj herinnerde nog aan de dag, dat ze gezamenlijk naar de Duitsers gingen en hen er toe konden bewegen, Tholen niet te bombarderen. Was dit niet gebeurd, dan was de stad één puinhoop geweest. FEESTELIJKHEDEN. Onderwijl waren de kinderen van de Christelijke en Openbare lagere scholen voor het stadhuis verzameld om de familie v. d. Hoeven een zanghulde te bren gen. En nadat deze in ontvangst genomen was, werd in de raads zaal gerecipieerd en maakten heel velen gebruik van de gele genheid om de burgemeester en zijn echtgenote geluk te wen sen. Wat bij de feestelijkheden voor al grote belangstelling trok, was de optocht van de schoolkinderen met versierde fietsen, autopeds enz. De eerste prijs werd behaald door: Henk Bal met een zwaan, 2e werd Sarien Lakko, 3e Kees Geiling, 4e Marjan Bal (allen 25 punten), 5e Janny Schot en 6e Marie Labeur (beiden 24 p.). De uitslag van de andere volks spelen luidt als volgt: sprietlopen: 1. M. van Zanten, 2. J.'Moeliker, 3. N. Bout. Kussengevecht dames: 1. C. van Zanten, 2. C. Engelvaart; heren; 1. L. van Zanten, 2. J. de Kool. Tonnetje varen: 1. A. van Splun- der, 2. M. van Zanten, 3. J. van Zanten. Zwemmen meisjes: 1. J. van Zanten, 2. C. Engelvaart, 3. C. Baay; dames 1. P. van Zanten, 2. N. Bout, 3. G. van Zanten; jon gens 1. A. van Splunder, 2. S. de Korte, 3. J. Bos; heren 1. L. En gelvaart, 2. A. van Elsacker, 3. C. van Steen. Behendigheidswedstrij den op fietsen; 1. mej. M. van Zanten, 2. C. Gebraad, 3. M. Meer man, 4. A. C. de Kok; op motoren: 1. J. Blaas, 2. J. Beukelaar, 3. J. Bus, 4. P. Overbeeke. De korfbal- wedstrijd tussen Tholen en „Kik" uit Steenbergen werd gewonnen met 51 door Tholen. 's Avonds was er grote drukte in de stad, in 't bijzonder was er veel belangstelling voor het con cert van „Kolpings' Zonen" uit Bergen op Zoom. De Italiaanse politie is begon nen maatregelen te nemen tegen degenen, die de bandiet Giuliano gunstig gezind zijn. -> 65.000 in Oost-Amerikaanse havens wer kende dokarbeiders gaan 30 Sep tember in staking. De Taifoen te Tokio heeft 95 doden, 49 ver misten en 417 gewonden geëist. Sinds het einde van de oorlog worden in Europa nog 290.000 personen vermist. Albanië heeft melding gemaakt van grensschen- dingen door Grieks-monarchisti sche troepen. De vakvereniging vanFinse metaalarbeiders heeft 5300 leden hun lidmaatschap op gezegd, omdat deze deel hebben genomen aan de onlangs door communisten geleide stakingen. De 26-jarige H. Otjens van de be kende manege te Dongen is giste ren door een trap van een paard gedood. In Gorssel bij Deventer werd de boerderij van de land bouwer Boerstoel door brand ver nield. De brandweer stond mach teloos, want er was geen drup pel water. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het Fries Rundveestamboek en het 75-jarig bestaan van het Ned. Rundvee stamboek zal te Leeuwarden en Den Bosch, resp. op 22 en 23 Sept. en van 27 tot en met 29 Septem ber een grote rundershow gehou den worden. Maandag zal te Arnhem een nieuw Trolleynet in gebruik worden gesteld. Met in gang van de winterdienstregeling op 2 October a.s. zal meer gele genheid bestaan om met gewone, dus niet D-treinen, van Nederland naar België te reizen. Men had hierover geklaagd, in verband met de toeslag van één gulden, die men thans moet betalen. Geologische vereniging bezocht Zeeland. Excursie naar Wilhelminapolder en Walcheren. Een aantal leden van de geolo gische vereniging hebben Donder dag en gisteren een bezoek ge bracht aan Zeeland. Donderdag werd een bezoek ge bracht aan Zuid-Beveland, in het bijzonder aan de Wilhelminapol der. Dr van der Meer sprak over de bodemkartering en Dr W. S. Unger, de rijksarchivaris voor Zeeland, heeft een lezing gehou den over de historie van Zeeland, Gisteren maakte het gezelschap in 2 bussen van de stoomtram Wal cheren een rondrit over Walche ren. Daarbij werd o.a. een bezoek gebracht aan de Campveerse to ren. De heer W. A. van der Werf, secretaris van de Herverkave lingscommissie van Walcheren sprak over de verschillende vraag stukken, die verband houden met de herverkaveling. Verder voerde nog het woord Ir M. de Vink, di recteur van de Planologische dienst. Christelijk Lyceum voor Zeeland. Op 1 en 2 September legden 9 candidaten examen af. Toegelaten zijn: tot klas IV Gymn.: Jan van Epenhuysen te Middelburg; tot IV H.B.S. B: Piet de Weerdt te Krabbendijke; tot III Gymn.: Daan Traas te Kapelle; tot III H.B.S.Hans Blanken- burgh te Kapelle; tot II: Leny de Sohipper te Nisse; en tot I: Piet Jonkheer te Yerseke en Jan van Liere te Borssele. Afgewezen werden 1 candidaat voor IV H.B.S. B en 1 candidaat bij het herexamen voor II. Frans jongenskoor zong in Zeeland, Het Franse jongenskoor „Les Petits Chanteurs de Saint Lazare" heeft enkele uitvoeringen gegeven in Zeeland. Donderdag werd in Vlissingen gezongen .terwijl giste ren in Goes een uitvoering werd gegeven. Het eerste deel van het programma bestond uit een aantal volksliederen, afgewisseld met het optreden van „De fantastische schelmen", die op humoristische wijze enkele liederen ten gehore brachten. Het tweede deel van het pro gramma, dat liederen van ern stiger genre omvatte, werd afge wisseld door het optreden van Yves Pfaff, een jonge pianist, die zich deed horen als een waar pianovirtuoos. Het koor oogstte na elk nummer een dankbaar applaus. Een kleermaker te Rotterdam, die in het bezit bleek te zijn van verschillende oorlogs-souvenirs is bij een ontploffing al de vingers van zijn rechterhand kwijt ge raakt. J. Groenendaal, Nederlands consul te Philadelphia, is tenge volge van een hartaanval op 62- jarige leeftijd aldaar overleden. Elf gevallen van kinderverlam ming zijn in de afgelopen week té Helsinki geconstateerd. DE BILT ZEGT: Niet veel regen. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijk enige regen gevolgd door opklaringen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind en iets koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1