Op Schouwen vindt men tabaksplantages Misschien een nieuwe mogelijkheid Hoe Zjdaaow en zj|u aanhangers werden uitgeschakeld. Russische tanks op één dag afstand van Belgrado. Viissingeii vierde de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilheiiniiia. De werking van het politie-apparaat. EDNA EARL üppsitie kreeg door de kwestie-Tito alle troeven tegen hem in handen. yeheitn. De internationale politieke wereld steeds meer in beroering. Ztww-ö allthlei Vrijdag 2 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Wie bovenstaande kop leest, haalt waarschijnlijk de schouders op, denkend: „Och tabaksplantages, onzin". Toch geen onzin. De „ta baksplantages", die men op Schouwen vindt, zijn weliswaar nog zeer bescheiden van opzet, maar toch: ze zyn er. In de directe omgeving van Zierikzee zijn nl. een aantal kwekers, die dit jaar voor het eerst een stuk grond hebben bestemd voor de tabaksteelt. Een de fer dagen brachten wij een bezoek aan een dezer „plantages", de lezer vergeve ons dit enigszins „dikke" woord, en naar aanleiding van wat wij daar hoorden en zagen werd bijgaand artikel ge schreven. Schouwen geteelde tabak bestemd voor verwerking tot sigaren. De beste en mooiste bladeren zijn be stemd voor dekblad, de mindere kwaliteit is te gebruiken als om blad terwijl de rest geschikt is als kerftabak en vultabak. MOGELIJKHEDEN Het is te hopen, dat nu de oogst binnen is, de prijzen mee zullen vallen. Misschien ligt dan op het gebied van de tabaksteelt een i nieuwe mogelijkheid voor de land-1 Vrijwel ieder zal zich nog zeer gehangen in de droogschuren, en tuinbouwers op de zand- en goed de tijd voor de geest kunnen Daar blijven ze hangen tot ze j zavelgronden. De kwaliteit van 't halen toen ieder roker zijn eigen inddroog zijn. Deze tabak is be-Schouwse dekblad zal zeer zeker bij lange na niet kunnen staan in de schaduw van het Deli dekblad Wanneer wij echter in eigen iand 1 tabak zouden kunnen telen zou dat een belangrijke deviezenbe- Wanneer de tabak winddroog is, sparing betekenen, terwijl verder is deze geschikt voor fabriekmati- ook de consumentenprijs van de ge verwerking. De afzet is op sigaren zou kunnen worden ge- Schouwen coöperatief geregeld, drukt, wat eveneens van zeer Hoe de prijs zal zijn is nog niet groot belang zou zijn voor de lief- bekend. j hebbers. Zoals reeds gezegd, is de op tabak teelde. Met de grootst mo- stemd voor verwerking tot siga- geiijke zorg werden de plantjes ren, tabaksplanten, bestemd voor behandeld die de liefhebber het verwerking tot gebruik in de pijp, geurige kruid moesten bezorgen, kunnen bij hele planten tegelijk Dat is voorbij, gelukkig. Tegen- worden geoogst en gedroogd, woordig stappen we de sigaren winkel binnen, waar weer met onze wensen rekening wordt ge houden en we weer keuze hebben, te kust en te keur. Doch wie meent, dat er nu geen „eigenbouw" (we bedoelen dit woord niet in een minderwaar dige betekenis) wordt gerookt, is er naast, al is elke roker er mis schien zich niet van bewust, dat hij geregeld inlandse tabak rookt. Al groeit de tabak dan niet meer in vrijwel ieder tuintje, toch wordt hij nog op verschillende plaatsen in ons land geteeld, zo b.v. op Schouwen. Al sinds enkele jaren voorziet Schouwen voor een klein gedeel te in de behoeften van de Neder landse rokers. Dit jaar is de ta baksteelt echter voor hel eerst iets groter opgezet. DE TEELT. Het initiatief tot de tabaksteelt ging uit van de vereniging van Oud-leerlingen van tuinbouw-on- derwijs. Op verzoek van deze ver eniging hield ir Van de Ven, een uiterst deskundige op het gebied van de tabaksteelt, enkele lezin gen, waarin hij verschillende bij zonderheden over de tabak ver telde. Hij wekte daarmee blijk baar enthousiasme voor de teelt, want dit voorjaar zaaiden zeven telers tabakszaad, en werd in to taal ongeveer 1 H.A. met tabak beplant. Omdat dat een goede afzet zou bevorderen zaaiden allen dezelfde soort zaad nl. de soort „Mont calme brun". Het zaad werd be trokken van de „Stichting Proef tuin voor Tabak". Bij de uitzaai en ook verder bij de teelt werd deskundig advies gegeven door ir van de Ven, die meermalen per soonlijk kwam kijken hoe het er in de Schouwse „tabaksplantages" bij stond. Ongeveer midden April werd 't zaad uitgezaaid onder glas. Som mige planten werden verspeend, andere planten daarentegen wer den regelrecht van het zaaibed te bestemder plaatse uitgeplant. In het begin vertoonden de ver- speende planten een voorsprong op de onverspeende. Langzamer hand echter is het verschil ver dwenen en thans, nu de planten volgroeid zijn en de oogst reeds ls begonnen is er geen verschil meer zichtbaar. Voordat de teler de tabaksbladeren in zijn schuur te drogen heeft gehangen moet er heel wat moeite en zorg aan wor den besteed. Om er een goede smaak en een fijne geur aan te krijgen is een speciale grondsoort en een aparte bemesting vereist Op de „plantage", die wij op Schouwen bezochten, werd de ta bak geteeld op zavelgrond, goede zandgrond is eveneens geschikt, Kleigrond minder, Als bemesting werden gebruikt A.S.F.-korrels (samenstelling 8 X 16 X 24), 1000 kg per H.A. Ongeveer 42.000 planten vinden op een H.A. een plaatsje. Om jle kwaliteit goed te houden mogen de planten niet in bloei komen, terwijl daarentegen de knoppen wel zo lang mogelijk in de plant moeten blijven zitten, anders worden teveel voedings stoffen in de bladeren geconcen treerd, waardoor deze te dik wor den en de smaak wordt bedorven. Ook de dieven moeten worden verwijderd, maar dat zullen de meesten zich nog wel herinneren uit de tijd, toen ze hun eigen ta bak teelden. DE EINDVERWERKING. delijk, nadat er vele uren en zeer veel moeite en zorg aan is besleed, is de tabak dan zo ver, dat er geoogst kan worden. Zal de kwaliteit goed worden dan mo gen de bladeren niet te rijp zijn, dus niet reeds geheel droog, doch nog bont, bruine randen met nog groene vlekken. Dan moeten de bladeren geplukt worden en op Nieuw licht op de strijd achter het IJzeren Gordijn. Even nadat Dimitroio, de Bulgaarse premier, om „gezond heidsredenen" naar Moskou was gegaan, wist een van zijn aan hangers naar West-Europa te vluchten. Hij wist te vertellen, dat Dimitrow, de held van 0.e Rijksdagbrand op 28 April van dit jaar voor het opperste partijgerechtshof te Moskou terecht gestaan had. Dimitrow is nu dood en langzamerhand blijkt, dat het geval-Dimitrow niet op zich zelf stond. Er is in Rusland een grote zuivering aan de gang. In totaal zijn 28 hoge functio narissen te Leningrad en 94 te Moskou ter verantwoording ge roepen. 30 van hen zijn tot nu toe tot in totaal 710 jaar dwang arbeid veroordeeld. Aldus Curt Riess in het Zwit- verder onderhandelen over een serse blad „Die Weltwoche". In een belangwekkend artikel werpt deze Zwitserse journalist een nieuw licht op een aantal sterfgevallen en excommunica ties van leidende figuren in Rusland en diverse landen ach ter het IJzeren Gordijn. Uiteraard is het, met de schaarse en vaak onvolledige Balkan-federatie; zij zijn n.l. te weten gekomen, dat Stalin met plannen voor een zelfstandig Ma cedonië rondloopt. Dit is het keerpunt van Zjda- now. De kwestie-Tito geeft de oppositie tegen hem alle troeven in handen. Bovendien weet Ma- lenkow Stalin er van te over tuigen, dat zijn regime bedreigd berichten die uit Oost-Europa' wordt door de grote aanhang naar het Westen druppelen, niet van Zjdanow. Het Politbureau mogelijk de waarheid van dit artikel te toetsen. Het doel is, aldus de schrij ver, de vernietiging van de z.g, beveelt Zjdanow de kwestie- Tito zo snel mogelijk in het reine te brengen. In alle haast probeert Zjdanow de Komin- „kring van Leningrad", de ganseform te reorganiseren en hij groep medewerkers en aanhan- reist alle landen van Oost-Euro- gers van Zjdanow, die nu onge- pa af. Op 18 Augustus 1948 is veer een jaar geleden „na lang- hij zelfs even te Berlijn. Nog durig en zwaar lijden" gestor ven is. Zjdanow was in 1934 voorzit ter van de partij te Leningrad geworden en heeft een belang rijk aandeel in de zuiveringen geen twee weken later wordt gemeld, dat Zjdanow na „lang durig en zwaar lijden" gestor ven is. Onmiddellijk worden de aan hangers van Zjdanow uit hun in de jaren 30 gehad. Steeds sleutelposities verwijderd. De groeide zijn macht en in 1946 had hij het centrale comité van de partij volledig in zijn hand. Zjdanows grote vijand is Ma- lenkow, eens Stalins privé- secretaris, die sinds 1939 steeds meer op de voorgrond treedt. Hij critiseerde reeds Zjdanows politiek betreffende de Komin tern. grote zuiveringsactie is begon nen, waarvan ook Gomulka. Kortowen Rajk het slachtoffer zijn geworden. TRIESTE VERJAARDAG. Morgen zal het precies tien jaar geleden zijn, dat Engeland en DE KOMINFORM. Frankrijk na Hitiers aanval op In 1947 maakte Zjdanow de be slissende fout van zijn leven. Hij riep een nieuwe Komintern, de Kominform, in het leven, die hij om Tito heen groepeerde. Want Tito is een aanhanger van hem, evenals Kortow, de plv. premier van Bulgarije, Rajk de Hongaarse minister vanbinnen landse zaken, Gomulka, de secretaris-generaal van de Pool se communistische partij en de Griekse genera: 1 Markos. Een ding hebben allen ge-j meen: het zijn geen politieke geboortedag van de Oostenrijkse Polen Duitsland de oorlog ver klaarden. Het werd een oorlog, in de loop waarvan 1 op elke 20 be woners onzer aarde voor de mili taire J dienst werd opgeroepen, meer dan 20 millioen mensen sneuvelden, 10 millioen beestach tig werden vermoord en 30 mil lioen werden verdreven van huis en hof. EEN BRUCKNER-POSTZEGEL. Ter herdenking van de 125ste emigranten, die door de Russen naar hun vaderland terugge bracht zijn, maar zij hebben in hun eigen land gestreden. Zij zijn nationaal-communisten, die een communisme wensen, dat hun land past en niet het com munisme, dat Moskou voor schrijft, onvoorwaardelijk wil len accepteren. Wanneer Kortow en Rajk eind 1947 als gast van Zjdanow te Moskou vertoeven, stuurt de ge heime politie reeds berichten naar het Kremlin, dat Zjdanow een „persoonlijke Balkanpoli- tiek" voert. Een half jaar later weet de geheime politie te mel den, dat Tito en Dimitrow te gen het verbod van Stalin in componist Anton Bruckner zal de Oostenrijkse P.T.T. op 4 Septem ber een herdenkingspostzegel ter waarde van 40 Groschen uitgeven. DE WAPENSTILSTAND TUSSEN ISRAEL EN TRANS- JORDANIE. De gemeenschappelijke wapen stilstandscommissie van Israël en het Hasjemoetisch koninkrijk van de Jordaan heeft bij meerderheid van stemmen Israël gebrandmerkt als schender van de wapenstil standsovereenkomst door Ara bische bewoners van een dorp in de Joodse staat over de demarca tielijn te zetten. Rapport van de commissie Langemeijer. Naar wij vernemen zal de z.g. Politie-commissie Langemeyer dezer dagen haar slot-vergadering kunnen houden. De indertijd door de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken ingestelde commissie had de taak aan de hand van de ont werpen politiewetgeving met daarbij behorende Koninklijke Be sluiten na te gaan of hierin vol doende is gewaarborgd, dat het politie-apparaat ten bate van de rechtspleging ter beschikking staat van de organen der Justitie. Voorts of het politie-apparaat voor de handhaving van het gezag en van de openbare orde en veilig heid ter beschikking staat van de Centrale Overheid, de burgemees ters en zo nodig de Commissaris sen der Koningin; of de taak en bevoegdheden van de koninklijke marechaussee naar behoren zijn geregeld en de door dit wapen te verlenen bijstand aan het politie apparaat op doeltreffende wijze kan geschieden. Tenslotte had de commissie na te- gaan of voldoende gewaar borgd is, dat indien de politie on toereikend is, andere militaireen op doeltreffende wijze bijstand kunnen verlenen aan het politie apparaat. De eigenaar van een nacht club te Washington vond drie weken geleden een luchtfoto van Washington in het gebouw van zijn club, die hij zo mooi vond, dat hij haar liet vergroten en aan de muur hing bij andere foto's van de stad. Thans heeft de Amerikaan se marine ontdekt, dat het een strikt geheime luchtfoto van de vloot is, waarop alle militaire installaties van Washington duidelijk te zien zijn. De foto is genomen met een geheim type camera uit een gevechtsvliegtuig van de vloot. „Vriendschapstrein" komt naar Nederland. Bij gelegenheid van de vijfde herdenking van het begin van de spoorwegstaking zal de interge- allieerde vriendschapstrein van de Association Inlerallie des Resis- tants du Rail een bezoek brengen aan Nederland. De trein bevat een verzetstentöonstelling en een filmrijtuig en zal een tournee ma ken langs een vijftiental Neder landse stations. Op 17 September komt de trein op het station Utrecht-Maliebaan aan en wordt daar officieel ontvangen. De mi nister van Verkeer en Waterstaat mr D. W. Spitzen, zal de exposi tie officieel openen. Het publiek kan tegen een ge ringe entreeprijs de trin bezichti gen de daaruit voortvloeiende ba ten komen ten goede van de Stichting 19401945. Korte Berichten. Een nieuw krachtig radiostation te München zal met ingang van 1 September- de „Stem van Ameri ka" relayeren. De -golflengte is 251 meter, de zendtijd 16.30 uur tot 5 uur. Franklin D. Roosevelt, de 35- jarige zoon van wijlen president Roosevelt, is in het huwelijk ge treden met Suzanne Perrin, een New Yorkse. De filmster Merle Oberon zag op het vliegveld Cannes het vlieg tuig neerstorten, waar haar ver loofde graaf Giorgio Cini in zat. De graaf en de piloot kwamen om het leven. De president van Panama heeft amnestie geschonken aan de voor malige president dr Arnulfo Arias en anderen, die beschuldigd zijn van een poging tot omverwerping van de Panamese regering in April. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij het uurloon van 40 tot 75 dollarcents wordt verhoogd. D. A. Bruce Marshall, voorma lig chef van de buitenlandse sec tie der economische afdeling van 't Canadese ministerie van Land bouw, is benoemd tot handelsse cretaris te Den Haag, in het bij zonder voor de landbouw, aldus maakt het ministerie van Han del te Ottawa bekend. FEUiLLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING blatsbalg en de kolenbak, maar de smidse was vervallen en vergaan en slechts een hoop rommel, be groeid met onkruid en slinger planten, wees de plek aan, waar ztj zo menig gelukkig uur had doorgebracht. Met een snik keerde zij zich om en li p in de richting van het kerkhof; want daar zou zij zeker alles onveranderd vinden; graven bleven tenminste zoals zij waren. De kleine bron borrelde als 120) Zij kon niet in slaap komen; beelden uit haar kindsheid tra den haar voor de geest en zijJ": mcuik m Jn Dorreiae ais braciit de nacht door aan hetvanouds, de klimopranken hadden raam. Zij zag de sterrebeelden er c gekleurd tapijt omheen ge- neerdalen achter de donkere, drei-weven en rode en blauwe bloem- gende rotsmassa, die haar scherpe P-jes staken hun fluwelige met punten omhoog hief naar de mid- dauw beladen kopjes er boven uit, deniachtelijke hemel en tegen de evenals op die Junimorgen lang morgen zag zij, hoe een koude,geleden, toen zij daar stond om mistaehtige monnikskap zich om haar kruik te vullen en te wach- het eerzame, grijze hoofd wikkel, ten op de zonsopgang, de. Zij trok haar nandschoenen uit, Het dorp was zo veranderd van 1 knielde neer naast de bron en uiterlijk, dat zij het nauwelijks ving het koude heldere water in kon herkennen en de mensen, die haar handpalm op. Zij dronk en het hotel hielden, konden haar! weende en dronk weer opnieuw, niets vertellen van Peter Wool, de Zij bette haar pijnlijke ogen eri molenaar. een ogenblik meende zij weer het Na het ontbijt nam zij een doos woeste geblaf van haar hond Grip met bloemen, verpakt in natte te horen weerklinken door het bos watten, die zij van huis had mee-en het langzame, druilerige ge- genomen en ging de weg op in de klingel van de bel van de zwarte, richting van de oude smidse. Zij wendde zich af van 't be spoedig begonnen de bomen haar gane pad en ging naar een dicht bekend voor te komen; zij her- bosje van kastanjebomen en zocht kende iedere wending van de weg daar naar het graf van de Drents, en eindelijk zag zij het groepje --- j-- -—o "'J Siken- en kastanjebomen, dat het kruispunt van twee wegen aan Ofschoon zij wel de bijzondere, boom herkende, die het graf vroe ger had overschaduwd, kon zij --- vv t»cc D ugcii aan- uvuisuiduuwu. KOn ZIJ duidde. Zij zocht naar do werk-1 toch nauwkeurig na zoeken geen plaats me het aambeeld en de spoor vinden van de grafheuvel, waarop zij zo dikwijls bloemen had gestrooid. I Een eekhoorntje sprong op en j klom behendig in de takken bo ven haar hoofd en zij deed een konijntje opschrikken uit het dik- ke gras en de afgevallen gele bla- derenmaar noch deze geluiden, noch het getjilp der lijsters, noch i de harde, hongerige kreet van 'n kraai, ontsluierde haar iets van j alles wat er in haar afwezigheid was gebeurd. j Zij trok de gevolgtrekking, dat de lijken waarschijnlijk waren op gegraven en overgebracht naar Georgië, en zij haastte zich voort naar de heuvel, waar het dorps- kerkhof was gelegen. De ruwe, ongeverfde omheining hield het nog steeds afgesloten en rijen J houten kruisen stonden daar tus sen gras en onkruid, maar van wie was die-schitterende marme ren grafsteen die daar midden in een keurig vierkant grasveld stond met een mooi ijzeren hek er omheen? i Op die plaats had jaren geleden een stuk hout gestaan met de woorden: „Ter herinnering aan Aaron Hunt, een oprecht christen en eerzaam hoefsmid; oud acht en zestig jaar en zes maanden". Wie had zijn beenderen durven wegnemen, zijn laatste rustplaats durven verstoren en zijn graf dur- ven stelen om er een rijke vreem deling in te leggen 1 Een kreet van ontzettnig en verbazing kwam over de bevende lippen van de wees en zijn over schaduwde haar ogen met haar hand en trachtte de naam te le- zen van het monui ent van de onbeschaamde indringer. Maar bittere, hete tranen van veront waardiging verblindden haar ogen. Zij veegde ze weg, maar zij kwa men opnieuw en vielen nog dich ter neer; toen ontsloot zij het hek en trad binnen de omheining tot vlak bij het marmer. Opgericht ter ere van Akron Hunt door zijn liefhebbende kleindochter Deze woorden waren in ver gulde letters op het gladde mar meren oppervlak van de zuiver witte obelisk geschreven en op ie dere hoek van het vierkante voet stuk stonden prachtig uitgehou wen vazen, waaruit volle ranken klimop neerhingen. Terwijl Edna in verbazing keek naar de glanzende zuil, die zeih hoog verhief in de herfstlucht, terwijl zij haar ogen uitwreef en de vergulde inscriptie nog eens overlas en keek naar de kleurige paden, de besnoeide denneboom- pjes, die haar vertelden, dat zorg volle handen het geheel in orde hielden, terwijl zij dit alles in zich opnam, zonk zij neer op het voet stuk van het prachtige monu ment en legde haar hete wang tegen het koude marmer. (Wordt vervolgd). «asMSs® RONDE TAFEL CONFERENTIE IN KLEI. Op het ogenblik wordt er te Leiden de tentoonstelling „De Mens en Zijn Arbeid." gehouden. Een van de inzendingen, die het meest de aandacht trekt, is de kleipastiek van de heer Jos. Mens, „Ronde Tafel Conferentie". SPANNINGEN IN HET OOSTEN. Niet zonder zorg kijken velen naar de zwarte donderkoppen die in het Oosten van Europa de politieke hemel verduisteren.. Politieke en diplomatieke „deskundigen" zijn van oordeel dat het onweer wel niet zal losbarsten, althans niet direct. Maar als de onweerswolken zich opstapelen ie er altijd de kans dat het plotseling tot een uitbarsting komt, en dat is ook hier het geval. De zaak waarom het in de eerste plaats gaat is, dat Rusland buitengewoon gebelgd is door het optreden van de Zuid-Slayische potentaat Tito, die zijn eigen weg begeert te gaan en die, hoe vurig communist overigens ook, niet be reid is als een vazal van Stalin te worden beschouwd. Aanvankelijk heeft men ge tracht, Tito door economiscne dwangmaatregelen tot rede te, brengen, maar nu dit niet baat, zijn de militaire dreigementen niet van de lucht. Gisteren werden nieuwe Rus sische troepenconcentraties ge meld uit het gebied van de Roe meense stad Timisoara, een spoor wegknooppunt, dat slechts 4U ki lometer van de grens van Zuid- Slavië ligt. De versterkingen, die hier de laatste 36 uren zijn ge concentreerd, omvatten minstens twee gepantserde divisies en 'een aantal gevechtsvliegtuigen. Deze tanks zouden bij een eventuele aanval in één dag in Belgrado kunnen zijn. Bulgarije is het enige land aan de4 Oostgrens van Zuid- Slavië, waar nog geen troepen concentraties zijn gemeld. De internationale diplomatieke wereld komt steeds meer in be roering naarmate de berichten over de Russische militaire voor bereidingen talrijker en dreigen der worden. De Westerse diplomaten in Belgrado staan in voortdurend contact met hun regeringen, wie zij elke nieuwe oniwikKeling in de toestand mededelen. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn met elkaar in overleg getre den om gemeenschappelijk op te treden en de Sowjet-Unie te waarschuwen tegen verstoring van de vrede op de Balkan en in menging in de binnenlandse aan- gelegenneden van Zuid-Slavië. De Zuid-Slavische ambassadeur in de Verenigde Staten, dr Vilfan, is haastig naar Lake Success ver trokken, om wanneer de Russi sche troepen een aanval zouden doen op Zuid-Slavië direct de. zaak aan de Veiligheidsraad te kunnen voorleggen. Ondanks deze bedrijvigheid in de diplomatieke wereld en de be dreiging voor de grenzen, blijft de Zuid-Slavische bevolking rustig. Op straat hoort men zeiden pra ten over de mogelijkheid van een oorlog. Alleen de nationale bur gerwacht en enkele afdelingen van het leger hebben aan maarschalk Tito in speciale boodschappen hun trouw betuigd. Elke aanval, die ,al die vreemde apostels van de Kominform zullen ontketenen, zal met alle middelen worden ge keerd", zo hebben deze mannen beloofd. De Russische regering heeft voor haar eigen binnenlands ge bruik en ten behoeve van zijn sa tellieten de grootste ruchtbaar heid gegeven aan haar laatste dreigende nota aan Belgrado. De tekst hiervan werd niet alleen volledig over de radio omgeroe pen en elk uur herhaald, maar in Guerilla's zweren de strijd voort te zullen zetten. Te Prambanan nabij Djogja zijn voorbesprekingen gehouden van afgevaardigden van 20 strijders organisaties. Volgens het Chinese dagblad „Sin Po" zal een guerilla- congres worden belegd met liet doel alle strijdorganisateis te co ördineren, met inbegrip van de T.N.I. De correspondent van het blad meldt, dat de guerilla's niet verwachten, dat de R.T.C. goede resultaten zal afwerpen, doch des ondanks schaart het congres zich achter de republikeinse delegatie ter R.T.C.men houdl zich eenter gereed alle mogelijkheden het hoofd te bieden, indien de confe rentie te Den Haag op een mis lukking zou uitlopen. Alle deelnemende organisaties legden aan het slot van de be sprekingen een eed af om de gue- rillastrijd van de reeds gevallen broeders tot de laatste adem te zullen voortzetten om de vrijheid van land en volk te verdedigen. Op 17 September zal in het vol ledige guerillacongres de grond stellingen en de aan te nemen houding nader worden vastge steld. Moskou werd zij zelfs' op elke re clamezuil, in elk groot kantoor en in alle fabrieken en cantines aangeplakt. Politieke en diplomatieke krin gen in Parijs zijn van mening, dat het niet tot een oorlog zal komen tussen Rusland en Zuid-Slavië, al thans niet direct. In het algemeen verwachten de Fransen veel van do anti-communistische -verzets bewegingen in de landen „achter liet ijzeren gordijn". Vooral in verband met opstan den en onlusten in de Oekraïne, zal Stalin zich er voor hoeden nog meer hooi op zijn vork te nempn. Volgens berichten uit zeer be trouwbare Franse bron heeft Tito thans tien divisies staan langs de grens met Hongarije. Reizigers vim VADERTJE STAAT. De Staat, of ook wel de ge meenschap moet het doen. Dat is de leuze van hen die zich vooruitstrevend noemen en die zich deswege aansluiten bij de P. v. d. A. Wie 't anders ziet geldt voor conservatief en dut is al mee van 't ergste wat iemand kan overkomen. In Engeland waar Labour de touwtjes trekt, is men al een stapje verder. Daar heeft, veel meer dan in ons land, Vadertje Staat zo een en ander aan zich getrokken. En het Engelse publiek geniet nu de voordelen. De „Daily Telegraph" gaf er enkele staaltjes van. Het voedselministerie kocht 25000 ton soyabonen tegen prij zen variërend tussen f 280 en f 340 per ton. De verkoopprijs aan de soyameel-fabrieken be draagt f 590. Deze verkopen te- ■gen de vastgestelde prijs van f 795 aan de tussenhandel, ter wijl tenslotte het. publiek f 980 per ton betaalt. Maar de huidige ivereldprijs voor de bonen is f 250. Bij een vrije markt zou het publick soyameel kunnen krijgen voor de helft van de huidige prijs. Voorbeelden trekken zegt het spreekwoord. Ik betwijfel ech ter of dat hier het geval zal zijn. die onlangs uit Zuid-Slavië in Pa rijs zijn aangekomen, zeggen, dat het geschil met de Kominform tot gevolg heeft gehad, dat vele vroe gere tegenstanders van Tito zich thans achter de maarschalk heb ben geschaard, omdat zij liet Z. Slavische communisme altijd nog beter vinden, dan de Russische overheersing. Rode Leger oefent in Hongarije. Volgens berichten uit Belgrado zullen de Russische troepen, die len Noorden van Belgrado in Hon garije zijn samengetrokken, uit gebreide manoeuvres beginnen. Deze actie heeft kennelijk de be doeling een nieuw dreigend karak ter te geven aan de zenuwoorlog, die thans Moskou tegen Belgrado voert. Militaire waarnemers waar schuwden er echter voor aan deze manoeuvres een al te grote be tekenis te hechten. Het Rode Le ger heeft in Oost-Europa altijd manoeuvres gehouden in Septem ber. Toevallig vallen zij ditmaal samen met de diplomatieke actie tegen Tito. Waterfeest in de Vissershaven. Duizenden toeschouwers zijn Woensdagavond getuige geweest van het Waterfeest, dat door het bestuur van de Bond van Buurt verenigingen in de Vlissingse Vis- sershaven was georganiseerd. Hoewel het gebodene over het al gemeen goed was, faalde echter de organisatie ten dele. Men kan het de organisatoren niet al te kwalijk nemen, dat er aan hun werk tal van fouten kleefden. Het was immers de eer ste maal, dat men een waterfeest als dit op touw zétte en het was te venvachten, dat er hier en daar wel eens iets zou haperen. Het grote euvel van dit waterfeest was, dat de leemten tussen de verschillende nummers zeer groot waren en dat er ondanks de mu ziek van de Accordeonvereniging „Crescendo" onrust onder het pu bliek kwam, wat zich vooral op het laatst uitte in fluitconcerten. Legio is het aantal grappen, dat in omloop is over tweelin gen. De zotte en vaak lachwek kende situaties, die ontstaan doordat men de een voor de an der aanziet hebben reeds me nigeen doen lachen en daarmee het leven van de lacher opge fleurd. Dezer dagen kwam ons weer een aardig verhaal ter ore, dat wij menen onze lezers niet te mogen onthouden. 't Gebeurde volgens onze zegsman (hij heeft nooit reden gegeven om aan zijn woordc-.i te twijfelen) op een Schouwsch dorp. De naam van dit dorp zttllen toij uerzioijgeit, omdat wij de jongelingschap van onge noemd dorp niet het schaam rood naar de kaken willen drij ven. Laat het daarom voldoende zijn te vermelden, dat het een bekend en gezocht va - cantieoord is. Onder de ve len, die daar van hun vacan- tie genoten, bevond zich ook een tweeling, 't Waren twee schalk se jongedames nan nog geen 1000 weken oud. 't Was dan ook alleszins te begrijpen, dat beide meisjes in de smaak vielen van de mannelijke jeugd van het dorp. Aan enkelen van hen ge lukte het om met de beide meis- kes in nader contact te komen, welk contact allengs uitgroeide tot zeer intieme betrekkingen. Een bekend spreekwoord zegt: Liefde is blind. Dit spreekwoord zou in dit geval van toepassing kunnen worden verklaard. Toen n.l. naar de zin van de beide, van elkaar niet te herkennen meiskes, de kennismaking lang genoeg geduurd had, wisselden zij eenvoudig van vriend, zonder dat een van beide jongemannen ontdekte dat zijn liefkozingen door een ander werd beant- 10001 d. Naar wij vernamen werden van beioust dorp meerdere „knulten" op deze uiyze door deze tweeling beetgenomen, wat niet voor de jongelingschap van ongenoemd dorp pleit. DE NUMMERS. Het waterfeest begon met een demonstratie van Waterpolo, die moeilijk te volgen was, daar de verlichting van het water met schijnwerpers het licht deden weerkaatsen. Een van de succes nummers was het steek-tournooi, dat evenals de waterpolo-demon- strati.e door de leden van de zwemvereniging „De Zeehond" werd gegeven. Ook het formatie- zwemmen van de leden der Vlis singse reddingsbrigade, wier bad mutsen waren getooid met rode, witte en blauwe lampjes was een succes. De damesgymnastiekver eniging „Lichaamsontwikkeling" kwam goed voor het voetlicht met een trainingsoefening en een bal oefening, doch het slotnummer, dat bovendien ontzettend lang op zich deed wachten, kon ons weinig bekoren. Bij een vlottere afwerking van het programma en bij 't aanwen den van de aanwezige geluidsin stallatie voor een toelichting b(j de nummers ten behoeve van het publiek, dat op diverse plaatsen niet alles even best kon volgen, zouden dit waterfeest, dat o.i. ze ker voor herhaling vatbaar is, tot een groot succes hebben kunnen maken. In de middaguren woonden hon derden kinderen enkele filmvoor stellingen bij met een Nederlandse kinderlilm, die door de Bond van Buurtverenigingen werd vertoond. Onder de gasten die 's avonds het waterfeest bijwoonden bevon den zich B. en W. van Vlissingen, leden van de raad en tal van an dere genodigden. Toestand in Zoiid-Borneo zorgelijk. Met betrekking tot de algemene toestand in Bandjermasin kan worden gemeld, dat de laatste da gen een uittocht heeft plaats ge had van Indonesisch personeel op verschillende kantoren en bedrij ven. Alle kantoren van de lands- overheid en van de Dewan zijn dientengevolge gesioten. De open bare nutsbedrijven als de ANIEM en de waterleiding werken met een noodformatie. Het personeel van de radio heeft de beheerder aangekondigd, dat het morgen niet zal binnenkomen. Van het brandweerpersoneel werkt drie kwart gedeelte, van het personeel van de K.P.M. zijn op het kan toor enkele, doch van het walper- soneel geen mensen binnengeko men. De dienst voor Volksgezond heid en de K.L.M. functioneren normaal. In het havenbedrijf en het rubbertransport zijn de werk zaamheden volkomen stilgelegd. De handelsfirma's werken op be scheiden schaal met Chinees en Europees personeel. - Een geheel dorp in Japan, 120 km ten Noord-Westen van Tokio, is door het water van de rivier de Watarase weggevaagd. Het persbureau Kyodo meldt, dat <31 Japanners verdronken.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2