Gisteren werd de Unie kwestie voor het eerst aangesneden L NIEUWS Opbouw van Marine in Indonesië een kwestie van jaren NEDERLANDS TELEGRAAFVERKEER WORDT GEAUTOMATISEERD Majoor-vlieger Flinterman bereikte hoogte van 14.821 meter Bewondering voor de jongens, maar teleurstelling over legerleiding PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indonesische kringen bevreemd over komst ver tegenwoordigers van de „waardevolle belangen" In groot verband. Nieuwe burgemeester Den Haag. Kanon spatte uiteen onder slopershanden Een Nederlandse vinding Parachutisten bleken op Walcheren onvindbaar SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274239. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1346 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 2 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \Y'. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijsseii, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds C, Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.54 u. onder 19.24 u., Maan op 18.29 u. onder 0.35 u. Hoogwater op Zaterdag 3 Sept. Vlissingen: 11.10 u. 1,41 m., 23.49 li. 1.55 m.; Terneuzen: 11.38 u. 1.60 m„ -.u. m. Wemel- dinge: 12.39 u. 1.29 m., u. - m.; Zierikzee: 12.20 u. 1.11 m., u. m. DE RONDE TAFEL CONFERENTIE. Do werkschema's betreffende ds Nederlands-Indonesische Unie van do B.F.O., de republikeinse en de Nederlandse delegaties zijn thans gereed gekomen, aldus verneemt de politieke correspondent van A.N.P.-Aneta. In een gistermiddag gehouden informele vergadering van de sectie-voorzitters van de staatkundige commissie, te weten minister Van Maarseveen, Anak Agung en Prof. Supomo, werd do Unie- kwestie voor het eerst aangesneden. „Do meningen van de B.F.O. en de republikeinse delegatie lopen niet ver uiteen", aldus verklaarde een zegsman van ds B.F.O. Technische commissie voor lopige grondwet wil spoedig resultaten. De speciale correspondent van het A.N.P. vernam voorts, dat in de andere commissies een grote activiteit is waar te nemen. Dage lttks zijn kleine groepjes van des kundigen uit verschillende delega ties bijeen. Ofschoon men de goede sfeer der besprekingen nog steeds aan wezig acht verheelt men in som mige Indonesische delegatiekrin- gsn niet, dat men met bevreem ding heeft kennisgenomen van het feit, dat vertegenwoordigers van de z.g. „waardevolle belangen" naar Den Haag komen zonder dat hierover met de Indonesische de legaties overleg is gepleegd. Men wees er voorts op, dat vol gens het reglement van orde deze m\\ at de internationale politiek v betreft, zijn wij na de oorlog in een ander vaarwater geraakt. De neutraliteitspolitiek, die vroeger gevolgd werd, is on houdbaar gebleken. De jongste oorlogen hebben geleerd, dat neutraliteit althans voor een land als het onze niet meer bestaanbaar is. Wij kun nen niet opnieuw blijven af wachten tot weer een nieuwe oorlog uitbreekt, maar we moe ten reeds thans kiezen of delen. Vandaar, dat ook Nederland tot het Atlantisch Verdrag is toegetreden. Wij leven nu in groot verband. Dit verdrag brengt verplich tingen mee, die niet gering zijn. Met de oefening en de bewa pening van het leger moet nu ernst worden gemaakt. Een be snoeiing op de militaire uitga ven als vroeger door de linkse partijen werd doorgedreven, is nu niet meer mogelijk. De ge broken geweertjes waarmee voorheen de S.D.A.P. paradeer de, kunnen worden opgeborgen en „geen man en geen cent" on „dappere ongehoorzaamheid" zijn leuzen die nu geen opgeld meer doen. We moeten nu voor het alge mene verdedigingsplan ons aan deel leveren en dat aandeel is niet gering. TA e moeilijkheid die zich hier- bij voordoet, is de vraag, of de samenwerking van de ver schillende mogendheden geba seerd moet zijn op zoveel moge lijk behoud van de eigen sou- vereiniteit, dan wel op het prijs geven van een belangrijk deel ervan. Het laatste schijnt het meest practische en het minst kost bare. Maar het bezwaar is, dat de kleine staten dan in grote mate afhankelijk worden van de grote bondgenoten, met name van Amerika. Militair en ook politiek. Dit kan zijn een stap op ae weg naar de wereldvrede. Maar het omgekeerde is ook mogelijk. Welke waarborgen hebben we, dat door de mogendheden die hier de leiding hebben, op een gegeven moment niet een rich ting zal worden ingeslagen, die door ons niet begeerd en niet gewenst wordt? TA e opmerking is gemaakt, dat het een kwestie van ver trouwen is. Zonder vertrouwen zijn geen internationale over eenkomsten nodig. En het is toch ook zó, dat alleen „demo cratische" staten tot het pact zijn toegetreden? De ervaring heeft echter ge leerd, dat dit vertrouwen vaak wordt teleurgesteld. De Heilige Schrift waar schuwde reeds, om niet te ver trouwen op prinsen, op 's men senkind, bij hetwelk geen heil is. Vorsten hebben het in hen ge stelde vertrouwen vaak be schaamd en er is geen enkele reden om van „democratiën" betere verwachtingen te koes teren. Daarom blijft wat nu gebeurt een niet ongevaarlijk experi ment. Wjj zijn nu aan handen en voeten gebonden aan grote mo gendheden, die zo hun eigen belangen hebben en die boven dien lang niet altijd een vaste koers volgen. Deze dingen zijn van veel be lang, vooral nu ook bij onze re gering ondanks alle z.g. „pro gressiviteit" een streven tot uiting komt, om de volksverte genwoordiging terzijde te stellen en te handelen voor en over, maar zonder ons. vertegenwoordigers verzoeken om inzichten naar voren te brengen moeten indienen bij de conferen tie. De centrale commissie moet deze verzoeken in overweging nemen. In dit verband vernam de speciale correspondent van het A.N.P. nog in kringen van de de legatie van de B.F.O., dat, indien Nederland vertegenwoordigers van de .waardevolle belangen" ter conferentie laat verschijnen, de Republiek en de B.F.O. zich het recht moeten voorbehouden het zelfde te doen. Zo zou men, b.v. naast vertegenwoordigers van po litieke organisaties in gebieden als Bengkoelen, die aansluiting wen sen bij de Negara-Sumatra, ook vertegenwoordigers van politieke organisaties kunnen oproepen, die Bengkoelen als republikeins ge bied willen gehandhaafd zien. „Op deze wijze komt men geen stap verder", aldus een zegsman van de B.F.O. De technische commissie, door republikeinen en B.F.O. ingesteld tot voorbereiding van de voorlo pige constitutie van Indonesië, zal haar werkzaamheden begin volgende week aanvangen. Zij hoopt reeds in het midden van de volgende week met resultaten te kunnen komen. Het ligt in de be doeling, dat alsdan reeds enige ac tuele onderwerpen zullen zijn ge formuleerd, b.v. de procedure voor de verkiezing van een presdient, de wijze van verkiezing van de ministers met bijzondere positie en de departementen, welke deze zullen beheren. Regisseur van moord op Dolfuss overleden. Otto Wachter, die de moord op kanselier Dolfuss in Juli 1934 op touw had gezet, is te Rome ge storven, waar hij sedert 1946 on der een valse naam leefde. Wachter, die een der machtig ste S.S.-chefs was, was tot dusver aan de opsporingen van de geal lieerde politie ontsnapt. Jlir mr M. P. M. van Karnebeek. Gelijk men weet, aldus de „N. Haagsche Crt.", was het Neder landse kabinet aanvankelijk van plan met de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Den Haag te wachten tot er weer een nieuwe minister van Binnen landse Zaken zou zijn. Nu het steeds moeilijker blijkt een functionaris voor het Torentje te vinden, schijnt men van deze opzet te zijn afgestapt. Op het ogenblik duikt, zo ver nemen wij, de naam op van jhr mr M. P. M. van Karnebeek, tijdelijk zaakgelastigde in Pa kistan, die momenteel met ver lof in Nederland vertoeft. In de oorlog werd jhr van Karnebeek burgemeester van Zwolle, waar hij in verband met zijn diplo matiek optreden tegen de Duit sers groot aanzien genoot. De laatste maanden voor de be vrijding hield de bezetter hem gevangen. Betrekkelijk kort na de bevrijding nam hij ontslag als burgemeester van Zwolle, om zich in de buitenlandse dienst te begeven. POST VOOR DE JONGENS OP DE „GROOTE BEER". Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer'.', dient, teneinde in de tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 Sep tember a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterlijk 18 Sep tember in de bus zitten! Amsterdamse gemeente begroting gereed. Goed voorbeeld. Het gemeentebestuur van Am sterdam geeft een goed voorbeeld. Als een der eersten in het land is het gereed gekomen met de op stelling der gemeentebegroting 1950; voor het eerst sedert jaren valt dit gereedkomen weer voor de wettelijke termijndatum 1 Sep tember. Evenals die van vorig jaar is ook de begroting voor 1950 sluitend en wel op. het eindcijfer van 228 millioen gulden. Voor het evenwicht tussen deze cijfers van inkomsten en uitgaven heeft het gemeentebestuur er op gerekend, dat de uitkeringen uit 's Rijks Ge meentefonds met 20 procent zul len worden verhoogd. Voor Am sterdam maakt dat een post uit van rond vijf millioen gulden. uLllE-DAAGoE LEGEROEEEN IN GEN BEGONNEN. GELDERLAND Dezer dagen is er een begin gemaakt met de drie-daagse oefen mars van verschillende legeronderdelen door een groot deel van Gelderland en Overijsel. Tijdens het overtrekken van de door de pontonniers geslagen pontonbrug bij Pannerdendoen vliegtuigen hierop een aanval. VICE-ADMIRAAL KIST OVER NIEUWE TAAK. Vice-admiraal F. J. Kist, die gin met de „Willem Ruys" naar Indonesië vertrok, waar hij Batavia als standplaats krijgt, stond voor zijn vertrek een onderhoud toe. Do Ronde Tafel Conferentie, zo zeide hij, zal de positie van de marine in Indonesië regelen. Wat het resultaat zal zijn weet ik niet, maar dit kan ik wel zeggen, dat de marine net ais vroeger, maar dan raet inachtneming van de nieuwe verhoudingen liaar taak zal opvatten. Met de Verenigde Stalen van Indonesië, verklaarde de vice-ad miraal, zal gestreefd moeten wor den de Indonesische marine op te bouwen. Soerabaja, vrijwel de enige ha ven waar behoorlijke reparatie mogelijkheid bestaat, noemde hij de aangewezen plaats voor de marinebasis. De Verenigde Staten schijnen er weliswaar bij geïnte resseerd te zijn, dat die basis er blijft," maar dat wil nog niet zeg gen dat er een „Amerikaanse' basis komt. LANGZAAM PROCES. De opbouw van de marine in Indonesië zag vice-admiraal Kist als een langzaam proces. Er zul len allereerst plaatselijke dingen geregeld moeten worden, zoals be strijding van de smokkelhandel en de zeeroverij, het vegen van mij nen enz. De opbouw van een be hoorlijke marine, die ontzaggelijk duur is, acht de vice-admiraal geen kleinigheid. „Ik weet niet, hoe de Ver. Sta ten van Indonesië er financieel voor staan, maar dat er zeer rui me middelen uitgegeven kunnen worden, geloof ik niet. Wij zullen de ontwikkeling van de toestand moeten afwachten. Een eigenlijk Indonesische vloot is er niet, al zijn er enkele schepen, die vroeger tot de burgerlijke marine behoor den en nu worden gebruikt voor controle op zee. Eventueel zal de Kon. Marine helpen, mogelijk door het uitlenen van schepen of iets van dien aard. Of de marinevliegdienst zal helpen, vroegen wij. Vice-admiraal Kist zag deze dienst als een ab soluut samenwerkend deel met de varende marine. Fij behoort er dus bij, maar indien nodig zal de samenwerking toch voornamelijk komen met de op het land gesta- tionneerde vliegtuigen en vlieg- DEINING IN JOHANNESBURG. Te Johannesburg hebben gister avond wanordelijkheden plaats gevonden, waarbij honderden in heemsen, tramwagens en andere voertuigen met stenen bekogel den. Eén neger werd gedood, ter wijl vier politie-mannen verwon dingen opliepen. boten. De vice-admiraal, die Indonesië kent, zeide tenslotte, persoonlijk het gevoel te hebben, dat het, wat de Marine betreft, wel terecht zal komen. Er zullen vermoedelijk echter jaren mee ger-oeid zijn. EXPLOSIE TE ENSCHEDE. Acetyleenbrander deed vergeten granaat ontploffen. In het centrum van Enschedé heeft zich gistermiddag een he vige explosie voorgedaan, waarbij twee personen zwaar werden ge wond. De 58-jarige J. F. Arends en diens 30-jarige zoon Jan waren bezig met behulp van een acety- leenapparaat een oud Duits artil leriekanon in stukken te snijden. Toen men aan het laatste stuk bezig was, deed zich een explosie voor. Het bleek, dat er nog een 15 cm. granaat in de loop had ge zeten. Van Arends Sr. werd de rechterpols verbrijzeld, diens zoon werd zwaar gewohd aan de linker voet, die waarschijnlijk geampu teerd moet worden. Tal van hui zen in de omgeving liepen ernstige schade op. Van één woning werd het dak weggeslagen, een stuk van de affuit van het kanon sloeg door het dak van een woning op 50 meter afstand, waarbij geluk kig alleen maar een kinderledi- kantje werd vernield. Vrouwen en de politiek. Enige vrouwelijke anti-revo- lutionnairen (onder leiding van prof. dr G. H. J. v. d. Molen) hebben besloten, een studiecen trum op te richten, waarbij ieder van haar een onderwerp in alle onderdelen bestudeert en zich beschikbaar stelt, daarover te spreken, te schrijven of plaats te nemen in een commissie, waar dat gewenst is. Dit werk staat rechtstreeks onder -het Centraal Comité en bedoelt ook alleen voor de A.R.P. te wer ken. Zeepost kan met de „Mataram' naar Indonesië worden gestuurd, mits deze voor 8 Sept. op de bus is. KONING VOETBAL. Instructieve Nederlandse voetbal film. Lenstra, Wilkes, de Vroet, Schijvenaar, Kraak, Kick Smit en andere voetbal grootheden uit ons land en onze tijd zijn allen te zien in een propaganda-film voor de voetbalsport, welke is genaamd „Koning Voetbal". In 65 minuten tijds ziet men hier vertraagd, ontleed, ver sneld of -normaal, hoe Abe een hoekschop met een z.g. „inswin ger" in het doel plaatst, hoe hij links en rechts kogels uit de lucht afvuurt en passes geeft, hoe Wil kes listig dribbelt, kortom alle technische voetbalsnufjes van de individuele spelers. „Teletype" vervangt de morse-sleutel. In de toekomst zal het morse-stelsel uit het Nederlandse tele- graafverkeer verdwijnen. Dank zij een Nederlandse vinding /.lillen de morse-toestellen plaats maken voor moderne zgn. „Teletype"- toestellen, automatische verreschrijvers. Dit hangt samen met het besluit om liet telegraafverkeer in ons land te automatiseren. In Amsterdam, en vermoedelijk in Den Haag, Rotterdam.. Zwol! en 's-Hertogenbosch zuilen tele- graafautomaten komen. Een be slissing over het aantal dezer cen trales is nog niet genomen, een beperking van het aantal van vijf is in overweging. Het belang van het besluit tot automatisering wordt duidelijk, wanneer men weet hoe men tot dusverre door het gebruik van de telegraaftoestellen was gedwon gen te werken. Voor het bedienen dier toestellen waren allereerst speciaal opgeleide ambtenaren no dig, zowel voor liet verzenden als voor het in ontvangst nemen van telegrammen. Meestal was boven dien nog handkracht nodig daar op de zgn. coneentratieposten de doorverbindingen werden tot stand gebracht. Dit alles wordt in de toekomst Griekse communisten namen de vlucht. Volgens een communiqué van het hoofdkwartier zijn 1000 com munisten in de nacht van 31 Augustus onder druk van de re geringstroepen over de Bulgaars- Griekse grens gevlucht. NIEUW WERELDRECORD OP DE 10.000 METER. De Fin Viljo Heino heeft het wereldrecord op de 10.000 meter verbeterd. Hij legde de afstand af in de tijd van 29 minuten 27,2 sec.; dit is 1 seconde sneller dan het oude record, dat op naam stond van de Tsjech Zatopek. INMAAKGLAZEN EN -POTTEN VRIJ. Met ingang van 2 September, zijn de prijzen voor inmaakglazen en inmaakpotten vrijgelaten. Oud record met 3J/j km. verbeterd. Naar do Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lucht vaart mededeelt, is thans uit de metingen van het nationaal lucht vaart laboratorium gebleken, dat Majoor-vlieger J. L. Flintermali op 15 Augustus jl. een hoogte be reikte van 14.821 meter. De directe aflezing van de hoog temeter in de cockpit gaf inder tijd als uitkomst 14.56SF meter. De poging om het nationaal hoog terecord per Gloster Meteor IV te verbeteren is dus ten volle ge slaagd. Majoor Flinterman kwam 3.467 meter hoger dan de vlieger H. Leegstra, die op 3 September '38 boven Schiphol met een Fokker D 21 een hoogte bereikte van 11.354 meter. Leegstra bleef in dertijd 1 uur 25 minuten in de lucht. Flinterman landde op Leeuwarden reeds na 45 minuten. De grootste hoogte werd thans bereikt na 39 minuten, bij de vlucht in 1938 na 46 minuten. Doch de Meteor IV was na plm. 12 minuten reeds op de hoogte, De Huzaren van Boreel in Zeeland. Wij hebben nu twee dagen doorgebracht bij de Huzaren van Boreel, die gisteren en eergisteren Zeeland tot oefenterrein uitge kozen hadden en wij moeten eerlijk zeggen, dat deze dagen ons teleurgesteld hebben. En dat toch niet omdat onze verwachtingen te hoog gesteld waren. Laten we echter voorop stellen, dat we bewondering mogen hebben voor dezo gemotoriseerde Huzaren. Dat moet ons eerst van het hart: deze jongens waren prima. Er was geen gekanker, geen ge vloek; de geest is zo uitstekend, dat we van deze jongens hoge ver wachtingen mogen hebben wan neer ze straks in Indonesië zijn. Neen, het zijn niet de jongens ge weest, die ons teleurgesteld heb ben, het was de legerleiding. FOUTEN. Het mag toch niet voorkomen, dat de legerleiding van gedachte is, dat de veerboot naar Perkpol- der van Hansweert vertrekt in- plaats van Kruiningen. En het is toch een ernstige fout, wanneer er geen rekening mee wordt ge houden, 'dat een eskadron pantser wagens en andere voertuigen niet in één keer overgezet kan wor den. De legerleiding dient toch te weten, dat de veerdienst Kruinin genPerkpolder het gewone ver keer al niet vlot kan verwerken. Wanneer met dergelijke omstan digheden geen rekening wordt ge houden, dan wordt niet alleen blijk gegeven, dat Zeeland, dat strategisch van zo'n groot belang is, onbekend gebied is, doch dan kan men voorzien, dat een belang rijke oefening ais die bij de Braakman, niet zal slagen. En nu weten wij wel, dat de legerleiding te kampen heeft met zeer veel moeilijkheden en de commandanten soms met de han den in het haar zitten. Maar het is toch te gek, dat de officieren moeten werken met kaarter), die tien jaar en meer oud zijn en die soms zó'n verkeerd beeld van de situatie geven, dat iemand, die ter plaatse bekend is, verbaasd is te zien, dat de oefeningen nog zo'n goed verloop hebben. Wij weten ook wel, dat er groot tekort is aan beroepskader, maar hiervan mogen de jongens, die naar Indonesië gaan, toch niet de dupe worden. Er is ten opzichte van een paar jaar geleden al heel veel in het Nederlandse leger ver beterd, maar ook de boven ge schetste misstanden moeten ver dwijnen en wel zo spoedig moge lijk. Wanneer wij gewezen hebben op de fouten, die bij deze drie daagse oefening in Zeeland ge maakt zijn, dan moeten wij er nogmaals op wijzen, dat de mars een drieledig doel had: le het houden van oefeningen; 2e het constateren van de fouten; 3e de jongens een idee te geven van Zeeland. En wat dit laatste betreft stel len wij het op prijs, dat de leger leiding de geestelijke waarde hier van, nu de jongens naar Indonesië gaan, aangevoeld heeft. ONVINDBAAR. Dat was zo, wat ons gisteren door het hoofd speelde, toen wij in de driehoek MeliskerkeSe- rooskerkeMiddelburg, de po gingen volgden van de „blauwe" troepen, die de verscholen „para chutisten" moesten opsporen. Deze parachutisten waren, reeds gistermorgen vroeg door Middel burg over de Noordweg getrokken om zich te verschuilen ergens tus sen Grijpskerke en Serooskerke. Het waren twee vrachtauto's met 33 manschappen. Het overig deel van het eska dron was verdeeld in vijf onder delen, die tot taak hadden de ver scholen „parachutisten" op te sporen. Tot twee uur gistermid dag zochten de „blauwen" In „staghounds, stormwagens en scouts het hart van Walcheren af, doch zonder resultaat. Dit was werkelijk een uitstekende oefe ning en al hadden wij niet het ge noegen het tot een treffen te zien komen, omdat het hele eskadron om twee uur gereed moest zijn voor vertrek naar Westkapelle en de parachutisten nog niet gevon den waren, wij mogen toch zeg gen dat deze oefening van grote waarde is geweest. Over de slingerwegen van Wal cheren vertrokken de Huzaren van de boerderij „Zandvoort" naar Westkapelle, waar de overste J. J. Ceuvel hen naar het voormalige dijksgat bracht en hen vertelde over de ramp van Walcheren en de tragedie van Westkapelle. Voor de Westkappellenaren was de legering van de soldaten be grijpelijk een bijzondere ge beurtenis. Onder aan de dijk hadden de Huzaren hun tenten opgeslagen, die zij vanmorgen weer zouden op breken om naar Amersfoort te gaan. die de D 21 indertijd bereikte. Het wereld-hoogterecord be draagt 18.133 meter. Het werd behaald door John Cunningham in een voor dit doel speciaal uit geruste en verbouwde de Havil- land „Vampire" straaljager op 23 Maart 1948 te Hatfield (Enge land). Het rapport van het N.I.L. is reeds gereed, doch voor de offi ciële erkenning van het record is nog een proces-verbaal der K.N. V.V.L. nodig, ondertekend door de twee sportcommissarissen J. Hoekstra en L. A. de Lange. Het rapport zal ter kennisneming worden opgezonden aan de Fede ration Aeronautique Internationa le te Parijs. Hongaarse communistenleider uitgeweken. De Hongaarse communisten leider Lazlo Timar is zijn land ontvlucht en via Wenen naar Salzburg gegaan. Lazlo was directeur van de staatskolenmijnen en hielp des tijds plannen opstellen voor de nationalisatie van de Hongaarse industrie. overbodig. Een P.T.T.-amblenaar in bv. Vlissingen zal over enige jaren slechts enkele handelingen Dehoeven te verrichten om een te legram te verzend-.naar bv. Maastricht. Een buitenlandse maatschappij zal liet apparaat bouwen volgens aanwijzingen van het Staatsbedrijf der P.T.T. Bjj.di bouw worden de vindingen van de Nederlandse P.T.T. technici toegepast. Een ie- veringslijd van ongeveer vier a vijf jaar werd vastgesteld. Zij zal, voor zover bekend, de enige ter wereld zijn. Het Tito-Kremlin-conflict. Vernomen wordt, dat de Ame rikaanse en Britse regeringen hebben besloten de Joegoslavische regering niet van advies te die nen bij het nemen van de beslis sing, of het geschil tussen de re geringen te Belgrado en te Mos kou al dan niet aan de Verenigde Naties dient te worden voorge legd. WONING AFGEBRAND BIJ HALSTEREN. Gistermorgen is onder de ge meente Halsteren een met riet bedekte woning van de fam. Oost- dijk tijdens afwezigheid van de in woners, tot de grond toe afge brand. De inboedel ging verloren en een varken van 120 kg. werd een prooi der vlammen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Overbrenging van gesneuvelde Fransen vanuit Domburg. Hedenmorgen zal vanuit Dom burg opnieuw een aantal stoffe lijke resten van de in de Meidagen van 1940 op Walcheren gesneu velde Fransen naar hun vaderland worden overgebracht. Om half tien zal een militaire colonne uit Domburg vertrekken, terwijl bij het Zeehospitum Zonne veld een korte plechtigheid zal plaats vinden. Daarna gaat de stoet naar Mid delburg, waar bij de Watertoren op het Molenwater militaire- en burgerlijke autoriteiten aanwezig zullen zijn. Twee kransen zullen hier op de kisten worden gelegd. Een erecompagnie van de C'.O, A.K. zal de stoet vervolgens door de stad begeleiden tot aan ds Bailybrug over het kanaal. Verder zal ook bij het gedenkteken aan de Sloedam worden stilgehouden, terwijl tenslotte ook in Kapelle een korte plechtigheid zal plaats vinden. De politie van de Sowjetzöne heeft gisternamiddag het vuur ge opend op een groep mannen, vrou wen en kinderen, die de grens naar de Britse zóne wilden over steken in de buurt van Goetingen. Er werd niemand gewond. Uit de schaarse berichten die van achter het IJzeren Gordijn komen kan worden opgemaakt, dat zware regenval en andere moeilijkheden ernstige schade aan de graan oogsten in de Sowjet-Unie hebben berokkend. Churchill is, in ge zelschap van zijn arts, lord Moran, gisteren per vliegtuig naar Lon den teruggekeerd. Branden, die in het gebied van Bordeaux zijn uitgebroken hebben ruim 600.000 vierkante meter heide en denaan- planting vernield. Een ontplof fing in een gieterij van een kruit fabriek te Dilly Berclau bij Rijs- sel kostte drie arbeiders het leven. Raphaël Kubelik, dirigent van 't Praags Philharmonisch orkest, heeft besloten niet naar Tsjecho- Slowakije terug te keren van zijn tournee door Frankrijk, Australië en Engeland. Sir Adrian Boult zal het volgend jaar Juni heen gaan als dirigent van het B.B.C.- symphonieorkest. Gisteren is in de Harskamp op sobere wijze het vijftigjarig bestaan van dit infan- terie-schietkamp herdacht. De veiling te 's-Gravenzande vierde gisteren eveneens feest en wel we gens het zestigjarig bestaan. In Engeland heeft, blijkens de sta tistieken een vrouw tweemaal zo veel kans om tachtig te worden als een man. Het voormalig kamp Westerbork, dat momenteel in gebruik is voor militaire doel einden zal ingericht worden als quarantainekamp voor uit Indo nesië repatriërende militairen. Burgemeesters en secretarissen van Walcheren bijeen. In hun maandelijkse vergade ring zijn gistermiddag de burge meesters en secretarissen van Walcheren onder voorzitterschap van de heer J. L. Dregmans, bur gemeester van Koudekerke en Biggekerke bijeen geweest. De heer J. van Tuinen, referen daris van de Prov. Griffie heeft in deze bijeenkomst een uiteen zetting gegeven over de moeilijk heden, die zich voordoen bij het financieren van wederopbouw- objecten. Spr. gaf verschillende wenken in verband met het feit, dat eeh en ander straks wettelijk zal wor den geregeld. Er volgde hierop een levendige bespreking, terwijl men verder bezwaren naar voren kon brengen. Gemeenteraad Goes. De gemeenteraad zal a.s. Dins dag des avonds 8 uur vergaderen, Aan de orde komt o.a. de beëdi ging der raadsleden, de benoeming van wethouders en de benoeming van leden in de verschillende com missies. V.V. „ZUID-BEVELAND" GOES, Veiling van 1 September. Appels: James Grieve 727; Zi geunerin 515; Pransp. de Cron- sel 58; Manks Codlin 520; El- lesons Orange 5— 25; Graham Royal Jubilé 5—7.50; Codlin Kes wick 56; Zoete Bloemé 68.o0; Peren: Clapps Favoriete 614j, Bon Chr. William 4.5018.70; Br, de Amanlis 3.507.5.0; Br. de Me- rode 3—6.20; Will Duchesse 6 23; Br. Hardy 528.60; Dr Jules Guyot 3—7; Jutten 312; Triomph de Viënne 1117; Sou venir de Congres 3—8; Pruimen: Reine Victoria 815; Belle de Louvain 8.5016; Jefferson 6 19 Reine Claude Verte 629; Reine Claude d'Althan 619; Kirkus 619; Rode Eierpruimen 715; Gele Eierpruimen 714; Diversen; Bramen 3235; Drui ven 6063; dubb. Princessebonen 2547, alles per 100 kg. Perziken 1014 per 100 stuks. DE BILT ZEGT: Flaatseljjk enkele buien, Weersverwachting geldig vanavond. Veranderlijke bewolking perioden van zonneschijn en plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matig toenemende zuidwestelijke wind en later op de dag iets koeler. tot met

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1