Ook de Zuid-Afrikaanse kaffers zitten met huisvestingproblemen. Regering doet veel, maar achterstand is te groot. „De Vergulde Draeck" liep in 1656 ep eeu rif en verging. Critiek op belastingherziening 1949. De Nederlandse Rijnvaart in de knel. EDNA EARL Verpachting bedrijven Noord-Oostpolder. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Van de 200 schepelingen bereikten slechts zeven Batavia. feuilleton N.S.B.ers worden gerehabiliteerd. Debacle voor de Nederlandse Rijnaken. Merkwaartlige diplomaat. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vandaag iets over het leven van de Kaffers, wat zij doen en hoe ze wonen. Vooral dit laatste is een punt dat we einge aandacht verdient, gezien de vaak erbarmelijke woningtoestanden bij de Kaffers. De mannelijke Kaffers werken in de huizen als „cook-boy" (kok) „house-boy" (huisbediende; zij doen dan hetzelfde werk als by ons de werkvrouw) en „garden-boy" (tuinman). De vrouwen als kindermeisje (zy worden veelal „nennies" genoemd), wasvrouw en ook wel „cookie". Leven der Kaffers- 1 huisbedienden is niet slecht. Als kok zijn zij dikwijls prima. Wij hebben een Basuto, die de lekkerste hapjes kan klaarmaken. Al naarmate zij een Engelse, Afri kaanse, Hollandse of andere meesteres hebben gehad beheer sen zij de Engelse-, Afrikaanse, Hollandse keuken. Een groot gedeelte van de vrou wen in Zuid-Afrika koken niet self. Zij hebben daarvoor haar „cook-boy". Hoezeer zij echter te Waarderen zijn, geef ik toch nog Altijd de voorkeur aan de Hol landse door mijn vrouw zelf klaar gemaakte pot. GEVOEL VOOR HTJMOR. Om op ons uitgangspunt terug te komen, zij echter opgemerkt, dat de beste methode is om met huisbedienden goed om te gaan, hen rechtvaardig en vriendelijk te behandelen, doch er niet te „ei gen" mee te worden, want dit laatste leggen zij in de meeste ge vallen als zwakheid en domheid Uit. Naar mijn smaak kunnen over het algemeen de Hollanders goed met hen omspringen.Zij houden hen goed onder controle, maar gijn verder vriendelijk tegen hen «n maken met hen een grapje, ^etgeen gewaardeerd wordt, want tij hebben gevoel voor humor. Men ziet dus wel, dat het leven van deze groep Kaffers of andere feekleurden nog zo slecht niet is. Zij verdienen een maandloon va- Jieerende van 3.tot 7.per laand, plus kost en inwoning. Zij ;unnen daar dus best van komen, 'elen geven het snel uit aan kle ren, snoep of sieraden en soms helaas aan sterke drank. Ande ren weer maken een mooie spaar- tiot, waarvan zij drie, zes of soms Wel meer maanden met verlof paar hun kraal terugkeren, waar pun families wonen en waar zij dan weer eens voor een bepaalde tijd hun eigen leven leiden. Zij torgen zelf voor een plaatsver- Vanger, die weer moet verdwijnen tls zij terugkomen. De Kaffers, die niet bij hun Werkgevers inwonen, derhalve de genen, die andere beroepen uit oefenen dan huisbedienden of ar- jeiders bij de goudmijnen, die hun Xaffers zelf in verzorging hebben, wonen over het algemeen in de „locaties", dus de woongedeelten, welke zijn gereserveerd voor de Kaffers. WANTOESTANDEN. De toestanden in deze „locaties" eijn dikwijls verschrikkelijk. De huisjes zijn vreselijke krotten, de hygiënische toestanden laten alles te wensen over, kortom het is een ömgeving, waar misdaad een we lige voedingsbodem heeft. Van de zijde der regering wordt reeds veel gedaan om in deze Wantoestanden verbetering te brengen. Er zijn tenminste nieuwe locaties, die er keurig uitzien, al thans in het begin, maar de ach- erstand is zo geweldig groot, at het nog heel lange tijd zal uren, voordat men van een be- hi orlijke huisvesting der Kaffers tai kunnen spreken. Dit is een uiterst delicaat punt. Vele Europese en Amerikaanse bezoekers en emigranten oefenen {herover hevige critiek uit. Zij i a J Die Stem van Suid-Afrika (XIV) Gegadigden moeten pionier zijn. De directie van de Wierin- germeer (Noord-Oostpolder- werken) te Zwolle, heeft in aansluiting op een voorgaande publicatie bekend gemaakt, dat zij voornemens is een aantal bedrijven in de Noordoostpolder te verpachten; voor de gronden op 1 November 1949 en voor de gebouwen op 1 Mei 1950. De bedrijven zijn verschillend van grootte, nJ. 24, 36, 42 en 48 ha. Bij een aantal dezer be drijven is een nevenkavel van ongeveer 24 ha geprojecteerd. De pachter is niet verplicht de bij een bedrijf geprojecteefde nevenkavel te pachten. Behalve genoemde bedrijven, tijdelijk in de arbeiderswoning gehuisvest moeten worden. Gegadigden voor deze uitgifte moeten pionier zyn. Dit betekent, dat ze naar de gegevens die de directie om trent hen in haar bezit heeft, voor 1 Augustus 1945 geduren de tenminste 2 jaar in de Nrd.- Oostpolder in dienst van de di rectie moeten hebben gewerkt. Om voor toewijzing van een bedrijf in aanmerking te kun nen komen, zullen ze bovendien op 1 November 1949 de leeftijd van 26 jaar moeten hebben be reikt. (Ingez. mededeling, advert.) U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in Kw ingewanden doen stromen, anders ertcert uw voedsel niet, het bederft. J raakt verstopt, wordt humeurig en oom. Neem de plantaardige CARTER'S ✓EVERPILLETJES om die liter gal op e wekken en uw spijsvertering en stoel- ang op natuurlijke wijze te regelen. Cen plantaardig zacht middel, onover- roffen om de gal te doen stromen. Eist barter's Leveroilleties. hebben natuurlijk gelijk, dat elk mens recht heeft op een mens- worden er 10 van 12 ha aan- waurdig bestaan en menswaardige geboden. De bedoeling hiervan huisvesting. Het is echter altijdom. geschikte en bekwame beter de hand in eigen boezem te doch financieel minder draag- steken, alvorens te heftig te cri-j krachtige personen, een kansje tiseren. geven pachter te worden. De Ais men iets van de wereld ge-1 bedrijven van 12 H.A. kunnen als zien beeft en zich dan de ach let- 'gemengd bedrijf worden geëx- buurten herinner; in Engelse ste- ploiteerd, terwijl de andere voor den als Londen, Liverpool, Man- akkerbouw zijn bestemd. Chester, Birmingham e.d., of in Wat de gebouwen aangaat, Amerikaanse steden ais New wordt meegedeeld, dat op de York, Chicago, Milwaukee, e.d. bedrijven van 12 ha een be- of in Italiaanse steden a's Na- drijfsgebouw (waarin stalruim- pels, Genua, e.d., of in Spanje de te voor enig vee wordt gemaakt) holen in de grond of in de bergen, met een aangebouwde pachters waar blanke mensen wonen, dan woning in aanbouw is. Op acht is het werkelijk beter te zwijgen grotere bedrijven staat reeds een en te trachten de regering te hel- bedrijfsgebouw met aangs- pen een oplossing voor deze kwes- bouwde woning (een z.g. eul- tie te vinden, door b.v. zonder tuurboerderij). Op elk van de weerzin de belastingen te betalen, andere bedrijven is een be- waaruit o.a. deze huisvesting drijfsgebouw van het z.g. schok- moet worden gefinancierd. i betontype en een afzonderlijke Ofschoon ik mij niet geroepen boerenwoning in aanbouw. Voor voel op enigerlei wijze te critice- ren, is mijn mening wel, dat het misschien beter zou zijn, voor wat betreft de huisvesting der natu- de bedrijven van 24 ha en gro ter is tevens een arbeiderswo ning gesticht. Hoewel er naar wordt gestreefd de in aanbouw reilen, voorlopig nog hutten voor zijnde gebouwen op 1 Mei 1950 hen te bouwen, zoals zij deze nog gereed te hebben, bestaat de hebben in de „kraals". mogelijkheid, dat de pachters Zoals wij reeds meldden, heeft onlangs een Australische boer op zijn land sporen ontdekt van een schipbreuk, die ongeveer 300 jaar geleden moet zijn geschied. De boer gelooft nu op het spoor te zijn van de schat van „De vergulde Draeck" een Ne derlands schip, dat in 1656 op de West-Australische kust ver ging. REDDINGSPOGINGEN MISLUKTEN. de „Emeloort", onder schipper Jonck. Daar vele opvarenden ziek waren geworden zette de „De vergulde Draeck" vertrok „Emeloort" weer koers naar 4 October 1655 met schipper Batavia. Op de terugreis ont- Pieter Aalbertsz en een be- moette men „De Waeckende manning van 200 koppen van Boey", die de eerste verblijf- de rede van Tessel naar Bata- plaats van de schipbreukelingen via. Er waren goederen aan had gevonden. Op 21 Maart boord met een waarde van vond men weer sporen van „De f 106.400 en baar geld, verpakt vergulde Draeck" in de vorm in acht kisten, ter waarde van j van een „joffer". Dit Is een f 78.600. Langs de gebruikelijke spriet, waarop men het merk zuiderroute ging het schip naar j van de „Draeck" aantrof. Voor Indië, maar liep op 28 April 's deze onderzoekingen ging men morgens om vier "uur met voile steeds met een bootje naar zeilen op een rif, anderhalve j land. Op 23 Maart ging men mijl van de Australische kust' weer. Het weer werd echter op ruim dertig graden zuider-s ongunstiger en „De Waeckende breedte. De schok was zo hevig,1 Bóey" vertrok, terwijl de elf dat het schip ,'t eenemaele ge-' varensgasten werden afgeschre- borsten en te gronde gestoten ven. was". Slechts 75 opvarenden. Een laatste reddingspoging onder wie enige vrouwen, be-werd op 18 Februari gedaan reikten de kust „sonder dat door het scheepje „Emmen- oock van het costelycke carga- i horn", onder schipper Jonas, soen, daarin geladen, ietwes het Ook dit schip had geen succes. alderminste geborcht heeft con- nen worden". Onder de gered den bevond zich ook de schip per. Met een klein bootje deden zeven mannen een poging, om Batavia te bereiken. De schip per bleef achter „om het volck in orde te houden ende oneenig- heyt onder hetselve voor te comen". Op 7 Juni bereikten zeven uitgeputte mannen Bata via. Daarna zijn de pogingen om de overlevenden van „De vergulde Draeck" te redden, opgegeven. Pyrrhus-overwinning van drie kellners. Drie kellners van een café in Boulogne ontdekten, dat drie klanten vergeten hadden hun re- BFnnivr.spnrivrrv kening te betalen. Zij renden hen REDDIN GSPOGINGENachterna en troffen hen aan boord De volgende dag werden hetvan de Kanaalboot „Canterbury", fluitschip „De witte Valck" en - De Engelsen betaalden hun reke- het jacht „De goede Hoop" uit- ning en gaven nog een extra fooi, gestuurd, om te trachten de maar intussen was de boot van de overlevenden te redden. Deze wal gegaan. De kellners moesten pogmg had echter geen succes. j wei meevaren naar Folkestone, Op 1 Januari 1658 vertrokken vanwaar zij Zaterdag zijn terug- uit Batavia twee galjoots om 'n gekeerd. tweede .poging te wagen. Het De kosten van de gedwongen waren „De Waeckende Boey",zeereis bedroegen het honderd onder schipper Volckersen en voudige van de geïnde rekening. Korte Berichten. Een uitloper van de orkaan, die Florida teisterde, heeft New York bereikt. De storm, die met stort regen gepaard ging, had een snel heid van 80 km. per uur. Grote schade werd niet aangericht. Bij Burgos is 'n autobus met het eerste voetbalelftal van Spanje en zijn supporters door een goederen trein gegrepen. 6 personen wer den ernstig, 12 licht gewond. Jira Hala is te Melnik (Bohe- men) tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens „mede plichtigheid aan een samenzwe ring ter omverwerping van het Tsjecho-Slowaakse regiem". De Boedapester correspondent van het Joego-Slavische nieuws- burea'u Tanjoeg heeft zonder op gaaf van redenen bevel gekregen van de Hongaarse autoriteiten, Hongarije binnen 48 uur te ver laten. Volgens de burgemeester van Hiroshima bedraagt het aantal bomaanval ruim 200.000. Dat is twee maal zoveel als de Japanse doden tengevolge van de atoom regering heeft bekend gemaakt. Omdat zij alleen de verliezen on der de bui'gers telde, aldus de bur gemeester. De industriële productie, in de. Verenigde Staten is voor de ne gende achtereenvolgende maand gedaald. In Juli was de productie 162 procent van het gemiddelde niveau in 1935-1939. In Juni 169 procent en in November jl. toen de daling begon, 195 procent.' Te Buenos Aires gaf bij een voetbalwedstrijd welke door hon derd-duizend toeschouwers werd bijgewoond, een beslissing van de scheidsrechter aanleiding tot ern stige ongeregeldheden waarbij meer dan 20 personen werd ge wond. De financiële besprekingen van de Britse, Amerikaanse en Cana dese deskundigen te Washington hebben alleen betrekking op de manier, waarop de Amerikaanse invoer uit Engeland zou kunnen worden vergroot en op de midde len, waarmede groter Amerikaan se investeringen in het buitenland zouden kunnen worden aange moedigd. In een communique, dat te Praag is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de staatsrechtbank te Praag zes personen tot de doodstraf, tien tot levenslange gevangenis straffen. Verscheidene anderen tot straffen van 1 tot 25 jaar dwangarbeid heeft veroordeeld; alles wegens „spionnage". Duizenden vreemdelingen trokken voor de oorlog naar Middelburg, om in de eerste plaats het zeldzame mooie Gotische stadhuis uit de zestiende eeuw te bewonderen. De aandacht der vreemdelingen ging verder in grote mate uit naar de oude Abdijkerk met de praalwagen van Johan en Cornells Evertsen. Door oorlogshande lingen werd dit bouwwerk zwaar beschadigd. Thans is men bezig de Abdijkerk te restaureren. De reeds gedeeltelijk gerestaureerde Abdijkerk. het bedrag dat voor herwaarde ring in aanmerking zou komen 3,5 maal zo groot zou zijn, dus plusminus 35 procent zou bedra gen van de aanschatwaarde. Behalve met de datum van her waardering is de commissie het niet eens met de herwaarderings- factor 2 en met de bedrijfsmidde len, die er in betrokken worden. Zij wenst de factor tenminste te stellen op 2,5 en bepleit de nood zakelijkheid, ook de voorraden in de herwaardering te betrekken. Evenzeer als een correctie voor een keer nodig is voor de duur zame productiemiddelen is dit het geval voor grondstoffen, halffa brikaten en eindproducten. Meer in het bijzonder klemt dit volgens het rapport voor de han del, die door de voorgestelde wets wijzigingen in een nog ongunsti ger positie zal komen te verkeren dan reeds het geval was. Uiter aard spelen daar de buiten de her waardering gehouden voorraden een overwegende rol, maar boven dien wordt de onbelaste reserve krachtens de belastingherzienings wet 1947 met terugwerkende kracht opgeheven. Voorgesteld wordt, een bepa- WAARHEEN? 't Is geen prettig nieuws, dat we de laatste tijd horen. Over de verhoging van de huren is al veel geschreven en allerlei berichten deden, wat dit betreft, de ronde. Geen metis weet, wat er precies gebeuren gaat, maar dat de huren ver hoogd worden, is wel zeker. Daarbij komt nu de radio distributie, waarvan de prijzen belangrijk verhoogd zullen wor den. En voor hen, die hun brood op de weg moeten zoeken, komt daar nu nog bij een verhoging van de abonnementstarieven bij de spoorwegen. Weer een nieu we hap uit de pap. Gelukkig dat we een „voor uitstrevende" regering hebben, met een „progressieve" meeder- heid achter zich in de Volks vertegenwoordiging. Was dit niet het geval, dan zou men heus gaan denken, dat de „reactie" weer in touw was. Maar zo is het nu niet. We gaan nu alleen maar vooruit! Waarheen? Er is nauwelijks sprake van verlichting van druk. Ter bestudering van het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp belastingherziening 1949 en de gelijktijdig ingediende wets ontwerpen tot wijziging van het besluit op de ondernemingsbelas ting 1942 en op de dividendbeper king 1949, was in overleg tussen de besturen van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg en het Centrum voor Staatkundige Vorming een commissie ingesteld waarvan mr F. Teulings, voorzitter was. In haar rapport wordt in het bijzonder aandacht geschonken aan de voorgestelde herwaarde ringsregeling, die het mogelijk zal maken, de fiscale boekwaarde op 1 Januari 1948 te herwaarderen met de factor 2 voor machi nes en installaties, die vóór 1 Jan. 1942 werden aangeschaft. De commissie is van mening, dat dit nauwelijks enige verlich ting voor liet bedrijfsleven bete kent. De boekwaarde op 1 Januari 1948 van bedrijfsmiddelen, aange schaft voor 1942, kan niet van noemenswaardige omvang worden geacht; 60 proeent van de bedrij ven die deelnamen aan een door de Alg. Katholieke Werkgevers Vereniging gehouden enquête, ga ven op, dat hun boekwaarde op die datum minder dan 10 procent van de aanschafwaarde bedraagt. Voorgesteld wordt, om herwaar dering mogelijk te maken van de boekwaarde per 1 Januari 1941, omdat sinds die datum de moge lijkheid van heraanschaffing door de uit afschrijving vrijkomende middelen heeft ontbroken. De hierover gehouden enquête heeft geleerd, dat in dat geval De grote spanning die de laatste tijd de situatie in Joego-Slavië kenmerkt, zijn de laatste dagen tot een gevaarlijke hoogte opge voerd. Indien men de jongste gebeurtenissen nagaat, blijkt duidelijk, dat het zwaartepunt ligt in het Zuidelijke gebied van Joego-Slavië. De gebeurtenissen In het Noorden kunnen gezien worden als een afleiding van Russische zijde, met het doel de aandacht van Tito te verdelen. De tegenmaatregelen van Tito wijzen echter op een verdediging van de Zuidpunt en een stellingname tegen het Komin- formplan tot vorming van een zelfstandig Macedonië, ten koste van Griekenland en Joego-Slavië. Naar het Amerikaans door BESSY KIV1NG j en trok haar hoofd aan zijn getuige kan liefhebben, heb „Edna, mijn schaduw is ge- InrljcnllR boezem en liet zijn gelaat op jij geen recht om mijn leed en vallen op je hart en ik ben niet het hare rusten. j verdriet op hem te wreken". bang, dat je mij zult vergeten. 118 „Edna, dit is de laatste keer, „Meneer Murray, ik zou mijn Meneer Murray, hij kan u' Je zult het wel proberen; je Bijbel aan u willen geven, om- helpen en hij wil u helpen, als1 zult zo weinig aan mij denken, (lat ik ooit met je zal spreken meisje was en ik zou hem aan jver mijzelf, de laatste keer, niemand anders willen afstaan, pat ik zal zinspelen op alles watdan aan u. Ik heb hem hier in if r gebeurd is. Is het volkomen mijn hand, wilt u er af en toe nutteloos voor mij je te* vragen, j in lezen, als ik u dit heilige boek je nog eens te bedenken? Als geef?" Je geen medelijden hebt met Hij stak slechts zijn hand uit (nij, heb dan erbarmen met je en nam de Bijbel van haar aan dat er zoveel onderstreepte ge-u het hem wilt toestaan. Als u deelten in staan, die u zeer zou- kon begrijpen, welk een waar den troosten en helpen. Het is achtig belang hij stelt in uw hef kostbaarst wat ik bezit, geluk, dan zou u moeten erken- want grootvader gaf mij dez, Bijbel, toen ik nog een klein en toen hij niet sprak ging voort: „Meneer Hammond is zij te.Je kunt niet begrijpen, poe ik de gedachte haat, dat je tnij gaat verlaten en misschien iuw zult worden behandeld door; „Meneer Hammond is de «en zelfzuchtige, meedogenloze beste vriend, die u heeft op Wereld". j aarde. Gisteren, toen hij u in de Hij had zijn arm om haar1 kerk had zien binnengaan, en peen geslagen en haar dicht j vermoedde wat er was voorge- paar zich toe getrokken en de j vallen, sprak hij met mij over rockende tederheid van zijn u en o, hij pleitte voor u, zoals Zachte stem was moeilijk te alleen hij dat kan. Weerstaan. j Hij drong er krachtig bij my „Neen, meneer Murray, mijn op aan u niet te hard te be- besluit is onwankelbaar. Als u1 oordelen, u niet te verlaten; en (nij werkelijk liefhebt, bespaar dit waren zijn woorden; „Edna, mij. o, bespaar mij dan verdere als ik, die hij heeft beroofd van nen, dat alleen het levend ge loof in Christus hem in staat stelt om alle natuurlijke gevoe lens van haat en wrok te over winnen. Meneer Murray, u heeft herhaaldelijk verklaard, dat u mij liefhebt. O, als dat waar is, ga dan tot hem: Ik weet, dat ik zwak en zondig ben, maar in de kracht Gods Zij zweeg enkele ogenblikken tracht ik te strijden tegen het kwaad en ik wil slechts de weg volgen, die Hij mij aanwijst. Dan, aan het einde hoop ik een rustplaats te vinden bij mijn God. Reeds jarenlang, al sedert u naar het buitenland vertrok, heb ik voor u gebeden; en zo lang als ik leef, zal ik niet op houden dat te doen. O, wilt u ook niet vooi uzelf bidden? Meneer Murray, laten we el kaar in de hemel weer mogen èmeekbeden. Voor wij scheiden zou ik u graag nog enkele din gen zeggen en er is maar wei nig tijd meer. Wilt u mij aan horen?" Hij antwoordde niet, maar alles wat het leven mooi maak te als ik, staande hier op mijn eenzame oude dag, met de graven van mijn vermoorde lievelingen voor ogen als ik hem kan vergeven en voor hem drukte haar vaster in zijn arm bidden en hem God is mijn als mogelijk is. Je zult trachten je bloedend hart te onderdruk ken en je geheel te geven aan je werk. Maar te midden van je vreem de omgeving, zal de herinnering aan een eenzame man die je oneindig meer bemint dan heel de wereld, voor wie je hem verliet, bij je opkomen als een ademtocht van het kille graf en je lauwerkrans doen ver welken en mijn woorden, mijn smekende woorden zullen je achterhalen, ook dan, wanneer je tot roem en eer zult zijn ge komen en omringd bent door een toejuichend publiek. Als de lauwerkrans om je slapen zal zijn "gewonden, zul je die voelen als een ijzeren band, die je pijnigt en je zult met weemoed denken aan de dagen van weleer, toen ik je smeekte om het voorrecht, je vermoeid hoofd te doen rusten aan mijn hart. Je kunt mij niet ontmoeten. Bekeer u tot God en I vergeten. Zondig en geheel en laat uw ziel vrij maken van de', al onwaardig als ik ben, zo ben dienst der zonde!" I ik toch de overwinnaar, zelfs Zij voelde, hoe zijn sterke ge- j nu, nu je ma niet toestaat ooit stalte beefde en een diepe zucht, je Hef gelaat weer te zien. Want steeg als 'n snik op uit zijn i ik geloof, dat Ik een plaats In borst. Maar toen hij weer sprak, neem in het hart van mijn lie- bevatten zijn woorden niet de veling, die geen andere man, de belofte, waarnaar zij zo verlan-1 hele wereld niet, kan verdrin gend was. I gen of vervullen! Blijkens een rondschrijven van de waarnemende eerste re geringssecretaris betreffende re habilitatie van overheidsdiena ren van Nederlandse nationali teit, die In 1940 wegens poten tiële staatsgevaarlijkheid zijn geïnterneerd, oordeelt de rege ring voldoende aanleiding aan wezig om, voor zover zulks thans nog moglijk is, alsnog de daarvoor in aanmerking komen de personen te rehabiliteren. Voor volledige rehabilitatie wordt het voldoende geacht, dat bij de dienst der algemene re cherche geen bepaald ongun stige gegevens omtrent de hou ding en het gedrag van de be trokkene gedurende de bezet tingstijd bekend zijn. Volledige rehabilitatie zal in houden, dat het in 1940 (1941) verleende praeclicaat loze ont slag uit 's lands dienst wordt ingetrokken, zodat de band mef het land wordt hersteld en de tjjd, die sedert dat ontslag is verlopen, automatisch medetelt voor pensioen en eveneens voor de normale periodieke wedde- verhogingen. Door onbekende oorzaak is de motorenfabriek San Giorgio is Sestrl bij Genua In vlammen op gegaan. De sohade wordt op 1 milliard lire geschat, gekomen, b.v. door in de loop van 5 jaren een belastingvrije reserve te vormen uit de winst tot een bedrag maximaal gelijk aan de waarde van de voorraad op 1 Jan. 1941. Het rapport formuleert voorts bezwaren tegen de terugwerkende kracht, waarmee de onbelaste re serve 1947 wordt opgeheven, te gen de claim, die de fiscus wenst te behouden op de herwaarde ringsreserve, vraagt opheldering over de betekenis van de thans mogelijk gemaakte vervroegde af schrijving, stelt uitbreiding voor van de termijn voor verliescom pensatie en schenkt aandacht aan de heffingen bij overlijden en de regeling voor oorlogsslachtoffers. Ten aanzien van de wijziging van het besluit ondernemingsbe lasting 1942, wordt vooropgesteld, de wenselijkheid om tot algehele afschaffing van deze belasting te komen. Op zyn minst moet echter de ongelijkheid van heffing al naar gelang de rechtsvorm van de onderneming verdwijnen. Ten slotte wordt betoogd, dat handhaving van de dividendstop overbodig is. Afschaffing zou een ling op te nemen, waardoor aan reële inkomensvermeerdering voor de financieringsmoeilijkheden voorde kapitaalbezitters betekenen, het bedrijfsleven wordt tegemoet aldus de commissie. Langs de oevers van de gehele re Nederlandse schippers, die eens Rjjn liggen reeds sedert weken het leeuwendeel van het vracht honderden en Jionderden Neder- vervoer voor hun rekening namen, landse Rijnaken, die vruchteloos nog nimmer zo alarmerend slecht wachten op een ladingaanbod, en zo weinig hoopgevend geweest, Hoeveel honderdduizenden tonnen j want mèt de was van het water de-ze werkloze vloot omvat Is zelfs 1 zal de huidige geringe vraag naar bq benadering niet te schatten de scheepsruimte van deze parti- alleen in Rotterdam echter be draagt het aantal wachtende ton nen reeds 150.000. In Ruhrort is het eveneens 150.000 ton, In Born 85.000 ton en in geheel Limburg ongeveer 110.000 ton. Deze cijfers, die betrekking hebben op de par ticuliere schepen, stygen nog met de dag en dat ondanks de huidige uitermate lage waterstand, die omdat de aken nu niet volledig kunnen worden afgeladen voor het vervoer van een lading ander half tot twee maal zoveel scheeps ruimte nodig maakt als waarmee by een normale stand van het wa ter kan worden volstaan. Zolang, aldus de .Volkskrant", de Rijn zijn water naar de Lage Landen heeft gestuwd, zijn de vooruitzichten voor de particulie- Mr E. N. van Kleffens, Neder lands ambassadeur te Washington, heeft voor de radio zijn licht la ten schijnen, onder meer over de Indonesische kwestie. Dat is al een merkwaardig ding. Ik doe het, zei hij, niet met een ambassadeursrok aan, maar ge woon als mens tot mens. Wij wil len wel aannemen, dat de heer Van Kleffens voor deze gelegen heid zijn ambtscostuum niet had aangetrokken. In geval van tele visie hadden wij ons daarvan kun nen vergewissen. Maar wij nemen het op zijn gezag aan. Wat overigens dat gezag be treft, dat komt er bij de heer Van Kleffens al even bekaaid af als bij heel de regering. In zoverre schijnt hij toch wel weer een goed ambassadeur te zijn. Maar dat hij zijn radiogesprek gebruikte om politiek in engere zin te gaan voe ren door een debat te openen met de binnenlandse oppositie, dat is toch wel een opvallend verschijn sel aan de diplomatieke hemel. Wij hadden van de taak, welke een ambassadeur te vervullen heeft, een andere voorselling. Zoals het in dergelijke betogen gebruikelijk is, liep ook dit radio gesprek weer uit op een in feite denigrerend spreken over de grondwet. culiere schippers nog méér afne men zullen nog meer schepen gedwongen worden een weken- soms maandenlang werkloos be staan te leiden. De oorzaak van deze langzame, maar onherroepelijk zekere afglij ding naar een schijnbaar niet meer te voorkomen débacle voor de Ne derlandse particuliere Rijnvaart, die met minder dan 70 procent van de gehele Nederlandse Rijn- vloot bezit, heeft als grond een samenstel van factoren, waarvan de belangrijkste zijn ten eerste 'n uiterst felle en volkomen onnodige concurrentiestrijd tussen particu lier en rederij en ten tweede een serie beperkende bepalingen en tegenwerkende voorschriften van buitenlandse zijde, die volkomen in strijd zijn met oude en nieuwe overeenkomsten over het vracht vervoer op de slagader van Eu ropa. net ladingaanbod voor de Ne derlandse Rijnschepen is nu reeds uitermate gering door de na-oor- logse veranderingen in de verde ling van de beschikbare ladingen. Vervoerden de Nederlanders na de oorlog de volle 100 procent Duitse exportkolen, die tussen de Ruhr en Rotterdam werden ver scheept (de helft hiervan kwam voor rekening van de particuliere schippers), thans bedraagt dit percentage slechts 44. Duitsland vervoert eveneens 44 procent van de voor de Rotterdamse ha ven bestemde exportkolen en Frankrijk neemt de resterende 12 procent voor zijn rekening. In de 44 procent door Nederlanders te vervoeren exportkolen krijgen de particulieren een aandeel van 50 procent; tegen de 50 procent van na de oorlog heeft de Nederlandse schipper dus nu nog slechts 22 procent van het vervoer der ex portkolen naar Rotterdam in han den. Waarbij dan nog komt, dat het ladingaanbod voor deze kolen stukken geringer is dan dadelijk na de oorlog. De Duitse, Franse - i Zwitserse rederijen floreren als nooit te vo ren en haar schepen behoeven nog geen uur leeg te liggen, om een nieuw ladingaanbod te hebben. De Nederlandse rederijen hebben ten dele wachttijden, de Nederlandse particuliere schippers hebben te genwoordig niet anders dan wachttijden. Niet alleen deze schippers ondervinden de nadelen Men kan, zei de heer Van Klef fens, een vloedgetij en een poli- van* de achteruitzettingVan" Ne" tieke beweging niet tegenhouden derland bij het Rijnvaartverkeer, door een beroep te doen op wets teksten. Maar dan mogen we, aldus de „N. Haagsche Crt", er deze am- bassadeur-zonder-rok misschien aan herinneren, dat een argument voor de jongste grondwetsherzie ning juist was, dat op deze wijze de revolutie „in legale banen" werd geleid. En minister Van Maarseveen heeft laatstelijk nog in het parlement verzekerd, dat de regering zich aan de grondwet (overigens met eigen interpreta tie) houdt. Maar dan heeft de heer Van Kleffens het haar niet bepaald gemakkelijker gemaakt. Een merkwaardig diplomaat maar ook de Nederlandse schat kist, die door de onderlinge con currentie bij de Nederlandse Rijn- vaarders, waarvan de onmogelijk lage offertes het gevolg zijn, vele duizenden aan nog steeds welko me deviezen moet missen. Prof. dr Z. W. Sneller, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is, naar de „Nieuwe Courant" verneemt, benoemd tot directeur-voorzitter van 't Rijks instituut voor oorlogsdocumenta tie, in de plaats van prof. dr mr N, W. Posthumus.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2