In nieuwe nota uiten Sowjets hun woede over Joegoslavisch antwoord L Nederlandse delegatie teleurgesteld over republikeinse penetratie-tactiek Scheidende gemeentesecretaris van Grijpskerke hartelijk gehuldigd. Zeeiiwsch-Vlaanderen en Walcheren oefenterrein eskadron pantserwagens NIEUWS Oproep tot de jongeren. Belgrado meldde vanochtend: Russische troepen naderen de grenzen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generale Synode der Gereformeerde Kerken Vermindering van Marshall hulp voorgesteld. jjUo-lil" 5iu£icuia eiót De heer Jakobsen: een impulsief en dynamisch mens Laatste oefening voor vertrek naar Indonesië. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. V orst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1844 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 31 AUG. 1949. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van on en Maan. Donderdag: Zon op 5.50 u. onder 19.29u., Maan op 17.06 u. onder 23.27 u. Hoogwater op Donderdag 1 Sept.: Vlissingen: 8.13 u. 1.44 m., 21.02 u. 1.38 m.; Terneuzen: 8.40 u. 1.63 m., 21.25 u. 1.58 m.; Wemeldingei 9.38 u. 1.35 m„ 22.19 u. 1.33 m.; Zierikzee: 9.18 u. 1.20 m., 22.03 u. 1.18 m. X I et is vandaag 31 Augustus, A A 11 jaar geleden, dat H.M. Koningin Wilhelmina, in ver band met het feit dat zij voor 40 jaar het bewind van Haar Moeder overnam, zich met een radiorede tot het Nederlandse volk wendde. Na eerst een blik te hebben geworpen op de achterliggende jaren, richtte H.M. zich meer speciaal tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder ge bied der maatschappij opbou wend werk te verrichten, on verschillig in welk deel van het Rijk. Ik wens hen", aldus vervolg- de Vorstin, te wijzen op de grote verantwoordelijkheid, die op hen rust, want van hun ka rakter, flinkheid, voortvarend heid, aanpassingsvermogen en helder inzicht, zal de terugkeer tot betere tijden in hoge mate afhankelijk zijn. Hun zal waar schijnlijk een zeldzame kans ge boden worden te tonen, wat hun vernuft en noeste arbeid ver mogen voort te brengen De grondslagen, waarop ons staatsbestel rust en de hoogst- en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onver vreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechte bodem om die toekomst te doen verrijzen. Niet behorend tot een om lijsten of afgesloten .tijdkring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren, gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende ge slachten die hen voorafgingen Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aan passen aan de behoefte van de tijd, gelijke tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie ik onze toekomst, nu ik me nigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, de ernst en de geestdrift, die het jongere geslacht bezielen voor de grote taak die het wacht". "Pr is, sinds Koningin Wilhel- mina deze woorden sprak, veel gebeurd. De bezetting door de Duit sers zijn gevolgd door de de bacle met Indië, de breuk van het Koninkrijk. Maar ondanks dat is het Ko ninklijke woord toen gesproker., ook nu nog van volle kracht. Mogen de jongeren, die nu geroepen zullen worden opbou wend werk te verrichten, blijk geven de betekenis van deze oproep te verstaan. Mogen zij beseffen de grote verantwoordelijkheid die op hen rust. „Van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aanpassings vermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hoge mate afhankelijk zijn". TITO'S REGERING EEN „STEL BOOSAARDIGE DESERTEURS" GENOEMD. De Joegoslavische regering is een stel boosaardige en pochende deserteurs en men heeft in Belgrado geen beleefdheid en nog min der eerbied van de Sowjet-Russisché regering te verwachten, aidus luidt het slot van een ellenlange Sowjet-Russisejie nota, die giste ren aan Joegoslavië is gezonden in antwoord op de Joegoslavische nota van 20 Augustus, welke zoals men zich zal herinneren op haar beurt een antwoord was op de Sowjetnota van 11 Augustus inzake de Joegoslavische aanspraken op Oostenrijk in verband met de besprekingen over het ontwerp-vredesverdrag met Oostenrijk. In de nota spuwt de Kominform haar gal uit over wat genoemd wordt „een opeenhoping van nieuwe schandalen en lasterlijke ver draaiingen berekend op het maskeren van een Joegoslavische dub belzinnige politiek, waardoor het Joegoslavische volk bedrogen wordt". De Sowjet-Unie verklaart in de nota, dat zij haar steun aan Joe goslavische territoriale aanspra ken op Oostenrijk intrekt wegens de onderhandelingen van maar schalk Tito met het Westen. De Sowjet-Unie beschuldigt het re giem van Tito van verraad der eigen nationale rechten. „Door een daad van lafheid en verraad verloor Joegoslavië Karinthië", aldus de door radio Moskou omge roepen nota. (Sloweens Karinthië is de Oos tenrijkse grensprovincie, waar Tito tijdens de besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag aanspraak op maakte. Red.). „De Joegoslavische regering heeft het kamp der democratie verlaten en behoorte tot de cate gorie van boosaardige deserteurs, die niet aarzelen op hun desertie te pochen ten einde blijkbaar hier voordeel uit te halen. Belgrado heeft van zijn aan spraken op Karinthië afgezien „in een geheime overeenkomst met de Britse regering die twee jaar ge leden gesloten werd", aldus de be schuldiging van Moskou. Maar schalk Tito's nota van 20 Augus tus. waarin werd gezegd: „Het is aan de gehele wereld bekend, dat de Joegoslavische regering haar strijd voor de hereniging met Slo weens Karinthië nooit heeft opge geven", was dus geheel onwaar, aldus deze Sowjet-nota. Om „agressieve imperialistische krin gen" in Engeland, Amerika en Frankrijk welgevallig te zijn had Joegoslavië „gehandeld als een vijand van de Sowjet-Unie". On der deze omstandigheden „kan de Sowjet-regering niet langer de territoriale eisen van Joegoslavië verdedigen". DE STEMMING IN BELGRADO. In de Joegoslavische hoofdstad, waar de inhoud van de nota nog nief was gepubliceerd heerste gis teravond enige ongerustheid in verhand met betrouwbaar geachte berichten, dat in Zuld-Hongarije De uitvoering van het „staakt het vuren". De speciale correspondent van iiet A.N.P. vernam, dat er fn de Nederlandse delegatie enige teleurstelling bestaat over de tot nu toe bereikte resultaten van de order tot staken van de vijandelijk heden. In Oost- en Midden-Java (voornamelijk rond Solo, Semarang en Soerabaja) is de toestand bepaald ernstig. In deze gebieden voert het repubiikeinse leger een tactiek van penetratie uit, waartegen het Nederlandse leger niet kan optreden, vanwege het bevel om niet to vuren. De republikeinse militairen ver schijnen plotseling vanuit hun schuilplaatsen in de dessa's en door hun tegenwoordigheid alleen reeds intimideren zij de bevolking. Voorts verbeteren de republikein se troepen hun posities ten koste van die der Nederlandse troepen. Gisteren is over dit probleem uitvoerig gesproken met de repu blikeinse militaire autoriteiten, die thans in Den Haag verblijven. Hierbij werd van Nederlandse zij de gewezen op de schadelijke ge volgen van deze schendingen van het bestand op de Nederlandse publieke opinie en daardoor op de successen van de Rondetafelcon ferentie. Van republikeinse zijde noemde men de rapporten over de infiltraties onjuist en gaf men als explicatie, dat de republikeinse troepen in genoemde gebieden reeds aanwezig waren ofschoon verborgen. Na de order tot staken van de vijandelijkheden zijn zij uit hun schuilplaatsen te voor schijn gekomen, zodat zij niet han delen in strijd met de handleiding tot uitvoering van de order. On danks deze uitleg is men van Ne derlandse zijde van mening, dat de situatie ernstige gevaren inhoudt. De rol, die de U.N.CJ. hierin speelt, is noodzakelijkerwijze een van matiging, aidus Nederlandse deiegatiekringen, die hieraan toe voegden, dat de vertegenwoordi gers van de U.N.C.I. in de locale gemengde commissies (waarvan er helaas nog slechts vijf zijn in gesteld, ofschoon er 13 waren ge projecteerd) zeer behoedzaam te werk gaan uit de overweging, dat al te sterke nadruk hunnerzijds op de schendingen van het be stand zou kunnen leiden tot con sequenties, die door niemand wor den verlangd. DE MARINE. Over de vraag of de Nederland se Marine in Indonesië zal blijven, was men van mening, dat dit gro tendeels zal afhangen van de In donesische delegaties, die hierom trent hun wensen naar voren zul len moeten brengen. Van Nederlandse zijde schijnt men geen bijzonder voordeel te zien in handhaving van een Ne derlandse vlootbasis in Indonesië na de overdracht van de souverei- niteit. Terreuractie in Indonesië. Reeds sedert geruime tijd wordt de Sidoard-Jo-Delta in onrust ge houden door een groep van onge veer 500 geïnfiltreerde elementen, die grote rietbranden heeft ver oorzaakt, tot in de onmiddellijke nabijheid van de suikerfabrieken en grote hoeveelheden suiker heeft gestolen. De militaire pa. trouilles worden door hen be dreigd en zij hebben borden ge plaatst met het opschrift „verbo den voor militairen". De streek is practisch zonder bestuur, daar vele dorpsbestuurders werden ont voerd. Het gebied is door de ben den opgeëist ais „patrouillege- bied". Duitse gevangenen ontvlucht. In de nacht van 5 op 6 Augus tus jl. z'ijn uit de strafgevangenis van Versen in het district Mep pen (Duitsland) 33 gevangenen ontvlucht. Inmiddels zijn 8 weer aange houden, zodat er nog 25 spoor loos zijn. De ontvluchte gevangenen, meest van Duitse nationaliteit, zijn alle tot zware gevangenis straffen veroo.deeld, wegens ver schillende gepleegde misdrijven. Een gedeelte der ontvluchte ge vangenen heeft tatoueringen op de rechterarm en een der andere gevangenen heeft hetzelfde op de linkeronderarm. Met acht het niet onmogelijk, dat een deel der ontvluchten ille gaal de Nederlandse grens is ge passeerd. Daar het hier zonder uitzon dering alle zware misdadigers be treft en deze ten spoedigste die nen te worden gearresteerd wordt door de politie de medwerking van het publiek ingeroepen. Russische troepen zouden worden samengetrokken. De mogelijkheid, dat deze troepenbewegingen voor bereidingen zouden zjjn voor een eventuele aanval op Joegoslavië werd niet geheel uitgesloten ge acht. Anderen achtten het waarschijn lijker dat ze bedoeld zijn als een nieuwe manoeuvre in de zenuwen oorlog tegen Joegoslavië, terwijl een neven-bedoeling vermoedelijk is de Westerse landen te sugge reren dat het niet raadzaam is de regering-Tito economische hulp te verlenen, daar dit een slechte geldbelegging zou zijn. DE VERDEDIGING VAN BELGRADO. Officieren en manschappen .an eenheden luchtdoelgeschut voor de bewaking van Belgrado hebben verklaard „elke minuut van hun tijd" te gebruiken om hun defen- sie-pai. itheid te vergroten. Vanochtend werd uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado ge meld, aldus Reuter, dat afdelingen van twze Sowjetrussisehe gewa pende divisies, die in Roemenië gestationeerd zyn, de laatste 86 uur de Joegoslavische grens naderen. Sowjetrussisehe vliegtuigen zou den gedirigeerd zijn naar velden, die dichter bij de Joegoslavische grens liggen. De Sowjet-strijdkrachten zou den zich concentreren bij Timi- soara in Noordwest-Roemenië, ongeveer 48 kilometer van de Joegoslavische grens, waar zij ook hun hoofdkwartier gevestigd zou den hebben. Tweede zittingsweek begonnen. De Generale Synode der Geref. Kerken, die gisterochtend te 's-Gravenhage de tweede zittings week begon heeft zich verenigd met de voorgestelde conclusies, uitgebracht in het rapport van deputaten voor de verzorging van de verstrooide Gereformeerden in Frankrijk, de handelingen dezer deputaten goedgekeurd en beslo ten voor de te openen Christelijke school te Sens (Frankrijk) een bedrag van f 10.000 te voteren. Een voorstel van de Geref. Kerk te Bussum om candidaten, die in het buitenland studeren ge legenheid te geven tot het afleg gen van prepatoire examens werd afgewezen. Voorts werd aan ds J. de Vries te Tilburg eervol ontslag verleend als deputaat, werd het rapport inzake steunverlening aan Hongaarse studenten goedgekeurd en maakte men een begin met de behandeling van het „rapport in zake de kerkelijke bearbeiding van doofstommen". Hedenmorgen zou de zitting voortgezet worden. Ook voor Nederland. De leiding van de organisatie voor Europese economische sa menwerking heeft een program ma opgesteld voor de verdeling van de Marshall-hulp voor 1949- 1950. Volgens dit program zullen een achttal landen minder gelden krjj- gen, w.o. ook Nederland. Zeven landen zullen meer krijgen. De volgende negen landen zou den minder ontvangen dan vorig jaar* Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Ier- ladn, Italië, Triest en Engeland. Nederland, zo wordt voorgesteld, zal 309 millioen dollar krijgen, dat is 160,6 millioen dollar minder. Voor de volgende landen wordt een hoger bedrag voorgesteld: België, Griekenland, IJsland, Noorwegen, Zweden en Turkije. Aan Portugal, dat vorig jaar niet voor hulpverlening in aan merking kwam, wordt thans voor gesteld een bedrag toe te wijzen van 33 millioen dollar. Een volksstemming eisen over het al of niet populair zijn is een vorstelijk gebruik. Dat heeft de Siciliaanse ban dietenkoning Giuliano blijk baar ook begrepen. Hij heeft zijn eis alleen op een meer populaire manier gesteld en wel door een inge zonden stuk in de Siciliaanse pers. -Hij geeft de regering twee weken de tijd om een volks stemming te arrangeren, ten einde vast te stellen of hij als een „vogelvrije" dan wel als „held" behandeld moet wor den. Tevens schreef hij „zich bij na beledigd" te voelen door het armzalig gehalte van de politiemacht, die hem uit zijn schuilplaats trachtte te ver drijven. Snelheidsrecord en Zondagsrust. Vragen van Kamerlid Roosjen. Het Tweede Kamerlid de heer Roosjen (A.R.) heeft de min. van Oorlog en Marine schriftelijk ge vraagd of deze zijn goedkeuring heeft gegeven voor het houden van de snelheidsproeven met een straaljager op Zondag j.l. waar door de Zondagsrust zonder enige noodzaak werd geschaad en velen onnodig tot Zondagsarbeid werden gedwongen. Hij vroeg de minister maatregelen te treffen waardoor een herhaling in de toekomst wordt vermeden. GEHEIME ZENDER ONTDEKT. Ambtenaren van de P.T.T., hebben in samenwerking met de rijkspolitie van Voorts en de gemeentepolitie te Deventer, een drietal ingezetenen van Wilp gesnapt, die met een ge heime zender aan het werk wa ren. De zendinstallatie is in be slag genomen. De verhoging van de spoor- abonnementen. Ook marktkooplieden protesteren De centrale vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel heeft telegrafisch geprotesteerd bij de directie der Nederlandse Spoorwegen en bij de ministers van Sociale Zaken, Financiën en Economische Zaken tegen de aan gekondigde verhoging van de abonnementsprijzen der Spoorwe gen. DE GROOTE BEER" NAAR INDONESIë. Het troepenschip „Groote Beer" zal Vrijdag 2 September 1949 met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht Uit Amsterdam naar Indonesië vertrekken. De opstand in Bolivia. De Boliviaanse regering heeft een decreet uitgevaardigd, vol gens hetwelk alle personen van 18 tot 50 jaar gemobiliseerd wor den om de tegen de regering ge richte opstand van de nationale revolutionnaire beweging te be strijden. In tegenstelling tot eerdere be richten wordt verklaard, dat de opstandelingen nog steeds in het bezit zijn van Santa Cruz, op een afstand van 300 km ten Oosten van Cochabamba gelegen. De stad heeft een inwonertal van 390.000. ZES JAPANNERS VEROORDEELD. De militaire rechtbank van Osaka heeft zes Japanners, onder wie drie communisten, veroor deeld tot vijf jaar dwangarbeid. Zij waren er van beschuldigd een campagne tegen de Amerikaanse troepen te hebben ingezet. DE STAKINGEN IN FINLAND. De arbeiders van de werkplaat sen der staatsspoorwegen, waai de communisten veel invloed heb ben, werken nog doch hebben loonsverhoging „binnen twee we ken" geëist. Oud Zeeland groet Nieuw Zeeland. Naar wij vernemen zullen van daag met een K.L.M.-toestel ge- demobiliseerden naar Nieuw Zee land vertrekken om zich daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Daar zich onder hen ook mannen bevinden uit Zeeland heeft het ge meentebestuur van Middelburg, als hoofdstad der provincie, ge meend groeten te moeten over brengen van het oude Zeeland naar Aockland. de hoofdstad van Nieuw Zeeland. Daarbij werd het gemeentebe stuur van Aockland naast een of ficieel schrijven ook een ets van de schilder L. Heymans aange boden, voorstellende het Gothi- sche stadhuis van Middelburg. BIJ DE OOST RIVIER TE NEW YORK verrijst een imposant gebouw. Het is het secretariaatsgebouw van de Verenigde Naties. Het wordt 89 verdiepingen hoog. Arbeiders werken op het ogenblik aan de 26ste verdieping. Rechts achter de V.N.-wolkenkrabber ver heft zich het gebouw van Chrysler, links het Empire State Building. Een impulsief en dynamisch mens met een pessimistische inslag, zo typeerde de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer J. Jakobsen Lzn., die in do gistermiddag gehouden raads vergadering te Grijpskerke afscheid nam als gemeentesecretaris. De vele sprekers, die bij deze gelegenheid het woord voerden brachtei hem allen warme hulde voor het werk, dat h(j 23 jaar heeft verricht. In zijn openingswoord heette de burgemeester de heer H. U. Bouwman, naast de heer Schout o.m. welkom verschillende burge meesters van Walcherse gemeen ten met hun gemeentesecretaris sen. De heer Jakobsen hield hier na een afscheidsrede in de trant, waarin hij dit vorige week ook te Meliskerke had gedaan. Hij her innerde er aan, hoe hij op 15 Juni 1948 de laatste raadsvergadering bijwoonde voor zijn ziekte en hoe hij op 12 December 1916 werd be noemd als gemeentesecretaris. Spr. zei verder, dat het God is geweest, die hem niet heeft toege laten zijn taak tot het einde te volbrengen. De heer Jakobsen me moreerde verder ook de samen werking met üe burgemeesters Bosselacr, de Keizer en Bouwman. Hij dankte deze laatste met de wethouders en raadsleden voor de ondervonden vriendschap en het genoten vertrouwen en sprak daarna nog persoonlijke woorden tot enkele aanwezigen. Spr. be sloot met het citeren van „Het leven is een krijgsbanier". Geschenken. In een korte toespraak zei bur gemeester Bouwman, dat de ge meente-secretaris kon terugzien op een werkzaam leven en dat zijn noeste arbeid in .brede kring waardering had gevonden. Spr. feliciteerde de heer Jakobsen met zijn Koninklijke onderscheiding en dankte hem voor de prettige sa menwerking. De burgemeester bood hem tenslotte een bedrag aan, alsmede een foto van het ge meentehuis, terwijl mevr. Jakob sen een fruitmand ontving. Overige sprekers. Verder werd nog het woord ge voerd door de wethouders de he ren A. Geschiere Jhzn. en A. W. Cevaal, door de heer J. Vlieger namens de raadsleden en door het raadslid P. Schoe mede namens de Herv. Gemeente. Na de heer P. K. Geschiere, die namens het ge- meentepersoneel sprak, voerde het oud-raadslid de heer J. C. Ce- vaal het woord en vervolgens spraken nog oud-wethouder C. Louwerse, ds L. Dorst, Geref. pre dikant, de heer J. A. Groot Nib- belink, hoofd der school, de heer A. Schout, lid van G.S., burge meester J. L. Dregmans van Kou- dekerke als voorzitter van de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen en de heer Sams an te Alphen aan de Rijn. Nadat de raadsvergadering was gesloten, was men nog geruime tijd gezellig bijeen. In de eerst volgende raadsvergadering, die op 6 September zal worden gehou den, zal niet alleen de nieuwe raad worden geïnstalleerd, doch zal tevens de installatie van de zoon van de heer Jakobsen als opvol ger van zijn vader als gemeente secretaris plaats vinden. Hoewel Zeeland strategisch uiterst belangrijk is de laatste oorlog heeft dat wel bewezen Is het nog niet voorgekomen, dat het Nederlandse leger een oefening op grote schaal organiseerde in ons eilanden-gewest. Gisteren echter is het 43ste zelfstandige ver kenningseskader Huzaren uit Amersfoort naar Zeeland gekomen om kier vandaag en morgen met groot materiaal te oefenen. Oudelande, één nacht garnizoensplaats. Oudelande is vannacht garni zoensplaats geweest. Een goede 250 manschappen, merendeels Hu zaren, uit de Prins Willem III kazerne te Amersfoort, hebben op „de Dierikhoeve", van de heer L. Mesu, even buiten Oudelande, hun tenten opgeslagen. Ze kwamen met pantserauto's, verkennings wagens, gepantserde en niet-ge- pantserde vrachtwagens, twee stukken anti-tankgeschut en een paar mortieren gisteravond Oude lande binnenrijden o'p de slechte wegen één grote stofwolk achter latend. Half negen 's morgens was het eskadron vertrokken en zo ongeveer tegen tienen gisteravond waren alle wagens binnen. Zo lang doen over een ritje van Amers foort naar Zeeland? Maar 't was geen gewoon autoritje. Nee, deze eerste dag betekende al een oefe ning, een tactische, zoals overste J. J. Ceuvel, commandant van het depót pantserwagens te Amers foort het noemde. Hij en majoor R. O. van Manen, vertelden ons een en ander van de oefeningen, die vandaag en morgen plaats hebben. DE OEFENINGEN. Vandaag gaat het eskadron naar Zeeuwsch Vlaanderen, waar een splitsing zal plaats hebben. Er wordt een vijandelijke en een „eigen" troep geformeerd en de eerste heeft tot taak de „eigen" mensen in hun oprukken te hin deren. Een prachtig punt hiervoor is de plaats waar Z.-Vlaanderen het smalst is, n.l. bij de Braak man. Het zal- een strijd zonder strijd worden. Na afloop zal het gehele eska dron naar Ede trekken, om daar te herdenken, de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina en in herinnering te brengen het mo ment waarop de Prinses, toen nog Koningin, na lange, bange jaren, de vaderlandse bodem weer be trad. Overste Ceuvel zal dat doen in een toespraak tot de manschap pen. In IJzendijke zal overnacht worden. Morgen wordt Walcheren bin nengevallen. Een deel van de manschappen zal hier fungeren als parachutisten, of zoals de jon gens het noemden, als „pelop- pers". Zo heet het toch ook in Indonesië, waar ze 28 September a.s .heen gaan. Natuurlijk is het de bedoeling, dat de „peloppers" gevangen worden, wat overigens wel langer zal duren, dan de tijd die wij nodig hadden om dat hier te schrijven. Na afloop van deze oefening, zal het eskadron nog naar Westkapelle rijden. OP DE DIERIKHOEVE. Wij hebben gisteravond zo eens rondgeneusd, onder de bomen rond de Dierikhoeve, waar fikse jongens de tenten opzetten. Ove rigens ging dat niet met volle aandacht, want toen een paar ont dekt hadden, dat de cantine in de schuur open was, werden de ten ten stiekem in de steek gelaten. De verkoop in de cantine was ech ter nauwelijks op gang of majoor van Manen kreeg er lucht van. „Wat doe jij op 't ogenblik?" Dan aan je werk. En jij?" „Ingerukt!" en dan tot een paar anderen: „Gaan jullie nu ook maar weg". De cantineman kreeg het laat- Voortaan zullen uniform? chauf feursdiploma's in Nederland gel dig zijn onder auspiciën van de C.C.V. de contactcommissie Chauffeurs vakbekwaamheid zijn ingesteld het diploma A, het zgn. bronzen inrijddiploma, het di ploma B, het zilveren diploma, dat aantoont, dat de chauffeur vak bekwaam is en het gouden C-di- ploma voor allround vaklieden. In Roermond is een 61-jarige ge meentewerkman overleden na een val uit een boom, waarin een ne$t duiven zat, die hij wilde pakken. In Praag is bekend gemaakt, dat de regering een samenzwering de kop heeft ingedrukt, die de communistische regering in Tsjecho-Slowakije omver wilde werpen. Zes personen zullen ge- executeerd worden, zo werd ge meld. Een nieuw proces over een boek begint deze herfst in Parijs. Het is gericht tegen Re- naud de Jouvenel, die in zijn boek een lans breekt over de regimes in de landen van Oost-Europa voor het tot stand komen van de volksdemocratieën. Deense ge leerden hebben op het eiland Bornholm een 1500 jaar oude schaats van been gevonden. Op 29 October zal te Breda een Pools monument onthuld worden, opge richt op de plaats waar de Polen Breda binnentrokken n.l. in het Wilhelminapark. Het is vijf meter hoog en is vervaardigd door de Ingen Housz uit Breda en geeft een voorstelling van een Duitse en een Poolse adelaar op een zuil van graniet van vijf meter hoog. In de Betuwe hebben de landbouw- en veeteeltbedrijven grote schade van de droogte te lijden. Veel fruit valt onrijp van de bomen. ste woord: „Zeg hou dat hok nou nog een poosje dicht". Onderwijl werd het steeds druk ker, niet alleen op de hoeve, of liever op het erf, waarop steeds meer wagens kwamen te staan, doch ook rond de boerderij, waar de Oudelandenaren een belegering uitvoerden, die van een grote, maar alleszins begrijpelijke en ge rechtvaardigde nieuwsgierigheid getuigde. De koks hadden het eten klaar en toen de tenten gespan nen waren en het ,stro gelegd, kon men zo aanvallen. In dit opzicht hebben de Huzaren een traditie hoog te houden, want hoe zwaar een veldtocht ook geweest is, Overste Ceuvel staat op het standpunt, dat er direct na afloop geschranst moet kunnen worden. Weliswaar gaat dat moeilijk ais je geen wagens hebt waarin je on derweg eten kunt klaar maken, doch dan gaan de koks maar vooruit. En zo waren de koks reeds de avond tevoren op de Die rikhoeve gearriveerd. Onder de manschappen waren, als we goed geïnformeerd zijn, slechts drie Zeeuwen. De rest was niet bekend in Zeeland. Dat was de reijen waarom Zeeland uitge kozen werd voor deze laatste oefening, welke gemaakt wordt voor het 43ste eskadron naar In donesië vertrekt. En waarom de Dierikhoeve ontvangst-centrum werd? Doodeenvoudig, omdat de legerpredikant ds Matser van Bloois, die vroeger te Oudelande stond, goed bevriend is met de heer Mesu. De jongens stellen dit bezoek aan Zeeland op prijs. Dat zeiden ze niet alleen, maar 't was aan alles te merken. „Nee kan keren doen we niet zei er één, wij zijn nu nog goed gemutst, maar na 't inschepingsverlof niet meer", „Maar ook dan rooi.n we 't wel", knikte een ander tevreden. Dodelijk ongeval te St. Maartensdijk. Vijfjarig meisje verdronken. Tholen is de laatste dagen op geschrikt door verschillende onge vallen. Gisteren vond te St Maar tensdijk 'n ernstig ongeval plaats, dat aan het 5-jarig dochtertje van P. Paulusse uit Poortvliet het le ven kostte. Paulusse reed in de Slabbekoor- nepolder een voer aardappelen een hoogte op. Plotseling struikel de het paard, waardoor de gela den wagen achteruit de sloot in reed. De voerman en zijn dochter tje, dat ook meereed, vielen vant de wagen af en kwamen in dq sloot terecht. Hierbij verdronk het meisje, Paulusse bracht er het leven af, maar was begrijpelijk ge heel overstuur, zodat hij naar zijn woning vervoerd moest worden, Ook het kinderlijkje werd daar heen gebracht. Jongen en meisje maakten uitstapjes. Er is eindelijk licht gekomen in de vele rijwieldiefstallen, welke dn laatste weken in Vlissingen plaats vonden. Een 10-jarig jongetje en een 11-jarig meisje, die betrapt werden bij het stelen van fruit, bleken ook nog in het bezit te zijn van een rijwiei, dat een mo ment daarvoor door hen bij het badstrand was ontvreemd. Toen ze goed aan de tand gevoeld wer den, bekenden ze gedurende de vacantie regelmatig fietsen te hebben meegenomen. Ze maakten er dan een tóertje op en depo neerden de karretjes aan de kant van de weg, als ze geen zin meer in fietsen hadden. Een onderne mend stel jongelui, dat een heel stevig pak op de broek verdient. CHRISTELIJK LYCEUM GOES, Tot lerares in de Franse taal is aan het Christelijk Lyceum te Goes benoemd mej. A. Schwarz te Maassluis. Tot chef-commies der tweede afd. ten stadhuize te Goes is be noemd de heer H. C. v. d. Vreugde te Goes. V.V. „ZUID-BEVELAND" GOES, Veiling van Dinsdag 30 Aug. '49. Appels: James Grieve 524;: Manks Codlin 522; Codlin Kes wick 510.45; The Queen 57; Zigeunerin 521; Early Victoria 510.05; Zoete appels 511; Peren: Cïapps Favorite 319.80; Jutten 3—23; Br. de Merode 35; Br. d'Amanlis 316.50; Dr Julus Guyot 36.50; Pruimen: Reine Victoria 620: Belle de Louvain 720; Jefferson 6—23; Reine claude Verte 929; Reine Claude d'AIthan 622; Herenpruimen 6 14; Kirkus 623; Rode. Eier- pruimen 619; Tonneboer 12; Washington 719; Witte Wijn pruimen 1019; Diversen: Drui ven 5175; Bramen 3239; dubb. Princessebonen 2046, alles per 100 kg. Meloenen 1768, Perzi ken 226 per 100 stuks. DE BILT ZEGT: Plaatselyk enige regen. Over het algemeen veel bewol king met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke, later langs de kust matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1