wKO RT Breskens bouwt aan zijn toekomst. Op hoog hevel. Lezers grijpen naar de pen. Prijswinnaars ringrijderij te Middelburg. Benauwde uren voor onfor tuinlijke zeilers. Zaterdag 27 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In aansluiting op ons verslag van gisteren geven wij hierbij de namer. der prijswinnaars: 1 S. Brouwer; 2. Jac. Brand; 3. J. Provoost, allen Domburg; 4. J. Maljaars, Aagtekerke; 5. J. S. Reynierse; 6. A. Reynierse, beide Koudekerke; 7. J. van Wallen burg. Middelburg; 8. L. Dourleyn, Domburg; 9. J. Maljaars, Oost kapelle; 10. J. Reynierse Pzn, Koudekerke; 11. W. Provoost, Domburg; 12. L. P. Brasser, Vrou wenpolder; 13. D. Stroo, Zoute- lande; 14. Jac. Vreeke, Domburg; 15. P. de Visser, Souburg; 16. J. Riemens, Meliskerke; 17. W. Du- vekot, Vrouwenpolder; 18. W. C. Allaart, Serooskerke; 19. B. Arendse, Gapinge; 20. F. Moens, Aagtekerke; 21. P. Peper, Aagte kerke; 22. Jac. de Klerk, Nw en St Joosland; 23. A. Peper, Aagte kerke; 24. P. Brasser, Klevers- kerke; 25. J. Maljaars Pzn, Veere; 26. W. Koole Wzn, Koudekerke; 27. P. J. Maljers, Veere; 28. B. Meyers, Serooskerke; 29. P. Lam- pert Pzn, Biggekerke; 30. F. Dek ker, Oostkapelle; 31. J. Louws, Oostkapelle; 32. J. Cevaal, Grijps- kerke; 33. A. Brasser, Klevers- kerke; 34. K. P. de Witte, Koude kerke; 35. P. Pleyte, Nw en St Joosland; 36. Joh. Maljaars, Oost kapelle; 37. L. Huiszoon, Middel burg; 38. A. Krijger, Meliskerke; 39. P .Lampert Jzn, Biggekerke; 40. W. Rooze, St Laurens; 41. A. de Nooyer, Gapinge; 42. C. van Noppen, Koudekerke; 43. M. Koo le, St Laurens; 44. L. Provoost, Domburg; 45. W. Maljaars, Dom burg; 46. A. Kluijfhout, Koude kerke; 47. G. Provoost, Domburg; 48. P. Hoebeke, Nw en St Joos land; 49. A. Roose, Oostkapelle; 60. J. Mesu Jzn, Veere; 51. J. Cas- tel, St Laurens; 52. K. Castel, Souburg; 53. A. de Visser, Se rooskerke; 54. C. van Sorgen, Ar- nemuiden. VERSIERDE PAARDEN'. Tenslotte heelt een commissie bestaande uit mevr. Sandberg tot Essenburg, mevr. Adriaanse en mevr. Dumon Tak de versierde paarden gekeurd. Naar de com missieleden ons meedeelden, was men teleurgesteld over de versie ring van de paarden. Velen had den er heel weinig, ja zelfs totaal niets aangedaan. Aan de versie ring van de paarden behoort zeker op een dergelijke traditionele ringrijderij de nodige aandacht te worden besteed. Het is te hopen', dat het volgend jaar dit onder deel der ringrijderij beter zal zijn verzorgd. Het damescomité wees de volgende prijzen toe, die iri geld werden uitgekeerd: 1. J. Castel, St Laurens; 2. J. de Looff, Koudekerke; 3. F. Wis se, St Laurens; 4. J. S. Reynierse, Koudekerke; 5. I. Wisse Pzn, St Laurens. Ook het vorig jaar wist Castel beslag te leggen op de eerste prijs door het keurig versieren van zijn paard. Opbrengst collecte te Middelburg. Naar men ons mededeelt heeft de gisteren te Middelburg gehou den collecte voor de Kankerbe strijding het fraaie bedrag van f 1089.51 opgeleverd. Gecoll rteerd werd o.m. door militairen van de C.O.A.K., leden van de plaatselijke E.H.B.O. en door de dames van U.V.V. Nijverheidsonderwijs op Walcheren. Wij vestigen gaarne de aan dacht van onze lezers op de in dit nummer voorkomende ad- /ertentie betreffende de moge lijkheid voor het ontvangen van Nijverheidsonderwijs op Walcheren. Belanghebbenden kunnen zich aanmelden op de secreta rieën te Aagtekerke, Domburg. Westkapelle en Zoutelande, waar tevens gewenste inlichtin gen worden verstrekt. Artsendienst. Zondag 28 Augustus wordt de artsendienst in Goes waargeno men door dr C. Griep, Ganze- poortstraat 6, Tel. 2460; in Drie wegen, 's-Heerenhoek en Nieuw- dorp door dr A. Folmer, Tel. K vijlle, tel. K 1106—202, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdijk door dr Zohne- vijlle, tel. K 1106—202, ,s-H; Arendskerke; dr I. J. Risseeuw Kapelle-Biezelinge, Tel. K 1102 290 voor dr J. F. B. Bok te Wolphaartsdijk; in Middelburg door arts W. L. Pel, Rouaanse- kade 11, telef. 2585; in Vlissin- gen door arts L. P. Boone. Bad huisstraat 24, telef. 2950; in Veere, Serooskerke en Oost kapelle door arts P. J. Bom Tel. K 1188—276, Dorpsstraat 2, Oostkapelle; in Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle door dr M. Huygens, Langedamsestr. 30, Westkapelle, telef. K 1188- 316; in Tholen, Oud-Vossemeer Nieuw-Vossemeer en St. Phi- lipsland door dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer en dr H. Men ger te St. Philipsland. Apotheken. In de week van 27 Augustus tot en met 3 September zijn de volgende apotheken voor avond en nachtrecepten geopend: Goes: La Porte. Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Van Ockenbure. Singel. MIDDELBURG. Een brutale Belg. Donderdagmiddag vervoegde zich in een Middelburgse garage een Belg met zijn luxe auto. De benzine was op en de garagehou der moest hem benzine leveren. Voordat de benzine in de tank van de auto terecht kwam, onderhan delde de garagehouder, die zijn pappenheimers wel kende, met de vreemdeling over de betaling. Zonder blikken of blozen zei de Belg, dat hij in Belgische francs zou betalen, echter tegen de zwarte koers, want zo redeneerde hij, de garagehouder kon de francs best zwart verkopen. Daar bleef het echter niet bij, want de Belg ging verder en zei, dat daar hij de garagehouder op deze wijze ge makkelijk aan zwarte francs had geholpen, hij hem ook nog wel provisie kon geven. Dat de eige naar van de garage de Belg hier op zonder benzine op straat heeft gezet spreekt voor zich. O.N.D.A. concerteert. Men verzoekt ons mede te delen, dat het programma van het door de Chr. muziekvereniging „Oefe ning na den Arbeid" op 31 Augus tus a.s. op de muziektent Molen water te geven concert geheel bestaat uit populaire nummers. O.m. zal worden uitgevoerd de mars Alte Kameraden van C. Tei- ke en een marspotpourri van W. Ciere, alsmede een walsselectie. Dat ook vaderlandse liederen op het programma voorkomen is op deze dag vanzelfsprekend KRABBENDIJKE. Feestmiddag. Deze week vergaderde de Oranjevereniging o.l.v. de heer C. Boucherie. Het hoofdpunt van de agenda betrof het orga niseren van .een feestmiddag en wel op Zaterdag 3 September a.s. Dit punt werd door de goed bezochte vergadering aangeno men, Er werd het volgende pro gramma samengesteld: 1 uur Opstellen van de verschillende verenigingen ;24 uur Ringrij den te paard en Turnwedstrij- den; 4.305 uur Kruiwagentje rijden ;5.306 uur Hardloop wedstrijden (om de wisselbeker) 7.309 uur Muziek door de muziekvereniging „Concordia". Als bestuurslid in de vacature van de heer Seip werd de heer Jac. Vogelaar gekozen. Ernstig ongeluk. Donderdagmiddag is op de groenten-conservenfabriek „Ter- ba", de 17-jarige A. van de Vreede, bij het verrichten van werkzaamheden aan een z.g.n. „cycloon" hier ingevallen. Een val van 4 meter.' Een te hulp ingeroepen arts achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom dringend noodzakelijk. Oudste Inwoner overleden. De oudste inwoner dezer ge meente, de heer W. v. d. Berge, is op de leeftijd van 92 jaar en 8 maanden overleden. 's-HEER ARENDSKERKE. Reis ouden van dagen. Op initiatief van het gemeente bestuur van 's-Heer Arendskerke werd voor de ouden van dagen uit heel de gemeente een dagreisje georganiseerd naar Rotterdam. 25 particuliere auto's en 4 volle bussen vervoerden de oudjes, die vol lof en dankbaar gestemd wa ren over dit buitengewoon ge slaagd tripje. Des anvonds werden de oudjes te 's-Heer Arendskerke en te Nieuwdorp door de plaatselijke muziekverenigingen feestelijk ont vangen, terwijl te 's-Heer Arends kerke de oudjes na afloop nog 'n rondedansje maakten. NIEUW- EN ST JOOSLAND. Aanbesteding. Op Woensdagmorgen werd ten gemeentehuize aanbesteed het riolerings- en stratenplan van de in aanbouw zijnde nieuwe com plex gemeentewoningen en had deze aanbesteding het navolgende resultaat: Aann. bedrijf Zeeland N.V., te Middelburg f 34625.—; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 34800. Gebr. Geldof, Serooskerke voor f 35612.Fa Otte, Nieuwdorp f 37600.M. van Vossem, St Annaland f 37950.J. D. Janse, Middelburg f 38500.A. Poel man, Ritthem f 38800.J. H. v. d. Ven, Middelburg f 39800. Ned. Basalt Maatschappij Zaan dam f 39900.Gebr. Van 't Ver laat, Midelburg f 40250. plaatsen, dan was deze vergade- ring nodig. De Langedam eist, zoals be kend mag worden verondersteld, in verband met de a.s. bieten campagne, dringend een flinke onderhoudsbeurt. Gebleken was echter, dat met een onderhouds beurt niet kon worden volstaan. Door de inundatie was nl. de ge hele fundering van de weg ver nield. Voorgesteld werd daarom vanaf de bestrating van de War- wijksestraat tot even voorbij de eerste bocht een klinkerbestrating te doen aanleggen en overigens de gaten te doen opvullen en een nieuwe 'eerlaag aan te brengen. Deze wijze van herstelling brengt echter belangrijk meer kosten met zich mede dan alleen het ge wone onderhoud. Van de heer Verschuure, op zichter bij de Centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht verna men wij, dat voorgesteld zal wor den al deze herstellingen te doen opnemen als herstel van oorlogs schade, zodat het herstel voor de gemeente waarschijnlijk geen las ten zal meebrengen. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van B, en W. de Lan gedam te doen herstellen, met dien verstande dat een en ander vóór de a.s. bietencampagne moet plaats vinden. Het tweede punt van de agenda was het aanleggen van de straat bij de woningwetwoningen. Van de firma Geldof was een inschrijving ontvangen van f 4995.zodat het leggen van de straat in totaal inclusief het toezicht zal kosten f 5195.Aangezien achter vol gens de directie voor de Volks huisvesting nog een drietal wo ningen aan die straat zullen kun nen worden gebouwd, kan slechts 9/12 deel van de aanneemsom op de woningbouw drukken, de rest zal door de gemeente moeten worden gedragen (f 1298. Besloten werd hiervoor een geldlening aan te gaan, waarvoor nog nader een voorstel zal wor den gedaan en het werk te laten uitvoeren overeenkomstig het des betreffende plan. De voorzitter dankte alle leden voor hun medwerking en sloot daarna de vergadering. ARRESTATIES IN HONGARIJE Volgens de „Daily Telegraph" is de stafchef van het Hongaarse leger, generaal Palefy, uit zijn functie ontzet en gearresteerd, onder beschuldiging van „nationa lisme". HET OUDE LIEDJE Volgens het Duitse persbureau Dena (Amerikaanse zone) hebben zes van de 36 in Hessen gekozen bondsdagleden tot de N.S.D.A.P. of de S.A. behoord. K.LRK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te: Oosterend (Fr.), A. Brill te Nieuws-Scheemda; te Hoevelaken, J. H. Cirkel te Ede; te Dronrijp, P .A. Stapert te Epe, Aangenomen naar: Oud- en Nieuw Schoonebeek, S. Euverman te Emmeloord; naar St Oeden- rode, J. G .de Pater, cand. te Am sterdam Bedankt voor Lith, J. G. de Pa ter, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor: Zoute Spui, A. W. Boxman te Ten Boer. Ds L. Baas t Geheel onverwacht is Donder dag te Apeldoorn overleden, ds L. Baas em. pred. der Chr. Geref. Kerken. De overledene diende de ge meenten te Apeldoorn, De Krim, Teuge en Werkendam waar hem in 1933 om gezondheidsredenen emeritaat werd verleend. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Zitting van Donderdag 25 Aug. (Van onze synode-verslag gever). De Donderdag gehouden openbare zitting van de gene rale synode der Geref. Kerken was v.n. gewijd aan de behan deling van kleine zaken. Ds E. I. F. Nawijn rappor teerde over een schrijven van de heer J. P. Malade te Nij megen om bij benoemingen van deputaten meer niet-predikanten in te schakelen. De rapporteur stelde voor dat de synode aan adressant zal berichten dat reeds meer dan 100 der 400 deputaten niet-predikanten zijn. De syno de deelt het gevoelen, dat ook onder niet-predikanten uitne mende krachten zijn, maar som mige deputaten b.v. voor de examina, moeten predikanten zyn. Met de gemaakte opmtr- king zal de synode gaarne re kening houden. Conform beslo ten. Vervolgens kwam aan de orde de vraag van de kerkeraad van Coevorden of het gewenst is, dat aan Geref. militairen in In- dië toestemming verleend wordt deel te nemen aan de viering van het H. Avondmaal, wanneer dat door een legerpredikant met militairen van allerlei ker kelijke kleur wordt gehouden. Rapporteur was ouderling ds G. M. v. Rennes van Beetster- zwaag. Na enige discussie ging dit rapport naar de commissie terug. Ds A. J. Fanoy van Eindho ven rapporteerde over het rap port van deputaten „Overvloed van werk en werkkrachten". Na een levendige discussie, waarin de rapporteur de voor gestelde conclusies verdedigde, werden deze door de synode met algemene stemmen aange nomen. Deputaten hebben hun taak v.n. te zien in voortzetting en afwikkeling van de bestaan de regelingen. De synode werd tenslotte toegesproken door de heren Rev. David Walker van United Original Secession Church in Schotland, door ds P. A. Ver hoef namens de Ned. Geref. kerk in Suid-Afrika en door dr S. P. v. d. Walt van Johannes burg, namens de Geref. kerk in Suid-Afrika. Al deze sprekers brachten de groeten over van hun kerkformatie en wezen op de band die zij aan de Geref. kerken hier te lande hebben. Prof. dr G. Ch. Aalders ver taalde de toespraak van Rev. Walker uit het Engels en be antwoordde deze namens de synode. De voorzitter richtte 'n woord van dank tot de beide Zuid-Arikaanse afgevaardigden. Ds J. v. d. Meulen van 's- Hertogenbosch rapporteerde over een bezwaarschrift van Mevr. Dam-Harmanny te Zeist tegen de candidatuur van een lid van de Geref. kerk aldaar voor de Partij van de Arbeid. Aangezien deze zaak niet op de mindere vergadering heeft gediend werd het bezwaarschrift niet ontvankelijk verklaard. Ouderling A. J. Koppe van Yerseke rapporteerde over grensregelingen tussen de kerken van Meppel en Zwart sluis en tussen die van de clas sis Enkhuizen en Zwolle in be trekking tot de kerk van Urk in aansluiting waarop ds H. A. Munnik van Zwolle over de percentage-cijfers ln verband met de overgang van de kerk van Urk naar de Part. synode van Overrijssel rapporteerde. Hierna ging de synode in co mitézitting om a.s. Dinsdag morgen om half tien haar openbare zittingen weer voort te zetten. De gehouden collecte voor „Ir ma" heeft te Nieuw en St Joos land opgebracht f 93. Tot hulpsluismeestïr te W'emel- dinge, is benoemd de sluiswachter Ant. Meijaard aldaar. De te Zoutelande gehouden ba zar, ten bate van een nieuwe mu ziektent, heeft netto ruim f 1500 opgebracht. Donderdag hebben jongens van de Chr. Jongensclub „Immanuël" te Middelburg een uitstapje ge maakt naar de Oisterwijkse ven nen. j Aan de modevakschool Ensaid Ie Breda slaagden voor costumière j de dames E. Volmer Veere en J. Watel te Middelburg. Gemeenteraad. VEERE. Maandagavond kwam de raad van Veere in spoedeisende verga dering bijeen, onder voorzitter schap van de heer S. Kodde, waarnemend burgemeester. De voorzitter heette alle aan wezige leden hartelijk welkom, in het bijzonder de heren Van Beve- ren en Luijk, van wie eigenlijk in de vorige vergadering reeds af- scheid was genomen als lid van de raad, doch die thans toch nog in de vergadering waren versche nen teneinde hun medewerking verlenen aan de totstandkoming van de te nemen besluiten. Des tijds kon ook niet worden voor zien dat reeds zo spoedig opnieuw een vergadering zou moeten wor den gehouden. Wilde men de raad echter niet voor voldongen feiten Winkelweek belooft succes te worden. Nog slechts kortgeleden hebben de winkeliers uit Breskens de handen Ineengeslagen en hebben zij de winkeliersvereniging „Ons Belang" gesticht. En dat het de winkeliers ernst is zal d® winkel week bewjjzen, die van 25 tot 31 Augustus wordt gehouden. Dit gebeuren verdient wel eni ge aandacht, want het i3 een be wijs, dat Breskens de zware sla gen van de oorlog weer te boven gaat komen. Woonden er in 1946 ongeveer 1500 mensen en zag men toen practisch niet anders dan nood woningen, thans telt de „invals poort" van West Zeeuwsch Vlaan deren reeds weer 3100 inwoners. De noodwoningen worden steeds meer verlaten en dat kan, omdat er met man en macht gewerkt is aan de bouw van nieuwe huizen en zakenpanden. En thans is Breskens zover, dat een winkel week georganiseerd kon worden, onder de naam „Wibres". Werkelijk, men moet bewonde ring hebben voor het initiatief en doorzettingsvermogen van de Bressianers. Maar zij hadden het bij het goede eind. Want, mocht burgemeester J. A. Eekhout al in het „Wibres"-nieuws, officieel or gaan van de Winkeliersvereniging, voorspeld hebben, dat de winkel- i week een succes zou worden, hjj zal toch niet gedacht hebben, dat het succes zo groot zou zijn. Weliswaar is de week nog lang niet om, maar wanneer men weet, dat men de totale omzet in deze weck geraamd had op f 35.000 en dat gister reeds meer dan f 50.000 omgezet was, dan wil dat zeggen, dat er iets leeft 1r Breskens. FEESTELIJKHEDEN. er bonnen gegeven worden bij de aankoop, waarop men. een prijs kan krijgen. Gedurende de winkelweek zijn er grote feestelijkheden, welke georganiseerd worden door de mu ziekvereniging. Gisteren werd de muziekvere niging uit Maasdijk, in het West- land, verwelkomd en werd er door haar op de feestelijk geïllumineer de tent geconerteerd. Zaterdagmiddag wordt op offi ciële wijze een nieuwe wijk in ge bruik genomen en wordt het wa pen van de gemeente onthuld. Tevens zullen ongeveer duizend duiven worden opgelaten en het spreekt wel vanzelf, dat de mu ziekverenigingen bij dit alles pre sent zullen zijn. Ook vanavond vinden feestelijk heden plaats, evenals in de ko mende dagen. Ontzaglijk veel moeilijkheden heeft Breskens moeten overwinnen om zover te komen als het nu is en er zal ook nog heel veel moeten gebeuren in de toekomst. Voor hetgeen er ech ter gepresteerd is, verdienen de Bressianers oprechte waardering. „Ons Belang", onder voorzitter schap van de heer T. H. \;an Laar hoven, heeft het dan ook wel aantrekkelijk gemaakt. De étala ges zijn keurig verzorgd en niet alleen, dat het publiek koopjes kan doen, maar het kopen wordt ook gestimuleerd door een étala ge- en een aankoopwedstrijd. Voor de étalagewedstrijd moet men de lengte van stukken lint raden en de aankoopwedstrijd houdt in, dat Uitvoering Cease Fire op Sumatra. In verband met de -uitvoering van de order tot staken der vij andelijkheden, zijn twee bekende guerillaleiders uit Oost-Sumatra, met militaire waarnemers van de UNCI naar de Karolanden gereisd teneinde contact te krijgen met guerilla-eenheden op de Karo- hoogvlakte. Bij hun terugkeer verklaarden zij tevreden te zijn over de algemene gang van zaken: „alles verloopt vlot", zo zeiden zij. Nederlands leger door het slijk gesleurd. Van een lezer ontving het dag blad „Trouw" een brief van een Nederlandse militair in Indonesië aan zijn moeder ter inzage, waar aan wij het volgende ontlenen: .Vandaag is het 17 Augustus, de nationale ieestdag van de repu bliek. Er is feest gevierd vandaag, maar ik heb me ontzettend geër gerd, zo erg, dat ik er helemaal ooor uit mijn evenwicht ben. Het Nederlandse leger, en vooral de M.P., is op een verschrikkelijke manier door het slijk gesleurd. Tegenover ons hoofdkwartier werd een vergadering van de re publikeinen gehouden. De beto gers hebben een Nederlandse mi litair van de weg gegrepen, hem beroofd en onder bedreiging met een mes, gedwongen „Merdeka" (wat vrijheid betekent) te roepen. Dat is ongeveer hetzelfde als voor ons ,Heil Hitier". Een patrouille van ons heeft de jongen uit de mensenmenigte ge haald met de man die hem met het mes bedreigde. De man werd naar het hoofdkwartier gebracht en daar vastgehouden. Binnen vijf minuten was het gehele ge bouw omsingeld door naar schat ting vijf duizend mensen, die al lemaal schreeuwden om de losla ting van die ene man. Wij hebben de mensen toen met mitrailleurs in bedwang gehouden totdat het bevel van Lovink kwam om de man onmiddellijk los te la ten om politieke redenen. U begrijpt, wat een nederlaag dat voor ons was, en hoe wij ons momenteel voelen. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik er om gevloekt heb en je zag grote kerels, die huilden ais een kind. Zo wordt ons prestige te grab bel gegooid. We kunnen nu wel naar huis gaan. Wat moeten we hier nog langer doen 7" Predikbeurten. ZONDAG 28 AUGUSTUS 1949. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 dhr Wondergem, 2.30 ds v. d. Graaff, Sas van Gent, 7 ds Schrale, Sluis. Kruiningen: 9.30 ds Boerlijst, 2.30 ds Jebbink. Vlis singen: St Jacobskerk, 10 ds Hartjes, 7 ds Sickesz. Havendorp, 10 dhr van Damme. Geref. Kerken. Axel: 10 en 3 dr A. de Bondt, Den Haag. Lewedorp: 10 en 2.30 cand. Rothuizen. Chr. Geref. Kerken. BiezelLnge: 9.30 en 2.30 leesd. Haamstede: 10 leesd., 2.30 ds v. d. Klis. Kerkwerve: 4.30 ds v. d. Klis. Middelburg: 10 en 3 ds Bik ker, A'dam. Oud Vossemeer: 10 en 2.30 ds v. Ravenswaay, Zaam- slag. Tholen: 10 en 2.30 leesd., 6.30 ds van Ravenswaay, Zaam- siag. Vlissingen: 9.30 en 5 ds Blesma, A'dam. Zierikzee: 6 ds d. Klis. Oud-Geref. Kerken. Bruinisse: 1.30 en 6.30 leesd. Oosterland: 9.30, 2 en 6 leesd. Zierikzee: 9.30, 2 en 6 leesd. Oud-Geref. Gem. 's-Gravenpolder: 3 maal leesd., 31 Aug. 7.30 dhr de Jong. Sint Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 leesd. Geref. Gemeenten. Kruiningen: 9.30, 2 en 6 leesd. Zierikzee: 27 Aug., 7.30 cand. Zwerus, R'dam; 30 Aug. 7.30 ds Mallan. Nisse 7.30 ds Kersten. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Axel: 10 en 2.30 theol. stud. Bos, Den Haag. Brouwershaven: 9.30 en 1.30 ds Kouwenhoven. Goes: 2 en 6 stud, de Feijter te Axel. M'burg: 8.30 en 4.30 ds Verhey. Souburg: 9.45 en 2.30 ds ce Vries, Eindhoven. Wolphaarts dijk: 9.45'en 4 stud, de Feyter, Axel. Vlissingen: 4.30 ds de Vries, Eindhoven. Zoutelande: 9.30 lees- d„ 2.30 ds Verhey. Vrij Evang. Gem. Goes: 9.30 en 6 ds Karelse. Yerseke: 10 en Ï.80 ds Timmer man. Wemeldlnge; 10 en 2.30 ds de Goede. Evang. Luth, Kerk. Middelburg: 9 ds Johannes. Vlissingen! 10.80 ds Johannes. Ned. Prot. Bond. Tholen: 5 ds v. d. Heijden. Leger des Hells. Middelburg! 10 Helltglngsdienst, 4 openluohtsamenkomst Dam, 7.30 verlossingssamenkomst. Doopsgez. Gem. Goes: 10 ds de Kam, Franeker. DUIVENSPORT. „De Scheldevliegers", Waarde De P.V. „De Scheldevliegers" te Waarde hielden een wedvlucht vanuit Noyon. De uitslag was als volgt: Jonge duiven: P. Sonke 1 en 4; J. Kopmels 2; A. P. de Leeuw 3 .en 5; Gebr. Kopmels 6; W. Krjjn- 'sen 7. 1 Oude duiven: A. Waterman 1 en 2; K. G. Louisse 3; P. Sonke 4. Donderdagmiddag vertrokken een 28-jarige bedrijfsleider en een 28-jarige winkelier wonende in Amersfoort, uit Scheveningen met een B.M.-zeilboot om naar Hoek van Holland te varen. Donderdag avond bij de mond van de Nieuwe Waterweg werden zij door een on weersbui overvallen en zetten, omdat zij niet aan land durfden gaan koers naar een bunker aan de Zuiderpier. Het bootje begon echter hevig te stoten, zodat de kans op een schipbreuk niet uit gesloten was. De opvarenden ver lieten de boot en gingen naar de pier. Zij werden door het opko mende water genoodzaakt een vei liger schuilplaats te zoeken, die zij vonden door op het lichtbaken te klimmen. De kapitein van een loodsboot ontdekte gisterochtend om vijf uur de schipbreukelingen. Hij waarschuwde het loodswezen en direct vertrok een reddings boot om de schipbreukelingen uit hun benarde positie te verlossen. Verkleumd en uitgeput van de kou en de angst zijn zij naar het politiebureau vervoerd. De zeil boot werd later teruggevonden en naar de Berghaven gesleept. WEINIG BENIJDENSWAARDIG De heer Trimpe, groenten- en fruithandelaar te Goes, be vindt zich in een weinig benij denswaardige positie en geeft hiervan het Uitvoer Controle Bureau in Den Haag de schuld. Hjj heeft n.l. een partij peren Clapp's Favourite aangekocht van 10.500 kg voor export naar Engeland. De verzending van deze peren moet echter ge schieden in een uniforme ver pakking en deze zijn thans, zo deelt hij mede, nergens te koop. Wel heeft hij een party kisten van het vorige jaar overstaan, doch deze mag hij van het U. C.B. niet gebruiken. Voor hem een moeilijke situatie, want als het fruit Zaterdag niet op de boot zit, kan hij het wel op de mesthoop gooien, HET ANTWOORD VAN HET U.C.B. Van de zijde van het U.C.B. deelt men ons echter mede, dat de heer Trimpe de kistjes, die hij nog heejt staan van het vorige jaar, niet mag gebruiken omdat dergelijke kistjes ondeug delijk zijn gebleken en de diver se belanghebbenden, n.l. de Vak groep exporthandel en het C.B. destijds hebben besloten, betere kistjes te gaan gebruiken. „De heer Trimpe had eerst voor kistjes moeten zorgen toen hij de partij kon kopen en toen hij bemerkte, dat deze niet te koop waren, had hij zich met ons in verbinding kunnen stellen. Nu brengt hij ons in een dwangpositie", aldus het U.C.B. V eilingsberic.hten. KAPELLE. Veiling van 25 Aug. Reine Victoria 628; Belle de Louvain 624; Reine Claude d'Althann 825; Reine Claude Conducta 618; Witte wijnprui men 617; Jefferson 827; Boe ren witte 618; Cataioni 6—19; Tonneboers 1012; Kirke's 10 19; Czarpruimen 617; Dietrich Ulhorn 716; Keswick 57; Zi geunerin 526; Manks Codlin 5 13; James Grieve 520; Ear- ley Victoria 56,5; Swedenappel 7; Duchesse d'Oldenburg 58; The Queen 57; Yellow Transpa rant 69; Perzikappel 7,5; Goes- se Marktappel 723; Clapps Fa vourite 316; Précose de Trévoux 36; N.-H. Suilcerij 34,5; Beur- rë de Mérode 313; Beurré d'A- manlis 36; Dr Jules Guyot 3—8; Jutten 425; Bramen 2936; Druiven 5676; Dubb. Princ. z. dr. 2343; Snijbonen 20; Savoije kool 5,5; Aardappelen 3,5 alles per kg; Bloemkool 69; Meloenen 30; Perziken 1,59,5 alles per stuk. KRABBENDIJKE. Veiling van 25 Aug.: Exportveiling: Clapps Favourite 18 Beurré d'Amanlis 15,10 per 100 kg; Gewone veiling: Dubb. Sperciebonen 2042; Snij bonen 36; Zigeunerin 624; Ja mes Grieve 23; Manks Codlin 5 19; Perzikrode Zomerappel 711; Beurré de Mérode 610; Jutte- peer 515; Beurré d'Amanlis 5 11; Spekbeer 38; Clapps Favou rite 512; Dubb. Boeren witte 6 16; Reine Victoria 623; Reine Claude Violet 618; Reine Claude Verte 622; Reine Claude d'Alt- han 627; Washington 612. Waterstanden. Keulen 023 (—0.01), Ruhrort —195 0.04), Lobith 793 (—0.03), Nijmegen 571 (—0.06), Arnhem 603 (-0.05), Eefde 117 (—0.03), Deventer 49 (—0.04), Borgharen 3985 (plus' 0.06), Belfeld 1078 (plus 0.02), Grave 500 onveranderd. SCHEEPSTIJDINGEN. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN OP INDONESlë. JAVA Amsterdam-Java pass. 25 Pgrim. JOH. V. OLDENBARNEVELT Batavia- Amsterdam 25 400 mijl zuid v. Suez. KOTA AGOENG Java-Rotterdam 26 te Suez. KOTA BAROE Java-Rotterdam 25 van Port Said. SLAMAT Rotterdam-Ba- tavia 25 te Southampton. WATERMAN Batavia-Rotterdam pass. 25 Rode Zee. HAVEN VAN VLISSINGEN. Van Vlissingen vertrokken 26 Aug.: ADOLF BRAD naar Gothenburg. MAR VA naar Gothenburg. Gepasseerd naar Antwerpen 26 Aug. MAASHAVEN van Londen. BATAVIER van Rotterdam. HAZEWIND van Rot terdam. Gepasseerd van Antwerpen 26 Aug.: MOLENKERK naar Rotterdam. DE WONINGTOESTAND IN NEDERLAND Toen het zich in het begin van dit jaar liet aanzien, dat het tempo van de woningbouw hoger zou gaan worden, waren de verwachtingen, zelfs van de optimisten onder ons, niet hoog gespannen. Er was zelfs sprake van een zeker pessimisme, ge wend als we inmiddels zijn ge worden aan de steeds maar niet merkbaar minder wordende woningnood. Dat er echter inderdaad van een hoger tempo mag worden gesproken, moge blijken uit bijgaand kaartje, waarop men duidelijk per provincie kan zien, wat er werd vernield en ■de hoeveelheid woningen, welke weer werd opgebouwd. Twee ontvoerde Marine officieren vermoord. Misdaad geschiedde blijkbaar tijdens bestand. Naar de „Nieuwe Haagsohe Crt" verneemt, zijn de beide Marine officieren, die enkele weken gele den in Oost-Sumatra door de re publikeinen waren ontvoerd, thans vermoord. Het overlijdens bericht is aan de families overge bracht. Wij wijzen hierbij op het op- merkelijke feit, dat na de staking van het vuren binnengekomen be richten aantoonden, dat beide of ficieren in goede welstand ver keerden, tezamen met 6 andere Nederlandse gevangenen. De moord moet dus kort gele den zijn geschied. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 5.46 u. onder 19.35 u., Maan op 13.08 u. onder 21.28 U. Hoogwater op Maandag 29 Aug.: Vlissingen: 5.21 u. 2.23 m., 17.39 u. 2.10 m.; Terneuzen: 5.52 u. 2.40 m., 18.10 u. 2.2 9m.; Wemeldinge: 7.07 u. 1.94 m., 19.23 u. 180 m.; Zierikzee: 6.50 u. 1.72 m., 19.03 u. 1.58 m. SCHELDE-VAART Te Hansweert gepasseerd 25 Aug. 1949. DAMCO 118, Neve; DAMCO 49, Augus- tinus; CICASOPRANO, Stienissen; DAM- C0136, Oversteeg; NESKA 3, Staal; CO- TA, TalensJACQUELINE I. Arends; EXPRESS 31, GrootveldDIAMANT, Bruyks; JACO, Goumaire; EXPRESS 35, Philips; v. DRIEL 56, v. d. Pluym; CORN. ADRIENNE, Arntz; ST. JO SEPH, Snijders; CASANOVA, Kamp- huyzen; HARRY, Wemmers; MOREO, Haverhoek; FULL SPEED, Koenen; SONVICO, Hoek; RICHARD 6, Posse- niers; RHEINUNION 8, Haubrich; RHE1NUNION 6, de Volder; S1CILIA, v. d. Berg; RIJNSCHELDE 14, Verha gen; EISENHOUWER, Veldhoven; OVERSCHIE, KaatW. VAN DRIEL 70, de Jonge; ANMARTHE, Stouten; EDEL WEISS 19, ZaaleULTUMA LATET, Mandenmaker; AMICAL, Schrijns; HOR TENSIA, de Roo; CARO, de Roo; SE- CUNDA SPES, v. Zoest; MIA, Stof fels; PONCHAR, de Koninck; WOL TER, de Vries; VRIENDENTROUW, Winter; LYD1A, Schouten; RIO, Ruy- tenberg, allen naar België; WIPI, Jis- koot; TELEGRAAF XI, Huibreclits; CORNELIA, v. Meel; EXPRESS 25, BoelsmaOUDERZORG, Verhey; CEN- TRUST 5, v. d. Stroom; IIOLLANDIA, de Jong, allen naar Rotterdam; SCHEL- DEZONEN, de Koning, KcrkdrielTO, Oele, SchipholNOOIT GEDACHT, Pik, Spijk; ELISABETH, Dijkstra, Lemmer; ZILVERMEEUW, Luiken; DUO, Spies- sens, beiden naar Gennep; BRAM, Kem- peneers, Montphoort; STAD AMSTER DAM 7, Schouwenaar, Amsterdam; AN- COR, Lenten, Utrecht; RUDOLF, Ver bint, Dordrecht; -.VARIATIE, Versluis, Werkendam; VERTROUWEN, de Den der, Amsterdam; RENE 9; RENE 10, Cauwenburg, Vlaardingen; MYDRA, Dag- nelie; TEIRNA, Volker; ANTONIA, Les- sage; FRATERNITE 7, Suds; ISALA 3, Bokslag; SENTA, Geirnaert; ADlNA, de Vree; CARLO, de Wit; MO LD AU, de Roo; UR1E, Ploegaert; FERDINAND, Leimpe; DE RIJN, Kielen, allen naar Coeur; ELISE, Verberght; TEXEL, Duitsland; BELINZONA, v. CiBteren; NAVEX MOTOR 3, Heijgcn; RHEIN UNION 10, Duriuck, allen naar Basfl. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 uur Nieuws. HILV. I (301,5 M.) KRO 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Ned. Strijdkr. 7.00 Nieuws. 7.25 Promenade orkest. 7.45 Reg. Uitz. 8.05 De gewone man. 8.12 Gram. 8.45 Klankbeeld. 9.00 Piano. 9.15 Zomersproeten. 10.00 Opera-con cert. 10.30 Wjj luiden de Zondag in, 11.15 Kwintet. HILV. II (415 M.) VARA 6.00 Nieuws. 6.15 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staal kaart. VPRO 7.45 Passepartout. VARA 8.15 Cor Steyn. 8.45 Para de van de glimlach. 9.45 Commen taar. 10.00 Stradiva sextet. 10.40 Cor Steyn. 11.40 Gram. Zo:ndag 28 Augustus. Beide zenders 8, 1 en 11 u. Nieuws HILV. I (301,5 M.) NCRV 8.15 Concert voor elavecimbel en or kest. 8.30 Morgendienst. 9.15 Chr. Oratorium ver. KRO 9.30 Nieuws. 9.45 Omroeporkest. 12.03 Gram. 12.15 Apologie. 12.40 Amusements orkest. 1.45 Uit het boek der boe ken. 2.00 Philh. orkest. 3.00 Inter nationaal muziek festival. IKOR 5.00 Studiodienst. 6.00 Voor de zieken. 6.30 Ned. Strijdkr. 7.00 Orgelconcert. 7.15 Zonen in battle- dress. 7.30 Nieuws. KRO 7.45 Gr. 8.12 Uit en thuis. 10.37 Actuali teiten. 11.15 Avondconcert. HILV. II (415 M.) VARA 8.20 Gram. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Bar carole. 9.15 Men vraagten wij draaien. 9.45 Geestelijk leven.-VR RO 10.00 Vacantie halfuurtje. IKOR 10.30 Kerkdienst uit de Grote kerk te Alkmaar. VPRO 11.15 Tussen kerk en wereld. AV RO 12.00 Orchestra Miniature 1.15 Liedjes uit de Balkan. 2.00 Liede ren van Schubert en Wolf. 2.30 Treurspel. VARA 5.30 Vindobona Schrammel'n. 6.00 Nieuws. 7.00 Frank Sinatra. 7.30 Paul Godwin en Benedict Silberman. AVRO 8.15 Melodieën en rhythmen. 9.2Ó Franse volksliedjes. 9.35 Les Gars de Paris. 11.30 Gram. Maandag 29 Augustus. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws. HILV I (301,5 M.) NCRV 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Piano. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.30 Boston Symphonie. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Octet. 11.20 Van ou de en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital. 12.10 Gram. 12.30 Metropole orkest. 1.15 Klein om roepkoor. 1.45 Victor Silvester en zijn orkest. 2.00 Uitzending voor de schooljeugd. 2.35 Oratorium, 3.45 Gram. 4.00 Bijbellezing. 4.45 i Italiaans concert. 5.00 Kleuter- I klokje klingelt. 5.15 Populaire or gelbespeling. 5.45 Reg. Uitz. HILV. II (415 M.) AVRO 7.15 Gram. 8.15 Ochtendvaria. 9.00 B.B.C. Schots orkest. 9.35 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Gram. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Kerk en to renklanken. 12.00 De Papavers. 12.33 In ,'t spionnetje. 12.38 Ge rard van Krevelen. 1.15 John Re- nova. 2.20 Gram. 4.00 Kamermu ziek. 5.00 The Skymasters. 5.30 Hoort zegt het voort 5.45 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3