De Veluwe bedreigd als recreatieoord. 1/ezsprfgeen Omvang militaire oefenterreinen neemt toe. Berover van de Aga Kuan in Marseille gearresteerd. Tariefverhoging bij de Spoorwegen. EDNA EARL Wachtgeld en Werk- loosheidverzekering. Schrikkend paard veroor zaakte aanrijding. Gemeentebesturen protesteren. „De beste klanten" verbitterd. HET SPOOKTE IN DEN BOSCH Geheimzinnig brandende bedden brengen verwarring en ontsteltenis. Giuliano slaat terug. Zaterdag 27 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 iv an onze speciale verslaggever) De Veluwe is in gevaar'. Al enige tijd heelt het ministerie van aanbevelenswaardig advies is, want het ministerie van Oorlog heeft geen idee van bosbouw. Dit is reeds nabij Oldenbroek geble ken, waar al een heel slecht voor beeld van bosbouw is gegeven. Op deze wfjze gaat het Veluweland- schap niet alleen verloren voor toeristen, doch wordt het ook ont sierd en verwaarloosd. BEDENKELIJK. Na dit alles behoeft het nauwe- Een dode en drie gewonden. Op de rijksweg tussen Baarn en Laren heeft zich Donderdag een ernstige aanrijding voorgedaan tussen een fruitauto en een brik, waarin drie personen hadden plaats genomen. De aanrijding werd veroorzaakt doordat het paard toen de auto reeds dichtbij was, schrok, waardoor een bot sing onvermijdelijk werd. Alle drie inzittenden werden uit de brik ge slingerd. De 70-jarige M. Raven Oorlog begerige blikken naar dit nationale recreatiegebied bij uit nemendheid geslagen en hoewel reeds grote oppervlakten van dit onvolprezen landschap als militair oefenterrein in gebruik zjjn, ls de schietbanenhonger van het departement nog niet gestild. Niet tegenstaande ons land een tekort heeft aan recreatieoorden en de i vui <""-■> |werd on sla;» „ertnnd" de fpi-iariee behoefte daaraan door de snel groeiende bevolking steeds groter lijks betoogd dat er voortdurend r>aVpn ,JLf apprliik aan hoofd wordt, dreigen nog meerdere terreinen van het Veluweland oefen- onrust op de Veluwe heerst. Het j J heide gebied van het Nederlandse leger te worden. Er begint in vele krtn- wordt zeer bedenkelijk wanneer S<ewona ein DraK oeiae gen op de Veluwe onrust te heersen, omdat het streven van ver- de Veluwe het nationaleoefenter- -wht» P rein voor het leger wordt. Hierbij vep slerats lichte verwondingen staan niet te onderschatten eco- °PiieP- schillende instellingen op het gebied van het landschapschoon be moeilijkt wordt en bovendien gedane beloften worden geschonden. Langzamerhand wordt het bedenkelijk om de Veluwe te beschou wen als het nationale recreatieoord, want ln nog grotere gebieden zullen de toeristen straks niet meer kunnen gaan langs de oude karvvegen en rond de stille heideplassen, over de blinkende zand verstuivingen en aan de voet van statige jeneverbossen, door de donkere bossen en over de uitgestrekte heidevelden, omdat het er vol zal zijn van militaire bedrijvigheid. Op de mooiste plekjes zal het groen van de uniformen worden gezien en ln het zo vredige landschap zal het gedreun en geknetter van het geschut worden gehoord nomische belangen op het spel, want niet alleen zullen vele plaat sen, waar zich een vreemdelingen industrie heeft ontwikkeld, op houden toeristencentra te zijn, maar ook zullen de vacantiegan- gers andere gemeenten mijden, De chauffeur van de auto werd licht gewond, doch was na het ge beurde zeer overspannen. De slachtoffers waren alle drie af komstig uit het Limburgse dorp Houthem en hadden gisteren mee gedaan aan ringrijden in Blaricum Hoezeer de Veluwe bij vacan- tiegangers in trek ls, vooral bij hen, die slechts over een smalle beurs beschikken, is de laatste weken duidelijk gebleken. Juist de mooiste en ongerepste stukken natuurschoon zijn of worden voor Oefenterreinen uitgekozen. Het argument van het departement, flat je in die gebieden „toch nooit iemand ziet" is juist een argu ment het bepaalde gebied niet als militair oefenterrein te gebruiken want gebieden waar een druk en levendig verkeer is, zijn niet be paald geschikt voor recreatieoord. Bovendien is het „toch nooit ie mand zien" zeer betrekkelijk. Er zijn des zomers toeristen genoeg, doch de uitgestrektheid van het landschap en het feit, dat door de woestheid ervan het gebied niet geheel kan worden overzien, doet «en verkeerde mening postvatten. Bij nadere beschouwing moet men tot de overtuiging komen, dat op de Veluwe aan alle idealen, welke men aan een recreatieoord mag «tellen Is voldaan. Zeer binnenkort zal het Infan- terieschietkamp „De Harskamp" Vijftig jaar bestaan. Deze schiet- terreinen, waar practisch alle le geronderdelen op geregelde tijden komen oefenen, is te klein gewor den, zodat gezocht werd naar mo gelijkheden tot uitbreiding. Het öog is toen gevallen op het prach tige Kootwijkerzand, ten zuiden van de spoorlijn Amersfoort Apeldoorn, in de omgeving van ra dio Kootwijk. Door de ongerept heid van het landschap met zijn prachtige zandverstuivingen wordt het Kootwijkerzand gaarne be zocht. Toen dan ook bekend werd, welke gevaren voor het Kootwij kerzand dreigden, hebben de bur gemeesters van Apeldoorn en Bar- neveld bij de regering en de Le den van de Tweede Kamer gepro testeerd. Hoewel over het door voeren van het plan weinig meer gehoord wordt blijft men be vreesd dat op een kwade dag een •n ander plotseling zijn beslag toch zal krijgen. „DE DELLEN" VERLOKEN. In het Noord-Oosten van de Ve- Juwe liggen de Oldebroekse en de Doornspijkse heide. Beide ter reinen vormen één geheel en zijn als militair oefenterrein in ge bruik. In de nabijheid van deze heidegebieden ligt het uigestrekte landgoed „De Dellen", dat enige tijd geleden aangekocht werd door de Stichting Gelders Landschap met het doel dit gebied als recre atieoord veilig te stellen. Maar „De Dellen" kon niet als zodanig behouden blijven, ondanks 't feit, dat het Gelders Landschap hier op eigendomsrechten kon doen gelden. Niet alleen werd het stre- vgn van deze instelling doorkruist, maar tevens is de basis voor in stellingen, die op soortgelijk ter rein werkzaam zijn, volkomen on dergraven, hetgeen een alleszins Onzeker toestand ten aanzien van het veilig stellen van natuurmo numenten schept. Het Gelders Landschap en de gemeente Epe Werden door het departement van Öorlog voor de keus gesteld, óf „De Dellen" verkopen, óf een con tract aan te gaan .waarbij 't land schap gedurende de zomer voor alle publiek wordt gesloten.. Juist Jn de zomermaanden is het be zoek aan deze streek groot, doch haar het schijnt oefenen de mili tairen uitsluitend des zomers. Het Ware derhalve aan te bevelen aan Stalin te verzoeken, wanneer hij I vacantieganger zoekt rust en wil komt, toch vooral des zomers te niet herinnerd worden aan oorlog komen, opdat de Nederlandse mi- en bezetting, litairen dan in hun element zijn...1, De minister van Oorlog moge Inmiddels heeft het Gelders Land-zich dan voor moeilijkheden ge- schap besloten niet tot verkoop plaatst zien, omdat 't oorlogsge- over te gaan, maar het contractj schut door de technische vooruit noodgedwongen te aanvaarden,gang een verdere draagwijdte waardoor met de Doornspijkse- en heeft gekregen; hij moge dan gra de Oldebroekse heide mee, de tere schietbanen nodig hebben en driehoek tussen Nunspeet, Epe en een als zodanig aangewezen ter- Wezep, zijnde ongeveer een-zesde rein even over de Duitse grens in vanwege het kanonnengebulder j waarschijnlijk was t paard daar- en het mitrailleurgeknetter ^oor wa' nerveus, van de oefenende militairen. Een deel van het wilde Veluweland, des zomers geheel als recreatie oord verloren is. ERFENIS DIT BEZETTINGSTIJD. Op het Zuid-Oostelijk deel van de Veluwe ligt het militaire vlieg veld Delen. In de bezettingstijd hebben de Duitsers hun streven naar „lebensraum" ook daar bot gevierd met het gevolg, dat een stuk van het Nationale Park „De het Noorden, nabij het stadje Moppen niet kunnen accepteren, omdat het te ver verwijderd ligt van vele garnizoenen en het zal ook wel zo zijn, dat de Veluwe het aangewezen gebied is voor militair oefenterrein omdat alle garnizoenen het in één dag kun nen bereiken ,het is en blijft niet temin een feit, dat de willekeurige wijze, waarop thans oefenterrei nen wórden verkregen niet in het tr it u>- belang is van het Nederlandse Hooge Veluwe bij het vliegveldvolk dat om recreatieoorden zit gevoegd werd Deze toestand is t sp|.ingen. En daarom: óf een tot op de huidige dag bestendigd. gro(* oe?enterreilli waar met het Evenals de bij Apeldoorn liggen- i t-èrdragende geschut kan worden .0®egeschoten en de rest van de Ve- wr-i, -ft wandkaarten toe-luwe volkomen vrij laten; óf gankelijk, doch geen enkele wan- delkaart geeft het recht om het vliegveld Delen te betreden zodat gebied voor het publiek verloren op deze wfjze wederom een mooi ging. Enige weken geleden heeft de gemeente Rhenen, ten Oosten van Arnhem aan de Veluwezoom gelegen, een prachtig stuk heide- terrein in het mooiste gedeelte van Gelders Rozendaal voor ze ven en een half jaar aan het mi nisterie van Oorlog moeten ver huren. Het wordt militair oefen terreinBehalve de grotere gebieden zijn er nog locale oefen terreinen met schietbanen, zoals bij Ede, Arnhem, Apeldoorn, Har derwijk, Millingen, tussen Putten en Garderen en de Hoog Buur- lose heide. Op geregelde tijden is daar aan een grote mast een rode bal opgehangen ten teken dat er geschoten wordt en het betreden van de terrenien niet alleen ver boden maar ook gevaarlijk is. Om meer dan één reden echter moet boven de Veluwe de rode bal ge hesen worden. Het bedreigde Kootwijkerzand is eigendom van het Staatsbosbeheer, bij wie de beplantingvan de terreinen in ver trouwde handen ls. Indien dit ge bied oefenterrein wordt, zal het ministerie van Oorlog ook het bosbeheer moeten voeren. Dan zal blijken, dat het „schoenmaker blijf bij je leest" nog steeds een wanneer men de huidige, ver van ideale toestand wil handhaven geen oefeningen op grote schaal van 16 Juni tot en met 15 Sep tember meer. Moge het inzicht baan breken, dat het anders kan, dan het mo menteel geschiedt Nieuwe regeling voor maal tijden in horeca-bedrijven. Blijkens een beschikking in de Nederlandse Staatscourant wel ke voor Horeca-bedrijven het ver strekken van maaltijden, en de sa menstelling van producten, op nieuw regelt, is de beperking van het aantal gangen en dagschotels vervallen. De voorschriften voor de grootte der vleesporties, voor warme maaltijden, koffiemaaltij den zijn ongewijzigd gebleven even als het voorschrift dat kaas al leen in logies biedende bedrijven bij het ontbijt verstrekt mag worden. De vleesloze Dinsdag en Vrijdag blijven eveneens gehand haafd. Het versterkken van sau- cijzebroodjes is weer toegestaan, alsmede tot 30 September 1949 't verstrekken en verwerken van rijst, welke buiten toewijzingen om gekocht is van het „Wilhel- minafonds tot bestrijding van de tuberculose in Suriname". Voorts zijn alle oude bepalingen over het gebruik van voedings- vetten vervallen. (Ingez. mededeling, advert.) Aïugofon beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 ea 90 et. Twee mededaders nog voortvluchtig. Na een uiterst moeizaam onder zoek is de Franse recherche er eindelijk ln geslaagd, één van de mannen, die verdacht worden van de roofoverval op de Aga Khan, in Marseille op te sporen en te arresteren. Volkskrant', r Menaedo, die als schuilnaam Fi- i sesEen van afgelopen dagen cello voerde. ontving de Franse politie echter Lange tijd was men in de ver-enige aanwijzingen die eerst tot onderstelling geweest, dat Menae-een uiterste verscherping van de do te zamen met de bendeleider, controle op zee- en luchthavens Roger Senanedj en een nog niet111 Zuid-Frankrijk leidden en die vermoeden, dat alleen de laatste twee de wfjk buiten Frankrijk hadden genomen en dat Menaedo voorlopig nog in het land zijn kans Afwachtte om te ontsnappen en hen te volgen. De laatste bekende verblijfplaatsen, de Rue Brassevin 5 in zijn geboorteplaats La Sefjne sur Mer, en de Rue Milton 28 te Hij is aldus j,De Parijs, werden scherp in het oog de 41-'jarige Louis gehouden, overigens zonder suc- geïdentificeerde vrouw naar het buitenland was gevlucht. Verschei dene aanwijzingen, die de laatste week binnenkwamen, deden echter (Ingez. mededeling, advert.) Door langdurige droogte watervoorraden beperkt! DE DIRECTIES DER WATERLEIDINGBEDRIJVEN OP WALCHEREN tenslotte Menaedo's arrestatie in Marseille ten gevolge hadden. Roger Senanedj en de onbeken de vrouw zijn nog steeds voort vluchtig. Hoewel Menaedo giste ren nog hardnekkig weigerde een woord los te laten, veronderstelt men, dat het tweetal de wijk naar Noord-Afrika heeft genomen. Voor alle zekerheid heeft men echter de politie in alle Europese landen gewaarschuwd scherp naar Senanedj en de vrouw, die zich waarschijnlijk voor zijn „moeder" uitgeeft, uit te kijken. Smokkelaar doodgeschoten. Douane-ambtenaren ontdekten Donderdagochtend vroeg op de grote heide te Venlo, 300 m van de Duitse grens, enkele mannen, die zich met een partij smokkel waar op pad bevonden. Aan de sommatie tot stoppen werd door de smokkelaars geen gehoor gegeven en waarschuwings schoten in de lucht hadden even min resultaat. De ambtenaren openden toen het vuur op de smokkelaars, waarbij de 26-jarige V. uit Venlo vrijwel op slag werd gedood. Ongeveer een jaar geleden was V. uit Indonesië teruggekeerd, waar hij als oorlogsvrijwilliger dienst had gedaan. FEUIIIET0N Naar het Amerikaans i'oor BESSY KIVING 115 Edna keek met verbazing op naar zijn van zorg en verdriet doorploegd, ernstig gelaat en riep uit: „O, als hij wist al uw edele Christelijke ïiefde, uw onverge lijkelijke grootheid van ziel, ze ker zou dan uw invloed zijn redding zijn. Zijn verhard, ver bitterd hart zou smelten. Maar, meneer, ik zo i met recht An nie's droevig lot mogen ver wachten, als ik haar lijden en het onrecht haar aangedaan kon vergeten". Meneer Hammond stond op en liep naar het raam en na een poosje, toen hij weer ging zit ten, waren zfjn ogen vol tranen en zijn gerimpeld gelaat was wonderlijk bleek. „Mijn lieve Annie ,mijn tere, mooie bloem, mijn dierbaar dochtertje, dat zo geleek op haar lieve moeder, Ach, het is geen wonder, dat zij zijn beko ring niet kon weerstaan. Maar, Edna, hij heeft mijn lieveling nooit liefgehad. Weet je wel. dat je mij bijna even dierbaar bent geworden als mfjn eigen gestorven kind? Zij misleidde mij, zij was bereid haar vader te verlaten op zijn oude dag, maar in al die jaren heb jij nooit één keer mijn volkomen vertrouwen beschaamd". De oude man legde zijn har.d op Edna's hoofd en keerde haar gelaat naar hem toe. „Mijn lief klein meisje, zul je mij niet indringend en nieuwsgierig vinden, als ik je een vraag doe, die mijn oprechte genegenheid voor jou en mijn belangstelling in je toekomst zeker rechtvaardigt? Heb je Norman Arthur lief?" „Meneer Hammond, het is geen liefde; want bij liefde be horen achting, vertrouwen, eer bied; maar ik kan niet ontken en, dat hij een bijzondere, een heel slechte bekoring op mij uitoefent. Ik ben bang voor zijn tegenwoordigheid en weet, dat hij het vertrouwen van welke vrouw ook onwaardig is; en toch en toch o, mijnheer Hammond, ik voel, dat ik zeer zwak ben en ik vrees, dat ik onvrouwelijk ben. Maar ik kan hem niet verachten, ik kan hem niet haten, zoals ik behoorde te doen!" „Is dit gevoel bij jou niet één van de oorzaken, die je naar New York drijven?" „Dat is zeker één van de re denen, waarom ik zo verlangend ben, zo gauw mogelijk te gaan. O, meneer Hammond, hoezeer ik u en mevrouw Murray ook liefheb en hoeveel ik aan u bei den ook te danken heb, wem ik soms toch, dat ik nooit hier was gekomen! 1 Dat ik nooit Le Bocage had gezien en de spot tende demon, aan wie het be hoort". „Tracht te geloven in de ho gere Goddelijke bestiering, die alles ten bestwil wendt. Als ik terugzie op de schijnbaar toe vallige gebeurtenissen, die je tot ons brachten, heb ik vaak gedacht, dat God je hier een arbeidsveld heeft aangewezen en je hier in Zijn wijsheid ge bracht heeft om Zijn werk te doen. Weet mevrouw Murray, dat haar zoon je heeft gevraagd om zijn vrouw te worden?" „Neen, neen! Ik hoop, dat zij het nooit te weten komt, want het zou haar zeer kwetsen te horen, dat hij bereid zou zijn, zijn trotse naam te verbinden aan een waarvan zij niets af weet. Hoe weet u het?" „Ik wist wat hem moest drij ven, toen hij zich dwong om een plaats te bezoeken zo vol van pijnlijke herinneringen als mijn kerk. Edna, ik zal er niet bij je op aandringen, maar overweeg ernstig de stap, die je op 't punt staat te nemen. Nor man Arthur's toekomst zal in zekere zin afhangen van jouw besluit, Ik heb een stil en troostrijk vertrouwen, dat hij nog door God zal worden opgeheven uit, de afgrond vanzonde en cy nisme en jouw hand zou hem helpen, meer dan enig andere menselijke hand dit kan doen" „Meneer Hammond, het schijnt ongelooflijk, dat u kunt pleiten voor hem. O, breng mij niet in verzoekingl Doe mij niet geloven, dat ik hem het geloof en een nieuw leven zou kunnen geven 1 Als hij zo hardnekkig kan weerstaan de invloed van uw leven, hoe zal hij dan niet een spotlach doen horen over het mijne. Het is hard genoeg voor mij hem te verlaten, maar ik voel het als mijn plicht". De predikant zuchtte zwaar „Je moet één ding goed voor ogen houden. Er is eens gezegd, dat wanneer wij de verantwoor delijkheid voor en de leiding van onze naaste afwijzen, wij ons soms schuldig maken aan broedermoord. Je kunt mijn belangstelling in Norman niet begrypen? Be denk, dat als zijn ongelukkige ziel tenslotte verloren gaat, die geëist zal worden van de handen van mijn zoon in die vreselijke dag, als wij allen zullen staan voor het laatste oordeel! Ver baast het je dan, dat ik wor stel ln het gebed en alles aan wend, wat binnen menselijk vermogen ligt om hem te red den van de ondergang. (Wordt vervolgd) VOOR DE ZONDAG. Ue-t hutdan%e*d. Een huis, elk huis, moet een fundament hebben. Betrouw baarheid en duurzaamheid van het huis hangen met het fundament ten nauwste sa men. Zo 't nu staat met elk ge woon woonhuis, staat het ook met het huis Gods. Ook daar hangen fundament en be trouwbaarheid nauw samen. Het huis Gods is de gemeen te. En nu heeft dat huis een enig, onvervangbaar funda ment, n.l. Jezus Christus. On vervangbaar voor het blij vend welzijn der gemeente. De gemeente is het hius Gods .Daar wil de Here God met haar, de gemeente, sa men wonen. De gemeente is de enige gelegenheid ter we reld, waar God en mens el kaar ontmoeten, omdat het Want niemand kan een ander fundament leggen, dan hetgeen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus. 1 Cor. 3 11. fundament de naam draagt, die aarde en hemel uerenigt te saam. De gemeente is de plaats, waar Gods Geest getuigt met onze geest, dat wij kinderen Gods, huisgenoten Gods, zijn. .Juist omdat het fundament Jezus Christus is, mogen WIJ zeggen, huisgenoten Gods te wezen Niemand kan een ander fundament leggen. Niemand anders dan Jezus Christus kan ons God doen ontmoeten en ons met God doen samen wonen, wijl niemand tot de Vader komt dan door Hem. Er is vaak zo weinig ge meenschap met God in ons leven, En waarom? Omdat men 't meent te kunnen stel len buiten kruis en opstan ding en omdat men meent, dat men zich aan de eigen, vrome gemoedshaard voldoende ver warmen kan. Aan het enig volbrachte werk van Jezus Christus gaat men voorbij, om zich te zetten aan een berekening van eigen waarde. De apostel Paulus roept de Corinthiërs op, om aan het huis Gods mede te bouwen. De gemeente versta de ge nade, dat dat mag. Dat zij zelf medegebouwd mag wor den tot een woonstede Gods in de Geest. Dat God in Zijn ontferming plaats geeft aan ons geloof, onze hoop en onze liefde in het geestelijk huis der ge meenschap met Hem, in en door Jezus Christus. T. H. Handelsreizigers voelen zich gedupeerd. Zonder overleg met de spoor- wegraad ging minister Spitzen ac- coord met het voorstel van de Ne derlandse Spoortvegen om de abonnementstarieven bjj de spoor wegen per 1 September met 15 procent te verhogen. Tegen dit verzuim heeft de in de spoorweg- raad zitting hebbende bedrjjfsunie van samenwerkende organisaties van handelsreizigers by de minis ter en bij de Spoorwegen gepro testeerd. De prjjsverhogii.g aelit de Bedrijfsunie „zeer ernstig en in strijd met 't voortdurend streven om de stjjging van het prijspeil hier te lande zoveel mogelijk te beperken". De samenwerkende organisaties verzoeken mr Spitzen de donr hem aan de Nederlandse Spoor wegen verleende vergunning tot verhoging der tarieven ongedaan te maken. In een brief aan de Spoorweg directie onderstreept de Bedrijfs unie bovendien, dat de practische waarde van een trein-abonement klein is voor hen, die op zakenreis vele kleine gemeenten moeten be zoeken. Omdat de Spoorwegen allerlei kleine stations uitschake len, moeten die reizigers te veel gebruik maken van autobussen. De laatste prijsverhoging bij de Spoorwegen, die behalve de alge mene maandabonnementen, ook de maand- week-trajectkaarten en de gewone weekkaarten terug brengt op het hogere prijspeil van 31 December 1947, heeft een ge schiedenis gehad. Op 22 Augustus 1946, na een onderbreking sedert 1 Juni 1943, gaven de Spoorwegen weer alge mene abonnementen uit. Het aan tal was ongeveer acht duizend. De prijsverlaging van 15 procent, welke op 1 Januari 1948 werd in gevoerd, had tot gevolg, dat het aantal maandabonné's opliep tot 10.500. Dit aantal steeg voor kort nog, maar zal ingaande 1 Sep tember zeker dalen. Ondanks de ze daling hopen de Spoorwegen 'n stijging van de geldelijke omzet van het personenvervoer op abon nement, ten bedrage van 3.1 mil- lioen gulden, te behalen uit de ho gere abonementsprijs. De Spoorwegen menen, dat de verlaging van de abonnementsprijs die, vooral in het begin, een grote toeloop van nieuwe abonnements reizigers bracht, economsich niet In de agrarischs wereld is men nu bepaald niet in een hiep, hiep, hoeraslemming, nu de wet op de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering door de Tweede Kamer is aanvaard en straks wanneer zij de Eerste Kamer zal zijn gepas seerd in werking zal treden. Het is algemeen bekend, dat de agrariërs over het algemeen behoudend zijn en traditiege trouw. Men is daar nog niet helemaal verzoend met de zo zuivere zakelijkheid van de moderne maatschappij-struc tuur, waarin de sociale zeker heid van de wieg tot aan het graf van bovenaf wordt opge legd en verplichtend gesteld. Een zekere mate van patriar- chaliteit leeft er nog in de her innering en wordt nu geheel en snel weggevaagd. Daar komt nog bij, zegt „De Nieuwe Eeuw", dat de sociale lasten maar moeilijk in de prij zen van de agrarische produc ten kunnen worden doorbere kend en er steeds een beneden waartse druk van de zijde der overige sectoren van het eco nomisch bedrijfsleven zal wor den uitgeoefend, teneinde de lonen der arbeiders op het ge wenste niveau te kunnen hand haven. Speciaal ten aanzien van de wachtgeldregeling wordt een onbillijke lastenverdeling door de agrarische sector gevoeld. De financiële lasten, daaraan verbonden, moeten door het land- en tuinbouwbedrijf wor den gedragen. Maar practisch alleen dat land- en tuinbouw bedrijf kent uitermate sterke seizoenschommelingen, zó zelfs, dat het in het hoogseizoen ruim twee maal zoveel arbeidskrach ten in dienst heeft dan gemid deld. Hierdoor wordt de wacht geldregeling voor het agrarisch bedrijfsleven eon zware vaste last, wat voor het overige be drijfsleven maar een conjunc tuur verschijnsel zal wezen. Bil lijker ware het derhalve, de fi nanciële gevolgen van de wachtgeldregeling op het gehele bedrijfsleven te doen drukken. verantwoord is. Daar blijkens een enquête 80 procent van de reizi gers op trajectkaarten hun vervoer vergoed krijgen van de bedrijven, I waar zij werkzaam zijn, zou de prijscorrectie niet ten laste komen van de minder-draagkrachtigen. Hiertegen wordt bezwaar ge maakt. Het feit, dat de reiziger, die slechts bij voorkomende gelegen heid of voor zijn plezier gebruik maakt van de trein, wordt onthe ven van de geldelijke last, welke de handelsreiziger, die voor zijn bestaan op pad moet, op de schou ders wordt gelegd, heeft verbitte ring gewekt bij hen, die zich „de beste klanten van de Spoorwegen" noemen. Eerst werd al de benzine 6 cent per liter duurder, en nu dit weer", aldus luidt hun klacht. De reizigers op maandabonne ment zijn van mening, dat na 1 September voor velen van hen slechts één voordeel blijft: niet wachten aan de loketten. De me ning van de Spoorwegen, dat een gemiddelde van ongeveer f 2.50 per dag niet te veel is, onder schrijven zij niet, daar de meesten vai hen slechts enkele keren per week een lange reis maken en dan de meeste dagen in een bepaald rayon op korte trajecten rijden. In de in actie getreden Bedrijfs unie zijn vertegenwoordigd de Ne derlandse Katholieke Vereniging van Handelsreizigers „St Chris- toffel", de Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoor bedienden en Handelsreizigers „Mercurius" en de Christelijke Vakgroep van Handelsvertegen woordigers. ZWIJGEN EN PRATEN. Willem de Zwijger, de meest bekende figuur uit de historie van ons land, De man, die, omdat hij met de Heer der heren een vast ver bond had gemaakt, tot grote dingen in staat was. Hij was het, die in een hoogst belangrijk tijdsgewricht, zijn grote strijd heeft gestreden voor de vrijheid en het recht en daar mee voor de welvaart van het land. Natuurlijk moeten we dat zwijgen van deze Willem met een korreltje zout nemen. Hij wist wel degelijk te spreken, als het moest en GOED le spreken. Maar hij was niet een man, die het hart op de tong droeg. Hij was bedachtzaam en rustig temidden van de baren. Wij leven opnieuw in een be langrijk tijdsgewricht. Het gaat nu om niets minder dan de ont binding van het Koninkrijk der Nederlanden. Ook om het Jot en leven der „arme schapen" in Indië. En weer is er een Willem, die daarbij een belangrijke rol speelt. Prof. Schermerhorn, in de volksmond „Willem de Pra ter", één van de voormannen van de Partij van de Arbeid. De man, die wat Indonesië betreft, de zaken hopeloos heejt bedorven en die is BLIJVEN praten, tot de vorige week in de Tweede Kamer de scheiding tussen Nederland definitief be zegeld werd. Brandweer rukte vijf maal uit. Sinds twee dagen heerst er ont steltenis in de Brabantse hoofd stad. Een geheimzinnige reeks branden zónder oorzaak in een woonhuis in de Cuperinucstraat verontrust de inwoners en bezorg de de Bossche brandweer een op windende dag en 'n slapeloze nacht. Tot 't uiterste getergd rukten de brandweermannen vjjf maai uit. Steeds moesten z(j op hun schre den terugkeren, soms na nauwe lijks de hielen te hebben gelicht. De recherche breekt zich tever geefs het hoofd om een verklaring te vinden voor wat de mensen in de Cuperinucstraat ai de „spook brand" noemen. Woensdagmorgen om tien uur werd de brandweer voor het eerst gealarmeerd voor een binnen brand op de tweede verdieping van het perceel Cuperinucstraat 6. In een slaapkamer stond een bed in de vlammen.- Nog voor de brandweer arriveerde had de dochter des huizes de brandende kapokmatras uit een raam op een plat dak gegooid, zo dat de brandwachten zich tot wat eenvoudig bluswerk konden be perken. Wie schetst echter hun verbazing toen om twee uur in de middag wéér alarm werd gesla gen. In hetzelfde perceel stonden nu in een andere kamer twee bed den in lichter laaie. Ook deze brand was gauw geblust en de spuitgasten trokken weer af, hoe wel zij voor een raadsel stonden, wat de oorzaak van de brand be treft. Nauwelijks een uur later snorden de brandweerwagens op nieuw naar de Cuperinucstraat. De verbijsterde mannen klom men nu naar de zolder, waar een rommelkist op onverklaarbare wijze vuur had gevat. De brandweercommandant vond het nu welletjes en nam krasse maatregelen. Een der brandwachten werd aangewezen otn in het „spook huis" achter te blijven. En buiten liet hij alle nog aanwezige kapok matrassen en brandbare materia len op een wagen laden voor de vuilnisbelt. Wie zal echter de ontsteltenis in de brandweerkazerne en de hi lariteit in de stad, waar het merk waardige nieuws zich snel had verspreid, beschrijven, toen de brandweer wederom uitrukte, naar de vuilnisbelt, waar de in middels hoogopgeladen vrachtwa gen in brand was gevlogen? Toen besloot de brandweercom mandant geen enkel risico meer te nemen en hij zond alle beschik bare mannen naar het ongeluks huis in de Cuperinucstraat om in alle slaapkamers en op de zolder de wacht te betrekken. Pas na middernacht gaf hij de vermoeide mannen order zich terug te trek ken, daar er niets bijzonders meer was opgemerkt Donderdagmorgen om negen uur is er echter opnieuw brand op de zolder uitgebroken en is de Bos sche brandweer nog even ver als eerst. De politie is nu in de zaak gemengd. De bewoners van het huis, een vader en moeder van tien kinderen, die net op vacantia waren, zijn in allerijl naar hun benarde veste teruggekeerd. Men staat in Den Bosch voor een raad sel. Men denkt aan kattekwaad, aan wraakneming, aan een toeval lige samenloop van omstandighe den of aan het werk van een gek, het is alles om het even, want men weet het niet. Oorlogsverklaring- aan het politieleger. Een patrouille van de 2000 man sterke politiemacht, die geheel Si cilië te vergeefs heeft doorzocht naar de bandietenkoning Slava- tore Giuliano, is gisteren bij een eenzame boerderij in een hinder laag gelopen. Door de open ramen van de boerderij werd zij ontvan gen door handgranaten en een re gen van machinegeweerkogels van Giulianos mannen .waardoor een politieman werd gedood en vier andere gewond. De politie beantwoordde het vu ren en een slag van drie uur volg de. Tenslotte wisten de bandieten zich in de bergen terug te trek ken zonder slachtoffers achter te laten. Men beschouwt deze aanval van Giuliano, waardoor het aantal van zijn slachtoffers tot bijna 110 gestegen is, als een oorlogsverkla ring aan het politieleger, dat 100 maal groter is dan zijn bende. BEVEILIGING VAN ATOOM- VLIEGTUIGEN. In Amerika werkt men aan de constructie van een nieuw soort „geleid projectiel" dat zal moeten dienen ter bescherming van vlieg tuigen, die atoombommen ver voeren. Korte Berichten. Twee zware bommen van 500 kg zijn gevonden bij Roermond tijdens graafwerkzaamheden. De bommen zijn van Duits maaksel en zijn er waarschijnlijk in 1944 door de Duitser gelegd om de weg te kunnen opblazen. Het personeel van de radio nieuwsdienst, een onderafdeling van de Nederlandse Radio Unie, heeft aangezegd gekregen, dat het hoogst waarschijnlijk 't wach ten is slechts op het tekenen van he tcontract op 1 September aanstaande zal overgaan naar het Algemeen Nederlands Persbureau. De nieuw benoemde Panamese president, Chanis, heeft het ont slag van zijn gehele Kabinet aan vaard en negen nieuwe ministers benoemd. Tot twee jaar dwangarbeid is de Japanse communistische vak verbondsleider Jasjiro, door een Amerikaans militair gerechtshof veroordeeld wegens „onware en afbrekende critiek op de gealli eerde mogendheden". Televisie in kleuren is na tien jaren proefnemingen door de „Ra dio-corporation of America" uit gevonden,

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2