NIEUWS R. T. C.-commissies vergaderden voor de eerste maal Drukkerij-personeel drukte bonnen... achterover Gemeente-secretaris van Meliskerke nam afscheid De doorbraak gelukt? Het wordt onveilig in Aiiessinië. Eskadron pantser wagens komt naar Zeeland Grote zwendel bij fa Enschedé ontdekt. Nijging tot bestendiging in Straatsburg Drie Scheldezwemmers PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Europese minderheid zal door Nederlandse delegatie op de hoogte worden gehouden Congres van Geref. (vrjjgem.) jeugd te Vrouwepolder. De lieer J. Jakobsen Lzn hartelijk gehuldigd SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1841 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 27 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K, Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.44 u. onder 19.38 u., Maan op 11.37 u. onder 21.09 u. Hoogwater op Zondag 28 Aug.; Vlissingen: 4.35 u. 2.38 m., 16.53 u. 2.26 m.; Terneuzen: 5.07 u. 2.54 m., 17.27 u. 2.43m.; Wemeldinge: 6.25 u. 2.05 m., 18.43 u. 1.88 m.; Zierikzee: 6.09 u. 1.81 m., 18.22 u. 1.66 m. T e doorbraak-gedachte blijft de geesten bezig houden. Ds J. J. Buskes Jr, zoals be kend één van de profeten van de doorbraak, heeft hieraan in het orgaan van de Partij van de Arbeid opnieuw een artikel gewijd. In een beschouwing over wat op dit gebied bereikt werd, zegt hij o.m.: „Wanneer wij ons oordeel niet door wensen en vooringe nomenheid laten bepalen, zullen wij bij een serieuze waarneming van de feitelijke verhoudingen tot de conclusie moeten komen, dat de doorbraak niet mislukt, maar dat zij ook niet gelukt is. Niet mislukt: duizenden con fessionele (orthodoxe, kerkelij ke) christenen zijn lid van de P.v.d.A. en stemmen in elk ge val op onze partij en tot hen behoren vele vooraanstaande en leidinggevende figuren van kerkelijk Nederland. Niet gelukt: het aantal van de confessionele christenen (rooms en protestants), die voor de P.v.d.A. kiezen, is en blijft gering, vergeleken bij het aan tal van hen, die dat zouden moeten doen, wil de doorbraak voor de politieke verhoudingen practisch resultaat opleveren. Anders gezegd: de doorbraak moge kwalitatief gelukt zijn, kwantitatief is zij zeker niet gelukt. De politieke verhoudingen in Nederland liggen vaster dan ooit te voren. Een korte tijd mogen wij gehoopt en misschien zelfs verwacht hebben, dat zij z'ch in belangrijke mate zouden wijzigen, op het ogenblik is het in het politieke leven weer vol op winter: alles ligt vastgevro ren". Na deze zienswijze nader te hebben toegelicht, komt ds Bus kes echter met de opmerking, dat de vraagstelling gehikt of mislukt onjuist is. „Deze vraagstelling wijzen wij af, omdat zij de doorbraak te uitsluitend beschouwt als een resultaat, dat al reeds vastligt. Zij is voor ons een inzet en een taak, een zaak voor de toe komst. De vraag is niet, of zij gelukt is, maar of zij zal ge lukken". Hf zij zal gelukken. Ja, daar w gaat het om. Dat de doorbraak-gedachte aanvankelijk weinig vat kreeg op ons volk, zegt nog weinig. De vraag is, hoe het in de toe komst zal gaan. Wij zullen goed doen, ons van deze vraag niet met een dood doener af te maken. E: zijn, wat dit betreft, ge ruststellende en moedgevende factoren. Toen in 1946 tal van predi kanten met 'n klinkende naam, mannen van gezag en invloed, met al de kracht waarover zij beschikten, de doorbraak gingen propageren, hebben wij het merkwaardige feit gezien, dat zij door de grote meerderheid van hun volgelingen in de steek werden gelaten. Het eenvoudige volk begreep als bij intuïtie, dat het de ver keerde kant uitging. Dat zij hierin hun leiders niet mochten volgen. Om des beginsels wil. Vandaar, dat toen de Chr. Hist. Unie zich bij de verkiezingen uitstekend wist te handhaven. Ook op het gebied van het sociale leven en het onderwijs werd de doorbraak een fiasco. De doorbraak mislukt. En toch Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen, dat beginselen doorwerken. Dat is ook hier mogelijk. En, eerlijk gezegd, zien wij hier geen reden voor optimis me. De grote massa ontvangt zijn voorlichting van bladen, die de doorbraak-gedachte steunen. Deze voorlichting kan op de lange duur niet zonder resul taat blijven. Voorts valt niet te loochenen, dat de verwereldlijking op zichzelf een belangrijke door braak hand over hand toe neemt. De onkerkelijkheid neemt ontstellende vormen aan. Bovendien worden ten op zichte van de verhouding van kerk en politiek en van kerk en openbare leven allerlei theori en verkondigd, die hierop neer komen, dat er voor Christelijke politieke partijen, voor de Christelijke school en voor Christelijk sociale organisaties geen plaats is. En er is geen enkele reden, om te verwachten, dat dergelij ke beginselen niet zullen door werken. Veeleer het tegendeel. De vraag is dus inderdaad niet of de doorbraak gelukt is, maar of zij zal gelukken. Deze zaak moet ons in de ko mende tijd ernstig bezig hou den. Hier staan grote dingen het spel. Het gaat om de doorwerking en de toepassing van de Chris telijke beginselen voor alle levensterreinen. Gisteren hebben de vjjf commissies, die volgens het reglement van orde der R.T.C. zyn ingesteld, voor het eerst vergaderd. Naar do voorzitter van de centrale commissie tevoren had medegedeeld, was de bedoeling van deze vergadering de leden van de commis sies gelegenheid te geven met elkaar kennis te maken. De ver gaderingen droegen daarom een min of meer informeel karakter. Er zijn, naar wij vernemen, al gemene oriënterende besprekingen gevoerd over de volgorde van be handeling der verschillende on derwerpen. In republikeinse krin gen is men van oordeel, dat de volgorde van behandeling voor de staatkundige commissie reeds is vastgesteld en men verwees hier voor naar het communigué uitge geven na de eerste zitting van de centrale commissie. Hierin wor den de onderwerpen van de staat kundige commissie in volgorde op gesomd, waarbij als eerste punt wordt genoemd: De voorlopige constitutie van de Republik Indo nesia Serikat. Van de republikeinse delegatie deelde men mede, dat als eerste werkschema door de republiek en B.F.O. de resultaten van de Inter- Indonesische conferentie op gebied van de staatsinrichting der V.S.I. zal worden ingediend. DE KWESTIE DER MINDERHEDEN. De vertegenwoordigers van de Europese minderheid in Indonesië hebben gistermiddag een bijeen komst gehad met de leden van de Nederlandse delegatie. Naar wij vernemen hebben enigen hunner hun grieven geuit tegen de gang van zaken ten aanzien van het horen der Europese minderheid ter R.T.C. in het bijzonder tegen de houding van de B.F.O. in deze aangelegenheid. Deze vertegen woordigers opperden de gedachte hen als leden in de Nederlandse delegatie te doen opnemen, om hen zodoende in de gelegenheid te stellen over alle kwesties die hun belangen naar hun mening raken, mee te spreken. Naar verluidt zou Frans spoorwegpersoneel door Ethiopiërs aangevallen. Zeshonderd Ethiopische spoor wegarbeiders hebben een aanval uitgevoerd op de kantoren en werkplaatsen van de Frans- Etiopische spoorwegmaatschappij te Diredawa, dat halverwege tus sen de Ethiopische hoofdstad Ad dis Abeba en Djibouti (Frans So- maiiland) is gelegen. Ook werd een aanval uitge voerd op de wagons van twee treinen, die in het station van Di redawa gereed stonden om naar Djibouti te vertrekken. Van het Frans spoorweg-perso neel der Maatschappij vielen er in totaal 43 slachtoffers, waaronder een Franse hoofdingenieur, die ernstig gewond werd. Het spoorwegverkeer tussen Ad dis Abeba en Djibouti is geschorst. Het zal niet worden hervat voor dat de Ethiopische regering waar borgen heeft verstrekt voor de veiligheid. In het begin van dit jaar heeft Ethiopisch personeel, dat dienst deed op hetzelfde traject Addis AbebaDjibouti, gedurende twee maanden gestaakt. De staking werd op 7 Maart jl. na persoon lijk ingrijpen door keizer Haile Selassie beëindigd. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 16 Augustus: Adj.-On- derofficier W. J. RUHULESSIN uit Den Haag. Gesn. 19 Augustus: Sold. G. ENSINK uit Hoorn. Gesn. 20 Augustus: Wachtmeester C. M. PLUK uit Stevensbeek-St. Antho- nis (N.B.). De verlieslost vermeldt verder de namen van 11 leden van het K.N.I.L., allen afkomstig uit In donesië. het resultaat van deze bespreking zijn, dat een contact-commissie uit de Nederlandse delegatie zal wor den gevormd, die tot taak zal heb ben de vertegenwoordigers van de Europese minderheid van de gang van zaken op de hoogte te houden en van hun inzichten en gevoelens kennis te nemen. Amerikaanse onderzeeboot verongelukt. De Amerikaanse onderzeeër „Cochino", dit tot het laatste na oorlogse type behoort, is Vrijdag ochtend bij een oefenvaart in de Noordelijke IJszee verongelukt, waarbij een officier en zes man schappen om het leven kwamen. Vijf van de overlevenden zijn ge wond, doch niet ernstig. Toen de duikboot aan de opper vlakte was, had een ontploffing, plaats In de luchtaccumulator-voerd tegen eigen onderdelen van ruimte, waarop de boot zonk. het eskadron. Het 43e zelfstandige verken ningseskadron van het depot pant serwagens te Amersfoort, dat reeds enkele malen demonstratie- en oefenritten heeft uitgevoerd, gaat thans een bezoek brengen aan Zeeland. Deze afscheidsrit - het is de laatste, welke door dij eskadron zal worden gereden voor zijn ver trek naar Indonesië vangt aan op 30 Augustus en eindigt 2 Sep tember. De route, die gevolgd zal worden, gaat op 30 Augustus van Bergen op Zoom over Biezelinge, 's-Gravenpolder, Kwadendamme naar Oudelande. Op 31 Augustus zal het eskadron te Hansweert over de Schelde worden gezet en via Sluiskil en Filippine naar IJzendijke rijden. In de namiddag zal te Eede het feit worden her dacht, dat H.K.H. Prinses Wilhel- mina, hier als Koningin het land betrad na de bevrijding van het Zuiden. Op 1 September steekt het eskadron de Schelde over naar Vlissingen en voert een rit uit naar Westkapelle. De terug keer via Middelburg en Goes naar Bergen op Zoom geschiedt op 2 September. Tijdens de ritten op 31 Augus tus en 1 September zullen ge vechtsoefeningen worden uitge- P.T.T.-ambtenaar legde eed af maar zwendelde mee! Naar eerst thans bekend Is ge worden, zijn door een fraude, die in de periode van eind 1946 tot eind 1947 heeft plaats gehad bij de Grafische inrichting N.V. Jo- han Enschede en Zoon te Haar lem en in de controle-afdeling van de P.T.T. in dat bedrijf ongeveer 4000 bonkaarten voor tabak en levensmiddelen in do zwarte han del terecht gekomen. Deze kaarten vertegenwoordi gen een zwarte waarde van enkele tienduizenden guldens. Aangezien ze voorzien waren van de inwis- seistroken vermenigvuldigde deze fraude zich tot een duizelingwek kende omvang. De fraude werd op een zeer ge raffineerde wijze uitgevoerd. Een ambtenaar van de P.T.T.-controle in genoemd drukkerijbedrijf gaf clandestien blanco vellen, bestemd voor het drukken van distributie kaarten, af aan twee leden van 't De Raad van Europa werkte zich gisteren met een nieuwe stortvloed van redevoeringen door het eerste deel van haar compacte werkprogram. Zij eindigde de al gemene debatten en kan thans haar volle aandacht besteden aan het commissiewerk. Reeds kan worden vastgesteld, dat de kern van de resoluties zal bestaan uit een verzoek om de werkzaamheden van de Assem blee en haar commissies uit te breiden over een langere periode dan de toegestane maand. De po litieke en economische commissies hebben reeds bij het eerste con tact de tendenz getoond te stre ven naar een permanent karakter of tenminste naar een zo lange levensduur, dat het' mogelijk zou zijn rapporten op te stellen over gecompliceerde zaken als Euro pa's economische en politieke structuur. Ten overvloede is er ook nog Churchills suggestie om voor Duitslands toelating in Januari een nieuwe Assemblee te houden. Het is duidelijk, dat de voor naamste aanval op het leidende orgaan van de Raad van Europa, het comité der ministers, er op gericht zal zijn de Assemblee en haar organen permanent te ma ken. personeel van de firma Enschede, die deze vellen bij de te drukken oplage voegden. Nadat de op deze wijze onder geschoven vellen gedrukt waren, bracht dezelfde P.T.T.-ambtenaar ze via de speciale uitgang van de controle-afdeling buiten 't gebouw, waarna de distributiekaarten in de handel werden gebracht. De recherche heeft wegens deze fraude negen verdachten gearres teerd, waaronder twee leden van het personeel van de firma En schede en een 50-jarige P.T.T.- ambtenaar. De andere verdachten zijn opkopers en handelaars. De fraude kon een dergelijke omvang aannemen, doordat de Firma Enschedé geen controle kón uitoefenen op de ambte naren van de P.T.T.-controle. Deze beschikten in het bedrijf over een aparte uitgang en een verzoek van de drukkerij om deze ambtenaren bij het naar huis gaan te mogen fouilleren, werd door de P.T.T. geweigerd naar aanleiding van protesten van het P.T.T.-personeel, dat aanvoerde een eed te hebben afgelegd. Het onderzoek heeft een zo lange tijd in beslag genomen, om dat de in roulatie gebrachte distri butiekaarten, die frauduleus wa ren gedrukt, natuurlijk in geen enkel opzicht van de officiële kaarten te onderscheiden waren en de fraude dus pas na geruime tijd werd ontdekt. Aanrijding te Kruiningen. Gisteravond heeft op de rijks weg bij de kruising bij hotel „De Uitkijk" te Kruiningen een ern stig verkeersongeluk plaats ge had, waarbij 2 personen zijn ge wond. Het betrof een aanrijding tussen een motorrijwiel, bestuurd door een zekere W. uit Waarde en een luxe auto, bestuurd door K., uit Middelburg. Door de schok werden de heer W. en zijn moeder, die op de duo zat, van de motor geslingerd, waarbij zij beiden ge wond werden. De vrouw kreeg een ernstige beenwonde en moest naar het ziekenhuis te Goes worden vervoerd. Haar zoon kreeg een lichte hoofdwonde. De automobilist kwam met de schrik vrij, al zat hij wel zodanig beklemd achter het stuur, dat hij zichzelf niet kon bevrijden. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Dronken arbeiders gingen de politie te Serooskerke (W.) te lijf. Donderdagmorgen zouden een viertal wederopbouwarbeiders, die te Serooskerke (W.) gehuisvest zijn, bij de dokter op bezoek gaan. Ze kwamen echter niet verder dan een aan de Noord weg gelegen café waar ze na het nodige te hebben genoten, verre van nuchter ver trokken. Ze-haalden allerlei grove baldadigheden uit en wilden, toen de rijkspolitie er aan te pas kwam deze man te lijf gaan. Nadat een agent uit Middelburg assistentie had verleend konden de vier dron ken mannen opgepakt worden, waarna zij in het Huis van Bewa ring te Middelburg werden opge sloten. Meer dan f 12.000.— vooi „Irma". De actie voor „Irma" te Arne- muiden heelt f 358.opgebracht Verder kwamen in de laatste da gen vele giften binnen van parti culieren, o.a. een gift van f 100. Zelfs uit Leeuwarden kwam een gift binnen. Het personeel van het Gasthuis te Goes hield een inza meling en bracht f31.50 bijeen. De Nederlandse loodsen te Vlis singen gaven f25.en op een bruiloft te Aagtekerke werd f 27.41 ingezameld. Naar ons werd medegedeeld, worden thans voor bereidingen getroffen om met de f 12.000.die thans binnen zijn met de daadwerkelijke hulpver lening te beginnen. De belangstel ling voor de collectes blijkt nog niet te verflauwen. De oude Abdijkerk te Middelburg met de 85 m hoge „Lange Jan", werd voor de oorlog door de duizenden bezoekers die. onze provinciale hoofdstad bezochten, met een bezoek vereerd. Middelburg werd verwoest, maar de Middelburgers lieten de moed niet zakken. Door de oude poort ziet men puin, maar daarachter staat de „Lange Jan" en de steiger. Beeld van opbouw en optimisme! De afdeling Zeeland van de Bond van J.V. op Geref. grond slag belegde dit jaar haar tweede congres voor de jeugd van Zee land. Het eerste congres, dat on der leiding stond van ds J. J. Ar nold te Vrouwenpolder, lid van 't afdelingsbestuur werd half Juli gehouden. Sprekers waren toen ds J. A. Vink te Amersfoort en ds P. Lok te Zaamslag. Het tweede congres werd deze week van Dins dag tot Donderdag gehouden en stond onder leiding van de voor zitter der afdeling, H. H. v. d. Linden. Dinsdagavond sprak ds H. J. de Vries te Eindhoven over: De stad Gods en de stad der we reld in de laatste dagen, waarop Woensdagmorgen en -middag een drukke bespreking volgde, welke gehouden werd op een mooi en rustig plekje in de duinen. Des avonds werd de club in secties verdeeld, die ieder Jozua behan delden, waarna door 4 critici op allerlei punten, zoals leiding, in leiding, bespreking, enz. op- en aanmerkingen werden gemaakt, wat heel interessant was. Donder dagsmorgens gaf ds Arnold een modelinleiding over Jozua 7, waarop ook weer bespreking volg de. Het doel om elkaar te helpen bij het onderzoek der Schrift en het verenigingswerk zo nog inten siever te doen worden, werd bij alle besprekingen niet uit het oog verloren. Ook de ontspanning, be gunstigd door het mooie weer, ontbrak niet. De jeugd kan op mooie dagen terugzien. Donder dagmiddag werd na gezamenlijke maaltijd het congres gesloten. op METSLUITENDE BUIS OOR ZAAK VAN PAKHUISBRAND. Het onderzoek naar de oorzaak van de pakhuisbrand op de Oude Schans te Amsterdam, heeft uit gewezen, dat de brand is ontstaan doordat de rookafvoerbuis van een droogmachine op de eerste etage van No. 31 niet geheel slui tend in de schoorsteen wgs ge monteerd. Er heerste een eerbiedige stilte in het kleine raadszaaltje van het gemeentehuis te Meliskerke toen de burgemeester, de heer A. J. Iluysnian, gisteravond de raadsvergadering met gebed opende. Tijdens dezo raadsvergadering werd afscheid genomen van de ge meente-secretaris, de heer J. Jakobsen Lzn., die 33 jaar deze ge meente heeft gediend en die door de raad en de vele genodigden op hartelijke en ongedwongen w'uze werd gehuldigd voor het vele werk in het belang van deze gemeente verricht. „RIDDER ZONDER BLAAM". In zijn openingswoord noemde de burgemeester de scheidende secretaris in verband met de hem verleende onderscheiding een „rid der zonder blaam", die door trou we plichtbetrachting deze hoge onderscheiding zeker heeft ver diend. Spreker feliciteerde hem daarmee hartelijk en sprak de hoop uit, dat de heer Jakobsen dit teken nog vele jaren met ere zou mogen dragen. Nadat de nieuw benoemde gemeente-secre taris, de heer W. H. van der Hei de, voorlezing had gedaan van het besluit van de Kroon, waarbij wordt bepaald dat het ambt van secretaris en ontvanger voortaan door een ambtenaar mag worden bekleed richtte de heer Jakobsen zich tot de aanwezigen. Hij her innerde er aan hoe hij op 23 Juni 1948 de laatste raadsvergadering meemaakte, terwijl hij kort daar na ernstig ziek werd. Spreker was verheugd thans zoverre te zijn hersteld, dat hij dit afscheid kon meemaken. Verder memoreerde hij dat hij op 22 Maart 1916 werd benoemd en dat hij thans om ge zondheidsredenen op verzoek met pensioen moest gaan. Spreker bracht dank aan de burgemees ters, de heren de Keizer, Osselaar en Huysman voor de prettige sa menwerking. Ook dankte de heer Jakobsen de raadsleden en hij wenste B. en W. en de raadsleden Gods zegen toe bij hun werk voor de gemeente. Na nog persoonlijke woorden te hebben gesproken tot enkele der aanwezigen bracht spr. dank aan de bevolking van Melis kerke, die naar hij zei, het hem nimmer moeilijk heeft gemaakt, waarna hij besloot met een citaat uit het Avondlied. Nadat burge meester Huysman zich nogmaals tot de heer'Jakobsen had gewend, daarbij herinnerende aan de vele gemeenteverordeningen die door hem tot stand zijn gekomen dank te hij ook Mevr. Jakobsen, die mede aanwezig was. Vervolgens werd namens het gemeentebe stuur een foto van het gemeente huis aangeboden terwijl Mevr. Ja kobsen bloemen ontving. VELE SPREKERS. Een lange rij van sprekers gaf hierna op ongedwongen wijze uiting aan zijn gevoelens voor wat de scheidende secretaris voor de gemeente en voor hen persoonlijk had gedaan. Zo werd het woord gevoerd door de wethouders K. Dekker en J. Francke, het raads lid W. de Buck, de oud-gemeente ontvanger, de heer A. Davidse, de voormalige ambtenaren der secre tarie J. van der Jacht en W. de Wolf, de heren H. Jansen en G. Beukelman, resp. hoofd der Boas- school en de Geref. school, de heer Jac. de Korte, oud-raadslid, de heer J. Munter, oud-gemeente- veldwachter, de gemeentewerk man de heer S. van Keulen en de heer J. Stroo, de huidige rijks veldwachter. BE-EDIGING NIEUWE SECRETARIS. Hierna volgde de beëdiging van de nieuwe secretaris, de heer W. H. van der Heide, die reeds als ontvanger en plaatsvervangend secretaris werkzaam was. Nadat deze de eed had afge legd werd hij door de burgemees ter gelukgewenst waarna de pas beëdigde met enkele woorden dank bracht. Aan het eind van de ver gadering wijdde de burgemeester nog enkele woorden aan het feit dat de oude raad voor het laatst bijeen was waarbij hij de heer I. Matthijsse, die niet meer terug keert persoonlijk toesprak. De heer Matthijsse was van 1921 tot 1931 en van 1939 tot op heden raadslid. Tijdens de rond- lid een dankwoord, waarna de vraag sprak het scheidende raads vergadering met gebed werd ge sloten. UITGIFTE VAN NIEUWE BANKBILJETTEN VAN f 100 De directie van de Nederlandse Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circu lerende bankbiljetten van f 100, bankbiljetten van dezelfde cou pure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. Het nieuwe model is gedateerd: Amsterdam, 9 Juli 1947. De 52-jarige Poolse mijnwerker Stanislav Jugo, wonende in het gezellenhuis te Heerlen, werd Donderdag op de 340-meter ver dieping van de Oranje-Nassau IV door vallend gesteente getroffen. Hij overleed ter plaatse. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Dr Herman B. Ba- ruch is gisteren naar zijn land vertrokken. De bananen zullen goedkoper worden. De maximum prijs is thans bepaald op f 1.38 per kg. Tot 15 December zal het Surinaamse citrus-fruit het mono polie hebben op de Nederlandse markt. Daarna zullen ook zuid vruchten uit Palestina, Spanje en Italië aan de markt komen waar mee het Surinaamse fruit dan zal dienen te concurreren. In v^enlo zijn gisteren 500 Oostenrijkse kin deren aangekomen. Zij zijn voor een vacantieverblijf van 3 maan den in ons land. Een groot deel van de bevolking van het Over- ijselse dorpje Genemuiden wordt met werkloosheid bedreigd. Drie kwart van de bevolking uaar leeft n.l. van de mattenvlechterij en daar momenteel de import van cocosgarens grote stagnatie on dervindt, moeten verschillende fa brieken door gebrek aan grond stoffen sluiten. In het strand bad te Hengelo-O. komt iedere dag een driejarige peuter baden. Hij geeft thans reeds demonstra ties in schoolslag, rugslag en dui ken. Volgens „De Nieuwe Gids" is de vorming van de voorunie van de Benelux opnieuw met drie maanden uitgesteld. Gisteren hebben de Chinese communisten het regiem van Tito ten sterkste veroordeeld. Volgens een be richt uit Triest zouden in Joego slavië 2 sabotageploegen aan het werk zijn, die steun ontvangen van de Kominform. Het graven van een 11 km. lang bijkanaal van het Suez-kanaal is opgedragen aan een Franse maatschappij. Met Marshall-dollars zal in Bel gië een nieuwe cementfabriek worden gesticht. De Nederduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika heeft geprotesteerd legen het be zoek van een Zuid-Afrikaanse am bassadeur aan de Paus. In Pa rijs is een commissie „Vrij Alba nië" gevormd, die zegt een op stand te willen verwekken tegen het communistische regiem in Al banië. Engels meisje moest opgeven. Gisteren liebben drio personen een poging gewaagd om over de Schelde te zwemmen. Het gelukte aan C- Vlissingse jongeman Jaap Korteweg en de heer 511111 ano uit Breskens, doch Marguaret Fea ther, een der Engelse meisjes die momenteel In Vlissingen verblij ven, moest opgeven. Het drietal was bij de nieuws sluis even ten Westen van Bres kens, om ongeveer half vier te water gegaan. Bij ieder bleef een volgboot in de buurt, in de ene zat ook Margaret's vader. De heer Milliano was het eerst te zien vanaf de Boulevard in Vlissingen, waar honderden men sen stonden te kijken. Hij zwom op het Roeiershoofd af, doch vlakbij gekomen zwom hij langs de Boulevard naar het strand waar hij om half zes aan kwam en verwelkomd werd door een enthousiaste menigte. Een poosje daarna kwam Jaap Korteweg met een boot naar het strand, nadat hij tot het Roeiers hoofd gezwommen was en het toen welletjes vond. Het duurde echter een behoorlijke tijd voor de zestienjarige Marguaret Fea ther kwam. Zij had na 2 uur en 35 minuten in het water te zijn geweest moeten opgeven, voorna melijk omdat zij zoveel last kreeg van kwallen. Ale drie waren ze behoorlijk fit, de heer Milliano, die het kunstje wel eens meer gedaan heeft, ver telde, dat hij „het wel een aardig uitstapje vond". Willy Croes—van Rijsel moest opgeven. Mevrouw Willy Croesvan Rij sel, die gisteren voor de tweede maal getracht heeft Het Kanaal over te zwemmen, moest heden nacht om 18 minuten over een haar poging opgeven, nadat zij 16 uur en 52 minuten in het water was geweest. Zij werd door de haar begelei dende motorboot aan boord geno men en naar Dover gebracht. Vlissings jongetje ernstig gewond door val op hek. Gisteren klom het zevenjarig zoontje van de heer van P. te Vlissingen, bij de St. Jacobskerk in een boom. Hij stapte daarbij op een dode tak, die zijn gewicht niet kon dragen, met het gevolg, dat hij viel en met zijn linkerzij terecht kwam op het hek, dat rond het oude kerkhof staat. De punt van een der spijlen drong in zijn zij, scheurde deze over een grote lengte open en drong in zijn linkertongtop. De jongen wist zich zelf nog te bevrijden, maar op weg naar huis zakte hij op het Bellamypark, uitgeput door bloed verlies, in elkaar. Hij werd naar het St. Jozelfsziekenhuis ver voerd. Zijn toestand wordt ernstig geacht. Afscheid Ir Wesseling bij „De Schelde". Naar wij vernemen zal Ir H. C. Wesseling, directeur van de Kon. Mij „De Schelde", te Vlissingen, die zoals bekend per 1 September a.s. met pensioen gaat, op Woens dag 31 Augustus a.s. om 3 uur in het „Scheldekwartier" aan de van Dishoekstraat officieel afscheid nemen van de K.M.S. DAT LIEP GOED AF. Donderdagmiddag is een 3'A- jarig meisje, dat op de Sint Pietersberg aan het spelen was, in een onbewaakt ogenblik van een rots gevallen en tien meter lager terecht gekomen. Niet tegenstaande deze zeer hoge val bleek het kind alleen maar wat te zijn geschrokken. Voor alle zekerheid is de kleine toch ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Veilingsbericht Goes. Veiling van Vrijdag 26 Augus tus 1949. Fruit: Zigeunerin 519; Manhs Codlin 515; James Grieve 520; Codlin Keswick 58; Early Vic toria 57; Clapps Favorite 314; Jutten 322; Washingtonpruimen 921; Belle de Louvain 622; Witte Wijnpruimen 8—15; Reina Victoria 828; Herenpruimen 6 15; Kirkus 1222; Czarpruimen 615; Dubb. Boere Witte 821; Reine Claude Verte 1434; Reine Claude d'Althan 619; Jefferson 627; Rode Eierpruimen 10—21, Groenten: Dubb. Princessebo- nen 2645; Stoksnijbonen 2058; Pronkbonen 1220; Spekbonen 26; Saxsabonen 3038; Stokprin- cessen 45; Rentegevers 4149; Augufken 4891; Rode kool 78; Groene kool 1415; Tomaten 16 49; Postelein 1618; Kroten 5; Andijvie 1422; Uien 37; Spi nazie 52; Aardappelen 5.507.50; alles per 100 kg. Komkommers I 814; idem II 67; idem III 6; Bloemkool I 2853; idem II 9 34; idem Hl 6—8; Kropsla 13— 19; alles per 100 stuks. Kroten 4.50; Wortelen 910; beiden per 100 bos. Diversen: Druiven 9296; Bramen 3255; beiden per 100 kg. Perziken 919; Meloenen 40 61; beiden per 100 stuks. DE BILT ZEGTJ Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot vanavond: Aanvankelijk vrij zon nig maar later weer toenemends bewolking met enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1