Immigratie moeilijkheden in Zuid-Afrika. Past de kleine boer nog in de moderne maatschappij Herziening Wet Autovervoer Personen. Commissaris der Koningin opent nieuw schoolgebouw te 's-Gravenpolder. Nederlandse emigranten naar Australië. EDNA EARL Wijziging van liet erfreciit. Werkgeversverklaring géén arbeidscontract. Menig immigrant kwam op ds keien te staan. Het kleine boerenvraagstuk. Vooraanstaand Chinees generaal gedeserteerd? FEUILLETON Verliezen in Indonesië Vrijdag 26 Augustus 1949 Pagina 2 (Van de correspondent van het A.N.P.). PRETORIA. Er is een tyd ge weest, waarin het betrekkelijk ge makkelijk was, in Zuid-Afrika aan de slag te komen, met name voor geschoolde arbeiders. Voor het ogenblik moet wor den gezegd, dat deze tjjd is ge weest. Een achteruitgang in de economische toestand in Zuid- Afrika, waarvan niet valt te zeg gen, of hfl binnenkort tot staan zal worden gebracht, of dat men pas aan het begin van een regel rechte depressie staat, is oorzaak van een steeds verder om zich heen grijpende vermindering van arbeidsgelegenheid, met daaraan verbonden de eerste tekenen van opkomerdo werkloosheid. Deze verschijnselen zijn 't eerst en het duidelijkst zichtbaar in de bouwvakken en in het motoren- bedrijf. De Nederlandse immigranten komen doorgaans het land binnen, voorzien van een z.g. werkgevers- verklaring, d.i. een verklaring van pen individu of een firma, inhou dende, dat de desbetreffende im migrant bij hem of haar te werk zal worden gesteld. Deze verklaring is, op het mo ment, dat de Immigrant Zuid- Afrikaanse bodem betreedt, min- tens een half k 1 jaar oud. De toekomstige immigrant dient er thans in toenemende mate, reke ning mede te houden, dat bij aan komst op de plaats van bestem ming biykt, dat zijn vermeende werkgever geen werk meer voor hem heeft. Deze immigrant staat dan let terlijk op straat, met niets an ders dan het geld in zijn zak, dat Je Nederlandse Bank hem, bij het verlaten van het vaderland, heeft meegegeven, zijnde vijf en twintig pond of wat hij daarvan over heeft. Zonder twijfel zullen de Ne derlandse autoriteiten in de Unie h«si, zo nodig, zoveel mogelijk be hulpzaam zijn in het vinden van een andere betrekking, doch deze hulp garandeert in geen enkel op zicht succes en kost bovendien weer tijd, terwijl de schamele 25 pond als sneeuw voor de zon weg- imelten. Uit gesprekken, welke wij had- i len met bevoegde Nederlandse in- i tanties bleek ons, dat vele adspi- ant-immigranten op het ogenblik e weinig rekening houden met iovenstaande feiten en zich en hunne gezinnen aan wezenlijke ri sico's blootstellen. Daarom zullen zij er goed aan doen zich er voor hun vertrek uit Nederland van te vergewissen, of de ondertekenaar van hun werk- geversverklaring zijri daarin ver vatte belofte zal nakomen. Een werkgeversverklaring is namelijk geen arbeidscontract. Middenstand en verkoops automaten. Het Ned. Verbond van Mid denstandsverenigingen heeft zich tot de minister van Economische Zaken gewend met het verzoek de nieuwe Winkelsluitingswet spoe dig bij de Tweede Kamer aanhan gig te maken of, zo dat niet mo gelijk is het gedeelte dat de ver koop per automaat regelt in een afzonderlijke wet direct aan de or de te stellen, dit in verband met de aanschaffing van automaten. De kans dat deze kwestie afzon derlijk geregeld zal worden is ech ter heel gering. In het vooront werp was de regeling zo, dat auto maten na sluitingstijd van de win kels niet meer mogen worden bij gevuld. Toezicht op Lycea. De minister van O.K. ^n W. zal waarschijnlijk gevolg geven aan de vele verzoeken om een deskun dige in de klassieke letteren te betrekken in het toezciht op de lycea. In de laatste zitting van de Eerste Kamer hebben onder an deren de hoogleraren Woltjer en De Zwaan de noodzakelijkheid aangetoond door te wijzen op de vele lycea, die een deskundig toe zicht niet kunnen ontberen, te meer, daar veelal de rectoren zelf geen classici zijn. PHILIP M1CKMAN SPEELDE HET KLAAR! De 18-jarige Engelse student Philip Mickman is er Woensdag in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. 23 uur en 13 minuten nadat hij bij Kaap Gris Nez startte, ging hij te Kingsdown aan land. Het was toen 5 uur 53 minuten. Na de geslaagde Kanaaltocht komt Philip, gewikkeld in een dikke deken, uit het water, ge reed om de gelukwensen in ont vangst te nemen. (Telejoto). INTERNATIONALE VREDESCONFERENTIE. Van 7 tot 13 September a.s. zal door de Wereldunie van Vredes organisaties te St Cergue in Zwit serland onder leiding van Lord John Boyd-Orr een internationale conferentie van afgevaardigden van nationale vrederaden en in ternationale vredesorganisaties worden gehouden. EEN SIGAARTJE VOOR AMSTERDAM'S BURGERVADER. Gezagvoerder Arend Steinbeck van het K.L.M.-toestel dat Dins dagmorgen als eerste vliegtuig op de terugreis op het vliegveld van Medan is geland, heeft van de burgemeester van deze plaats een zilveren doos met vijftig sigaren, bestemd voor de burgemeester van Amsterdam, in ontvangst ge nomen. Prof. ir W. J. Devvez, hoogle raar in de landbouw en planten teelt te Wageningen behandelde op de landbouwtentoonstelling te Eindhoven „Het kleine boeren- vraagstuk". Hierbij zijn minstens 70 tot 80 procent van de boeren betrokken. In de agrarische sector wil men het vraagstuk oplossen door de kleine boer een redelijk bestaan te verzekeren; buiten die sector zijn stemmen die zouden meer spreken over „liquideren". Volgens hen houdt de niet ef ficiënt werkende kleine boer de prijzen der agrarische producten hoog en moeten wij deze zelfkant van onze nationale levensruif kwijt raken. Deze laatste „oplos sing" is uiteraard onaanvaard baar, zij gaat in tegen de recht vaardigheid en naastenliefde, zo zeide spr. De vraag is: „past de kleine boer nog in de moderne, realis tische maatschappij en werkt hij nog economisch?" Tot 1930 was er geen sprake van een „kleine boeren probleem" doch door de_ toen aanvangende landbouwcrisis raakte vooral de kleine, financieel zwakke, boer in nood. De regering ging wel aan 't dokteren, maar genas niet, omdat ze niet operatief durfde of wilde ingrijpen. Zal ze hiertoe thans wel willen overgaan, zo vroeg spr. zich af. Walcheren bewijst dat de re gering in deze zeer diligent is. i RAAKTE ACHTERI Doordat de kleine boer het op zijn veelzijdige bedrijf te druk had, raakte hij in ontwikkeling achter. Wel moet het een een mansbedrijf blijven, maar de boer moet hulp vragen bij de machine, zonder zich op te offeren aan de mechanisatie. De arbeidsmethodiek kan nog aanmerkelijk verbeterd worden, maar een groot beletsel hiertoe vormen de ver uiteengelegen gronden. Ruilverkaveling en bete re perceelsverdeling zijn volgens spr. noodzakelijk. Verder moet 't bedrijf vergroot worden. Prof De- wez is van mening dat dit zal kunnen geschieden door sommige te kleine boerenbedrijven op te heffen op basis van vrijwilligheid. Door het bijtrekken van perce len van niet-boeren en door het verder cultiveren, welke boerde- j rijen zullen gaan verdwijnen die, waarvan de bedrijfsleider oud is, en waar geen opvolgers zijn, en I die waar de boer tevens arbeider i is geworden, maar "t boerenbe- j drijf er zo'n beetje bijhoudt, bo vendien door boeren elders een nieuw bedrijf te geven. Dit kan zijn op de nieuwe IJsselmeer gronden en op andere inpolderin gen en droogleggingen. Doch daar bestaat helaas, de tendenz: niet teveel kleine boeren. Onverantwoordelijkheid en onbe grijpelijk noemde spr. de staats exploitatie in deze polders. De huidige financiële eisen, sluiten practisch alle kleine boeren uit, evenals dit het geval is bij de emigratie (behalve naar Canada). Voor de vrijwillige opheffing van sommige kleine boerenbedrij ven, en alle werkzaamheden, die aan de sanering van 't kleine boe renbedrijf vastzitten, achtte spr. een aparte dienst zeer gewenst, die echter zeker niet ambtelijk moet werken. Duizend gulden tegemoet koming reisgeld. Nog voor het einde van het jaar zai, naar „De Volkskrant" meldt, de regering aan de Staten-Gene- raai een wetsontwerp voorleggen, waarin wordt voorgesteld aan Ne derlanders, die de reiskosten voor emigratie niet kunnen betalen, in beginsel duizend gulden tegemoet te komen. Een bedrag van een millioen gulden zou hier voorlopig mee gemoeid zijn. Hierbij wordt vooral gedacht aan landverhuizers naar Australië en Nleuw-Zeeland. Het parlement zou zich dienen uit te spreken over zijn bereid heid, ongeschoolde arbeiders in staat te stellen te emigreren, voornamelijk naar Australië, dat met ingang van Juli 1950 vijf a zes duizend Nederlanders per jaar wil opnemen. In verscheidene plaatsen van 't land Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Groningen heb ben Australische regeringsambte naren contact gehad met de ge westelijke arbeidsbureaux, waar de gegadigden voor emigratie naar Australië zich kunnen aan melden. Daarbij is gebleken, dat voor velen de hoge passagekosten een onoverkomelijk bezwaar vormden. Het ministerie van Financiën is er in beginsel reeds mee accoord gegaan, dat een bedrag van dui zend gulden per emigrant ter be schikking komt. Het zou echter wenselijk zijn dit bedrag nog te verhogen tot twaalfhonderd gul den. Daarover zijn nog besprekin gen gaande op het ministerie van Sociale Zaken, waaronder de land verhuizing ressorteert. Het staat nog niet vast of dit hogere bedrag in het wetsont werp zal worden opgenomen. Ook is er nog geen beslissing genomen of de tegemoetkoming al zal wor den verleend aan de emigranten, die op 16 December per „Volen- dam" naar Australië zullen ver trekken. Zulks ligt wel in de be doeling. Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron te Hongkong ver luidt, is de nationalistische ge neraal Joe Han-Mou, de opper- bevelhebbcx- van het Zuid-Chi- nese front, van Kanton naar Hongkong gevlucht. Generaal Joe zou besloten hebben Kanton te verlaten, om dat verschillende van zijn onder geschikten in het hoofdkwar tier voor pacificatie van Kwangtoeng zouden zijn gear resteerd op verdenking van te streven naar een regionale vre de voor Zuid-China met de com munisten. Waarnemers zijn van mening dat, als deze berichten waar zijn, Kanton groter gevaar loopt van een opstand dan van een communistische aanval. Australische boer denkt schat van „De Vergulde Draak" te hebben gevonden. Een Australische boer heeft, zo verneemt het A.N.P., op zijn land sporen ontdekt van een schipbreuk, die ongeveer 300 jaar geleden moet zijn geschied. Hij gelooftt, dat hij op het spoor is van de schat van „De vergulde draak", een Nederlands schip, dat in 1656 op de West Australische kust verging. Het schip zou 76.000 dukaten aan boord gehad hebben. De boer, S. Chalwell, was aan het graven op zijn terrein bij Fremantle, toen hij stiet op de beeltenis van een man, wiens benen opgetrokken waren. De figuur is gebeiteld in steen, dat gedolven is uit een aangrenzende rotspartij. Chatwell heeft ook ijzer en hout in zijn grond gevonder Sterke uitbreiding van de Domstad. Binnen twintig jaar meer dan 800.000 inwoners. De Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben aan de gemeenten Velden, Westbroek, Achttienhoven, Maartensdijk, De Bilt, Zeist, Bunnik, Houten, Jut- phaas en Oudenrijn een omlijnd plan doen toekomen tot regeling van de voorgenomen gebiedsuit breiding van de stad Utrecht. Hiermee zijn de al sinds 1911 aan hangige voornemens tot uitbrei ding van de Domstad met grond gebied van de omliggende ge meenten in een acuut stadium ge komen. Het nieuwe plan voorziet in de stichting van vijf nieuwe, grote woonwijken. Bij een verwerkelijking van dit plan worden de gemeenten Zuilen en Oudenrijn geheel geliquideerd, worden Maartensdijk, Achttien hoven en Westbroek verenigd tot één gemeente, evenals Meeren en Haarzuilen, welke beide bij de ge meente Vleuten worden gevoegd tot een nieuwe gemeente Vleuten- de-Meeren. De toekomstige bevolkings grootte van de uitgebreide stad Utrecht wordt binnen de komende twintig jaar geschat op 300.000 tot 343.000 inwoners. Nalatigheid kan landbouwer 40.000 kosten. De Strijense landbouwers II. R. D. en H. L. S. stonden te recht voor de arrondissements rechtbank te Dordrecht. Zij hadden zich te verantwoorden omdat zij door „grove nalatig heid" brand zouden hebben veroorzaakt in een landbouw- schuur. S. was namelijk bij D. op bezoek geweest en had zijn auto gestald in de schuur van zijn gastheer. Toen hq de vol gende morgen weer wilde ver trekken, gingen de grote schuur deuren wat moeilijk open. S. had inmiddels de motor van zijn wagen ai aan de gang ge bracht. Het gevolg hiervan was, dat in de schuur opge slagen stro vlam vatte en ir, zeer korte tijd de hele schuur tot de grond toe was afgebrand. De officier van justitie achtte beide mannen aansprakelijk voor wat gebeurd was. „Ver velend" vond hij het, dat zij bij een veroordeling een strop van f 40.000,zouden hebben, om dat dan de verzekeringspen ningen niet zouden worden uit betaald. Toch eiste hij tegen ieder der verdachten f 50,—, subs. 25 dagen. Beide verdach ten hadden een raadsman, die vrijspraak pleitte. Uitspraak over 14 dagen. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 114 Hij ging haar voor naar de studeerkamer, waar mevrouw Powell zat met een open boek op haar schoot en hij vroeg haar vriendelijk: „Agnes, wil je zo goed zijn ons een poosje alleen te laten? Dit is het laatste gesprek, dat ik in lange tijd met Edna zal hebben misschien en er zijn en kele dingen, die ik graag alleen zou willen zeggen. Je zult ook meer licht hebben in de eetka mer, waar alles rustig is." Toen meVrouw Powell zich had teruggetrokken, sloot hij de deur en liep een paar seconden de kamer op en neer. Daarop ging hij op de canapé naast zijn leerlinge zitten en zei op zachte toon: „Norman Arthur was gister middag in de kerk. Ben je be reid mij te vertellen, wat er tussen jullie is voorgevallen?" „Meneer Hammond, hij heeft mij zijn droevige geschiedenis verteld. Ik weet nu alles weet, waarom hij er voor te rugdeinst u te ontmoeten, die hij zo wreed heeft gewond. Ik weet nu al zijn schuld en al uw verdriet." De oude man boog het witte hoofd op zijn borst en er was een pijnlijke stilte. Toen hij weer sprak, was zijn stem nau welijks hoorbaar. „De straf van Eli is zwaar op mij gevallen en er zijn uren ge weest, dat ik dacht, dat het zwaarder was dan ik kon dra gen dat het mij geheel zou vermorzelen, maar de bitterheid van de vloek is verdwenen. Ik trachtte mijn kinderen op te voeden in de vreze en de aan bidding des Heeren; maar ik moet wel in mijn plicht hebben gefaald, ofschoon ik nooit in staat ben geweest om te ontdek ken in welk opzicht ik nalatig was. Eén van de zonden van mijn leven was mijn onbegrens de trots op mijn enige jongen mijn knappe, begaafde zoon. Mijn liefde voor Paul was bijna afgodisch en toen mijn hart klopte van de hoogste verwach tingen, was mijn afgod gebroken en lag neer in het stof. Als Da vid, die treurde om zijn opstan- digen zoon Absalom, riep ik uit in mijn smart: „Mijn zoon! mijn zoon! ware ik voor u gestorven!" Paul Hammond ,was mijn kost bare diadeem van aardse glorie; en plotseling was ik ontkroond en waren zak en as mijn deel." „Waarom heeft u mij deze dingen nooit toevertrouwd? U kon toch niet twijfelen aan mijn diepgaande sympathie voor uj" „Neen, mijn kind, maar ik vond het beter, dat Norman de sluier zou wegnemen en je zou tonen, alles wat hij wilde, dat je zou weten. Ik voelde mij verzekerd, dat de tijd zou ko men, dat hij zich verplicht zou achten jou in kennis te stellen met zijn droeve geschiedenis; en toen ik hem gisteren de kerk zag binnengaan, wist ik, dat het uur was gekomen. Ik wilde je geen vooroordeel tegen hem geven, want ik ge loofde, dat je .het middel zou zijn, waardoor de gebeden van twintig jaar lang zouden wor den verhoord en dat zijn zwer vend verbitterd hart jou zou volgen naar het Kruis, waar voor hij in aanbidding neer knielde in zijn jeugd. Edna, het was door de zonde en de trouweloosheid van mijn zoon, dat Norman's zo schoon begonnen leven werd verwoest en zijn bewonderenswaardig karakter werd verdorven; en ik heb gehoopt en geloofd, dat door jouw invloed, mijn gelief de leerlinge, hij zou worden gestuit in dit roekeloze leven. Mijn lieve, kleine Edna, jij bent erg lief en innemend, en ik dacht, dat hij jou wel lief moest krijgen, zoals hij nooit iemand anders had bemind. O, ik heb alles gehoopt en verwacht van jouw invloed. Ver, ver boven elke berekening is 't goed, dat een standvastige, vrome, Chris tenvrouw kan volbrengen in 't hart van een man, die haar waarlijk lief heeft". „O, meneer Hammond, u doet mij pijn en u verbaast mij. U zou mij toch zeker niet willen zien trouwen met een man, die opzettelijk speelt met de ge voelens van allen, die lichtge voelig zijn om zijn holle frasen te geloven wiens handen rood zijn van het bloed van uw kinderen! Welke hoop op ge luk of vrede kunt u voor mij van zulk een verbintenis ver wachten? Ik zou al de ellende verdienen, die ongetwijfeld mijn levenslot zou zijn, indien ik, zijn misdaden kennende, er in toe stemde m'n toekomst aan de zijne te verbinden. „Hij zou jou niet bedriegen, mijn kind! Als „e hem kende, zo goed als ik, ais je besefte, hoe, hij was voor zijn teder liefhebbend hart boosaardig werd gewond d'oor de twea mensen, die hij bijna aanbad, zou je hem met ir.eer zachtheid beoordelen. Edna, als ik, die hij heeft be roofd van alles wat mij het le ven mooi maakte als ik, staande, hier op mijn eenzame oude dag, met de graven van mijn vermoorde lievelingen voor ogen als ik hem kan vergeven en voor hem bidden en hem God is mijn getuige kan liefhebben, heb „jij geen recht om mijn leed en verdriet op hem te wreken!" (Wordt vervolgd). Voorlopig Verslag der Eerste Kamer. AUTOBUSDIEXSTEN. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot herziening van de wet Autovervoer Personen, betuigden verschillende leden hun instemming met de bevordernig van streekvervoermaatschappijen. Wat betreft de positie van de exploitanten van autobusdiensten over op zich zelfstaande trajecten, naast de streekvervoerbedrijven, wensten zij er zich toe te bepalen een zo nauwkeurig mogelijk reke ning houden met de belangen der exploitanten aan te bevelen. Sommige vroegen zich af of de Overheid zich by de regeling van het personenvervoer wel voldoen de zelfbeperking oplegt. Wel is waar is deze bewinds man, anders dan de ontwerper der wetswijziging, geen voorstan der van nationalisatie, maar het blijft een vraag, of de gewenste concentratie van autobusbedrijven desniettemin leidt tot een stille nationalisatie. Het aanvankelijke wetsontwerp wierp daartegen on getwijfeld onvoldoende dammen op. De in de Tweede Kamer aan gebrachte wijzigingen hebben op dit punt echter verbeteringen ge bracht, die ten volle de instem ming van deze leden hadden. Verschillende leden maakten de opmerking, dat er wat betreft het beroepsgoderenvervoer weinig overeenstemming schijnt te zijn tussen hetgeen de minister voor staat en hetgeen hij voornemens heet te zijn ten aanzien van het goederenvervoer. Door de minister is bij de in stallatie van het nieuwe voorlo pige bestuur van de Bedrijfsgroep Wegvervoer een plan ontvouwd, inhoudende, het beroepsgoederen- vervoer over de--weg in de gele genheid te stellen ,op de basis van vrijwilligheid, onderling overleg en samenwerking de nodige orde in de bedrijfstak te scheppen. Zulk een plan zou volkomen stro ken met hetgeen de aan 't woord zijnde leden mede ten aanzien van het personenvervoer gaarne zou den hebben zien geschied. Hier was de gang van zaken echter juist een andere. Deze leden zouden het op prijs stellen, indien de Minister bereid zou zijn, omtrent zijn standpunt te dezen nog een nadere uiteen- zettin te geven. STREEKVERVOER- ONDERNEMIN GEN. Meerdere leden, hoe ook voor stander van streekvervoer-onder- nemingen, meenden niettemin overhaasting in het bevorderen daarvan ten stelligste te moeten ontraden; zij bevalen met nadruk aan, in gevallen, waarin bundeling van bedrijven tot streekvervoer- ondernemingen gewenst wordt ge acht, die na te streven door mid del van overleg, zij het mogelijk en desverlangd onder leiding van een door de Overheid aan te wijzen derde. Naar het oordeel van deze leden dienen bij de vorming van streek vervoerbedrijven da particuliere ondernemingen, de z.g. dochteron dernemingen N.S., de semi-over- heids- en overheidsbedrijven ge heel op één lijn te worden gesteld en voorkeur voor de ene of de an dere categorie niet te worden be tracht. GROEPSVERVOER MET VRACHTAUTO'S. Opgemerkt werd, dat voor groepsvervoer en in het bijzonder voor het vervoer van arbeiders nog een groot aantal vrachtauto's in gebruik is. Met belangstelling had men kennis genomen van 's Ministers mededeling, dat ook zijns inziens dit vervoer, in het al gemeen gesproken, sociaal ontoe laatbaar is, zodra betere vervoer middelen beschikbaar zijn. De be windsman liet daarop echter vol gen, dat thans de vrachtauto's voor dit doel nog niet gemist kun nen worden. Men vroeg zich af, of dit laatste wel in overeenstem ming is te brengen met de om standigheid, dat op verschillende plaatsen een groot aantal auto bussen buiten dienst staat. Men achtte dit een bedenkelijk ver schijnsel en zou het op prijs stel len, hierover zo uitvoerig mogelijk inlichtingen van de Minister te mogen ontvangen. Korte Berichten. Het Australische Hof van arbi trage heeft de vrijlating gelast van de acht vakverenigingsfunc- tionnarissen, die in Juli jl. tijdens de staking der mijnwerkers, we gens „belediging van het Hof" in hechtenis werden genomen. De Australische radio meldt, dat de Nieuw-Zeelandse regering besloten heeft de communisten uit alle functies waarvoor vol strekte loyaliteit van de ambtena ren vereist is, te weren. In September a.s. zal in de drie westelijke sectoren van Berlijn weer een internationale pakket postdienst en drukwerkbestelling worden ingesteld. Bjj de Amerikaanse strijdkrach ten zal 135.000 man burgerperso neel worden ontslagen als bezuini gingsmaatregel. Men hoopt hier door een bedrag van een half mil liard dollar per jaar te besparen. De Zuid-Afrikaanse minister van defensie, heeft verklaard, dat Zuid-Afrika belangstelling koes tert voor de moderne Ameri kaanse bommenwerpers en straal jagers, vooralsnog voor instruc tiedoeleinden en met inachtne ming van de financiële mogelijk heden van de Unie. Volgens de Chinese communis ten zouden op 20 Augustus com munistische troepen de bezetting van de archipel van Tsjangsjang, ter hoogte van de kust van Tsjan- toeng, hebben beëindigd. De Amerikaanse minister Ache- son heeft verklaard, dat de in sinuaties dat in het witboek over China bepaalde documenten zou den zijn weggelaten teneinde de administratie te beschermen „vals en ongegrond" zijn. Van bevoegde zyde vernam Ane- ta, dat In Indonesië sedert het In gaan van de order „staakt de vy- andelykheden", aan Nederlandse militaire zyde in het tydvak van 11 tot en met 20 Augustus de vol gende verliezen zijn geleden; Op Java: 12 gesneuvelden en 81 gewonden. Op Sumatra; 8 gewonden. In het overige gebied van In donesië 1 gesneuvelde. Men neemt in overweging deze badinrichting later ook voor het publiek open te stellen. Gelijk met de schoolgebou wen, zal jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot ook de nieuwe brand weergarage in gebruik stellen. Dit gebouwtje, volledig aan gepast aan de behoeften van het dorp, staat naast de school en vormt, met zijn toren voor het drogen van slangen, een aardige onderbreking. Nieuwe brandweergarage wordt in gebruik genomen. Het nieuwe schoolgebouwen complex in 's-Gravenpoider dat aanstaande Maandag, officieel door de Commissaris der Konin gin in deze provincie, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in- gebruik wordt gesteld, is kortweg gezegd, „een juweeltje". „We weten niet, wat ons is overkomen", zegt het onderwij zend personeel van de tvvee scholen één van de Geref. Gemeente en één openbare en dat is gemakkelijk te begrij pen als men het gebouw, waar licht, lucht en zon vrij spel hebben, heeft gezien. In de jongste oorlog werd n.l. het oude gebouw zwaar ge troffen. Van de vijf leskokalen werden de drie van de Geref. school volkomen vernield en die van de openbare school zwaar beschadigd. Kon men de twee laatstgenoemde lokalen nqg opknappen, de Geref. school moest elders onderdak zoeken, en vond dit in diverse consis toriekamers, die nu niet direct geschikt waren om ]gs in te geven. Het was dan ook logisch, dat men, toen vorige week de scho len weer begonnen, op de ge beurtenissen vooruit liep en het nieuwe gebouw introk. Het gebouw, de eerste perma nente school op Zuid-Beveland, is ontworpen door de architect J. Roodenburgh uit Amsterdam en past volkomen aan bij het door dezelfde architect ontwor pen nieuwe bouwplan van 36 woningen. Ook dit gebouw heeft weer drie leslokalen voor de Geref. school en twee voor de open bare school. Deze leslokalen vormen, sa men met de aparte onderwij zerskamertjes en de leermidde lenbergplaatsen, twee vleugels, met ieder een aparte ingang. Deze vleugels staan echter weer met elkaar in verbinding en wel, doordat ze beiden ge bouwd zijn naast een prachtig gymnastieklokaal; een uiterst moderne ruimte met de nieuw ste toestellen. Het gebouw wordt verwannd door middel van een oliestook inrichting. Deze verschaft ook het warme water voor een complete badinrichtig met twee grote wasbakken en twee dou- ce-cellen. Massagraf was nog niet geheel opgeruimd. Tijdens de bezetting is te Loon op Zand een begraafplaats gemaakt voor gesneuvelde mi litairen, die aanvankelijk in de omgeving een tijdelijke rust plaats hadden gekregen. Ook na de bevrijding werden stoffelij ke resten van in de buurt ge sneuvelde militairen in dit graf bijgezet. Vorig jaar heeft de dienst identificatie en berging van lijken hier haar bergings- werk verricht. Dezer dagen is echter gebleken, dat bij die ge legenheid het massagraf niet, zoals verondersteld werd, geheel is ongeruimd. Toen men ter plaatse aan de bouw van nieuwe huizen be gon, ontdekte men bij het gra ven van funderingen, dat er nog doodkisten in de grond zaten, alsook lichaamsdelen van ge sneuvelden, kledingstukken en helmen. Tiel krijgt één van Europa's grootste binnensluizen. De werkzaamheden aan de gro te binnensluis van het toekomstig AmsterdamRijnkanaal bij Tiel vorderen goed. De onderbouw na dert haar voltooiing en spoedig zal met de opgaande bouw begon nen worden. Reeds werden duizen den kubieke meters grond ver plaatst en enorme hoeveelheden wapeningsstaal werden verwerkt. In de tweede helft van 1948 be gon men met de werkzaamheden aan deze sluis, die met die bij Wijk bij Duurstede de grootste van Europa wordt genoemd. Ir P. F. S. Otten, voorzitter van het praesidium van de Raad van Bestuur der N.V. Philips Gloei- I lampenfabriek is op 1 September I 25 jaar bij de N.V. in dienst. DE HOOFDIGE BOER. Het geslacht van de „hoofdige boer" is nog niet uitgestorven. Al een paar jaar geleden is vanwege de Plantenziekten- kundige Dienst gewaarschuwd dat het aantal veldmuizen dreigt toe te nemen. En er werd aan toegevoegd de waarschuwing, dat wanneer niet bij eerste waarneming van veldmuizen met bestrijding be gonnen werd, grote moeilijk heden zouden ontstaan. Aanvankelijk bleef de ge vreesde plaag uit, Maar in de zachte winter 19481949 werd zij een feit. Opnieuw werden duizenden exemplaren van een waarschu wingscirculaire verspreid, ge volgd door wekelijkse waar schuwingen in de weerpraatjes voor de landbouw. Bovendien werden tal van bijeenkomsten gehouden, ivaar- in de boeren op het dreigende Sê gevaar werden gewezen. Velen hebben deze waar schuwingen ter harte genomen en tijdig de bestrijding aange pakt. Maar de „hoofdige boeren" ontbraken niet. Zij geloofden het wel. En nu zijn de hoofdige boeren, zwaar geteisterde boeren, die een beroep doen op de regering om hulp. Doch minister Mansholt houdt zich doof. Wie niet wil horen zal tenslotte moeten voelen. Nieuwe aanval op het particuliere bezit, In de reeks ingediende belas- tingontwerpen aldus de heer van de Wetering in de Christelijk Historische Nederlander, tref ik een uitzonderlijk belangrijk punt aan, waarover naar mijn gevoelen nog te weinig de grote klok werd geluid. Het betreft hier de wijziging vau het erfrecht op een zeer be langrijk punt. Volgens de thans bestaande re geling wordt, indien een eenmans zaak of een aandeel in een ven nootschap onder firma vererft, geen inkomstenbelasting geheven over de stille reserves, noch bij de erflater, noch bij de erfgenaam. De zaak, de boerderij, dat wat de vader heeft opgebouwd, komt aan de erfgenamen, dat wil doorgaans zeggen aan de weduwe en de kin deren van de man. Deze regeling beantwoordt geheel aan he4 rechts gevoel van ons volk; wij weten haar ook behoorlijk gefundeerd. Ook onze opvattingen over het gezin als een instelling Gods spre ken hier een duidelijk woord mee. En nu komt de Minister van Fi nanciën met een aantal wetsont werpen met allerlei radicale ele menten, waaronder ook die ge richt tegen het bestaande erf recht. Hü stelt voor om ingeval van overlijden over de stille reserves inkomstenbelasting te heffen by de erflater. Deze stille reserves zyn ontstaan door vergelijking van de aarde der zaak of boerdery met een bepaalde datum; ze zyn dus niet in de eerste plaats aan wezige contanten, maar vormen een deel verbetering en verster king van het bedrijf. We zouden eenvoudigheidshalve kunnen zeggen, dat wat het be drijf gezond maakt en in staat stelt de eerste financiële klappen te dragen. Welnu, bij overlijden van de vader worden in het voor stel van de Minister deze stille reserves berekend en wordt hier over inkomstenbelasting plus on- dernemingsbelastin'g geheven. Daarbij heeft de Minister nog een andere wetswijziging op het oog, te weten het ontwerp wijzi ging Successiewet. Hierin is een nieuw begrip geïntroduceerd, dat bij de aanvaarding door de Kamer de erfgenamen zeer veel geld kost en vaak tot wanhoop zal brengen. Dit nieuwe begrip heet „good will"; een Engels woord, dat be tekent de goede naam, het ver trouwen, de loop die een zaak heeft. Om een voorbeeld te noe men: een zaak zal een materiële «aarde van vyf duizend gulden aan winkel-inventaris, magazyn- bescheiden enz. hebben. Welnu, dan zegt de fiscus, dat daar nog eens vyf duizend gulden bykomt, vanwege de loop, het vertrouwen, de goede naam die deze zaak by de hlauten heeft. Denkt u nu eens rustig in, wat de nieuwe wetsontwerpen van Mi nister Lieftinck alleen al op het gebied van het erfrecht beteke nen: Inkomsten- plus onderne mingsbelasting over de stille re serves, successierecht over de „goodwill" en over het materiele bezit naar het in 1947 zwaar ver hoogde tarief. De weduwe of kin deren van de man, die zijn leven heeft gewerkt aan de bloei van zijn zaak, boerderij, bedrijf, zuilen zulke enorme bedragen moeten betalen, dat zij tot voortzetting van het bedryf niet meer in staat zullen zyn. Ik acht dit zo'n funeste en vér strekkende aanslag op het parti culiere bezit, dat hier het recht van belastingheffing, speciaal dat van het heffen van successiebe lasting, naar mijn mening mis bruikt wordt. Het zal dan ook nodig zijn dat wij hiertegen ernstig protesteren en naar ons vermogen alle krach ten aanwenden om deze aanslag op het rechtsgevoel van het nijve re en spaarzame deel van ons volk te verijdelen".

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2