Economisch herstel van West-Europa maakte grote vorderingen in 1948 Uitvoerdienst met nog minstens een derde opgeroerd DE BRITSE REGERING.... GAAT BEZUINIGEN. Gemoederen tot koortstemperatuur verhit door debat over Gasthuis Walclierse boeren leverden spannende ringwedstrijd te Middelburg NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Midtlenstandsvragen. De mogelijkheden voor Nederlandse boeren in Australië. Prjjsverlagingen in Engeiand Uitgaven moeten met minstens 5pGt verlaagd worden. Critiek op subjectiviteit van het rapport Sanders P. Brasser te Kleverskerke won voor de tweede maal beker van H. K. H. Prinses Wilhelmina SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1340 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord vrijdag 26 aug. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.42 u. onder 19.40 u., Maan op 10.06 u. onder 20.54 u. Hoogwater op Zaterdag 27 Aug.: Vlissingen: 3.56 u. 2.41 m., 16.09 u. 2.38 m.; Terneuzen: 4.25 u. 2.56 m., 16.44 u. 2.53 m.; Wemeldinge: 5.47 u. 2.06 m., 18.06 u. 1.93 m.; Zierikzee: 5.35 u. 1.80 m., 17.46 u. 1.69 m. Cchrijvende over het probleem „Middenstand", wees onlangs de „Nieuwe Eeuw" op het feit, dat de Middenstanders dat zjjn de zelfstandige onderne mers van klein- en middenbe drijf en handel, ambacht c-n nijverheid, vervoer en dienst verlening te weinig naar buiten optreden. „De mensen uit deze groep streven naar lotsverbetering, verlangen meer waardering, betere betaling voor hun dien sten, wensen met rust gelaten te worden in de uitoefening van hun werk enz. Alles is zeer goed -» maar het geheel hunner stre ving is niet scherp omlijnd. De één ziet het zus, de ander zo. Zij voelen zich bedreigd door overheidsbemoeiing, coöperaties enz." Maar zij vergaten de gemeen schap duidelijk te maken wat zij verlangen en wat zij voor de gemeenschap betekenen. Dat zij hiervan te weinig zijn doordrongen, blijkt overduide lijk uit de wijze waarop zij in dividueel en in verenigingsver band optreden en hun verlan gens uiten. Zijn economische taak ver richt de middenstand in be scheidenheid en vele midden standers doen de eigen econo mische taak zo goed mogelijk, maar als groep zijn zij ondui delijk afgebakend en laten zij zich onvoldoende gelden. T A e hier gemaakte opmer- kingen komen ons niet on juist voor. De middenstanders hoe ac tief overigens ook we spreken toch van de n ij v e r e mid denstand schieten, wat be treft het optreden naar buiten, tekort. Zij hebben zo hun plaatselijke organisaties, die zeker niet ge heel zonder betekenis zijn, maar voor de middenstandsbonden, die bjj de regering en de volks vertegenwoordiging kunnen op treden en. de algemene midden- standsbelangen kunnen beharti gen, is weinig belangstelling. I A it geldt jammer genoeg ook 1 van de Christelijke midden standers. Er is een Christelijke Middenstandsbond, die steeds voor de belangen van de middenstand op de bres staat, maar het aantal leden is veel te klein. De plaatselijke verenigingen tellen veel te wei nig leden. Oók in Zeeland. Wat dit betreft, kan er nog veel gedaan worden. Indien ooit, dan is het than, nu de Overheid zich steeds meer op sociaal en economisch gebied gaat bewegen „de tijd' om gesterkt door de kracht van het gemeenschappelijk beleden beginsel, de organisatie te ver sterken en door onderlinge sa menbinding de middenstandsbe- angen te dienen. Drs G. de Groot, vertegenwoor diger van de Centrale Stichting Landbouwemigratie, maakte een studiereis van 3 maanden in Aus tralië, teneinde zich een beeld te vormen van de agrarische omstan digheden in dat land, zulks met 't oog op de emigratie van Neder landse boeren en landarbeiders. Drs de Groot deelde mee, dat na de ondertekening van een over eenkomst tussen de Australische regering en de Nederlandse stich ting voor landverhuizing ten aan zien van de toelating van Neder landse emigranten, er reeds 300 krachten uit het landbouwbedrijf in Australië zijn aangekomen en dat er nog meer onderweg zijn. De meeste nieuw aangekome- nen hebben zich gevestigd in de staat Victoria aan de Zuid-Oost punt van het vasteland. Dit is een gebied met een gematigd klimaat en het is ook het belangrijkste zuivelgebied in Australië. „Victo ria en Tasmanië, verder in het Zuiden bieden mogelijkheden, welke meer gelijk zijn aan die, waarmee de Nederlanders ver trouwd zijn. Het minimumloon, dat voor de werkkrachten in de landbouw in het algemeen is vastgesteld be draagt 6.18,6 pond, terwijl de af trek voor verblijf en levensonder houd op 1.5 pond gesteld kan worden". VIERDE VERSLAG VAN DE E.C.A. OVER 1948. In liet vierde verslag van de E.C.A. aan het Amerikaanse con gres over liet jaar 1948 tot 2 April 1949 wordt allereerst de na druk gelegd op de grote vorderingen, die door de deelnemende lan den zjjn gemaakt, doch tevens wordt de aandaelit gevestigd op de noodzakelijkheid voor West-Europa zijn uitvoer In 1952 en 1953 met minstens °P te voeren, want het tekort van de betalingsbalans waarvan het grootste gedeelte de dollarzone betreft bedroeg In 1948 5 milliard 600 millioen dollar. Het verslag stelt vast, dat het succes der inspanning van de deelnemende naties zal afhan gen van hun vermogen de wereldconcurrentio te doorstaan, even als van de daling hunner kostprijzen, de uitbreiding hunner ver kopen, het herstel van de omwisselbaarhcid hunner valuta's en de uitbreiding van een multi-laterale handel. Eerste bijeenkomst Westduits federaal parlement op 7 September. Beide huizen van het nieuwe Westduitse federale parlement zullen voor de eerste maal op Woensdag zeven September te Bonn, de voorlopige hoofdstad, bijeenkomen. De elf Westduitse ministers- presidenten, besloten gisteren te Koblenz, dat de Bundesrat (fede rale raad), bestaande uit 43 af gevaardigden van de regeringen der staten, 's morgens en de Bun destag (federaal parlement) be staande uit 402 leden, 's middags bijeen zal komen. De premiers bevalen aan, dat de federale assemblee van 804 af gevaardigden, welke de president van de federale republiek zal kie zen, op twaalf September bijeen zal komen. Bij de president van de Bundestag, die voorzitter is van de federale assemblee, berust de definitieve beslissing. De federale assemblee bestaat uit 402 leden van de Bundestag en een gelijk aantal afgevaardigden van de staatsparlementen. INFLATIEGEVAAR GEWEKEN. In het verslag van de E.C.A. wordt er eveneens op gewezen, dat de inflatiein geheel West- Europa voorlopig tot staan is ge komen en dat de prijzen en de betalingsmiddelen over het alge meen stabiel zijn gebleven of een lichte daling vertonen. Daarente gen, zo luidt het in het verslag, hebben de beperkte hulpbronnen, in verband met de valutamogelijk heden, de invoer tot ongeveer 90 procent van het vooroorlogse vo lume beperkt. De vermindering van de uitvoer van West-Europa naar het Amerikaanse halfrond gedurende het eerste kwartaal 1949 wijst er op dat wat het ruil verkeer betreft, er verschillende problemen zijn ontstaan. De alge mene verbetering van de handels balansen en de ontvangst van gel den voortkomende uit de diensten van het toerisme, hebben de deel nemende naties in slaat gesteld het totale tekort op hun betalings balans 1947-1948 met 22 procent te verminderen. Dientengevolge hebben de Marshall-landen de be haalde winsten kunnen aanwen den voor de betaling van bijna */a van hun invoer in 1918 terwijl zij in 1947 slechts nauwelijks de helft hunner kosten konden dekken. ACTIEPLAN 1949-1950. In het verslag van de E.C.A. wordt er voorts melding van ge maakt dat de Europese economi sche samenwerking voor 1949-50 een actieplan heeft uitgewerkt ge- baséerd op acht grote beginselen strekkende tot de financiële en monetaire stabilisatie, de verho ging van de uitvoer, de ordening van de investeringsplannen en het herstel van het evenwicht in de inter-Europese handel. Het verslag merkt nog op dat vorderingen zijn gemaakt, wat de ontwikkeling van de economische en de tolunies aangaat, dat plan nen zijn opgesteld voor gezamen lijke investeringen, o.m. voor de electriciteit, dat eveneens vooruit gang valt waar te nemen inzake de opruiming der hinderpalen voor het toerisme en dat over het algemeen de deelnemende naties een beter gebruik van hun werk krachten hebben gemaakt. Men wijst er eveneens op dat 98 pro cent der credieten van het eerste jaar van het plan-Marshall, zegge iets meer dan 5 milliard dollar, is toegewezen vöor de aankoop van noodzakelijke goederen, dat Vs van deze credieten voor lenin- Ondanks de protesten van fa brikanten en handelaars heeft de Britse regering gisteren gevolg gegeven aan haar voornemen en een verlaging gelast van de prij zen van de meeste soorten kle ding, schoeisel en huishoudelijke textielgoederen met 5 pet. Dit was de eerste concessie, die de regering heeft gedaan aan de door de Britse vakbeweging ge voerde actie voor krachtiger maatregelen om een stijging van de kosten van levensonderhoud te beletten. De prijsverlagingen zul len op 26 September a.s. van kracht worden. De winstmarge detaillisten zal door deze maat regel met 2!4 pet. worden ver minderd, terwijl de andere helft van de prijsverlagingen door de fabrikanten en de groothandela ren zal worden gedragen. De prijsverlagingen zullen uit sluitend gelden voor de z.g. utility- goederen, die 80 pet. uitmaken var» de totale afzet van wollen goede ren en 94 pet. van die van schoei sel. Tegelijkertijd heeft de Britse re gering de prijscontrole opgeheven voor een groot aantal goederen, die niet tot de utility-categorie behoren. gen is bestemd en het overige als giften of in de vorm ener voor waardelijke hulp is verleend. Vol gens het verslag heeft */o van de aankopen betrekking op brand stoffen, grondstoffen, halfafge- werkte producten, machines of voertuigen, terwijl het overblijven de gedeelte bijna uitsluitend voor de aankoop van levensmiddelen wordt besteed. In het eerste kwartaal van 1949 bedroeg het percentage der in de Verenigde Staten gedane aankopen 18. Naar Reuter nog meldt, wordt in het verslag van de E.C.A. ge zegd, dat het uiteindelijke streven van het programma naar een „ge zond economisch leven, onafhan kelijk van bijznodere hulp van buitenaf", een moeilijk, doch be reikbaar doel blijft. Geen bijeenkomst van Benelux-ministers. Naar aanleiding van de berich ten van Belgische zijde over een te verwachten bijeenkomst van Beneluxministers in Den Haag heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat tijdens het recente bezoek van de Belgische minister van Zeeland aan minister Stikker, ook het vraagstuk van de Bene lux is besproken, waarbij o.a. ver der overleg ter bevordering van de voorunie ter sprake kwam. Overleg op ministerieel niveau is in verband met de Ronde Tafel Conferentie alsmede in verband met de afwezigheid van enkele ministers thans practisch niet uit voerbaar. Wel zal zo spoedig mo gelijk op hoogambtelijk niveau het overleg inzake deze aangelegen heid worden voortgezet. De „Groote Beer" is gistermor gen met 1200 repatriërende mili tairen in Amsterdam aangekomen. Minister Schokking verwelkomde de soldaten, waaronder zich het laatste O.V.W. bataljon bevindt. De Britse regering heeft giste ren opdracht gegeven alle uitga ven van de staat te verminderen. Men vernam, dat gestreefd wordt naar een omlaag brengen der uit gaven met minstens vijf procent. Het Britse ministerie van finan ciën zou aan alle regeringsinstan ties een waarschuwing hebben ge stuurd met de opdracht de ge schatte uitgaven voor het op één April 1950 aanvangende begro tingsjaar terug te brengen. In de ze waarschuwing wordt tevens de nadruk gelegd op het belang van de komende besprekingen te Was hington over de dollar-crisis. In officiële kringen te Londen wordt verklaard, dat de opdracht van het ministerie van financiën aan de Britse regeringsinstanties niet ter kennis is gebracht van de Amerikaanse autoriteiten Rouwdienst te Cestas. Premier Queuille en minister van defensie Paul Ramadier heb ben gisteren in het dorpje Cestas bij Bordeaux de laatste eer bewe zen aan 25 boeren en soldaten, die bij de strijd tegen de bosbranden zijn omgekomen. De 25 kisten werden door het dorp naar de plaats gedragen, waar in de open lucht een mis werd opgedragen. Voor ongeveer 50 andere slacht offers werden elders rouwdiensten gehouden. De omgekomen soldaten hebben posthuum de militaire medaille gekregen en de burgers de gouden medaille voor moed en trouw. Betekent ontslag voor aantal ambtenaren. De bezuinigingsmaatregelen zul len het ontslag van een aantal ambtenaren met zich brengen. Men verwacht, dat op een begro ting tot een bedrag van 3 milliard pond sterling een bedrag van 150 millioen pond sterling zal kunnen worden bezuinigd. Onmiddellijk na het bekend worden van de stap van het mi nisterie van financiën deden gis singen de ronde omtrent de vraag, of in de begroting van het volgend jaar de vermindering der uitgaven wellicht gepaard zal gaan met een vermindering der inkomsten, als gevolg van belastingverlaging. Zeepost voor Oost en West. Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De datum van de uiterlijke terpost bezorging staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys (29 Aug.); Suriname: m.s. „Ht- cuba" (31 Aug.); Curacao: s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.). Prof. dr M. J. H. Smeets verlaat financiën. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 October 1949 aan prof. dr M.J.H. Smeets, directeur van 's Rijks belastingen en domeinen met de persoonlijke titel van van raad-advfseur, thans waarnemend secretaris-generaal van het minis terie van financiën, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Emotioneel besluit van zittingsperiode Goese raad. Do raadsleden die thans de Goese raad hebben verlaten zullen do laatste zitting van deze periode niet licht vergeten, want liet is waarschijnlijk de meest bewogeno geweest. De oorzaak van al deze emotie was de bespreking over het on derzoek naar het economisch en financieel beheer van het Gasthuis te Goes. Ruim twee en half uur heeft men hierover gediscus- seerd om aan het eind nog even wijs te zjjn als aan het begin. Van de zijde van de burgerij be stond voor deze zitting enige be langstelling. De eerste 17 verzoe ken en voorstellen gingen vlot on der de hamer door. Het voorstel tot wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur maakte echter de tongen los. De heer J. S. Visscher (Arb.) be treurde het, dat B. en W. niet met een voorstel waren gekomen tot instelling van een bureau voor so ciale zaken en dat het rapport van de heer Lijnzaad slechts ten dele was gevolgd. Hij becritiseerde het, dat B. en W. groter invloed krij gen. De heer Vingerling (A.R.) stelde de vraag waarom B. en W. het voorstel van de heer Lijnzaad hadden gewijzigd en waarom de secretaris-penningmeester niet langer door de raad wordt be noemd. De heer Bouwman (Arb.) vond, dat het Rapport Lijnzaad in. aan zienlijke mate verschilde van het gewijzigde reglement, wat de heer de Roo niet met hem eens was. Nadat de voorzitter en wethou der de Roo de bezwaren hadden weerlegd ging men tenslotte over tot artikeisgewijze behandeling. Wethouder A. Buüs die tijdens de ze behandeling aan het woord kwam, beval het rapport, hoewel het hem niet direct bevredigde toch aan en vroeg het te zien als overgangsmaatregel, wat de heer Zuidema (A.R.) niet als zodanig kon aanvoelen. Na enige debat kwam tenslotte de heer Bouwman met een voor stel om dwingend voor te schrij ven dat de wethouder van sociale zaken lid moet zijn van afd. II. Dit voorstel werd na stemming verworpen. Vóór alleen de P. v. d. A.-fractie. Tenslotte werd het reglement na een kleine correctie goedge keurd. het beheer van het gasthuis. De eerste die hierover het woord voerde, was de heer R. Zuidema .R.). Met bijzondere belangstel ling had h(j het rapport waar des tijds de raad naar had gevraagd, tegemoet gezien. Na lezing kon hij zich best voorstellen, dat het gasthuisbe- stuur zich, door de wijze waarop de rapporteur, de heer Sanders, zich van zijn taak had gekweten min of meer geprikkeld voelde. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de heer Sanders opzettelijk had nagelaten aandacht te schen ken aan wat door het bestuur is gedaan. Hij is min of meer als re chercheur opgetreden in. plaats van een objectief onderzoek in te stellen over de vermoedelijke fou ten en overleg te plegen en mid delen aan te wijzen om tot een betere exploitatie te komen. Hij noemde het ergerlijk dat de rap porteur van de gegevens die hij verzameld haSJ gebruikt heeft ge maakt om het gasthuisbestuur te genover de prijsbeheersing in een ongunstig daglicht te stellen en zo de belangen van het gasthuis èn de gemeente heeft geschaad. Hoewel de heer S. blijkens zijn rapport contact heeft gehad met de diverse leidende figuren van het personeel zou het volgens de heer Zuidema beter geweest zijn ais de rapporteur contact had ge zocht met de geneesheer-direc teur. Het feit echter dat het gasthuis- bestuur geprikkeld is mocht ech ter volgens spr. geen reden zijn het rapport Sanders niet met de nodige objectiviteit te bestuderen en van de daarin gegeven wenken kennis te nemen. Na hulde gebracht te hebben aan het bestuur voor wat het tot stand heeft gebracht besprak hij verschillende punten van het rap port. Wat betreft het bezuinigen op de voeding stelde hij voor een in- schrijfsysteem voor de plaatselijke middenstand in te voeren. Aandacht zal moeten worden geschonken aan de controle bij de leveringen. Spr. wekte ook het personeel op zoveel mogelijk me dewerking te verlenen. Voor de restarii.cn voedsel zag ook hij gaarne een meer econo misch gebruik. De opmerking van de rapporteur over de werkwijze van de wasserij had spr. geërgerd, omdat hier de directeur van „De Zon" van handelingen wordt be schuldigd die niet bewezen zijn. Voorts zag spr. gaarne een voor deliger tarief voor het gebruik van gas, electriciteit en water. Wat betreft het gebruik van de operatiekamer laboratoriüm en polikliniek deed spr. de suggestie overleg te plegen met St. Joanna Tenslotte noemde de heer Zuide ma de oplossing van de heer San ders om de administrateur tot ad ministrateur-econoom te benoe men niet acceptabel. de heer roose, De heer Roose (K.V.P.) sloot zich bij de heer Zuidema tenvolle aan en vond ook dat een contact tussen het Gasthuis en St. Joanna de positie van eerstgenoemde ze ker kan verbeteren. De heer Bouwman betreurde dat B. en W. met dit rapport wa ren gekomen en wel om dat het alle objectiviteit mist. Hij noem de het zeer onjuist dat de rappor teur cijfermateriaal uit 1947 had gebruikt om een vergelijking op te stellen. Hij wenste dan ook te weten of B. en W. het rapport als een motie van afkeuring op het beleid van het bestuur beschou wen. „We konden niet anders", luidde het antwoord van burg. ten Kate. De raad heeft om een rapport ge vraagd en hier is het. Dat de heer Bouwman liever een wat meer. uitgebreide toelich ting had gezien van de zijde van B. en W. kon men niet begrijpen. ik stoel feuerstein verdedigt het beleid. Ir Stoel Feuerstein (V.V.D.) en voorzitter van het Gasthuisbe stuur, noemde de heer Sanders een Tijl Uilenspiegel, die maar even dacht ais gasthuis-econoom Goes in een handomdraai van 70.000 gulden verlies op de Gast huis-exploitatie te kunnen gene zen. Het was hem na lezing van het rapport en na diverse infor maties in Nederland gebleken dat de heer Sanders als zeer onbe trouwbaar bekend staat. Hij noem de het een ernstige fout van het college dat het verzuimde „de heer Sanders de deur te wijzen" en het rapport au serieux bleef beschou wen. Hij noemde de resultaten wei nig verheuend. Niet alleen is de openbare mening bedriegelijk voorgelicht als gevolg van een of ficiële publicatie van het rapport, zei hij, doch had ook het college het bestuur bloot gesteld aan een discriminatie door de openbare mening. Als voorbeeld van bedriegelijke rapportage noemde hij o.m. dat volgens de heer S., de Rudolf Steinerkliniek te Den Haag per voedingsdag 0.25 m" gas gebruikt. Dat men in deze kliniek echter ook op een kolenfornuis kookt en wel half om half met gas, ver meldde het rapport niet. De officiële openbaarmaking van dit rapport kon spreker dan ook slechts kwalificeren als een bêtise uit bestuursoogpunt en een grofheid tegenover de 6 besturs- leden van het Gasthuis. „Het beleid van Uw college in zake deze gehele geschiedenis is, vanaf het ogenblik dat U het leu genachtige rapport van Sanders in handen kreeg, scherp te veroor delen", zo besloot de heer Stoel Feuerstein. „Uw houding is onbehoorlijk", zei wethouder de Roo. „B. en W. hebben destijds het gasthuisbe stuur uitgenodigd om over het rapport te spreken en dat werd geweigerd. De heer Bouwman bleek het met de heer Stoel eens te zijn en tenslotte liep de dis cussie zo hoog dat het bijna op een motie van wantrouwen uitliep. De heer Goeman (C.H.) wilde zich niet direct over de houding van B. en W. uitspreken doch be treurde het dat ,-,the man in the street" zich reeds een niet al te beste mening over het gasthuis gaat vormen. Nadat de heer Zuidema er nog maals op gewezen had dat de raad per slot van rekehing om een rap port heeft gevraagd en ook de heer Roose pogingen had gedaan om de storm wat te luwen sprak de heer Visscher eveneens luide zijn afkeuring uit over de handel wijze van B. en W. De heer Roose was de laatste die zijn stem verhief met het ver zoek om tot resultaten te komen. Dit is niet geschied. Men was over het zeker pijnlijke onderwerp plotseling uitgesproken, zodat ten slotte de rondvraag volgde. Hierin vroeg de heer Bouwman hoe het komt, dat in Plan Oost nog een tiental woningen, die vol gens hem toch bewoond kunnen worden, leeg staan, wat onnodig renteverlies tengevolge heeft. Hij kreeg ten antwoord dat deze wo ningen nog niet geheel gereed zijn. Tenslotte dankte de voorzitter de raad voor hetgeen in de afge lopen zittingsperiode is verricht en sprak hij de scheidende raads leden toe. De heer Goeman sprak een kort dankwoord. In stralend zomerweer, temidden van stof en opvliegend grint hebben honderden toeschouwers gistermiddag genoten van een en thousiaste en spannende strijd tussen dertig AValcherse boeren het puikje van Walcheren op ringrijgebied die elkaar bekampten om de vier, voor deze jaarlijkse terugkerende ringrjjderij op het Molenwater te Middelburg beschikbaar gestelde bekers te winnen. Het was de 47-jarige P. Brasser te Kleverskerke, die reeds op zijn negentiende jaar een beker van de Koningin, destijds uit Haar banden, mocht ontvangen in definitief bezit, die dit keer met do wisselbeker, door H.K.H. beschikbaar gesteld, ging strijken. Het was een drukte van belang gistermiddag tussen twee en vier uur voor de bij de Schouwburg op het Molenwater uitgezette baan, waar werd gereden om de bekers. Achtmaal moesten de dertig beste ringrijders van die dag er wa ren in totaal 125 deelnemers op gekomen trachten de ring'aan de lans te krijgen en de heer Bras ser wist in deze 8 ronden niet min der dan zeven maal de ring te steken, voorwaar een pracht pres tatie! De buitenlanders, die in gro te getale van hun belangstelling voor dit festijn blijk gaven, keken hun ogen uit toen zijn collega's de heer Brasser tot driemaal toe hoog in de lucht wierpen om hem daar na onder gejuich weer in hun mid den op te vangen. Dat dit aardige moment op vele foto's werd vast gelegd is haast vanzelfsprekend. DE ANDERE BEKERS. Het zag er eerst naar uit, dat P. Peper uit Aagtekerke beslag op de door de heer Brasser ge wonnen beker zou leggen. Toen er zes ronden gereden waren, had hij kans gezien ook zes ringen te ste ken, hetgeen niemand presteerde. Eidoch, hij faalde in de beide laat ste ritten en daarmee was de kans practisch verkeken, want met hem waren er nog acht anderen, die na de achtste rit zes ringen hadden gestoken. Na een „ommekeer" rijden ble ven er drie gelukkigen over, die elk twee ringen hadden gestoken. Opnieuw werd een ommekeer ge reden en daarmee was de uitslag bekend. J. Vreeke te Domburg won de beker der gemeente Mid delburg, S. Brouwer te Domburg die van mr P. C. Adriaanse en W. Koole Jzn te Itoudekerke de beker van wijlen J. Francq. Om vier uur was de uitslag reeds bekend, maar toen moest nog gekampt worden om de vele prijzen en de pollepel moest nog worden .verreden. De heer J. de Klerk te Nw. en St. Joosland won tenslotte de pollepel met de doos sigaren. DE PRIJSUITREIKING. Voor de uitreiking der bekers en de prijzen beklom de voorzitter der ringrijderijcommissie mr P. C. Adriaanse een stoel om in den kor te toespraak de deelnemers te danken voor de sportieve geest, waarin de wedstrijden waren ge houden. Hij sprak de hoop uit, dat allen volgend jaar weer naar dit zo traditionele festijn zouden terugkomen. De Commissaris der Koningin, die evenals vorig jaar de beker van H.K.H, uitreikte begon met te zeggen, dat hjj in de loop van de middag de Schouwburg had op gebeld en daarbij gemerkt had, dat het op het Molenwater gezellig toeging, want zo sprak Jhr. de Casembroot, denkend aan zijn ge liefd Westkappel„Het was er een geroezemoes als In het bierkot van Westkappel". Spr. feliciteerde de heer Brasser en herinnerde er aan hoe deze destijds in het defi nitief bezit was gekomen van een eveneens door Prinses Wilhelmina geschonken beker. Na deze geluk wensen bracht de Commissaris e. ,i hoera uit op de winnaar. Brasser, gezeten op zijn vurig ros, dat hem mede de overwin ning had gebracht en dat blijkbaar De directeur-generaal van de wederopbouw en volkshuisvesting, dr ir van der Meer, deelde giste ren in Apeldoorn mede, dat dit jaar een nieuwbouw van 40.000 woningen wordt verwacht. Dit betekent dat men het vooroorlog se bouwpeil weer heeft bereikt. Er is een combinatie gevormd van Nederlandse limonadefabri kanten, die samen een z.g. „ten cola" drank gaan fabriceren. Zij hopen hiermee de hele Neder landse markt te veroveren. Ter gelegenheid van de Ronde Tafel- Conferentie hield de Nederlandse regering gisteravond een receptie. Vele Nederlandse en Indonesische politici waren aanwezig. De IJselmeer vissers hadden tot nog toe een slecht seizoen. De snoek baars schijnt echter dit seizoen nog gedeeltelijk goed te zuilen maken, de vangsten zijn goed. In het Argentijnse parlement wa rn. de gemoederen gisteren tij dens een debat zo verhit dat een der leden aanstalten maakte om zijn revolver te trekken. De heren scholden elkaar voor „stomme ling" en „lafaard". „Allemaal leugens" mompelde ex-veldmaar schalk von Manstein toen de open bare aanklager hem gisteren zijn oorlogsmisdaden tengevolge waar van duizenden het leven lieten, verweet. Negentien van de 23 Finse havens waren gisteren nog gesloten als gevolg van de com munistische staking. 50.000 arbei ders zijn nog in staking, ongeveer een gelijk aantal heeft het werk hervat. De staking van het per soneel van de „Wagon lits" is thans geëindigd. van dit alles niets begreep, dankte Jhr. de Casembroot voor zijn woorden en voor de sympathie, die hij de Walcherse bevolking toedraagt. De woorden van deze eenvoudige landbouwer waren on gemerkt een welverdiende hulde aan Jhr. de Casembroot voor al les, wat de Commissaris als on vermoeide werker voor de provin cie Zeeland doet. Spr. bracht ver der dank aan Prinses Wilhelmina voor het beschikbaar stellen van de beker en hij besloot met een driewerf hoera voor Prinses Wil helmina, Kon. Juliana en voor de Commissaris, waarmee alle om standers gaarne instemden. HET LAATSTE SLOKJE. De burgemeester van Middel burg reikte de beker van de ge meente uit en zei, zeer van de wedstrijd te hebben genoten. De winnaar, de heer Vreeke ant woordde met de verzekering, dat als het „een beetje kan", men vol gend jaar weer van hem zou ho ren. Mr P. C. Adriaanse zei, zijn eigen beker uitreikend, dat de winnaar, S. Brouwer, de beste rij der van de dag was geweest. Brou wer, die hiervan onder de indruk kwam, dankte de commissie voor al het werk en bood mr Adriaan se een laatste slokje aan uit een fles, die hij uit een van zijn zak ken haalde. Ook de beker van Jac. Francq werd door mr Adri aanse uitgereikt, die daarbij wees op het feit, dat deze beker reeds zestien jaar van hand tot hand gaat, omdat niemand er ooit defi-. nitief beslag op heeft kunnen leg gen. Een laatste vrolijke noot in dit geanimeerde slot in de buiten lucht vormde de huldiging van de heer P. J. Maljaars te Veere, die da,ar hij Woensdag 60 jaar was ■geworden, wellicht de oudste deel nemer was. De jarige mocht een kistje sigaren in ontvangst nemen. De namen van de andere prijs winnaars hopen wij in ons blad van morgen op te nemen. 30 ton dynamiet exploseerde op de Schelde. Naar vernomen wordt, had de lichter „Marguerite-Marie", die eergisteren te Liefkenshoek nabij Antwerpen in de lucht is gevlogen, 30 ton dynamiet aan boord. De luchtdruk van de ontploffing was zo groot, dat men niets van de slachtoffers heeft kunnen te rugvinden. Verscheidene koeien, dia op het ogenblik van de explo sie langs de Schelde liepen te gra zen, werden gewond en moesten worden afgemaakt. De heer J. Jakobsen Lzn geridderd. Naar wij vernemen is de schei dende gemeentesecretaris van Grijpskerke en Meliskerke, de heer J. Jakobsen Lzn, benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr A. F. C. de Ca sembroot heeft gisteravond ten huize van de heer Jakobsen te Grijpskerke de onderscheiding persoonlijk uitgereikt. Hierbij wa ren o.m. aanwezig de heren A. J, Huys, jan en H. U. Bouwman, r.sp. burgemeester van Melisker ke en Grijpskerke met hun wet houders en de nieuwe gemeente secretarissen van deze beide ge meenten. Brandweer te Kapelle werd gealarmeerd. Gisteravond werd de brandweer te Kapelle gealarmeerd voor een brand in de z.g. Kleine Hoek tus sen Schore en Biezelinge. Geluk kig bleek echter dat de brand nog al meeviel en dat de brandspuit geen dienst behoefde te doen. Men had n.l. een hoop stroafvai, dat was overgebleven van het dorsen, aangestoken. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Treiler in de gracht te Zierikzee. Woensdagavond reed een chauf feur van de R.T.M. met een treiler op de Grachtweg, toen plotseling 2 daar lopende kinderen de weg overstaken. Daar tijdig remmen niet meer mogelijk was, stond de chauffeur voor de keus: of in de gracht te rijden of de kinderen te overrijden, wat vrijwel zeker do den zou hebben geëist. Hij koos daarom het eerste, met het gevolg dat de kinderen wer den gered doch de treiler in de gracht terechtkwam. Men had een hele nacht werk om hem weer op het droge te brengen. Bij Kon. Besluit is op zijn ver zoek met ingang van 31 Augustus 1949 aan de Luitenant-generaal der Infanterie van het K.N.I.L. W. Schilling eervol en met behoud van recht op pensioen ontslag ver leend. de bilt zegt: Weersverwachting geldig tot vanavond: Vrij zonnig weer met 's middags enkele^ verspreid op tredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1