L Centrale Commissie der R. T. C. hield eerste vergadering Overeenstemming over ontwerp grondwet V. S. I. Waterleiding-Mij „Zuid-Beveland" zint steeds op nieuwe middelen Raad van Europa wil in Januari weer bijeenkomen HIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wie is verantwoordelijk Een vijftal commissies werd ingesteld MunitïesGhlp ontploft op de Schelde Definitief ontwerp komt gereed in Den Haag Een bezoek aan het waterwingebied Ossendrecht Plaatsvervangers toegelaten tot de commissies SNIPPER Nederlandse vloot uitgebreid met vrachtschip van 6300 ton. W. Feikema, Arts is AFWEZIG van 26 Aug. tot 7 September. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1839 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 25 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.41 u. onder 19.42 u.. Maan op 8.36 u. onder 20.41 u. Hoogwater op Vrijdag 26 Aug.: Vlissingen: 3.16 u. 2.39 m., 15.25 u. 2.37 m.; Terneuzen: 3.44 u. 2.54 m„ 15.59 u. 2.52 m; Wemeldinge 5.08 u. 2.02 m., 17.24 u. 1.90 m.; Zierikzee: 4.57 u. 1.76 m., 17.06 u. 1.69 m. ri e onderhandelingen betref- fende Indië, zijn thans in een beslissend stadium geko men. De Rondetafelconferentie is begonnen en beide partijen staan op het standpunt, dat deze con ferentie niet mag mislukken. Dit geldt zeer in het bijzonder voor Nederland. De republiek maakt zich wat dit betreft, niet al te grote zorgen. Zij heeft de laatste tijd zeer belangrijke voordelen behaald. De republikeinse regering is opnieuw officieel erkend en in macht en staat hersteld, waar door haar positie naar buiten belangrijk is versterkt. De republikeinse troepen zijn met Nederlands geld uitgerust en voorzien van Nederlandse wapens, waarvan reeds Neder landse soldaten het slachtoffer werden. Bovendien zijn van Neder landse zijde zoveel toezeggingen gedaan, dat men zeer goed be grijpt, dat de Nederlandse re gering in een slop zit. Er is geen weg terug. En dus moet, kost wat kost, gezocht worden naar een weg vooruit. Maar die weg kan alleen gevonden worden als de republiek tot medewerking bereid is. Vandaar, dat bij de komende onderhandelingen Nederland in een uiterst zwakke positie ver keert, en dat de republiek de troeven in handen heeft. een wonder, dat op dit be- slissende ogenblik de vraag naar de verantwoordelijkheid naar voren treedt en dat sommigen het daar moeilijk mee hebben. Dit geldt niet van de Partij van de Arbeid. Zij heeft van harte medege werkt om de positie van Ne derland te verzwakken en de Nederlandse belangen de be langen van de Indische volken tevens op de achtergrond te schuiven. Als straks de republikeinen eisen, dat de Kroon als hoofd van de te stichten Unie op z'n best een ornament zal zijn, maar ook niets anders en niets meer dan een ornament, dan is de P.v.d.A. tot toegeven bereid. Als de republiek eist dat Nieuw Guinea, tegen de zin der be volking aan de Indonesische Unie zal worden toegevoegd, dan is van die zijde geen tegen werking te duchten. Een weinig anders staat het bij de Kath. Volkspartij onder leiding van prof. Romme. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat men zich daar onbehaag'lijk begint te voelen. Vandaar een poging van prof. Romme in „De Volkskrant", om de verantwoordelijkheid voor wat thans staat te gebeuren, van zich af te schuiven. "P rof. Romme zegt, bereid te zijn verantwoordelijkheid te dragen voor het afwande len van de weg, die nu een maal is ingeslagen, Er is nu niets meer aan te doen. Maar hij wil niet verantwoor delijk zijn voor wat hieraan is voorafgegaan. Het zou, zo rede neert hij, geen zin gehad heb ben in Mei of Juni een kabi netscrisis te forceren, omdat toen de zaak in principe reeds beslist was. Daar zit wat in. Maar op de vraag, hoe het mogelijk was, dat toen dit be slissende stadium werd bereikt, is geen ander antwoord moge lijk, dan dat dit een gevolg is geweest van de houding van de K.V.P. en met name van prof. Romme, die het steeds weer wist klaar te spelen, dat voor de revolutie ruim baan werd gemaakt. Zo was het onder 't vorige Ka binet, zo was het bij de Kabi netsformatie in 1948, en zo was het ook bij alles wat daarna gebeurde. Prof. Romme zal deze ver antwoordelijkheid nooit van zich af kunnen schuiven. Een zéér zware verantwoor delijkheid. Gistermiddag van half drie tot ongeveer vjjf uur heeft de cen trale commissie van de R.T.C. haar eerste vergadering gehouden. Als eerste voorzitter werd met algemeen goedvinden minister van Maarseveen aangewezen. Het voorzitterschap zal per week wisselen. Na minister van Maarseveen Is Mohammed Hatta aangewezen en vervolgens Sultan Hamid n. De prijzen van taxi-ritten in de gemeente. De staatscourant bevat een prij- zenheschikingk voor het vervoer met huurauto's in 1949. De voor naamste bepalingen uit dez? be schikking zijn, dat voor locaal personenvervoer voor de eers.e 400 beladen afgelegde meters ten ho„gste f 1.mag worden gere kend, voor iedere 400 meters it,eer 10 cent extra. Des nachts van 1 tot 6 uur is een toeslag va ten hoogste 50 procent toe gestaan. Voor iedere veistreken of aangevangen wachtpenodc van 2 V minuut mag ten hoogste 10 cent werden berekend. Ook hier bij is s nachts tussen 1 en 6 uur eet 'oesiag van 50 procent toe gestaan. Voor bagage mag ten hoogste 20 cent per colli in reke ning worden gebracht. Voor interlocaal personenver voer huurauto's zijn de prijzenbe- palingen buiten werking gesteld. De samenstelling van de com missie is als volgt: de ministers van Maarseveen en Stikker en dr van Royen voor de Nederlandse delegatie, met als secretaris mr van der Valk. Dr Mohammed Hat ta, mr Roem en mr Pringgodigdo voor de Republikeinse delegatie, en Sultan Hamid II, Anak Agung en dr Suparmo voor de B.F.O. met als secretaris mr A. Vleer. De heren Critchley en Cochran vertegenwoordigen de Unci op de vergadering. COMMISSIES INGESTELD. Vervolgens werd aan de hand van artikel 13 van het R.V.O., waarin de werkzaamheden van de centrale commissie zijn aangege ven aan de orde gesteld de In stelling van de verschillende com missies. Conform art. 27 van het R.V.O. werden de volgende com missies ingesteld: 1. Commissie voor staatkundige en staatsrechtelijke aangelegen heden; 2. Commissie voor finan ciële en economische aangelegen heden; 3. Commissie voor mili taire aangelegenheden; 4. Com missie voor culturele aangelegen heden; 5. Commissie voor sociale aangelegenheden. Ten aanzien van de verdeling van werkzaamheden in deze com missies werd de volgende werkin deling opgesteld: In commissie 1 de voorlopige constitutie van de Verenigde Sta ten van Indonesië, het charter van de souvereiniteitsoverdracht, Ne derlands-Indonesische Unie, toe zicht op het nakomen der over eenkomsten, buitenlandse betrek kingen, zelfbeschikkingsrecht contracten met zelfbesturende landschappen, nationaliteit en burgerschap, uitwisseling van ho ge commissarissen, Nieuw Guinea. In commissie 2 financiële en economische betrekkingen. In commissie 3 militaire over eenkomsten en de terugtrekking der Nederlandse strijdkrachten. In commissie 4 culturele betrek kingen en in commissie 5 rechts positie van de burgerlijke ambte naren op het ogenblik der souve reiniteitsoverdracht in functie zijnde. De eerste bijeenkomst der ver schillende commissies werd be paald op Vrijdagmorgen 10 uur teneinde hen in de gelegenheid te stellen nog deze week een begin te maken met hun arbeid. Communisten uit Fins vakverbond gestoten. Het Finse verbond van vakver enigingen heeft gisteren vier door de communisten geleide vakver enigingen uitgestoten, die hun niet-officiële stakingen niet heb ben afgelast. Het bestuur van het vakver bond, bestaande uit zeven sociaal democraten en vjjf communisten, heeft de betrokken vakverenigin gen een ultimatum gesteld. Men verwacht dat de vier vakvereni gingen transportarbeiders, bouwvakarbeiders, bosbouwarbei- ders en houtvlotters een eigen communistische vakbond zullen stichten. Gisteren is wederom een aantal stakers aan het werk gegaan. In vele delen van het land is de toe stand weer normaal. Man sloeg zijn stiefvader met ijzeren staaf. Woensdagnacht heeft een 39-ja rige man zijn stiefvader zeer ern stig verwond met 'n ijzeren staaf. De mannen hadden een twist ge had, waarbij de jongste zich zeer opwond. Hij is toen naar de slaap kamer gegaan, greep een ijzeren staaf en gaf daarmede z'n stiefva der enkele klappen, die hoofdwon den veroorzaakten. De man is ge arresteerd en het slachtoffer werd naar het gasthuis overgebracht. E.V.C. protesteert tegen terechtstelling van Indonesische communisten. De landelijke raad van de E.V.C. heeft In een bijeenkomst te Am sterdam onderstaande motie aan genomen waarin zij met diepe verontwaardiging en afschuw ken nis neemt van de moord op Sja- rifoeddin, „de grote en standvas tige organisator van het verzet tegen het Japanse fascisme en één van de meest geliefde leiders van het Indonesische volk. Dit is bevestigd door Moh. Hatta, die rechtstreeks verant woordelijk moet worden gesteld voor deze schandelijke daad". De landelijke raad protesteert ten scherpste tegen deze en an dere terreurdaden en eist van de R.T.C. alle maatregelen ,die kun nen bewerkstelligen dat, alle vak verenigingsleiders en andere poli tieke gevangenen worden vrijge laten en de vakverenigingsrechten en organisatie-vrijheden worden hersteld en gehandhaafd. Gistermiddag heeft zich tussen Lillo en Lievekenshoek op de Schelde een hevige ontploffing voorgedaan op een met springstof fen geladen schip. De ontploffing die op Zuid-Beveland, Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen goed kon worden gehoord, heeft in de omgeving van Lillo grote schade aangericht. Het ongeluk gebeurde even voor 16 uur op de Rijnaak „Marguerite- Marie", die gemeerd was tegen over het fort van Rijsel ter hoog te van Lievekenshoek. De spring stoffen moesten van de aak wor den overgeladen op het Congolese stoomschip „Capitaine Limbor". Vier personen kwamen om het le ven, n.l. de schipper, de scheeps jongen, een matroos en een kind. Omtrent de aard der ontplofte materialen is niets bekend. De Rondetafelconferentie is geopend. De Ridderzaal, die terug kan blikken op een groots verleden is thans sober maar indrukwekkend versierd met grote palmen en an dere planten. Veel ruimte, is er echter voor deze huiselijke ver siering niet overgelaten, want de grote ovale tafel neemt heel wat ruimte in beslag. Het bouwwerk van latten en schragen is omge toverd tot een groots geheel, be kleed met de bekende groene stof, die menige tafel de idee van een vergadertafel moet geven. Op de tafel staan de naambordjes van de ruim 150 gedelegeerden en van de delegaties waartoe zij behoren. Er achter staan de stoelen van de adviseurs en die schijnen er velen te zijn. Noordatlantisch Pact van kracht geworden. Met het deponeren der ratifi catieoorkonde door Frankrijk, De nemarken, Italië en Portugal, is gisteren het Noordatlantische Pact van kracht geworden. Het pact bindt de 12 ondertekenaars tot het verlenen van bijstand voor het geval een der pactlanden aan gevallen wordt. Prins Bernhard, die zal deelne men aan het internationale con cours hippique te Knokke, is daar in gezelschap van zijn moeder, met zijn particulier vliegtuig aan gekomen. Naar een republikeinse vertegenwoordiger op de R.T.C. gisteren verklaarde is over de algemene beginselen betreffende de voorlopige grondwet van de Republik Indonesia Serikat reeds tijdens de inter- Indonesischo conferentie overeenstemming bereikt. De uitwerking hiervan is toen aan een gemengde commissie uit B.F.O. en Repu bliek opgedragen. Zowel van de zijde van de B.F.O. als van de kant der Republikeinse delegatie deelde men mede, dat geen bij zondere moeilijkheden worden verwacht bij de nadere uitwerking, ofschoon men mogelijk op ondergeschikte punten van elkaar zal afwijken. De commissie is echter nog niet met haar ontwerp gereed. Hieruit leidt men af, dat de Inter-Indo- nesische conferentie, in Djogja be gonnen en in Batavia voortgezet, gedurende de R.T.C. in Den Haag zal worden voltooid. De woordvoerder verklaarde nog, dat de republikeinse delega tie de redelijkheid inziet van het Nederlandse verlangen het defini tieve ontwerp der voorlopige grondwet ter beoordeling voorge legd te krijgen, opdat Nederland wete aan welke staatsinrichting de souvereiniteit zal worden over gedragen. Dit in verband met het veertiende hoofdstuk van de Ne derlandse grondwet, dat over „waarborgen voor deugdelijk be stuur" spreekt. Het ligt dus in de bedoeling van de Indonesische delegaties om reeds tijdens de conferentie te ko men tot een definitieve tekst van de voorlopige grondwet, opdat men onmiddellijk na de conferen tie in Batavia zal kunnen begin nen met de organisatie en inrich ting van de regering, die de sou vereiniteit zal ontvangen en met de aanwijzing van een president volgens de in deze grondwet aan te geven procedure. De voorlopige volksvertegen woordiging in Batavia zal, naar deze woordvoerder verder mede deelde, genomen worden uit de delegaties van de B.F.O. en de Republiek, eventueel aangevuld met leden van het voorlopige Re publikeinse parlement, het zg. Ko- mite Nasional Indonesia Pusat (Knip). Nieuwe bijeenkomst der Beneluxministers. Twee Belgische bladen brachten gisteren het bericht dat het waar schijnlijk geacht wordt, dat vol gende week de Benelux-ministers opnieuw bijeen zullen komen. Dit zou besloten zijn naar aanleiding van het onderhoud van Paul van Zeeland met minister Stikker. We hebben gisteren het kleinste pompstation in Nederland ge zien. Het staat, of liever het ligt, aan de rijksweg bjj Kruiningen (lie van het dorp naar het station leidt. In het gras verscholen ligt daar een gemenied ijzeren deksel. De ingang van het pomp station dat is gehuisvest ineen nog niet eens zo grote regen bak. Dat kleine station echter is een bewijs van de vindingrijkheid die de Waterleiding Mij Zuld-Beveland N.V. bezit om Zuid-Beve land en Walcheren van drinkwater te voorzien. Want het lijkt zo gemakkelijk nietwaar U draait aan Uw kraan en U hebt water. Van het waterwingebied Ossendrecht naar Uw kraan is het echter een lange weg. Deze winter wordt begonnen met aanleg van een nieuw buizennet. Met een snelle auto is het maar een snapje naar dat, men zou haast zeggen, vacantieoord te Os sendrecht, waar dennen een prach tige natuurlijke omlijsting van de moderne installaties van de wa terleiding maatschappij vormen. Voor we er heenreden, heeft de directeur, Ir Stoel Feuerstein, ons in zijn kantoor aan de Stations straat te Goes wat cijfers ge noemd. In 1937 was de productie van „Ossendrecht" rond de 700.000 m1 water per jaar. Toen echter in 1938 ook Walcheren meer water ging consumeren moest het pomp station op zijn maximum gaan draaien en produceerde het onge? veer een millioen. Er hing een grafische voorstel ling in het kantoor. In grillige lijnen stond daar op aangetekend dat thans de productie gestegen is tot bij de 2 millieon! Walcheren gebruikt hiervan 450.000 mJ. Maar Walcheren kan nog meer water gebruiken. Daarom zal nog deze winter een aanvang worden gemaakt met het leggen van een dubbel buizennet tussen Brabant en Rilland. De lengte bedraagt V/2 km. Door snede 500 m.m. Zo'n buizennet kost een flinke duit, maar Walcheren heeft water nodig, ook voor de weide-water voorziening, waar trouwens de landbouwers in de Yersekse Moer ook al menig jaartje op wachten. Tussen Krabbendijke en Krui ningen ligt reeds een dubbel bui zenstelsel evenals tussen de over weg Kapelle-Biezelinge en de Moolweg te Schore. Door steeds het net te verbe teren hoopt men eens aan de eisen van de, wat men noemt, „voort schrijdende waterbeschaving" te kunnen voldoen, zodat Walcheren eenmaal ook 2 millioen ms zal kunnen af nemen. Maar dat duurt nog wel 15 jaar. NAAR OSSENDRECHT. Met Ir Stoel zijn we naar Os sendrecht gereden. Op weg daar heen toonde hq ons dat het niet alleen op de buizen aankomt. In een even kleine ruimte, een soort onderzeeër op het land, staat bjj de watertoren te Kloetinge een zuiginstallatie. Deze zuigt het wa ter dat uit Ossendrecht komt op en de toren in. Hiermede bereikt men dat in de watertoren, die als expansie-vat dienst doet, de druk constant op 40 m. blijft. De druk in Ossendrecht heeft een hoogte gelijk aan 90 m. Mocht nu in Os sendrecht de druk wegvallen, dan verzekert de toren te Goes, die óok voor Walcheren van groot be lang is, steeds een watervoorzie ning, ook in Rilland. Dat geldt ook voor dat vestzakpompstation daar bij Kruiningen. Dit dient na melijk om Yerseke van voldoende druk te voorzien wat daar, in ver band met de industrieën, mossel- kokerijen en dergelijke, wel ge wenst is. Het pompstation in Ossendrecht heeft iets weg van een landgoed. Witte gebouwen, alles fris geschil derd en 100 h.a. land en bos er omheen. Ir Stoel toonde het als een trotse grootgrondbezitter. En met recht. We hebben de tiental len meters diepe putten gezien. Keurige met tegels afgezette mijn- kokers met op de bodem een zacht zoemende pomp, die 30 m' per uur produceert. De diepte van de putten vari eerde van 8 tot 14 m. Nauwkeurig schetsen hoe precies het water gewonnen wordt zou ons te ver in technische details voeren. Het zij de lezer genoeg te we ten dat onder die rustig werkende centrifugaalpompjes een buis zit die tot 70 m. de grond in gaat om daar een waterlaag aan te boren die van prima kwaliteit is. Ja, die kwaliteit! De huisvrouw heeft liefst maar „zacht water", dat is fijn voor de was. De water leiding Mij ziet liever hard water door haar buizen stromen, want zacht water vreet meer op de bui zen in. Het gaat er dus om om zó ver te boren dat én huisvrouw èn waterleiding Mij beiden tevre den zijn. En dat is tot heden ge lukt. VERNUFTIGE INSTAL LATIES. Na de pompinstallaties men heeft er zes nieuwe en negen oude staan komt het water in een verzamelpunt waar de koolzuur gassen er uit „gezogen" worden door een heel vernuftige installa tie, die vol-automatisch werkt. Hiermede is de „fabricage van het water" nog niet afgelopen. In een andere installatie wordt het water „versproeid" om in de open lucht zuurstof op te nemen en van de zgn. ijzervlokken ijzeroxyde verlost te worden. Via een modern zandfilterinstallatie en een „rein- waterkelder" komt het water in het grote pompstation waar het met dreunend geweld zijn reis naar Uw kraan aanvangt. In dat pompstation, domein van een met recht trotse hoofd machinist, de heer van Gijn, staan imposante machinerieën opgesteld. Twee dieselmotoren, die echter thans geen dienst doen omdat men hier gebruik maakt van electri- sche drijfkracht. Tn geval van nood kan men ze echter direct inscha kelen. Zo ziet men, dat aan het tappen van een glaasje water nog heel wat vast zit. Denk er eens aan lezer, want, momenteel geldt, dat Walcheren aan zoet water te kort komt, wat het aan zout water te veel heeft gehad. De Waterleiding Mij Zuid-Beveland zint echter steeds op nieuwe middelen. Bre dere buizen heeft men nodig. Zo lang die er nog niet zijn is zuinig heid, vooral in de zomer, zeker ge boden. Sterke Zweedse reserves ten aanzien van het directe streven naar een Europese federatie en aanvallen op het pond sterling waren de hoogtepunten van de economische beschouwingen die de Assemblee gisteren hield. Zij heeft dit debat thans ten einde ge bracht en In voorstellen, die ter overweging van de economische commissie zijn gegeven, komt de vrjj algemene wens der Assem blee tot uiting te streven naar een Europese tolunie, lage invoer rechten, omwisselbaarheld van de valuta's en opheffing van de invoerquota. Voorts is er een aanzienlijke meerderheid in de Assemblee, die de ministers wil verzoeken in Ja nuari aanstaande opnieuw een zit ting van de Assemblee bijeen te roepen, teneinde het resultaat van een meer uitvoerig economisch onderzoek, waarin deskundigen van de O.E.E.C. zouden kunnen worden betrokken, te vernemen. Er was overigens ook in de de batten van gisteren weer een scherpe tegenstelling waar te ne men tussen hen, die zweren bij een planmatige economie voor Europa en hen, die de vrije loop der economie voorstaan. Slechts de Belgische woordvoerder Motz sprak de mening uit, dat een Europese samenwerking kon wor den gebaseerd op een concrete ap preciatie van resultaten, die in di verse landen door verschillende economische methoden werden bereikt. De economische commissie kan thans gaan beraadslagen over een groot aantal suggesties door de Assemblee gedaan, waarbij er vele wijzen in de richting van het in stellen van een permanente econo mische commissie, die contacten met de O.E.E.C. opneemt. Scherp werd een dispuut tussen Labour en de rest der vergadering toen men zich aan het einde van de middag opnieuw begaf in de hangende procedure-kwestie van de rechten van de plaatsvervan gers in de commissies. Onder de leden, die opkwamen voor grotere De nieuwe bonnenlijst. Voor het tijdvak van 28 Augus tus t.m. 10 September 1949 zijn aangewezen de volgende bonnen van de Voedingsmiddelenkaart 909 281 Vlees (A, B, Dl: 100 gram vlees. 282 Vlees (A, B): 300 gr. vlees. 283 Vlees (D): 100 gram vlees. 284 Algemeen (A, B, D): 250 gr. rijst. 286 Algemeen (A, B)200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 294 Algemeen (D)100 gram kaas cf 125 gram korstloze kaas. Van de bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 910 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) zijn geldig de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus wor den gebruikt. Reeds fl 1.000.voor „Irma". Konden wij gisteren berichten, dat de f 10.000.voor „Irma" was bereikt, vandaag reeds kunnen wij mededelen, dat de f 11.000.is gepasseerd. Koudekerke kwam goed uit de bus. Gemiddeld werd daar f 0.25 per inwoner gegeven, zodat er in totaal f 630.in deze gemeente werd ingezameld. Dom burg zond een derde gift, groot f 189.waarmee zij haar aandeel op f909.bracht. Zou men deze week hier fiog, evenals in Oost- kapelle deze week de f 1000.nog volmaken? Ook Oud-Zeeuwen doen mee aan de inzameling. Zo zond b.v. de heer Pouwer, grens- kantoor Mander (Ov.) f 10.met de toezegging onder zijn vrienden een inzameling te zullen houden. De dames Verhage te Den Haag en afkomstig in Middelburg zon den f2.50. Verder kwam aan gif ten van particulieren binnen f 350, waaronder een gift van f 100.en een van f 50.Alle gevers te noemen zou ons hier te ver voe ren. Rest nog te vermelden, dat in de gemeenten Arnemuiden, Grijpskerke, Zoutelande en Bigge- kerke nog acties gaande zijn waarvan wij binnenkort eveneens de opbrengst hopen te vermelden. Op 16 September a.s. zal de nationale Aan- en Verkoopvereni ging voor de landbouw „Centraal Beheer" G.A. te Rotterdam haar 50-jarig bestaan vieren. De Prinsesjes Beatrix en Irene brach ten gisteren met enkele vriendin netjes een bezoek aan het natio nale park „De Hoge Veluwe". De politie te Tilburg heeft weer een smokkelcomplot opgerold, 10 personen werden hierbij gearres teerd. Dit complot heeft 90 ton kunstmest frauduleus uitgevoerd. In Juli werd door de tuchtrech ters voor de voedselvoorziening in totaal voor f 97.110.aan boeten opgelegd. Er bestaat grote ani mo voor de door de regering be schikbaar gestelde beurzen voor universitaire opleiding voor leraar bij het M.O. Reeds 1500j>gegadig- den meldden zich. Vandaag be gint in Moskou het congres van de „Partijgangers van de Vrede". Onder de Engelse gedelegeerden bevindt zich o.a. Dr Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury. De bosbranden in de Amerikaanse staten Idahom, Californië, Montana en Zuid-Da- kota breiden zich nog steeds uit. Men schat dat ongeveer 2000 ha bos en 4000 ha grasland zijn ver brand. rechten der plaatsvervangers wa ren de Nederlanders Serrarens en Burger (plaatsvervanger van Jhr. mr M. van der Goes van Naters). Na een urenlange twist besloot de Assemblee tot een oplossing, die de plaatsvervangers tot de com missie toelaat en daarmee de klei ne delegaties over grote perso- neelsmoeilijkheden heen helpt. Wielerwedstrijden te Vlissingen. Gisteravond werd in het Bella- mypark te Vlissingen een wieler wedstrijd gehouden tussen leden van de plaatselijke wielerclub „Scheldemond" en renners uit Scarborough. Het parcours, dat een lengte had van 25 km., be stand uit een 100-tal ronden. De talrijke toeschouwers die zich rij en dik hadden opgesteld waren getuige van een mooie Vlissingse overwinning. Ofschoon de Engel sen taaie tegenstanders bleken te zijn, zagen zij toch geen kans om de eerste plaatsen te bezetten. Als eerste kwam over de eind streep de Vlissinger L. Damen, gevolgd door zijn stadgenoten C. Oosthoek, M. van 't Westende en C. Jansen. De 5e plaats werd bezet door A. Wilman uit Scarborough, no. 6 was zijn landgenoot D. Link, no. 7 de Vlissinger Th. Bogaart, no. 8 de Engelsman B. Ashton. On danks het feit dat deze als acht ste werd geklasseerd bleek hij een goed renner te zijn. Het grootste deel van de verreden premies, n.l. 11 in getal sleepte hij in de wacht. Als 9de kwam binnen de Vlissin ger W. Huizen. Het m.s. „Hoogkerk" overgedragen. Met enige feestelijkheid is gis termorgen het 6300 bruto register ton metende m.s. „Hoogkerk", dat de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam gebouwd heeft, voor de N.V. Ver enigde Nederlandse Scheepvaart Mij te 's-Gravenhage, overgedra gen. Dit moderne 146 meter lange vrachtschip, dat practisch geheel gelast is, twee geheel doorlopende dekken heeft en door waterdichte schotten is verdeeld in vijf rui men, twee dieptanks en machine kamer, zal Zaterdag uit Amster dam via Hamburg en Antwerpen naar Kaapstad vertrekken.. Het vrachtschip heeft een acco- modatie voor twaalf passagiers. In Frankrijk: na het vuur, het water. Dinsdagnamiddag begon het in de streek van Parijs zachtjes te regenen en gedurende de gehele nacht en ook Woensdagochtend bleef de regen vallen. Over geheel Frankrijk is een radicale veran dering in de temperatuur inge treden. Veilingsbericht Goes. Veiling van Woensdag 24 Augustus 1949. Fruit: Zigeunerin 523; James Grieve 823; Manks Codlin 5 18; Early Victoria 514.60; Cod lin Keswick 514.60; Clapps Fa vorite 3.5019.70; Jutten 439; Br. d'Amanlis 414; Washington- pruimen 920; Belle de Louvain 824; Witte Wijnpruimen 617; Mons Hative 632; Reine Victo ria 729; Jefferson 1030; Czar- pruimen 619; Dubb. Boere witte 720; Deitrich Uhlhorn 16; Reine Claude' d'Althan 1121; Heren- pruimen 1018; Reine Claude Verte 2830; Bramen 3247; Druiven 90100. Groenten; Dubb. Princessebo- nen 2041; Stokprincessebonen 4254; Rentegevers 4149; Sax- sabonen 3940; S.toksnijbonen 20 61; Pronkbonen 27; Spekbonen 2029; Augurken 5490; Rode kool 99.50; Groene, kool 1218; Uien 23; Tomaten 1642; Pos telein 2425; Kroten 5; Andijvie 1526; Aardappelen 6.508; idem Drielingen 4; alles per 100 kg. Kroten 1—4.50; Wortelen 10 —11; alles per 100 bos. Kropsla 15—20; Bloemkool I 39—49; idem II 20—26; idem III 6—17; Kom kommers I 1016; idem II 713; idem III 6—9; alles per 100 stuks. Nagekomen Advertentie MIDDELBURG DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Veranderlijke bewol king en ook in het Zuiden van het land weer wat zonneschijn. Over wegend droog weer. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog ma tige Noord Oostelijke wind. Ove rigens weinig wind. Iets hogere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1