Dr Drees opende de Rondetafelconferentie L „Elke daadwerkelijke strijd moet worden gestaakt" Uniforme verlaging invoerrechten De moeilijkheden met de mossel- export naar België. NIEUWS Industrialisatie. Nationale rouwdag in Frankrijk Generale synode der Gereformeerde kerken Luchtdoel-demonstratie te Vlissingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op zoek naar goud. Onmiddellijke overweging gevraagd. Nieuwe Joegoslavische nota aan de Sowjet-Unie SNIPPER Uitgave ..iting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. liantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1838 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 24 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.39 u. onder 19.44 u., Maan op 7.06 u. onder 20.28u. Hoogwater op Donderdag 25 Aug. Vlissingen: 2.33 u. 2.29 m., 14.41 u. 2.28 m.; Terneuzen: 3.01 u. 2.46 m., 15.15 u. 2.43 m.; Wemeldingei 4.24 u. 1.93 m„ 16.40 u. 1.81 m.j Zierikzee 4.14 u. 1.66 m., 16.24 u. 1.55 m. I ndustrialisatie, liet modewoord A van deze tijd. Het recept voor verbetering van de economische toestand, voor wegneming of voorkoming van maatschappelijke kwalen. Nu is het inderdaad mogelijk, dat door uitbreiding van onze in dustrie een en ander valt te be reiken. Toch past hier voorzichtigheid. Want er is één ding dat we niet moeten vergeten, nl., dat ook in andere landen in dezelfde richting wordt gewerkt en van hetzelfde middel alle heil wordt verwacht. En zó bestaat het gevaar, dat we wel zouden krijgen een sterke uitbreiding van de industrie, maar dat we niet in staat zijn onze in dustriële producten te plaatsen. In verband hiermede verdient de aandacht wat een der mede werkers van „Het Vrije Volk" uit Engeland schreef. Deze medewerker, de heer Sluijser was naar Engeland ge gaan om zich een bteld te vormen van de problemen waarvoor de Engelse regering zich gesteld ziet. Men verheugt zich daar in het bezit van een Labourregering, bij uitstek socialistisch en democra tisch. Maar ondanks dat gaat 't in Engeland niet naar wens. Er is veel ontevredenheid. Dat is natuurlijk niet de schuld van de Labour-regering. Eén van de oorzaken is, volgens de heer Sluijser, dat het kapitalis tische stelsel nog altijd teveel doorwerkt, met het gevolg dat de Industrie eenzijdig is bevorderd en dat Engeland nu in meerdere op zichten afhankelijk is van het buitenland, o.a. van Nederland. Bij een beter geleide economie zou dat voorkomen zijn en had de Nederlandse tuinbouw producten kunnen uitschakelen. Prettig voor ons land! A /Taar ook het socialisme maakt 4'-I fouten. „Het beeld van een socialistisch Engeland, zoals Labour dat voor ogen staat, steunt op de volgen de zullen: Welfare State-politiek van zich uitbreidende welvaart, internationalisatie van de soci ale politiek, streven naar bo- ven-nationale samenwerking op economisch gebied, geleide eco nomie ook in internationaal op zicht, een binnenlands politiek beleid met een sterke nadruk op de belangen der „kleine kiezers" en onderwijl modernisering en daardoor kostenverlaging van het t eigen economisch apparaat door nationalisatie en vernieuwing". „Het zou, aldus de heer Sluijser, allemaal sluiten als een bus...... als Amerika en Japan en Duits land geen roet in 't eten gooiden. Amerika, dat op de dollars zit, Duitsland en Japan, die. de onder- kruipers-landen van de wereld zijn." Het zou alles sluiten als een bus, als Dit geldt ook voor allerlei theo rieën omtrent uitbreiding van de Industrie in ons land. Een dergelijke uitbreiding, stel dat de in ons land gevoerde finan ciële politiek dat niet onmogelijk maakte kan goede uitzichten bieden. Alleenzie boven. Leerzaam is in dit verband, wat de vorige week omtrent de Klin- ker-Isoliet te 's-Gravenhage werd gemeld. Deze N.V. heeft haar pro- ductie voorlopig moeten stopzet ten, doordat de Nederlandse rege ring aan Duitsland de invoer van grote hoeveelheden bims (een po reus licht natuursteenproduct) heeft toegestaan. Voorzichtigheid is dus geboden. Nuchterheid blijft eis. Vooral wanneer het steeds meer gaat, in de richting van een sterk geleide economie waarbij het ge vaar bestaat van een algemene leiding naar de afgrond. De Franse regering heeft de dag van vandaag tot nationale rouw dag uitgeroepen. Vermakelijkhe den in het gehele land zullen ge sloten zijn en op de officiële ge bouwen zal de vlag halfstok wap peren. Naar thans wordt verno men zijn reeds honderden stoffe lijke resten herkend en liggen meer dan 80 lichamen ter identi ficatie in de school en het stad huis van Cestas bij Bordeaux, waar 200 huizen verbrandden. In een hoek van het plein zijn blank houten doodskisten opgestapeld. Toen de burgemeester, Giraudeau, die in de strijd met de vlammen het leven verloor en wien post- huum het legioen van eer is ver leend, gistermiddag begraven werd, was de plaats nog voor drie kwart ddor vuur omringd. Ondanks de regen zijn o.a. bij Cazalis nieuwe branden uitgebro ken. Volgens een financieel blad heeft de wijnoogst een verlies van meer dan 20 procent geleden. Atlantisch Pact wordt vandaag van kracht. Het Atlantisch Pact wordt van daag van kracht. President Tru man zal een proclamatie uitvaar digen, waarbij het pact van kracht wordt, wanneer vertegenwoordi gers van de Franse regering het ratificatie-document van hun land komen deponeren. Frankrijk is de laatste onder tekenaar, die de officiële ratifica tie van het pact deponeert. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage, binnen welker muren in de loop der eeuwen reeds zoveel historie werd gemaakt, werd gister middag begonnen aan een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der volkeren van Nederland en Indonesië. Daar had gistermiddag n.I. na maandenlange voorbereidingen de opening plaats van de Ronde Tafelconferentie, die beslissend zai zjjn voor de verhouding in de toekomst tussen Nederland en Indonesië. De openingsrede werd uitgesproken door Dr W. Drees, terwijl verder spraken de voorzit ters der delegaties, Moh. Iiatta, Sultan Ilamid II, minister van Maarseveen en de heer Chritchl ey, de voorzitter van de week van de Unci. In de Ridderzaal was een grote ovale tafel opgesteld. Aan de lange zijde, tegenover de troonhemel, nam de voorzitter dr W. Drees, geflankeerd door de secr.-gen., dr Prinsen plaats. Aan zijn rechterzijde hadden de leden van de republikeinse delegatie en vervolgens de leden van de B.F.O. plaats genomen. Ter linkerzijde namen de leden van de commissie van negen en de overige leden van de Neder landse delegatie' plaats. Verder waren talrijke genodig den aanwezig, w.o. de ministers, de leden van de Raad van State, en vele andere hoge autoriteiten. REDE DR DREES. Hoe de conferentie zich ook zal ontwikkelen, aldus begon dr Drees zijn redevoering, vast staat, dat zij van ingrijpende historische be tekenis zal zijn voor de volkeren van Indonesië en Nederland. Na te hebben verwezen naar de overeenkomsten van Lingadjati en de Renville, de preliminaire con ferentie te Batavia en de bespre kingen te Malino, schetste hij in het kort de taak der conferentie: een reële inhoud te geven aan 't reeds geconstrueerde kader van het overleg ter conferentie. De beslissing door aan de Verenigde S -.ten van Indonesië de souverei- niteit over te dragen berustte vol gens dr Drees niet op een impuls van sentiment of een zich onwil lig neerleggen bij een overmacht van omstandigheden, doch op een langzaam gerijpt inzicht dat op deze manier de belangen van Ne derland. en Indonesië en „een ze genrijk samengaan van deze lan den" het best konden worden be vorderd. De eigen souvereiniteit van In donesië eist thans spoedige ver wezenlijking, zeide minister Drees voorts. „Wanneer dan ook, na een suce cesvolle afloop van de R.T.C. aan Nederland de taak toevalt haar souvereiniteit aan een nieuwe de mocratische Indonesische recht staat over te dragen, dan bete kent dat een daad, die gedragen wordt door een belangrijke meer derheid van ons volk". Dr Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voedsel geeft aan een gegrond wantrouwen. „Ik mag in dit verband niet nalaten met grote ernst te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door propaganda wordt gestaakt". GESCHIEDENIS ZAL OORDEEL VELDEN „De geschiedenis zal uiteinde lijk oordeel vellen over deze con ferentie. Ik hoop van ganser harte Radio-oorlog van Kominform tegen Tito. De Kominform, die vorig jaar het regiem van Tito in Joego-Sla- vië veroordeelde, is een radio-oor log tegen de Joegoslavische lei ders begonnen. Tussen de uitzen dingen van Radio-Belgrado door wordt critiek op Tito geleverd. „Tito heeft u tot de verschop pelingen gemaakt", zegt b.v. een „spookstem" tussen de uitzendin gen door, of „Tito heeft u in el lende gestort" of „Tito heeft de toorn van de machtige Sowjet- Unie en van al uw buurstaten te gen u opgewekt". Radio-Boedapest, de krachtigste zender in Centraal-Europa, is een nieuwe serie uitzendingen in de Joegoslavische talen begonnen. Radio-Belgrado heeft eergister avond zijn zendtijd bijna een kwar tier verlaat om de interrupties door de „spookstem" te ontgaan. Volgens het blad van de Joego slavische communistische partij, Borba, noemt het station van de Kominform zich „de stem van de revolutionnaire Joegoslavische emigranten". TSJANG KAI-SJEK TE KANTON Tsjang Kai-Sjek is gisteren on verwachts te Kanton aangeko men. Op 't kantoor van de plaats vervangende president, generaal Li Tsoeng-Jen heeft hij bespre kingen gevoerd. Het wapenprogram van president Truman. De senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen en gewa pende diensten hebben in gemeen schappelijke zitting 239.010.000 dollar toegewezen voor het wapen- grogram voor Griekenland, Tur kije, Perzië, Korea en de Philippij- nen. De gezamenlijke commissie schortte tot later in de week de beslissing op hoeveel aan militaire steun gegeven zou worden aan de Europese landen van het Atlan tische Pact volgens het hulppro gram van president Truman. De democraat senator Tom Connally deelde mede, dat de commissie 211.370.000 dollar aan Griekenland en Turkije toekenden en 27.640.000 dollar aan Perzië, Korea en de Philippijnen. Overeenkomstige be dragen zijn eerder door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd, dat de door president Truman aan de Europese pactlanden toegewe zen som van 1.160.990.000 dollar halveerde. dat alle gedelegeerden de kracht zullen bezitten om de verleiding te weerstaan het grote doel in ge vaar te brengen ter wille van een tijdelijk succes en een momenteel applaus van een bepaalde groep van medestanders". Na tot de leden van UNCI een kort woord gesproken te hebben, besloot dr Drees zijn rede „onder het uitspreken van de wens, dat dtze conferentie moge strekken tot eer en zegen voor Indonesië en Nederland en het uitgangspunt moge blijken van een nieuwe ont wikkeling waarin op het verbre ken der oude verhoudingen een vrije en voor beide volkeren vruchtbare samenwerking moge volgen, verklaar ik thans de Ron detafel-Conferentie geopend": De andere redevoeringen vindt men op pagina 3. DR DREES VOORZITTER DER CONFERENTIE. Na de rede van de heer Critch- ley werd een korte pauze gehou den. Daarna werd de vergadering hervat en kwamen de overige pun ten van de agenda aan de orde. In de eerste plaats werd de agen da goedgekeurd. Voorts werd het ontwerp-regle- ment van orde zonder stemming aangenomen. Vervolgens werd door Hatta Gistermorgen is in de Valken- boschkerk te 's-Gravenhage de ge wone driejaarlijkse generale syno de van de Gereformeerde Kerken ,in Nederland aangevangen. Eergisteravond werd in de Westduinkerk de traditionele bid stond gehouden, die aan de synode voorafgaat. Voorganger was ds C. v. d. Woude van Leeuwarden, praeses van de vorige synode. Om half tien ving gistermorgen de synode aan. Ze werd geopend door dr J. Hoek als oudste pre dikant van de ke.rk van 's-Graven- hage-West. In zijn openingsrede herinnerde hij er aan, dat het 35 jaar j leden was dat een generale sy node in de residentie gehouden werd. Sindsdien is er plaatselijk veel geschied, spreker schetste de ont wikkeling van het Haagse kerke lijke leven. Dr Hoek accentueerde voorts de bijzondere betekenis der synode, niet het minst door de beslissingen waarvoor zij staat ten aanzien van de verhouding van de Geref. Kerken tot die onderhoudende ar tikel 31 K.O. en een mogelijke her eniging. Hij wekte de synode op deze ernstige zaak gelovig aan te vatten en zich niet gevangen te geven aan een fictieve spanning tussen waarheid en eenheid. Verder zie de synode, aldus spr., om het hoge belang van dit agen dapunt, de betekenis der andere gewichtige aangelegenheden, die aan de orde komen, niet voorbij, in verband waarmede o.a. de nieu we psalmberijming, de kwestie van de verhouding tot de wereldraad van kerken, het tuchtrecht der meerdere vergaderingen en de be noeming van een tweetal hoog leraren aan de theologische hoge school werden genoemd. voorgesteld om de Nederlandse minister-president, dr W. Drees, te benoemen tot voorzitter van de conferentie. Het was, aldus Hatta, overeenkomstig de gewoon te om het land dat als gastheer optreedt, met het voorzitterschap te bekleden. Sultan Hamid ver klaarde zich hiermee als voorzit ter van de B.F.O. accoord even als de leider van de Nederlandse delegatie, minister van Maarse veen, zodat dr Drees ais voorzit ter was gekozen. Daarna stelde minister van Maarseveen voor om de drie lei ders der delegaties als vice-voor- zitters te benoemen. Dit werd goedgekeurd. Ook de benoeming van een algemeen secretaris, in welke functie door de voorzitter dr Prinsen werd voorgesteld, le verde geen bezwaren op. CENTRALE COMMISSIE. De centrale commissie werd voorts ais ingesteld verklaard, terwijl de voorzitter de delegaties verzocht om elk drie leden in de centrale commissie te benoemen en de namen zo spoedig mogelijk aan het algemeen secretariaat op te geven. De centrale commissie zal als volgt zijn samengesteld: van de Nederlandse delegatie: minister van Maarseveen, minister Stikker, dr van Royen en mr van der Valk als secretaris; van republikeinse zijde: Hatta, Roem en Pringgodig- do en van de zijde van de B.F.O. Sultan Hamid Suparmo Anak Agung en mr Vleer ais secretaris. Dr Drees dankte daarna nog de delegaties voor het in hem ge stelde vertrouwen. Hij sloot de vergadering met de wens, dat de commissies zo spoedig mogelijk met hun werk zouden klaarko men, opdat men binnen korte tijd een tweede plenaire zitting zal kunnen houden. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. KONINKLIJKE MARINE: Ge sneuveld 23 Juli Mar. 2e kl. C. R. VAN STRATEN, afkomstig uit Deventer. Verder worden op de verliezerslijst genoemd de namen van 4 soldaten van het K.N.I.L., allen afkomstig uit Indonesië. Flandriaboot bracht 10.000ste Belg naar Vlissingen. Gisteren arriveerde wederom de toeristenboot Flandria uit Ant werpen te Vlissingen met een groot aantal Belgen aan boord. Onder hen bevond zich ook de tienduizendste Belg die op deze wijze Vlissingen bezocht, de heer Markusse uit Antwerpen. Hij werd in de vismijn, waarbij de boot aanlegt, verwelkomd en door de secretaris van de V.V.V. de heer Ad. Metz, toegesproken. Deze overhandigde hem het boek ,,'t Verjaagde water". Namens het gemeentebesctuur sprak wethou der van Popering de heer Markuse en echtgenote toe en hij nodigde hen uit voor een thea. De heer de Jonge, ambtenaar van het bad- bedrijf bood beiden vrije toegang tot het badstrand en stoelenstrand aan. Tenslotte bood de heer Dop als vertegenwoordiger van de Ha ven het boekwerkje „Strijd om de Scheldemond" aan. Vanzelfsprekend was de heer Markusse aangenaam verrast door deze hartelijke verwelkoming. Zoals reeds eerder is gepubli ceerd, hopen ondernemende Zaan- kanters een poging te wagen een goudschat te bergen van het in 1917 door de Engelsen ter hoogte van Den Helder getorpedeerd Duits schip „Renate Leonhard". Met een wichelroedeloper aan boord is de H.D. 57 naar het wrak vertrokken. Thans kan de beslissing tege moet gezien worden op welke wij- ze men de bergingswerkzaamhe den denkt uit te voeren. Eindhovense politie zeer vindingrijk. Waar veel mensen bijeen zijn, gebeuren altijd dingen, die de aan wezigheid van de politie noodza kelijk maken. En niet alleen de aanwezigheid van politie-agenten, doch ook van het materiaal, dat de agenten in staat stelt, het pu bliek van dienst te zijn. Dit politie ideaal wordt eerstdaags in Eind hoven werkelijkheid. De politie mannen hebben een oude autobus herschapen in een rijdend bureau, dat van alle gemakken is voor zien. Mer, vindt er een „verhoor- zaui", een bureau voor de dienst doende commandant, een wasge legenheid enz. De wagen is ver der uitgerust met een mobilofoon installatie. en hij kan worden aan gesloten op de waterleiding, tele foon- en electriciteitsnet. Bij de landbouwtentoonstelling in Eind hoven komt deze rijdende politie post voor het eerst in functie. Boven: de commandant in zijn bureau, onder: de rijdende politie post. In de Europese assemblée werd gisteren tijdens het economisch debat, door de Nederlandse afge vaardigde de heer Van der Kieft gevraagd, de onmiddellijke over weging door de ministers van Bui tenlandse Zaken van een uniforme verlaging aan Invoerrechten in alle aangesloten landen. Dit als eerste stap naar de uit eindelijke verwijdering van han delsbelemmeringen. De volken, aldus de heer Van der Kieft, zullen kunnen begrij pen, dat de discussies over de po litieke structuur van Europa of over de mensenrechten niet on middellijk tot duidelijke en nauw keurige omschreven conclusies kunnen leiden-. Op economisch terrein, zo nauw verbonden met hun dagelijkse leven, zullen de volken evenwel enige leiding, enig concreet resultaat van onze besprekingen verwachten". De heer Van der Kieft, verwees naar de uitspraak van de E.C.A.- leider, Hoffman, dat Europa had gefaald in het opvoeren van zijn export naar de Ver. Staten. Hoff- mans advies, dat de handelsbe lemmeringen in Europa moesten worden verwijderd ,was volgens de heer Van der Kieft „zeer wijs en verstandig, in het bijzonder, zolang de kwestie of de handels belemmeringen der Verenigde Staten mogelijk een voldoende im port van Europese goederen ver hinderen niet in het geding wordt gebracht". Verwijzend naar de resultaten van Benelux zeide de heer Van der Kieft, dat de mogelijkheden van economische eenheid onder de naties en de verwijdering van handelsbelemmeringen geen wer kelijk effect kunnen hebben, ten zij men tot omwisseibaarheid van valuta's kan komen. De Benelux- ervaring wees evenwel uit, dat de ze omwisseibaarheid slechts kan worden bereikt, indien de verschil- Tot 20 jaar gevangenisstraf werd gisteren de 41-jarige J. H. de Leeuw uit Rotterdam veroor deeld. Als V-man verried hij talloze Joodse landgenoten aan wie hij voorgaf een weg te weten om naar België te ontkomen en die hij dan op een station liet ar resteren. Moeilijke situatie voor het Nederlandse bedrijfschap. Enige mosselexporteurs hebben bezwaren kenbaar gemaakt tegen het optreden van het aan- en ver koopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom. Toen twee jaar geleden de ex port van Nederlandse mosselen op België door Deense mosselen ge dumpt werd, heeft het kantoor volgens mededeling van welinge lichte zijde een debacle kunnen voorkomen door een contract te sluiten met een groep Belgische importeurs. Deze iaatsten ver enigden zich in de „Vermosin", een importorganisatie dus. Het aan- en verkoopkantoor heeft sindsdien krachtens afspraak uit sluitend uitvoervergunningen voor België gegeven indien aan „Ver- mosin"-importeurs werd verkocht. Terzake kundigen achten de be wering, dat er 1000 procent op zou worden verdiend, ietwat over dreven, omdat weliswaar de prijs in Brussel de dubbele van de aan Nederland betaalde prijs is, doch men rekening moet houden met kosten van transport en opslag, alsmede het risico van bederf. Om de hoge prijs van Neder landse mosselen in België te bre ken heeft de regering te Brussel tj^ns aan anderen, dan „Vermo- sin"-importeurs invoervergunnin gen afgegeven. Deze proberen op de Nederlandse markt te kopen, doch het Nederlandse aan- en ver koopkantoor geeft voor levering aan hen geen vergunningen af. Deze geweigerde Belgische kopers, aan wie krachtens afspraak met „Vermosin" niet geleverd mag worden, trachten thans op andere manieren aan Nederlandse mosse len te komen. De exporteurs op België mogen of willen aan hen niet verkopen en zo zijn zij bij andere exporteurs, die b.v. aan Frankrijk leveren (met vergun ning van het aan- en verkoopkan toor) terpcht gekomen. Deze ex porteurs willen buiten hun nor male terrein wei een extraatje verdienen, doch het kantoor geeft aan deze „outsiders op België" geen uitvoerlicentie. DEENSE CONCURRENTIE. Voor het Nederlandse bedrijf schap ligt de zaak nu zeer moei lijk. Indien men niet langer uit sluitend aan „Vermosin" levert, loopt men de kans, dat de be schermde exportprijs zal zakken. Men wenst voorts vast te houden aan het licentie-systeem voor Ne derlandse exporteurs. Nu de Bel gische regering echter aan 36 groothandelaren buiten „Vermo sin" invoervergunningen heeft verstrekt, waarmee deze niet op de Nederlandse markt terecht kunnen, dreigen deze groothande laren de Nederlandse invoer met Deense te gaan dumpen. Hoewel naar hun eigen zeggen de Deense kwaliteit slechter is, wordt daar door de situatie van het Neder landse product op de Belgische markt precair. Op het ogenblik wordt druk geconfereerd over de wijze waarop men uit deze ex- portknoop kan komen. Veilingsbericht Goes. Veiling van Dinsdag 23 Augus tus 1949. Appels: Zigeunerin 527; Ja mes Greene 627; Early Victoria 5—15.60; Manho Codün 5—17; Codlin Keswick 515.60; Perzik rode Zomerappels 514; Yellow Transparant 1021. Peren: CÏapps Favorite 4.50 25; Jutten 7.5025; Precose de Trevouse 3.5013; Noord Hoil. Suikerpeer 34.50. Pruimen: Washington 723; Belle de Louvain 625; Witte Wijnpruimen 817; Mons Ha'.ive 830; Rene Victoria 630; Jef ferson 631; Gzaspruimen 723; Dubb. Bocre witte 622; Dietrich Utlhorn 1119; Gele Herenpruim 716; Tonneboer 11; Reine Clau de Veste 31; Reine Claude d'Alt- han 1224; Enk. Boere witte 12 —14. Diversen: Blauwe Druiven 56 94; Bramen 3240; Tomaten 23 46; Dubb. Princessebonen 23 46; alles per 100 kg. Meloenen 32 65; Perziken 1523; Kas Bonne Louisse 'd Aur 715; alles per 100 stuks. len tussen twee belastingsystemen niet te groot zijn. Het Joegoslavisch persbureau Tanjoeg deelt mede, dat Joego slavië aan de Sowjet-Unie een nota heeft gezonden, waarin wordt gezegd, dat Joego-Siavië bereid Is aan de Sowjet-Unie alle Sowjet- russische burgers uit te leveren, die door de Joegoslavische rege ring worden vastgehouden. Dit zou worden gedaan om een oplossing te vinden voor de ge schillen tussen beide landen. De Sowjet-burgers zouden „op zo kort mogelijke termijn" worden uitgeleverd, aldus de nota, die een antwoord is op de Sowjetrussische nota van achttien Augustus. Joego-Slavië verklaarde zich ook bereid onmiddellijk aan de Sowjet-burgers, die permanent in het land wonen, alle faciliteiten te verschaffen om het land onver wijld te kunnen verlaten, indien zij er om zouden vragen. Onze verwondering, aldus de nota, is groot door het feit, dat de Sowjet-regering terzelfdertijd het stilzwijgen bewaart over de repatriëring van Joegoslavische kinderen, die in de Sowjet-Unie zijn en wier terugkeer herhaalde malen door de Joegoslavische re gering is gevraagd. 'In de nota spreekt de Joego slavische regering verder haar verwondering er over uit, dat het stilzwijgen wordt bewaard over de Joegoslavische burgers in de Sow jet-Unie, aan wie geen uitreisvisa werden verstrekt, ondanks alle verzoeken, „hoewei zij de wetten van de Sowjet-Unie niet hebben overtreden en vrijheid van bewe ging genieten". Gisteravond is een oud-Amster dams pakhuis aan de Oude Schans afgebrand. In het pand was een dropfabriek gevestigd, die juist gisteren met een groot feest offi cieel was geopend. Minister Mansholt heeft gisteren de grote landbouwtentoonstelling te Eind hoven geopend. Deze tentoonstel ling staat in het teken van de Benelux. Naast Nederlandse in zendingen zijn er ook Belgische en Luxemburgse stands. Met de „Waterman", die op 11 Augustus uit Tandjong Priok is vertrokken keren terug het 1ste, 2de en 3de eskadron van de Huzaren van Bo- reel, evenals de 4de genie veld- compagnie. Deze onderdelen zijn reeds sinds 1946 in Indonesië. De 2 militairen, die op 27 Juli j.l. in een hospitaal te Aden opgeno men werden, lijdende aan pokken, zijn met de „Johan van Oidenbar- nevelt" naar Nederland vertrok ken. Donderdag zal de „Grote Beer" met repatriërende militai ren in Amsterdam aankomen. In Juii werd naar schatting voor f 5.775.080.door brand vernield. In Juli 1948 voor f4.065.805.—. Hans Kaart is gisteren met zijn gezelschap in Batavia aangeko men. Ds Martin Niemöller, de bekende Duitse predikant, is naar Australië vertrokken om daar le zingen te gaan houden. 21 per sonen kwamen om het leven, toen een vliegboot van de Canadese Koninklijke Luchtmacht gisteren bij Winnipeg verongelukte. Gistermorgen is in Hamburg het proces begonnen tegen de vroe gere Duitse veldmaarschalk von Manstein. Hem worden 17 ver schillende soorten oorlogsmisda den ten laste gelegd. Tot opper bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa is benomd Gene raal Frank W. Wilburn. Een Chinees vrachtschip, dat 4000 ton munitie aan boord had is gisteren in de haven van Kaohsioeng (For mosa) in de lucht gevlogen. Burgemeester deed beroep op Inwoners. Nadat gisteren de Luchtdoel afdeling uit Kruiningen, waar Maandagavond een demonstratie werd gegeven, door Zuid-Beveland was getrokken, werd gisteravond te Vlissingen op het terrein Bone- dijkestraat-Hogeweg gedemon streerd. Er waren heel wat be langstellenden, waaronder ver scheidene militaire en burgerlijke autoriteiten, zoals'de B. en W. van Vlissingen, verschillende raads leden, de plaatselijke commissie van Steun Wettig Gezag, Overste Cripps van het Loodswezen, ma joor Potteboom, garnizoenscom mandant in Middelburg en meer dere hoofdofficieren. Na de de monstratie, die op dezelfde wijze als te Kruiningen verliep, wekte burgemeester Kolff de inwoners van Vlissingen op, zich van hun plicht bewust te worden. Wanneer de plannen doorgang vinden zal ook in Vlissingen een luchtdoelbatterij komen. Maar dan moeten ook voldoende mensen zich hiervoor opgeven. Een spe ciaal beroep deed de burgemees ter in dit verband op het perso neel van de Mij „De Schelde". Overste de Feijter en de heer de Kam, secretaris van de provin ciale commissie Steun Wettig Ge zag, spraken in soortgelijke geest. Iets later op de avond werd op het Beliamypark de militaire tap toe gehouden. Morgenavond wordt de demon stratie te Breskens gehouden, na dat overdag een rit door de Wal- ch-rse dorpen wordt gemaakt met het materieel. Waterpolowedstrijden te Souburg. Gisteravond zijn in het kanaal door Walcheren bij de zwemin richting te Souburg waterpolowed strijden gespeeld waaraan werd deelgenomen door ploegen uit Scarborough, Vlissingen, Souburg en Middelburg. De uilslagen luid den: Vlissingen-Middelburg 40; Scarborough-Souburg 11 (na strafworpen was de stand 66, zodat door loting moest worden uitgemaakt, wie de winnende en wie de verliezende ploeg was). De Engelsen hadden geluk en won nen de wedstrijd na loting. In de verliezersronde won Middelburg daarna van Souburg met 21, terwijl Vlissingen tegen Scarbo rough speelde. De Engelsen ver loren deze partij met 30, zodat Vlissingen winnaar werd van deze onderlinge wedstrijden, die werden georganiseerd in het kader van dê sportontmoeting Vlissingen-Scar- borough. Zowel de Vlissingse als de En gelse ploeg kreeg een medaille voor de prestaties. Voor de aanvang der wedstrij den sprak de spelleider de heer J. Bassenier de deedlnemende clubs toe*n heette hij de spelers welkom. Op het terrein aan de Bosweg te Vlissingen werd gisteravond een junioren voetbalwedstrijd ge houden, terwijl in de school Bou wen Ewoutstraat tafeltenniswed strijden plaats vonden. Maandagavond we Ic.x te Vlis- si-.gen athletiekwedstrijden ge houden. Tegen alle verwachtingen in werd deze ontmoeting tussen Vlissingen en Scarborough door de Vlissingers gewonnen. Op de mees te nummers toonden de Vlissingers zich sterker dan de Engelsen. D4 puntenverhouding was: Vlissingen 68 en Scarborough 43. Er was vrij veel belangstelling. Open brief N.J.V. aan dr Drees en Ministerraad. Het hoofdbestuur van het Nat. Jongeren Verbond heeft een open brief gericht aan de minister-pre sident en de leden der minister raad, hierin wordt o.m. gezegd, dat het in het belang der Indo nesische bevolking is, dat de troe pen in Indonesië blijven tot de veiligheid der ingezetenen verze kerd geacht kan worden. HERMAN MOERKERK OVERLEDEN. In het ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem overleed gister morgen, na een langdurige ern stige ziekte, de bekende tekenaar schilder Herman Moerkerk, in de leeftijd van 70 jaar Thans f 10.463.75 bijeen voor „Irma". Gisteren werd voor „Irma" bij eengebracht: Te Serooskerke f400 (voorlopi ge telling); St. Laurens (nageko men) f31.05. Verder kwamen gif ten binnen van de fa. A. R. de Muynek f 10; fa. A. M. Boone f 25; de heer G. H. Luyendijk f 25. Het totaal wordt hiermee gebracht op f 10.463.75. Ook kwamen weer enkele toe zeggingen voor kledingstukken binnen. De Slowaakse Calvinistische kerk heeft het door do regering ingediende wetsontwerp, waarbij kerkbestuur en financiën van alle godsdienstige gezindten onder staatsbeheer komen, goedgekeurd, aldus meldt het door de kerk uit gegeven maandblad. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot vanavond: Warm weer met ver ander! j bewolking en later op dc dag voornamelijk in het Zuiden van het land enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen,

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1