...voor gezin! Kolonel Jaoobi door Koningin Juliana onderscheiden. m ...diensten den lande bewezen. Gunstige perspectieven voer nientelers Nederlandse vlasindustrie verwacht concurrentiestrijd met België. Na de Sowjet-nota aan Tito. "f A N Badplaats Vlissingen moet aantrekke lijker worden. EDNA EARL Krachtige aardbeving in Noord-Canada. Vlasverbotiw kan uitgebreid worden, maar teveel is ook niet goed. Hulp aan „Draagt Elkanders melding van het ontslag van Dr Lasten" is volkszaak. W K - n pinsdag 23 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 OPERATIE „EDELWEISZ" LUXEMBOURG, Place de Ia Constitution, 20 Augustus '19. liet ls altijd goed om te zijn daar waar de democratie, als ver tolking van een levend begrip, tot uitdrukking wordt gebracht. Elk land lieeft van die plaatsen. Veelal in de residentie. In het Groot Hertogdom Luxemburg is het niet anders. Vanmorgen hebben we gestaan op de Place de la Constitution, het Plein van de Grond wet, in de stad Luxemburg. Opgesteld voor het Monument des Souvenirs, een door de Duit sers in October 1910 gedeeltelijk afgebroken gedenkteken ter her innering aan de in de eerste wereldoorlog gesneuvelde Luxemburg se soldaten, stond een groot aantal autoriteiten, vertegenwoordi gers van het Corps Diplomatique, Belgische, Luxemburgse en Ne derlandse militairen zowei als civiele Luxemburgse vertegenwoor digers. Aan de andere zijde in parade de Verbindingstroepen en Pioniers uit Nederland, onder bevel van de kapitein W. A. van Tiel, die hier Vertoeven voor het verkrijgen van do nodige terreinbekwaamheid, die zij in Indonesië straks zo zeer nodig zullen hebben. Binnen deze stijlvolle omlijsting laatste anderhalf jaar voor onze de Chef van onze Generale Staf, militairen is gedaan, zal durven generaal mr H. J. Kruis die aan beweren dat hier de geijkte for- ïijti Luxemburgse collega, de ko- mule „voor vele diensten den lan- lonel A. Jacobi, meedeelt hoe het de bewezen" niet op zijn plaats ónze Koningin behaagt heeft hem, zou zijn. kolonel Jacobi, te benoemen tot Immers dank zij de meer dan Commandeur in de Orde vanbuitengewone gastvrijheid van de Oranje-Nassau. Luxemburgse generale staf, onder Daarna, plechtigst moment vande bezielende leiding van de ko- alle plechtigheden, wordt de ban lonel Jacobi, is het mogelijk ge- geopend. Het trompetterscorpsweest dat telkens opnieuw con- yan de Huzaren van Boreel zet tingenten Nederlandse militaire iartit het Wilhelmus in en de ad- chauffeurs, in het 20 geschikte it. ant van de generaal leest voor bergachtige terrein van de Bel ui het Frans en het Nederlands, I gische en Luxemburgse Ardennen het Koninklijk Besluit, waarin de de nodige bekwaamheid opdoen. benoeming wordt bekrachtigd. De generaal omhangt kolonel Jacobi de versierselen, die gedra- gen worden met de zwaarden. ian wordt de ban gesloten. Majestueus en zinvol blijft het nog even in onze oren naklinken Een bekwaamheid die veie geval len van onherstelbare schade voorkomt. De troepen, die hier momen teel vertoeven zijn van het depót Verbindingstroepen uit Utrecht en van het depót Pioniers uit „at Koninklijk Besluit, dat ge- Vught. De volgende maand nog «proken wordt tegen het Monu- zullen zij de grote reis naar het ment met de opdracht van Maar- Tropenrijk aanvaarden. Ter be- gchalk Foch: Wij, Juliana, bij de scherming van de Indonesiërs en gratie Gods Koningin der Neder- de Nederlanders, landen, Prinses van Oranje-Nas-1 Hun verblijf hier, waardevolle |au, enz., enz., hebben goed ge- en practische toepassing van een Vonden en verstaanhartelijke Benelux-verbondenheid, Bij de gratie Gods. Op de Place hebben ze aangevangen in Namen, ie la Constitution. Tegenover hetwaar de Belgische genieschool is lonument, dat eert hen die vie- gevestigd en waar in het bijzonder :n voor de vrijheid. De vrijheid de pioniers hebben kunnen profi- an godsdienst zowel als de vrij- teren van de ervaring van hun leid van het vaderland. Die vie-Belgische strijdmakkers, a in de eerste wereldoorlog, zo- I Wel als later in de jaren van 1940 1 Vanavond, als uiting van Neder- iot 1945. En overal ter wereld. landse dank, speelde het Trompet- Zinvolle omlijsting van een zin- terscorps op één der pleinen hier. Volle decoratie. Beluisterd door vriendelijke Lu xemburgers en vele hier vertoe- VELE DIENSTEN. Niemand, die iets meer afweet van- wat hier in Luxemburg de vende vacantiegangers, Nederlan ders, Belgen, Fransen, Engelsen en ook Amerikanen. In een sfeer De uienmarkt biedt voor de 1 de het tot 1 December eer de nientelers momenteel heel wat grens openging en ook toen nog gunstiger perspectieven dan vorig I regende het protesten van de En- Jaar. Men hoort op het ogenblik gelse uientelers zelf, die hun grote prijzen noemen van 12 cent per voorraden niet hadden geruimd en Ag en vast staat dat er al vlot ook niet hebben kunnen ruimen, «aken zijn gedaan voor 10 cent, toen de Hollandse kwaliteit aan •lies op December levering. 1 de markt kwam. Dit zijn in elk geval lonende j Daardoor zijn nu in Engeland prijzen, al zal de opbrengst van zelf veel minder uien uitgezaaid het gewas, wat het aantal kg per en om die reden hoopt men, dat H.A. betreft ver beneden vorigEngeland reeds vveer op 15 No- jaar blijven. Voor Zeeland wordt vember zijn grenzen zal open stel de opbrengst geschat op hoog- len. In verband met de concurren- stens 25.000 kg per H.A. voortie uit Polen, Hongarije en Italië Flakkee op 30.000 kg per H.A. i is een verschil van veertien dagen Er zijn ondertussen al heel wat I vroeger of later van grote bete zaken gedaan, waarbij contraeten kenis. werden afgesloten tegen 6 tot 10 nt per kg. Vele uientelers ver lezen het zekere voor het onze- ;are en verkopen reeds nu geheel Behalve Engeland heeft ook Frankrijk nogal wat piantuien af genomen. Duitsland is voorlopig als im- öf gedeeltelijk omdat de schrik porteur nog niet aan bod. De prij- van vorig jaar er nog in zit. zen waartegen men in dit land Een prijs van 10 a 12 cent per zijn uien uit zijn Oostelijke en Zui- kg op December levering is onder-delijke buurlanden betrekt, liggen tussen voor de exporteurs nogalbeneden de Hollandse marktprijs speculatief, omdat men niet weet,en al is de Hollandse ui beter van Voortzetting groenten en fruitexport naar W.-Duitsland De groentenexport naar West- Duitsland is weliswaar Zaterdag morgen stopgezet als gevolg van de uitputting van het betalings contingent van 500.000 dollar voor de afgelopen week, doch gisteren werd de export hervat. Van de fruitaanvoer op de vei lingen zal dan 50 voor export naar West-Duitsland bestemd mogen worden. Op deze wijze zal een te snelle uitputting van het betalingscontingent van 500.000 dollar, dat voor de komende week voor de export van groenten en fruit beschikbaar is gesteld, voor komen moeten worden. Voor de week van 29 Augustus tot en met 3 September a.s. is een even groot betalingscontingent beschikbaar gesteld. Het verloop van de operatie „Edelweisz". van hartelijkheid en ongedwongen vermaak. Als het dan stil is geworden, In de Noord-Canadese haven plaats Prince Rupert (Brits Columbia) en nabijgelegen plaatsen, is Zondagavond een aardbeving gevoeld, die vijl minuten aanhield en de krach- de laatste trompetklanken zijn tigste was, die ooit In deze streek is waargenomen. Er werden drie afzonderlijke schokken waargenomen. Ook nog op een afstand van elf honderd kilometer van Prince Rupert is de aardbeving ge voeld tot in Edmonton en Al berta toe. Vele mensen vlogen in paniek de straat op en talrijke ruiten braken. verklonken en de laatste roffel ls verstorven, dan loop ik nog even terug naar dat plein van vanmor gen. La Place de la Constitution. Stil is het hier. Een stilte die niet verstoord, veeleer geaccentueerd wordt door het melancholieke fluiten van een locomotief in de verte. Gevallen voor de zaak van de vrijheid. Maréchal Foch. Vrijheid en Vrede. Bij de gratie Gods. In het jaarverslag van de Stichting voor de Nederlandse vlas teelt en vlasbewerking te Wageningen over het jaar 1948, wordt een idee gegeven van de gevolgen welke de totstandkoming van de Benelux voor de Nederlandse vlasindustrie zal hebben. Een van de gevolgen zal zijn, dat de Belgen in Nederland zoveel mogelijk stro- vlas zullen gaan aankopen, omdat Frankrijk zijn vlasindustrie be schermt, waardoor het voor onze Zuiderburen iveer moeilijk wordt uit dit land strovlas te importeren. De oppervlakte vlas hier te lande zal dus in de komende jaren sterk uitgebreid kunnen worden. Hierbij doet zich het gevaar voor, dat de boeren, aangelokt door valwaterzuivering e.d. wachten op een oplossing, alvorens de vlasfa brieken werkelijk efficiënt kun nen worden ingericht. De over gangstoestand van handwerk naar wat onze voornaamste afnemer kwaliteit, de Amerikaanse bezet- ----- s. - - - Engeland zal betalen. j tingsautoriteiten weigeren hier- prijzen, die in Belgie vaak voor veel kapitaalsinvestering v'ra gt goede prijzen, te veel vlas zullen industrieel bedrijf, waarin de vlas gaan verbouwen. industrie thans verkeert, dient zo De domeinen in de Wieringer- spoedig mogelijk beëindigd te meer achtte het dit jaar b.v. al worden. Daarvoor zijn onderzoe- nodig de boeren te verbieden op kingen nodig, waarbij er naar ge,- meer dan 15 van hun bouwland streefd dient te worden het on- vlas uit te zaaien. Het zal dus no- derzoek op dit gebied in beide dig zijn voorlichting te geven aan landen te coördineren en zo mo de boeren over de gevaren van gelijk gemeenschappelijk te finan- vlasmoeheid. Dit dringt temeer,eieren. waar er tot op heden geen cul- j Tot zover deze enkele gedach- tuurmaatregelen bekend zijn, be-ten over de gevolgen van de Bene- houdens het niet vaker vlas ver-lux op het terrein van de vlas- bouwen dan b.v. eens in de zeven industrie, die we aantroffen in 't jaar, om vlasmoeheid tegen te jaarverslag van de Stichting voor gaan. Verder zal nagegaan moe- de Nederlandse viasteelt en vlas ten worden in hoeverre de vlas- bewerking te Wageningen over teelt uitgebreid kan worden in 1948. gebieden, waarin de laatste tien-1 Betreffende het onderwijs wordt tallen jaren weinig of geen vlas daarin medegedeeld, dat getracht verbouwd werd. Hierbij is te den- zal worden het peil op te voeren ken aan Zuid-Limburg, de rivier- en dat de examencommissie lang- kleigronden en goede zandgron- zamerhand hogere eisen zal gaan den. Tenslotte zal ook bij het on- stellen. derzoek het probleem van de vlas- Wat betreft de mechanisatie moeheid aangepakt moeten wor- merkt het verslag op, dat de be den. ilangrijkste stap naar een verdere mechanisatie de overgang is van Voor de vlasindustrie ls de tot-|het natuurdrogen naar het kunst- standkoming van de Benelux niet matig drogen van het gerote vlas. onverdeeld gunstig. Men zal zowel Deze st brengt met zich me6) op de strovlasmarkt als op de (bl. be-L ylasbedrijf van een sei- vlaslintmarkt zonder bescherming zoen_ een continubedrijf kan wor- met de Belgen moeten concur- ^erL jn Be}gjg n0g geen enke- reren- I le en in Nederland nog maar één Een lichtpunt hierbij is, dat bedrijf een dergelijke vlasdroger men dan ook de mogelijkheid bezit, vindt zijn oorzaak in het heeft te profiteren van de hogere feit, dat een dergelijke overgang a: - :it lrn^H-nnlr.ïv.n/.r.+ nvivirt Mvoaof Vast staat dat op de Engelse voor deviezen beschikbaar te stel- markt, de piantuien, waarvan delen, Import met ingang van 15 Augus-1 tus weer werd stopgezet, een prijs van 10 cent per kg (voor de teler) nauwelijks konden opbrengen. En de Egyptische uien waren medio Augustus op de Engelse markt niet best van kwaliteit Zolang deze buurlanden dus kunnen blijven leveren zal er van export naar Duitsland wel geen sprake zijn, tenzij de marktprijs in Holland zozeer mocht ver slechteren, dat export naar Duits land weer lonend wordt. Daarop meer, de laatste partijen vooral schijnt wel weinig kans, maar waivn slecht. Wel was er een toch blijven uien altijd een specu- ovorvlocdige aanvoer van Spaanse 1 iatief artikel. Om een enigszins uien. juiste marktanalyse 'te'kunnen Toch is de export nog veel mee- j stellen moet men eerst beschik- evallen; zowel de teler als de ex-ken over de cijfers van eigen rteur kunnen hierover tevreden oogst en van die landen die als het vlaslint betaald worden. Bo- en voorts in de omstandigheid, dat vendien zal de Nederlandse vlas- de kwaliteit van het kunstmatig ser dan niet meer gebonden kun nen worden aan maximumprijzen,, en een gedeeltelijke levering aan Nederlandse spinnerijen. gedroogde vlas nog niet in alle opzichten gelijk is aan die van het te velde gedroogde. Het onderzoek naar het probleem van het kunst matig drogen is thans in volle gang. tijn. De vraag is nu maar, wanneer op de werelduienmarkt zijn aan gaat Engoh.nd weer uien betrek-te merken: Polen, Hongarije en Ven in hoe zal het dan zijn met Italië, an concurrentie. Vorig jaar duur- DRIE DINGEN NODIG. Deze te verwachten concurren tiestrijd maakt het nodig: de be-1 dryven zo modern mogelijk in te j richten op dit stuk bestaat er kwiamheTdh™nedl mogXkte mer gediende wijzigingsontwerp vergr^en via scholen en cursus- n de OnMsbegroting blijkt, ..«.I uA4. heeft de uitreiking aan de Neder- sen en tenslotte net onderzoe- i i i i..„j j landse schooljeugd van de rijm- Jubileum-rijmprent kostte vijftig duizend gulden. Naar uit het bij de Tweede Ka- onze voornaamste concurrenten £ngswerk zo spoedig mogelük uit p^rbij gelegenheid van het goü- 1 den regeringsjubileum van Konin- Verschillende problemen als het gin Wilhelmina de schatkist een kunstmatig drogen van geroot bedrag van 50 duizend gulden ge- vlas, het groenzwingelen, de af- kost. ei.<J!LLgT0N Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 111 Bijna dagelijks komt zij mij te gemoet om mij te begunstigen met de duidelijke tekenen van haar verering en zg toont mg herhaal delijk, dat ik slechts mijn hand heb Uit te steken om haar tot mij te nemen en haar te stellen tot meesteres van mgn huis en van van mgn hart. Toen je mij een week geleden dat briefje gaf en mij zo kalm en koel ln het gelaat keek, had lk het gevoel, dat alle hoop ln mijn hart wegstierf; want ik kon niet geloven, dat als je een beginsel van liefde ln je hart voor mij had, Je zo edelmoedig, zo onzelfzuchtig zou kunnen zijn tegen Iemand, die je dan als mededingster zou moe ten beschouwen. Die nacht deed lk geen oog toe •n lk had bijna besloten om Zuld- Amerlka weer eens te bezoeken. Maar de volgende morgen vertelde mijn moeder mij, dat Je naar New York ging, dat alle imeekbeden gefaald hadden om Ie van je besluit af te brengen. oen rees er een nieuwe hoop ln mijn hart en ik gelooide, dat ik begreep, waarom je besloten had de mensen te verlaten, die ik weet dat je zeer liefhebt te verlaten het tehuis, dat mijn moeder je had aangeboden om onder vreemden te gaan wer ken. Gisteren vertelde men mij, dat je Maandag weg zou gaan en ik ging je zoeken; maar je was bij meneer Hammond zoals gewoonlijk, en in plaats van jou, ontmoette ik de vloek mijns levens Agnes! Ik stond dan eindelijk van aan gezicht tot aangezicht met mijn roodlippige Delila. O, het was een toneel, waarover de duive len zich verheugd zullen heb ben. Zij pleitte voor het geluk van haar kind ha, ha, ha! smeekte mij alleraandoenlijkst om haar Gertrude lief te heb ben, evenals Gertrude mij lief had en mijn geluk zou mij het ongelukkige verleden doen ver geten. Zij zou mij graag haar doch ter geven, want wist zij niet hoe diep, hoe duurzaam en on vergankelijk mijn liefde was Ik bezat Gertrude's volle hart en ik was te edel om te spelen met haar tedere liefde. Edna, lieveling! Ik zal je niet vertellen, wat zij allemael zei je zou blozen over je seksegenoot. Maar mijn wraak was volkomen, toen ik de eer weigerde, die zg zo vurig ver langde mij aan te doen, toen/ ik haar overlaadde met mijn; minachting en haar zei, dat er maar één vrouw was, die ik hoogachtte en vertrouwde, maar één vrouw op de hele aarde, die ik liefhad, maar één vrouw, die ooit mijn vrouw zou zijn en dat haar naam was Edna Earl!" Zijn stem stierf weg en alles was doodstil als bij de doden in hun graf. Edna's gelaat was verborgen en na een kort ogenblik opende Norman Arthur Murray .zijn armen en zei op diepe inne mende toon, dat zo menige vrouw niet had kunen weer staan: „Kom nu tot mij, mijn reine, edele Edna. Jij, die ik liefheb, zoals slechts een man als ik getoond heb te zijn, kan lief hebben". „Neen, meneer Murray, Ger trude staat tussen ons". „Gertrude! Maak niet, dat ik vloek in jouw tegenwoordig heid maak mij niet woest door haar naam nog eens te herhalen! Ik zeg je, dat zij een dwaas kind is, dat niet meer om mij geeft, dan haar moeder vóór haar. Niets zal er tussen ons staan. Ik heb je lief; God in de hemel is mijn getuige, dat ik je zo liefheb als ik nooit 'n menselijk wezen heb liefgehad en ik zweer je, dat ik niet wil leven zonder jou! Jij bent de mijne en niets zal ons van el kander scheiden". Hij hief zich voorover, hief haar op van de stoel, alsof zij een kind was en sloot haar in zijn sterke armen. „Meneer Murray, ik weet, dat zij u liefheeft. Mijn arme, ver trouwensvolle, kleine vriendin! U heeft gespeeld met haar warm hart, zoals u hoopt te. spelen met het mijne, maar ik ken u; u heeft mij laten zien, hoe vol komen harteloos, zonder be rouw en beginselloos u bent. U had geen recht om Ger trude te straffen voor de zon den van haar moeder; en als u een sprankje eergevoel in uw karakter had, zou u met haar trouwen en trachten haar de belediging te vergoeden, die u haar reeds heeft aangedaan". „Door voor te wenden haar een hart te geven, dat geheel aan jou toebehoort' Als ik je nu wilde bedriegen, denk je dan, dat ik je heel het ontzet tende verleden zou hebben ver teld, dat je niet meer kunt ver afschuwen dan ik?" „Uw hart, behoort mg niet toe. Het is verpand aan de zon de, anders kon u niet zo kwaad aardig de arme Gertrude be drogen hebben. U bemint niets anders dan uw onedele wraak en de voldoening van uw eigen liefde! U (Wordt vervolgd.) Moskou loert Het officiële Sowjet-Russische nieuwsbureau Tass heeft in de af gelopen nacht een overzicht van ongeveer tweeduizend woorden ge wijd aan reacties op de jongste Russische nota aan Joego-Slavië of tegen Tito gericht nieuws. Op de Joego-Slavische antwoordnota werd nog geen commentaar geleverd. DURE GESCHIEDENIS. maar die Oud-minister Beel is een blati- we Maandag Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in In- Vit Stockholm gaf Tass een Moskou loert op het geringste in- dië geweest. verklaring van kolonel Slobodan cident en zal geen gelegenheid j korte periode, voorbij laten gaan om de regering ve^} kostte. te Belgrado aan te vallen. Het is spreekt vanzelf, dat hoge nog steeds een nota-oorlog doch bedragen nodig waren voor uit- de oproep aan de Kominform-aan- rusting en uitzending. hangers in Joego-Slavië, bij wielt an nu eenmaal niet an- de Russische nota duidelijk op ac- "eLs\ tie aandringt, schijnt er op te wij- Zoiets kan by een vertegen- zen, dat het stadium van psycho- moordigmg van de Kroon, nu logische voorbereidingen ten einde ee"Jnaa niet °P e?n koopje. joopt Maar nu komt daar nog wat bij. i Het Indische Staatsblad maakt Tsjeekick van de Joego-Slavisehe generale staf, die naar Zweden is gegaan als lid van de Joego-Sla vische sportdelegatie en weigerde terug te keren. De kolonel zeide, dat in Joego-Slavië dagelijks mas sa-arrestaties werden verricht en dat vele vooraanstaande commu nisten door de geheime politie werden doodgemarteld. Verder maakte Tass uit Rome melding van onderhandelingen over een eventuele „overeenkomst tussen het Vaticaan en Tito". In verband waarmede Joseph Haley, de Ame rikaanse zaakgelastigde van het bureau der pauselijke nuntiatuur te Belgrado, in Rome zou ver toeven. De Franse conservatieve „Figa ro" schrijft: „De brug tussen Moskou en Belgrado is thans af gebroken en Moskou kan zijn tak- tiek nu niet meer veranderen. Korte Berichten. De wereldkolensituatie is zoda nig verandert, dat thans meer steenkool wordt aangeboden dan sommige landen nodig hebben of zich kunnen veroorloven te impor teren, aldus Collins, de Britse voorzitter van de gecombineerde controle-commissie voor de kolen- industrie te Essen. Oorlogsschepen heeft de Chi leense regering naar Santiago ge zonden om behulpzaam te zijn bij de handhaving van de orde in de gebieden die door „een communis tisch revolutionnaire beweging" worden bedreigd. Meer loon eisen zeshonderd mijnliftmachinisten in Yorkshire en ze zijn in staking gegaan. Een studie van de organisatie laak en werkwijze van de Neder landse Kon. Marechaussee maakt thans de commandant van de Britse militaire luchtmachtpolitie, Provost Marshall van de R.A.F., Air-commodore de Tutron. Giste ren arriveerde hij in ons land. De autoriteiten te Hongkong hebben Woe Yau-Tsjoen, een hoog geplaatst functionnaris van de Kwomintang, de Chinese rege ringspartij, aangehouden. Op de aquarium- en terrarium- tentoonstelling te Den Haag, die Zaterdagmiddag om 3 uur werd geopend, is de 4100ste bezoeker reeds gepasseerd. De heer mr W. P. van Lindonk, administrateur ten departemente van Justitie, hoofd van de afde ling rijkstucht- en opvoedingswe zen van dat ministerie, is be noemd tot directeur van de wees inrichting Neerbosch bij Nijmegen Met Ingang van 80 Augustus '49 zijn wollen en halfwollen dekens van binnenlands of buitenlands fabrikaat niet langer aan prijs- voorschriften gebonden. Het eerste kindervliegtuig is op Kemajoran aangekomen. Verle den week Maandag vertrok het met 17 moeders en 35 kinderen van Schiphol. De verdwenen kristallen bal van het apparaat, dat in de dier gaarde Blijdorp stond opgesteld om de zonne-uren te meten, is te recht. Een vader, die Zaterdag avond van de verdwijning las, bracht het voorwerp terug met de mededeling, dat zijn kinderen de bal hadden gevonden en medege nomen. Door de Westelijke militaire be velhebbers van Berlijn is heden aan het gemeentebestuur van W.- Berlijn toegestaan een onbeperkt aantal vergunningen uit te geven voor het aanschaffen van auto's door particulieren. Prinses Margaret is Zondag jl. 19 jaar geworden. Achttien personen /ij 11 verdron ken bij ernstige overstromingen in de Dobroedsja (Bulgarije). De 8I-jarige Bernard MacFad- den uit Dansville, in de staat New York, heeft zijn eerste valscherm- sprong gemaakt. Hij verklaarde dit te hebben gedaan om aan te tonen, dat „het idee, dat de men sen ouder worden en daardoor lichamelijk minder in conditie ge raken, allemaal onzin is". Volgens Cecil Heath, algemeen secretaris van de Britse bond van geheelonthouders, gebruikten de Duitsers alcohol als een middel om het vermogen tot tegenstand bieden van de Franse legers te ondermijnen. Heath, die dit tij dens een bijeenkomst te Philadel phia van de bond tot drankbestrij ding van christelijke vrouwen me dedeelde, haalde ten bewijze van zijn stelling een ln 1941 verzonden telegram van de regering te Vlchy aan, waarin werd verklaard dat „alcoholmisbruik de voornaamste oorzaak was van de morele ineen storting van het Franse leger". Ook verklaarde hij van leiders der Franse verzetsbeweging te heb ben vernomen dat deze geheel onthouders uitzochten voor het vervullen van belangrijke op brachten. De G7-Jarige Italiaanse veld maarschalk Rodolfo Graziani ligt ernstig ziek in een hospitaal in Rome. Graziani moet nog, onder beschuldiging oorlogsmisdaden te hebben doen bedrijven, voor een Italiaans militair gerechtshof verschijnen. I Beel als H. V. K., met de me dedeling, dat hem een pensioen De tuberculose is nog steeds een ernstige volksziekte. Wel is het sterftecijfer weer tot dat van voor de oorlog gedaald, maar het aantal tuberculosepatiënten is groter dan ooit. Aan de consultatie-bureaux zijn ih het afgelopen jaar bijna 20.000 nieuwe patiënten „ontdekt". Naar schatting zijn er thans in ons lieve vaderland tussen de negentig en honderdduizend patiënten, die aan tuberculose lijden. Het fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten", heeft in het afgelopen jaar ruim 1500 patiën ten mogen helpen. Mede ten ge volge van het tekort aan sana toriumruimte moeten vele van de ze patiënten thuis kuren en ko men de kosten daarvan geheel voor rekening van het fonds. Want welke arbeider kan tegenwoordig met het loon dat hjj ontvangt de extra voeding, die door de consul tatie-bureaux wordt voorgeschre ven, zelf betalen? Terwijl ook de kosten voor sa- is toegekend van f 12.000.per jaar. Twaalf duizend gulden! Ik kan niet beoordelen of een dergelijk pensioen verdiend is. Het zal wel zijn volgens de re gelen van het spel. Wel hoop ik in 't belang van 's lands financiën dat zijn op volger de heer Lovink wat lan ger in functie kan blijven. f180.000) bijeen om de nood te (lenigen. Betaalden de leden de/ vakbeweging slechts een lage bij drage, dan zou die verhoogd kun nen worden. Maar ieder weet, dat deze last niet verzwaard kan wor den. Daarom zal „Draagt Elkanders Lasten" in de eerste Helft van September een beroep doen op het Nederlandse volk, om door het geven van een bijdrage, de voort gang van dit waarlijk Christelijk- sociale werk mogelijk te maken. De strijd tegen de tuberculose is een volkszaak. Het C.N.V. be strijkt met zijn meer dan 150,000 leden stellig 750.000 personen. natoriumverpleging, niettegen-Want dit fonds helpt alle huisge- staande door het Ziekenfondsbe- sluit eeri bedrag van f 4,50 per dag wordt betaald, zo hoog zijn, n.l. f 6 of f 6,50 per dag, dat de arbeidersgezinnen niet in staat zijn deze verpleegprijs te betalen. Naast deze verpleegprijs zijn er dan nog zoveel andere kosten, dat het fonds van het Chr. Nationaal V-kverbond moet bijspringen om te helpen dragen. De moeilijkhe den worden nog groter als de huisvrouw patiënt wordt, want dan moet er als regel hulp in de huishouding komen, en die is, heel begrijpelijk, niet goedkoop. De leden van de Christelijke vakbeweging brengen jaarlijks door hun contributie een heel noten, vrouwen en kinderen. Ver zwakking van deze actie zal tege lijkertijd verzwakking van ons volk met zich brengen. Door het overleg tussen de grr'e organisa ties werd een collecte-schema op gesteld, welk schema door het Centraal Archief in Amsterdam werd overgenomen. Daarom zal „Draagt Elkanders Lasten", dat een instelling van 't C.N.V. is, een bercep op uw mild heid doen om de voortgang van dit werk mogelijk te maken. Te Goes zal dit plaats hebben op Dinsdag 6 Sepi - mber a.s. Wat „D.E.L." in de loop der ja ren deed, zowel voor als na de oorlog, hopen wij in een volgend groot bedrag (in 1948 was dit artikeltje te verteilen. (Ingez. mededeling, advert.) Rudolphstichting. In de dezer dagen gehouden centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken, werd medede ling gedaan van een belangrijke uitbreiding van de „Rudolphstich ting" met 40 plaatsen, voor f 225.000. Eén ton moeten de dia conieën hiervan bij elkaar bren gen; daarvan is f 60.000 al bin nen. Voor de rest (1 V* ton) zal een 3 procents lening worden aangegaan, waarvan het depar tement van Justitie rente en af lossing zal garanderen. PRODENTA - AMERSFOORT Tekortkomingen in dit seizoen mogen volgend jaar niet meer voorkomen, zegt V.V.V. Van een vereniging voor Vreem delingenverkeer verwacht men doorgaans frisse initiatieven en nieuwe ideeën om vreemdelingen te trekken. Ook van de Vlissingse V.V.V. wordt dit verwacht, en daar ls niets tegen, want het kan een stimulans zijn voor 't V.V.V.- bestuur om niets na te laten wat het bezoek aan de Scheldestad zou kunnen vermeerderen. Doch wanneer men iets van de V.V.V. Vlissingen verlangt, moet men tevens in het oog houden de moeilijkheden waar mee de stad te worstelen heeft en die ook direct de zwarighe den van de V.V.V. zijn. Het V.) V.V.-bestuur meent echter, dat die moeilijkheden, zeker ten dele, opgelost kunnen worden, maar dan moet men ook bereid zijn er gezamenlijk voor te wer ken. Aldus de secretaris van de vereniging, de heer Ad Metz, op een samenkomst „en petit comité", waar gesproken werd over datgene waarin Vlis singen dit jaar tekort geschoten is tegenover de vreemdelingen en wat hen het volgend seizoen geboden zou moeten worden. V SSINGEN—FOLKESTONE In de eerste plaats is het V. V.V.-bestuur van gedachte, dat de propaganda voor de toeris- tendienst van de Mij. „Zeeland" tussen Vlissingen en Folkestone, niet intensief genoeg gevoerd is. Zeker in Engeland niet. Het blijkt telkens weer, dat de En gelsen niet op de hoogte zijn van deze dienst en met de boot Har wichHoek van Holland ko men, terwijl FolkestoneVlis-1 singen voor hen gemakkelijker was geweest. Erger is nog, dat de Engelsen op de Engelse reis- bureaux afgeraden wordt van1 de toeristendienst gebruik te maken. Onbegrijpelijk, want, hiermee worden de belangen van de reizigers niet alleen ge schaad, doch ook die van Zee- land en speciaal Vlissingen. Het V.V.V.-bestuur meent, dat de, dienst volgend jaar zeker doel;-, treffender kan werken, mits er een betere reclame en meer pro paganda gevoerd wordt. Wat de accomodatie van de toeristendienst betreft, deze laat ook wel een en ander te wen- sen over. Wat bijvoorbeeld te zeggen van 't feit, dat door te kort aan personeel, de passa-1 giers zelf soms zware koffers moeten sjouwen en er soms veel te weinig busruimte is voor het vervoer naar de stad? De oor zaak van dit laatste euvel is natuurlijk, dat niet tijdig be kend is hoeveel reizigers er met de boot meekomen. TEKORT AAN WATER. Heel wat heeft het V.V.V.- bestuur moeten aanhoren over het watergebrek in de Vlissingse hotels. De gasten kunnen zich zoiets niet indenken en kunnen de excuses moeilijk aanvaarden, 't Was toch ook te erg, dat tel kens wanneer van het toilet ge bruik gemaakt was, er een ober gewaarschuwd moest wordenl Er is een belofte, dat volgend jaar dit probleem opgelost zal worden en de V.V.V. staat op het standpunt, dat deze belofte ingelost móet worden. Nog een ander punt, dat ter sprake kwam is de bouw van een nieuw strandpaviljoen. Dit moet Pinksteren 1950 geopend kunnen worden, niet omdat de V.V.V. dat zo graag wil, maar in het belang van de badplaats Vlissingen. Dan kan tevens de winkelgalerij zijn oorspronkelijke bestemming weer krjjgen en zal het strand heel wat aantrel .dijker worden. Het V.V.V.-bestuur weet zeer wel, dat de gemeente Vlissingen vele en omvangrijke problemen op te lossen heeft, maar gezien het grote belang voor de stad, met zijn zo eenzijdig gerichte bedrijvigheid, zijn dit toch ooit zaken van de eerste orde. Naturlijk zou de V.V.V. nog veel meer willen doen om Vlis singen zo aantrekkelijk moge lijk te maken en daardoor de „Vreemdelingenindustrie" te be vorderen. En dan doelt men niet zo zeer op de kleine attracties, waarvan men nu eenmaal niet zoveel mag verwachten, doch op de wat de heer Mets noem de, primaire factoren. Zoals bijv. de herbouw van „Brittannia". el was het voorlopig maar met één verdieping en een flink terras. Dan de aanleg van een jacht haven, liefst in het centrum van de stad. Kan de Vissersha ven hiervoor niet worden ge bruikt? En niet te vergeten (da vurige wens van de heer Metz) een promenade van de Haven tot de tweede duinen. Al met al moeten het dingen zijn, die de gasten in herinne ring houden en die maken dat zij, en anderen, een volgend sei zoen terugkomen naar de Schel destad.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2