Vanmiddag wordt de eerste algemene vergadering der R. T. C. gehouden L Republikeinse verdediging van het Fox-contract Gereformeerde oecumenische synode gesloten Tboolse Zangverenigingen zongen te St-Annaland. Bende van jeugdige dieven opgerold te Vlissingen. Beroering onder socialisten te Straatsburg Luchtdoelartillerie demonstreerde in Kruiniiigen NIEUWS Noodkreet van een Moeder. De Franse bosbranden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De laatste loodjes wogen zwaar werk van „zwarte maguis"? Bestolene schoot een van hen in het been. Socialisten worden geweerd uit belangrijke functies Generaal Sitsen: „Het gaat om de vrijheid" SNIPPER Wie trok, gewapend met de lens, Zierikzee binnen Aantal stakers in Finland neemt af. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1337 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 23 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.37 u. onder 19.46 u., Maan op 5.34 u onder 20.15 u. Hoogwater op Woensdag 24 Aug.t Vlissingen: 1.48 u. 2.14 m., 14.03 u. 2.15 m.; Terneuzen: 2.17 u. 2.31 m., 14.35 u. 2.32 m.; Wemeldinge: 3.35 u. 1.83 m„ 16.00 u. 1.73 m.; Zierikzee: 3.26 u. 1.56 m., 15.44 u. 1.46 m. Nog voortdurend ontvangen wij uit alle delen van de provincie brieven in verband met de vraag of al dan niet ten onrechte vrij stellingen voor de dienst in Indië plaats vinden. De briefschrijvers zijn hierin eenstemmig, dat zij de overtuiging hebben, dat er met de vrijstelling van de dienstplichtigen iets niet in orde is. Wij stellen de ontvangst van dergelijke brieven op hoge prijs, vooral wanneer feiten worden ge noemd. Een gedupeerde vader, die op dit gebied enige ondervinding heeft, meent ons te moeten advi seren hierover niet aan de minis ter te schrijven, omdat dergelijke brieven toch niet worden beant woord. Wij zijn echter nog steeds over tuigd, dat de autoriteiten aan ge motiveerde .dachten aandacht zul len schenken, dat een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld en dat, wanneer hier inderdaad van frauduleuze handelingen ge sproken kan worden, daartegen met de meeste gestrengheid zal worden opgetreden. \\7 ij zijn niet in staat al de brie- ven die wij over deze kwes tie ontvangen te publiceren. Dat is in vele gevallen ook niet de be doeling van de schrijvers. Wij maken echter een uitzon dering voor een schrijven van een moeder uit Vlissingen; een nood kreet! Zij schrijft o.m.: dat zij, in wat hierover de laatste tijd geschreven werd, belang stelt, omdat er naar haar overtuiging met de vrijstel lingen groot onrecht gebeurt. „Als zakenvrouw, ontmoet ik ze de moeders, die er zich op be roemen dat ze hun zonen zo fijn uit Indië weten te houden. Dan kook je soms, als je ze hier in hun lange vacanties bruingebrand lui aan 't strand ziet liggen of weet, dat ze aan het kamperen zijn, ter wijl onze jongens in dat bloedland ploeteren en overal in dreigend doodsgevaar moeten leven, in voortdurende angst voor sluip moord, en ge-desillusioneerd, door dat ze hun hoop telkens zien ver vliegen om ook weer in het bur gerleven te mogen terugkeren om zich een bestaan te verzekeren. Als goede vaderlanders zijn ze vertrokken en hoe krijgen wij ze terug! Ik zou u brieven kunnen tonen van jongens die in hun doodsagnst de koppen van de „peloppers" ■hebben moeten klieven met hun geweerkolven en die dit nooit te boven komen. Jongens die hier geen vlieg konden doden en nu maar gedurig dat vreselijke blij ven zien. Zou dr Van Royen al die arme moeders in de ogen durven zien als hij op receptie gaat bij de re publikeinse leiders die hier in ons land als prinsen behandeld wor den? Ik zou boekdelen kunnen schrij ven over wat wij deze maanden over actie gehoord hebben maar wat kleinzielig verborgen moet worden. Zie, dat noem ik volksmis leiding. Wij mogen niet spreken wij mogen de waarheid niet meer zeggen in ons land en ais wij als christenvrouwen beleefd verzoe ken aan de autoriteiten om toch meer schepen te vorderen, om on ze jongens wat vlugger thuis te halen, en als wij als goede vader landers durven zeggen dat de aan onze jongens gedane beloften ge schonden worden, en ze in Indië niet voor hun rechten mogen plei ten, dan krijgen wij geen gehoor. U hebt de vorige week laten zien, waar onze centen blijven, maar er is geen geld om onze jongens waarvan sommigen straks zenuwziek terugkomen, wat vlug ger naar huis tehalen. 'Tot zover deze huismoeder. Haar verontwaardiging verklaarbaar. Voor velen van onze jongens is het een zeer zware tijd in Indië. Er wordt veel van hen gevergd, Dat kan nu eenmaal niet anders Maar dan is het ook billijk dat de lasten gelijkmatig worden ver deeld. En het zou een ten hemel schrei end onrecht zijn, als door fraudu leuze handelingen, vrijstellingen worden verkregen. Hier moet klaarheid komen. Amerikaans burgerlijk bestuur in Duitsland. Het Amerika., .e ministerie van buitenlandse zaken verklaar de gisteren, dat 1 het ministerie van oorlog op of omstreeks 15 September a.s. zal vervangen wat betreft de controle over de bezet ting van de Amerikaanse zone van Duitsland. Het ministerie was door John Met .oy, de hoge commissaris voor Duitsland,.er van in k-nnis gesteld dat zijn burgerlijke organisatie het milit. :re bestuur zou vervangen zodra de West-Duitse republiek was uitgeroepen. Men verwacht, dat dit laatste omstreeks 15 Sep tember zal geschieden. Stagnatie in Engelse mijnen. Meer dan 80.000 mijnwerkers kunnen in Yorkshire en Lancas hire tengevolge van de staking van enkele honderden mijnlift- machinisten niet aan 't werk gaan. Volgens functionarissen van de nationale steenkolenraad zijn bij na 20.000 mijnwerkers werkloos in Lancashire en ongeveer 63.000 in Yorkshire. NA MAANDENLANGE VOORBEREIDINGEN. De openingsweek van de Ronde Tafel Conferentie begon gisteren met een plenaire bijeenkomst van de delegatie van de B.F.O. en een vergadering van de republikeinse delegatie. Ook do Nederland se delegatie kwam byeen. Voorts hadden in de afgelopen dagen een aantal informele ont moetingen plaats o.m. tussen Hatta en prof. Romme, tussen Su- kiman en prof. Romme, tussen dr Sumitro en minister Mansholt, enz. In het afgelopen weekeinde kwamen nog kleine groepen uit de Nederlandse delegatie bijeen ter bespreking van vraagstukken betreffende de Nederlands-Indone sische Unie, betreffende militaire onderwerpen en financieel-econo- mische problemen. Van republikeinse zijde liggen een aantal „workingpapers" ter indiening gereed. Van de zijde van de B.F.O. wordt hard gewerkt aan het opstellen hiervan. AGENDA OPENINGS VERGADERING. De voorlopige agenda voor de eerste algemene vergadering der Ronde Tafel Conferentie, die van middag om 2 uur in de Ridder zaal te 's-Gravenhage wordt ge houden luidt als volgt: 1. Opening der R.T.C. door zijne excellentie de minister-president, dr W. Drees; 2. rede van de voor zitter der Republikeinse delegatie; 3. rede van de voorzitter der B.F. O.-delegatie; 4. rede van de voor zitter der Nederlandse delegatie; 5. rede van de voorzitter der U.N.C.I.; 6. goedkeuring voorlo pige agenda der eerste algemene vergadering; 7. vaststelling regle ment van orde der conferentie; 8. verkiezing voorzitter en 3 vice- voorzitters der conferentie; 9. be noeming van de secretaris-gene raal der conferentie; 10. instelling van de centrale commissie; 11. rondvraag. De openingszitting zal in een gezamenlijk programma recht streeks worden uitgezonden via Hilversum II. FOX-CONTRACT VER DEDIGD. „Omtrent de schuldenregeling tussen Nederland en Indonesië zullen wij niet zoveel moeilijkhe den hebben, indien Nederland ten minste zich ervoor wacht voor de regeling der schulden waarborgen te stellen, die wij met het oog op onze souvereiniteit niet kunnen aanvaarden", aldus verklaarde een economisch deskundige van de re publikeinse delegatie. „De formuleringen, die men in Nederlandse kringen van deze waarborgen soms hoort, maken ons wel eens ongerust. Wij krijgen n.l. wel eens de indruk, dat Ne derland de neiging heeft ons als het ware voor te schrijven, welke financieel-economische politiek wij moeten gaan volgen". Als voor beeld wees deze zegsman op het „contract-Fox". In principe is dit contract erop gericht de grote winstmarges, die gemaakt worden door de tussenhandel in Singapore, uit te schakelen. Het contract be perkt zich echter uitsluitend tot uitwisseling van bepaalde catego rieën van goederen tussen de re gering van Indonesië en het Fox concern. De vrije handel 'staat hier dus buiten. Overigens staat men in kringen van de republo- keinse delegatie op het standpunt, dat het contract-Fox geen onder werp kan zijn voor de R.T.C. Het is een zuiver-interne Indonesische aangelegenheid. NIEUW GUINEA. Over de oplossing van de poli tieke problemen was deze zegs man vrij optimistisch gestemd. Ten aanzien van Nieuw-Guinea verklaarde hij: „Indien op deze conferentie eenstemmig zou wor den vastgesteld, dat Nieuw-Gui nea een integrerend deel van In donesië is en zal blijven, dan valt met ons over de practische be- stuursregeling en alle daarmede samenhangende kwesties gemak kelijk te praten." sie zich bezinnen op de mogelijk heid van een organisatie uitgaan de van en gevormd door alle ker ken, die het absolute gezag van Gods onfeilbaar Woord aanvaar den en de hoofdwaarheden van de christelijke religie belijden en handhaven. Men hoopt binnen een jaar uitsluitsel van deze commis sie te hebben. Het voorstel inzake oprichting van een internationale gerefor meerde zendingsraad, dat bij de discussies vrijwel geen tegenstand had ontmoet, werd eveneens door de synode aangenomen. aNdere rapporten. Er waren nog enige rapporten, die op afdoening wachtten. Geluk kig was de synode hiermedg heel wat sneller klaar dan met het vraagstuk der oeeumeniciteit. Het rapport over de toekomstverwach ting der kerk, samengesteld door de Nederlandse hoogleraren dr G. C. Berkouwer, dr F. W. Grosheide en dr J. Ridderbos, zal aan de kerken ter bestudering worden aangeboden. Althans het gedeelte dat een uiteenzetting geeft van en nadruk legt op de centrale plaats die de toekomstverwachting moet innemen en een beroep doet op de christelijke kerk om haar taak te volbrengen in de vurige hoop op en de waakzame ver wachting van de realisering der voleinding door de wederkomst van Jezus Christus op de wolken des hemels. Voor de concrete eschatologische problemen zal een studiecommissie worden be noemd. Deze moet die problemen dan behandelen in het licht van de Heilige Schrift en in verband met de gereformeerde belijdenis geschriften. De vragen betreffende huwelijk en echtscheiding, die al ter tafel waren geweest, konden niet af gewerkt worden, omdat er geen rapport over was. Op een voor stel, vervat in een brief van de commissie die zich met deze za ken had beziggehouden, is een gro tere commissie benoemd, die te zijner tijd over de verschillende vragen een uitspraak zal doen. (Van onze speciale verslaggever.) Vrijdagavond liield de Gerefor meerde Oecumenische Synode haar laatste zitting. De sluitings dag was verre van gemakkelijk. Wederom vroeg het vraagstuk der oecumeniteit het leeuwendeel der besprekingen en zelfs in de slui tingssamenkomst moesten de sy nodeleden nog over een paar pro blemen oordelen. Prof. dr G. Ch. Aalders, die op voorbeeldige wijze de synode twee weken had gepresideerd, sprak in zijn slotwoord de verwachting uit, dat hetgeen ter synode was afgedaan de gereformeerde ker ken in alle landen tot nut zou strekken. Men is natuurlijk niet in staat geweest om binnen veer tien dagen een aantal vraagstuk ken afdoende te behandelen. Maar op hetgeen hier werd verricht, kan verder gewerkt worden. Wat de materiële zijde betreft men zou het ter synode niet zo goed hebben gehad, indien de com missie van voorbereiding waar van de Amsterdamse predikant dr P. G. Kunst de ziel was de za ken niet zo voortreffelijk had voorbereid. Ook de assessor, prof. dr Cla rence Bouma wees daarop in zijn dankspeech, waarin hij tevens de voorzitter betrok. De gasten zijn tevreden geweest over de ont vangst in Amsterdam. Over vier jaar hoopt de Ge reformeerde Oecumenische Syno de opnieuw bijeen te komen. Plaats van samenkomst voor 1953 zal de Schotse hoofdstad Edin- Burgh zijn. Op die synode wordt dan de grondslag en werkwijze van de oecumenische synodes de finitief vastgesteld. Er is een com missie benoemd, welke zich hier over gaat beraden. Het archief van de synode wordt bewaard door de gereformeerde kerk van Amsterdam. De leden van het mo- deramen zullen nog enkele interne zaken afdoen. En hiermede was men aan het eind van de werkzaamheden te Amsterdam gekomen. Er werden twee verzen van Psalm 121 gezon gen, waarna prof. Aalders het dankgebed uitsprak. DE OECUMENICITEIT. Dat de laatste loodjes ook in dit geval zwaar wogen, bleek wel bij de behandeling van het rapport inzake de oeeumeniciteit. Men kwam tenslotte tot de voorstellen die hierover waren ingediend. Be sloten werd een gedocumenteerd schrijven te zenden aan de Neder landse Oecumenische Raad met opgave van de bezwaren welke tegen de Wereldraad bestaan. In deze brief waarvan een af- sc rift rechtstreeks aan de We reldraad van Kerken gaat wordt de Oecumenische Raad op gewekt om de vorenbedoelde be zwaren op te heffen. Voorts besloot de synode de ker ken te adviseren zich in dit sta dium nog niet aan te sluiten bij de Wereldraad. Er zal echter een commissie worden benoemd met opdracht deze hele materie nog maals in studie te nemen, opdat daarover in 1953 rapport uitge bracht kan worden. Hetzelfde is bepaald ten aanzien vah de I.C.C.C. en de N.A.E., met dien verstande dat de commissie welke een onderzoek naar deze or ganisaties instelt, waarnemers naar de vergaderingen van I.C.C.C en N.A.E. kan zenden. Maar aan sluiting bij één dezer verenigingen wordt de verschillende kerken althans voorlopig eveneens af geraden. Op voorstel van dr A. D. R. Polman zal een studiecommis- Gemakzuchtige badgasten te Vlissingen. Zeven rijwielen gestolen. In het afgelopen weekend zijn niet minder dan zeven rij wielen gestolen van Vlissingers, waarvan er reeds vier zijn te ruggevonden. Het bleek, dat het geen dieven waren, die er geld uit wilden slaan, maar dat het jongelui waren, die op weg naar het strand of de duinen een voor de hand staande fiets meenamen, omdat fietsen nu eenmaal gemakkelijker gaat dan lopen, Het verdient dus wel aanbe veling de rijwielen goed af te sluiten. De prefect van het departe ment Gironde heeft aan Reuter medegedeeld, dat tot dusver on geveer 230 personen zyn omge komen als gevolg van de bosbran den. Indo-Chinese troepen uit 'n garnizoen te Mont de Marsan vonden gisteren dicht bij de stad 30 verkoolde, lijken, toen zy de omgeving afzochten naar slacht offers. Bij de bestrijding van de bran den en het zoeken naar vermisten zijn thans 10.009 militairen inge schakeld. Gistermiddag werd een aantal hunner naar Cazalis gediri geerd, waar een nieuwe bosbrand zich snel uitbriedde in de richting van Callon. Geméld wordt, dat 'n brand bij Saucats ernstiger vor men gaat aannemen. Te Cestas aangekomen vluchtelingen spre ken van een brand, die zich ver plaatste „met de snelheid van een galopperend paard". Volgens de „Franse Soir" zou de politie verscheidene busjes met vuurverwekkend poeder gevon den hebben en van mening zijn, dat er „Zwarte Maquis" aan het werk zyn geweest. Bewoners van verschillende dorpen in de getroffen streek, die elders geholpen hadden bij het blussen van branden, vonden bij hun terugkeer hun eigen huis leeggeroofd. Nog steeds breken branden uit in verschillende delen van Frank rijk. Hervormd koor „V.Z.O.S." herdacht 10-jarig bestaan. Begunstigd door mooi zomer weer werd Zaterdagavond t.g.v. het 10-jarig bestaan van het Hervormd zangkoor „V.Z.O.S." alhier een zangavond gehouden op het sportterrein aan de Dorps weg, waarvoor flinke belangstel ling bestond. Ds W. van Griethuijsen te St. Annaland opende deze avond en feliciteerde het zangkoor met het 10-jarig bestaan, waarna het uitvoerige programma werd af gewerkt. Allereerst zong „Nieuw Le ven" van Stavenisse o.l.v. dir. Leune. De Ierse melodie „Vaste Rots" voldeed zeer goed en werd zeer zuiver gezongen. Het tweede koor, dat liederen ten gehore bracht was „De Lofstem" uit St. Maartensdijk o.l.v. dir. Geluk. Dit koor beschikt over een zeer goede zangkunst. Wij noemen het „Panis Angelicus" van Jac. Bonset en „De Dorpsvesper" van Leo Smeets, die zeer goed tot hun recht kwamen. Als derde koor trad op „Sursum Corda" uit Tholen, o.i.v. dir. Schutte uit Bergen op Zoom. Het aantal le den van dit koor is niet zo bijster groot, doch het beschikt over zeer goede stemmen. Vervolgens zong het zangkoor Reeds driemaal had de heer R. gemerkt, dat uit zijn garage een aantal flessen melk verdwenen waren en geldsbedragen van f 40 tot f 60, zonder dat de politie kon ontdekken of deze diefstallen door eigen personeel, dan wel door in brekers werden ontvreemd. Zon dag besloot de eigenaar zelf eens een poosje de wacht te gaan hou den. Nauwelijks was zijn wacht ingegaan of hij hoorde reeds enig geluid. Eerst aan de voordeur, toen aan de achterdeur en het volgend ogenblik zag hij door een openstaand raam twee personen naar binnen klimmen. De heer M, kwam uit zijn schuilhoek te voor schijn met een speciaal voor deze Er heerst: levendige beroering onder de Europese socialisten, die de Raad van Europa bywonen, omdat geen enkele socialist is ge kozen tot voorzitter van een der zes commissies. Er zijn aan wijzingen, dat de socialisten, ongerust over de machtsontplooiing van de rechtervleugel, voor de eerste maal zullen trachten een verenigd front te vormen. Paul Reynaud (Frankrijk) werd benoemd tot voorzitter van de economische commissie. George Bidault (Frankrijk) is tot voorzitter benoemd van de commissie van algemene zaken. De commissie voor sociale kwes ties benoemde de 'Nederlander Serrarens tot haar voorzitter. Sir David Maxwell-Fyfe (Enge land, conservatief) is voorzitter geworden van de juridische en ad ministratieve commissie. Voorzitter van de culturele en wetenschappelijke commissie werd Alessandro Casati (Italië). Zijn landgenoot Francesco Dominedo zal de commissie voorzitten, die de procedureregels en privileges zal bestuderen. Van de socialisten uit de twaalf vertegenwoordigende landen is er slechts een, die een invloedrijke positie heeft, Paul Henri Spaak van België. Maar Spaak's functie van voorzitter der Assemblee bindt zijn handen in aanzienlijke mate wat betreft het volgen van een partijlijn. De gemeenschappelijke poging van de anti-socialistische meer derheid om de socialisten uit de sleutelposities te weren strekte zich zelfs uit tot de benoeming van vice-voorzitters van de com missies. De Britse labourleden Aidan Crawley en Will Nally zijn als enige linkse afgevaardigden tot vice-voorzitters gekozen. Dr Baruch vertrekt Vrijdag. Dr Herman B. Baruch, ambas sadeur der Verenigde Staten in ons land, wiens ontslagaan vrage dezer dagen door pre sident Truman werd aanvaard, zal Vrijdag 26 Augustus met de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver. Staten terugkeren. KONINGIN ONTVING DE HEER ANAK AGUNG. Gisteren is de heer Anak Agoeng, eerste plaatsvervan gend voorzitter van de B.F.O. delegatie, door de Koningin in audiëntie ontvangen. Ronkend scheerde gisteravond een militair vliegtuig van de ba sis Gilze Rijen, boven Kruiningen. Op de anders zo rustige weide van de heer van Hootegem klonken bevelen en dreigend volgden de vuurmonden van 10 stukken lluchtafweergeschut het snel wen dende vliegtuig. Berg Je maar", zei iemand naast ons, „nu gaan ze schieten". Dat was het begin van de eerste dan de vorige. De Nationale Re- van vijf in Zeeland te geven de monstraties met luchtdoelartille rie door een afdeling van de Kon Landmacht onder leiding van Res Kol. A. Haverkamp, Commandant terr. afd. Luchtdoelartillerie te G rinchem. Maar „ze" schoten niet. Of lie ver, het knalde niet, want met scherp schieten zou wat al te ge vaarlijk zijn en losse flodders is ook niet alles. Edoch, had men ïerp gebruikt, van de Harvard was niet veel over gebleven want de jongens achter de stukken ble ken paraat. Zeeland heeft luchtdoel nodig, vooral Vlissingen. Immers het strategisch belang van de Wester- schelde is afdoende bewezen tij dens de jongste wereldoorlog. En hoewel niemand het woord gaarne in de mond neemt, een komende oorlog eist nog groter paraatheid serve moet hier een luchtdoelbat terij bezitten. GENERAAL SITZEN SPRAK. In deze geest sprak ook de be velhebber van het Derde Militaire gewest, Generaal J. A. A. Sitzen, toen hjj na de demonstratie een woord tot de vele honderden be langstellenden richtte. „Het gaat om onze vrijheid", zei hij o.m. „Doe mee, blijf niet aan de kant staan". „Mensen van Zuid-Beveland geeft U op, dan ben ik U dank baar". Dit zei o.m. Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, de Commissa ris der Koningin in Zeeland, die evenals Burgemeester Vogelaar van Kruiningen, het grote belang van de Nationale Reserve in het licht stelde. Welnu, wanneer het aantal aan meldingen even groot is als de belangstelling voor 'deze demon stratie dan zal het wel lukken, want het publiek, deskundig voor gelicht door luit. Daatselaar, die ook de bevelen gaf, kon na de de monstratie, bij ieder stuk er waren er zes van 4 c.m. en vier van 2 c.m. nog eens van de finesses op de hoogte komen en, dat moet gezegd, men verdrong zich. Aan het eind van de demon stratie marcheerden de 135 man achter de militaire band uit Schalkhaar en het Fanfaregezel schap „Eendracht maakt macht" uit Kruiningen, dat eveneens me dewerking verleende, door het dorp naar de markt waar een mi litaire taptoe de avond besloot. Onder de aanwezigen merkten we verder nog op Overste -de Feij- ter, de Commandant van de Nat. Reserve in Zeeland, majoor Hel der v. d. Rijkspolitie, en vele bur gemeesters van Zuid-Beveland. Kruiningen was gisteren een klein beetje garnizoensplaatsje. Slechts één avond want vandaag trekt de colonne via Biezelinge, Kapelle, Goes, Arendskerke, Hein- kenszand, Nisse, Ovezande, Drie wegen, Borssele en 's-Heerenhoek via Middelburg naar Vlissingen, waar hedenavond een demonstra tie wordt gegeven, die ongetwijfeld de nodige belangstelling zal trek- gelegenheid geleend pistool in de hand en riep de inbrekers toe: „Sta of ik schiet". Zoveel succes had de waarschuwing, dat de die ven ieder een kant opschoten doch de ene juist in de richting van de heer M., die zich bedreigd ging voelen en een schot loste. Geluk kig richtte hij naar omlaag en vloog de kogel juist boven de knie door het been van de dief. De ge wonde werd naar het St Joseph- ziekenhuis vervoerd en de ander in arr=6t gesteld. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Dat hiermede een goede slag ge slagen vas blijkt wel uit hetgeen een verder onderzoek opleverde. De politie kwam er nl. achter, dat een club van vier of vijf jongens van 16, 17 en 18 jaar een hele se rie inbraken in consumptietenten, aannemerskantoren, loodsen en andere gebouwen had gepleegd, Men had in een bouwvallig huis aan de Singel een depót ingericht, waar de politie, toen men er eens ging neuzen, een hele inventaris aantiof bestaande uit geld, melk flessen. kartikelen, tangen en sleutels enz., alles afkomstig van inbraak. De berde is opgesloten en alle leden hebben reeds een volledige u»kentehis afgelegd. Een Zaterdag gepleegd inbraak- je staat ook op naam van deze heren. Het warme weer heeft gisteren weer een slachtoffer gemaakt. Bij het zwemmen verdronk n.l. te Rotterdam een 14-jarige jongen. Gisteren is weer een „kinder toestel" van de K.L.M. naar Bata via vertrokken. Aan boord waren 12 babies, 18 kinderen beneden 12 jaar en 19 moeders. Dr Samuels, die een betere methode tot be strijding van de kanker beweert te hebben ontdekt, heeft een boek het licht doen zien, getiteld: De Samuels-therapie, weerlegging van het rapport Brutel. Een 300 tal Belgisohe militairen waren gisteren in Arnhem om daar de slag om Arnhem te bestuderen. De stichting Landbouwtentoon stelling Eindhoven werd gisteren in kort geding veroordeeld. Zij had aan drie firma's een stand gewei gerd, welke stand direct na de inschrijving reeds was toegezegd. In Griekenland werden gisteren 53 doodvonnissen uitgesproken te gen guerillastrijders. In India zijn bijna 500 dorpen overstroomd tengevolge van de hevige regens, die daar de laatste tijd zijn geval len. De seismograaf van de Har vard Universiteit (U.S.A.) heeft in de nacht van Zondag op Maan dag de zwaarste aardschok sinds jaren geregistreerd. De schok was 10 maal heviger dan die in Equa- dor op 5 Augustus j.l. en had zijn centrum in de Stille Oceaan in de nabijheid van Vancouver Eiland. Ook Canada wordt geteisterd door bosbranden. 30 km. ten Noor den van Montreal brak een brand uit, die een munitiedepot van on deugdelijke luchtdoelprojectielen bereikte. Honderden granaten ont ploften. Het personeel van de „Wagon-lits" heeft met 1712 te gen 279 besloten zijn staking voort te zetten. De Fransen zullen dus voorlopig nog hun kussens mee moeten nemen op reis. Don Juan, de Spaanse kroonpretendent is gisteren te Londen aangekomen op doorreis naar een vacantiever- blijf in Schotland. Aan dit bezoek wordt echter politieke betekenis gehecht. DE BILT ZEGT: Aanhoudend rustig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Aanvankelijk vrij zon- uc xa> ncti-nig en warm ,maar later enkele ken en, wat voornamer is, de no- verspreide onweersbuien en iets dige resultaten zal boeken. I koeler. Weinig wind. „V.Z.O.S." uit St. Maartensdijk o.l.v. dir. Riedijk op voortreffe lijke wijze enkele liederen, waar van Dorpsdans van Jac. Bonset en Domine salvan van Reginam Nostram van Giesen bijzonder bekoorden. Hierna zongen de beide zangkoren uit St. Maar tensdijk o.l.v. dir. Riedijk het Bondslied van de zangverenigin gen, dat uitstekend tot zijn recht kwam. Na de zang kreeg burge meester F. M. Boogaard het woord. Tot slot zong het zangkoor „V.Z.O.S." te St. Annaland o.l.v. dir. Corns. Scherpenisse Wzn. een 5-tal liederen. In dit koor zitten meest jonge leden. Dit neemt niet weg, dat hun zang er mag zijn! Aan de uitgang werd een col lecte gehouden t.b.v. de t.b.c.-be strijding, die f 69,23 opbracht, hetgeen gezien het aantal be zoekers, er waren ruim 700 per sonen op het terrein aanwezig, een gering bedrag is. Toch draagt dit bedrag weer een steentje bij in de bestrijding van de vele en hoge kosten. Al met al kan het bestuur van het Hervormd zang koor „V.Z.O.S." terugzien op een zeer geslaagde zangavond. Wan neer de zangkoren van het eiland Tholen op deze ingeslagen weg voort zullen gaan, zal dit zeer zeker hun zang ten goede komen. Immers, oefening baart kunst. Eeuwfeestcomité vraagt foto's! Het Eeuwfeestcomité, dat persindrukken verzamelde en bundelde opdat de komende geslachten een juiste indruk zouden kunnen krijgen van de feestelijkheden van 1948, zou nu ook heel gaarne afdrukken ontvangen van de gemaakte beelden, die zij zou willen rang schikken en op de juiste wijze bewaren in het stedelijk ar chief. Om dit te bereiken, verzoekt het Eeuwfeestcomité allen die, van welk onderdeel der fees telijkheden dan ook, foto's heb ben gemaakt, een afdruk daar van aan het secretax-iaat toe te zenden, met vermelding zo mo gelijk van de fotograaf, die deze heeft gemaakt en de per sonen, die op de foto voorko men. Op deze wijze zou een ver zameling tot stand komen, wel ke een compleet overzicht zou den geven voor de komend® geslachten. Weer een goede dag voor „Irma". Ook gisteren werden in verschil, lende plaatsen op Walcheren weer inzamelingen gehouden ten bate van de getroffenen uit „Irma". In Vrouwepolder werd f271.70 bijeengebracht. Dit is een bijzon der mooie opbrengst, gemiddeld gaven de inwoners van Vrouwe polder f 0.30 per persoon. West- kapelle offerde f 250, maar daar vandaan komt nog meer. Verder werden ook gisteren weer verschil lende toezeggingen gedaan voor het afstaan van kledingstukken. Na deze verantwoording is het totaal van het ingezamelde be drag gebracht op f 9972.70. De Finse sociaal-democratische premier, Fagerholm, heeft de hui dige staking in Finland „de groot ste en best georganiseerde com munistische aanval op de Finse gemeenschap" genoemd. De sta king zou echter mislukken, omdat het Finse volk wist, dat succes de onmiddellijke vernieling zou be tekenen van alles wat op econo misch en politiek gebied bereikt was. De sociaal-democratische ar beiders en leiders van het verbond van vakverenigingen hadden zich met vasthoudendheid tegen da staking verzet, een vasthoudend heid, die veel belovend voor de toekomst was: de meerderheid der vakverenigingen had zich aan de zijde der regering geschaard en de kleine meningsverschillen wa ren ter zijde gelegd. Van de 27.000 chauffeurs, ar beiders van zagerijen e.a. die gis teren in staking zouden gaan, heb ben slechts 4.000 zulks gedaan. Da arbeiders van bakkerijen in Hel sinki zijn weer aan het werk en de bussen en taxi's werken weer normaal. De chauffeurs van be stelauto's waren nog in staking. De havenarbeiders van Kotka, aan de Zuid-kust, zijn weer aan het werk, zodat het aantal operl Finse havens op vier is gebracht. Het werk in het pulp-centrum Ke- mi loopt normaal. Duizend hout vlotters zijn nog in staking. Te Tampere, textielcentrum, stem den de arbeiders tegen een sta king, die gisternacht zou begin nen. Tijdelijke vervanging ministers Bij K.B. is ter tijdelijke vervan ging van minister prof. P. Lief- tinck het beheer van het ministe rie van financiën voor de periode van '18 t.m. 30 Augustus 1949 op gedragen aan dr W. Drees. Is ter tijdelijke vervanging van minister prof. F. J. Th. Rutten het beheer van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen voor de periode van 21 t.m. 30 Augustus opgedragen aan minister D. G. W. Spitzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1