Slechts 4 van de 14 C.'H.-Kamerleden steunen het regeringsbeleid L .ageer NIEUWS Doel rükseenheidVolksbeïiivloeding Meer dan 100 slachtoffers bij bos brand by Bordeaux Stakingen in Finland aan het verlopen Scarborough-sportvrienileii kwamen naar Vlissingen Notawisseling tussen Joegoslavië en Rusland Bevolking van Walcheren bracht bijna f 10.000.- bijeen voor „Irma" KanseliiooiMaii over R. T. G. Met de hoge hoed op op de motor. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Brand in een bouthut de oorzaak Havenarbeiders nog meest in staking Zaterdag kwam ruim f 5000.- binnen SNIPPER Nieuwe tennisbanen te Domburg in gebruik ge nomen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1336 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 22 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.36 u. onder 19.48 u., Maan op 4.01 u. onder 19.59 u. Hoogwater op Dinsdag 28 Aug.: Vlissingen: 1.08 u. 1.99 m., 13.23 u. 2.00 m.; Terneuzen: 1.36 u. 2.16 m., 13.53 u. 2.17 m.; Wemeldinge: 2.50 u. 1.73 m„ 15.14 u. 1.65 m.; Zierikzee: 2.39 u. 1.48 m., 14.58 u. 1.39 m. GROTE PROTESTMEETING VAN RIJKSEENHEID IN DEN HAAG. (Van onze Haagse correspondent) Duizenden mensen, uit het gehele land, bezochten Zaterdagmid dag ile grootse bijeenkomst van het Nationaal Comité Handhaving Bykseenheid, die in de grote zaal van de Dierentuin werd ge houden. Deze zaai was echter lang niet groot genoeg en daarom zaten er in de uitgestrekte tuin nog eens duizenden te luisteren. „Do kloof tussen Regering en Parlement Is zo diep geworden", aldus Prof. Gerbrandy, „dat de oppositie zich bjj het laatste Ka merdebat geheel van repliek heeft onthouden, want zjj werd be antwoord op een wjjze, die onevenredig was met de belangen van het Koninkrijk, die op het spel staan." De heer Welter kon dan ook gerust opmerken, dat deze verga dering de bewering van Minister van Maarseveen loochenstrafte, dat het overgrote deel van het Nederlandse volk aeliter zijn Rege ring staat. Deze bijeenkomst stond ook in het teken van de herdenking van onze gesneuvelde militairen. Op de toegangsweg naar de zaal waren Indrukwekkende zwarte pilaren opgesteld, terwijl aan weers zijden van de weg op grote borden de namen van de gesneuvel den waren vermeld. staat. Wij worden ook zo genoemd omdat wij zijn Nederlandse natio nalisten. Daar zijn we trots op. Wij eisen eerbiediging van dit na tionalisme. Zonder nationalisme is geen volk waard te bestaan. Amerika heeft ons gehoond op een wijze, zoals het een negerrepubliek niet zou hebben gedurfd. Op ver zoek van deze spreker werd een ogenblik stilte in acht genomen om de gesneuvelde militairen te herdenken. De heer Weiter ver telde dat hem berichten hebben bereikt, dat tijdens de overval op DE VERHOUDING IN DE C.H.U. Belangwekkende mededelingen deed ongetwijfeld 'Prof. Gerretson, één van de zeven sprekers, die als Nederlander, doch ook als lid van de C.H.U. sprak. Hij stelde zich te weer tegen Prof. Romme, die zijn lezers in de Volkskrant trachtte diets te maken, dat voor al de C.H.U. de Regering steunt. Dit achtte Prof. Gerretson vol komen onjuist en hij wees daarbij op de rede van de heer van de Wetering bij het jongste Kamer debat. In deze rede heeft dit Ka merlid gezegd, dat een deel van zijn fractie het Regeringsbeleid niet langer kon steunen. In de Tweede Kamer zijn dat vijf van de negen afgevaardigden, t.vv. de heren Krol, Beernink, v. d. Feltz, de Ruiter en Schmal. De heren Tilanus, Kikkert, v. d. Wetering en Jkvr. Wttewaal van Stoetwe gen steunen nog dit beleid. In de Eerste Kamer hebben alle vijf af gevaardigden het vertrouwen in deze Regering opgezegd. Deze ver houding is gebleken tijdens het comité-generaal, toen het op de stemming aankwam. Ter verduidelijking zeide de Prof. nog dat hij door deze mede deling geen misbruik heeft ge maakt van het comité-generaal. Dit deel heeft de Regering reeds tegen zich gekregen. „Wij C.H. in grote meerderheid geschaard ach ter de grote meerderheid van on ze C.H. volksvertegenwoordigers, wijzen het breken van de Kroon met verontwaardiging af. Wat hier staat te geschieden is inbreuk en verraad", zo besloot deze spre ker. Dat het Rijkseenheid juist gaat om volksbeïvloeding zette Prof. Gerbrandy in zijn kort openings woord uiteen. Wij zijn slechts de minderheid, aldus de voorzitter van deze vergadering, wij zijn geen regering. Ons plan is alleen iets te bereiken door de geest van het Volk te beïnvloeden. Als alles verloren is laten we dan althans met ere verliezen. In waarachtige critiek ligt altijd een gezond, con structief element. Slechts een nieuw beleid zou de uitverkoop van de Nederlandse belangen te gen spotprijzen kunnen voorko men, slechts een nieuw beleid zoü aan de grondwet vasthouden en Soekarno en Hatta geen voet aan de grond geven. RECHTSE EXTREMISTEN. „Wij worden rechtse extremis ten genoemd", zo zeide de heer Ch. J. I. M. Weiter, „omdat wij Onder alle omstandigheden grond wet en wet willen eerbiedigen". Wij zijn burgers van de staat en stellen hoge prijs op de rechts- veel meer voor voelen om nog ri sico's te dragen. De Admiraal b.d. C.E.L. Hel- frlch wees er op in zijn gloeiend betoog, dat wij wel worden ge steund door de meerderheid van de Indonesische bevolking, doch niet meer door onze bondgenoten in de oorlog. Een kleine minder heid in Indonesië werd kunstmatig in het zadel geholpen, terwijl onze troepen met alle middelen buiten Java werden gehouden. Hiertegen richtte hij zijn protest. Hij waarschuwde de Regering ernstig dat dit uitloopt op een de bacle, waar de gewone man in In donesië en Nederland de dupe van zuilen worden. Voor het partijen stelsel had de heer Helfrich niet veel goede woorden. Hij bepleitte de oprichting van een grote Va derlandse partij, waarin links en rechts, rood en zwart, elkander moeten vinden; met het ene doel red ons Koninkrijk voor ogen. Tot slot sprak nog de heer Meij er Raneft. Na een spontaan ge zongen Wilhelmus en het voor lezen van verschillende telegram men, die o.a. werden verzonden aan H. M. de Koning en het Ka binet ging de vergadering uiteen. Tweede informele bijeenkomst R.T.C. Door het secretariaat-generaal der R.T.C. wordt het volgende communiqué verstrekt: Vrijdagmiddag te 15.00 uur had een tweede informele bijeenkomst plaats van de voorzitters en vice- voorzitters der delegaties en de U.N.C.I.. Tijdens deze vergadering werd de laatste hand gelegd aan een concept-reglement van orde voor de Ronde Tafel Conferentie. Terwijl voorts de voorlopige agen da werd opgesteld voor de eerste algemene vergadering op Dinsdag 23 Augustus des namiddags 14.00 uur. Hans Roozen toch naar de Ararat. Hans Roozen, de jeugdige Ne derlander, die met de Britse pro fessor Fykes het plan heeft op gevat om op de berg Ararat de overblijfselen van Noachs ark te zoeken, kreeg Zaterdagochtend te legrafisch bericht, dat de Turkse regering hem een visum en een permit voor het- militair gebied, die eerder waren geweigerd, heeft toegestaan. Hans hoopt reeds Don derdag te vertrekken, maar of hij voor die tijd met alle voorberei dingen gereed kan zijn, is op het ogenblik een open vraag. Volgens de laatste berichten uit Soerakarta geweren buitgemaakt parys zy„ volgens officiële cijfers zijn, die Nederland enkele dagen van te voren cadeau had gedaan aan de Republiek. Terwijl we in Nederland feestjes organiseren voor de gedelegeerden van de R.T.C. heerst op Java en Sumatra de grote vrees voor het leven. Des ondanks spreekt men van groei end vertrouwen. De diepste oor zaak van al deze ellende is, dat onze vlag wordt neergehaald. On ze vlag, die 350 jaar over Indië heeft gewapperd. Zorg dat die vlag niet wordt neergehaald. Bindt op Uw hart de liefde voor onze vlag. Tweederde deel van de Kamerleden moeten tegen dit be leid zijn en de vlag gaat niet neer. AAN WIE DE SCHULD? Sprekende over het onderwerp „Aan wie de schuld?", stelde de oud-opperbevelhebber generaal Winkelman vast dat de schuld overduidelijk ligt bij de laatste drie Kabinetten. Het wprkplan van de Republikeinen en de Fede ralisten, die die Unie tot een vol kenrechtelijk verdrag willen ma ken en de Kroon uitsluitend als een symbool willen zien achtte de generaal funest. „Ik hoop vurig dat een dergelijke bordpapieren Kroon onze geërbiedigde Konin gin bespaard mag blijven". De Re publikeinen hadden volgens hem als enig doel gesteld de souverei- niteit te veroveren. De rest laat hen koud. Gezien de politiek van onze Regering achtte hij het lo gisch dat onze jongens er niet nünstens 73 personen omgekomen in het door het vuur verwoeste woud van Glronde ten Zuidwesten van Bordeaux. Men schat, dat de definitieve gegevens zullen aanto nen-, dat meer dan 100 personen zijn omgekomen In het gebied van Le Barp, Saucats, Cestas en Marchprime, waar dennebomen cn eiken tot aan de wortels zjjn af gebrand. Een correspondent van Reuter die een tocht maakte langs de weg van Bordeaux naar Bayonne, vroe ger een bosrijke streek, zag tot Dr. L. J. M. Beel hoogleraar te Nijmegen. Docent in bestuursrecht. Dr L. J. M. Beel, voormalig minister-president en eerste Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, is door het bestuur der Sint Radboutstichting be noemd tot buitengewoon hoogle raar in het bestuursrecht aan de- Katholieke Universiteit te Nij megen. Professor Beel zal zijn ambt vermoedelijk aanvaarden bij liet begin van het nieuwe studie jaar in October. Een woordvoerder der Finse re- de staking te bestrijden heeft, ver- gering verklaarde Zondag, dat de golf van door communisten geor ganiseerde stakingen In Finland aan het verlopen was. De rege ring ontving ieder uur berichten, dat meer stakers het werk her vatten. Het communistische stakings comité maakte bekend, dat de stakingen werden voortgezet en „de strijd om brood verder zal gaan". Het merendeel der havenarbei ders was Zondag nog in staking en slechts drie van de 23 Finse havens waren in bedrijf. Schepen in Hangoe, dat de regering tot open haven heeft verklaard, wer den door ploegen vrijwilligers ge laden en gelost. In Kemi, het cen trum van de pulpindustrie in het Westen, waar de stakingen be gonnen, waren slechts 200 hout vlotters aan het werk, terwijl 500 soldaten de werkwilligen tegen molestatie beschermden. Een communistische delegatie voerde Zondag besprekingen met de commissaris van politie te Ke- rni over de arrestatie van drie communisten. In totaal zijn 22 communisten gearresteerd. I.i de meeste steden hebben de bakkers het werk hervat. De voormalige chef van de ge heime politie, Eero Hautojaervi, die de vorige week werd gearres teerd, is in hongerstaking gegaan. De schattingen van het aantal stakers verschillen. Het commu nistische stakingscomité spreekt van 100.000 en de werkgevers- federatie van 40.000 man. In Fin land zijn een millioen personen in loondienst. Unto Varjonen, de minister, die klaarde: „Wij zullen de commu nisten laten toeslaan en zien wat zij kunnen doen. Zij hebben hun actie een jaar lang voorbereid, maar zij zal op hun eigen hoofd neerkomen". „Als zij denken, dat zij de re gering omver kunnen werpen, lo pen zij met hun hoofd tegen de muur. De oorlog tegen de com munisten zal de regering verster ken, niet verzwakken". Snelheidsrecordpoging van majoor Flinterman uitgesteld. Naar wij vernemen zal majoor vlieger J. L. Flinterman zijn po gingen om een Nederlands snel heidsrecord voor vliegtuigen te vestigen uit moeten stellen tot een dag in September. De trajecten die voor deze recordpoging in aan merking kwamen blijken bij na der inzien hiervoor niet geschikt. Op de 24ste Augustus welke dag als „richtdatum" was vast gesteld, zal de poging dus geen doorgang vinden. Men hoopt dat begin September een baan is ge vonden waar majoor Flinterman met een Gloster „Meteor" zijn po ging kan wagen. Wederom pokkengevallen op troepenschip. Van militaire zijde wordt ge meld, dat zich op het troepen- transportschip „Waterman", dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, twee gevallen van pok ken hebben voorgedaan. De pa- tienten worden te Aden ontscheept en opgenomen in een hospitaal al daar. 'Gisteren werd in alle kerken, die zijn aangesloten bij de Oecu menische Raad van Kerken in Ne derland, een kansèlboodschap voorgelezen, die werd samenge steld met het oog op de komende Ronde Tafel Conferentie. De ker ken waarin de boodschap werd voorgelezen zijn de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evan- gelisch-Lutherse Kerk, de Neder lands Hervormde Kerk, de Oud- Katholieke Kerk, de Remonstrant se Broederschap, het Hersteld Evangelisch Luthers Kerkgenoot schap, de Unie van Baptisten en de Vrije Evangelische Gemeenten. In deze kansèlboodschap werd o.a. gewezen op het beslissend mo ment inzake overleg tussen Ne derland en Indonesië, dat thans is aangebroken. De gebrachte of fers moeten voor Nederland een blijvende verootmoediging en een grondslag zijn voor een nieuw be gin. De kerken In Nederland ver enigen zich in het biddend bege ren dat het overleg te 's-Graven- hage, na zoveel maanden van spanning en strijd zonder bitter heid en in een geest van verzoe ning moge plaatsvinden. Zonder geloof en gebed kan niets .in deze wereld waarlijk slagen. Het mode- ramen roept de gemeente op deze conferentie in haar voorbede te schragen. Het gebed rijst dat een nieuwe gezindheid aan het geteis terd Indonesië genezing brenge en een geest van waarachtige samen werking moge groeien die het wel zijn van Indonesië en Nederland beoogt, dat ook onder gewijzigde politieke omstandigheden het werk van kerk en zending in nau we verbondenheid met elkander als openbaring van de ene, heili ge, algemene Christelijke kerk voortgang moge vinden. Zo ver trouwt de kerk de toekomst van Indonesië en Nederland toe aan zover het oog reikte slechts een troosteloze vlakte. Bij het dorpje Le Puy lagen 31 verkoolde lichamen, waaronder die van twee of drie kinderen bij el kaar op de plaats waar zij door het vuur of de rook werden ver rast of verstikt. Sommigen met de handen voor hun mond. Het platgebrande bosland zal de eerste zes a zeven jaar ongeschikt zijn voor herbeplanting. In enkele dorpsgemeentehuizen zijn chapelles ardentes ingericht. Onderzoeknigen hebben thans uitgewezen, dat de grote bos branden voornamelijk zijn aange sticht door een brand in een hout hut, die door twee houtzagers per ongeluk in lichter laaie gezet werd. A.F.P. meldt, dat gendarmes te Saignes (Cantal) een 19-jarige brandstichter hebben aangehou den, die bekende sedert April j.l. elf branden te heb hen veroorzaakt Hij werd aangehouden toen hij een bos nabij de gemeente Antignac wilde aansteken. Vincent Auriol, de president van Frankrijk, heeft in een boodschap aan de bevolking van het door bos branden geteisterde departement Gironde verklaard, dat hij deel nam aan haar verdriet over haar geschonden landstreek. Hij bracht „een saluut aan de helden, die op het veld van eer zijn gevallen bij de burgerverdediging". Korfbal. Togo-combinatieDuinbewoners 1—3. Deze return-match, gespeeld te Goes, werd door het twaalftal uit West-Schouwen verdiend gewon nen. Vooral voor de rust was hun spel productiever en werd de To- go-verdediging terdege op de proef gesteld. Het duurde dan ook niet lang of het was 2—0 door twee goede schoten uit vrije po sitie. Na wisseling werd nog eenmaal gescoord en brak de rust aan met 30. In de tweede helft scheen Togo meer succes te zullen heb ben, daar zij een overwicht in het veld demonstreerde, dat in een te- genpunt werd uitgedrukt (31). Het duurde echter niet lang of de duinbewoners kwamen steeds meer opzetten. Het spel golfde nu steeds heen en weer, met aan beide kanten doelkansen. Gedoelpunt werd er echter niet meer. Zo kwam het einde met 3—1 voor de Westhoek. Togo was technisch iets beter al liet men de bal nogal eens val len. De duinbewoners waren be weeglijker en productiever met Hem, die alleen regeert; Zijn ko- hun aanvallen en zij verdienden ninkrijk staat vast. I deze zege dan ook zeer zeker. Behendigheidswedstrijd M.C. Scheldegouwen te Middelburg. Zaterdagavond heeft de Motor club Scheldegouwen weer blijk ge geven van haar grote activiteit. Ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan organiseerde het bestuur een behendigheidswed strijd, op het voormalige Militair Oefenterrein te Middelburg, waar naar vele motorsportliefhebbers zijn komen kijken. Er waren twee naast elkaar ge legen banen uitgezet, waarin ver schillende hindernissen en moei lijkheden waren verwerkt. Het bleek geen gemakkelijke taak te zijn het parcours zonder strafpunten te rijden en er is op sommige momenten dan ook har telijk gelachen om de dwaze si tuaties, waarin de motorrijders kwamen te verkeren. Direct na de start moest een laag zand „genomen" worden, waarna een viertal vlak achter el kaar uitgezette paaltjes een hin dernis vormde, waar zig-zagsge- wijs doorheen gereden moest wor den. Een potsierlijke vertoning was het opzetten van een hoge hoed, waarna uit een op een paaltje be vestigde claxon geluid moest wor den voortgebracht. Wanneer de hoed weer afgezet was. moesten de deelnemers, alles onder het rijden en zonder de voe ten op de grond te zetten, een kinderwagen meevoeren. Het rij den over een wip was het laatste en moeilijkste vraagstuk, dat ver schillenden maar oversloegen. Een enkele valpartij liep geluk kig goed af. Om ca. half negen was de wedstrijd beslist en kwam als winnaar uit de bus de heer J. v. Dalen uit Wemeldinge, die een beker verwierf. De volgende prijswinnaars wa ren: 2. J. Hoenkamp, Middelburg; 3. T. Briefjes, Goes; 4. A. C. H. v. d. Driest, Middelburg; 5. R. v. d. Velde, Middelburg; 6. W. Inida- vaine, Middelburg. 7. C. Redelijk heid, Middelburg; 8. F. Leynse, Middelburg. Na afloop werden in het Ned. Koffiehuis de prijzen uitgereikt. Zij hebben een drukke week voor de boeg. De „Mecklenburg" van de Stoomvaartrat) „Zeeland" bracht Zaterdagavond meer dan 100 jon gens, meisjes en officials mee, al len afkomstig uit Scarborough en directe omgeving. Ze werden begroet in de Schel- dehal te Vlissingen waar hun gastvrouwen en gastheren reeds ongeduldig zaten te wachten, om dat de douane de gasten nogal enige tijd bezig hield. Burgemees ter mr B. Kolff, verwelkomde hen r> t een toespraak, waarin hij wees op het grote belang om de vriendschapsbanden tussen Enge land en Nederland zo hecht moge lijk te maken en te houden. Hij sprak de hoop uit, dat er in de toekomst steeds meer Engelse vrienden gebruik zullen maken Brandweeroefening te Serooskerke (W.). Naar ons van de zijde van de Vereniging „Kinderzorg" wordt meegedeeld is vorige week het Kindertehuis „Welgelegen" te Serooskerke (W.) het middelpunt geweest van een brandweeroefe ning. Deelgenomen werd door de plaatselijke brandweer en de brandweer uit Middelburg. Naar men ons meedeelde slaagde de Serooskerkse brandweer er in om het eerst water te geven. De red ding van de kinderen uit het „brandende" tehuis verliep uiter mate vlot, zodat men kan terug zien op een zeer geslaagde oefe ning. Gezien de ervaringen bij de brand in „Irma" is een dergelijke oefening zeker niet overbodig. Woorden van dank aan de brand weerlieden werden tenslotte ge sproken door de voorzitter van Kinderzorg ds A. de Vries, ter wijl de commandant der Middel burgse brandweer de heer A. W. J. Matthijssen enkele nuttige wen- k gaf aan het personeel. De oefening werd bij ontstentenis van de burgemeester bijgewoond door de beide wethouders van Se rooskerke. van de gastvrijheid der Vlissin- gers. Namens de Engelse vrienden dankte de leider, de heer E. S. Broome, voor de vriendelijke ont vangst en ook hij sprak de wens uit dat ze een goede tijd in "lis- singen zouden hebben, terwijl hij tenslotte een driewerf hoera uit bracht op Vlissingen. In deze Scarborough-week, die van 20 tot 30 Augustus duurt, zullen verschillende sportontmoe- tingen plaats hebben. Maandag zullen om 19 uur athletiekwed- strijden gehouden worden. Dins dag een voetbalwedstrijd om 18.30 op het terrein aan de Bosweg en op dezelfde tijd een waterpolo- wedstrijd te Souburg, terwijl in de School Bouwen Ewoutstraat om 20.00 uur tafeltenniswedstrijden plaats hebben. Woensdag om 10 uur is er een tennismatch, 's avonds om 18 uur zijn er oj) het Bellamypark wie lerwedstrijden. Deze dag gaan de Engelse zwemmers per bus naar Hilver sum en Amsterdam. Donderdag bustocht over Wal cheren. De Vrijdag kan ieder doen wat hij of zij wil. Zaterdag 27 Aug. is er om 18.15 een voetbalmatch en nemen de zwemmers in Sas van Gent deel aan de wedstrijden om de Zeeuwse zwemkampioen- schappen. Dinsdag 30 Augustus gaan de gasten weer terug naar Engeland. Beschuldigingen over en weer. Joegoslavië heeft gisteren het antwoord gepubliceerd op de Rus sische nota van 11 Augustus, waarin de regering van Tito „een vijand en een tegenstander van de Sowjet-Unie" wordt genoemd. Rusland beschuldigde Joegosla vië van onderhandelingen met En geland over de Joegoslavische eisen ten aanzien van Oostenrijk „achter de rug van de Sowjet- Unie om". Beigrado geeft in deze nota toe, dat het zich terzake tot de Wes telijke mogendheden heeft gewend doch verklaart dat zulks geschied de op voorstel van Moiotof en Wy- sjinsky, destijds minister en plaats vervangend minister van buiten landse zaken. Joegoslavië beschuldigt thans de Sowjet-Unie van dubbelhartigheid in deze kwestie, daar, zoo wordt in de nota gezegd, de Sowjetre- gering Oostenrijk heeft beloofd de onveranderlijkheid van de Oosten rijkste grenzen te zullen verdedi gen. RUSSISCHE NOTA. Het Sowjetrussische nieuws agentschap Tass, heeft de tekst bekend gemaakt van een nieuwe Sowjetrussische nota aan Joego slavië, die op 18 Augustus ver zonden is. De nieuwe nota, die handelt Aanrijding. Mevr. Harthoorn (Pension Ra velijn de Grenadier) had Zaterdag bij het oversteken van de Middel burgse weg het ongeluk aangere den te worden door een motor rijder. Zij liep daarbij een hoofd wonde op, terwijl haar rijwiel zwaar beschadigd werd. Dr Snoek verleende eerste hulp. De motor rijder was zo onbeleefd door te rijden. Zaterdag is er op Walcheren melden, dat ruim f 950 was bijeen- opnieuw met guUe hand gegeven voor de getroffenen uit Irma. De Middelburgers tastten weer diep in hun beurs, getrouw gevolgd door de Vlissingers en de inwoners van nog een aantal andere dorpen, die ook toonden dat zij niet ach ter wilden blijven in deze vrijge vigheidswedstrijd. Al met al werd de f 4450, die Zaterdag binnen was, verhoogd met ruim f 5000, zodat de totale opbrengst der col lectes thans f 9451 bedraagt. EEN PLUIM VOOR OOST- KAPELLE. We kunnen beginnen met een bijzonder staaltje van offervaar digheid. Vrijdag en Zaterdag zijn in Oostkapelle de raadslieden, brandweerlieden en de leden van de E.H.B.O. aan de slag gegaan om de gelden in deze gemeente te innen. Het resultaat was prach tig, want verheugd kon men ons gebracht. Oostkapelle offerde ech ter nog meer. Men deelde ons n.I. mee dat er een aantal toezeggingen zijn ge daan voor kledingstukken. Met de directrice van Irma zal worden overlegd, hoe deze giften het best kunnen worden besteed. Tenslotte vestigt de burgemeester er nog de aandacht op, dat zij, die niet thuis waren of die per abuis wer den overgeslagen hun giften kun nen deponeren in een bus, die in het gemeentehuis is geplaatst. Oostkapellenaars, dat is om de f 1000, waar uw gemeente reeds vlak bij is, vol te maken. DE ANDERE GEMEENTEN. De huis-aan-huiscollecte in Mid delburg bracht Zaterdag op f808, waardoor de Middelburgse bevol king haar bijdrage aan Irma's her stel thans op f2828 heeft ge bracht. Wie maakt de f 3000 even vol? Vlissingen offerde f1775, Souburg f 405, St. Laurens f 280, Veere f 153, Ritthem f 70, Dom burg, dat reeds eerder f600 bij eenbracht offerde Zaterdag nog eens f 120. Via de giro kwam tot op heden f 60 binnen. Overal werd met grote animo gegeven. Zater dag werd aan verschillende be drijven een circulaire verzonden met verzoek om ook het hunne bij te dragen tot steun aan de getroffen oudjes. Rust na de slag aan het Sloe. Nu de slag aan het Sloe is ge streden en de overwinning werd behaald, was het gisteren ook rustdag aan de nieuwe dijk. De grote kraan had het werk ge staakt en de draglines stonden onbewegelijk op de nieuwe dijk, en het geratel van de tientallen zand aanvoerende kipkarren over het smalspoor was verstomd. Wel kwamen vooral gisteren honder den kijkers naar de Zuid-Beve- landse kant van de nieuwe Sloe- polder en het was op de smalle dijk een komen en gaan van vele belangstellenden, die zich kwamen overtuigen, dat de overwinning op over arrestaties van Sowjet-bur- gers in Joegoslavië, is een ant woord op de Joegoslavische nota van 30 Juli, die zij vals en onge grond noemt. Het motief voor de arrestaties is volgens de nota „het feit, dat deze Sowjet-burgers in Joego slavië voorvechters zijn van vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Joego slavië en dat zij tegenstanders zijn van de huidige anti-Sowjet- Russische politiek der Joegoslavi sche regering". Ongeveer 50 pet. van de treinen op de grote lijnen, 10 pet. der lo- caaltreinen, en een tiental van de 40 excursietreinen, zijn uit de dienst genomen wegens de Zon dagsstaking van het personeel van sommige locomotievendepots in Engeland. Gouverneur Huender heeft Za terdagmiddag afscheid genomen te Paramaribo. Vandaag vertrekt hij naar Nederland. Bij Waalre (N. Br.) zijn de stoffelijke resten ge vonden van waarschijnlijk vier Engelse piloten, die daar in 1943 in een vliegtuig neerstortten. Doordat het wrak toen wegzakte in de veenbodem konden de lijken toentertijd niet geborgen worden. In de trein Gouda naar Den Haag kwam Vrijdagmorgen ten gevolge van een hartverlamming een 70-jarige heer uit Gouda te overlijden. Zaterdag vertrokken van Ameland de stoffelijke resten van 37 Franse militairen, die daar na de slag om Duinkerken aan spoelden. Zij zullen naar Fran krijk worden vervoerd teneinde daar herbegraven te worden. Haarlem heeft zich tijdens een proefstemming uitgesproken voor een wereldregering. Van de 39.750 uitgebrachte stemmen waren er 95.34 procent voor, 1.03 procent tegen en 3.2 procent blanco. Een groot aantal Vlamingen, naar schatting tussen 10 en 20.000, maakte gisteren de Ijzerbede vaart. Deze bedevaart wordt ge houden ter ere van de in de oor log van 191418 gevallen Vlaam se soldaten. Bij opgravingen on der de basiliek van de St. Pieter zijn bijna 2000 oude munten ge vonden. -■ De haringvissers aan de Schotse Oostkust hebben de vangst gestaakt om hun verlies te beperken. Naar verluidt zijn bij de jongste aardbeving in Oost- Anatoolie (Turkije) 400 mensen om het leven gekomen, terwijl 8000 dakloos werden. Ruth Wil liams, de Londense typiste, die met een negervorst uit Afrika trouwde, is in het land van haar echtgenoot, Seretse Kjama aange komen. 48 personen kwamen om het leven toen vorige week een aantal wagens losraakten van een trein in een tunnel ten Zuiden van Seoel (Korea). Door de grote rookontwikkeling stikten een aan tal personen, terwijl verder een aantal personen onder de voet Dr Spuijman verrichtte de opening. Zaterdagmiddag vond te Dom burg de ingebruikneming plaats van de voor de helft vernieuwde tennisbanen -in aanwezigheid van de voorzitter van de Zeeuwse af deling van de Kon. Ned. Lawn- tennisbind, dr J. Spuijman, de se cretaris mp—vertegenwoor digers van de tennL-Lib- uit Mid delhui Goes en van de in op richting zijnde Domburgse club. De burgemeester van Domburg Ir Bogaert verwelkomde alle gas ten en merkte in een toespraak op, Jat thans één baan klaar is en volgorde week ook de a re gereed zal zijn. Hij wees nog even op verschi11 nde moeilijkheden well': overwonnen moesten wor den, maar dank zij de voortva rendheid van de uitvoerder der fa. Wernink en wethouder W. Brand, kon de opening van één baan toch geschieden. Dankbaar was de bur gemeester voor de geste van de Domburgse V.V.V. en het bad hotel, die zich garant gesteld heb ben. Het was dr Spuijman, die, na verklaard te hebben zeer dank baar te zijn voor deze mooie ba nen en dat in de kleinere gemeen ten vaak zoveel kan gebeuren, terwijl in plaatsen als Vlissingen en Goes het maar niet gelukken wil, het lint doorknipte; daarmee de toegang tot de nieuwe baan ontsluitende. Door leden van de Zeeuwse af deling van de- K.N.L.T.B. werden hierna enige demonstratietennis- partijen gegeven. het water voor de zoveelste maal in de geschiedenis weer was be- werd gelopen tijdens de paniek die haald. daarna ontstond. Handboogconcours te Goes. Door de Kon. Handboogsocië teit „Jacoba van Beieren" werd j.l. Zaterdag haar jaarlijks con cours gehouden, waaraan door 23 sociëteiten, w.o. verschillende uit België; met in totaal 112 schut ters werd deelgenomen. De uitslag is als volgt: Hoofd vogel J. Priem, „Vrije Schutters", 's-Heerenhoek; le zijvogel M. Ver. mue, „Eensgezindheid", id.; 2e zij vogel P. M. Stouthamer, „Zorg- vlied", Ellewoutsdijk; le hoofdkal M. Almekinders, „V.I.O.S.", Kwa- dendamme; 2e hoofdkal C. v. d. Reepe, „Jacoba v. Beieren", Goes; le onderkal C. Vermue, „Victoria" Kwadendamme; 2e onderkal H. de Jonge, „Soranus", Heinkenszand; le klepprijs H. Driedijk, „Doel naar hflger", Wolfaartsdijk; 2e klepprijs S. Lippens, „St. Sebas- tiaan", Assenede (B.); 3e klep prijs W. Roems, „St. Sebastiaan", Gent (B.); 4e klepprijs J. de Bes te, „Ed'le Handboog", Oudelande; 5e klepprijs L. Meijaard, „Juliana" Oudelande. Voorts waren er nog vele prijs- vogels die door diverse schutters werden afgeschoten. De schieting werd door een talrijk publiek bij gewoond. Geslaagd. Aan de Modevakschool E.N.S. A.I.D. te Breda slaagden de vol gende dames. Voor coupeuse: Cor- ry Hage, Borssele, Jannie Koole, Lewedorp, Maatje Smit, Waarde, Lena Schrier, Waarde. Voor cos- tumiere: Krina de Regt, Borssele en Rie Kwekkeboom, Oostkapelle. Voor lingerie: Neeltje Francke, Serooskerke (W.). Zij werden opgeleid door de E.N.S.A.I.D. school te Middelburg. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog, zonnig en warm weer met opnieuw hogere tem peraturen en meest zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1