Stakingen veroorzaken grote onrust in Finland. L NIEUWS Het leger moet zich gereed honden. Tientallen meters hoge steekvlam uit gebroken hoofdleidingsgashnis. Tentoonstelling „Jeugd Tan Neder land" geopend. Er is reeds f 4450.- binnen voor „Irma". De Sloedijk gisteren definitief dicht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De „wandelende" jood, Enquêtecommissie druk bezig met onderzoek Englandspiei Twee vliegtuigongelukken in Engeland. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang van Zon en Maan. onder onder 5e JAARGANG No. 1385 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 20 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen'. Zondag: Zon op 5.32 u., 19.53 u. Maan op 1.08 u 19.10 u. Hoogwater op Zondag 21 Aug.: Vlissingen: 11.45 u.r 1.60 m. u. - m. Terneuzen: 12.13 u., 1.78 m. u. m. Wemel- dinge: 0.51 u., 1.37 m. 13.25 u. 1.41 m. Zierikzee: 0.37 u., 1.15 m. 14.08 u., 1.28 m. is dit (Slot.) „De wandelende Jood" is zelf mede oorzaak, dat hem geen rustige wandeling, onder zijn tijdgenoten, gegund wordt. Wij niet-Joden zijn voor hem de onbesnedenen, de onreinen, het gojim (heidenen). Maar zij zijn, in eigen schat ting althans, het volk, de heer lijken, de uitverkorenen. Betrekkelijk gezien, waarheid. De vraag is echter in welk opzicht zijn ze de uitverkorenen? Hopelijk toch niet om bij dui zenden en nog eens duizenden, door 'n bruut werelddictator, aan de gasoven prijsgegeven tfe -worden? Aanleidende oorzaak tot 't wel bekende Anti-semitisme, is „de wandelende Jood" zelf, in eigen persoon. Dit blijft buiten kijf. Dat 'n Jood, Jood is, is geheel buiten zijn toedoen om. Dat 'n Jood, Jood wil zijn, en blijven, dat is zijn goed recht. Daar kunnen wij zonder meer niet op tegen hebben. Maar dat de Jood niet-Jood is in. Schriftuurlijke zin ge dacht dat is 't wat we op hem tegen hebben. Hij beroemt zich stoutelijk op z'n vermeende adeldom; hij ver heugt zich uitbundig, op z'n glorierijke afstamming. Het geloof echter, dat de Vader der gelovigen beoefende, dat veracht de arme Jood, tot in 't diepst van zijn hart. Het huidige Jodendom is „op en top" materialistisch.. -Zonneklaar blijkt dit bij de overgrote massa in de zucht om naar Palestina uit te wijken. Helaas, voor hen, ze begeren wel het land der Vaderen, ech ter niet de God der Vaderen. Waar de Vader der gelovigen slechts als n' vreemdeling wens te te vertoeven, daar willen de huidige Joden veilige burgers zijn, Abraham was gelovig tijde lijk bezitter van 't land doch 'n eeuwig bezitter, van de God van Kanaan. 't Thans levende Jodendom heeft niet met al door het ge loof, nóch het land, noch de Jehova van Kanaan. En nu klemt de vraag, mogen wij „de wandelende Jood" nog dulden op onze vaderlandse erve? Somtijds is hij toch naar kwa lijk uit te staan, in z'n arrogante houding, in zijn vaak wederrech telijk indringen, enz. Moeten we ons vandaag ge zien het verleden niet schou der aan schouder scharen, naast 't welbekende Anti-semietisme? Neen, in geen enkel geval. Allereerst niet omdat, óók de Jood, niet leeft bij Uw of bij onze gratie. De alwijze God heeft hem 'n plaats aangewezen in onze samenleving. Hij is m'n naaste. En wat zegt dienaangaande het heilig wet- woord? Gij zult hem liefhebben, als U zeiven. V Wellicht is dit voor menigeen wel pijnlijk, 't blijft desniettegen staande, gebiedende eis. Dan, de grote heidenapostel zegt van hen, dat ze naar de verkiezing, de beminden zijn om der Vaderen wil. Welnu, wanneer ze dat nu zijn voor God, die naar de mens gesproken, veel meer verdriet van de afval der Joden heeft, dan wij, laten wij ons dan des te meer wachten voor Joden haat, in welke vorm dan ook. Daar is nog een gans andere taak voor ons, ten aanzien van de wandelende Jood. Laat ons gelet op z'n verheven her- ÏLomst, gezien de radicale ver- oochening er van met diep medelijden vervuld, Abrahams God smeken, om Abrahams kin derlijk geloof, voor diens zo ver afgeweken nakomelingen. Dat blijft voor ons evenzeer gebiedende eis. B. A. Gr, Algerijnse huwelijkszwendelaar gesnapt Hij lokte meisjes mee naar Zandvoort. De vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie heeft in Naarden een jonge Algerijn ge arresteerd, die sedert enkele maanden in ons land vertoeft en zich in die tijd met huwe- lijkszwendel heeft bezig gehou den. De man noemt zich Moh. Beighe, zegt millionnair en hotel eigenaar in Parijs te zijn en voor onbepaalde tijd met vacan- tie in Nederland te vertoeven, Beighe zocht op alle moge lijke manieren contact met bij voorkeur jonge meisjes, die hij als hij de kans kreeg meetroon de naar Zandvoort. Hij gaf dan veel geld uit, gebruikte voort durend taxi's en kwam al gauw met een huwelijksaanzoek op de proppen. Zijn vader zo ver telde hij is een goede vriend van de directeur van een der grootste hotels in de hoofdstad en het huwelijk zou met alle luister en plechtigheid voltrok ken worden. Zijn bedoeling was steeds een intieme verhouding met zijn slachtoffers te schep pen, geld was niet in de eerste plaats zijn doel. Hoe hij aan het geld kwam om de meisjes te verleiden is een raadsel voor de politie. Gisteren heeft het Finse leger opdracht ontvangen gereed te zjjn om mannen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de regeringsoproep om naar het werk terug te keren. B(J de arsenalen en munitiedepots van het leger z(jn versterkte gewapende wacht posten opgesteld. De sociaal-democratisehe regering heeft deze maatregelen getroffen, nadat nog meer arbeiders zich bjj de door communisten geleide stakingsbeweging hadden aangesloten en on geregeldheden te Kemi, een pulpeentrum aan de westkust, waren uitgebroken. Eergisteren werd hier een vuur gevecht tussen politie en stakers gehouden, waarbij een staker ge dood werd en meerdere personen gewond raakten. De staking beoogt een loonsver hoging van ongeveer 10 procent. Posters hebben vijf vrouwen en een meisje van 15 jaar gegrepen, die zich als vrijwilligsters hadden opgegeven voor houtsorterings- werk. Zij werden geschopt en in het gezicht geslagen en de man nen persten haar modder in de keel. Tenslotte werden zij door troepen bevrijd en naar het zie kenhuis overgebracht. In de parken en op de pleinen van Kemi zijn 500 man aan troe pen gelegerd. Zij hebben opdracht om eventuele ongeregeldheden on middellijk te onderdrukken. Het hoofd van de Noord-Finse politie heeft zijn hoofdkwartier naar Kemi overgeplaatst en er is een rechtstreekse telefoonverbinding met het ministerie van binnen landse zaken gelegd. Verschenen is het vierde ver slag omtrent de stand Van werk zaamheden der Enquêtecommissie Regeringsbeleid 19401945. Daar in wordt o.m. medegedeeld, dat een derde deel, bevattende de re sultaten van het onderzoek naar het financiële en economische be leid, w.o. de aankoop- en de scheepvaartpolitiek, in de loop van het najaar zal verschijnen. Het onderzoek betreffende de verbindingen met het bezette Ne derlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtin gendiensten, werd met kracht voortgezet, zowel t.a.v. de ver bindingen in het algemeen als t.o.v. het Englandspiei in het bij zonder. Van allerlei zijden zijn hierom trent de meest uiteenlopende theorieën verkondigd. De commis sie acht het haar plicht, deze zaak zo nauwkeurig mogelijk te onder zoeken en aandacht te besteden aan elke aanwijzing, hoe fantas tisch deze wellicht ook moge klin ken. Mede hierdoor heeft het on derzoek een grote omvang aange nomen. De commissie had aanvan kelijk gehoopt in het vroege na jaar van 1949 omtrent het gehele complex van vraagstukken, dat met de verbindingen samenhangt, verslag te kunnen uitbrengen. Tot haar leedwezen is dit echter on mogelijk gebleken. Omtrent het tijdstip, waarop het verslag hier over zal kunnen verschijnen, kan ze thans nog geen nadere mede delingen doen. Bij een inval in het communis tische hoofdkwartier in genoemde stad zijn zeventien personen, de burgemeester inbegrepen, gear resteerd. Zij worden er van be schuldigd het vuurgevecht te heb ben uitgelokt. In opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken stelt de politie een onderzoek in naar de herkomst van de geweren, pisto len en andere wapens, welke door sommige der 2000 stakers ge bruikt worden. Er zijn huiszoekin gen naar verborgen wapens ge houden. Te Helsinki is de vroegere commissaris van de mobile politie Hautojaervi gearresteerd op grond van de beschuldiging de stakingen te leiden. Hautojaervi werd het vorige jaar van zijn post ontheven, toen men een wapenopslagplaats in de kelder van zijn hoofdkwartier ont dekte. Hij studeerde aan de mili taire academie te Leningrad. Dr Juho Paasikivi, de 79-jarige Finse president, heeft het gehele Kabinet in zijn zomerverblijf bij eengeroepen. Naar gemeld, heeft hij er bij de premier, Fagerholm, op aangedrongen met vaste hand tegen de staking op te treden, doch onnodig bloedvergieten te voorkomen. Fagerholm verzocht Paasikivi een radio-rede te hou den. Inmiddels heeft de vakvereni ging van zeelieden gedreigd in staking te zullen gaan, indien de eisen tot loonsverhoging niet tegen Woensdag zijn ingewilligd. Haarlem enkele uren in rep en roer. Schip voer tegen de buis aan. Zowel brandweer als Ingenieurs van de Haarlemse gasfabriek stonden gisteravond geruime tjjd machteloos tegenover een 10-tal- len meters hoge steekvlam, die loeiend uit een gebroken dikke hoofdleidingsbuis bij de Cat har jj- nenbrug aan het Noorder Buiten Spaarne naar boven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinke af stand van de vlam bevindende afsluitpunten, omdat het gevaar van ontploffing ergens in de buis daardoor te groot werd geacht, wanneer de buitenlucht zich met de restjes gas zou vermengen, en de brandweer kreeg geen schijn van kans de geweldige steekvlam te doven. Een schip, dat grondstoffen voor teer vervoerde, genaamd „Het teerschip van Breda", dat de opengedraaide brug passeerde, kwam door een verkeerde ma noeuvre in aanvaring met de hoofdleidingsbuis, die op deze plaats door het Spaarne loopt. De gietijzeren leiding ,die een door snee heeft van een halve meter, werd juist op de knik, waarmede zij in het water duikt, verbrijzeld en grote hoeveelheden gas stroom den onmiddellijk naar buiten. Een gewone gaslantaarn, die daar in de buurt staat, was de oorzaak van de ontploffing. Politieversterkingen verschenen spoedig ter plaatse om de duizen den nieuwsgierigen op een afstand te houden, terwijl ingenieurs van de gasfabriek zich verdiepten in het probleem hoe de vlam in kracht kon worden verminderd. Intussen werden de Haarlemmers door de radio gewaarschuwd geen gas te gebruiken. Nadat de steekvlam meer dan 2 uur lang angstig dioht langs de brug omhoog had geloeid en daar bij de omgeving, de brug en het Spaarne in een fantastische gloed had gezet, besloten ingenieurs van het gasbedrijf geleidelijk de druk op het gehele net te verminderen. Langzaam liep de gastoevoer in de grote buis terug, terwijl gelijk tijdig de brandweer alle 6 stralen op de opening van de gebroken leiding richtte. De vlam werd ge leidelijk minder en verdween vlugger dan men aanvankelijk had verwacht tegen 11 uur plotse ling geheel. Opperbevelhebber Griekse opstandelingen omgekomen? Volgens correspondenten is de opperbevelhebber van het leger der Griekse opstandelingen, de opvolger van Markos met de leden van zijn staf in een meer verdron ken, nadat de boot, tengevolge van beschieting door vliegtuigen van de regeringsluchtmacht, was omgeslagen. K.L.M.-Convair licht bescha digd bij landing tc Rome. Naar het A.N.P. verneemt is een Convair van de K.L.M. gis teren by een landing op het vliegveld van Rome even naast de landingsbaan terecht geko men. De machine werd enigszins beschadigd. De K.L.M. deelde by navraag mede, dat de beschadi gingen niet van ernstige aard zijn en nauwelijks zichtbaar. Het toestel wordt op het ogenblik onderzocht en zal zo spoedig mogelijk weer naar Nederlanc worden gevlogen. 28 personen gedood. Bij twee vliegtuigongelukken in Noord-Engeland zijn gisteren 28 personen gedood. Een Dakota van de British European Airways, vliegend op de normale lijndienst van Belfast naar Manchester, stortte bij Old ham in Lancashire neer en explo deerde. Van de 29 passagiers en drie koppen bemanning kwamen 24 in de vlammen om, acht werden ern stig gewond. Onder de passagiers bevonden zich drie kinderen en drie babies. In het nabijgelegen Yorkshire explodeerde even later een Proc- tor-vliegtuig, behorende aan de Lancashire Aircraft Corporation, in de lucht en stortte neer. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig maak te een proefvlucht. Radiodistributie wordt duurder Met ingang van 1 October a.s, wordt het abonnement op de ra diodistributie op f 2.per maand gebracht. Dit betekent, dat met inbegrip van de luisterbijdrage f3.per maand zal moeten wor den betaald. Voor de aangeslotenen op een radiodistributienet, dat nog niet over een ontvangstmogelijkheid voor de 2 binnenlandse omroep programma's beschikt, blijft het abonnement f 1.25 plus f 1.luis terbijdrage dus f2.25 per maand. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft besloten, de Prot. Chr. Journalistenvereniging en de Ned. Chr. Bond van Kap- perspersoneel als lid toe te laten. Een overzichtelijke foto van de werkzaamheden aan de buitensta dam bij het sluitgat aan het Sloe. Men is bezig deze dam te verhogen met rijshout, stro en riet, terwijl in het sluitgat zelf arbeiders met behulp van lange stokken het stro vasthouden, teneinde de kracht van het water te beteugelen. Koningin Juliana verrichtte opening in Amsterdamse R.A.I.-gebouw. Gistermiddag heeft Koningin Juliana de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die tot 18 Sept. in het R.A.I.-gebouw te Amster dam wordt gehouden, geopend. Zeer veei genodigden, leden van het corps diplomatique, ministers, Commissarissen der Koningin, Ka merleden en vertegenwoordigers van organisaties, die zich met de jeugd bezig houden, waren hierbij tegenwoordig. De voorzitter van het tentoon stellingsbestuur, Dr Mettrop, sprak al de genodigden toe en wees er ln zijn toespraak op, dat het hoge geboortecijfer on getwijfeld zal leiden tot een steeks nadrukkelijker vraag om een nog belangrijk deel van het nationale inkomen te beste den aan de zorg voor de jeugd. Na dr Mettrop kwam H. M. de Koningin aan het woord, die de hoop uitsprak dat de ten toonstelling verhelderend zal werken in ieder opzicht en er toe zal bijdragen de jongste ge neraties te helpen opgroeien tot goede mensen met verant woordelijkheidsbesef. Zij ver klaarde hierna de expositie voor_ geopend en was de eerste be-" zoekster, die na deze plechtig heid een rondgang maakte. WAT ER TE ZIEN IS. De tentoonstelling is in vijf hoofdgroepen ingedeeld: gezin, kinderhygiëne, onderwijs, kin derbescherming en vorming bul ten schoolverband. Het gezin is het middelpunt en in het midden van de hal hangt een grote schildering, waarop de bezoeker, die de hal betreedt via een doorkijk een gezin ziet onder de lamp rond de huiskamertafel geschaard be zig het ganzebordspel te spelen. Alle begin is in het ge zin en de tentoonstelling vangt aan met een huiskamer, waar boven staat: „Dit is geen ideale woonkamer, maar een woonka mer voor een gezin met idealen" „Hoe leert moeder haar taak' is een afdeling waar de aan staande en jonge moeders in woord en beeld kunnen zien hoe het wel en niet moet. Ook de baby's zijn present en op een geestige tekening brengen zij hun wensen en verlangens naar voren. De gedeeltelijke openstelling op Zondag, teneinde het publiek van buiten de stad de gelegenheid te geven ook deze tentoonstelling te bezoeken, was voor de christelijke onderwijzersorganisaties, het C.J.M.V. en de Gereformeerde jeugdbonden reden, dat zij niet aan deze expositie konden me dewerken. De Ronde Tafel-conferentie zal Dinsdag om 2 uur beginnen In een communiqué van het secretariaat der R.T.C. wordt gezegd, dat de voorbereidingen, in informele besprekingen g troffen, sedert het bijeenkomen in Den Haag van de Nederland se delegatie, de republikeinse delegatie, de delegatie van de B.F.O. en de leden van de U.N. C.I., thans zover gevorderd zijn, dat is beslist, dat de opening van de Rondetafelconferentie zal plaats vinden op Dinsdag 23 Aug. a.s. Het openingsuur der conferen tie is gesteld op 2 uur 's middags. Abonnementstarieven spoorwegen weer hoger. M-t ingang van 1 Januari 1948 hebben de abonnementstarieven der N.S. een tijdelijke verlaging ondergaan van 15 procent. Nu met deze maatregel geruime tijd ervaring is opgedaan, wordt het meer en meer duidelijk, dat hier door 'n verstoring van de samen hang tussen de verschillende ta riefvormen is opgetreden, die een herziening wenselijk maakt. Daar bij komt, dat sinds bovengenoem de datum het dienstbetoon der N, S. aanmerkelijke verbeteringen heeft ondergaan, met name op 15 Mei 1.1. bij de invoering van de geldende zomerdienst en dat ver dere verbeteringen zullen volgen. Daarom hebben de Nederlandse Spoorwegen zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek per 1 Sep tember a.s. de oude abonnements tarieven weer te mogen invoeren, welk verzoek is toegestaan. Tijdens een patrouilietocht ln West-Sumatra heeft een Neder lands soldaat een tijger gedooa van 2.5 meter. Vandaag inzamelingen te Middelburg, Vlissingen en Souburg. Er is vandaag opnieuw goed nieuws van het „Irma-front" te melden. Meliskerke en Aagtekerke heb ben geofferd en het succes was groot. Of vindt u het niet een schitterend resultaat, dat Melis kerke met 800 inwoners een be drag van f 190.bijeenbracht, terwijl Aagtekerke met 700 Inwo ners niet minder dan f 140.In zamelde Bravo, mensen van het platte land, gij toondet gisteren niet in het minst voor de stad onder te doen! Van Souburg kunnen wij nog niets vertellen, want daar ging de collecte gisteren niet door. Die wordt nu vandaag gehouden, evenals de collecte te Vlissingen en de huis-aan-huis-inzameling te Middelburg. Begin volgende week komen Grypskerke en Biggekerke aan de beurt. Wij mogen dat wel, een wedstrijd tussen de Walcherse dorpen, Welk dorp het meest op brengt. Want ls het doel, de verplegenden en de verpleegsters van „Irma", die bij de brand alles of zeer veel van hunbezittingen verloren, weer netjes van nieuwe spulletjes te voorzien, deze wedijver niet waard Er is wel niemand meer, die op Walcheren woont en niet weet, wat er aan de hand is. In alle dor pen en steden hangen de sugges tieve affiches met de oproep „Geeft geld voor Irma!" van de heer Wagensveld. En de niet-Wal- chenaren wordt het vlug genoeg verteld, waarom dat geld, die f 20.000.nodig is Wij kunnen ook mededelen, dat de girostortingen op de rekening van de Incassobank te Middelburg, no 397523, beginnen binnen te ko men. Een bedrag kunnen wy nog niet noemen maar het gaat goed en dat is het voornaamste. Iedereen helpt „Irma". Dat doet ook u, wanneer u vanavond naar Modderoord ln Middelburg gaat om daar de interessante en span nende behendigheidswedstrijden op motoren, georganiseerd door de Motorclub „Scheldegouwen", bij te wonen. Een loffelijk initiatief van het bestuur van deze club om de opbrengst ten bate van „Irma" te bestemmen. De stand is thans: collecte Dom burg f 600.Ned. Volksherstel f 500.Walcheren moet droog f 500.Nieuw Walcheren f 500. straatcollecte Middelburg f 2020, Meliskerke f 190, Aagtekerke f140. Totaal f4450.—. En tenslotte nog e1. an een her innering aan het adres van hen, die de Walcherse kleding dragen. Hebt u er al aan gedacht, dat de burgemeester van uw gemeente op u wacht om een jas, een broek, een beuk, een omslagdoek, een muts of wat dan ook, dat bij uw kleding behoort, voor de oudjes van „Irma", die de Walcherse dracht trouw bleven, maar bij de brand alles verloren, in ontvangst te nemen? U hebt uw kleren mo gen houden. U kunt vóst wat er van missen voor deze oudjes. Zij zullen u ontzettend dankbaar zijn! Op deze foto, genomen van de Walcherse kant, ziet men de arbeiders druk bezig met het ledigen der kipkarren, die zand aan voerden vanaf de kop van de nieuwe dijk op de binnenste dam bij het sluitgat aan het Sloe. Op deze wijze kwam Donderdagmiddag hier de verbinding tot stand met 't zinkstuk aan de Bevelandse kant. Op de dijk op de achtergrond de buisleiding, waardoor volgende week het water zal worden weggepompt. Velen hadden op deze buisleiding een plaatsje gevonden, waardoor zij een prachtig gezicht op de werkzaamheden hadden. Vóór morgen moet hij drie meter boven N.A.P. zijn. De strjjd aan het Sloe is giste ren inderdaad gewonnen. De defi nitieve sluiting is tot stand ge bracht, want gistermorgen kwam geen druppel water meer door de nieuwe djjk. Gedurende een groot gedeelte van de nacht van Donderdag op Vrijdag is de zandzuiger-perser bezig geweest met het spuiten van zand in het oude sluitgat. Om streeks het middaguur was er gisteren zoveel zand, dat het nieu we dijkslichaam een hoogte had bereikt van 1.70 a 1.80 m. -f N.A.P., dus boog genoeg om de vloed te keren. NIEUWE VEEVOEDER REGELING. In overeenstemming met een reeds eerder gegeven aankondi ging omtrent de met de graan- regeling voor de oogst 1949 ver band houdende gewijzigde distri butie van veevoeder deelt het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede, dat een nieuwe veevoederregeling thans haar beslag heeft gekregen. De nieuwe regeling houdt in, dat naast een vrije handel in de hier te lande geteelde granen (met uitzondering van tarwe, za den en peulvruchten), een verde ling volgens toewijzing zal wor den gevoegd aan alle importgra- nen, alle soorten veekoeken, schil fers "en schroot, de dierlijke eiwit ten en de tarwe-afvallen, welke producten alleen op toewjjzinL aan de fabrikanten van mengvoe der teï beschikking worden ge steld. De aan de veehouder toe te wij zen hoeveelheden voeder zullen worden berekend op basis van de sterkte van de veestapel en een voor het type van bedrijf bepaalde norm voor de rantsoenering. Aangedrongen wordt op een zo veel mogelijk winnen van voeder op eigen bedrijf. Toen was zowel in de volle lengte als over de gehele breedte het oude sluitgat tussen de twee dammen met een stevige zand laag bedekt. Gisteren werd niet alleen zand gespoten, maar ook zand aange voerd met kipkarren, die hun in houd stortten op de binnenste dam, teneinde ook deze op de ge wenste hoogte te brengen. Voorts werd zand gespoten aan de buitenzijde van de nieuwe dijk, dus voor de buitenste dam, die zo doende ook flink verstevigd werd. De drijvende grijperkraan is gisteren begonnen met het stor ten van klei op het dijkslichaam. Dat zal ook vandaag gebeuren, want vóór morgen, Zondag, moet de gehele dijk met klei zijn afge dekt tot een hoogte van 3 m. N.A.P. Deze klei wordt in bakken aangevoerd, die tot dicht bij de kraan worden gevaren. Het ligt in de bedoeling de vol gende week de pomp aan de Be velandse kant in werking te stel len, die dan zal beginnen met het pompen van het overtollige water uit het nieuw gewonnen terrein. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën, is giste ren na een verblijf van 4 weken in Zwitserland te Londen terug gekeerd. Engeland acht de 850 millioen dollars als aandeel in de Marshall-hulp onaanvaardbaar. William Clayton, heeft van Tru man op zijn verzoek ontslag ge kregen als Amerikaanse plaats vervangende gouverneur van de Wereldbank en van het Inter nationale Monetaire Fonds. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Westelijke drie mogendheden bin nenkort weer toestemming zullen geven tot buitenlandse investerin gen in W.-Duitsland. Gedurende de 14 maanden, dat in Malakka de staat van beleg is afgekondigd, zijn 1575 personen door de guefil- lastrijders gedood, terwijl de gue rilla's zelf 1306 man verloren. De sociaaldemocraten zullen nooit deelnemen aan een coalitie met de christendemocraten", al dus is officieel namens de Duitse socialistische partij verklaard. De Tsjechoslowaakse gezant in Zwitserland, Jaromir Lang Masa- rijk, is naar Praag teruggeroepen. Schumacher, de voorzitter der Duitse soc. partij, heeft de geal lieerden onmiddellijke stopzetting verzocht van de ontmanteling der staalbedrijven „August Thyssen Hütte" te Duitsburg-Hemborn. De toestand van de componist Richard Strauss is, na een korte verbetering, weer verslechterd. Op verscheidene punten in China zouden Amerikaanse troepen zijn slaags geraakt met communiste sche soldaten. De kinderverlam ming te Beernen in België is tot nu toe beperkt gebleven tot acht gevallen. Britse ambtenaren te Washington hebben het bericht tegengesproken, dat Engeland ge dwongen zou zijn het pond ster ling in de komende paar weken te devalueren. De delegatie van het Britse Parlement, die van 1923 September Nederland zal bezoeken, zal de opening van de Staten-Generaal bijwonen. Vijf proef-torpedobootjagers van de vroegere Duitse marine, variërend van 200 tot 800 ton, zijn door de Amerikanen als oud roest aan een Nederlandse firma verkocht. Truman aanvaardt ontslag van Herman Baruch. Herman B. Baruch heeft giste ren ontslag ingediend als ambas sadeur van de Ver. Staten in_Ne- derland. Hij heeft daarvoor geen reden opgegeven. President Tru man heeft het ontslag met op rechte spijt aanvaard. De datum van ingang zal worden vastgesteld na Baruchs terugkeer in de V.S. Baruch is 77 jaar. West-Berlijn niet bij West-Duitse republiek. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de berich ten uit Berlijn, volgens welke de Westelijke sectoren van de stad spoedig tot de West-Duitse republiek zouden worden toe gelaten als twaalfde staat tegen gesproken. De kwestie werd door de westelijke bezettingsmogend- heden niet overwogen, zei hij. Rode Kruis-mensen waren op zoek naar zich zelf. Oefening was wel heel echt. De Velsense afdeling van het Rode Kruis hield op de Rijks weg naar Amsterdam een oefe ning, waarbij een rampzalig auto-ongeluk in scene werd ge zet. Politie-auto's en ziekenwa gens vervoerden vele „gewon den", die door de eerste hulp ploegen van een dikke verband- verpakking waren voorzien. Het toneel van het speudo-ongeluk zag er zo echt uit, dat een auto mobilist, die naar Amsterdam reed, in de waan verkeerde, dat er werkelijk een ernstig ongeluk was gebeurd. Hij belde ijlings de politie op, die op haar beuit de oefenende Rode Kruismen sen waarschuwde en zo kon het voorkomen, dat de deelnemers op zoek gingen naar de veron gelukte auto's, die natuurlijk on vindbaar waren. Na enig na denken moest men tot de con clusie komen, dat de automobi list zich door al het verband tot zijn overigens begrijpelijke ac tiviteit had laten verleiden en dat men dusnaar zichzelf op zoek was. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Iets minder koel. Weersverwachting geldig tot vanavond. Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen maar plaatselijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen West en Noord. Iets minder koe), vooral ln het binnenland.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1