Nederlandse leger doet bekwaamheid op in de Ardennen. Indonesisch debat in de Tweede Kamer edna earl De Wereldraad van Kerken in discussie Nieuwe aanwinsten voor het museum te Viissinyen. He toestand in Syne Lasterpraat van de V.O.M.O.? ...En G|j?... Gelijksoortige terreinen als in Indonesië, Een nieuw Virus ontdekt? Nederlandse troepen blijven te Solo. feuilleton Strijd tussen de R.-K. Kerk en de communisten. Vergeten tegels thans een fraai tableau. Vrijdag 19 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 OPERATIE „EDELWEISS'. (Van een speciale verslaggever) Er zullen weinig mensen zijn, die durven beweren, dat het Neder- volk een militairistische Inslag zou hebben. Het tegendeel is eer der waar. Van de „soldaterij" als vak moeten wfl over het algemeen weinig hebben, en de aantrekkingskracht van het mooie uniform op onze meisjes is meestal maar vluchtig. Slechts weinige meisjes stellen zich als Ideaal „soldatenvrouw" te worden. Dit wars zijn van alle overdreven militaire gedoe mag zeer ze ker als een goede karakter-eigenschap worden beschouwd. De ge volgen van een soldateske afgoderij hebben we aan de lije in zeer naby verleden ondervonden. Echter evenzeer en in niet minder reeent verleden ondervonden we op gevoelige, ja uiterst pijnlijke wijze hoezeer het fout is om zal het de troep van harte gun te weinig belangstelling voor onze weerbaarheid te hebben. En het nen> dat bij elk in de Ardennen is stellig niet overdreven, wanneer we beweren dat we dit teveel aan pacifisme en defensieve schrilheid voor 1940 ln de Meidagen van dat jaar ontstellend duur hebben moeten betalen. Het is daarom uitermate ver- donesië eigenlijk niet meer kon Perln6en m heugend dat na de bevrijding worden verkregen, omdat het Kunnen kopen, de belangstelling en waardering daartoe dan veelal te laat was: van het Nederlandse volk voor De mannen werden dan in vele het militaire leven, als centrale gevallen onmiddellijk voor de van onze weerbaarheid tegen practijk gesteld. Een practijk, elke agressie, aanmerkelijk iswaarin ze zo niet met schande ^an jocj1 dikwijls met schade wijs werden. Schade die soms, wanneer het om mensenlevens ging, onherstelbaar was. bespaarde mensenlevens, kost bare mensenlevens voor alle Nederlanders èn voor onze In donesische Rijksgenoten, in het eilandenrijk om de evenaar. Welke overheidsinstellingen men ook van overdadige weelde mag verdenken, zeer zeker geldt dit niet voor het Ministerie van Oorlog wat deze oefeningen betreft. De manschappen krij gen slechts een zakcent van 25 frs, per dag, en dit geldt voor de hoogste officier even goed als voor de gewone soldaat. Wie, hetzij uit ervaring dan wel van horen zeggen, weet dat het goedkoopste pakje sigaret ten in België altijd nog 6 frs. en een kopje koffie 9 frs. kost, zal het met ons eens zijn, dat hier allerminst van overdaad gesproken mag worden. En die oefenend onderdeel steeds een paar Cadiwagens meegaan, waar onze mannen hun versna peringen in Nederlands geld toegenomen, Deze belangstelling is ver heugend. Inderdaad. Immers, er zullen weinig Nederlanders zijn enkele zichzelf bedriegende „Waarheidsvrienden" mogelijk uitgezonderd die zich niet bewust zijn van de toenemende internationale dreiging, Een dreiging, die mogelijk kan wor den afgewend door een effici ënte weerbaarheid. Nog altijd geldt de oude Latijnse spreuk die zegt, dat men slechts dan de vrede kan krijgen, indien men zich ten oorlog bereidt. Evenwel, die weerbaarheid kan alleen in een voldoende oe fening worden verkregen, Het Is heel mooi en ook wel waar, wanneer we zeggen dat de Ne derlandse soldaat de vergelij king met elke buitenlandse col lega kan doorstaan. Evenwel, het mensenmateriaal is alleen dan goed, wanneer het vol doende is geoefend, geestelijk zowel als technisch, dus op zijn taak is voorbereid en daarvoor Is berekend. GEGREK AAN OEFENTERREIN. Welnu, speciaal wat de tech nische voorbereiding betreft, is het droevig in Nederland ge steld. Niet alleen dat ons mate Jfiaal, ten gevolge van onze na tionale armoede, die hier op het schrilst naar voren komt Uitermate slecht Is, maar ook ontbreekt het ons land aan een minimale gelegenheid tot oe fenen. Het is zelfs zo dat wj( met on ze moderne gevechtswagens op Jeen enkel terrein ln Nederland Schietoefeningen kunnen houden met de 75 mm kanonnen. Even- fnln la het mogeljjk voor de Ne derlandse infanterie om op vol doende terreinen te oefenen. Het enige ruime oefengebled voor de infanterie Is eigenlijk de Hars- Kamp. Deze uiterste nadelige om standigheden vormen evenwel ftiet alleen een bijzondere han dicap voor onze defensie in het Rijk binnen Europa. In nog gro tere mate ondervonden onze troepen in Indonesië deze te korten aan oefengelegenheid. Immers, in hun taak ter be scherming van de bevolking overzee, werden zij gesteld Voor problemen, waarvan zij tijdens hun opleiding in Neder land niet hadden kunnen dro- ftien. Problemen b.v. veroor zaakt door het heel andere ter rein dat zy daar vonden. Hier gewend aan de vlakke velden, kregen zij ginds te maken met sterk geaccidenteerd terrein. Een terrein dat, speciaal aan de gemotoriseerde onderdelen on de verbindingstroepen aanvan kelijk schier onoverkomelijke moeilijkheden opleverde. Immers het rijden over da Afsluitdijk of de Kreekrak- dam is wel heel wat anders dan ♦en colonnerit langs de berg hellingen van Preanger. Voor de verbindingstroepen komt daar de moeilijkheid bij dat het in dicht begroeid en geacciden teerd terrein vrijwel ondoenlijk is, om radioverbindingen te onderhouden, tenzij telkens op de hoge punten posten zijn ge plaatst. Moeilijkheden, die alle maal overwonnen kunnen wor den. En zijn overwonnen. Maar nogeens, daar was oefening voor, nodig. Een training die in In- PRACTISCHE BENELUX. In verband hiermee is het van niet te onderschatten be lang, dat onze Benelux-partners en speciaal de militaire autori teiten van België en Luxem burg, uitmunten in gastvrijheid GRATIS EN EXTRA. Voor de manschappen komt bij deze oefeningen als extra nog een gratis kennismaking met onze Benelux-genoten, hun natuurschoon en hun cultuur monumenten. Voor de militaire autoriteiten biedt deze oefening tevens een prachtige gelegen heid om officieren en onder officieren een instructie ter plaatse te geven over belangrij ke gevechtsmomenten uit de voorbije oorlog. We denken hierbij in het bijzonder aan de omgeving van Badtogne, dat bij Sinds ongeveer anderhalf jaar alle op de bevrijding wachtende nu vertrekken geregeld onder-; Nederlanders angstige bekend- delen van ons leger speciaalheid verkreeg in de dagen van het Ardennen-offensief, waar mee de Duitsers als uiterst on aangename Kerstverrassing van 1944 uit de hoek kwamen. Gisteren vertrok uit Utrecht het depot Verbindingstroepen dat vandaag bij Breda zich ver enigt met een afdeling van het depot pioniers uit Vught om in de Ardennnen bij de operatie „Edelweisz" de nodige be kwaamheid op te doen voor hun aanstaand vertrek naar Indo nesië. Evenals bij de oefening van het 6e infanteriedepot uit Assen gaat ook nu een muzikaal dankbetoon voor de Luxem burgers en Belgen mee, nj. de chauffeurs en verbindings mensen kort voor hun ver trek naar Indonesië een dag of tien naar de Belgische en Luxemburgse Ardennen, om daar de nodige bekwaamheid op te doen. Een voordeel van het Arden- nengebied is namelijk, dat het hoewel aanmerkelijk minder hoog soms treffende gelij kenis vertoont met de geaard heid van de terreinen in het Oosten. Geen wonder dan ook, dat onze Generale Staf een dank baar gebruik maakt van de ui terst royale gastvrijheid van Belgen en Luxemburgers, lm- trompetters van de Huzaren mers, de bekwaamheid hier van Boreel, die op verschillen- verkregen, betaalt zichzelf in de plaatsen zullen concerteren. LECOCK, WAAR HET HEDEN EN VERLEDEN ELKAAR ONTMOETEN. In Wiltshire (Engeland), ligt het dorpje Lecock, dat jaarlijks duizenden vreemdelingen trekt. Enerzijds valt dit te betreuren want de lange pantalons en zonnehoeden der bezoeksters vor men een dissonant tegen de achtergrond van de 16e eeuwse gevels. Op de joto de „Engel" herbergdie als het beroemdste 16e eeuwse bouwwerk van Lecock geldt. Regeringspolitiek uitgelopen op onvoorwaardelijke capitulatie. Wij hebben gisteren reeds melding gemaakt van het slot van het Indië-debat in de Tweede Kamer. Voor minister Van Maarseveen aan het woord kwam, hebben echter nog verschillende andere sprekers van hun opvatting doen blijken. Allereerst prof. Romme (K.V.P.) die zich over de hoofdpunten, de positie van de Kroon en de status van Nieuw-Guinea niet uitsprak. Hij toonde zich ontevreden over de houding van het kabinet dat de Kamer telkens voor voldongen feiten stelt en wees verder op de noodzakelijkheid, blijvende ver bindingen met Indonesië tot stand te brengen. De heer Schermerhorn (P.v.d.A.) achtte de nu gevolgde politiek de enige methode om tot een uitweg te geraken. Ds Zandt (S.G.P.) liet een heel ander geluid horen. Deze politiek is volgens hem uitgelopen op een onvoorwaardelijke capitulatie. On danks millioenen slachtoffers is alles verloren. Het amendement Tilanus (C.H.U.) over de positie van de Kroon is op straat gerold. Wil de regering inderdaad in de positie van de Kroon slechts een symboliek zien? zo vroeg spreker. Dat zou in strijd zijn met de grondwet. Dan zal zij voor de zo veelste maal deviëren en de grond wet als een vodje papier beschou wen. Evenals de heer Schouten in de vergadering van Dinhdag achtte hij het uitermate gewenst dat de minderheden een eigen vertegenwoordiging krijgen op de R.T.C. Doordat de republikeinen in feite oppermachtig zijn, zijn de federalen van ons vervreemd. Nieuw-Guinea aldus deze spre ker moet bij Nederland blijven. Als het in handen van Indonesië zal overgaan zal het weer een ko lonie worden. Over het staakt het vuren was ds Zandt niet enthou- Teruggaaf Amerikaanse belasting. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de inspecteurs der belastingen zijn gemachtigd de door belanghebbenden ingevolge het verdrag met Amerika ter voorkoming van dubbele belasting terug ontvangen 15 procent Ame rikaanse belasting op de in 1947 vastgestelde Amerikaanse divi denden, niet in de inkomstenbe lasting en vennootschapsbelasting te betrekken. siast. De inbreuken op deze order zullen niet bekend worden ge maakt. Via twee commissies zul len zjj in de doofpot verdwijnen. pacteerd met de revolutie. Zij had Volgens een verslag van het genootschap voor proefonder vindelijke biologie en genees kunde, zou een groep geleerden van de Yale-universiteit een nieuw virus hebben ontdekt, dat de oorzaak zou zijn van talrijke ziektegevallen, die abu sievelijk als kinderverlamming worden bestempeld. Deze ziek teverschijnselen gelijken zeer op die van kinderverlamming. Gedurende het onderzoek, dat een jaar heeft geduurd en dat begon op het ogenblik van de epidemie van laatstleden zomer, toen in de Ver. Staten 28.000 gevallen werden geboekt, zijn twee geleerden van de Yale- universiteit door het virus aan getast. Zij zijn echter genezen en konden hun werkzaamheden hervatten. Generaal-majoor Soehardjo heeft aan de „Keng Po" ver klaard, dat sedert 11 Augustus besprekingen werden gehouden tussen de T.N.I. en de Neder landse strijdkrachten over de staking van de strijd te Solo. De toestand in deze stad is weer normaal en rustig. De bespre kingen, die onder auspiciën van Unci-waarnemers zijn gehou den, hebben tot de volgende re sultaten geleid: de T.N.I.-eenheden zullen Solo ontruimen, het Nederlandse leger zal geen zuiveringsacties onderne men, de door de T.N.I. bezette ge bieden zullen enige tijd aan de Nederlandse eenheden „ter leen" gegeven worden en liet Nederlandse leger zal zo snel mogelijk uit Solo worden terug getrokken. Naar aanleding van deze ver klaring werd van bevoegde Ne derlandse zijde het volgende medegedeeld: De vorm, waarin het bericht werd gepubliceerd, is geheel onjuist. In de eerste plaats was ten tijde van de besprekingen geen militaire waarnemer van de Unci aanwezig. Ten tweede was er natuurlijk geen sprake van, dat was overeengekomen, dat de T.N.I. de bezette gebie den voor enige tijd aan de Ne derlandse troepen ter leen zou geven, terwijl evenmin in de besprekingen was vastgelegd, dat het Nederlandse leger zo snel mogelijk uit Solo zou wor den teruggetrokken. Naar het Amerikaans door BESSY KIV1NG 108) Ik verbaasde mij over my- zelf; ik spotte met mijn dwaas heid; ik vervloekte mijn krank zinnige zotternij en trachtte te geloven, dat jü even beginsel loos was als de anderen, maar (Ie eigenaardige bekoring werd van dag tot dag sterker. Eindelijk besloot ik je in ver leiding te brengen, in de hoop, dat je dubbelhartigheid en be drog mij zou doen ontwaken uit ae tweede droom, waarin ik vreesde te zullen vallen. Ik dacht, dat op jouw leeftijd nieuwsgierigheid de sterkste ♦motie moest zijn en richtte dus de inhoud van de Taj-Mahal zo in, dat het onmogelijk voor je fnoest zijn om die te openen, tonder ontdekt te worden. Daarop gaf ik de sleutel jou in bewaring en ging naar het bui- niet kon vergeten; omdat, mijn zelfbespotting ten spijt, ik wist, dat ik je lief had. Eindelijk schreef ik aan mijn moeder, vanuit Egypte, dat ik naar Cen traal Perzië wou gaan en dat was ik ook van plan. Maar op zekere avond zat ik alleen te roken te midden van de ruïnen van Propylon te Philae en een visioen van Le Bocage rees op voor mijn ogen en jouw dier baar gelaat keek mij aan van uit de met lotus begroeide zui len van de tempel. Ik vergat de haat, die ik het mensdom toedroeg, ik vergat alles, behalve jou; jouw reine, kalme, vredige ogen. En het verlangen om jou te zien, mijn lieveling het onbedwingbare verlangen, om nog eens in jouw ogen te zien, overmeesterde mij. Ik zat daar tot de grote, gouden schemering der woestijn neer daalde over Egypte, en toen kwam er een lange, wanhopige strijd. neerfladderen aan mijn voet, nelijke schoonheid en ik kon er kirde zacht en keek mij recht niet aan twijfelen, of ieder in 't gelaat. Toen zette zij zich meisje moest wel hem verkiezen neer op de geschonden rood - boven mij. Edna, mijn vergel- granieten sphinx vlag voor mij ding begon toen. Ik voelde, dat en na een kort ogenblik vloog mijn demon met mij spotte, zij op, beschreef cirkels in deevenals ik zo menigmaal gespot zuivere droge lucht om mijn had met anderen, en mij jou hoofd en vloog toen naar het Westen. Ik beschouwde dit als een aanwijzing en scheepte mij in naar Amerika, inplaats van naar Perzië. Op de avond van de tiende December, vier jaren na deed liefhebben, nu het onmo gelijk was je te winnen. Ik was in grote verleiding op te sprin gen en jullie te worgen, voor hij jou in triomf de zijne zou kun nen noemen. Eindelijk ging Leigh weg en dat ik je vaarwel had gezegd1 ik ontsnapte naar mijn eigen bij de ingang van het park, was kamers. Ik was bezig de kpner op en neer te lopen, toen ik je de rotonde hoorde doorgaan en het schijnsel zag van het licht, dat je droeg. In de hoop je de kleine Taj te zien openen, kroop ik achter de sarcophagen, die mijn twee mummies bevatten, ging plat op de grond liggerfi bespiedde je van achter de ver gulde kleden, die ze bedekken. Men heeft mij dikwijls gezegd dat mijn ogen magnetische dwaasheid; maar heel diep in,'toen julïe beiden daar gebogen'kracht bezitten. In ieder geval de afgrond van mijn verwoeste zaten over hetzelfde boek, i voelde jij mijn starende blik, ik weer op Le Bocage. Stil en onopgemerkt sloop ik mijn ei gen huis binnen en verborg mij achter de gordijnen van de bi bliotheek. Ik was daar een uur geweest, toen jij en Gordon oude Leigh kwamen om het manuscript na te zien. O, Edna! hoe weinig ver moedde je, dat een paar hon gerige, verlangende ogen op je Ik lachte en vervloekte mijn |waren gevestigd! In dat uur, natuur had de hoop een klein, kreeg ik de vaste overtuiging, - - zwak, flikkerend vlammetje dat, terwijl ik je liefhad, zoals tenland. Ik wilae mijzelf er van, ontstoken. Ik trachtte het le ik nooit had gedacht, ooit nog overtuigen, dat je het vertrou-smoren, maar de vlam hechtte een vrouw te zullen liefhebben, Wen onwaardig zou zijn en het zich vast in mijn hart en wilde Gordon je eveneens beminde en tou verraden I ji-_it—j j— I niet vernietigd worden. Vier lange jaren zwierf ik Terwijl ik nog zulk een harde jond, rusteloos, ongeduldig, tweestrijd voerde, kwam er en toyzelf verachtend, omdat ik duif, die haar woonplaats ergens jouw lief, rein, mooi gezichtje in de half vergane tempel had, het plan had jou, indien moge lijk, tot zijn vrouw te maken. Ik vergeleek mijn vermoeid, doorgroefd gelaat en grijzende lokken, met zijn jeugdige, man- je was rusteloos en doorzocht de kamer om te ontdekken, waar het gevoel van menselijke tegenwoordigheid vandaan kwam. Lieveling, was je bijge lovig, dat je vermeed te kijken in de donkere hoek, waar de mummies lagen? (Wordt vervolgd) haar gezag niet voor de Marshall hulp moeten prijsgeven. Het lijkt er veel op, dat zij ons volk met brood en spelen wil zoet houden; ondanks de vele slachtoffers gaan de kermissen en andere verma kelijkheden maar gewoon door. Spreker riep de regering op om het pad der zonde te verlaten. De Europese assemblee heeft met 45 tegen 41 stemmen, bij zes onthoudingen, een voorstel verworpen tot instelling van een commissie voor kwesties betref fende overzeese gebiedsdelen. De troepen, die in de Syrische hoofdstad patrouilleerden na de staatsgreep van kolonel Hinnawi op Zondag jj. zijn naar de kazer nes teruggekeerd en de militaire censuur is opgeheven. Een aantal op last van de vorige regering ge arresteerde personen is vrijgela ten. Het nieuwe kabinet heeft ko lonel Hinnawi onderscheiden voor zijn optreden. De nieuwe minister-president, Atassi Pasja, heeft een boodschap van gelukwens ontvangen van de voormalige president, Sjoekri El Koeatly, die thans in Zwitserland vertoeft. GEREF. OECUMENISCHE SYNODE. (Van onze speciale verslaggever) Onder grote belangstelling van de vorming van een studiecom- de zijde van het publiek, heeft de Gereformeerd Oecumenische Synode Dinsdagavond over oecu menische vraagstukken gespro ken. Over dit onderwerp waren verschillende brieven binnengeko men en de commissie welke hier over rapporteren moest, had het een en ander samengevat in een rapport dat hoofdzakelijk over 4 punten handelde: de houding ten opzichte van de Wereldraad, ten opzichte van de Internationale Raad van Kerken, ten opzichte van de Nationale Associatie van Evangelischen en de zaak van de Internationale Gereformeerde Zendingsraad. Nu vlamde het de bat op over de Wereldraad. Prof. dr G. Brillenburg Wurth zeide het van harte eens te zijn met 't voorstel van de commissie om in dit stadium nog geen beslis sing ten aanzien van al of niet aansluiting bij de een of andere Raad te nemen, maar verdere stu die van de zaak te maken. Wij moeten, aldus spr., zowel van ons ja als van ons neen volkomen overtuigd zijn. Toch betekent dit, vervolgde hij een offer voor degenen die aan sluiting bij de Wereldraad wense lijk achten. En nu zou ik het op prijs stellen dat men deze voor standers ernstig nam, gelijk zij het ook de tegenstanders doen. Ik weet de bezwaren wel die men tegen de Wereldraad inbrengt ,ik zou er nog bezwaren aan kunnen toevoegen. Maar ik mag toch wel dringend verzoeken: laten wij el kaar als vertegenwoordigers der kerken elk voor Gods aangezicht beloven, dat wij nooit meer uiting zullen geven aan wantrouwen ten opzichte van de voorstanders. Hier keerde prof. Wurth die zelf een voorstander is van aanslui ting bij de Wereldraad) zich met name tegen publicaties in het blaadje „Getrouw", dat de We reldraad vergeleek met de toren bouw van Babel. Prof. Wurth sprak voorts het verlangen uit, dat de door de com missie voorgestelde nadere bestu dering zich ook zou bezig houden met de concrete vragen van de Wereldkerk. Zodra dat gebeurt, verklaarde prof. Wurth, zullen wij niet met daverend enthousiasme toetreden tot de Wereldraad. Maar wij zullen beseffen: de nood van die kerken (bijvoorbeeld in Duitsland en in Engeland) is ónze nood en de schuld van die kerken is ónze schuld. Derhalve mogen wij ons niet langer op een afstand houden van de Wereldraad. NOODZAAK OF SPEL? Een heel ander geluid liet de heer A. Warnaar horen. Hij achtte Opleiding Indonesische marine-officieren. Met het m.s. „Johan van Olden- barneveldt" komen 16 toekomsti ge officieren van de Indonesische Marine naar Nederland, terwijl er een, om geneeskundige reden, per vliegtuig zal volgen. De jongelieden zijn alle van In donesische landaard en werden door bemiddeling van het depar tement der marine in Indonesië geneeskundig gekeurd, getest en geselecteerd. Het gaat hard tegen hard. De Italiaanse communistische partij heeft de Rooms-Katho- lieke Kerk de ideologische oor log verklaard. Het partijbestuur heeft aangekondigd, dat zij 'n cultureel offensief zal inzetten, met het doel milioenen Italia nen va'n de Kerk al te trekken. In een resolutie, gepubliceerd in het communistische partij- orgaan „Unita", heet het o.m.: „de krachten van de clericale dompergeest vormen het mid delpunt van het offensief tegen de progessieve krachten van arbeid en beschaving". Kerkelijke autoriteiten te Praag verklaren, dat de Slo waakse boeren hebben gedreigd hun oogsten in brand te zullen steken als de communisten de rooms-katholieke geestelijkheid molesteren. De oppositie van de boeren in Slowakije vormt een ernstige belemmering voor de commu nisten bij de uitvoering van hun politiek tegen de kerk. In Praag is meegedeeld, dat de boeren van Bohemen en Moravië „niet zo fel zijn als de Slowaken maar dat reeds tal rijke branden in boerderijen en graanopslagen zware schade hebben aangericht. missie ongewenst. Dan wordt het weer op de lange baan geschoven. Het is ten hoogste tijd dat we eens met een duidelijke uitspraak over de Wereldraad komen, waar het volk wat aan heeft. Voor deze Wereldraad had de heer Warnaar geen enkel gunstig woord. Hjj noemde de gang van zaken rondom de basisformule „Jezus Christus als God en Zalig maker" een goddeloos en onwaar achtig spel. Prof. dr G. C. Berkouwer acht te het moeilijk om hier uit te ko men. Het gaat niet om een ruim of minder ruim zien van de din gen. Dat blijkt wel uit de houding van prof. Zuidema, die door de heer Warnaar was geprezen over zijn oppositie tegen de zendings raad maar die niettemin de aan sluiting bij de Wereldraad voor staat, zeide prof. Berkouwer. Op grond van deze situatie juichte de spreker dan ook de handhaving van de status quo toe. Als we elkaar zo weinig hebben verstaan dat we tegenover elkaar stellen: noodzaak (Wurth) en spel (Warnaar), dan kunnen we hier geen beslissing nemen. Prof. dr H. N. Ridderbos ontpopte zich als tegenstander van de heer Warnaar. Dat men die basisfor mule niet ernstig neemt, ja zelfs een spelletje durft noemen, gaat mij te ver. Tenslotte heeft de We reldraad deze formule niet uit de sterren gelezen ,zei prof. Ridder bos. Die formule komt ook niet voort uit het hart van een huma nist. Zij is ontleend aan het Woord van God. Dit vereist een ernstige houding. En meent de heer Warnaar dat men in de We reldraad geen positief getuigenis van het Evangelie kan laten ho ren, dan zij hij verwezen naar de rede van prof. dr Karl Barth ver leden jaar op de assemblée. Prof. N. B. Stonehouse uit Phi ladelphia, meende een tussenweg te moeten bewandelen. Aanslui ting bij de Wereldraad kon hem niet bekoren. Hij voelde meer voor een organisatie als de Nationale Associatie van Evangelischen, waarbij ook verenigingen zijn aan gesloten. De discussie zal nader worden voortgezet. Verweer van de heer Greep. Naar aanleiding van wat over dit onderwerp in ons blad is ge schreven, ontvingen wij een schrjjven van de heer B. Greep, die te Goes het woord voerde, en waarin hij zich verweert tegen de beschuldiging als zou hij zich aan volksmisleiding hebben schuldig gemaakt. Hij zegt daarin o.m.: „Hoe ligt deze zaak? Ik heb in mijn bezit een exemplaar van de Meppeler Courant van 5 Januari 1949, waarin het gewraakte arti kel voorkomt notabene. Maar bovendien ('t was eigenlijk vol maakt overbodig) heb ik toch nog eens naar de hoofdredactie van „De Meppeler Courant" ge schreven en gevraagd, hoe het nu toch mogelijk is, dat men er op een desbetreffend verzoek uit Goes eenvoudig maar antwoordt, dat er nooit een verslag in deze richting is voorgekomen in „De Meppeler Courant" Daarop heb ik een antwoord van de hoofd redacteur, de heer H. de Lange, gedateerd 13 Augustus, waarin deze meedeelt, dat men gevraagd had naar een verslag van de Drentse landdag, maar dat nu blijkt, dat de bewuste woorden zijn gesproken in een vergade ring van de C.B.T.B. Daar zit nu het verschil! Maar, ik heb trou wens, over geen landdag gespro ken en al had ik dit gedaan; daar gaat het niet om; dit is ten slotte bijzaak. Waar 't om draait is: Is dit artikel voorgekomen in „De Meppeler Courant", ja dan neen"? Dit laatste is juist. Het gaat om de hoofdzaak. En dan blijkt dat de heer Greep zich wat dit betreft NIET aan misleiding heeft schuldig gemaakt. En wy vrezen dat dit ook geldt van de beschuldiging van om koperij. W(j ontvangen voortdurend meer inlichtingen, die helaas wijzen op frauduleuze handelin gen by de keuring voor de mili taire dienst. En liet is noodzakelijk, dat hierover het VOLLE LICHT op gaat. Red. Zijt gij 't eens met het tot nu toe gevoerde Indië-beleid? Wéét gij hoe vreselijk de toestanden in Indië zijn? Of. bekommert ge u er liefst maar niet over?Wéét gij hoe veel mannen van Nederland er daar gesneuveld zijn en ver moord? En wat doet gij nu?? Help uw land en Indië door uw deelneming te betuigen met het tragisch lot van Indië én ons Koninkrijk door uw in stemming te betuigen met het streven van het Nationaal Co mité Plandhaving Rijkseenheid door een geldelijke bijdrage te storten ten name van genoemd Comité bij de Incasso-Bank te Goes voor propaganda in bin nen- én buitenland én door aanwezig te zijn op de grote openbare bijeenkomst op Za terdag 20 Augustus a.s. om 1 uur in de zalen van de Dieren tuin te Den Haag. Gij moogt in de nood van dit ogenblik niet afzijdig blijvenl Zorg, dat ge u later niets te verwijten hebt!! De Cubaanse minister van Binnenlandse Zaken is Woens dag gewond bij een degenduel met de onderminister van Volks gezondheid. De heer J. .Louwerse, conservator van het stedelijk museum te Vlis- singen, vertelde ons, toen vvij op bezoek waren in het museum, dat Men kan zich voorstellen, dat een fraai tegeltableau uit het jaar 1717, dat 2,40 meter bij 2,60 meter groot is een aanwinst is voor het hij zeer tevreden is over het aan- museum. Een dergelijk tableau is tal bezoekers en nog meer over umek in ons land. hun waardering voor de wijze waarop zjj kennis konden nemen van Vlissingens historie. De waardering van de bezoe kers van het museum is op z'n plaats. Want het stedelyk mu seum is zodanig ingericht, dat het nimmer verloren tijd is, welke men hier doorbrengt. Maar, laat men er een bezoek brengen, dan kan men het bewijs geleverd krijgen. Natuurlijk wordt steeds getracht de collectie voorwerpen uit te breiden. Twee stukken van grote waarde voor Vlissingen zijn er sinds kort bijgekomen. Dat is in de eerste plaats het De spreuk: „Gij jonge spruijten Al: Hier in het Aardse dal. En wilt den weg des Heeren niet ver geten, Soo suit gij van den Boom des Leevens Eeten." heeft de ge dachte doen rijzen, dat 't tableau oorspronkelijk uit een weeshuis zou komen. Het is echter niet be kend, dat in het Groenewoud een weeshuis heeft gestaan. Een an dere mogelijkheid is, dat in de woning waar het tableau zat, nog al wat kinderen waren. MICHIELTJE. Een ander stuk, waarmee het museum verrijkt is, is het schil derij van Michiel de Ruyter. Nog steeds was er in Vlissingen, de teeeltableau, dat twee jaar gele- geboortestad van Michieltje geen - t .9 _i„Uil, „U1 rlnvii uon r)r, rrrnto behoorlijk schilderij van de grote heid. Maar thans is het er, af komstig uit het Dordrechts mu seum, dat het in bruikleen heeft afgestaan. Het is door N. Piene- man in 1883 gemaakt naar een schilderij van Ferd. Bol, dat in het Haagse Mauritshuis hangt. den door de heer Louwerse in de vorm van losse tegels in een paar vergeten kisten op de zolder van het gebouw gevonden werd. Het is moeilijk positief uit te maken hoe deze tegels op de zolder kwa men, doch vermoed wordt, dat ze in 1895 door de toenmalige wet houder Kalbfleisch, ten behoeve van het museum gekocht zijn van de in het Groenewoud wonende heer Loois, in wiens huis het ta bleau zat. De tegels zijn daar los- gehakt in de kisten gestopt en vermoedelijk vergeten. Misschien ook had men er geen aardigheid meer in, want bij het loshakken werden nogal wat te gels beschadigd. UNIEK. Een honderdtal tegels moesten nieuw gebakken worden en dit ge beurde, nadat het gemeentebe stuur besloten had gelden hier voor beschikbaar te stellen en de heren A. Mol en J. Reijnhout ge heel belangeloos, het gehele ta- in Engeland is verschenen een bleau op papier reconstrueerden. Bijbel in zeer vereenvoudigd En- De Fa Westraven te Utrechtgels, het z.g. „Basic English". Dit heeft toen volgens de tekening de is Engels, samengesteld uit 850 Smokkelaars hadden pech. Gisternacht is te Chaam een „De Soto" luxe-auto, komende uit de righting België, na een poging om aan de op hun hoede zijnde commiezen van de invoer rechten en accijnzen te ontko men, in een sloot terecht ge komen. De inzittenden sprongen er uit en zetten het op een lopen. De auto was volgeladen met bad handdoeken. Auto en badhand doeken zijn in beslag genomen. ontbrekende tegels bijgebakken en zó, dat men scherp moet turen wil men het onderscheid zien. woorden. Voor de bijbel was het echter noodzakelijk er nog 150 woorden aan toe te voegen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2