ZEEUWSCH DAGBLAD Huis van afgevaardigden wil Truman's wapenprogramma besnoeien. De nieuwe Sloedijk tussen Walcheren en Zuid-Beveland is bijna dicht. L Na het staken der vijandelijkheden. Middelburg bracht f 2020 bijeen voor „Irma". Ondanks tegenslag overwinning op het water behaald. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hulp aan Europa met de helft verminderd. Voorstei tot verdeling van de Marshallhulp. Tientallen grotere- en kleinere incidenten gemeld. Oproep Belgische socialisti sche partij tegen terugkeer van Koning Leopold. Ook Vlissingen zet zijn beste beentje voor. NeteïaMers gaan kanaal graven door de Egyptische woestijn. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- itr. 90, Tel 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel 2754; Middelburg, Korte Noordsiraat 35, Tel. admini- ttraüe 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1334 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post S 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 19 AUG. 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.31 u., onder 19.55 u. Maan op 0.03 u., onder 18.29 u. Hoogwater op Zaterdag 20 Aug.: Vlissingen: 10.36 u. 1.42 m., 23.18 u. 1.48 m. Terneuzen: 11.03 u. 1.61 m., 23.43 u. 1.67 m. Wemeldinga: 12.12 u. 1.31 m., u., m. Zierikzee: 11.5? u. 1.10 m., u. m. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een besnoeiing van 60 procent van het wapenprogram voor Europa goedgekeurd. De voorgestelde som ls 1.160.990.000 dollar. Het amendement is door het huis met 209 tegen 151 stemmen aangenomen. Het is liet resultaat van een officiële hoofdelijke stemming, waartoe na twee eerdere stemmingen werd overgegaan. Het wapenprogram moet thans nog door de Senaat worden be sproken. In het amendement, dat de ver mindering voorstelt, wordt er op aangedrongen, dat slechts tot Juni aanstaande en niet tot Juni 1951 zoals in het wetsontwerp voorgesteld steun zal worden gegeven. Na aanstaande Juni, al- Vandaag zal aan de bestuurs raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king een geheim rapport worden voorgelegd, dat door een werk groep, waarin zes landen verte genwoordigd zijn, is opgesteld met betrekking tot de Marshall-hulp, Naar men gelooft zal in dit rap port voor verscheidene Europese landen een vermindering worden voorgesteld van de Marshall-hulp, vergeleken met die van liet vo rige jaar. Uit gewoonlijk betrouw bare bron wordt vernomen, dat ecliter zal worden voorgesteld aan Noorwegen en Turkije extra hulp te verstrekken. Naar men gelooft is voorgesteld, om aan Engeland een bedrag van 850 millioen dollar toe te wijzen, tegen 1239 millioen dollar in het vorige jaar en een bedrag van 1.5 milliard dollar, dat Engeland voor l949/'50 had aangevraagd. Voor Frnnkrljk zou minder dan 700 millioen dollar zijn voorgesteld, tegen een bedrag van 980,9 mil lioen dollar, dat dit land verleden jaar ontving. Voor Italië wordt een bedrag van minder dan 400 millioen dollar genoemd, tegen 555,5 millioen dollar, die het ver leden jaar ontving, voorgesteld zou verder zijn voor Noorwegen 95 millioen, evenals voor Dene marken. Beide landen kregen ver leden jaar respectievelijk 83,3 millioen en 109,1 millioen dollar toegewezen. Er is verder nog sprake van een toewijzing van 40 tot 50 millioen dollar aan Zwe den, dat verleden jaar 46,6 mil lioen dollar ontving. In verband met slechte oogsten is het moge lijk, dat Turkije 20 tot 30 millioen dollar meer zal ontvangen dan verleden jaar, toen het 39,7 mil lioen dollar kreeg. Vindingen op onderwijsgebied De heer \y. Lommers, een on derwijsman uit Bergeyk, heeft enkele vindingen op onderwijsge bied gedaan die ook buiten onze grenzen belangstelling hebben ge trokken. De eerste vinding betreft een „rekencirkel" die 8 bewerkingen n.l. optellen, aftrekken, vermenig vuldigen, delen, kwadraatsvor ming, reeksvorming, ontbinding in factoren en het kleinste gemene veelvoud bepalen op aanschouwe lijke wijze voorstelt. De heer Lom mers ontwierp verder een breu kencirkel en een z.g. „stimulator", Lw.z. een bord dat op ieder mo ment een overzicht geeft van de vorderingen waardoor het de leer lingen aanspoort tot grotere in spanning. Op de vindingen is reeds octrooi verkregen. dus het amendement, zou slechts militaire hulp gegeven dienen te worden, indien het ontvangende land bewijst bereid te zijn samen te werken bij een wederzijdse ver dediging. De gebeurtenis vormt een slag voor President Trumans wapen- program voor West-Europa, Grie kenland. Turkije, Korea, Perzië en de Philippijnen, dat een som van 1.450.000.000 dollar omvat. Het amendement, aangeboden door James Richards (democraat, South Carolina) kwam voort uit een democratisch-republikeinse coalitie en ondervond sterke te genstand van de zijde der rege ring. Roosevelt Jr (democraat, New York) zeide, dat het wetsontwerp opgesteld was in de vaste over tuiging, dat het wapenprogram oorlog zou verhinderen. Het zou de volken die „in de schaduw van de beer" leefden, de volken, die zich bedreigd gevoelden door de Sowjet-Unie, vertrouwen schen ken. Democratische leiders toonden zich verbaasd over de sterkte van de oppositie tegen het regerings program in volle omvang. Het amendement tot halvering werd in de huiscommissie voor buiten landse betrekkingen verworpen waar het gehele wetsontwerp werd aanvaard. De democraten waren ervan overtuigd, dat het Huis het wapenprogram zonder grote veranderingen zou goedkeu ren. Sommige voorstanders van het program achten het mogelijk, dat het besluit bij hoofdelijke stemming herzien zal worden, doch voorstanders van het amen dement achten hun meerderheid van thans een voldoende waar borg voor de handhaving ervan. Zeepost voor de West. 25 Aug. a.s. vertrekt het s.s. „Baarn" naar Willemstad (Cu rasao). Met dit schip kan zeepost wor den meegezonden, mits de cor respondentie uiterlijk 24 Aug. a.s. ter post bezorgd wordt. Sultan van Djogja in Batavia. Gisteravond is onverwacht de Sultan van Djogja in zijn kwali teit van minister van Defensie te Batavia gearriveerd. De Sultan was vergezeld door generaal-ma- joor Soehardjo, chef-staf en kolo nel Simatoepang en de republi keinse leden van de centrale ge mengde commissie. Voor zijn ver trek verklaarde de Sultan tegen over Aneta, dat het doel van zijn bezoek was besprekingen te voe ren met de H.V.K. en de voorzit ter van de republikeinse delegatie over het uitvoeren van de order tot het staken van de vijandelijk heden. Aneta te Batavia ontving uit gen en verspreid. De tweede groep Dienst VlissingenFolkestone Nog niet rendabel. Thans is beslist, dat de werk plaats voor het regelmatig terug kerend onderhoud van en voor de reparatiewerkzaamheden aan de schepen van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" te Vlis singen zal worden gevestigd. Ten aanzien van de dienst VlissingenFolkestone deelde de directeur der maatschappij, de heer H. J. van de Roemer, mede, dat, hoewei de dienst niet ren deert, het aantal passagiers mee gevallen is en men verwacht dan ook, dat de lijn in volgen de seizoenen „uit kan". Herstel van de rijwielpaden op Walcheren. Voor de oorlog beschikte Walcheren over een uitgebreid en goe verzorgd net van rij wielpad _n. Deze paden zijn deels /eer ernstig beschadigd, deels zullen zij aan de herver kaveling van het eiland ten of fer vallen. Eén dezer dagen is de ver eniging „Rijwielpad Walche ren" erin geslaagd, met het bu reau „Wederopbouw Publiek rechtelijke Lichamen" tot over eenstemming te komen inzake de financiering van het rijwiel pad ViisingenZoutelande. De dienst Herverkaveling Walche ren zal op zeer korte termijn, in samenwerking met de provinci- le planologische dienst, het trace hiervan bepalen en nog dit jaar zal men met de uit voering beginnen. De trajecten DomburgOost- kapelieVrouwenpolderVeere en VlissingenFort Rammekens zijn in ontwerp gereed. Al deze paden zullen, naar men mag verwachten, bij de aanvang van het zomerseizoen 1950 gereed zijn. In Straatsburg schiet men niet op. Na de bevredigende vooruit gang, die is gemaakt in de voor gaande dagen stuitte de Assem blee gisteren op tijdrovende pro cedurekwesties. De inzichten verschilden over de interpretatie van het reglement betreffende van bevoegdheid van plaatsvervangers om deel te ne men aan het werk in de commis sies. Na urenlange verwarde discus sie verenigde men zich na ingrij pen van voorzitter Spaak op een door de Engelse Labourafgevaar- digde voorgesteld compromis, dat plaatsvervangers voorlopige rech ten geeft. Besloten werd om zes commis sies te vormen, waarvan er drie 23 en drie 18 leden zullen hebben. Engeland, Frankrijk en Italië krijgen elk drie leden in iedere commissie, terwijl België, Neder land, Zweden, Turkije en Grieken land recht hebben op twee plaat sen in de commissie voor econo mische, sociale en juridische zaken. Nog aardschokken in Ecuador Uit Centraal Ecuador worden nog dagelijks aardschokken ge- meid. Sommige worden „betrek kelijk krachtig" genoemd. Er wordt echter weinig schade aan gericht. vele plaatsen op Java berichten betreffende tientallen grotere en kleinere incidenten, waarbij wa pens gebruikt werden, die gedeel telijk nog in onderzoek zijn. In de nacht van 14 op 15 Au gustus werd Soekoredjo, 7 km ten Noord-Oosten van Poerwokerto in Midden-Java, aangevallen door groepen, die in de stad binnen drongen en enige huizen en het station in brand staken. Op 13 Augustus werd een Ne derlandse militair 12 km buiten Tjandiroto in het Semarangse ge dood, toen een Nederlandse pa trouille werd beschoten. In Kediri weigerden op 16 Augustus geüni formeerde groepen terug te trek ken. Na een korte actie van Ne derlandse troepen trokken de groepen zich met verlies van twee doden terug. Ook uit Sumatra worden ver schillende incidenten gemeld na het ingaan van het staken der vijandelijkheden. Twee Neder landse militairen werden gewond, toen in de omgeving van Keband- jahe op 15 Augustus een fourage- convooi vier uur lang beschoten werd. Uit Semarang wordt gemeld, dat 9 Augustus te Ponogoro T.N.I. troepen de stad zijn binnenge drongen. De stadsverdediging loste geen schot. De T.N.I. voerde alle ambtenaren mee met uitzon dering van twee ambtenaren van het boswezen, die naar Madioen konden vluchten. Aneta meldt verder, dat op 16 Augustus twee sterke bewapende groepen naar Semarang zijn op gerukt. De eerste groep werd voor het bereiken van de stad opgevan- die verscheidene malen groter was dan de eerste, bereikte in de ochtend van 17 Aug. de stads rand en beschoot het militaire kampement met mortieren. Ook deze groep werd met verliezen teruggeslagen. In aansluiting aan hetgeen in de brief van minister Van Maar- sevc-en aan de Tweede Kamer werd gemeld over de infiltraties te Modjokerto verneemt Aneta, dat de geïnfiltreerde groep, die op 2 km ten Zuiden van de stad was doorgedrongen ,de aanzegging tot terugtrekken van de militaire waarnemers niet wenste op te volgen. Na ontvangst van dit wei gerend antwoord hebben Neder landse troepen een actie ingezet, tengevolge waarvan circa 50 per sonen werden gearresteerd en een aantal wapens, waaronder machi negeweren, in beslag genomen werden. Op 14 Augustus om half vier in dé middag liep de laatste wagen van het dagelijkse militaire con- vooi van Madioen naar Ngawi na bij laatstgenoemde stad op een mijn, waarbij enkele militairen licht gewond werden. Woensdagmorgen voor het ver trek van de eerse trein uit Ban doeng werd ontdekt, dat de rails van de spoorlijn naar Garoet wa ren opgebroken. Onmiddellijk werd een hulptrein uitgezonden om de rails te herstellen. De Belgische socialistische par tij heeft een beroep gedaan op de arbeidersklasse in het gehele land weerstand te bieden aan elke po ging om Koning Leopold weer op de troon te brengen. In het be roep, dat de handtekeningen draagt van Max Buset, de partij voorzitter en andere vooraan staande socialisten en personen uit de vakbeweging, worden de arbeiders tevens gewaarschuwd tegen wat genoemd wordt de re- actionnaire neigingen van de nieuwe coalitieregering van ka tholieken en liberalen. „Eén ding moet niet gebeuren", aldus de oproep, ,de terugkeer van Koning Leopold III. Dit zou de overwinning van de collaborateurs ot de kerkelijke reactie heiligen. Wat er ook gebeure, gij moet be reid zijn door uw optreden te be wijzen voor het te laat is dat gij niet zult toegeven aan Leopoldistische en fascistische manoeuvres". De Belgische senaat heeft gis termiddag met 99 stemmen (ka tholieken en liberalen) tegen 51 stemmen (socialisten en commu nisten) en één onthouding (de on afhankelijke katholieke senator Baron de Dorlodot) zijn vertrou wen in de nieuwe regering uitge sproken. Te Vlissingen is het zesde flot tielje mijnenvegers gearriveerd, dat in de Zeeuwse stromen zal opereren. Het flottielje bestaat uit zes mijnenvegers en staat onder commando van It ter zee Moot. Militaire oorlogsslachtoffers. Daartoe in staat gesteld door het comité „Eereschuld en Dank baarheid", heeft de afd. Zeeland van de Bond van militaire oorlogsslachtoffers Woensdag 'n prachtig geslaagde auto-tocht gemaakt naar Burgers Dieren park te Tilburg en vandaar naar de z.g. „Waranda" te Ooster hout. Voor de ongeveer 70 deel nemers was het een heerlijke dag. De Middelburgers verdienen een pluim op hun hoed, want is het niet een enorm succes, dat zij gis teren bij de straatcollecte voor „Irma" een bedrag van f2020. bijeenbrachten? Natuurlijk krij gen ook de niet-Middelburgers, die in de stad waren en ook ga ven, een hartelijk dankwoord na mens verpleegden en verplegen- den van „Irma". De eerste klap is een daalder waard. Want de Middelburgers zijn er nog niet! Zaterdag wordt opnieuw een beroep op hen ge daan, wanneer een huis-aan-huis- inzameling zal worden gehouden. 1-Iet peil moet natuurlijk zó hoog blijven Wat hebben die 60 C.O.A.K.- militairen, die vele jongens en meisjes en die U.V.V.-dames, gis teren hard gewerkt om de f2020 bij elkaar te krijgen. Het was een genot hen bezig te zien en even eens, wanneer de bekende greep naar de portemonnaie in broekzak of handtasje werd gedaan! Mevr. BattenPaarlberg en de heer de Muynck, die het practische, voor bereidende werk verrichtten, heb ben veel eer van hun arbeid. Souburg is vandaag aan de beurt om te geven. Dat moet een even groot succes worden als gis teren in Middelburg. Zet 'm op, Souburgers Wij kunnen voorts melden, dat in alle andere Walcherse gemeen ten de actie in volle gang is of op het punt staat te beginnen. Zaterdag krijgen de Vlissingers gelegenheid in de beurs te tasten. En weet u, wat nu eigenlijk nog het mooiste is? Dat Kruiningen, dat toch helemaal in Zuid-Beve land ligt, spontaan heeft toege zegd voor „Irma" te collecteren. Die collecte wordt Maandag ge- Mooie opdracht voor de Amsterdamse Ballast Mij. De Amsterdamse Ballast Maat- sschappij heeft in samenwerking met een Franse aannemers combinatie het graafwerk aan genomen voor het 10 kilometer lange en 50 meter brede kanaal, dat zal worden aangelegd even wijdig met het Suezkanaal, dat het toenemende scheepvaart verkeer niet voldoende kan ver werken. Dit enorme werk is ge gund voor 22Q0 millioen Franse francs, of 22 millioen gulden. Het contract zal worden af gesloten met de maatschappij, Compagnie Universelle du Canal Maritime de Suez. De bekrachti ging van de onteigening der gronden door koning Faroek De geul in de nieuwe afsluitdijk tussen Walcheren en Zuid- Beveiand is bijna dicht. Wanneer zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, zal in de loop van vandaag do definitieve sluiting tot stand worden gebracht. Gistermiddag omstreeks de kentering van het getij kwam geen water meer door de buitenste dam van zinkstukken, steen, riet en stro. Met de vloed van gisteravond half negen, toen de dam op een hoogte was gebracht van 1.50 m. N.A.P. is echter nog water binnengekomen. De vloed was juist deze avond bijzonder laag, n.l. niet hoger dan 1.26 N.A.P. Het water vloeide dan ook niet over de dam, maar nog wel door het riet en het stro heen. Daardoor ging wat zand verloren van de laag, die reeds in liet sluitgat tussen de buitenste en de binnenste dam was gespoten, maar (lit was niet onrustbarend. Gisteravond half negen was het sluitgat voor driekwart gevuld met zand en later op de avond is de zandzuiger „Perser" opnieuw begonnen te spuiten, zodat men gisteravond laat gegrond vertrou wen had, dat vandaag het pleit definitief zou zijn beslecht. Dat zai dan het einde zjjn van een bijzonder spannende episode in de ge schiedenis der Sloe-lnpoldering. Hulde aan de mannen van de Do meinen, de aannemers en bazen, de rietvlcchters en steensjouwers, kortom aan allen, van hoog tot laag, die de laatste dagen bijua hun bed niet hebben gezien en slechts bezeten waren van één gedachte: de dijk moet dicht! Het werk dat is verzet, was niet voor de poes. Iedere seconde is uitgebuit. Het was een gewriemel van arbeiders, opzichters en lei dinggevend personeel op en van de dammen. Het leek voor de buiten staander een wanordelijke boel, maar dat was slechts de buiten kant. De waarheid was, dat hier een staaltje werd weggegeven van organisatie en waterstaatkundige techniek, zoals zelden voorkomt. Zonder veel woorden en zonder geschreeuw: het liep alles vanzelf! ALS IN 1945 EN 1946 OP WALCHEREN. Wie gisteren een bezoek bracht aan het terrein van de dichting moest onwillekeurig denken aan de dagen van de dijkdichtingen op Walcheren in 1945 en 1946. Er heerste, evenals toen, de gespan nen sfeer van het afwachten, dat echter niet bestond in lijdelijk heid, maar in de hoogste activiteit De situatie ter plaatse had, in vergelijking met Dinsdag, wei een grote wijziging ondergaan doordat de hoge hulpbrug geheel was ver dwenen. Maar verder hetzelfde beeld ais indertijd bij de dijken: een grote drijvende kraan, aan de Walcherse kant draglines en loco motiefjes met treinen en kipkar ren, enorme stapels rijshout, stro en riet, hopen steen, in de verte een zandzuiger-perser, bakken met steen, opgestapelde rails en, niet te vergeten, zeer vele toe schouwers, want de belangstelling ook van de zijde der Nieuw- en Lewedorpers, was de gehele dag gróót. Niet te verwonderen, want zoiets maak je waarschijnlijk maar één keer in je leven mee! O.m. was gistermiddag aanwezig dr ir W. H. J. Harmsen, dir.-gen. van de Rijkswaterstaat. ZUIGER OP VOLLE CAPACITEIT. Woensdagmorgen vroeg werd begonnen met het ophogen van de binnenste dam van 50 cm. N.A.P. tot 50 cm. -f N.A.P. In de voorafgaande nacht maakte de zandzuiger een aanvang met het persen van zand door de buizen, die tot op het puntje van de kop van de nieuwe dijk aan de Wal cherse kant waren gelegd en steeds werden verlengd, in het sluitgat zelf, dus tussen de twee dammen. De gehele dag heeft deze zuiger gisteien op volle capaciteit gewerkt, n.l. 1800 m' zand per uur. Des morgens is zij nog enige tijd uitgevallen, omdat te veel van haar krachten werd gevergd, maar om één uur was zij weer aan de gang. Het was werkelijk fascinerend dit spuiten aan te zien. Ziender ogen groeide hetgeen de nieuwe dijk moest worden. Om circa vijf uur was de helft van de geul zo ver met zand gevuld, dat de zand laag duidelijk zichtbaar was. VERBINDING „PER SPOOR". Nu, zoals wij gisteren reeds meldden, de hoge hulpbrug was vernield, was daarmede tevens de mogelijkheid uitgesloten om uit de hoogte kipkarren met zand en klei leeg te storten in het sluit gat. Alles moest worden overge laten aan de zandzuiger-perser, maar daarbij kwttm prima hulp van de zandmassa's, die in kip karren over de binnenste dam werden aangevoerd. Van de Wal cherse kant was n.l. over de nieu we dijk een smalspoor aangelegd, dat steeds verder werd doorge trokken. De verbinding „per spoor" kwam in de loop van de middag tot stand met het zink- stuk aan de Bevelandse kant. Hoe snel hier gewerkt werd, bleek wel uit het feit, dat, zodra een nieuwe rails was aangeschroefd, een trein met kipkarren tot het einde door reed. Zodra het zand uit de kip karren was gestort stonden vele arbeiders, met lange laarzen aan, gereed om het zand op de goede plaats te brengen en de aldus ont stane zanddam zo hoog en zo ste vig mogelijk te maken. Tegen zes sen gistermiddag werd een tweede spoor aangelegd. EN DE DAM GROEIDE. Met de kentering van het getij, om circa kwart voor vijf, begon ook de tweede leiding zand te ge ven ter ondersteuning van de bin nenzijde der buitenste dam. Het was een lusf deze buitenste dam te zien groeien. Was deze gister morgen nog maar een laag dijkje, in de loop van de dag werd ze steeds hoger door de massa's steen en later het rijshout, riet en stro, die op de zinkstukken wer den gelegd. Met lange stokken brachten de arbeiders stro tegen de binnenkant van deze dam aan met het doel de snelheid van het water te beperken en het mogelijk te maken, dat meer zand zou be zinken. ONDANKS TEGENSLAG. De Woensdag is uiteraard een niet minder spannende dag ge weest. Toen des morgens de ra vage, ontstaan door de vernieling van de hulpbrug, was opgeruimd, is men begonnen met het ophogen van de buitenste dam tot 80 cm. -f N.A.P. Woensdagavond werd een groot zinkstuk op deze dam aangebracht en dat bleef prima zitten. Toen kreeg men weer meer moed en waarlijk, het stuk heeft zich keurig gehouden, zodat erop kon worden voortgebouwd. Interessant is nog te weten, dat het zinkstuk, dat Maandagavond voor de buitenste dam werd ge zonken, goed hield, doch het hulp stuk voor de binnenste dam niet, zodat het bij afgaand water door het sluitgat naar buiten werd ge sleurd, in twee stukken bij opko mend water naar binnen werd ge voerd, later in drie stukken ver spreid werd gevonden, maar niet temin nog voor een groot deel kon worden gebruikt en uiteinde lijk nog op de bestemde plaats is terechtgekomen. DIJK MOET HOGER WORDEN. Het spreekt vanzelf, dat de dijk thans nog maar laag is en nu zo spoedig mogelijk moet worden op gehoogd. Deze dijk, dus het ge deelte over het sluitgat en verder ook over de lage slikken aan de Bevelandse kant, zal een defini tieve hoogte krijgen van tussen zeven en acht meter N.A.P. De afwerking zal tot November du ren. Aangezien de ondergrond hier uit slappe klei bestaat moet reke ning worden gehouden met de mogelijkheid van enige verzak king. De dijk moet zó hoog wor den, dat ze het giertij kan door staan. De dijk aan de Walcherse kant wordt ongeveer een meter lager. WAT NU GAAT GEBEUREN. Er zal nu begonnen worden met de bemaling van het afgesloten gebied. Deze geschiedt door een grote pomp, die van Rammekens indertijd, welke aan de Beveland se kant vlak bij het voormalige sluitgat is opgesteld. Deze nood- bemaling blijft tot December in bedrijf, op welk tijdstip de hoofd- waterleiding gereed moet zijn. Daaraan is reeds begonnen, maar nu zal, na de dichting, eerst recht deze karwei worden aangevat. Er moet niet minder dan 180.000 ma grond hiervoor worden verzet. Thans zal ook een begin worden gemaakt met de aanieg van we gen, weg- en kavelsloten. De grond, die door het graven van deze sloten vrijkomt, wordt ge bruikt voor de dichting van de kreken, die breder zijn dan twee meter. Als alles naar wens verloopt hoopt men volgend jaar Augustus koolzaad te zaaien in de nieuwe polder, een gewas, dat zeer ge schikt is voor grond, die juist ge wonnen is. van Egypte is begin volgende week te verwachten. De Amsterdamse Ballast Maat schappij, die met de technische uitvoering van dit grote grond werk is belast, zal draglines, excacateurs, bulldozers en an dere graafwerktuigen en mate rialen naar Egypte transporte ren. Verder zal zij een beroep doen op leidinggevend perso neel, en Egyptische technici in dienst nemen. Volgens overeenkomst, aan gegaan met de Compagnie Unb. verselle, mag slechts 15 percent van de arbeidskrachten Neder lander zijn. Een hoofduitvoerder van de Ballast Maatschappij is reeds op weg naar Egypte om kwartier te maken voor de Ne derlanders en om het laden en lossen van de zware materialen te organiseren. Het graafwerk zal 15 maanden duren. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen de geheel herstel de en van een nieuw wegdek voor ziene Boulevard de Ruyter met enig officieel vertoon in gebruik te nemen. De juiste datum is nog niet bekend, doch de bedoeling is het op een der laatste dagen van doze maand te doen plaats vinden. De padvindsters, die op het pad- vindstersbuitenhuis „Buitenzorg" kamperen, kregen gisteren on verwacht bezoek. De chief-guide Lady Baden Powell bracht n.l. een onofficieel bezoek aan het kamp. Ook in de Betuwe werden bij de eerste verkopingen van fruit op het hout slechts lage prijzen ge noteerd. Er was sprake van 4 tot 6 cent per kilo op het hout, zelfs voor bewaarfruit. Op 30 Sep tember zal in de Houtrusthallen in Den Haag een damesbeurs wor den geopend. Een voormalige Duitse bunker werd gisteren te Poortershaven (tussen Vlaardin- gen en Maassluis) officieel in gebruik genomen als koelhuis voor groente en fruit, De prij zen voor vruchtensappen, toma tensap en jam zijn vrijgelaten. Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Unci, zal vandaag door H. M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen. Het Ame rikaanse consulaat te Kanton wordt vandaag gesloten. De West-Duitse communistische par ty zal op 10 en 11 September bij eenkomen om de lessen der alge mene verkiezingen te bespreken. Tienduizend arbeiders hebben geprotesteerd tegen de ontmante ling van de Hermann Goering Werke. Koning Abdoellah van Transjordanië is in Engeland aangekomen voor het voeren van besprekingn. Een missie van de wereldbank is in Joegoslavië aan gekomen. Zij zal het Joegoslavi sche verzoek om een lening on derzoeken. Voor het eerst in hun huidige serie bijeenkomsten hebben de vier geallieerde com mandanten van Berlijn gisteren overeenstemming bereikt. Post zegels van de ene helft zullen thans ook in de andere helft gel dig zijn. Tot dusver moest op stukken uit West-Berlijn bestemd voor Oost-Berlijn, tweemaal port worden betaald. Denemarken en Noorwegen zijn het eens gewor den over de voornaamste punten van een verdedigingsplan. houden t.g.v. de oefeningen met luchtdoelartillerie. Dat noemt men: goed Zeeuws, goed rond, vindt u ook niet? Ter herinnering nog eens het nummer van de Incassobank te Middelburg: 397523. Motto: „Brand Irma". Vlissingen mag niet achter blijven. De heer L. P. van Oorschot, wethouder van sociale zaken en wnd. burgemeester, schrijft ons: Ongetwijfeld hebt u allen kennis genomen van de brand, welke het verpleeghuis „Irma" totaal heeft verwoest en waar bij vex'pleegsters en verpleeg den vrijwel al hun bezit heb ben verloren. Ook U zal dia ten zeerste hebben ge troffen en het zal U al direct duidelijk zijn geworden, dat spoedige hulp dringend gebo den is. De hulpactie is reeds georganiseerd en nog a.s. Za terdag zal ook in Vlissingen een inzameling gehouden worden. Ik ben er mij van bewust, dat er dikwijls voor allerlei nutti ge doeleinden gaven aan U worden gevraagd, en dat U soms de verzuchting slaakt, wanneer U een gave wordt gevraagd: „Nu weer al!" En toch heb ik de stellige overtuiging dat onze Vlissingse bevolking niet achter zal willen blijven en a.s. Zater dag met geestdrift blijk zal ge ven van medegevoel met de dappere verpleegsters en de verpleegden van huize „Irma". Vrouwen en meisjes, mannen en jongens hebben wij nodig als collectanten. Hiervoor kan men zich aan melden op het gemeentehuis, kamer 3 en bij de besturen van diverse organisaties. Stadgenoten, moge dit beroep op Uw mildheid en werklust voldoende zijn, om Vlissingen haar deel in de benodigde f 17000,te doen bijeenbren gen. Het antwoord hierop zegt elk Uwer: „Dat komt dik in orde!" Nieuw-Zeeland wenst Amerikaanse en Canadese dollarleningen. De minister van financiën, Wal ter Nash, heeft medegedeeld, dat Nieuw-Zeeland aan Canada en de Ver. Staten heeft gevraagd of er „op redelijke voorwaarden" dol larleningen beschikbaar zijn. Deze leningen heeft Nieuw-Zeeland nodig ter financiering van de in voer van essentiële goederen, in het bijzonder voor de invoer van kapitaalgoederen. Met behulp van deze kapitaalgoederen zou Nieuw- Zeeland zijn vermogen om dollars te verdienen kunnen vergroten, aldus Nash. Besprekingen van Adenauer. Dr Konrad Adenauer, de leider der christelijk-democraten, dis naar algemeen verwacht wordt ds eerste kanselier van West-Duits- land zal zijn, is te Bonn informele besprekingen begonnen met be trekking tot de kabinetsvorming. Hij ontving dr Karl Arnold, de christelijk-democratische premier van Noordrijn-Westfalen, en mgr Boehler, de politieke adviseur van kardinaal Josef Frings, de aarts bisschop van Keulen. Ook heeft hij een onderhoud gehad met een lid van de „linkse" christelijke- democraten uit het Ruhrgebiea, die de socialisten opgenomen wil len zien in de coalitieregering. Peiping hoofdstad communistisch China? Te Sjanghai wordt bevestigij dat Peiping tot hoofdstad van het nieuwe China zal worden uitge roepen. De huidige naam Peiping (Noor- dervrede) zal dan gewijzigd wor den in Peking (Hoofdstad van het Noorden), die de stad gedragen heeft tot in 1927 toen Nanking (hoofdstad van het Zuiden) tot hoofdstad werd uitgeroepen. Naast politieke en economisch? overwegingen schijnt de keuzS Peiping als toekomstige hoofd stad van China te zijn ingegeven door de wens modern China aan zijn geschiedkundig verleden te verbinden. Munitieontploffing in Frankrijk. Op het vliegveld Bedenac- Bussac (Z.W. Frankrijk), zijn 12.000 vliegtuigbommen één voor één begonnen te ontploffen door een bosbrand, die rond het vlieg veld woedde. De brand ontstond door de explosie van een doos ont plofbare stof in een bij het vlieg veld behorende munitie-opslag plaats. De warmte was hiervan de oorzaak. Nadat ongeveer 3000 vliegtuig bommen elk met een gewicht van 200 kilo, waren ontploft, werd men de brand meester. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Geleidelijk wat toenemende be wolking, maar overwegend droog weer. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Overigens zwakke veranderlijke wind. Temperatuur ongeveer dezelfde als gisteren of iets hoger.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1