Nederlandse regering zal grondwet volgen L NIEUWS Aartsbisschop van Praag protesteert tegen opgelegd buisarrest. Hevige bosbranden in Frankrijk Groene Kruisgebouw te Westkapelle officiëel geopend. Tegenslag bij dichting van nieuwe De „wandelende" jood. Geen mededelingen over financiële en econo mische gevolgen van souvereiniteitsoverdracht. De „Zuiderkruis" naar Indonesië. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND n. Reductie op voorschot' premie Ongevallenwet. Vorstelijk geschenk van Utrechtse Winkeliersvereniging „Lombok". SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347» Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1333 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DONDERDAG 18 AUG. 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nlenwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op: 5.29 u., onder 19.57 u. Maan op u., onder 17.34 u. Hoogwater op Vrijdag 19 Aug.: Vlissingen: 9.17 u., 1.29 m., 21.55 u. 1.31m.; Terneuzen 9.43 u., 1.49 m., 22.18 u„ 1.50 m.; Wemeldinge: 10.43 u., 1.26 m„ 23.20 u., 1.26 m.; Zierlkzee: 10.25 u., 1.07 m., 23.04 u., 1.08 m. De niet te onderdrukken vraag, woelt voortdurend in ons denkend brein wat nu toch de donkere achtergrond eigenlijk is, van de domme Jodenhaat? Een afdoend antwoord, op deze vraag, zal nog wel even op zich laten wachten. Dat wil echter helemaal niet zeggen dat er geen enkel argu ment is waarom de, blijkbaar onuitroeibare, Jood zich stinken de maakt bij zijn omgeving. Tijdens 't Oude Verbond was er op de klank af geoordeeld, méér oorzaak voor dan in t hui dig beleven. Immers 't beloofde Vrouwen zaad was toen de stille, levende hoop, voor de godvruchtige Jood. Tegelijkertijd was 't de ge vreesde nekslag, voor 't wufte denken van 't destijds energieke heidendom. Achteraf bezien, had deze vreesaanjagende idee 'toude hei dendom niet behoeven te be ïnvloeden. We weten 'tnu, dat, èn bij de meestal eigengerechtige Joden èn bij de arme verblinde hei denen, de voorstelling omtrent de toekomstige wereld-Heerser, totaal averee! ts was. Nu dit echter tot op 't huidig pgenblik onbewimpeld gebleken is, waarom zo vraagt ge op nieuw waarom koestert men dan nog zulk 'n innerlijke af keer tegen 'toude Jodendom? De gulle volksmond geeft op deze vraag 'n kort en bondig antwoord: „Omdat ze ons altoos te slim af zijn". Nu mag er n' schijn van waar heid in deze eerlijke belijdenis schuilen, méér dan „schijn" is 't ook niet Bovendien, stel dat dit ondoor dacht beweren steekhoudend is, dan nog mag dit stout gezegde, geen oorzaak zijn, om iemand wie 't ook is ts haten. Dat is de dwaasheid kronen. Daar zijn echter gans andere motieven, waarom de „wande lende Jood" zich zelf verachte lijk, zo niet onmogelijk maakt. Van ouds her reeds openbaart hij 'n voor ons stotende karaktertrek, 't Is zijn arrogante houding die hij, schier over 't ganse brede levensterrein, alom ten toon spreidt. Bij 'n ietwat intieme omgang, ziet hij er heus niet tegen op om U de oorzaak hiervan rondweg mede te delen. Niet zelden krijgt ge, de niet te weren indruk alsof 't hem 'n behoefte is, om dit voor hem grote geheim U toe te be trouwen. Ons, Christenen baart dit nu niet zulk 'n groot opzien, want van huis uit en dit ter ere van de Godvruchtige Vaderen waren de Joden althans op rechte belijders. Welnu, verwonder U dan niet al te zeer, m'n waarde lezer, wanneer ge leest waarop „de wandelende Jood", of in 't.genie- perige, óf voor 't grote wereld oog, zo fijntjes geuren kan. Hij heeft naar hij zelf getuigt, van alle volkeren der aarde, de oudste papieren; hij behoort tot de oudste bewoners van deze planeet. Zijn stamvader is, de ons allen min of meer welbekende, Abra ham, de verheven Vader. Op deze roemrijke herkomst nu gaat de, voortdurend ver drukte, Jood niet weinig prat. 't Moet ook onomwonden ge zegd, 't zijn allemaal voorrech ten, die onwaardeerbaar zijn; zeker diepe overpeinzing waar dig. Nu koestert de, ten dezen bevoorrechte, Jood de voor ons ietwat onnozele gedachte, dat deze heerlijke begunstiging, 'n voor hem verdienstelijk element inhoudt. 't Eigengerechtig Jodenhart voelt zich, zeer behaaglijk, ge streeld; de oude Joden trots wordt heuglijk gevierd. Inplaats dat deze vleiend schone bevoorrechting hem nu tot ootmoedige dank stemde, jegens Jehova steekt hij 't trotse hoofd fier omhoog, om tegelijker tijd met 'n zeer laatdunkend gebaar neer te zien op al wat niet Jood is. En daar nu wringt hem de schoen, in hoofdzaak. B. A. Gr. Belgische Kamer spreekt ver trouwen uit in regering Eyskens. Do Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft gister middag met 125 tegen 64 stem men en één onthouding (de libe raal Leciereq) haar vertrouwen in de nieuwe regering uitgesproken. Minister Eyskens, die vervol gens het woord voerde, betoogde, dat de nieuwe regering er één is, die door de noodzakelijkheid werd gedicteerd en dat het er in de eer ste plaats om ging het land uit de impasse te halen, waarin het was geraakt. Spr. stelde in het licht, welke gevaren kunnen voortvloeien uit een nieuwe ontbinding en wees er op, dat, wat de begroting betreft, er voor 1949 reeds een tekort van 4300 milliard francs is. Ook de andere vraagstukken .waaronder de Beneluxaccoorden, de interna tionale verbintenissen en de lenin gen in het buitenland, eisen drin gend een oplossing. MINISTER VAN MAARSEVEEN VERKLAARDE IN DE TWEEDE KAMER: De minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer van Ma ars e- veen, heeft gisteravond in de Tweede Kamer verklaard, dat de regering de grondwet zal volgen. Nergens In de grondwet, aldus de minister, staat, dat een vervroegde souvereiniteitsoverdracht verboden ls en dat een vertraagde is toegestaan. Tegen de opvat ting als zou er strijd zijn met de grondwet, kwam de minister op. Men houdt zich aan de Renville- voorschriften, die niet in strijd zijn met de bepalingen der grond wet. Over de vraag of er waar borgen zijn voor een deugdelijk bestuur zal naar spr. vreest na de R.T.C. nog wel verschil van mening bestaan. Gevraagd is, of de regering kan garanderen, dat gebieden als de Minahassa en Ambon in vrijheid over hun status kunnen beslissen. Dit is een zaak der conferentie, maar er zijn maatregelen getrof fen, dat gebieden, die niet verte genwoordigd zijn ter R.T.C., daar adviseurs kunnen hebben. De „negen mannen" zullen als vertegenwoordigers der regering kunnen optreden. Sinds jaar en dag kent men een dergelijke fi guur. Ten aanzien van Nieuw Guinea behoudt de regering zich alle rechten voor. De regering zal de Kamer gaarne inlichten over de resulta ten van de order „cease fire". Er is verband tussen het „cease fire" en de conferentie, maar de ope ning behoeft er niet door te wor den uitgesteld. De regering on derschrijft de mening, dat er goe de bedoelingen moeten zijn, maar deze geven niet alleen de door slag. De gunstige sfeer ter R.T.C. zal geschapen moeten worden door het stipt nakomen van het „cease fire". T.a.v. opmerkingen van de heer Gerbrandy merkte spr. op, dat geen politiek schandelijker en eerlozer is dan die welke zich slechts door sentimentsoverwegin gen laat leiden. Gevraagd is, of de regering be reid is stukken over te leggen, waaruit de financiële en econo mische gevolgen van de souverei niteitsoverdracht kunnen worden geconcludeerd en waarover gede batteerd zou kunnen worden. De regering acht dit niet op portuun en bovendien wenst zij niet ter R.T.C. te verschijnen met gebonden handen. Een starre ver- Het bestuur der Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam deelt het volgende mede Door de minister van sociale zaken is op grond van het bepaal de in artikel 40, lid 2, der Onge- valenwet 1921 besloten over 1948 een reductie op de voorschotpre- miën te verlenen van 10 procent. De bijdrage voor de Ongevallen wet over genoemd jaar bedraagt derhalve 90 procent van de voor schotpremie over dat jaar. Uiteraard geldt deze regeling alleen voor die werkgevers, die aangesloten zijn bij de Rijksver zekeringsbank. Wetsontwerp Materiële Oorlogsschade. BEGIN OCTOBER IN TWEEDE KAMER. Naar de „Maasbode" verneemt, zal het wetsontwerp materiële oorlogsschade begin October in de Tweede Kamer in behandeling ko men. Verleden week is het mon deling overleg tussen de commis sie van voorbereiding en de minis ter van financiën beëindigd. Daarbij is besloten de voorzitter van de Tweede Kamer te verzoe ken de openbare behandeling be gin Oct te doen plaats hebben. houding tussen regering en Ka mer acht de minister zeer onge wenst. De republikeinse regering ver tegenwoordigt territoriaal alleen de residentie Djogja, maar be dacht moet worden, dat de repu blikeinse regering ook aanhangers heeft in andere gebieden. Er werd niet gerepliceerd. De nota en de brief, welke on derwerp van beraadslaging zijn geweest, werden voor kennisge ving aangenomen. Tegen kwart voor negen sloot de voorzitter de vergadering. OPENING R.T.C. OP 23 AUGUSTUS? Vandaag zal da formele beslissing vallen over de aanvangsdatum van de R.T.C. De voorzitters van de dria dele gaties zijn het erover eens om de R.T.C. te openen op 23 Augustus a.s. De voorbereidende besprekingen betreffende de R.T.C. werden gis termiddag in de zg. kleine com missie voortgezet. Heden komt de „centrale com missie in oprichting" opnieuw bij een. Verwacht wordt dat dan defi nitieve besluiten zullen genomen worden over de samenstelling van de centrale commissie en het reglement van orde. Het is op dit ogenblik zeer waarschijnlijk, dat deze zal be staan uit negen leden, nl. de drie voorzitters en de drie vice-voor- zitters van de delegaties benevens de drie leden van de UNCI. Mgr Beran verbreekt het stilzwijgen. Alle correspondentie wordt achtergehouden. Mgr Beran, de aartsbisschop van Praag, heeft na twee maan den zijn stilzwijgen verbroken door te protesteren ,tegen zijn huisarrest In zjjn paleis door de Tsjeclioslowaakse regering. Tevens protesteert Mgr Beran tegen de aanwezigheid van de re geringsagent dr Houska in zijn paleis en tegen de inbeslagneming van de fondsen en landgoederen van het aartsbisdom, zonder dat hij hiervan zelfs wordt verwittigd. Dit protest is vervat in een brief van de aartsbisschop aan de staatsopenbare aanklager, een ad ministratieve functie, waarvan niet bekend is door wie zij wordt bekleed. Zonder toestemming van de re gering mag Mgr Beran geen ver klaringen doen publiceren of in contact treden met zijn geestelijk heid, zodat Mgr Beran deze ma pier heeft aangegrepen als de «nige, waarop hij zijn protest kan uiten. „Alle persoonlijke en officiële correspondentie voor de aartsbis schop en zijn paleispersoneel wordt achtergehouden", zo schrijft dr Beran. „Ik ben beroofd^ van alle per soonlijke vrijheid en alle rechten, die ik als aartsbisschop heb, en dit zonder enige vorm van politio neel onderzoek en zonder enig besluit van een gerechtshof of andere officiële instantie". De regeringsagent in het aarts bisschoppelijk paleis heeft de banktegoeden van het aartsbis dom geblokkeerd, aldus Mgr Be ran, die hieraan toevoegt, dat dr Amerikaanse verzoeken aan Sowjet-Unie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, Stalin ver zocht heeft, dat de Sowjet-Unie actiever zou optreden i.v.m. de op lossing van het vraagstuk der Amerikaanse leningen in de oor log in het kader van de leen- en pachtwet. Voorts had hij een ver zoek tot Stalin gericht i.v.m. het storen van de Amerikaanse radio uitzendingen naar de Sowjet- Unie. Stalin had de zaak naar het mi nisterie van buitenlandse zaken verwezen. Houska als regeringagent in zijn consistorium is benoemd. Tenslotte beschuldigt Mgr Be ran de communisten ervan, dat zij de tegen hem gerichte demonstra ties in de St. Vituskathedraal op 19 Juni georganiseerd hebben. Hij verklaart op 18 Juni te hebben vernomen, dat de communistische arbeiders opdracht hadden gekre gen om zich van hun fabrieken naar de kathedraal te begeven. Mgr Beran beklaagt zich erover, dat geen der demonstranten ge arresteerd of in staat van be schuldiging gesteld was en vraagt of de wet, waarbij verstoring van kerkdiensten verboden is, nog geldt Lage waterstand op de Waal. Al ruim een maand, namelijk sedert begin Juli, is de waterstand van de Waal zo laag, dat de Rijks waterstaat een vrachtvaartverbod heeft moeten instellen in het vak tussen St Andries en Millingen. Per radio en via borden opgesteld op de oevers wordt de diepgang aangegeven. Richard Strauss ernstig ziek. De componist Richard Strauss is op het ogenblik ernstig ziek. Zoals gemeld, kreeg de toon dichter onlangs een uitnodiging om New York te komen bezoeken. Met het oog op zijn gezondheids toestand bedankte hij toen voor deze invitatie. KONING ABDOELLAH NAAR LONDEN. Koning Abdoellah van Trans- jordanië is gistermorgen per vliegtuig uit Amman naar Londen vertrokken. Volgens gewoonlijk welingelich te kringen te Amman bestaat de mogelijkheid, dat hij op de terug reis via Spanje en Marokko gaat. Hij zou zich in Spanje op de hoog te willen stellen van de levensom standigheden der Mohammedaan se Arabieren aldaar. Van officiële zijde wilde men geen reden opgeven voor Abdoel- lahs bezoek aan Engeland. Men veronderstelt echter, dat het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen één der onderwer pen van bespreking zal uitmaken. Men verwacht, dat Abdoellah tien dagen in Engeland blijft. V.B.N.A.-hoofdbestuursleden op bezoek in Koudekerke. Vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der V.B.N.A. en der Stichting „Nieuw Walcheren" zijn gisteren de gast geweest van het gemeentebestuur van Koudekerke. In deze gemeente, bij de duinen is n.l. een recreatieoord aange legd, waarvan de beplanting werd geschonken door de leden van de V.B.N.A. Bij het gezelschap hadden zich de raadsleden van Koudekerke gevoegd. In het pension „West duin" heeft burgemeester J. L. Dregmans een explicatie gegeven van hetgeen sedert November 1947, toen vele leden van de V.B. N.A. het terrein, dat voor het re- creatiebos was bestemd, bezich tigden en de beplanting officiëel werd toegezegd, is geschied. Hij kon mededelen, dat het ter rein nu geheel is geëgaliseerd, dat alle sloten zijn gedempt en dat de beplanting is aangebracht De jonge aanplant staat er goed voor, uitgezonderd het gedeelte aan de vroonkant, dat het nog hiet erg goed wil doen Van één en ander konden de gasten zich persoonlijk overtuigen, toen na deze uiteenzetting men naar het terrein is gegaan om het te bezichtigen. Daarna is het ge zelschap nog even aan het strand geweest. In „Westduin" werdén tenslotte verversingen aangebo den en werd gesproken door de heren J. Bouwman te Voorburg, voorzitter van de V.B.N.A., C. Vroom, bestuurslid van „Nieuw Walcheren" en door burgemeester Dregmans. Gisteren vertrokken met de „Zuiderkruis" uit Rotterdam naar Indonesië aflossingsdetachemen ten van de K.L., het K.N.I.L. en de Marine. Met de „Zuiderkruis" worden eveneens 130 rimboekisten van de Niwin overgebracht naar Indone sië, alsmede twaalf opname-in stallaties voor „gesproken brie ven" Niet te berekenen schade. Een brigade brandweerlieden met radiowagens, tankauto's en spuiten is uit Parijs vertrokken om de bosbranden, die in Zuid- West-Frankrijk woeden, te be strijden. Een grote brand, welke twee dagen geleden te i'Artique ontstond in het departement Gi- ronde en zich tot de Landes uit breidde, wist men meester te worden door het aanleggen van een tegenvuur. Reeds veertien huizen en een kasteel zijn aan het vuur ten offer gevallen en de be groeiing van éen oppervlakte van honderdduizend vierkante meters is verkoold. De schade wordt geschat op vele honderd millloenen francs. Men vreest tevens het ontstaan van massale werkloosheid in het getroffen gebied, waar twee-der den van de bevolking van de bos bouw leefde. De gehele mannelijke bevolking van de Landes is gemobiliseerd om de branden te bestrijden. Dins dagavond waren een zesduizend man in de weer om een brand-in de streek van Captieux te bedwin gen. Boven Bordeaux hingen zwa re rookwolken van bosbranden, die op een afstand van 65 kilome ter van de stad woedden. Ook op de heuvels bij Nice brand de het Dinsdagavond, evenals in de bossen bij Lourdes, in de Ai- pen, op Corsica, in het Morvan- gebergte in Centraal-Frankrijk, in de Elzas en bij Parijs. Het was een opgewekt gezelschap Utrechtenaren, dat gisteren de zaal van Hotel „De Valk" te Westkapelle vulde en zich daar ver enigde aan een Zeeuwse koffietafel. Het waren een aantal leden van de winkeliersvereniging „Lombok", met hun dames, die na een trip door Brabant en Zeeland naar Westkapelle waren gekomen om aanwezig te zjjn bij de opening van het nieuwe Groene Kruisgebouw. Voor dit gebouw bracht „Lombok" tijdens drie achtereenvolgende acties een bedrag van f 60.000 bijeen. Dat de Westkappelaars dit vorstelijk geschenk op waarde schatten, bleek gisteren wel tjjdens de officiële opening. De eerste, die tijdens de offi ciële samenkomst het woord voer de, was de voorzitter van de af deling Westkapelle van het Groe ne Kruis, dr M. Huijgen. Na allen, in het bijzonder de aanwezige autoriteiten van harte welkom ge heten te hebben, gaf hjj een over zicht van de ontwikkeling van de Groene Kruisvereniging. In het bijzonder besprak hij de grote verliezen, die de vereniging door de oorlog te incasseren kreeg, toen bijna al haar bezittingen werden vernield.. Verliezen, welke men zonder hulp van buitenaf niet te boven zou zijn gekomen. Doch er kwam hulp van buitenaf en zeer doeltreffende. In 1945 werd opgericht het comité „Westka pelle herrijst", dat een grote acti viteit ontwikkelde. In 1946 stelde het f 12.000 ter beschikking van de vereniging, waarvoor materiaal werd aangeschaft. Het aantal lig- tenten werd toen, evenals voor de oorlog, weer op 7 gebracht. Het comité legde eveneens con tact tussen de vereniging en de Utrechtse winkeliersvereniging „Lombok". Dit werd een zeer vruchtbaar contact, want tijdens drie winkelweken, die door deze vereniging elk jaar tijdens de na- jaarsbeurs worden gehouden, werd f 60.000 bijeengebracht voor de stichting van een wijkgebouw. Men hoopte van dit bedrag over te houden voor de aanschaf van een inventaris, doch dit bleek niet mogelijk. Toen werd, weer via „Westkapelle herrijst", contact gelegd met de personeelsvereni ging van de fa. Dickens Co te Hengelo (O.). Deze bracht door overwerk f4500 bijeen voor de aanschaf van een inventaris. De plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen stelde f 750 beschikbaar. Vervolgens somde spr. de zeer veie mogelijkheden op, die het ge bouw opent. Spr. noemde het „het medisch centrum" van Westka pelle. Het kan gebruikt worden voor onderzoek van schoolkinde ren, doorlichting (vorig jaar moest men beslag leggen op de kerk), consultatiebureau, inenting enz. Hij drukte dan ook zijn zeer grote dank jegens „Lombok" uit. Om uiting te geven aan die dank werd een bronzen plaat in de hal van het gebouw aangebracht met de namen van de bestuursleden, terwijl het gebouw de naam „Lombok" kreeg. Verder dankte hij weth. Ploeg van Utrecht, die eveneens aanwezig was, voor het geen de stad Utrecht in deze had gedaan, het comité „Westkapelle herrijst", de personeelsvereniging van de fa. Dickens en Co, waarvan 4 bestuursleden aanwezig waren, degenen uit Westkapelle, die in Utrecht collecteerden, de Bond van Plattelandsvrouwen en verder allen die op enigerlei wijze hun aandeel bijdroegen in de totstand koming van het gebouw. DE OPENING. De officiële openingsrede werd uitgesproken door de heer A. de Ru, voorzitter van „Lombok". Deze schetste in het kort de ont wikkeling van de actie van „Lom bok". Hij drukte er zijn dankbaar heid over uit, dat het gebouw „Lombok" werd genoemd en feli citeerde de vereniging met haar nieuwe gebouw. Verscheidene sprekers voerden daarna nog het woord, die allen de vereniging gelukwensten. De eerste was burgemeester Tydeman. Wethouder H. Ploeg van Utrecht dankte de bevolking van Zeeland, in het bijzonder in dit geval van Westkapelle, voor hetgeen zij offerde voor de bevrij ding. „U hebt onvergelijkbaar meer gedaan voor ons, dan wij voor U door een armzalige f 60.000 bijeen te brengen", aldus deze spreker. Namens de personeelsvereniging van de fa. Dickens sprak de heer P. G. van Druten. Hij noemde de verstrekte hulp een soort „noo- berhulp", zoals men deze in Twente kent. Hij bood een foto aan van een plaquette van de fa briek van de fa. Dickens, die in de hal van het gebouw een plaats zal krijgen. De andere sprekers waren de heren J. R. van de Borgh, inspecteur van de volks gezondheid, jhr R. J. H. G. Roëll, voorzitter van de provinciale Groene Kruisvereniging. Hij bood namens deze vereniging een ge schenk aan; daartoe vorig jaar in staat gesteld door H. K. H. Prin ses Wilhelmina. Waaruit dit ge schenk zal bestaan, zal nog nader Worden bezien. Ds Willenswaard te Domburg sprak namens de Chr. Ver. voor Wijkverpleging Walcheren-Noord- West. De laatste spreker was de erevoorzitter v~n de vereniging, ds de Reus. Nadat de voorzitter alle spre kers dank had gebracht voor het gesprokene en voor de geschenken bezichtigde het gezelschap het nieuwe gebouw. Daarna was men nog enige tijd bijeen. Tot verho ging der gezelligheid werd bijge dragen door het Westkappels da meskoor, dat enkele liederen liet horen. MAJOOR FLINTERMAN VERBEiERDE HOOGTERELUnO. Majoor Flinterman is er Maandagavond boven Ameland in ge slaagd het Nederlandse hoogterecord vliegen te breken. H'j bereikte met zijn Gloster Meteor een hoogte van 14.579 meter Het oude recorddat in 1938 door luitenant Th. Leegstra. werd gevestigd, bedroeg 11.354 meter. Majoor Flinterman, die om 7 uur precies onder grote be langstelling op het vliegveld Leeuwarden landde. Morgen het grote ogenblik? Gisteren zou het sluitgat in de afsluitdijk tussen Zuid-Beveland en Walcheren worden gesloten, zodat met het droogmalen van de nieuwe Zuid-Sloepolder zou kun nen worden begonnen. Nadat reeds eerder deze dijk- sluiting uitgesteld moest worden wegens grondverzakkingen heeft zich ook nu weer stagnatie in het werk voorgedaan door de sterke stroom. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is hierdoor een bak, geladen met stenen, losgeslagen, waarna dit vaartuig tegen de hoge hulpbrug over het sluitgat opvoer en deze vernielde. Het daarna aangebrachte zinkstuk langs de noordzijde van de brug, dat tijdens het zinken door de sterke eb- stroom tegen deze stellage werd gedrukt, vond in de verzwakte brug geen steun, zodat het restant ervan volkomen werd vernield en door het water meegesleurd, met inbegrip van het op de brug ge legde smalspoor. Woensdagmor gen heeft men met man en macht deze ravage opgeruimd, waarna de twee dammen van met steen verzwaarde zinkstukken, waar tussen zand wordt gespoten, om aldus het sluitgat te vullen, wer den hersteld. Onder zeer grote pu blieke belangstelling werd Woens dagavond in het licht van vele schijnwerpers de buitendam met stenen vehoogd, totdat een niveau van 50 cm. plus N.A.P., welke hoogte de buitendam reeds bezat, was bereikt. Vannacht werd de ruimte tussen beide dammen vol- Acheson, Amerika's minister van buitenlandse zaken, heeft ontkend, dat een economische unie tussen zijn land en Engeland zou zijn overwogen. De Chinese re gering heeft bij de Britse ambas sade krachtig geprotesteerd tegen vijandelijke acties van Britse ma rineschepen bij de mond van de Jangtse. De plaatsvervangers der vier ministers van buitenland se zaken voor het Oostenrijkse vredesverdrag hebben geen over eenstemming bereikt tussen de Russische en Britse'ontwerprege ling van de kwesties der minder heden. - Twee jeugdige Engelsen, Stanley en Colin Smith, zijn gis termorgen in hun zelfgebouwde, zes meter metende jacht „Nova Espero", waarmede zij de Atlan tische Oceaan overstaken, Enge- lands meest zuidelijke punt, The Lizard, gepasseerd. De Chinese communisten zetten hun opmars in de richting van Kanton en Hongkong voort. 600 geleerden en deskundigen nemen deel aan een conferentie der V.N. over de hulpbronnen en verhoging der materiële welstand in onvoldoend ontwikkelde gebieden, die gisteren te Lake Success begon. Plet Britse consulaat-generaal te Kan ton blijft geopend, in tegenstel ling tot het Amerikaanse. Het is niet onwaarschijnlijk, dat over 14 dagen in Frankrijk een grote spoorwegstaking zal uitbreken i.v.m. eisen tot loonsverhoging der spoorwegmannen. In de eerste 7 maanden van 1949 heeft de Amerikaanse „Save the Children Federation" 13.510 kg. goederen aan behoeftige Nederlandse kin deren verstrekt. De Nederland se bariton Laurens Bogtman, de altzangeres Annie Woud, de diri gent Frits Schuurman en de pia niste Lili Kraus hebben in Zuid Afrika grote successen geoogst. De „Tawali" arriveerde gister morgen te Amsterdam met aan boord 182 Indonesische studenten die in ons land aan middelbare en hoge scholen gaan studeren. De penningmeester van het Witte Kruis te Koog a. d. Zaan heeft van enkele ondernemende Koger jongens f 176,37 ontvangen, welk bedrag zij inzamelden bij een buurtfeestje met een verloting. gespoten met zand. Men hoopt vandaag het voorlopige dijk- lichaam te verhogen, waarna waarschijnlijk Vrijdag, wanneer het dood tij ls, de nieuwe verbin ding tussen Walcheren en Beve land tol stand kan worden ge bracht. NIEUWS VAN „IRMA". Het spreekt vanzelf, dat er voor de oudjes, die door de brand in „Irma" nu in het barakkenkamp te Domburg vertoeven, grote be langstelling blijft bestaan. In het kamp is veel bezoek van mensen, die eens komen informe ren, hoe de ouden van dagen het maken. Nu, deze hebben niet dan lof voor ligging en verzorging. De rommel is een beetje aan de kant en zij gaan zich steeds meer in hun tijdelijke verblijfplaats thuis gevoelen. Er is nu begonnen, on der leiding van de heer van Leeu wen en zuster Anthonissen, de directrice, met de definitieve in richting der gebouwen. De lijst van schade is nu voor alle verpleegden en verplegenden vastgesteld. Ook is thans opge maakt een schadelijst van de in ventaris van het gebouw zelf, Deze gaat naar het departement van binnenlandse zaken, opdat men daar weet, hoeveel precies verloren is gegaan. Voor verplegenden is een zen ding ondergoed gearriveerd, aan elk personeelslid is thans een voorschot van f 125.uitgekeerd op de definitieve schadevergoe ding en behalve zilveren couverts van het personeel is onder '1 puin in het gebouw „Irma" een gouden knoop te voorschijn gekomen, die wel erg verschroeid was. Dit zijn voor vandaag de mededelingen omtrent „Irma". Die f20.000. voor de gedupeerden komt er van zelfsprekend. Dat komt de eer der Walcherse bevolking te na. De collectes worden een daverend succes. En op girono. 397523 van de Incassobank te Middelburg kan tot een onbeperkt bedrag worden gestort. Auto met vlas reed in de vest te Goes. Een vrachtauto bestuurd doop een zekere O. uit Rilland-BatH, en geladen met vlas, reed Dins dagnamiddag over de Westsingel in Goes. Door een defect aan de stuur inrichting raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt en reed pardoes de vest in. Wonder boven wonder waren er geen persoonlijke ongelukken te betreuren en liep alles nog met wat materiele schade af. De wagen is later door een kraanwagen van de Fa Louisse op het droge gebracht. Mortiergranaat gevonden te Nieuw- en Sint Joosland. Woensdagmorgen is bij werk zaamheden aan de door oorlogs geweld vernielde wieken van de molen te Nieuw en St. Joosland op het einde van de Molenweg door de heer van Riet uit Goei een 4-cm. mortiergranaat gevon den, die door de Rijkspolitie is verwijderd en op een terrein van de gemeente voorlopig is opgebor gen. Binnen enkele dagen zal het projectiel door de Hulpverlenings dienst onschadelijk worden ge maakt. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land af en toe enige lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1