Debat over Indonesië in Tweede Kamer. L NIEUWS Nog weinig gegevens over de nieuwe situatie in Indonesië. Eenwording m Europa een kwestie van leven en dood. Jhr van der Goes van Katers pleit voor toelating van West-Duitsland. Ellewoutsdjjk heeft een nieuw Groene Kruisgebouw. De heer Schouten Gritiseerfle 't regeringsbeleid. Eerste besprekingen Rondetafel-conferentie. Beügië gaat een politiek van versobering volgen. Defect aan automatische piloot oorzaak van ramp met de „Roermond"? Republikeins commentaar op Nederlandse verbods bepalingen. Franse socialist sprak voor de Raad van Europa. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad "Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vüssingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1332 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 17 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vüssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.28 u., onder 15.59 u. Maan op 23.15 u., onder 16.25 u. Hoogwater Donderdag 18 Aug.; Vüssingen: 8.05 u. 1.32 m., 20.30 u. 1.26 m. Terneuzen: 8.29 u. 1.51 m., 20.51 u. 1.46 m. Wemeldinge: 9.28 u. 1.31 m., 21.50 u. 1.24 m. Zierikzee: 9.08 u. 1.14 m., 21.33 1.06 m. (Van onze parlementaire redacteur). Onder grote belangstelling opende voorzitter Kortenhorst gister middag de vergadering van de Tweede Kamer, die bijeenkwam om het beloofde debat over Indonesië te houden. Zowel de publieke als de gereserveerde tribune waren tot de laatste plaats bezet, terwijl in de loges verschlUende autoriteiten van de B.F.O.-gebleden en de Republiek hadden plaatsgenomen. De vergadering kreeg al direct na de opening een sensationeel verloop, toen de voorzitter een brief van minister van Maarse- veen voorlas, die handelde over de order staakt het vuren (zie hier voor het artikel elders op deze pagina). Teneinde de Kamer gelegenheid te geven deze nota te bestuderen werd de vergadering tot drie uur geschorst. De eerste spreker tijdens het debat na de heropening was de heer Schouten (A.R.). Volgens de grondwet, zoals die verleden jaar gewijzigd is, moet de souve- reiniteit worden overgedragen aan een staatkundige organisatie, fierst moet de bevolking in Indo nesië zich hebben uitgesproken en daarna moeten de Ver. Staten van Indonesië staatsrechtelijk en Staatkundig gevormd zijn. Wij hebben thans te doen, aldus de heer Schouten, met een belang rijke, diepingrijpende afwijking van de wettelijke voorschriften. Wanneer de regering de souverei- niteit persé op zulk een korte ter mijn wil overdragen, dat er nog geen staatkundige organisatie kan zijn in Indonesië, dan zal de grondwet moeten worden gewij zigd. Hij wenste dan ook onom wonden van de regering te verne men, dat het niet haar bedoeling was om van de grondwet af te wijken. Grote bezwaren had spr. tegen de uitlating van de regering, dat de UNCI zal deelnemen aan de R.T.C. overeenkomstig de in structie van de Veiligheidsraad Dat betekent een onderwerping aan de volledige resoluties' van deze raad. Sprekende over de positie van de Republiek, die gelijk moet zijn aan die van een gewone deelstaat, merkte hij op, dat dit geenszins het geval is. Die gebieden, die nóch onder de B.F.O., nóch onder de Republiek vallen, moeten ver tegenwoordigd worden op de R.T.C. De heer Schouten wekte de re gering op te zeggen, dat op de R.T.C. niet kan worden gesproken over de positie van Nieuw Guinea, want noch op geografische, noch op historische grond kan worden verdedigd, dat dit land bij Indo nesië behoort. REGERINGSBELEID. Sprekende over het regerings beleid zei de heer Schouten, dat we thans staan voor de uitkom sten van dit beleid. Zijn bezwaren hiertegen zijn niet verzwakt. In tegendeel: de gang van zaken leert, dat de critiek op dit be leid juist is geweest. Alleen een ander Kabinet zal een ander be leid kunnen voeren. Dit Kabinet kan alleen voortgaan op de inge- Gistermorgen heeft de eerste informele vergadering van de de legatieleiders in de Treveszaal plaats gehad. Het reglement van orde werd besproken en zal op enige punten nog nader worden uitgewerkt. In dit reglement zal o.m. de positie van de UNCI wor den omschreven. De functie van deze commissie zal, naar wij ver nemen enigszins anders zijn dan die bij de preliminaire besprekin gen in Batavia. Op de R.T.C. zal de U.N.C.I. n.l. niet een centrale rol spelen, zoals zij in Batavia deed, maar zich meer beperken tot het verlenen van assistentie. De aanvangsdatum van de confe rentie is eveneens besproken. Van Nederlandse zijde werd aan de bespreking deelgenomen door de ministers Van Maarseveen en Stikker en door dr Van Royen. Tenslotte vernemen wij nog, dat de minister-president, dr W. Drees, waarschijnlijk als voorzit ter van de conferentie zal optre den. Wellicht worden uit beide Indonesische delegaties nog vice- voorzitters aangewezen. slagen weg. Toch hoopte spr., dat het dan nog het uiterste zal doen om het gevaar af te wenden. Van de zijde van de Republiek komt het thans aan op daden. Woorden zijn er meer dan genoeg gespro ken. De heer Welter (K.N.P.) sloot zich in grote lijnen bij de heer Schouten aan. Ook voor hem was de huidige gang van zaken in flag rante strijd met de grondwet. Hij wenste een standvastige houding. Dan zou er in Indonesië een zucht van verlichting opgaan. In de avondvergadering spraken de heren Oud (V.V.D.), van de Wetering (C.H.), de Groot (C.P. N.) en Gerbrandy (A.R.). Weer luchtmanoeuvres boven Engeland. Van 2327 September zullen in Engeland weer grootscheepse mi litaire luchtvaartmanoeuvres wor den gehouden. De oefeningen, die de naam dragen „exercise buü- dog" zijn een vervolg op de „ex- cercise foil" van enige tijd gele den. Lag toen het zwaartepunt op de jagers, thans zullen de bom menwerpers in het middelpunt der belangstelling staan en zullen de jagers als partners fungeren. Aan de oefeningen zullen En- erlse, Amerikaanse, Belgische en Franse eenheden deelnemen, ter wijl de kans bestaat, dat een Ne derlands meteor squadron inge schakeld wordt. Brief van minister van Maarseveen in Tweede Kamer voorgelezen. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, Dinsdagmiddag een schrjjven voorgelezen van mi nister van Maarseveen, waarin mededelingen worden gedaan over de uitvoering der order tot sta king der vijandelijkheden. Omtrent Sumatra kan de rege ring thans nog geen inlichtingen verschaffen. De regering beschikt slechts over gegevens betreffende Java. Deze gegevens zijn onvol- Regeringsverklaring van minister Eyskens in de Volksvertegenwoordiging. De Belgische Kamer en de Senaat zijn in vergadering bjjeen ge weest teneinde de regeringsverklaring aan te horen. Eerste minister Eyskens wees er allereerst op, dat de nieuwe regering eerst na 14 dagen is tot stand gekomen. Deze crisis heeft het land aanzienlijk»? schade berokkend, zo verklaarde h(j. Een schade, die op de duur onherstelbaar had kunnen worden, indien niet onmiddellijk krachtdadige maatregelen getroffen werden. Om de door de omstandigheden geëiste maatregelen te treffen was het raadzaam geweest, een drieledige regering te vormen, doch de koningskwestie heeft de vorming van een katholiek-liberaal-soci alistische coalitie onmogelijk gemaakt. De regering erkent evenwel het dringende karakter van een nationale oplossing voor dit fun damentele vraagstuk. Zij zal trachten deze oplossing te zoe ken in een geest van ruime ver standhouding onder de drie na tionale partijen. Wat de voor stellen tot het houden van een volksraadpleging betreft, die bij het parlement aanhangig zijn, zullen de leden der nieuwe re gering dienen te beslissen of zij de samenwerking in de regering wensen voort te zetten, indien zij van oordeel mochten zijn, dat de gewenste oplossing niet ge vonden kan worden. BEZUINIGING. Naar Gaston Eyskens verder mededeelde, zal de regering op economisch gebied in de eerste plaats de bestrijding der werkloosheid ter hand ne men. De woningbouw zal wor den aangemoedigd door een totaal van 2.450.000.000 frs. aan crediet, ongeacht de 850.000.000 frs., die thans reeds in de bui tengewone begroting zijn voor zien. Voor de eerste keer sedert dc bevrijding werd in 1948 een slui tende begroting verkregen. Schikkingen zijn getroffen om het begrotingsevenwicht in 1950 niet alleen te verstevigen, doch ook de begrotingslast te vermin deren. De regering is ervan overtuigd, dat een politiek van soberheid op begrotingsgebied tot aanzienlijke besparingen kan leiden. belastingverlaging. In verhouding tot de bezuini ging zal kunnen worden overge gaan tot een verlaging der be lastingen. Als eerste maatregel zal het wetsontwerp inzake de belasting op het inkomen, dat door de ontbinding der Kamers niet meer ter sprake is geko men, onverwijld behandeld wor den. Gm de lasten van de Staat te verminderen heeft de nieuwe regering als eerste daad het aantal ministeries verminderd tot cie hoogstnodige. In alle sec toren der regeringsinstellingen zal bezuinigd worden. Eerste minister Eyskens wees er in dit verband nadrukke.lijk op, dat de klasse niet in het gedrang mag brengen en geen achteruitgang op sociaal gebied mag beteke nen. De regering verklaart voorts de handhaving én ont wikkeling te beogen van een geheel van sociale wetten en van sociale instellingen, welke België een eerste plaats zuüen doen innemen onder de demo cratische landen. DE BENELUX. De buitenlandse politiek zal worden voortgezet, zoals tot nu toe het geval was en met alge mene instemming van de drie nationale partijen. In het bijzon der zal de regering er zich op toeleggen de economische unie met Nederland te verwezenlij ken. Dit zal geschiden met in achtneming van de wederzijdse economische belangen. De voor bereidende maatregelen tot ver wezenlijking van de voor-unie zullen met spoed worden door gevoerd. Donderdag „Irma"-collecte te Middelburg, Zaterdag te Vlissingen. De actie „Geld voor Irma!" is gestart. Alle Walcherse burge meesters hebben spontaan hun volledige medewerking toegezegd om deze actie te doen slagen. Zij zullen voor hun gemeenten de zaak geheel regelen. Wij vernemen, dat morgen, Donderdag, de collecte voor „Irma" te Middelburg zal worden gehouden. Zaterdag vindt de geld inzameling te Vüssingen plaats. Reeds zijn de raambiljetten ge drukt en dus kan, wanneer deze vandaag overal zuüen zijn opge hangen, niemand meer zeggen, dat het doel van de collecte hem of haar onbekend is. Hoeveel zal de collecte in Mid delburg en Vüssingen opbrengen? Wij zijn zeer benieuwd. Het is niet gemakkelijk een schatting te maken, maar beneden de f 10.000 mag de opbrengst toch niet liggen. U weet het: er moet f20.000.— uit Walcheren komen. En daar moet ook Uw offer bij zijn. Dus laten we dit afspreken: deze ere schuld van de Walcherse bevol king moet worden ingelost! Giften kunnen ook worden ge stort op giro no. 397523 t.n.v. de bezuinigingspohtiek de levens-1 rncassooank te Middelburg onder standaard van de werkende het motto: „Brand Irma". Automatische stuurinrichtingen voorlopig buiten werking. Naar het A.N.P. van betrouw bare zijde verneemt heeft het on derzoek naar de ramp van de „Roermond", die bij Bari in zee stortte, er o.a. toe geleid, dat op alle Nederlandse vliegtuigen, die uitgerust zijn met een automati sche piloot van het nieuwste type de electrische automatische pi loot tot nader order deze auto matische stuurinrichting niet zal worden gebruikt. Onder deze maatregel vallen niet de vlieg tuigen voorzien van efeu hydrau lische automatische piloot. Bij het onderzoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet alle mogelijkheden nagegaan, die ge leid kunnen hebben tot het neer storten van het vliegtuig. Een de fect in de automatische piloot is één van de overgebleven mogelijk heden. Men heeft derhalve zeer uitvoerige proeven hiermede ge nomen en o.m. storingen in de electrische automatische piloot trachten op te wekken. De onder vindingen, die bij deze proefne mingen zijn opgedaan, gevoegd bij andere ervaringen met de electri sche automatische piloot, hebben geleid tot het besluit deze stuur inrichting enige tijd buiten wer king te stellen hangende de proef nemingen, die op het ogenblik met de automatische piloot worden ge nomen. Van bevoegde zijde werd een A.N.P.-verslaggever desgevraagd medegedeeld, dat het voorlopig buiten werking stellen van de automatische piloot nog niet mag worden uitgelegd als een vast staande conclusie, dat een defect in de automatische stuurinrich ting definitief door de deskundi gen wordt beschouwd als de oor zaak van de ramp met de „Roer mond". Dit behoort wel tot de mogelijkheden. De maatregel treft de meeste K.L.M.-toestellen, die bijna alle met een electrische automatische piloot zijn uitgerust. Het is nog niet bekend, of andere buiten landse maatschappijen tot derge lijke maatregelen zullen overgaan. doende om een algemeen oordeel mogelijk te maken over de nieuw ingetreden situatie. De berichten, waarover de regering op dit ogen blik beschikt, betreffen uitslui tend de inbreuken op de „cease fire", welke totdusver plaatsgre pen en geven geen beeld van de toestand in gebieden vanwaar der gelijke feiten niet worden gemeld. Het schrijven vervolgt dan met de opsomming van een aantal der hier bedoelde berichten. De daar in gemelde bestandsschendingen ontlenen een ernstig karakter aan het feit, dat zij eensdeels zijn ge richt tegen een vreedzame bevol king, anderzijds-een plan ontvou wen om opzettelijk de militaire situatie ten nadele van de Neder landse troepen te wijzigen. Als lichtzijde mag gewezen worden op het feit, dat na het „cease fire" bij de incidenten te Soerabaja, Modjokerto en Solo geen slacht offers zijn gevallen en voorzover hekend ook geen schot gelost is. Het spreekt echter vanzelf, dat de Nederlandse regering in de schendingen niet berust. De aan gelegenheden zijn ter kennis ge bracht van de UNCI. De Neder landse regering heeft bovendien aan de H.V.K. verzocht zich te wenden tot de republikeinse rege ring om uiting te geven aan de ge voelens van teleurstelling van de Nederlandse regering en om na mens haar de republikeinse re gering te verzoeken met bekwame spoed aan de H.V.K. te willen mededelen, welke maatregelen zij heeft genomen om verdere inci denten te voorkomen. Voor het overige beschikt de regering, zo besluit het schrijven, over gegevens, die erop wijzen, dat men van republikeinse zijde ernstig naar verwezenlijking van het „cease fire" streeft. Eerst na verloop van enige tijd zal het mo gelijk zijn zich een volledig 'beeld van de uitwerking daarvan te vormen. Doodstraf geëist tegen Silbertannemoordenaar. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond gisteren te recht de 35-jarige Duitser H. P. Kuter uit Hasterland (D.). Kuter, die in Hamburg werd ge boren, maar na de eerste wereld oorlog op 4-jarige leeftijd als weeskind werd opgenomen door een kinderloos sluiswachters-echt paar in een klein plaatsje nabij Wolvega, kwam eind 1943 bij het commando Feldmeijer. De tenlastelegging omvatte een aantal Silbertannemoorden in Groningen, Grotegast, Appelscha en voorts het medewerken aan het arresteren van Joden, illegale werkers en onderduikers voor de arbeidsinzet in Groningen en Friesland. In zijn requisitoir zeide mr Louet Feisser: „Ik acht de mate riële feiten bewezen en van zulk een ernstig karakter, dat ik niet anders kan doen dan de doodstraf requireren". Naar Aneta van republikeinse zijde verneemt, heeft de voor zitter vqn de republikeinse de legatie in Indonesië, mr Susanto Tirtopridjo, gisterochtend met de Nederlandse autoriteiten be sprekingen gevoerd om verzach ting te bewerkstelügen van de verbodsbepalingen ten aanzien van het voeren van de rood witte vlag op 17 Augustus. "Na afloop van de besprekingen werd van republikeinse zijde een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de republi keinse delegatie alle moeite heeft gedaan, opdat het rood-wit ver toond en het Indonesia Raya in het openbaar gezongen konden worden. Het is te betreuren, dat de factoren, die de voortgang van de onderhandelingen tot nog toe belemmerden, klaarblij kelijk nog niet geheel verdwe nen zijn. Te Batavia mag de rood-witte vlag op de 17e Augustus slechts binnenshuis worden vertoond, aldus het republikeinse commu niqué. Het communiqué eindigt met het uitspreken van de hoop, dat de volgende onafhankelijk heidsdag in een geheel andere sfeer gevierd kan worden en dat dan de rood-witte vlag overal gehesen kan worden, zodat „wij niet langer het hoofd behoeven te breken over kwesties als de bovenstaande". De republikein se delegatie spoort het volk aan het hoofd koel te houden en de dag op gepaste wijze te vieren. De Assemblee van de Europese Raad lieeft gisteren van liet co mité van ministers een waar schuwing aangehoord, dat z(j niet mag overgaan tot dc bespreking van aangelegenheden, die de na tionale defensie betreffen. De waarschuwing, die was vervat in de kennisgeving, dat de ministers de ontwerp-agenda der Assemblee hebben goedge keurd, had betrekking op een voorstel van de Britse Labour- afgevaardigde, mejuffrouw Her- bison om in overweging te ne men op welke wijze de weten schappelijke en technische hulp bronnen van de ledenstaten kon den worden verenigd. Bij de opening van het alge mene debat over politieke kwes ties verklaarde de Franse socia list Philip, dat de economische en politieke eenwording van Europa een kwestie van leven en dood was. Zij moet snelle vordering maken als zij niet bin nen korte tijd op tragische wijze wil worden gestuit. Wijziging economische struc tuur noodzakelijk. Met het oog op de moeilijke economische toestand, waarin Europa thans verkeert, noemde Philip het noodzakelijk om de economische structuur van Europa volkomen te wijzigen. Philip zeide, dat Europa nog De Europese Assemblee te Straatsburg. De heer Serrarens steunde hem. Do Nederlandse afgevaardigde, jhr v. d. Goes van Naters, lieeft gisteren in de Europeso Assem- blée te Straatsburg b(j het debat over de mogelijkheden van gro tere eenheid in West-Europa de toelating van West-Duitsland tot de volgende zitting van de Assem blee bepleit. Jhr v. d. Goes diende bij de ver gadering een resolutie in, waarbij aan de politieke commissie wordt opgedragen een advies aan de ministers voor te bereiden inzake een rege ling voor de toelating van Duits land tot de volgende zitting, de instelling te overwegen van su- pernationale diensten op econo misch en technisch gebied onder controle van de Assemblée, rap port uit te brengen over de in stelling van een economische en sociale Europese raad, onderge schikt aan de Assemblée, de ver houding en de samenstelling van de Assemblée en het comité der ministers te bestuderen met het oog op het verkrijgen van een zo groot mogelijke doelmatigheid en aandacht te wijden aan de creatie van een Europese politieke auto riteit met beperkte doeleinden, maar met werkelijke macht. VERKLARING VAN SERRARENS. De Nederlandse afgevaardigde Serrarens heeft gistermiddag in de algemene discussie over de Europese eenheid betoogd, dat de naties bereid moeten zijn een deel van hun souvereiniteit op te offe ren. Zonder dit offer, zeide hij, is alle internationale organisatie onmogelijk. Serrarens betoogde, dat het werk van de Assemblée moet wor den voortgezet in de permanente commissies en niet kan worden voltooid in een vergadering van enkele weken. Hij bepleitte, evenals jhr van der Goes van Naters, de instel- Schoonhoven is de milde schenkster. Er waren gisteren heel wat gas ten in Ellewoutsdjjk om de over dracht en opening van het nieuwe Groene Kruisgebouw mee te ma ken. In de eerste plaats waren er natuurlijk de bestuursleden van de afdeling Schoonhoven van Ned. Volksherstel, welke afdeling aan Ellewoutsdjjk het fraaie Groene Kruisgebouw schonk, waarvan de hele gemeente zal kunnen profi teren. Geen wonder, dat van vele huizen de driekleur wapperde! Verder waren er de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, jhr R. Roëli, voorzitter van de provinciale ver. „Het Groene Kruis", de heer M. D. A. Glerum hoofding.-directeur van de weder- in 't bijzonder de architecten vader heer J. R. v. d. Borgh, inspecteur voor de volksgezondheid in Zee land, de heer C. Lijnzaad, direc teur van de Stichting Zeeland, burgemeester en wethouders van Ellewoutsdijk en verscheidene an- de?en. Ze werden allen in het „M. J. van Hattum-huis" verwelkomd door de heer J. de Jonge, voorzit ter van het Groene Kruis te Elle woutsdijk, waarna de heer A. de Haas, voorzitter van Volksherstel te Schoonhoven, vertelde van de actie om de geteisterde gebieden hulp te verlenen. Naar verhouding bracht Schoonhoven met zijn 5000 inwoners tijdens de landelijke geldcollecte het meest bij elkaar, n.l. f58.000.—. Daarnaast wer<l ook huisraad ingezameld. Twee volgeladen schepen met allerlei goederen konden gezonden wor den naar een getroffen buurtschap van Princenhage. Aan Ellewouts dijk dacht men toen niet bepaald, maar de aandacht werd op deze Zeeuwse plaats gevestigd door de heer Hofstede, secretaris van Volksherstel. Volksherstel te Schoonhoven kreeg op haar verzoek f20.000. van de in de stad verzamelde gel den terug en dit werd na overleg met b. en W. van Ellewoutsdijk voor het bouwen van een wijkge- bouw aldaar bestemd. Wel waren er heel wat moei lijkheden te overwinnen, maar thans is een blijvende herinnering aan de activiteit van de stad Schoonhoven in het Zeeuwse' dorp te bezichtigen. Na alle medewer kenden aan het totstandkomen er van zijn dank te hebben betuigd, in bijzonder de architecten,vader en zoon Visser uit Schoonhoven, droeg hij het nieuwe gebouw over aan het Groene Kruis-bestuur te Ellewoutsdijk. Aan de heer de Jonge was toen de .taak om Schoonhoven de dank van Ellewoutsdijk over te bren gen voor dit vorstelijke geschenk. Hij deed dit niet alleen met woor den, doch ook met een tastbaar bewijs, n.l. een schilderstuk en twee foto's van het dorp. Deze blijvende bewijzen van dank zul-, len een ereplaats krijgen in het stadhuis van Schoonhoven, zoals burgemeester A. M. Nieuwenhui- sen van Schoonhoven zeide, toen de heer de Haas, die de geschen ken mocht ontvangen deze aan hem overdroeg, omdat alle inwo ners er recht op hebben. VEEL GOEDE WOORDEN. Na dit officiële gedeelte gingen allen naar het voortreffelijk inge richte gebouw met een aange bouwde woning voor zuster Spruyt. De Commissaris der Koningin opende het gebouw door als „eerste" de drempel te overschrij den. Daarmede was deze belangrijke gebeurtenis niet afgelopen, want er vond nog een koffiemaaltijd plaats, tijdens welke nog vele goe de woorden gesproken werden. In de eerste plaats door de Commis saris, dan door burgemeester D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Siochteren uit Elle woutsdijk, die het wapen van zijn gemeente in glas in lood aanbood, door de heer Glerum, jhr Roëli, de heren Schout en Hofstede, die zuster Spruyt een Solex-rijwiel toezegde. De heer Visser Jr bood de Groene Kruisver. een gesneden voorzittershamer aan en vervol gens kwamen nog aan het woord de heren C. Douw, wnd. burge meester van Oudelande, ds Zunne- berg, L. Bosselaar, die een vlag offreerde, J.J, Smallegange en J. H. Klooster, ling van supernationale organisa ties op economisch, technisch en financieel gebied. In dit verband stipte hij de Ruhr-contróle en in het algemeen de controle van de zware industrie aan als onderwer pen voor zulke organisaties. Margaret Mitchell overleden. Margaret Mitchell, schrijfster van „Gejaagd door de wind" (Gone with the wind) is gisteren overleden. Zij werd de vorige week Donderdag door een auto aangereden. De schrijfster is 43 jaar oud ge worden. Zij is na het ongeluk niet meer geheel tot bewustzijn geko men. Zij had een schedelfractuur opgelopen en enkele ledematen gebroken. Gisteren is te Washington ten stelligste ontkend, dat de rege ring der V.S. opnieuw besprekin gen begonnen is of zal beginnen met de S.U. De communistische troepen hebben thans de gehele laagvlakte der provincie Sjensi, de rijstschuur van China, bezet. De Slowaakse boeren hebben ge dreigd hun oogsten in brand te zullen steken als de communisten de roomse geestelijkheid moleste ren. De Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Kirk, heeft een bezoek aan Stalin gebracht. Mac Arthur heeft de uitnodiging van het Congres naar de V.S. te komen om te rapporteren over de toestand in het Verre Oosten, van de hand gewezen. Het Ameri kaanse consulaat-generaal te Kanton zal worden gesloten. De liberale minister van justitie in Egypte, Ahinez Ichashaba Pasja, is afgetreden wegens een me ningsverschil over de buitenlandse politiek. Finse troepen zullen worden gebruikt om de staking van houtvlotters langs de rivier de Kemi te breken, indien deze vandaag niet is geëindigd. 3500 West Berlijners, die werkzaam zijn bij de economische commissie voor de Sowjet-zöne, zouden ont slagen zijn. De radio der Griek se guerilla's heeft omgeroepen, dat Joegoslaven bij Vitti Griek se guerillastrijders ijebben aange vallen. Erward Ellui, commis saris-generaal van Malta te Lon den, heeft zijn aftreden bekend ge maakt. De hulp in het kader van het plan-Marshall zal ook tot Berlijn worden uitgestrekt. Voor lopig krijgt de stad 65 miilioen marken. —Paul van Zeeland is ge kozen tot voorzitter van de raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking als opvolger van Spaak. Te Am sterdam ls gearresteerd de 26- jarige kassier A. C. A. W. van de Centrale Vermogens Opsporings dienst wegens verduistering van f 60.000. Waarschijnlijk zal Montgomery op 17 September a.s. de vijfde herdenking van de slag om Arnhem bijwonen. Gister morgen heeft een deputatie van de Nat. Bond „Het Mobilisatie- kruis" en de Ned. Bond van Oud- Strijders op Soestdijk een schotel van Delftsblauw aardewerk t.g.v. het 12 -jarig huwelijksjubileum aan het Koninklijk Paar aange boden. Vermoedelijk tengevolge van het consumeren van zelf ge conserveerd vlees zijn te Helden- Panningen de vader en de 16- jarige dochter van het gezin Wij nen overleden. Post voor mili tairen aan boord van de „Zuider kruis", bestemd voor de tussen haven dient uiterlijk 18 Augustus, voor de eindhaven uiterlijk 31 Augustus te worden gepost. slechts twee jaar de tijd heeft om de basis van een werkelijke economische unificatie te leggen, omdat het plan-Marshaü in 1952 afloopt. Wat tot dusver in dit opzicht gedaan ls, heeft ons noch erg snel nocli erg ver in de rich ting van dit doel gebracht, zo zeide hij. Philip achtte de oprichting van een zeker aantal economische instellingen noodzakelijk, die volledig gezag hebben en bij meerderheid beslissingen kun nen nemen. Het comité van ministers moet niet langer een comité van di plomaten met slechts het recht van veto zijn. Dit heeft in de internationale zaken reedè kwaad genoeg gesticht. Lord Layton, de Britse libe rale gedelegeerde, verklaarde in een bespreking van de functies ener Europese federatie, dat, hoe groter het aantal aan de fede ratie deelnemende landen is, des te minder functies gefedera liseerd konden worden. Een ander moeilijk probleem vormt de bijzondere band, die verschillende Westeuropese lan den met hun dominions of an dere overzeese gebieden hebben. De „Vandersfeng" in Middelburg. Het contactvaartuig „Vander- sleng", aan boord waarvan zich 90 a 100 onderwijsmensen uit ailp takken van het onderwijs in onS land bevinden, die deze week „va rende conferentie" houden, welke gewijd is aan de onderwijsver nieuwing, vertrok gistermorgen uit Dordrecht met als einddoel van deze dag Middelburg. In het begin van de middag werd Veere bereikt, in welke plaats de deelnemenden aan deze Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs W.V.O. o.l.v. Kees Boe- ke georganiseerde trip, een rond wandeling maakten en zeer tot hun genoegen kennis konden ne men van al het schoons, dat Veere biedt. Toen de „Vandersteng" aan de Loskade te Middelburg ligplaats had gekozen ging een delegatie van het gemeentebestuur, be staande uit de weihouders L. J. v. 't Westende en A. J. Berenpa^, aan boord. Ook de heer A. de Jonge, directeur van de Rijks kweekschool, was aanwezig. Later voegde zich bij het gezelschap de heer A. Schout, lid van G.S., die namens de Commissaris der Ko ningin de paedagogen in Zeeland verwelkomde. Er werden geen of ficiële toespraken gehouden. Vandaag gaat de tocht naa® Antwerpen, waar een samenkomst is belegd met de Vlaamse onder wijskrachten. Vechtpartijtje te Goes. Nu de politie het onderzoek heeft beëindigd, kunnen wij mede» delen, dat Zaterdagavond een aan» tal jongelui uit Goes, Kapelle en Kruiningen op de Stenen Brug een vechtpartijtje op touw hebben ge zet. De oorzaak ervan zat in en kele (of meerdere) „lege glaas jes". De kwestie liep zo hoog, dat K. uit Kruiningen een bierflesje met kracht lief neerdalen op het hoofd van C. uit Goes. Deze moest daardoor naar de dokter om zich te laten verbinden. Dader van autodiefstal te Goes gevonden. Op verzoek van de politie te Goes is zekere van S., woonachtig in Fijnaart, doch verblijvende iïl België naar Nederland overge» bracht. Van S. wordt er van ver dacht verleden jaar de auto van de heer Trimpe uit Goes te heb ben gestolen, terwijl men hem er ook van verdenkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. Na dp autodiefstal was hij naar België gevlucht, Na een verhoor door de Goesp politie is hij overgebracht naar Middelburg, waar hij aan de Ju stitie voorgeleid zal worden. Waterfeest te Vlissingen. Op 31 Augustus a.s., de ver jaardag van H.K.H. Prines Wil» helmina, zal in de Engelse haven te Vlissingen een waterfeest wor den gehouden. Tal van verenigin» gen, die zich op het gebied de® sport en in het bijzonder der wa tersport bewegen, zullen deelne men aan de demonstraties der verschillende vormen van water sport. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Koel weer. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige en in het Noorden van het land af en toe vrij krachtige- noordelijke wind. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1