ZEEUWSCH DAGBLAD Walcherse bevolking gaat de gedupeerden van „Irma" helpen. L Vanmorgen eerste komst voor informele bijeen- de R. T. C. Syrië heeft een nieuwe regering. NIEUWS De „wandelende" jood. Druk van Koininforui op Griekenland concen treert zich in Albanië. Monument voor gevallenen te Middelburg. Er moet f 20.000 uit Walcheren komen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zuid-Afrika heeft economische moeilijkheden. Guerillaleger ook tegen Joego-Slavië te gebruiken. SNIPPER Engelse en Belgische zeilers op bezoek in Zeeland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. singen, Walstraat Middelburg, Korte 35, Tel. admini- Telefoon redactie auzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Kantoren: 1 83, Tel. - Noor:' strat 234 5e JAARGANG No. 1331 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 16 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J.' Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag. Zon op 5.26 u., onder 20.01 u. Maan op 22.42 u., onder 15.10 u. Hoogwater Woensdag 17 Aug.: Vlissingen: 7.10 u. 1.48 m., 19.24 u. 1.36 m. Terneuzen: 7.33 u. 1.69 m., 19.47 u. 1.56 m. Wemeldinge: 8.37 u. 1.45 m.; 20.48 u. 1.32 m. Zierikzee: 8.18 u. 1.27 m., 20.29 u. 1.14 m. i. Nog maar nauwelijks zijn de i.i*deuj wekkende echoklanken, over het zo zwaar geteisterde Jodendom, door de ijle lucht weggevaagd, of opnieuw berei ken ons uit diverse landen Anti- semietise geruchten, die de „wandelende Jood" vandaag op nieuw beangstigen. Wel hebben duizenden van Abrahams nakroost, na de jong ste barbaarse wereldoorlog, 'n veilig heenkomen gevonden in 't land der Vaderen naar ze hopen, maar bij lange na zijn ze niet allen aan de forse greep van 't tirannieke geweld ontko men. De „wandelende Jood" blijft, trots de vele teleurstellende les sen ten dezen, blijkbaar 't voor werp, om niet te spreken van het „mikpunt" der daemonise haat. Hoe jammer, zelfs hoe spijt- vol, dit is, valt met geen paar woorden te zeggen. Niet alleen dat 't mooie be schavingsbegrip in 't gedrang komt, neen ook de Christelijke zede wordt ten deze geweld aangedaan. Nu kan men dit, in 't huidig wereldvertoon, van bepaalde Staatshoofden verwachten. Echter toch niet van alle. Helaas, 't moet gezegd, wan neer 't woord Antisemietisme gebruikt wordt, dan is er uiterst moeilijk een absolute scheids lijn te trekken. Dit nu is voor 'n zogenaamde Christelijke Staat, met een spe cifiek Christelijke belijdenis, niet alleen 'n zwarte schande maar ook 'n strafwaardige zonde. 't Rijke historieblad leert ons, tot op 't huidig moment toe, dat elke Staat en elk volk, dat 't op de ondergang van de wan delende Jood gericht heeft, zelf onbewust en onbedoeld, eigen nederlaag zoekt. De oude geschiedenis leert ons dit ten overvloede, telkens weer. Wie z'n oude maar geluk kig nog niet verouderde Bij bel nauwkeurig en trouw leest, behoeft in dit opzicht, ook niet in 't duister te tasten. Denk alleen maar aan de machtig grote dictatoriale we reldrijken in 't grijs verleden, als 't zo zeer bekende Egypte, Syrië, Assyrië, om niet te ver geten 't overmachtig pralend schone Babylonische wereldrijk. Bij beurte hadden ze 't, ieder voor zich, op de onderwerping, of gewisse uitroeiing der oude Joden, toegelegd. Hoe listig 't beraamde plan ook gesmeed mocht zijn, hoe heldhaftig 't voorgestelde doel ook werd aangepakt, elkeen der verwoedde vervolgers wondde zichzelf 't meest. De gevreesde wereld-dictato ren, verdwenen voor altoos, met hun onmeetlijk rijksgebied, van 'tsnel afwisselende wereldto neel, maar de „wan telende Jood" is er nog, zij 't dan niet altoos rustig wandelend. Alleen dit feit moest elke Overheid, onverschillig op welke leest ze ook geschoeid mocht zijn, reeds weerhouden, om haar majesteitelijke hand van 'tal- oude Bondsvolk of te houden. Een Christelijke Overheid heeft bovendien nog 'n gans an dere taak in betrekking tot Ja cobs nageslacht. B. A. G. Aapje uit Blijdorp „op excursie". Een Capucijneraapje heeft Dier gaarde Blijdorp op stelten gezet. Zaterdag was. het via een slootje aan de van Aerssenlaan ontvlucht en vermaakte zich met de jacht op kikkers langs de vijver. De op passers probeerden het dier met ongekende lekkernijen te lokken, maar in plaats daarvan zocht het, opgejaagd door een steeds groter wordende belangstelling van de zijde der mensen, een toevlucht in het interieur van de kleuter school. Het Diergaardepersoneel beijverde zich om haastig alle raampjes daarvan dicht te doen, maar door het laatste raampje nam het aapje weer de benen. 's Avonds werd het opnieuw in de kleuterschool gesignaleerd, naar toeschouwers beweren nijdig starend op een wandkaart met „aap-noot-mies"! Niet zo gauw zag het zich ont dekt, of het rukte de kaart van de wand en begon een ware ra vage in het lokaal te veroorzaken. De jacht was lang en hevig, maar had Zondagmiddag eindelijk suc ces. Toen keerde in Blijdorp de rust langzaam weer. Steunverlening aan onontwikkelde gebieden. De economische en sociale raad der V.N. heeft Maandag met 15 stemmen tegen nul bij drie ont houdingen (de Sowjet-Unie, Wit- Rusland en Polen) het lanceren van een reusachtig plan tot ont wikkeling van economisch achter lijke landen goedgekeurd. Het be sluit heeft ten doel een nieuw in ternationaal apparaat te scheppen voor het beheer van vele millioe- nen dollars aan technische steun voor onontwikkelde gebieden. De totale kosten van het schema, dat de volgende maand door de Alge mene Vergadering moet worden goedgekeurd, werden nog niet vastgesteld. B.F.O. vergadert vanmiddag. Naar het A.N.P. verneemt zal hedenmorgen de eerste informele bijeenkomst van de leidende figu ren der verschillende delegaties voor de R.T.C. plaats vinden. Van Nederlandse zijde zal hier aan worden deelgenomen door mi nister van Maarseveen, dr van Royen en mr van der Valk, van de zijde der B.F.O. door sultan Hamid II, Anak Agoeng Gde Agoeng en mr Vleer (secretaris van de B.F.O.), van republikeinse zijde door Moh. Hatta, mr Roem en A. K. Pringgodigdo. Ook de le den van de UNCI zullen bij de be sprekingen tegenwoordig zijn. Het is waarschijnlijk, dat ge noemde personen de centrale commissie zullen vormen. In deze commissie zal in de eerste plaats de aanvangsdatum van de confe rentie worden vastgesteld. Voorts zal het „reglement van orde" van de conferentie moeten worden vastgesteld. Een ontwerp hiervoor is reeds gereed. In dit reglement zal ook de positie en functie van De minister van financiën van de Unie van Zuid-Afrika, Haven- ga, die begin Juni naar Londen was gekomen om deel te nemen aan de financiële conferentie van het commonwealth over de dollar- crisis in de sterlingzone, heeft he den voor zijn vertrek naar de Ver enigde Staten verklaard, dat hij „tevreden is over de op de con ferentie verkregen resultaten". Ondanks het stilzwijgen, dat te Whitehall omtrent het bezoek van de Zuid-Afrikaanse staatsman wordt in acht genomen is men in doorgaans goedingelichte kringen van oordeel, dat Havenga de mo gelijkheid was komen bespreken om een lening van ongeveer 50 millioen pond sterling uit te schrij ven teneinde het sterlingtekort, dat Zuid-Afrika bedreigt, af te wenden. Havenga, die aanstuurt op een verhoging van de officiële goud prijs, zou tevens de Britse rege ring zijn komen polsen omtrent dit voor Zuid-Afrika zo nijpend vraagstuk. In dezelfde kringen vraagt men zich af of de Engelse regering ten opzichte van Havin- ga zekere verbintenissen heeft aangegaan, zoals de verklaring van de Zuid-Afrikaanse minister enigszins liet doorschemeren. de UNCI nader moeten worden omschreven. Voorts zal de agenda moeten worden vastgesteld. Van Nederlandse zijde zijn hiervoor eveneens reeds plannen aanwezig, maar nadere bijzonderheden kon den nog niet worden verkregen, omdat met de Indonesische dele gaties hierover nog accoord moet worden bereikt. Hedenmiddag zal voorts een vergadering van de B.F.O. gehou den worden. Verder vernemen wij nog, dat de geboortedatum van de Republiek (17 Augustus) o.m. zal worden gevierd met een receptie door de delegaties van de B.F.O. en de Republiek in het Palace- hotel. CHURCHILL EREBURGER VAN STRAATSBURG. Winston Churchill Is gisteren in het raadhuis van Straatsburg plechtig geïnstalleerd als erebur ger van de stad. Het hoogtepunt van de gebeur tenis werd echter eerst bereikt nadat de officiële toespraken wa ren gehouden. Geroepen door het gejuich van de menigte buiten be gaven Churchill en zijn echtgenote zich naar het balkon, waar zij neerblikten op een zee van om- hooggeheven gezichten. Glim lachend beantwoordde Churchill de golven van toejuichingen en richtte zich vervolgens met tranen in zijn ogen tot de menigte met enkele eenvoudige woorden in het Frans: „Gij hebt mij", zo zeide hij,' „een onvergetelijk compliment gemaakt, dat ik mijn leven lang zal waarderen. Leve Frankrijk". Griekse minister verklaart: Moskou's openlyke breuk met de regering- van Tito heeft waar nemers te Straatsburg er aan her innerd, dat niet ver onder de op pervlakte van de poging om Euro pa te verenigen, de harde werke lijkheid loert van de grote na-oor- iogse stryd tussen het Sowjetblok en de Westerse democratieën. Majoor Flinterman bereikte hoogte van 14,5 kilometer. Majoor Flinterman deed giste ren van het vliegveld Leeuwarden af zfjn poging tol verbetering van het hoogterecord. Zijn hoogteme ter wees na terugkomst op het vliegveld 47.800 voet aan, d.i. 14.579 meter. Het hoogterecord stond tot nu toe op de naam van Leegstra, die in 1938 met een D 21 een hoogte Kvan 11.354 meter bereikte. Majoor Flinterman startte om 18.14 uur bij heldere hemel en kwam om 19.02 uur op het vlieg veld terug. De instrumenten moe ten thans nog geijkt worden in het nationaal luchtvaartlaborato rium, zodat de officiële uitslag pas over enige "dagen bekend zal worden. Mao Tse Toeng overleden? A.F.P. meldt, dat volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie te Kanton, Mao Tse Toeng, de leider der communisten in China, op 17 Juli te Peiping overleden zou zijn. Constantin Tsaldaris, de Griek se minister van buitenlandse za ken, heeft verklaard, dat naar zijn mening Albanië het brandpunt is geworden van de druk van de Kominform op Griekenland en Joego-Slavië. De Kominform, al dus Tsaldaris, concentreert thans alle hulp aan de Griekse guerilla's aan de Grieks-Albanese grens. Daar bevindt zich het grootste deel van het guerilla-leger, dat op rond 14.000 man wordt geschat. Als de Kominform zou besluiten op te treden tegen de republiek van Tito, zou dit leger even ge makkelijk tegen Joego-Slavië als tegen Griekenland kunnen worden gebruikt. Albanië, met zijn verbinding met de Adriatische Zee, zou door de Kominform als bruggehoofd kunnen worden gebruikt. Daarom, aldus de Griekse minister, is de regeling van de kwestie-Albanië voor de Westerse mogendheden van het allergrootste belang voor de consolidatie van haar positie in Europa. Tsaldaris herinnerde aan de waarschuwing van Schuman de vorige herfst in de Assemblee van de V.N. te Parijs dat als het bestaande systeem van onderzoek door de V.N. naar de veiligheid van. Griekenlands noordgrens geen concrete resultaten opleverde, an dere maatregelen zouden moeten worden genomen. Tsaldaris ver trouwt, dat een dergelijke actie, die hij kwalificeerde als een „po- litie-actie" en niet als militaire interventie, doeltreffend zou zijn voor de afgrendeling van de Chinese burgers vrijgelaten. 422 Chinese burgers, afkomstig uit het zuidelijk deel van het re gentschap Blitar, die sinds de tweede politionele actie ontvoerd bleken te zijn en in de. bergen ge ïnterneerd waren, zijn thans vrij gelaten. Twee Chinese functiona rissen van Chinese verenigingen te Malang en Soerabaja hebben Zaterdag deelgenomen aan de be sprekingen met kolonel Soengko- no in verband met het feit, dat nog circa 5000 Chinese burgers, afkomstig uit de residentie Kediri, zoek zijn. Grieks-Albanese grens. Aangenomen wordt, dat Tsal daris van de aanwezigheid van Be- vin en Schuman te Straatsburg gebruik heeft gemaakt door hun een zo volledig mogelijke uiteen zetting van zijn ideeën terzake te geven. Geen rood-witte vlag. De Nederlandse autoriteiten hebben bij de openbare demon straties ter viering van de onaf hankelijkheidsdag in Indonesië op morgen tijdelijk het uitsteken van de rood-witte vlag der Republiek verboden. Het is in het algemeen belang alle viering van de onaf hankelijkheidsdag, voor zover deze niet particulier is, te verbie den, zolang er nog enig gevaar bestaat voor „incidenten", aldus deze te Batavia uitgegeven ver klaring. Wedstrijd in het doden De „Vrije Griekse radio" heeft onder de gueriilastrijders een open wedstrijd uitgeschreven, wie tot 15 October het grootste aantal Griekse nationalisten doodt. De uitslag van deze wedstrijd, die ter ere van het driejarig bestaan van het leger der opstandelingen wordt gehouden, zal 28 October bekend worden gemaakt. De win naar zal worden aangewezen niet alleen op grond van het aantal kepingen in de kolf van zijn ge weer, maar ook uit hoofde van opmerkelijk gedrag in de krijg. De ambassadeur der Ver. Staten in ons land. In diplomatieke kringen te Washington gaat het gerucht, dat mr Selden Chaplin, de vroe gere gezant van de Ver. Staten in Hongarije, de tegenwoordige ambassadeur in Nederland, dr Herman Baruch, zal opvolgen, indien en wanneer deze laatste zijn post zal neerleggen. Bij de ambassade der Ver. Staten in ons land was noch van dit gerucht noch van een eventueel vertrek van dr Her man Baruch iets bekend. Zal Agoes Salim zich terug trekken? De correspondent te Djogja van het Chinese blad „Keng Po" meldt dat Hadji Agoes Salim heeft verklaard zich na de vorming van de V.I.S. terug te trekken uit de politiek. Tussen de vroegere Statenzaal en de Nieuwe Kerk aan de Groen markt te Middelburg zal een mo nument verrijzen ter nagedachte nis van de Middelburgse oorlogs- en bevrijdingsslachtoffers. Het is ontworpen door prof. Wenckenbach te Noordwijkerhout en het is niet onmogelijk, dat het monument het volgende jaar in Mei officieel zal worden overge dragen. Het monument zal bestaan uit een iets groter dan levensgroot bronzen vrijheidsbeeld met opge heven armen en een voetstuk van natuursteen. In dit laatste zal een leeuwenkop worden verwerkt, waaruit water zal spuiten in het bassin, dat rondom het monument zal worden aangebracht. Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft een prijsvraag uit geschreven voor het leveren van een opschrift van maximaal 15 woorden voor dit gedenkteken. Alleen inwoners van Middelburg kunnen hieraan deelnemen. Als prijzen worden uitgeloofd: een eerste prijs van f 60.en een tweede prijs van f 40.welke zullen worden verstrekt in de vorm van waardebonnen voor ar tikelen, aan te kopen in een Mid delburgse zaak. De beoordeling van de ingeko men antwoorden en de toekenning van de prijzen geschiedt door een daartoe ingestelde commissie van raadsleden. Kolonel Hinnawa's „heilige nationale missie" is geëindigd. Kolonel Sami Hinnawa, die Zon dag door een staatsgreep de macht in Syrië aan zich trok, heeft gisteren het bestuur aan (Je pasgevormde regering van Ilas- jem Atassi Pasja overgedragen en bekend gemaakt, dat hij zijn eigenlijke taak, de binnenlandse en externe verdediging van het land, weer zou opvatten. Hij deelde het Kabinet, dat Maandagochtend voor het eerst bijeenkwam, mede, dat zijn „hei lige nationale missie" thans ge ëindigd was. Hij en zijn officieren stonden klaar om hun laatste druppel bloed voor Syrië te ge ven. Atassi Pasja dankte de kolonel voor de restauratie van het land en het openen van de weg naar zijn terugkeer tot het constitutio nele leven. Kolonel Hinnawi begaf zich van het regeringsgebouw, waar de machtsoverdracht geschiedde, naar het hoofdkwartier van het leger. Hij verzekerde het Syrische leger nimmer meer in het poli- „Geld voor Irma!" Dat is de komende dagen het parool op Wal cheren. De actie voor „Irma", die vandaag start, moet slagen. Niemand mag achter blyven, wanneer straks een beroep op hem of op haar wordt gedaan. Er moet minstens f 20.000.uit Walcheren komen, om het mogelyk te maken, dat verpleegden en verplegend personeel van „Irma", het tehuis voor ouden van dagen te Oost- kapelle, dat vorige week Donderdagavond door een grote brand werd getroffen, weer van het nodige worden voorzien. En die f 20.000.kén er ook komen. Ieder drage tl ij naar vermogen en brenge een offer! W ant u vindt het toch niet in orde, dat al deze mensen, die have en goed geheel of gedeeltelijk verloren, van hun bezit tingen beroofd blijven? Welnu, wanneer u straks de collectebus wordt voorgehouden of de lijst ter tekening wordt voorgelegd, zegt dan niet: er zijn al zoveel collectes, maar geeft spontaan. Brengt de naastenliefde in de praktijk. Wilt u liever een bedrag gireren, welnu, dat kan ook. Hier is het gironummer: 897523 t.n.v. de In- cassobank te Middelburg onder het motto: „Brand Irma". Wjj hopen u dagelijks op de hoogte te houden van de stand van zaken. De voorbereidingen voor deze actie zullen vandaag gereed ko men. Vanmorgen gaat een tele foontje naar alle Walcherse bur gemeesters met het dringend ver zoek voor wat hun gemeente be treft de zaak te organiseren, in overleg met de plaatselijke afde lingen van het Rode Kruis, UW enz. Raambiljetten worden ge drukt, speldjes gemaakt (alleen voor Middelburg en Vlissingen), kortom, vele vrijwilligers zijn aan het werk om deze actie tot een succes te maken. U begrjjpt, dat er honderden collectanten en collec-trices nodig zjjn. Zegt u nu niet direct, dat u niet kunt. Want voor dit doel kunt u natuurlijk wèl de nodige tjjd vrijmaken. Een dag van uw varantie met de collectebus of de intekenljjst op stap zal een dag zijn, die u vast niet beter kunt be steden. Waar u zich kunt melden zullen wjj zo spoedig mogelijk vertellen. WIE DE ACTIE ORGANISEREN De „Geld voor Irma!"-actie wordt georganiseerd door een aantal organisaties en instellingen op Walcheren, waarvan vertegen woordigers gisteravond ten kan tore van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk een bespreking hadden. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die ere voorzitter van het actie-comité zal zijn, kon helaas wegens ver blijf in Gent niet aanwezig zijn. Namens hem heette het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, allen welkom. Het waren namens het Rode Kruis arts G. Sissingh te Vlissingen, Kringvoorz. Rode Kruis in Zeeland en de heer F. Leenhouts te Souburg, de heer S. J. G. van Leeuwen, directeur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg in Zeeland, de dames mevr. BattenPaarlberg te Middelburg en mevr. van der Moer te Arne- muiden namens de UW, de bur gemeesters A. H. S. Stemerding als voorzitter van de Stichting Rusthuizen Walcheren, F. G. Sprenger van Oostkapelle, J. L. Dregmans van Koudekerke, voorz. der Ver. van Burgem. en Secr. op Walcheren, de heer C. v. d. Mark, comm. van pol. te Vlissin gen, de heren L. Onderdijk, D. Wagensveld en N. Minderhoud namens het voorm. comité „Wal cheren moet droog" en de heren R. de Muynck en P. Blaauw na mens de Stichting „Nieuw Wal cheren". RIJK VERZEKERDE NIET. Na een uiteenzetting van de heer Schout droeg deze de leiding over aan dokter Sissingh, die me dedeelde, dat het Rijk niet de ver zekering van de oudjes en het ver plegend personeel voor zijn reke ning nam. Juridisch acht het zich daartoe niet verplicht, moreel wel. Officieus is thans bekend, dat het Rijk, wanneer van particuliere zijde 50 wordt gegeven, de an dere 50 zal betalen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de oudjes en het personeel, wat de schadevergoeding betreft. Er wordt thans een lijst opge maakt van hetgeen door de brand aan persoonlijke bezittingen ver loren ging. Er zijn ruim 70 gedu peerden en reeds is van 33 perso nen bekend, hoe groot hun schade is. Dit loopt tussen de f 15 en f 18.000.Een te Domburg ge houden collecte bracht f.600op, waar nog steeds iets bijkomt. „Nieuw Walcheren" schonk f 500, „Walcheren moet droog" eveneens f 500.terwijl ook voorm. Volks herstel f 500.— beschikbaar stelde. Voorts kan worden medegedeeld, dat de nodige textielpunten voor de kleding zijn verkregen. Giste ren zijn bovendien weer twee vrachtauto's uit Den Haag met goederen gearriveerd, w.o. zeven kisten met kleding. Een gelukki ge omstandigheid is, dat op de eerste verdieping van „Irma", die tijdens de brand steeds nat kon worden gehouden, het bureau met officiële bescheiden als spaar bankboekjes, stamkaarten enz. stond. Deze konden worden gered. WALCHERSE DRACHT. Het ligt zeker niet in de bedoe ling een inzameling van gebruikte kleren te houden. Wei werd gisteravond unaniem een Idee van burgemeester Spren ger en zjjn collega van Domburg, jhr lr H. L. Boogaert, overgeno men om een inzameling van kle dingstukken, behorend tot de Walcherse dracht, te organiseren. Deze kunnen aan de burgemees ters ter plaatse worden afgedra gen. Het spreekt wel vanzelf, dat het geen „afdragertjes" mogen zjjn, want daar hebben de oudjes, die het Zeeuwse costuum zjjn trouw gebleven, ook niets aan! Tenslotte werd een werkcomité gevormd, dat bestaat uit de heren Sissingh, voorz., C. Lijnzaad, D. Wagensveld, R. de Muynck, bur gemeester Sprenger en G. Ballin- tijn. Namens de UW heeft mevr. Batten zitting. Adviseur is de heer van Leeuwen. tieke leven te zullen ingrijpen. Het nieuwe Kabinet zal een nieuwe grondwet opstellen, zicli houden aan het Handvest der V.N, en het internationale recht in acht nemen. Atassi Pasja verklaarde, dat de regering een voorlopige was en voornamelijk tot taak had een vroegtijdige verkiezing van een constituerende vergadering moge lijk te maken. Intussen zou de buitenlandse politiek gebaseerd zijn op de grootst mogelijke sa menwerking met de Arabische landen. De Royal Belgium' Sailing Club uit Gent, „De Jachthaven" te Ter- neuzen en de WV. Terneuzen or ganiseerden een waterstertocht, waaraan een 40-tal Engelse, Ne derlandse en Belgische zeil- en motorjachten deelnamen. Vrijdag waren de deelnemers te Gent door het bestuur van de Sailing Club ontvangen en Zaterdag werd naar Terneuzen gezeild. Om vijf uur vond aldaar de ontvangst der gasten plaats in Hotel Rotterdam door burgemeester mr P. H. W. F. Teilegen. Iedere deelnemer ontving een herinneringsmedaille der gemeente Terneuzen, voorstel lende een Zeeuwse boerin. Des avonds werd de gasten in het Concertgebouw een programma van Zeeuwse folklore en dansen aangeboden, waarvoor veel waar dering bestond. Gisteren was het de bedoeling van Terneuzen via Vlissingen en Westkapelle naar Veere te zeilen, waar het einde van de stertocht zou zijn. Wegens gebrek aan wind zijn de zeilwedstrijden echter niet doorgegaan. Een aantal jachten is nog tot Vlissingen gekomen. Wèl heeft een. groep motorjachten de strijd aangebonden en is naar Veere gekomen, waar gistermid dag de prijzen werden uitgereikt. Na de aankomst der deelnemers deze rally in Veere heeft burgemeester jhr I. F. den Beer Poorlugael hen rondgeleid en ver schillende mooie hoekjes van Veere getoond. Bijzonder werd op prijs gesteld het carillonspel, dat juist om deze tijd over het stadje klonk. In de Campveerse Toren, liet clubhuis van de Zeil- en Roeiver eniging „De Maas", vond daarna de prijsuitreiking plaats. Er wa ren elf prijswinnaars, hoofdzake lijk Engelsen- en Belgen. De bur gemeester overhandigde allen de prijzen, die bestonden uit fraaie zilveren bekertjes en koperen scheepslantaarns. De commodore van de Royal Belgium Sailing Club, de heer H. P. Leten, hield een toespraak, waarin hij Veere een waar zeilersparadijs noemde. Hij sprak de hoop uit, dat ook het volgend jaar Veere weer in het programma zal worden opgeno men. Bij deze samenkomst waren ook aanwezig burgemeester Teile gen van Terneuzen en de lieer H. de Vos, directeur van marine van België. Benoemingen Waterschappen in Zeeland. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Kleine-Molenpolder, J. J. Cornelissen te Hontenisse; m.i.v. 16 November 1949, tot dijkgraaf van het Waterschap Loven en Willemskerke, C. Dek ker te Hoek; m.i.v. 1 Augustus 1949, lot ge zworene van de Kanaalpolder, D. den Hooglander te Hoek; m.i.v. 23 Juli 1949, tot dijkgraaf van het Waterschap St. Maar tensdijk, P. J. Noom, te Poortr vliet, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeven tig jaar zal zijn geworden; tot gezworene van het Water schap Oud-Vossemeer, J. Boon man te Oud-Vossemeer; m.i.v. 1 Aug. 1949 tot lid van het bestuur van hel Waterschap voor de Uitwatering door de Sluis in de Piet, C. Goense te Lewedorp. Israëls eerste minister, David Ben Goerion, heeft in het Parle ment verklaard, dat de burgers van de nieuwe staat tussen 18 en 26 jaar dienstplichtig zullen zijn Een Mohammedaan werd gis- termiddag gedood en verscheidene ernstig gewond bij een relletje voor het stafkwartier van de Inr diase hoge commissaris te Karat sji (Pakistan) Dom Mintoff, de minister van wederopbouw van Malta, die voor besprekingen te Londen vertoeft, heeft zijn ont slag ingediend. Hij noemde Malta een overbevolkt fort, belaagd door werkloosheid en honger. In het paleis op de Dam te Amsterdam heeft Koningin Juliana gistermor gen, in aanwezigheid van minister Stikker, de geloofsbrieven ont vangen van de nieuwe ambassa deur van India' dr Mohan Sinka Metha. Min. Wijers sprak gis teravond voor de radio over de tentoonstelling „Jeugd van Neder land", die van 19 Augustus tot 18 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden De „Zuiderkruis" vertrekt morgen met aflossingsdetachementen van het K.N.I.L., de marine en de landmacht uit Rotterdam naar Indonesië. Gezagvoerder Stein beck maakte gistermorgen half elf zijn kinder-Skymaster vrij van de grond op Schiphol. Er zijn 35 kinderen, o.w. acht babies, met 17 moeders, aan boord, die naar Batavia reizen in dit eerste, spe ciale kindervliegtuig. Langer dan acht uur per dag zal niet gevlo gen worden. Door het tot ont ploffing komen van benzine ont stond gistermorgen brand in een huis aan de Transvaalkade te Amsterdam. Een 11-jarige jongen en een 21-jarige militair werden ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht. De materiële schade was gering. In een hou ten schuur onder Overschie brak gistermiddag brand uit. Zeven tien varkens verbrandden. Twee varkens en een koe konden ont snappen. Gistermiddag is de 19- jarige conducteur van een am- phibievaartuig, dat pleziertochtjes onderneemt langs de kust vanuit Bergen aan Zee, toen het vaar tuig ca. 500 meter uit de kust was, over boord gevallen en ver- verdronken. Dodelijk ongeluk te 's-Heerenhoek. Gisteravond omstreeks half zes had in de bocht bij de Goese straatweg te 's-Heerenhoek een dodelijk ongeluk plaats. De 15- jarige M. V., komende van Hein- kenszand, is waarschijnlijk met de fiets met de autobus van de A.M. Z. in botsing gekomen. Hij was onmiddellijk dood. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Italiaans schoolschip passeerde Vlissingen. Slechts heel zelden ziet men tegenwoordig nog een volledig uit gerust zeilschip. Vele Vlissingers hadden gisteravond dit voorrecht, want het Italiaanse driemast schoolschip „Americo Vespus" passeerde Vlissingen op weg naar Antwerpen. Dit prachtige opleidingsschip van de Italiaanse marine heeft een bemanning van ruim 500 kop pen en kwam van Gibraltar. Ove rigens had het schip een motor aan boord, waarvan het gebruik maakte om de Schelde op te varen, daar deze schepen jam mer genoeg niet mogen zeilen op de Schelde. Portret voor stadhuis te Middelburg. De gemeente Middelburg heeft, door welwillende medewerking van de heer Henning uit Amster dam, ten behoeve van het Stad huis kunnen aankopen een door Peter Nason geschilderd portret van jhr Johan Radermacher, des tijds Baljuw van Middelburg en bewindhebber van de W. Ind. Compagnie. DE BILT ZEGT: Tamelijk zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Daarna overwegend droog en op de meeste plaatsen nog zon nig weer en ongeveer dezelfde temperatuur ais gisteren. Aanvan kelijk zwakke en veranderlijke wind, later meest matige weste lijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1