Velen willen staatsbelang laten wijken voor grotere eenheid. Wat is de taak van de vergadering? Benzineprijs komt op 31,5 cent. LNIEUWS Constructiefout in schoorsteen schijnt oorzaak van brand in „Irma" Assemblee lijdt nog aan vele kinderziekten. Een nieuwe godsdienst. Verliezen in Indonesië SNIPPER —j PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Niet nakoming van „Staakt het vuren" zou een ramp zijn. Belgische socialisten zijn actief. Voortreffelijke medewerking van alie zijden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor; Goes, L. V orst- ïtr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- Etratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1329 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 13 AUG. 1949 Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE S51IT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.21 u., onder 20.07 u. Maan op 21.52 u., onder 11.28 u. Hoogwater op Zondag 14 Aug.: Vlissingen: 5.13 u. 1.93 m., 17.23 u. 1.79 m. Terneuzen: 5.40 u. 2.09 m., 17.52 u. 1.96 m. Wemeldinge: 6.54 u. 1.73 m., 19.04 u. 1.54 m. Zierikzee: 6.38 u. 1.49 m., 18.43 u. 1.32 m. DE RAAD VAN EUROPA KOMT OP GANG. Tot de voorstellen, die gistermiddag in de vergadering van de Raad van Europa zijn ingediend, behoort een voorstel van Churchill en 23 andere afgevaardigden, onder andere ook van Nederland, om elke verandering in de politieke structuur van Europa te bespreken, ten einde groter eenheid te verkrijgen tussen de leden van de Raad van Europa. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zal de assemblee kunnen spreken over elk voorstel tot het beperken van de souvereiniteit van individuele staten in het belang van de Europese eenheid. De nieuwe Europêse Assemblee is bijeengekomen in het Univer siteitsgebouw te Straatsburg. Overzicht tijdens de opening der eerste zitting door Edouard Herriot, president van de Franse Nationale Assemblee (in het midden op het spreekgestoelte met papier in de hand). Gereformeerde Oecumenische Synode. (Van onze speciale verslaggever.) Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben Vrijdag middag ten stadhuize de Gereformeerde Oecumenische Synode ontvangen. De wijze waarop dit geschiedde was heel aardig. Met een rondvaartboot werd de vergadering afgehaald aan de Amstel. Daarna voer men naar het stadhuis, dat aan een der burgwal len is gelegen. Hier sprak burgemeester mr A. J. dAilly in de raadzaal de-Synode toe in het Engels. r Jet communisme is niet te U verklaren uit de maat schappelijke omstandigheden. Het is dan ook niet waar dat het middel tegen de uitbreiding van dit goddeloze stelsel zou zijn verbetering van de sociale toestand, wegneming van maat schappelijke misstanden. Natuurlijk, dat is ook nodig. Maar daarmee wordt het com munisme niet in de wortel aan getast. Er zit méér achter. Hier werkt, zoals wij reeds vroeger opmerkten een beginsel. Het Marxistische beginsel waarin voor de God der Openbaring geen plaats is en dat Jezus Christus ais Heiland en Verlos ser verwerpt. Reeds in 1926 heeft de socia listische predikant W. Banning dit duidelijk in het licht gesteld. Er is zo schreef hij in „Om de groei der gemeenschap", meer dan eens op gewezen, dat het Marxisme zulke fanatieke aanhangers heeft, en dat een streng wetenschappelijke theo rie en fanatisme toch niet bij eikaar horen. Hoe kan men zich dan zo warm maken voor vraagstukken van kapitaal, con centratie, trustvorming, meer waarde enz.? Men vergeet één ding: dat het Marxisme van het geestelijk ontwortelde en door allerlei in vloeden ongodsdienstig gewor den proletariaat niet een louter wetenschappelijke theorie was, maar dat het de rol van een godsdienst heeft vervuld. De godsdienst spreekt van een God, die de wereld be stuurt naar zijn almachtige raad die het onrecht straft en de verlossing der wereld bedoelt, waardoor hij de Messias zendt; het socialisme predikt de Evolutie, die naar onverbiddelijke noodwendigheid het kapitalis tische onrecht doet verkeren tot socialistisch recht, die de verlossing van het proletariaat brengen zal, waarvoor de revo lutie de eindstrijd zal inluiden. Wat voor velen in de Gods dienst het Koninkrijk Gods heette, het heerlijke einde van alle aardse kommer, heet in het socialisme de heilstaat. Hier ligt dus de wereldhisto rische daad van het Marxisme, dat het de wetenschappelijke uitdrukking heeft voor de ziel kundige werkelijkheid van het in het kapitalisme in wanhoop verzonken, maar naar bevrij ding hunkerend proletariaat. „Evenals de godsdienstige mens in de diepste nood en el lende van het leven, in de diep ste duisternis, veroorzaakt door de duivelse krachten van het kwaad staande blijft en strij dende blijft in de zekerheid: God overwint, zo draagt de overtuigde socialist nederlagen en tegenslagen in de door het Marxisme wetenschappelijk be wezen geachte zekerheid: het socialisme komt". 7 o is het socialisme (commu- nisme) gesteld in de plaats van God; de Christelijke heils leer vervangen door de duivel se heilsleer van het socialisme. Zo is de communistische ge dachte omgeschapen tot ge loofswaarheid. Het communisme predikt een nieuw geloof, of om met „Het Volk" te spreken: een godde lijke openbaring: „Wat de klas senstrijd is in het armelijk lege bestaan van de ontwaakte ar beider, dat peilt niemand die deze goddelijke openbaring niet van aangezicht tot aangezicht De oorzaak van de brand js tot heden nog niet definitief vastgesteld kunnen worden. Gis teren heeft de heer B. Meen- horst. Rijksinspecteur voor het Brandweerwezen in Zeeland en Brabant, ter plaatse een diep gaand onderzoek ingesteld en een aantal personen verhoord. Ook de Officier van Justitie, mr G. J. B. van der Dussen, nam deel aan het onderzoek. De heer Meenhorst, die met de burgemeester van Oostkapelie, de heer F. G. Sprenger, geruime tijd op het terrein van de brand vertoefde, deelde ons mede, dat naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak van de brand te wijten Is aan een fout in de construc tie van de grote schoorsteen van het gebouw. Alle gisteren ver kregen aanwijzingen leidden in deze richting. Het is de bedoe ling van de heer Meenhorst Maandag voor een nog diepgaan der onderzoek terug te keren, waarna hij hoopt een conclusie te kunnen trekken. DE STICHTING RUST HUIZEN WALCHEREN. Intussen vernemen wij, dat del OLIE OP DE GOLVEN. Alvorens de assemblee gister middag langdurig beraadslaagde over de wijze, waarop haar wen sen inzake de aanvulling der agenda zullen worden geformu leerd, moest zij er nota van nemen, dat het comité der mi nisters uiterlijk tot Zondag in Straatsburg bijeen kan blijven, aangezien verschillende minis ters genoodzaakt zijn te ver trekken. Dit vertrek was voor de Ne derlandse afgevaardigde jhr van der Goes van Naters aanleiding om de mening uit te spreken, dat een vertegenwoordiging van het comité der ministers in Straatsburg diende te blijven. De ministers hebben toe gezegd eventueel later uit de vergadering rijzende agenda punten te willen overwegen binnen vijf dagen nadat zij zijn ingediend. Deze tegemoetkoming was olie op de Donderdag op gestuwde golven. Omtrent de door de assemblee bij de commissie van ministers ingediende voorstellen zijn nog geen mededelingen gedaan, doch het was duidelijk, dat deze zul len omvatten een discussie over de rechten van de mens en de mogelijkheid van het instellen van een internationaal hof voor de handhaving daarvan. Daar de assemblee pas laat in de namiddag bijeen kwam, had den de afgevaardigden voldoen de gelegenheid het onderling contact te versterken. Geleide lijk aan beginnen zich in de assemblee groeperingen naar po litieke richting te vormen, die zich duidelijker zullen afteke nen, zodra de assemblee het moeilijke stadium der eerste taaie procedure besprekingen voorbij is. BETOGING. Het laat zich aanzien, dat de eerste moeilijkheden zich even wel nog vele dagen kunnen voortslepen. De assemblee lijdt nog in alle opzichten aan haar kinderziekten en deze komen te duidelijker naar voren, daar ook organisatorisch veel zwakheden zijn te overwinnen. De Europese beweging heeft vanavond in de feestelijk uit ziende stad, waar van nagenoeg gezien heeft". Een nieuw geloof; een godde loos geloof. Hieruit is te verklaren de felle strijd tegen kerk en gods dienst in Rusland en de van Moskou afhankelijke landen. Dit verklaart ook, waarom het woord van Marx: „gods dienst is opium voor het volk", op het Kremlin te Moskou een ereplaats kreeg. En zo wordt het duidelijk, dat het ook in de strijd tegen het communisme in de diepste grond gaat om de vraag: vóór of tegen de Christus! werkzaamheden van de Stich ting Rusthuizen Walcheren, die, zoals bekend, behalve „Ter Hoo- ge" en „Der Boede" ook „Irma" gaat exploiteren en waarvan de stichtingsacte Maandagmorgen a.s. ten kantore van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middel burg zal worden verleden, ge- ,woon doorgaan. Er is uiteraard door het uit vallen van „Irma" een ernstige tegenslag ontstaan, maar een gelukkige omstandigheid is, dat de brief aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin of ficieel kennis wordt gegeven van de overname, nog onder weg was, zodat de Stichting ten tijde van de brand nog geen eigenaresse van „Irma" was. De verzorging van de 53 ouden van dagen, die in dit huis een onderdak vonden, blijft voor lopig nog voor rekening van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. Het spreekt vanzelf, dat de belangstelling van het publiek gisteren de gehele dag groot was. Doorlopend stonden op de DE SYNODE IN DE BOOT. Hij zeide zich er over te ver heugen de vergadering te mo gen verwelkomen in een stad, die na de bevrijding weer tot nieuwe welvaart kwam en hij hoopte, dat de buitenlanders het verblijf in Amsterdam aange naam zouden vinden. Voorts herinnerde de burgemeester aan de moed en de trouw, welke juist door de gereformeerde ge zindheid in de bezettingsjaren was opgebracht bij het onder gronds verzet. Prof. Aalders dankte als voor zitter de burgemeester zowel voor de ontvangst als voor de aangeboden rondvaart. Nadat burgemeester en wethouders met verschillende leden van de Sy node een gesprek hadden ge voerd, verlieten de deelnemers het stadhuis en zetten zij de boottocht door grachten en havens voort. Daarbij wist prof. Clarence Bouma uit Grand Rapids als gids en tolk het ge zelschap op uitnemende wijze te vermaken. WERKZAME MORGEN. Voordat de Synode in de boot stapte, had zij al een werkzame morgen achter de rug. Er kwam namelijk in behandeling een rapport betreffende het instituut Domburgseweg mensen te kijken naar het huis, dat zo ideaal was gelegen tussen de bossen en waarvan de grote vergulde let ters „Irma;' ook thans nog op grote afstand zichtbaar zijn. De rijkspolitie zorgde er voor, dat geen onbevoegden het ter rein betraden. VEEL HULP EN MEDEWERKING De hulp, die door personeel en zeer vele vrijwilligers in de uren na het uitbreken van de brand is verleend, kan werke lijk niet hoog genoeg worden geroemd. Dit is ook wel de oor zaak, dat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. In het bijzonder de directrice, zuster Anthonissen, verdient voor haar moedige houding alle lof. Als een kapitein op een brandend schip heeft zij het red dingswerk geleid en zij verliet pas het als een fakkel branSfen- de gebouw, toen het laatste oud je eruit was. Aan haar koelbloe digheid en doortastendheid voor- ai is het te danken, dat er geen sprake is geweest van een pa niek. Alle oudjes wareh ook gisteren volkomen rustig. IN HET BARAKKENKAMP. In de loop van Vrijdag zijn de ouden van dagen uit de twee lokalen van de openbare school en het ene lokaal van de- bij zondere school, waar zij voor lopig onderdak hadden gevon den, overgebracht naar het voor malige interneringskamp aan de weg naar Westkapelle te Dom burg, waarin toevallig kinderen van „Kinderzorg" een vacantie- week doorbrachten. Toen wij gistermiddag in dit kamp een praatje maakten met de heer S. J. G. van Leeuwen, de directeur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg in Zee land, vernamen wij, dat alles op elk huis een vlag waait, een grote massabetoging georgani seerd. Sprekers waren onder meer Churchill, Spaak en dr Henri Brugmans. Churchill sprak de menigte van een balcon af in het Frans toe. Dr Brugmans verklaarde, dat Elzas en Lotha ringen bijzonder geïnteresseerd waren bij de grote proef, die thans genomen wordt. De Raad van Europa beoogt generaties het recht op vrede te geven. „De toekomst van Europa be hoort aan de stoutmoedigen", aldus dr Brugmans. der kerk en haar leer, samen gesteld door de Nederlandse pro fessoren dr K. Dijk, dr D. Nauta en dr V. Hepp. Prof. dr F. W. Grosheide, die als rapporteur optrad, stelde een aantal kleine wijzigingen voor en adviseerde de Synode het rapport te aanvaarden. Maar dat lukte niet, want prof. J. J. van der Schuit, prof. dr G. C. Berk- ouwer en rev. F. A. Schaefer maakten bezwaren hetzij tegen de wijzigingen, hetzij tegen be paalde termen of andere gedeel ten van de inhoud. Dr A. D. R. Polman liet nog een ander geluid horen. Hij vroeg zich af wat de Synode eigen lijk met dat rapport wilde. Dit rapport vermeldt geen conclu sies; het is een beschouwing over de kerk en haar leer, verdeeld over zeven punten. Is dit, zo informeerde dr Polman, een soort belijdenisgeschrift of be oogt het slechts een vriendelijk schrijven te zijn. Bovendien: wanneer dit rapport gepubli ceerd wordt, zou het heel wat critiek ondervinden. Ik heb niets tegen de inhoud, maar er staan uitdrukkingen in, die juist in de jongste kerkgeschiedenis van de Gereformeerden in Neder land in discussie zijn geweest. Nog scherper drukte prof. tijd in orde kwam om de ko mende nacht alle ouden van dagen onder te brengen. De zieken waren met de ambulance gehaald en om zes uur kregen de oudjes een heerlijke warme maaltijd, aangeboden door zus ter van As van „Kinderzorg". Er zijn bijna vier grote ba rakken voor de oudjes ingericht. De heer van Leeuwen had niets dan lof voor de medewerkingen de hulp, die hij van alle zijden mocht ontvangen. Het Rode Kruis stelde circa 50 bedden, compleet met lakens en dekens, ter beschikking, alsmede 10 Rode Kruismensen voor de in richting van het kamp. MOOIE GESTE. Een bijzonder mooie geste kwam van de zijde van het voormalige comité „Walcheren moet droog", dat uit een fonds, speciaal bewaard voor bijzon dere rampen, een flink bedrag beschikbaar stelde. De distributiedienst verleen de vlot alle medewerking en in de namiddag kwam er een grote zending uit Den Haag van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg met alles wat voor een huishouding nodig is: lakens, kussens, slopen, handdoeken, volledig serviesgoed, bestekken, keukengerei, tot een fornuis toe. Dank zij het harde werken van alle betrokken kan vandaag de huishouding in het kamp al nor maal draaien. Uit „Irma" zelf konden tijdens de brand nog ca. 25 (complete) bedden worden gered, alsmede 50 a 60 stoelen, tafels en enkele kasten, terwijl nog vele andere dingen, in to taal uitmakend ongeveer 20 van de huishoudelijke inboedel, konden worden gered en voor direct gebruik gereed zijn. Het personeel is er het ergste aan toe. Het verloor ai zijn bezit tingen, die op de bovenverdie pingen waren. Met de convair „Johannes Ver meer" uit Rome kwam gisteren op Schiphol aan het Belgische lid van de U.N.O. commissie voor Indonesië, de heer R. Herremans. „Hebt u reden optimistisch te zijn over de komende Ronde tafelconferentie?" was de eerste vraag, die de heer Herremans gesteld werd. „Inderdaad. Ik zie de confe rentie met optimisme tegemoet, ware het alleen al, omdat blijkt, dat het vertrouwen tussen beide partijen goeddeels is hersteld. Wanneer er geen vertrouwen be staat is er geen basis voor sa menwerking". Wat de tot op heden bereikte resultaten betreft zei de heer Herremans met grote nadruk hierover zijn grootste voldoening te kunen uitspreken, omdat de thans bereikte resultaten „de enig mogelijke oplossing beteke nen". Er is volgens hem geen sprake van „een oplossing, die beter of slechter had kunnen zijn. Deze regeling is „de" rege ling en volgens hem niet voor andere uitleg vatbaar. Over de order „Staakt het vu ren" zei de heer Herremans: „Er is natuurlijk geen twijfel aan, dat deze order door de Neder landers onder alle omstandighe den zal worden nagekomen. De Republiek zit natuurlijk met gro ter moeilijkheden en met men sen, die meer of minder gema tigd zijn. Toch geloof ik, dat deze staakt het vuren order beter zal worden opgevolgd dan vele re publikeinse leiders denken. President Lasso heeft thans gezegd, dat tengevolge van de aardbeving in Equador, meer dan 6000 personen zijn gedood. Bouma zich uit: Wij zijn hier mede beslist op een verkeerd spoor, meende hij. Een oecume nische synode moet de grote problemen, die alle Gereformeer de Kerken gemeen hebben, be handelen. Maar wij moeten geen theologische verhandelingen gaan aannemen; dat heeft geen nut. EENVOUDIG EXEGEETJE. Ook dr H. Schroten, prof. dr G. Brillenburg Wurth en prof. Berkouwer lieten zich in deze geest uit. Prof. Berkouwer zeide ernstige bezwaren te hebben; hij noemde het rapport steriel. Nadat prof. dr V. Hepp op de aanvallen op het rapport zelf was ingegaan, zette prof. Gros heide uiteen dat dit rapport be doelde de kerken te adviseren, die moeilijkheden met deze ma terie hebben. Meer betekenis moet men er niet aan hechten. Ook op enkele dogmatische be denkingen ging prof. Grosheide in, al verklaarde hij onder vro lijkheid van de vergadering, dat hij „maar een eenvoudig exe- geetje was", waarom hij zich met schroom op het terrein der dog matiek begaf. Aan het eind van de morgen sloot prof. Aalders de discussie. Een besluit werd niet genomen. Maar de voorzitter beloofde, dat het moderamen met voorstellen aangaande de taak der Synode zou komen. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Verschillende wijzigingen van de regering. Verschenen zijn het verslag van het mondeling overleg, dat gepleegd is tussen de commis sie van voorbereiding uit de Tweede Kamer met betrekking tot de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en de staats secretaris van Economische Za ken, alsmede een nota van wij zigingen, welke door de regering is ingediend. Uit deze laatste blijkt, dat de regering het wetsontwerp op onderscheidene punten heeft ge wijzigd. .Zo zal aan het werk van de sociaal-economische raad grotere openbaarheid kunnen worden gegeven. Bij niet open bare behandeling van verorde ningen is goedkeuring door de Kroon vereist. Het begrip „on derneming" heeft de regering uitgebreid tot niet-winstmaken- de lichamen. Bij instelling van een hoofdbedrijf- of een bedrijf schap bij algemene maatregel van bestuur, dient het advies van de raad te worden gepu bliceerd. Tenslotte wil de rege ring een scheidsgerecht voor het bedrijfsleven vormen. Een sigaret voor 8.000.—. De chauffeur van de bus, die de dienst onderhoudt tussen Amersfoort en Baarn, zag gistermorgen bij het eindpunt, toen alle passa giers de wagen verlaten had den, een portefeuille op de grond liggen. Even later meldde zich een zenuwach tig lieer b j de chauffeur met de vraag: „Heeft u misschien mijn portefeiclle, die ik in de bus kwijt moet zijn ge raakt, gevonden?" De chauf feur kon de man zijn eigen dom, wharin f 8000 ter hand stellen. Als beloning mocht hijeen cigaret in ontvangst nemen. Koningin Juliana heeft te Den Haag de Florence Nightingale- medaille uitgereikt aan zuster Sj. Hoiting. Mej. E. Flikkema kreeg deze internationale onder scheiding in Batavia uitgereikt. Tegemoetkoming voor busondernemers. Aan de Tweede Kamer is aan geboden een wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine, waar door deze van i 11.per hl. op f 16.65 per hl. komt, hetgeen de benzineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 3112 cent per liter. Deze prijs zal, vergeleken met de prijzen in een aantal andere landen nog altijd tot de laagste behoren, aldus de toelichting. De regering acht het niet ver antwoord met de invoering van de verhoging van de benzine belasting te wachten tot de Be nelux een feit is en anderzijds moet het beschouwd worden als een compensatie voor 's Rijks schatkist, in verband met het verlagen van enkele belastingen wat de regering zich voorgeno men heeft. Om te voorkomen, dat het beoogde doel, door het vooraf inslaan van grote hoeveelheden benzine voor geruime tijd, niet zou worden bereikt, zullen de benzinevoorraden, welke bij het in werking treden van de ver hoging boven een redelijk kwan tum in het vrije verkeer bij handelaren en gebruikers aan wezig zijn, aan navordering wor den onderworpen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 14 Juli: sold. H. Kroezen uit Rotterdam; gesneu veld 29 Juli: sold. G. Bosma uit Ooststellingwerf (Fr.); gesneu veld 1 Aug.: huzaar J. van Lim burg uit Epe; gesneuveld 1 Aug.: sold. Ie kl. G. A. Smits uit Op- hemert (Gld.); gesneuveld 2 Aug.: sold. J. Averdijk uit Hen gelo; sold. H. Barmentloo uit Voorst; korp. O. Feenstra uit Leeuwarden; sold. W. Halm uit Weerselo (Ov.); sold. J. Jensma uit gem. Menaldumadeel; sold. J. Root uit Amsterdam; korp. Th. Smakmann uit Haarlem; sold. R. Snijder uit Hoogeveen; 2e It. J. W. Visser uit Amster- dam-C.; gesneuveld 3 Aug.: sold. L. Bruggeman uit Heerde; sold. A. Louwers uit Amsterdam-Z.; gesneuveld 4 Aug.: korp. A. L. Froeling uit Haarlem; gesneu veld 6 Aug.: sold. Ie kl. J. Heins- dijk uit IJzendijke; sold. G. J. Keupers uit Enschedé; sold. Ie kl. W. C. Vermeulen uit West- dorpe; gesneuveld 7 Aug.: huzaar J. M. Faber uit Amsterdam-W.; gesneuveld 8 Aug.: sold. A. C. Deckers uit Etten; korp. A. v. d. Heide uit Hennaarderadeel (Fr). Kon. Marine: Overleden aan oorlogsverwon ding op 7 Aug.: mar. T. Kruis wijk uit Utrecht. Van het Kon. Ned.-Ind. leger overleed een sergeant uit In donesië aan verwondingen. Voorbereiding ener Indonesische federale marine. Na overleg met de voorlopige federale regering is bij besluit van de hoge vertegenwoordiger van de kroon in Indonesië met ingang van 17 Augustus 1949 bij het departement van marine te Batavia een zelfstandige afde ling ingesteld, welke belast zal worden met de voorbereiding van de organisatie ener Indone sische federale marine. Met de lêiding dezer afdeling is belast de kapitein-luitenant ter zee M. A. J. Derksema. Een pluim voor de Naardense politie die kans heeft gezien de twee kerels op te spoi^n, die getracht hebben de Amsterdam se taxi-chauffeur Jansen neer te slaan. Beide mannen woon den in Bussum en hadden nog meer op hun kerfstok. Een Hagenaar zag kans zijn baas voor f 560.op te lichten en van het geld een huwelijksreis te maken. Vier Rotterdam mers deden het nog wat royaler. Zij lichtten een Antwerpse bios coopeigenaar op voor f 8000.en trokken er van door naar de Rivièra. Toen de politie hen te pakken kreeg was 't geld op. Brabanders zijn leutige lieden, maar wat ze gisteren deden was toch niet grappig. Ze vergaten in Naarden n.l. een 4-jarig kind mee te nemen. De politie zorgde dat de zaak in orde kwam. Om opvarenden van de „Water man" en de- „Johan van Olden- barnevelt" onderweg een brief te doen toekomen, moet men deze uiterlijk 18 Aug. posten. Zo hard liep de Olympische kampioen Gaston Reiff, dat hij 3000 meter in 7 min. en 58.8 sec. liep en hiermede het wereld record op z'n naam zette. Het begint er veel op te lijken, dat straks alle spoorwegpersoneel in Frankrijk zal gaan staken, wanneer het stakende personeel van de luxe treinen zijn zin niet krijgt. De luchtbrug gaat het wat kalmer aan doen. Deze en de volgende weken krijgen vlie geniers en het grondpersoneel een vrij weekeind. Tenslotte voorziet het wets ontwerp in een verlaging van de motorrijtuigenbelasting voor autobussen met ongeveer 10 welke verlaging haar oorzaak vindt in de wenselijkheid deze categorie van vervoermiddelen in verband met de voorgestelde verhoging in de benzincbclas- ting enigszins tegemoet te komen. Het z.g. actiecomité van de Bel gische socialistische partij is Don derdagavond bijeen geweest. De verschillende sprekers betoogden, dat het socialistische actiecomité het antwoord is op wat zij „de reactionnaire bedreiging der ka tholiek-liberale regering" noem den. De taak van liet actiecomité zal zijn „de arbeiders te bescher men tegen de verenigde krachten der katholieken en liberalen". De hervormingen op sociaal ge bied, zoals deze door de vorige regering werden verwezenlijkt te doen handhaven en de terugkeer van de Koning zonder goedkeu ring van Kamer en Senaat met alle middelen te verhinderen." Zij spraken zich tevens uit tegen een verhoging der kolen- en trans- portprijzen, die door de nieuwe re gering zou worden voorgesteld teneinde de belastingen te kunnen verlagen. Het socialistische actiecomité is ontstaan in de dagen na de laatste verkiezingen toen het gerucht de ronde deed, dat Koning Leopold voornemens was onmiddellijk naar België terug te keren in af wachting van een beslissing der wetgevende Kamers. Het comité maakte toen bekend, in een der gelijk geval alle arbeiders te zul len mobiliseren en een algemene staking te zullen afkondigen. KOSTEN VAN VRIJE VEREN TE LAAG GERAAMD. Bij de Tweede Kamer is een wijziging ingediend van de be groting van het departement van Verkeer en Waterstaat over 1948. Door vele oorzaken is er een tekort op de begroting, zo wel voor wat betreft de gewo ne als de buitengewone dienst. Voor beide diensten is het tekort meer dan 18 millioen gulden. Het tekort op de buitengewone dienst wordt mede veroorzaakt door overschrijding van het ar tikel onderhoud, verbetering en bediening van veren en schip bruggen. Dit kwam mede, doordat het nadelig exploi tatie-saldo van de veerdien sten over de Wester-Schelde, hetwelk ten laste van het Rijk komt en waarvoor op dit artikel een bedrag van f 819.000 was geraamd, voor 1948 f 1.450.000 zal bedragen, zodat uit dien hoofde een tekort zal ontstaan van f 631.000. De onderhoudskosten van de veerboten, waarvoor aanvanke lijk f 115.000 was geraamd blijkt rond f 500.000 te bedragen. Bekoelde ijver. Een kopje ondergaande agent. Een politie-agent uit Ouder kerk aan den IJssel bemerkte tijdens een ronde in het aan grenzende Berkenwoude drie stedelingen, die hun geluk met een hengel in een poldersloot beproefden. Teneinde te contro leren of deze heren wel in het bezit waren van een visacte en een vergunning voor dat water, moest de dienaar der wet ge bruik maken van een schouw. Zich afstoten van de kant ging goed, doch blijkbaar was de ijver van deze agent groter dan zijn vaardigheid met de roei riem, want juist tegenover de verwonderde vissers, schoot de agent bij een poging om het vaartuig vooruit te krijgen, uit de boot en ging kopje onder. Door dit verlies aan prestige bleef de voorgenomen controle achterwege. Gratie verleend. Bij K.B. is gratie verleend aan C. P. Heil, die bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf werd veroordeeld. De doodstraf is ver anderd in levenslange gevange nisstraf. Het ingestorte huis te Goes. Het perceel aan de Lange Vorststraat waarvan Donderdag een gedeelte van het dak naar beneden kwam, is op last van de bouwpolitie gedeeltelijk af gebroken of liever uit elkaar genomen. De gevaar opleveren de gedeelten van het dak en da voorgevel werden verwijderd, waarna de afzetting kon wor den opgeheven. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking, maar overwegend droog weer met een matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. „Huize Irma", de tot voor kort fraaie buitenplaats te Oost kapelie, vlak bij Domburg, ziet er na de brand, die het gebouw Donderdagavond teisterde, desolaat uit. Het dak is weg, de mees te vertrekken zijn uitgebrand en is een enorme ravage: puin, verkoold hout, stukken metaal en papier, enz. De zware granie ten pilaren op de verdieping gelijkvloers, waarop een ijzeren dwarsbalk ligt, hebben verhinderd, dat heel de vloer van de eerste verdieping naar beneden gekomen is. De buitenmuren van dit in 1887 door de bekende dr M. Metzger gebouwde pand zijn nog intact en ook vele binnenmuren staan er nog, maar restauratie zal zeer hoge kosten met zich medebrengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1