ZEEUWSCH DAGBLAD „Herstel van vertrouwen het belangrijkste resultaat. Rusthuis voor ouden van dagen te Oost kapelie uitgebrand. L Reeds nu spanningen in de Raad van Europa. NIEUWS Huurverhoying. Laffe overval in Tilliurg Optimistisch over toekomstige samenwerking. De „Prins Willem I" had pech. Alle patiënten en verpleegsters gered. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zwerver eet kranten om beroemd te worden. Exemplaren van „Humanité" in beslag genomen. Opstand onder Chinese boeren Spaak werd tot voorzitter gekozen. Zuster ontdekte brand op kofferzolder. Uitgave Siiehting „Zeeuwsch Dagblad". F-ofdkantoor: Goes, L. Vorst- s.r 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347' Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. öe JAARGANG No. 1328 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 12 -AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUHJEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen-' H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op: 5.20 u., onder 20.09 u. Maan op: 21.42 u., onder 10.17 u. Hoogwater op Zaterdag 13 Aug.: Vlissingen: 4.40 u. 2.04 m., 16.51 u. 1.92 m. Terneuzen: 5.09 u. 2.19 m., 17.22 u. 2.08 m. Wemeldinge: 6.25 u. 1.78 m„ 18 38 u. 1.61 m. Zierikzee: 6.12 u. 1.53 m., 18.18 u. 1.37 m. IT et wetsontwerp dat was aan- T gekondigd, en dat een belang rijke huurverhoging zou toestaan van 30 schijnt een grote ver andering te zullen ondergaan. Eigenlijk was het ontwerp, dat komen moest, geen huurverho ging-, doch een belastingontwerp. Minister Lieftinck, die bijzonder knap is in het uitdenken van be lastingen, had n.l. bericht, dat van de 30 °/c huurverhoging onmiddel lijk 15 ':i zou worden wegbelast. Van een arbeiderswoning van f300 huur per jaar zou dan in dat geval f45,-- huurbelasting moeten worden betaald. Naar de schijn zou dan wel de huiseigenaar de inan zijn die de belasting op bracht, doch in wezen zou de huurder, in het onderhavige geval de arbeider, da belasting betalen. Het is immers volkomen duidelijk, dat de verhuurder in de nieuwe situatie, die dan zou zijn ontstaan, geen enkel belang bij een zo ster ke huurverhoging zou hebben. Al leen het rijk had daar belang bij. De verhuurder mocht innen en afdragen, de huurder betaler. Het was bekend, dat over deze zaak in het kabinet niet eenstem mig werd gedacht. Uit diverse publicaties valt nu af te leiden, dat de tegenstanders van het ont werp het hebben gewonnen en dat de minister van Financiën zijn plannen heeft moeten opgeven. Zoals de berichten nu luiden, zal er een reële huurverhoging van 17'ui komen, waarvan de baten ten goede van de verhuurder zul len komen. Naar het ons voorkomt, is de nieuwe vorm, waarin thans de huurverhogmg wordt aange kondigd juistet, dan die waarin de eerste was gegoten. Sinds de oorlog zijn de huren nog niet verhoogd, terwijl allerlei onkosten voor de huizen zeer be langrijk zijn gestegen. Daar staat tegenover, dat de huizen niet meer leegstaan en dat ze dus ook geen risico voor de huurderving meer opleveren. Bovendien hebben tal van ver huurders, in verband met dubbele bewoning, vergunning gekregen een niet onbelangrijke toeslag op de overeengekomen huur te bere kenen, terwijl door vele verhuur ders aan onderhoud (schilderen, enz. geen cent ten koste wordt gelegd. Wij willen deze dingen niet over het hoofd zien, maar dit neemt niet weg, dat het verhuren van woningen niet als een lucratief bedrijf kan worden aangemerkt. Juist daarom is een effectieve huurverhoging beter dan een verhoging gekoppeld aan een be lasting. De huurbelasting kan s el worden opgelegd, doch men raakt ze minder snel kwijt. De opheffing van belastingen kennen we schier niet meer en het ziet er allerminst naar uit, dat spoedig juichkreten over afgeschafte be lastingen zullen weerklinken. Huurbelasting betekent een blijvende last, drukkend, eenzijdig drukkend, op een klein deel van het volk. Wij mogen daarbij niet uit het oog verliezen, dat dit deel vaak door noeste arbeid en krachtige ondernemingsgeest, zich het bezit van enige huizen, bij wijze van pensioen op de oude dag verwor ven heeft. Daarom uiten we onze vreugde over het opschorten van de huur belasting. Zij biedt twee voordelen le. een verlichting van de last voor alle gezinnen, die de 30 zouden hebben moeten opbrengen; 2e. het afwentelen van een onbil lijke eenzijdige belasting op een deel van het volk. Vrouw gewond in brandend pand. Gistermiddag zagen omwonen den aan de weg van Tilburg naar Goirle rook en vlammen komen uit een tegen een huis aangebouwde schuur. Ze gingen de woning binnen en vonden tot hun ontsteltenis in een der kamers de ongeveer zestigjarige echtgenote, die gewond was aan haar hoofd. De vrouw, die hulp behoevend is en zich bijna niet kan verplaatsen, was onver hoeds aangevallen door de 38- jarige L. Snijders, die in het naast haar huis staande café in de kost was. Hij had haar enige slagen op het hoofd gegeven en was er daarna met spaarpen ningen van het echtpaar vandoor gegaan, waarbij hij nog brand stichtte in de aan de woning grenzende schuur. De politie vond S. in een grote kolenkist; hij had zich niet meer uit de voeten kunnen ma ken, omdat de brand zo snel werd ontdekt. De brandweer kon niet ver hinderen, dat huis en schuur verbrandden. Dr VAN ROYEN MAAKTE BALANS OP VAN VIER MAANDEN INDONESIë. „Persoonlijk ben ik van mening dat het belangrijkste resultaat is van de Batavia", aldus luidde liet oordeelvan de balans van zijn verblijf van vier maakte. „Dit is een conditio sine qua handelingen op de R.T.C. maar nog menwerking, die daarop zal moeten v het herstel van vertrouwen preliminaire besprekingen In dr Van Royen, waarmede hij maanden in Indonesië op- non voor de verdere onder meer voor de duurzame sa- olgen". REPUBLIEK STEEDS BANG VOOR VERHINDERING. „Moh. Roem, met wie ik bij zonder goed en prettig heb sa mengewerkt, bevestigde mijn oor deel, toen hij dezer dagen zeide het gevoel te hebben, dat het ver trouwen inderdaad aan het terug keren is. Het wantrouwen bestond aan beide zijden. Onzerzijds was er achterdocht over de bedoelin gen van de republikeinse leiders en indien we al aannamen, dat hun bedoelingen goed waren, twij felden wij aan hun vermogen om ze tot werkelijkheid te maken. Aan de zijde van de Republiek was cr wantrouwen in de oprecht heid van Nederland met betrek king tot de overdracht van de souvereiniteit. Men bleef maar steeds vrezen, dat er op het laatste ogenblik nog iets zou tus senbeide komen dat de overdracht zou verhinderen". „CEASE FIRE ORDER". Sprekend over de order tot sta ken van de vijandelijkheden, ver klaarde dr Van Royen: „Er be staat een wisselwerking tussen de uitvoering van deze order en de R.T.C. Ik heb aan Pandit Nehru en aan de secretaris-generaal van buitenlandse zaken van India dui delijk gemaakt, dat het onze vaste bedoeling is nog vóór het einde van dit jaar de souvereiniteit over te dragen. Wij verwachten echter van de Republiek, dat zij de „Ce ase Fire Order" inderdaad zal uit voeren. Ik ben over de toekomsti ge samenwerking optimistisch, omdat de werkelijke belangen van beide partijen wijzen in de rich ting van deze samenwerking. Ver antwoordelijke leiders in Indone sië zullen zich ongetwijfeld ook in dit opzicht door hun eigen belang laten leiden". Op een vraag omtrent de bete kenis van het woord „onvoorwaar delijk" i.v.m. de souvereiniteits- overdracht, verklaarde dr Van Royen nog: „Deze overdracht zal inderdaad onvoorwaardelijk zijn volgens de tekst van de gesloten overeenkomst: d.w.z. volgens de beginselen van de overeenkomst van de Renville". Einde Australische mijnwerkersstaking in zicht. Het dagelijks bestuur van de Australische mijnwerkersbond heeft alle mijnwerkers verlof gegeven de reeds zeven weken durende staking op 15 Augustus te beëindigen, aldus heeft de algemene voorzitter, Hamilton, medegedeeld. De internationale conferentie van hei Rode Kruis te Genève, waar 60 landen vertegenwoor digd zijn, heeft haar goedkeu ring gehecht aan nieuwe „oor- logsrege's" voor het atoomtijd perk. In de Zaanstreek vertoeft sinds enige weken een 51- jarige zwerver Gerrit Klif man uit Drente, die er zijn gewoonte van maakt zijn middageten uit kranten te doen bestaan, waarvan hij er maar liefst 16 per dag consu meert. „Ik doe dit om be roemd te worden" was liet commentaar van deze „nieuws-eter". Aanvankelijk had hij het met gras gepro beerd, doch dit smaakte hem niet. Nu eet, hij kranten, die hij aan repen scheurt en daar- na rustig verorbert. Ter af- wisseling -onsumeert hij Zondags hotelservetjes, die blijkbaar een aangename zachte smaak hebben. Zijn ontbijt bestaat uit vier kran ten met toe een half kadetje, overspoeld door een beetje water of een kleintje koffie. Eens in de 2 dagen gebruikt Gerrit een half pond bruine suiker „om het volle gevoel in mijn maag kwijt te ra ken". De lunch bestaat even eens uit vier kranten. Warme maaltijden versmaadt Gerrit. „Deze zijn mij te laf". Deze ex-stalknecht van circus Strassburger geniet een goe de gezondheid en eet rustig door tot zijn naam op alle frontpagina's ter wereld zal prijken. De Scandinavische douane- Volgende weck weer besprekingen. Na een onderbreking van meer dan drie weken zullen de vol gende week te Stockholm de besprekingen over een Scandina vische douane-unie weer begin nen. De besprekingen hebben ten doel tussen Zweden, Noor wegen en Denemarken een dou ane-unie tot stand te brengen met een uniform tariefstelsel. Dreigende staking bij de Fordfabrieken. De arbeiders van de Ford fabrieken in de staat Michigan hebben met zeer grote meerder heid besloten zo nodig te gaan staken ter verkrijging van pen sioenrechten, ziekteverzekering en loonsverhoging. 60.585 arbei ders waren vóór en 8710 tegen een staking. Dit betekent echter niet, dat de arbeiders onmiddel lijk in staking zullen gaan, want de lopende onderhandelingen zullen voortgezet worden. BEWONDERING VOOR NED. TROEPEN. In het bijzonder ging dr Van Royen's bewondering uit naar de Nederlandse troepen, waarbij hij als voorbeeld noemde de ordelijke en gedisciplineerde ontruiming van de residentie Djogja. „Ik heb het een voorrecht ge vonden, vier maanden in Indone sië te hebben mogen arbeiden. Ik heb er vele vrienden opgedaan en ben het land gaai. liefhebben. Ik ontvang dagelijks vele brieven, die afkeuring te kennen geven over de door de delegatie gevolg de politiek. Ik hoor deze uitingen van af wijkend inzicht graag, omdat ik er van kan leren. Maar ik ontzeg iedereen het recht zich tegenover mij te beroepen op liefde voor het land. Als men het hierop gooit, meen ik dat ik voor niemand in liefde voor dit land behoef onder te doen. Men moet elkander ech ter het recht gunnen er een ande re politieke mening op na te hou den". Naar aanleiding van vragen verklaarde dr Van Royen nog, dat hij de incidenten in en rond Solo ten zeerste betreurde. De politie van Straatsburg heeft gisteren alle aanwezige exemplaren van de Duitse editie van de communistische „Huma nité" in beslag genomen wegens betoond gebrek aan respect te genover buitenlandse staatslie den. In deze editie kwam een ar tikel voor onder de kop: „Chur chill zal vandaag de toelating van het Duitsland van Krupp verzoeken tot de West-Europese oorlogsunie" en een ander arti kel, waarin geprotesteerd werd tegen de aanwezigheid van „Tsaldaris, de beul van de Griek se patriotten". Staakt het vuren in Palestina. De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 0 stemmen (de Sowjet- Unie en de Oekraine onthielden zich van stemming) een Frans- Candadese resolutie aangeno men, waarbij de wapenstilstands overeenkomst in Palestina wordt vervangen door de order staakt het vuren. Dit betekent, dat het verbod op het invoeren van wapens en strijdkrachten in Israël en de Arabische staten is opgeheven. De Chinese nationalistische woordvoerder generaal Teng Wen-Yi heeft verklaard, dat in de provincies Hoepei, Honan en Anhwei in Centraal-China een 240.000 Chinese boeren in op stand zijn gekofnen tegen de communisten. Volgens de woordvoerder ver zetten de boeren zich gewapen derhand tegen de vordering door de communisten van levensmid- delenvoorraden en het werven van manschappen voor het „be vrijdingsleger". Er zouden teke nen van een dreigende ineen storting van het communistische politieke systeem te bespeuren zijn. Onveiligheid op Java vermindert nog niet. De tram van Malang naar Kendalpaja is Woensdag door een bende aangevallen. De pas sagiers en het personeel werden gedwongen uit te stappen. De tram werd weer op gang ge bracht en deze reed over de vernielde brug van de rivier Brantas in een ravijn. Enkele nachten geleden heb ben terroristen een aanval ge daan op een politiepost nabij Siantar, welke na een vuur gevecht zonder verliezen aan politiezijde werd afgeslagen. Een volgende aanval met meer man schappen kon zonder verliezen ëveneens afgeslagen worden. Verschillende districten, ge legen in de residentie Semarang, op Java zijn pokkenbesmet ver klaard. Gezien de snelle uit breiding van de pokkenepidemie in midden-Java kan een besmet verklaring van meer gebieden binnenkort worden verwacht. Wrakken in de Wielingen worden opgeruimd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Rijkswater staat over enige tijd een aantal wrakken in de Wielingen op te ruimen. Voor men hiermee be gint moet de marine een onder zoek instellen naar eventuele aanwezigheid van wapens en munitie in deze wrakken en teneinde haar hiertoe in staat te stellen worden door het Ne derlandse Loodswezen op het ogenblik deze wrakken met boei en gemarkeerd. Het zal echter nog enige maanden duren voor met het eigenlijke opruimings- werk wordt begonnen. De be doeling hiervan is de vaargeul tot de Belgische grens voor de scheepvaart vrij te maken. 840 zeeschepen, metende 1.925.218 ton, liepen in Juli de haven van Antwerpen binnen. De Engelsen namen de eerste plaats in met 208 schepen. De Nederlanders waren tweede met 167 schepen. „HET KIND SCHREEUWT AL FLINK". Reeds in de eerste werkzitting van de consultatieve assem blee van de Raad van Europa kwamen spanningen tot uiting, die zullen gaan leven tussen beide organen van de Raad: de assemblee en de commissie der ministers. Graaf Kalergi, een der deelnemers, gaf er het volgende commentaar op: „Het kind schreeuwt al flink. Dat is een wonderlijk teken dat het leeft". CHURCHILL VOL ACTIVITEIT. President Spaak, in de och tenduren zoals verwacht werd bij acclamatie in deze functie gekozen, moest reeds in de na middag zijn grote ervaring in de leiding van internationale bij eenkomsten te hulp roepen om de stromen van welsprekend heid, die zich richtten tegen de dominerende positie van de com missie der ministers, binnen de perken te houden. Churchill schaarde zich aan stonds in de blijkbaar dichte gelederen van leden, die de as semblee in het bestel van de Raad van Europa een sterke positie tegenover de ministers willen geven. De Britse staatsman, die zich vol activiteit door de zaal be woog, stond tot viermaal op om in steeds gloedvoller bewoordin gen te protesteren tegen het feit, dat de assemblee volgens het voorlopige reglement van orde slechts drie dagen de tijd heeft om aan de ministers te verzoe ken nieuwe punten tqe te voe gen aan de door de ministers opgestelde agenda. Het moest minstens 3 weken zijn volgens hem. De oorzaak voor de termijn van 3 dagen, die de commissie van ministers gesteld heeft, is, dat de ministers beperkt zijn in hun tijd en niet tot einde van de assemblee in Straatsburg kunnen blijven resideren om voorstellen af te wachten. President Spaak drong er bij de assemblee op aan, verdere bespreking van aeze kwestie uit te stellen tot vandaag. Wanneer de vergadering kan beschikken over een rapport over het voor lopig reglement van orde, dat vandaag wordt opgesteld. Het is te verwachten, dat de kwestie hedenmiddag opnieuw scherpe discussie zal uitlokken en dat Churchill's voorstel dan in stemming zal komen en in elk geval is het duidelijk, dat de assemblee een aanzienlijk aan tal punten aan de agenda wenst te zien toegevoegd en zich nief wenst te beperken tot een ad vies over de vraag, wat gedaan zou kunnen worden op econo misch, sociaal en cultureel gebied. Deze discussie was vooraf gegaan door eveneens scherpe opmerkingen over het algemeen secretariaat. Het was de Ierse afgevaardigde Norton, die zei, dat de assemblee zelf een secre tariaat moest instellen, met krachten, die aan de assemblee verantwoording schuldig zijn. Thans is het zo, dat deze func tionarissen door de assemblee moeten worden benoemd uit een bindende voordracht van de ministers. Dr Bunche heeft zijn werk gedaan. De Veiligheidsraad heeft be sloten Dr Bunche te ontheffen van zijn post als waarnemend bemiddelaar in Palestina. Er zal aldaar slechts een kleine staf functionarissen der Verenigde Naties achterblijven om het toe zicht te houden op de wapen- stilstanusovereenkonis.en tussen Israël en de* Arabische staten. Defect aan stuurinrichting. De reizigers, die gisteravond om half zeven met de „Prins Willem. I" uit Zierikzee naar Katscheveer vertrokken, wacht te een onverwacht avontuur. Toen de boot n.l. juist buiten het kanaal van Zierikzee op de Ooster-Schelde was gekomen, raakte de stuurinrichting defect. De boot werd geheel onbestuur baar en men was genoodzaakt het anker uit te werpen. Men kon er niet in slagen om het defect op te heffen. Inmiddels waren vanuit Zierik zee reeds enkele vissersboten ter assistentie uitgevaren. Met één hiervan werden de passa giers verder vervoerd naar Katscheveer. In plaats van met mossels was 't ruim gisteravond gevuld met mensen. Door dit oponthoud misten verscheidene reizigers hun aansluiting, daar zowel de laatste verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen als met Holland niet meer te halen waren. DE VERKIEZINGEN IN WEST-DUITSLAND. Te Wiesbaden is bekend ge maakt, dat Zondag ongeveer 291b millioen bewoners van West-Duitsland hun stem zullen mogen uitbrengen in de eerste algemene verkiezingen na de oorlog. Voor de 400 zetels in het federale parlement zijn 2297 candidaten gestéld. Te Apeldoorn heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina aan de Badhuis weg een tuinfeest met bazar geopend, dat ten bate van het Leger des Heils werd georganiseerd. De opbrengst is bestemd voor de oprichting van een kinderspeelplaats van „Enkhuis" H.K.H. Prinses Wilhelmina doet inkopen aan de bazar. Naast de Prinses Haar hofdame mevr. L. Th. de Beaufort. Gisteravond is door nog onbekende oorzaak brand uit gebroken in Huize Irma, het tehuis voor ouden van dagen in de gemeente Oostkapelle. Door de felle wind werden de vlammen zo aangewakkerd, dat het blussen weinig uit haalde en het gebouw geheel uitbrandde. Alle patiënten en het verplegend personeel kon worden gered. Het was omstreeks tien uur toen de ruim 60 patiënten en de verpleegsters zich klaar maakten voor de nacht, dat een der verpleegsters op de koffer zolder kwam en daar brand ont dekte. Ogenblikkelijk waarschuwde zij de directrice, die met de grootste voortvarendheid het ge hele gebouw liet ontruimen. Allereerst werden de patiën ten, waarvan sommigen geheel verdoofd waren door de schrik, naar de omliggende woningen gebracht door het verplegend personeel, dat hulp kreeg van de omwonenden en vele bad gasten. Het gelukte een klein deel van de inboedel te redden, doch het vuur wakkerde door de felle Oostenwind zo hard aan, dat het al spoedig niet meer mogelijk was het gebouw binnen te komen. BRANDWEER MACHTELOOS Ondertussen was de brand weer van Domburg gearriveerd en kwam ook de brandweer van Oostkapelle, terwijl voorts de brandspuit van Aagtekerke mee hielp aan het blussingswerk. De brandweerlieden stonden echter machteloos tegenover de steeds groter wordende vuurzee, temeer daar ze te kampen hadden met gebrek aan water. In de directe omgeving was geen water te verkrijgen voor de brandweer wagens, zodat water verkregen moest worden uit een vijver op een afstand van het gebouw. Ook dit ging niet vlot want de vijver lag vol kroos en moest dus eerst gezuiverd worden. Vanzelfsprekend was de be langstelling groot. De brand was ver in de omtrek te zien en van alle kanten kwamen de mensen kijken, zodat het in de omgeving Dak van woning te Goes stortte in. Gistermiddag omstreeks half vijf verkondigde een oorverdo vend geraas in de Lange Vorst- straat te Goes, dat van het oude en zeer bouwvallige, thans on bewoonde pand op de hoek van deze straat en de Witte Paard- straat, een flink stuk van het dak het had begeven en naar beneden was gekomen. Dak pannen en stenen vielen stuk op het wegdek van de Witte Paardstraat. Gelukkig liep juist op dit ogenblik niemand op de plaats, waar de brokstukken neerkwamen, zodat dit wel bij zondere ongeval zonder persoon lijke ongelukken afliep. In het pand lag op de be nedenverdieping een aantal grote rollen papier van de Fa Ooster- baan Le Cointre, welke, ten einde het gevaar van beschadi ging bij inregenen te vermijden, later zijn verwijderd. De politie heeft een deel van de Witte Paardstraat en van de Lange Vorststraat doen afzetten met het oog op mogelijke ver dere ongelukken, daar ook de voorgevel bedenkelijke tekenen van bouwvalligheid vertoont. van het brandende gebouw een drukte van belang was. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, wa£ ter plaatse aanwezig met de burgemeesters van Oost kapelle, Domburg en Aagtekerke. Tevens was aanwezig de heer van Leeuwen, hoofd van het bureau verzorging oorlogsslacht offers om de huisvesting van de oudjes te bespreken. PATIËNTEN GE-EVACUEERD Onderwijl werden de meeste patiënten, die voorlopig bij de omwonenden ondergebracht wa ren, geëvacueerd naar de open bare en christelijke lagere school. Dit gebeurde met par ticuliere auto's, voornamelijk van momenteel te Domburg ver blijvende badgasten. Het was voor de oudjes, vooral voor de bedlegerigen onder hen, een zware nacht, die ze nooit meer zullen vergeten en waarvan ge hoopt mag worden, dat het geen verdere gevolgen voor de patiën ten met zich zal slepen. Was de brand boven in de rechtervleugel begonnen, al spoe dig hadden de vlammen de twee de verdieping bereikt en de wind zorgde, dat het vuur ook dra de linkervleugel bereikte, Een Arnhemse kassier, die juist van vacantie terugkwam, wachtte geen blijde inkomst. De politie stond n.l. op hem te wachten, omdat hij door middel van een vervalste kwitantie f 16000.had ingepikt. Een zelfde lot ondervonden drie Dordtenaren, die na 1800 gesto len guldens in Parijs te hebben opgemaakt, voor een flinke tijd de gevangenis in gingen. —180 ton Nederlandse aardappelen zijn op listige wijze sinds 1948 in grage Belgische monden ver dwenen. Maar nu heeft de dou ane er een stokje voor gestoken. Op de veerboot „Arnnem", op weg van Dover naar Hoek van Holland, en op het kantoor van de rederij is het erg druk ge weest. Onderweg werd een pas sagier vermist. Later bleek, dat de vermiste rustig in een hoekje lag te slapen! H. M. de Ko ningin heeft een delegatie van Rijkseenheid in audiëntie ont vangen. En ook vandaag mag Duitsland groenten en fruit ont vangen. Het hoofdbestuur van de Vereniging voor Chr. Volks onderwijs wil in Assen een Herv. Kweekschool voor onder wijzers stichten. In België is het aantal volledige werklozen verleden week met 4000 geste gen en het aantal gedeeltelijke en toevallige werklozen met 8600 verminderd. Met een K.L.M. Constellation is gisteren Moh. Hatta op Schiphol gearri veerd. Heel veel beschaving kent men in Basoetoland nog niet. Een van de stamgenoten werd zo lang gruwelijk gemar teld tot hij het leven verloor. Dit treurige ritueel kostte het stamhoofd en vier van zijn vol gelingen de doodstraf. die na enkele uren ook een prooi der vlammen werd, welke on danks de manhaftige pogingen der brandweerlieden die met vele moeilijkheden te kampen had den, niet te stuiten waren. Zo brandde het gehele tehuis in de loop van de nacht uit en bleef practisch niets gespaard. Nog lang moest de brandweer bezig zijn met de nablussing. Omtrent de oorzaak was van nacht nog niets bekend. Naar wij nog vernemen ligt het in de bedoeling de oudjes over te brengen naar het voor malige kamp voor gedetineerden te Domburg. Vermeld mag worden het op treden van de zusters, die door hun dapper handelen een nog grotere ramp, verlies van men senlevens, voorkwamen. Bevestiging en intrede Ds J. B. Bel te Krabbendijke. Na een vacature van ruim 3 jaar ontving de Geref. Gemeen te te Krabbendijke weer een eigen herder en leraar in' Ds J. B. Bel, gekomen van Dirksland. Gistermiddag had de bevesti ging plaats door Ds F. Dieleman van Borssele, die tot tekst had 1 Cor. 4:14 en 15. Des avonds verbond Ds Bel zich aan zijn gemeente met een predicatie over 1 Cor. 3: 9, han delend over het volkomen werk der bediening in Christus en de voortreffelijke arbeid van een dienaar van Christus. In een drietal punten behan- derde hij de heerlijke dienst van een Evangeliedienaar; zijn moei lijke taak om geen dienstknecht van anderen te zijn, maar om zondaren te brengen tot Chris tus. Na deze zeer ernstige predi king volgden de gebruikelijke toespraken tot de waarn. burge meester, de bevestiger Ds Diele man, de kerkeraad en de leden der gemeente, de koster, de ver schillende verenigingen, hoofden van scholen en catechisanten. Ds Bel werd toegesproken door ouderling G. van Velzen namens kerkeraad en'gemeente. Deze liet toezingen Ps. 19:5. Daarna volgden toespraken van Ds de Wit van Middelburg na mens de Zeeuwse gemeenten, de heer Gebraad, wethouder, na mens het gemeentebestuur, we gens afwezigheid van de burge meester en Ds Dieleman, die namens de classis Goes Ds de Bel verwelkomde. Nadat Ds de Bel de sprekers had beantwoord, eindigde hij de dienst door de zegen op de ge meente te leggen. In beide diensten was de kerk overvol. Verschillende predikanten en ambtsdragers waren aanwezig, o.a. Ds van Stuijvenberg, vroe ger te Yerseke, en Ds Mallan van Bruinisse. Spaak minister van Staat. Paul Henri Spaak is benoemd tot minister van staat. Deze be noeming houdt in, dat de rege ring een beroep op Spaak kan doen om deel te nemen aan be langrijke besprekingen, de staat betreffende. Fruitverkoop op hout te Wemeldinge ging niet door. Op de gisteren te Wemeldinge gehouden verkoop van fruit op hout werden alle percelen in gehouden wegens te lage biedin gen. Geboden werd c.a. 10 van de koopsommen van vorig jaar. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige Noordelijke wind. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1