De pachtprijs van boomgaarden. Toerisme is een belangrijke bron van deviezen. Nederland hielp de Republiek te paard EDNA EARL GEMEENTERADEN Poging om te komen tot betere verhoudingen. Drukke dagen te wachten. Hob komen ze klaarnemers een excursie noor Noord- In 1948 werd voor 27.5 millioen aan dollars ingebracht. Uniformen en auto's voor republikeinse hulptroepen, PL0UVIER heeft DE schoenen. FEUILLETON Herziening grenscorrecties i)Ü Nijmegen. ponderdag 11 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De door de Z.L.M. benoemde commissie inzake de pachtover eenkomsten van boomgaarden heeft aandacht geschonken aan de volgende punten; 1. de pachtprijs van boomgaarden, door de verpachter aangelegd. 2. de pachtprijs van boomgaarden, door de pachter ingestoken. S. de vergoeding, die redelijkerwijs aan de pachter, die een boomgaard heeft aangelegd, kan worden toegekend, indien hij of zijn rechtverkrijgenden het gepachte zouden verlaten. 4. het rendement van de verpachter. Na een brede uiteenzetting ze aan de pachter ten goede Jtomt zij in haar rapport tot de komt, kan dan worden be- volgende slotsom: schouwd als rente en aflossing Een pas aangelegde boomgaard va& het door de pachter in de ;an in de eerste jaren van zynboomgaard belegde kapitaal, estaan nog geen geldelijke op- Het aantal jaren, waarin de rengst opleveren. Het is daar- pachtprijs niet verhoogd zou pm gewenst, dat de pachtprijzen moeten worden, zou al naar ge- aedurende deze eerste jaren deia„g Van de omstandigheden 18, Pachtprijzen van blote grond (bouw- en weiland of tuingrond) piet te boven gaan. De commis sie zou het aantal jaren waarop ait het geval moet zijn in het al gemeen willen bepalen op 6. Wanneer de boomgaard is aan gelegd door de verpachter kan daarna de pachtprijs stijgen, tot dat de maximum pachtprijs be taald wordt op het tijdstip dat de boomgaard in volle productie is. De Commissie is van oordeel, dat een pachtprijs van f 500. redelijk is voor een boomgaard van goede kwaliteit in volle pro ductie en in de tegenwoordige omstandigheden. Bij afwijkende boomgaarden moet het eventueel mogelijk plijven een hogere of een lagere pachtprijs vast te stellen. Indien een pachter de aanleg van een boomgaard betaalt, is 4eze boomgaard ingevolge de be palingen van het Burgerlijk Wetboek volledig eigendom van de verpachter. In verband hiermede acht de kommissie het billijk, dat er een jedelijke kans is dat het be drag, dat de pachter in de aan leg van de boomgaard heeft ge- Stoken, na verloop van tijd weer Voor hem beschikbaar komt. Dit jcan, naar de mening van de Com missie, bewerkt worden door de pacht gedurende een aantal ja- Jen niet te verhogen boven het peil van de pachtprijs van bouw en weiland of tuingrond. Het verschil van de pacht- 21 of 24 kunnen bedragen. De Commissie is van oordeel, dat deze regeling nog moet wor den aangevuld met een regeling van de vergoeding die aan de pachter moet worden uitgekeerd indien hij het gepachte verlaat op een tijdstip, dat het door hemporteur. in de aanleg van de boomgaard belegde kapitaal nog niet of niet geheel is vrijgekomen. De Commissie is er zich van bewust, dat een dergelijke rege ling tot vergoeding niet dwin gend kan worden opgelegd, maar door partijen vrijwillig moet worden aanvaard. Tenslotte heeft de Commissie nagegaan op welke wijze de door haar gewenst geachte regelingen het rendement beïnvloeden, dat de verpachter uit zijn bezit kan maken. Zij is tot de slotsom gekomen, dat de verpachter bij invoering van de door haar voorgestelde regelingen nog een redelijke kans heeft om een behoorlijk rendement te maken. De Commissie meent derhalve, dat invoering van «ie voorgestel de regelingen de goede verhou dingen op het gebied van de pacht van boomgaarden kan hel pen bevorderen. In de commissie hadden de volgende heren zitting: P. J. J. Dekker, voorzitter; C. van der Vliet, W. C. van de Werff, L. de Zwart, Mr H. B. Bouman, Ir W. van Soest, leden; J. de Lange, secretaris; Ir R. van Hees, rap- waarde van een boomgaard en dollars moeten worden geimpor- Van blote grond dat op deze wij -1 teerd. GER. OEC. SYNODE. Reizen en trekken is als vaca^ntiebeziglieid zeer geliefd en het bezoek aan vreemde landen trekt velen aan. Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. Vreemde landen bezoeken is interessant, het is ontspannend, leerzaam, maarvoor"* een Nederlander ook vry duur. En hier zitten we midden in het economisch aspect van het toeristenverkeer. Want het draait weer om deviezen. I|pt is zo lang zamerhand wel tot een ieder doorgedrongen, dat we daaraan, en dan vooral aan dollars een tekort hebben. Met het oog op het huis houdboekje van Nederland is het dan ook van groot belang, dat vreemdelingen hierheen komen om ons hun deviezen te laten ver dienen. Het bezoek van buitenlandseHET AANTREKKEN gasten is voor Nederland als liet VAN ONS EAND. ware een onzichtbare export. Heb Het vreemdeiingenverkeer le- brengt even goed deviezen in het verde NederlaIld over 1948 een laatje als export van bloembollen, opbrengst aan deViezen op van boter, kaas, enz. Van grote bete- - - - kenis is, dat b.v. de dollardeviezen uit 't vreemdelingenverkeer voor 95 ten bate van onze dollar spaarpot komen. Dit percentage is voor de exportindustrieën lager, doordat in de meeste gevallen de grondstoffen, kunstmest, veevoer en dergelijke tegen betaling in f 27,5 millioen. De verwachting is, dat dit bedrag dit jaar nog hoger wordt. Naar schatting zul len deze zomer alleen al uit Ame rika 25.000 toeristen ons land be zoeken. Misschien zullen er bui tenlanders zijn, die zich erover verwonderen, dat niet alle Neder landers gekleed gaan als Volen- dammer visser of als een Wal- chers meisje. Buiten dit biedt ons land echter nog zoveel schoons, bezienswaardigs en interessants op het gebied van natuur, kunst, folklore, techneik, enz. dat onze buitenlandse gasten zeker niet te- leugesteld zullen thuiskomen. On ze machtige waterstaatkundige i tt j werken, de energie waarmede (Van onze SDeciale verslaaeever) a a Vrijdagmiddag zal deNederland de oorlogsschade aller- (Van onze speciale verslaggever} synode do0r het gemeentebestuur j w herstelt en nog zoveel meer, De gang van zaken op de Ge- van Amsterdam worden on tvan- j zuuen de vreemdelingen ook res- reformcerd Oecumenische Synode, gen. Daarna is er gelegenheid om I pect afdwingen voor ons volk. Dit thans te Amsterdam bijeen, is tot rondvaarten door grachten en ha- kan ;n verschillend opzicht nuttig heden niet veel anders dan op ge- vens te maken. De buitenlandse zyn maar zakelijk bezien, is het JVone synodes hier te lande. Nadat pet moderamen de agendapunten Jiog eens onder ogen had gezien, jverden vier commissies benoemd, die zich met de verschillende vraagstukken zullen bezighouden. Commissie I, die onder voorzit terschap staat van prof. dr E. P. Groenewald uit Pretoria, kreeg het vraagstuk der oecumeniciteit toegewezen. Commissie II, geleid door dr A. D. R. Polman uit Alk maar, behandelt de schepping- en evolutieleer en de huwelijksvraag stukken. Commissie III, onder presidium van ds J. K. van Baaien Uit Washington, zal rapporteren over de vragen betreffende de kerk en de verhouding kerk en deelnemers behoren in elk geval wat van Amsterdam te zien, meende men. zelfs noodzakelijk. Want, al klinkt het voor de buitenlandse bezoe- IT kers niet zo vriendelijk, 't vreem- voor verpozing zal er j delingenverkeer is een voordelige zaak, zoals in het begin werd ver teld. En daarom is het zo jammer, dat het wel voorkomt, dat vreem delingen hier worden „uitgebeend" Want het ligt voor de hand, dat men weinig geneigd zal zijn nog maals naar een land te komen, hoe schoon en interessant ook, dat bewoond zou worden door mensen, die op financieel gebied tegenover buitenlandse bezoekers niet de nodige égards in acht nemen. De wereld is groot genoeg en er zijn altijd nog wel landen, waar men zijn eigen belang beter inziet. De overigens niet zijn. Want na de weinige dagen van deze week staat de synode nog maar één week ter beschikking. Wil men gereed komen, dan zal er verba zend hard gewerkt moeten wor den. De aard der vraagstukken vergt nu eenmaal tijd. Een kwes tie als artikel 36 van de Neder landse Geloofsbelijdenis b.v. kan men onmogelijk in een verloren kwartiertje afdoen; daar zou wel dagenlang over te praten zijn! Met de andere agendapunten is het evenzo. Vandaar, dat telkens Staat. Commissie IV, waarvan de uitroep klinkt: „Hoe komen ze nood van ons vojk dat uit het Êrof. dr N. B. Stonehouse uit; klaar!" Men begrijpt over welk vreemdelingenverkeeralles ge- lenside de leiding heeft, zag zich een energie speciaal het mode- haald wordt, wat mogelijk is. het probleem der christelijke op-ramen moet beschikken. Een 1 Maar niet door aan buitenlandse voeding ter afdoening in handen voordeel is alleen, dat alle rappor-1 gasten veel meer te berekenen resteld; ook is van deze commis-ten gereed zijn gekomen, met uit-|dan aan landgenoten. Op deze ie een rapport te wachten over zondering van een rapport over de de toekomstverwachting der kerk.inspiratie. Daardoor kan men Het moderamen zal zelf de over- j enigszins de werkzaamheden over- genomen uit „Cantate Domino blijvende zaken ter hand nemen, zien. het liederenboek dat verleden jaar O.a. de brieven van de uitgenodig-Ook hierin vertoont de verga- in de vergaderingen van de We de kerkformaties die niet wensten dering overeenkomst met de ge-1 reldraad werd gebruikt De tekst deel te nemen en de vraag wie dereformeerde synodes, dat de hoog-1 der liederen is in de Engelse en volgende synode zal moeten sa- j leraren van Kampen en Amster- Nederlandse taal gedrukt. menroepen. i dam, voor zover aanwezig, als In elke commissie nemen, be-1 prae-adviseurs optreden, terwijl halve enkele synodeleden, ook een de predikanten van Amsterdam- paar gasten en adviseurs zitting.Centrum de synode van advies Teneinde de commissies in staat1 mogen dienen. te stellen met de werkzaamheden j Bij het zingen in de synode te beginnen, heeft men Woensdag maakt men gebruik van het bun-1 geen openbare zittingen gehouden. deltje „Ecclesia Cantans" (de Qok Zaterdag wordt niet verga- zingende kerk). Dit bevat zeven-, derd, want dan maken de deel- tien psalmen en acht hymns, over- Tot slot zij vermeld, dat de sy node voor het sluiten van de zit ting op Dinsdag een telegram zond aan H.M. Koningin Juliana. 1 VENLO HERRIJST. Limburg behoort tot de provincies, die het meest te lijden hebben ge had van de oorlogshandelingen, die aan de bevrijding van ons land vooraf gingen. Hoewel er hard wordt gewerkt, zal het nog wel enige jaren uorderen uoor dat alle oorlogslidtekens zijn verdwenen. In Venlo werden hele wijken weggevaagd. Een overzicht van de opbouwwerk- zaamheden in Venlo. (Ingez. mededeling, advert.) Dat chagrijnig gedrein van Rheumatisclie Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt al lengs Uw hele gestel ende goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet ko men. Begin bij de geringste aan wijzing van Rheumatische Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circu leren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden re gelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Be gin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. In aansluiting op de nota, de minister deelde verder mede, dat vorige week aan de Tweede Ka- de KLM het vliegveld van Djogja, mer gezonden, in verband met de Maguwo, in zijn dienstregeling zal wijze wordt een kip met gouden eieren geslacht. Er moet integen deel alles op worden gezet om het bezoek van buitenlanders te sti muleren. GOEDE KANSEN VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. Er is voor Nederland nu een goede kans om steeds meer gas ten te trekken, nu wij, in tegen stelling tot voor de oorlog, een der goedkoopste landen voor vreemdelingen zijn. Bovendien ligt ons land als Deltagebied ten op zichte van zijn buurlanden gun stig. Naar schatting kan het vreemdelingenverkeer nog wel verdrievoudigd worden. Een der voorwaarden om dit te verwezenlijken is zeker, dat onze gasten ook op het gebied van prij zen coulant worden behandeld. Als zij ook op dit punt reden tot tevredenheid hebben, zullen zij volgende jaren terugkomen en hun enthousiaste verhalen thuis zullen familie, vrienden, kennissen en collega's bewegen ook eens hun vacantie door te gaan brengen in dat interessante land met die prettige bevolking. Uit statistische gegevens blijkt, dat de toename van het aantal buitenlandse gasten in 1948 in de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam resp. 52 47 en 37 bedroeg ten opzichte van 1947. De stijging van het aantal overnachtingen van buitenlandse gasten bedroeg in die gemeenten resp. 63%, 37% en 25%. Het aantal overnachtingen van buiten landers maakte in 1948 resp. 39 37 en 43 uit van het totaal aantal. (Ingez. mededeling, advert.) Naar het Amerikaans door BESSY KIV1NG Terwijl de zon onderging om straalde zij in het westen de statige boomgewelven met een rode gloed; en alleen het droe vige gekir der duiven verbrak de plechtige stilte, waarin de pijnbomen met diepe orgeltonen de lijkzang zongen van de dode dag. „O, was ik maar een week eerder weggegaan, voor ik wist, dat er in zijn zondige natuur nog enige verborgen goedheid en erbarmen was! Als ik hem maar volkomen kon verachten, dan zou het zoveel gemakkelij ker zijn hem te vergeten. Welk recht heb ik te denken aan Ger trude's verloofde straks Ger trudes man? Ik moest blij zijn, dat hij beter is, dan ik dacht, maar dat ben ik niet! Ik wilde dat ik nooit had geweten, dat 101) o— Hij nam het aan, keek even naar het kleine slordige, school meisjesachtige handschrift en stak het briefje in zijn vast- zak. Toen zei hij op zachte, ern stige toon: „Dit is werkelijk een aange name verrassing. Je bent onge twijfeld wat betrouwbaarder dan Henry. Aanvaard mijn har telijke dank, die ik geen tijd heb nu te herhalen. Ik geef er ge woonlijk de voorkeur aan Ger- hij iets goeds gedaan heeft, trude te danken; maar in dit ge-J O, Edna Eai-1! is het hiertoe val kan ik wel verdragen, dat met je gekomen? Wat veracht ik het door middel van jou ik mijzelf wat haat ik mij- krijg. Daar je zo vertrouwd en zelf!" nauwkeurig bent, mag ik je wel; Zij stond op en schudde haar lastig vallen met het overbren- dik haar naar achteren, streek gen van mijn antwoord." met haar handen over haar Het rijtuig rolde voort en lietgloeiende slapen en stond te een wolk van stof na, door de luisteren naar het gefluit van avondzon getransformeerd in een patrijs in de verte naar een schitterend spoor van glin- de klacht van een eenzame duif, die zich genesteld had in een pijnboom hoog boven haar en haar gelaat verstrakte, als door de genadige aanraking van de dood, die de sporen van de laat ste strijd verdrijft. In haar wor- stering. Edna ging op een gras- hoop zitten en leunde met haar hoofd tegen een boomstam. En *1 de schittering verdween snel in het niet en zij was alleen in het stof. men en gezangen te spelen, die meneer Hammond had uitge zocht voor de diensten op de volgende dag en voor dit doel had zij een sleutel ontvangen, waardoor zij de kerk kon bin nenkomen, wanneer zij maar wilde. Het kerkhof was stil en vreedzaam, als het stof, dat in de talrijke graven lag opgeslo ten; een mooi roodborstje zat op de rand van een marmeren vaas, die de top van een der gelijk moet komen en ik gaj grafmonumenten kroonde en Maandagmorgen op reis, daar ikdronk langzaam van het water, nog een dag in Chattanooga wil dat de regenstromen van giste- stelend hart daalde een vrede en een kracht neer van Boven, die haar moede ziel ophief naar de Bron van alle kracht en vrede. HOOFDSTUK XXII. De geschiedenis van Norman Arthur. „Mevrouw Andrews heeft ge schreven, dat ik zo spoedig mo overblijven. Edna stond op en nam haar hoed van de stoel en meneer Hammond vroeg: „Ben je van plan reizen?" ren daarin hadden vergaderd. Een konijn knabbelde aan de bladeren van een bos rose an jers, die bloeiden op het graf alleen te van een kind. Edna trad de koele kerk bin- „Ik moet wel, daar ik nie- nen, ging de galerij op en nam mand ken die naar New Yorkplaats aan het prachtige orgel; -»t-ti__. plechtige tonen stegen zachtjes gaat. Natuurlijk vind ik het erg vervelend om alleen te reizen, maar in dit geval zie ik niet hoe ik het kan vermijden." „Zet je hoed nog niet op, maar blijf vanavond bij mij." „Dank u wel meneer, ik wil op uit de hoge pijpen en lang zamerhand zwoll n zij aan tot luider, voller en rijker geluid, toen zij zong: „Werp uw zorgen op de Heer." Haar heldere, mooie stem nog even naar de kerk en voor! stokte meer dan eens en haar de laatste maal het orgel be-; tranen vielen dicht en snel op spelen. Misschien zal ik na mor-j de toetsen. Eindelijk hield zij gen nooit meer in ons heerlijk' op en keek neer op de plaats, kerkkoor meezingen. Mag ik nawaar zij haar belijdenis had af. een poosje terugkomen en een paar uurtjes bij u blijven?" Gedurende het afgelopen jaar had zij zich er aan gewend, iedere Zaterdagmiddag de psal- gelegd en waar zij zo dikwijls was neergeknield om het sacra ment van het Heilig Avondmaal te ontvangen. (Wordt vervolgd.) terugkeer van republikeinse troe pen naar Djogja heeft minister van Maarseveen nog het volgende medegedeeld: Nederland zond aan de repu bliek 5500 uniformen, 1200 fietsen 24 2-tons trucks, 20 jeeps, 2 am bulance-wagens en een luxo auto. Deze leverantie moest dienen om de republikeinse troepen in staat opnemen, wanneer de veiligheid voor passagiers en vliegtuigen zal worden gewaarborgd. Voorts wordt naar een oplos sing gestreefd, welke het mogelijk maakt, om republikeinse toestel len de routes DjogjakartaSema- rang of Atjeh Medan of Sabang te laten vliegen. Wat betreft eventuele luchtverbindingen tus- te stellen het gezag In Djogja van sen republikeinse gebieden en bui de Nederlanders over te nemen. I tenlands grondgebied kon nog De republikeinse hulptroepen be-'geen overeenstemming worden schikten namelijk niet over vol- verkregen. vim TOEN EN NU. In 1919 werd door de geal lieerde en geassocieerde mo gendheden aan onze regering uitlevering gevraagd van Keizer Wilhelm van Duitsland, tenein de over hem te kunnen oordelen. Hier stonden dus al de groot machten tan die tijd, tegenover het kleine Nederland. Maar toch, de Nederlandse re gering weigerde. Omdat zij zich wilde houden aan de eisen van het recht. Boven de gevreesde macht stelde zij de handhaving van het recht. Er werd op gewezen, dat het geen juridisch, maar een poli tiek vraagstuk was, geen kwes tie van recht, maar van belang. Doch de regering hield voet bij stuk. Hoewel klein in ver houding tot de eisers, was zij groot in het vasthouden aan recht en wet. Zo was het TOEN. Maar NU is het anders. Als nu door de grote mogend heden ten opzichte van Indië eisen worden gesteld in fla grante strijd met de eisen van het recht, dan wordt zonder meer toegegeven. Uit vrees voor erger. Maar de vrees om het recht te breken ontbreekt. Protest tegen prijsverlaging in Engeland. De beslissing van de Britse re gering om de prijzen van sommige artikelen, zoals schoenen en tex- tielwarcn, met vijf procent te ver lagen, heeft heftige reactie uitge lokt van een 250.000 kleinhande laren. Op een te Londen gehouden vergadering is verklaard, dat vooral de detailhandel door deze maatregel, die aanstaande maand van kracht wordt, getroffen zal worden en dat veel kleinhandela ren verplicht zullen zijn hun win kel te sluiten. doende uniformen en transport- In een aanhangsel bij de bepa- middelen. Een nieuwe leverantie lingen aangaande de vorming van van enkele duizenden uniformen, een republikeinse politiemacht motorfietsen en rijwielen is on derweg. Met de overdracht van het ge zag werd ook de overdracht van technische diensten en de levering van voorraden rijst, suiker, ge zouten vis, zout, petroleum en z p geregeld. Gedurende de eerste drie maanden levert Ne derland bovendien 3 millioen me ter textiel. De leveranties geschiedden voor al daarom, omdat tot elke prijs moest worden voorkomen, dat in de tijd van de overname een ge zagsvacuüm zou ontstaan. De mi- worilen als nadere redenen daar voor nog aangevoerd het toene men der misdadigheid en het feit, dat grote hoeveelheden vuurwa penen in handen zijn gevallen van ongeorganiseerde elementen. Een mobiele brigade, welke als reserve-eenheid ter beschikking staat van de chef der Redensitiële politie, bestaande uit 320 man, zal worden aangewend, om snel even tuele wanordelijkheden van grote re omvang te kunnen onderdruk ken. Verder worden rond Djogja grensdetachemenlen gelegerd, om de omgeving te beveiligen Reeds geruime tijd deden geruchten de ronde, dat de grens correctie tussen de grens van Beek en Wyler zou worden her zien. Bij de eerste grensregeling hadden de Engelse bezetters de grenslijn zo getrokken, dat het dorp Wyler niet doorsneden werd. Het gevolg hiervan was, dat de officiële weg langs het Wylermeer van Beek naar Groesbeek op het einde werd afgesneden. Thans wordt van Duitse zijde opgemerkt, o.a. in het grensamt Kranenburg, dat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat de reeds toegepaste grenscorrectie in zoverre zal wor den gewijzigd, dat de officiële weg NijmegenBeek langs Wyler naar Groesbeek rechtstreeks zal kunnen worden doorgetrokken. Deze kwestie wordt thans in de demarcatiecommissie bestudeerd. Er is te dien aanzien nog geen beslissing gevallen. WOLPHAARTSDIJK. Gemeentesecretaris benoemd. Maandag 8 Augustus kwam de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen. Het bedrag van de uitgaven voor het openbaar lager onder wijs over 1948 werd vastgesteld op f 2012.68 voor eigen scholen en op f 1633.89 voor scholen in bruik leen. De exploitatie-vergoeding voor de bijzondere lagere scholen over 1948 werd vastgesteld op f 1261.95 voor school Papeweg, en op f 756.40 voor de school aan de Dorpsstraat. De vergoeding voor vakonderwijs over 1948 voor de school aan de Dorpsstraat werd vastgesteld op f 272.67. Vastgesteld werden drie wijzi gingen van de gemeente-begro ting 1949 en een wijziging van de begroting van het burgerlijk arm bestuur over 1948. Besloten werd aan het gemeen te-personeel voor het jaar 1949 een vacantietoeslag toe te kennen van twee procent van. de jaar wedde. Aan J. Katsman Pzn werd voor het onderwijs aan een tweede kind op het Instituut Effatha te Voor burg een vergoeding toegekend van f 150.per jaar; de Bond tegen het schenden van Gods Hei lige Naam krijgt een subsidie van f 10.- per jaar. Voor het aanbrengen van een wapenschildje in de tijdelijke Statenzaal te Middelburg werd 'n bedrag van f 20.beschikbaar gesteld. Door de kring Wolphaartsdijk van de gemeenschap van oud-ille gale werkers in Nederland is aan het gemeentebestuur aangeboden een gedenkplaat ter nagedachte nis aan hen die in de strijd ge durende de jaren 19401945 zijn gesneuveld. Besloten werd deze gedenkplaat aan te brengen in de vestibule van het gemeentehuis. Teneinde de openbare lagere school in de Dorpsstraat van meer daglicht te voorzien ,werd beslo ten drie ramen in het dak aan te brengen. De nieuw gekozen raadsleden werden toegelaten, na onderzoek van de geloofsbrieven. Besloten werd aan de dokters woning een verbetering aan te brengen, waarvoor B. en W. het nodige crediet werd verleend. Met algemene stemmen werd tot gemeente-secretaris benoemd, de heer J. P. J.'Ruisaard. Deze is reeds 12 jaar op de secretarie al hier werkzaam, thans als 2e amb tenaar. Hij werd tevens benoemd als derde ambtenaar van de bur gerlijke stand. Na de rondvraag richtte de voorzitter zich tot de heer Over- beeke, die niet in de nieuwe raad terugkeert. Deze dankte de voorzitter daar op voor zijn woorden. ST. ANNALAND. Verzoek om invoering van de kermis afgewezen. Dinsdag kwam de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester F. M. Boogaard bij een. Het raadsbesluit, betreffende de Verhuur van de woning van de heer L. Fondse werd gehandhaafd, zodat deze woning 2 jaar lang voor f 3.50 per week verhuurd wordt. Het wachtgeld van de oud nachtwaker blijft volgens een in gekomen schrijven van Ged. Sta ten ongewijzigd. Een verzoek van de Shell Ne derland, een gasolietank te mogen plaatsen op de kade voor de sche pen werd ingewilligd. Voor de pomp, die bij de heer Jaes. Vroegop in de Oostelijke Achterweg geplaatst zal worden zal f 25.geheven worden. Na onderzoek der geloofsbrie ven werden de nieuwgekozen raadsleden toegelaten. Tegen de toekenning van de va cantietoeslag van twee procent aan het gemeente-personeel had niemand bezwaar. Medegedeeld werd, dat de ge meente St Annaland jaarlijks gedurende een tijdvak van 10 jaar f 300.in de kosten van de brandspuit welke te St Maartens dijk gestationeerd is, zal bijdragen. Op een vraag van de heer Moer land of men niet beter direct kan overgaan tot het aanschaffen van een motorbrandspuit, antwoordde de voorzitter, dat dit niet het ge val is. Volgens de heer Moerland hebben de 47 brandkranen in deze gemeente weinig waarde. Dit is gebleken bü de brand bij de heer Lanooy. De voorzitter ontkende dit ech ter. De heer Goedegebuure vroeg of er ook personeel bi.' deze brand kranen aanwezig is, waarop de voorzitter bevestigend antwoord de. De heer Den Engelsman vroeg of de oude brandspuit nog ge bruikt wordt. Dit is wel het geval. Daarna kwam aan de orde een verzoek van de zes caféhouders om invoering van de jaarlijkse kermis, waarop een uitvoerige be spreking volgde. De voorzitter was tegen de invoering en achtte het beter, wanneer de gelegenheid zich voordoet, een Oranjefeest te houden, waaraan de gehele ge meente meewerkt. De heer Moerland merkte op, dat, als de wethouders er voor zijn, men maar tot stemming moet overgaan. Hij noemde de kermis een middeleeuws gedoe en de heer De Bruin wijst op de Roomse oor sprong er van, hij kon zich niet indenken, dat de beide wethou ders er voor zijn. De heer Ridder hof ziet er een groot voordeel in voor de gemeente. Wanneer men laat inschrijven, heeft men een grote bron van inkomsten. Wethouder Stols bleek een vu rig voorstander te zijn van de ker mis. Dat nu al sinds 28 jaar geen kermis meer plaats vindt is zeer zeker niet naar de zin van de hele bevolking. Hij maakt zich sterk, dat bij eventuele invoering 90 pro eent van de bevolking er aan zou deelnemen. Gebleken is, dat de tegenstanders te St. Annaland geen tegenstanders blijken te zijn van een kermis in een andere ge meente. Al dat christelijke ver valt daar. Waarom zo bekrompen leven? Wanneer hier de kermis gehouden wordt, dan heeft men nog eens een verzetje. De heer Goedegebuure echter merkt op, dat het merendeel van de bevolking er niet voor is. De toestanden zijn gewijzigd en de schoolkinderen tot en met de ou den van dagen maken een reisje. Dat is dus ook een verzet voor de bevolking. De heer De Bruin wees er op, dat men met het invoeren van de kermis de afgoden dient .en dat men als leden van de gemeente raad een grote verantwoordelijk heid heeft tegenover God. De heer Den Engelsman onder streepte dit. In stemming gebracht, werd het verzoek om invoering van de ker mis afgewezen. Voor de heren: Ridderhof, Stols en Geluk, tegen de heren De Bruin, Den Engels man, Goedegebuure en Moerland. Bij de rondvraag merkte de heer Moerland op, dat er indertijd een verordening gemaakt is, om de duiven gedurende enige tijd op te houden. Toch waren er nog, die hun duiven lieten rondvliegen. Hij wilde speciaal voor de zaaitijd een dergelijke bepaling invoeren voor de honden, waartegen de voorzit ter bezwaar maakte. Dhr Den Engelsman vestigde er de aandacht op, dat de geulen in deze gemeente alle vol met modder zitten. Dit is echter een polderaangelegenheid. De heer Ridderhof vestigde de aandacht nog op een goede af rastering bij de Watergang op de Hoenderweg. Tenslotte richtte de voorzitter zich nog tot de heer De Bruin, die voor het laatst als lid van de raad aanwezig was. Hij dankte hém voor de prettige sa menwerking en hoopte, dat 't hem goed zal gaan, waarop de heer De Bruin de voorzitter wederkerig dank zegde voor de woorden tot hem gericht. Hij hoopt, dat God het weinige, dat hij voor de ge meente gedaan heeft, moge zege nen en dat de raad steeds in het belang van de gemeente St Anna land moge werkzaam zijn. Daarna sluiting. Woensdrecht, dat bij de ge vechten om de toegang naar Zeeland in October 1944 gedu rende bijna een maand het to neel van een hevige strijd is geweest, krijgt een oorlogs monument

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2