ZEEUWSCH DAGBLAD België heeft (voorlopig) liberale regering. een katholiek' L Relletjes tussen Joden en politie te Herrioi opende de Raad van Europa. Fragmenten van het Oude Testament in Palestina gevonden. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In tijden van verval. Koningskwestie slechts op te lossen met de socialisten. Beschuldiging tegen de Evan gelische Kerk in Duitsland. Twaalf „gesproken brief- installaties" naar Indië. Enkele politieauto's vernield. Amerikaanse minister over militaire hulp. Eerste Franse woord was bezorgdheid. Engelse „Daily Telegraph" over Indonesië. SNIPPER Bestudering kost. 20 jaar. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1327 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 11 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.18 u., onder 20.11 u. Maan op 21.33 u., onder 9.07 u. Hoogwater op Vrijdag 12 Aug.: Vlissingen: 4.10 u. 2.07 m., 16.18 u. 1.98 m. Terneuzen: 4.37 u. 2.22 m., 16.50 u. 2.13 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.81 m., 18.08 u. 1.63 m. Zierikzee: 5.43 u. 1.55 m., 17.49 u. 1.38 m. De minister van Overzeese Ge biedsdelen heeft aan de Twee de Kamer toegezonden de Neder landse vertaling van: ten eerste de orders „Staakt de vijandelijk heden"; ten tweede de daarbij behorende proclamatie tot de troepen; ten derde de richtlijnen voor de uitvoering van de over eenkomst tot het staken der vij andelijkheden en ten vierde het NederlandsIndonesische hand boek van de tenuitvoerlegging van de gemaakte overeenkomsten. Deze documenten waren reeds eerder in de Engelse taal aan de Kamer overhandigd. Veelzeggend is een hierbij door de minister gemaakte aanteke ning. dat alleen de Engelse tekst bindend is. Men moet deze opmerking even op zich laten inwerken. Het betreft hiét een zuiver in tieme aangelegenheid. Een overeenkomst tussen de Nederlandse regering en haar on derdanen. Het gaat hier om staatsrechte lijke hervormingen, binnen het kader van het Koninkrijk der Ne derlanden. Maar alleen de Engelse tekst is bindend. Hopeloze zelfwegcijfering. Waarlijk, ons land toont zich k,lein in alles waarin een klein land met een groots verleden klein kan zijn. NA REGERINGSCRISIS VAN 45 DAGEN. Na een regeringscrisis van 45 dagen, een der langste in de geschiedenis van België, is een nieuwe regering gevormd. Zo als te voorzien was is het een Katholiek-Liberaal Kabinet ge worden, omdat het bestuur van de socialistische partij ook op het laatste moment besloten had de voorstellen van de forma teur Eyskens niet aan te nemen. Van het nieuwe Kabingt, dat uit negen liberale en acht katholieke ministers is samengesteld, is Eyskens premier. indruk, dat katholieken en libe ralen, nadat het land 45 dagen zonder regering is geweest, meer gelaten dan enthousiast tot deze coalitie hebben besloten. Donderdagmiddag zullen de nieuwe ministers de eed afleg gen. De Kamers zullen Dinsdag bijeen komen. Dr Edwin Broome, functionaris van de afdeling Duitse reli gieuze aangelegenheden van het Amerikaanse militair bestuur in Berlijn, heeft in een rapport aan de militaire gouverneur verklaard, dat volgens aan hem verstrekte inlichtingen Otto Dibelius, de bis schop van Brandenburg, tot zijn persoonlijk assistent had benoemd ds Wolfgang Guenther Dietrich, die van 1933 tot 1945 lid is ge weest van de nazi-partij. Ds Die trich is oud-lid van de S.A. en behoorde ook tot de ultranationa- listische Duitse Christelijke bewe ging. De functionnarissen van de dienst, die dit rapporteerden, ver klaarden, dat de activiteit van de Evangelische kerk „nauwkeurig ln het oog t-ehouden" zou worden en de politiek van bisschop Dibe lius „aandachtig bestudeerd dien de te worden om de richting er van te bepalen". Een functionnaris van het mili taire bestuur verklaarde aan Reu ter, dat de Evangelische kerk het enige religieuze lichaam was, dat niet actief met het militaire be stuur had samengewerkt. Volgens hem had bisschop Dibe lius in 20 gevallen geweigerd pre dikanten met een nazistisch ver leden uit hun ambt te ontzetten" „zodat wij ze zelf moesten ont- rlaan". Een woordvoerder van bisschop Dibelius, die de beschuldigingen tegensprak, verklaarde, dat het kerkbestuur het verleden van al zijn predikanten zorgvuldig had nagegaan en de beweringen van de Amerikaanse autoriteiten „on gegrond" waren. SPAAK KEERT NIET TERUG. Uit de lijst van nieuwe minis ters blijkt, dat Paul van Zeeland (Kath.) de post van Spaak als minister van Buitenlandse Za ken en Buitenlandse Handel heeft overgenomen. De andere ministers zijn: Plv. eerste minister en minis ter van Landsverdediging: De vize (Lib.). Min. zonder portefeuille: C. de Wiart (Kath.). Min. zonder portefeuille: O. Dierickx (Lib.). Verkeerswezen: P. W. Segers (Kath.). Economische Zaken en Mid denstand: J. Duvieusart (Kath.). Arbeid: O. Behogne (Kath.). Binnenl. Zaken: A. de Vleesch- auwer (Kath.). Landbouw: M. Orban (Kath.). Koloniën: P. Wigny (Kath.). Financiën: H. Liebaert (Lib.). Justitie: A. Lilar (Lib.). Openbaar Onderwijs: L. Mun- deleer (Lib.). Publieke Werken: Buisseret (Lib.). Volksgezondheid en gezins zorg: A. van Glabbeke (Lib.). Wederopbouw: J. Rey (Lib.). DRIE MAANDEN. Het blijkt, dat de liberalen het standpunt innemen, dat de koningskwestie in het regerings program niet als voornaamste punt mag worden opgenomen en de nadruk gelegd moet wor den op de sociale, economische en financiële problemen. De meeste liberalen zijn de over tuiging toegedaan, dat een op lossing van de koningskwestie in nationale zin slechts door een drieledige regering bereikt kan worden en zijn van oordeel, dat de katholieke-liberale coalitie slechts een tijdelijk karakter (men spreekt van een drietal maanden) mag dragen. Op het stuk van de konings kwestie zijn katholieken en libe ralen nog steeds verdeeld en het heeft er alle schijn van, dat de koningskwestie voorlopig weer op de achtergrond is gedrongen. Ook Eyskens zou hebben ver klaard, dat de nieuwe regering geen enkel initiatief inzake de koningskwestie zal nemen en slechts zal trachten de nationale verstandhouding tussen de drie grote partijen te bevorderen. De dag, waarop ingevolge een parlementair initiatief de wet gevende Kamers zich over het voorstel inzake de volksraad pleging zullen hebben uit te spreken, zou de regering-Eys- kens aftreden. Het program der financiële en economische politiek der re gering zal zonder al te veel moeite opgesteld kunnen wor den. In het bijzonder zal getracht worden belastingen te verlagen en men spreekt reeds van een vermindering der directe be lastingen met 16 pCt. In het algemeen heeft men in politieke kringen te Brussel de Nieuwe aardschokken in Ecuador. In het reeds vorige week door de aardbeving geteisterde gebied van Centraal-Ecuador hebben zich wederom aardschokken voorge daan, waardoor opnieuw paniek o. Ier de bevolking ontstond. Bo vendien ondervindt men overlast van Indianen, die pogen buit te halen uit de ruines der verwoeste steden. De luchtmacht zou gisteren be ginnen brandbommen uit te wer pen over de geteisterde zones .waar geen overlevenden meer zijn, om aldus de lijken, die niet be graven konden worden, te doen verbranden. Frankrijk doet afstand van Chandernagore. Frankrijk heeft er in toe gestemd, Chandernagore, een tot nog toe Frans gebied bij Calcutta, vóór 15 Augustus aan India af te staan. Chandernagore stemde onlangs voor aansluiting bij India. Op 17 Augustus zal de NIWIN met de „Zuiderkruis" een twaalf tal apparaten voor gesproken brieven naar Indië zenden. Deze apparaten zijn geheel van Nederlands fabrikaat en werden door de Sicgro Studio's te Rotter dam vervaardigd. Het laatste jaar werden in Nederland 6000 ge sproken brieven van de militairen in Indië ontvangen. Dit aantal op te voeren, was onmogelijk, aan gezien men in Indië niet over vol doende opname apparaten be schikte en de meeste opnamen tussen de bedrijven door in studi o's moest geschieden. Daar de op- nametoesteLen in Nederland niet te koop waren, kon geen verbete ring in de bestaande toestand wor den gebracht. De installaties die nu door de bovengenoemde Rotter damse firma voor de NIWIN zijn gefabriceerd, zullen, naar van de zijde der NIWIN werd medege deeld, „het gesproken briefver keer" tussen Indië en Nederland ongetwijfeld sterk doen toenemen. De toestellen, die de volgende week naar Indië worden verzon den, zijn zeer practisch. De gra- mofoonplaten zijn van karton en moeten met een sleepnaald wor den bespeeld. Helaas zullen niet alle in Indië gestationneerde mili tairen nu gesproken brieven naar huis kunnen sturen, want daar voor zouden niet minder dan 200 toestellen nodig zijn. Te Miinchen is het tussen Joden en politie tot gevechten van man tegen man gekomen, waarby aan beide zyden gewonden vielen. En kele politieauto's werden vernield. Het Duitse nieuwsbureau Dena meldt, dat ongeveer duizend Joden een protestoptocht hielden tegen de publicatie van een ingezonden stuk in de „Sueddeutsche Zeitung" van gisteren, waarin de Joden werden aangespoord naar Ameri ka te gaan, en dat ook andere anti-semietische uitlatingen be vatte. Het handgemeen ontstond toen gemotoriseerde en bereden politie op de plaats van de protestbeto ging verscheen. Na een korte kloppartij werden de demonstran ten door de politie verspreid, maar de gevechten werden voortgezet in naburige parken en zijstraten. Op verschillende plaatsen braken de demonstranten de straat op en zij bombardeerden de politie met stenen. De militaire politie greep niet in. Zij zette alleen een deel van de betrokken wijk af. Een politieauto werd in brand gestoken en auto's van de brand weer werden vernield. Er zijn geen arrestaties verricht. Als voor zorgsmaatregel 'zijn bij de kran- tenbureaux politiemannen op post gezet. Lie zei niets over het Atlantisch Pact. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V.N., heeft te Oslo voor zijn vertrek naar Zweden verklaard, dat zijn Maandag j.l. te Bergen gehouden rede in som mige bladen verkeerd geinterpre- teerd was. „Ik heb geen enkel woord ten gunste of ten ongunste van het Atlantisch Pact gezegd", aldus verklaarde hij. Ik geloof niet dat speciale overeenkomsten over eenkomstig artikel 51 van het handvest der V.N. nodig zullen zy'n omdat, naar ik meen, zeer spoedig vreedzamer tijden zullen aanbreken en er geen nieuwe oor log zal komen. Het Atlantisch Pact is tot stand gebracht over eenkomstig artikel 51 en noch de algemene vergadering noch de veiligheidsraad heeft er aanmer king op gemaakt", aldus Lie. S.S.-MANIEREN. in een verklaring van het cen trale Joodse comité wordt gezegd, dat de politie „meedogenloos en op S.S.-manier is opgetreèen en dat drie buitenlandse Joodse de monstranten schotwonden hebben opgelopen en ernstig gewond zijn. Het comité verklaart verder, dat de optocht is voorafgegaan door een vergadering, waarop het „Neo-fascistische en anti-semieti sche gestook in de Sueddeutsche Zeitung" gecritiseerd is. 300 Joodse verplaatste perso nen en 50 man Duitse politie waren bij de kloppartij betrok ken. Vijf Joden werden gewond, van wie één ernstig. Aan de zijde van de politie waren 20 gewonden. De Amerikaanse minister van defensie, Louis Johnson, heeft op een gemeenschappelijke vergade ring van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten en die voor de buitenlandse betrekkingen aan gedrongen op spoedige uitvoering van het program van Truman in zake militaire hulpverlening aan een aantal landen. Het Ameri kaanse volk moest nimmer meer voor de taak van de bevrijding van een bezet Europa komen, te staan. Het militaire vacuum in West-Europa, dat een grote ver leiding voor de Sowjet-Unie en 't internationale communisme vorm de, moest verdwijnen. De reeds voorradige uitrusting kon niet naar Europa worden ver scheept binnen zes tot negen maanden na aanvaarding van het wetsontwerp inzake de wapen hulp en dan zouden 'tnog slechts „symbolische zendingen" zijn om de ergste tekorten te dekken in Engeland. Frankrijk, en de Bene- lux-landen, „die bij agressie de spits zouden moeten afbijten". Johnson verzekerde, dat de Wes terse unie geen „papieren organi satie" is, doch „een werkende re- ke defensiepolitiek". Het ge vraagde bedrag van 1.450 millioen dollar was een minimum. Straatsburg, één maand „hoofdstad" van Europa, Een uitbundig versierde nieuwe „hoofdstad van Europa" be groette gistermiddag honderden leden van de consultatieve ver gadering van de Raad van Europa en de menigte, die voor het universiteitsgebouw was bijeen gekomen, reserveerde al haar toejuichingen voor Winston Churchill, die zowel in als voor het gebouw, waarin de Europese problemen thans een maand lang zullen worden besproken, uitsluitend het doelwit van de foto grafen was. Spaak maakt goede kans op voorzitterschap. Het eerste Franse woord, dat in de Duitse kwestie gesproken werd in de stad, waar de Mar seillaise geboren werd en waar een goed deel van de bevolking nog Duits dialect spreekt, was van de voorlopige voorzitter Herriot en getuigde vrijuit van Franse bezorgdheid voor de op neming van het nieuwe West- Duitsland. Indien Duitsland trouw ge bleven was aan de grote begin selen van Kant, Hegel en Goethe, hoe graag zouden wij er dan mede samenwerken in een orga nisatie van het vrije Europa, zeide Herriot. Herriot dacht de Raad van Europa ook een grote rol toe in de behandeling van econo mische problemen en sneed daarmee het tweede der kern vraagstukken dezer assemblee aan. Het plan-Marshall had Europa, aldus Herriot, een kunst matig regiem opgelegd, dat slechts van tijdelijke aard kon zijn. Hij aarzelde niet de erva ringen, opgedaan met pogingen om de economie der verschillen de landen te harmoniëren, te leurstellend te noemen. De problemen zouden op een technisch niveau moeten worden geplaatst en volgens politieke gezichtspunten moeten worden behandeld. Hij beval de assem blee dan ook aan om een aan tal technische punten in studie te nemen zoals: organisatie van een Europees plan van open bare werken, reorganisatie van de handel en onderlinge erken ning van universitaire graden. SPAAK VOORZITTER? De verkiezing van een defini tieve voorzitter werd tot van ochtend uitgesteld. Spaak, de voornaamste candi- daat voor deze functie, vertrok terstond na de zitting naar Brus sel, in verband met de Belgi sche Kabinetsformering. Daar Spaak nu minister van Buiten landse Zaken af is, bestaat er grote kans, dat hij vandaag tot president van de Raad van Europa gekozen wordt. T sjecho-Slowaakse communisten aan het werk. Te Praag is door de commu nistische partij een richtlijn verstrekt, waarbij opdracht wordt gegeven tot de vorming van speciale partijkaders in alle kantoren, fabrieken en zaken om gegevens over daar werkend personeel te verzamelen. Deze gegevens zullen worden gebruikt om de geschiktheid te beoordelen van iedere werk nemer, die door zijn superieu ren is uitgekozen voor een spe ciale taak of missie in het bui tenland. GEEN LENING AAN SPANJE. De export-importbank heeft geweigerd een lening aan Span je toe te staan, aldus heeft Gas ton, de president van de bank, gisteren in de commissie voor het bankwezen van de Ameri kaanse Senaat verklaard. Gaston zei, dat Spanje eerst een alge mene reorganisatie van zijn economie tot stand moest bren gen als hét voor een lening in aanmerking wil komen. De entourage dezer eerste zit ting deed denken aan de Parijse zitting van de Verenigde Naties, doch alles leek iets huiselijker van aard: van de meisjes in Elzasser costumes, die voor de ingang stonden, tot de gemoede lijke groepering van leden rond de voorzitterstoel.. De twaalf ministers der ver tegenwoordigende landen, w.o. minister Stikker, waren ook aanwezig. De zetels der afge vaardigden en de perszetels zijn voorzien van een apparatuur voor gelijktijdige vertaling, die evenwel tijdens eerste zitting niet in gebruik was. DE KWESTIE IERLAND Het is al wel duidelijk voor welke moeilijkheden het Euro pese parlement zal komen te staan. De Ierse afgevaardigden zijn van plan hun twist met de Engelsen aan het parlement voor te leggen. Het is twijfel achtig of zij er in zullen slagen het vraagstuk op de agenda ge plaatst te krijgen, maar zowel de Ierse afgevaardigden van de regeringspartij als die van de oppositie zullen elke gelegen heid aangrijpen om de steun van andere landen te verkrijgen voor hun eis, dat het Engelse Noord-Ierland bij de onafhanke lijke Ierse republiek wordt ge voegd. Bradley voorzitter Ameri kaanse gewapende diensten President Truman heeft de wet ondertekend, waarbij de Amerikaanse gewapende dien sten verenigd worden onder permanent voorzitterschap van één der gecombineerde stafchefs Men verwacht, dat generaal Bradley, stafchef van het leger, hiervoor zal worden aange- Subsidie bijzondere middelbare scholen. Verhoogd van 80 op 95 pCt. De Eerste Kamer heeft giste ren behandeld het wetsontwerp tot wijziging van de wettelijke bepalingen betreffende de sub sidiëring van bijzondere scholen voor voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Het ontwerp voorziet in een verhoging van het subsidie in de uitgaven voor salarissen en materiëel van de dagscholen van 80 op 95 pCt. Deze verho ging zal van 's lands schatkist een uitgave van ongeveer drie millioen gulden 'sjaars vergen. Voorts wordt een wijziging voor gesteld, waardoor aan de han delsdag- en avondscholen subsi die volgens de bepalingen van de middelbaar-onderwijswet zal kunnen worden toegekend. De minister van O., K. en W., de heer Rutten, verklaarde in antwoord op een vraag van de heer de Zwaan, dat het niet in de bedoeling ligt de oprichting van bijzondere scholen stop te zetten. Instelling van een aparte lyceuminspectie is in onderzoek. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Eerder samenwerking dan conflict, In een artikel 'in het Engelse blad „Daily Telegraph" wordt gezegd, dat op de Nederlandse autoriteiten m het verleden veel critiek is geleverd voor de traag heid in hun concessies, doch met het betreurenswaardige voor beeld in Birma voor ogen zagen zij natuurlijk niet graag het grote en welvarende bouwwerk dat zij vestigden, overgaan in een chaos. Het gevaar bestaat, dat de republikeinse leiders misschien niet in staat zijn de T.N.I. te beheersen en dat deze groepen in strijd met de getekende over eenkomsten, in enkele gevallen voort zouden gaan tegen de Ne derlanders op te treden, staat er verder te lezen. De gang van Zaken in Indo nesië, evenals op Malakka, is thans, dat aantallen onverant woordelijke elementen in het bezit zijn van grote hoeveel heden vuurwapens en munitie. Dat de republikeinse regering over deze gevaren heen kan komen zonder hulp, is twijfel achtig, dat zij ze te boven kan komen, in oprechte samenwer king met de Nederlanders, is waarschijnlijk. Bij de besprekingen bleken de Indonesiërs listige onderhande laars te zijn en de Nederlanders toonden een geneigdheid, wan- Hatta houdt de stok achter de deur. Hatta, die op weg is naar Den Haag om aan de R.T. Con ferentie deel te nemen, heeft te Karatsji gezegd, dat, indien de R.T. Conferentie er niet binnen twee maanden in zou slagen de toekomst van Indonesië te rege len, de kwestie aan de Veilig heidsraad zou worden voor gelegd. VOORLOPIGE STAATS REGELING OOST-JAVA. Maandagavond heeft het par lement van Oost-Java met alge mene stemmen de voorlopige staatsregeling voor Oost-Java aanvaard. De Sultan van Djogja heeft aan Aneta verklaard, dat twee missies in midden-Java er in geslaagd zijn het bevel tot het cease fire over te brengen aan de aldaar opererende guerilla- troepen. Aanvang der R.T. Conferentie. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering om zo dra mogelijk in de centrale com missie van de Ronde-Tafelcon ferentie overleg te openen om trent de naaste voorbereidingen en de definitieve aanvangsdatum van de Ronde Tafelconferentie. 22 Augustus is streefdatum. Zoals bekend, zijn in Palestina 2000 jaar oude fragmenten van het Oude Testament in het Hebreeuws gevonden. Engelse ar cheologen, die de oude perkamenten onderzoeken, menen, dat deze deel hebben uitgemaakt van oude documenten, die door een Joodse secte, levende in kloosterverband, werden verbor gen, toen deze secte voor haar godsdienstige en politieke vrij heid streed. neer de onderhandelingen in een impasse geraakten, het hand haven van de orde in eigen handen te nemen. Het is van belang, dat in de moeilijke jaren, die voor ons liggen, de Neder landse ervaring op het gebied van bestuur en handel en Ne derlandse bijstand op technisch gebied ter beschikking van de republiek komen. Ondanks al het gebeurde in de afgelopen vier jaar, ondanks de opeenvolgende verkeerde in menging van Engelse, Ameri kaanse en Australische wijzen is het mogelijk de toekomst van dit bevolkte en buitengewoon welvarende gebied eerder te zien in omstandigheden van samen werking dan van conflict tussen Nederlanders en Indonesiërs, zegt de „Daily Telegraph". Avonturier ramde bijna een walvis. Allcard, een 34-jarige Lon- dense scheepsbouwer, is in 81 dagen, geheel alleen van Gibral tar naar New-York de Atlanti sche Oceaan over gestoken. Hij deed dit in een zeilboot van 8.85 m. lengte, voorzien van twee masten, als jol getuigd en voor zien van een kleine hulpmotor. „Het was een prachtig avon tuur, en mijn vriendjes de haai en wisten niet hoe dicht ze op verschillende gelegenheden bij een maal waren", vertelde All card. Ongeveer veertien dagen ge leden, zo zeide hij, was hij naar voren gegaan om een gebroken lijn te herstellen nadat hij het roer had vastgezet. Hij kreeg daarbij een slag van een los hangende katrol en viel bewus teloos op dek. Hoelang hij daar gelegen had kon hij niet zeggen, doch gelukkig was hij niet over boord gerold en had het vaar tuig koers gehouden. Op een andere keer werd hij op een middag wakker en zag, dat het scheepje op het punt stond een walvis te rammen. Of het alle maal waar is wat hij vertelde? Niemand die 't kan controleren. Niet met bloemen, maar met een benzineblik. Een Amstelveense bloemist overtrad een Amsterdamse ver keersregel, toen hij met zijn auto het Stadionplein passeerde. Een agent hield hem aan, maar de automobilist wilde de gewenste inlichtingen niet verstrekken. Er ontstond een vechtpartij tussen de bloemist van der G. en de agent waarbij de man de agent met een benzineblik enkele slagen in het gezicht gaf, welke snijwonden veroorzaakten. Deze bloemist zei het nu niet bepaald met bloemen. De fragmenten werden in 1947 in een grot bij de Dode Zee door een geitenhoeder ontdekt. Men meent dat de perkamen ten in de derde of vierde eeuw voor onze jaartelling beschre ven zijn en de geleerden zijn de mening toegedaan, dat de geïdentificeerde teksten van het Oude Testament deel hebben uitgemaakt van een boekerij, die door de Essenen, een van de drie grote Joodse secten, ver borgen is. Deskundigen van het Britse museum, waar de .frag menten thans worden bestu deerd, hebben verklaard, dat deze vondst uit archeologisch oogpunt de belangrijkste is, die ooit in Palestina werd gedaan. Men vermoedt, dat deze teksten 1100 jaar ouder zijn dan de tot nu toe bekende. Er zullen 20 jaar nodig zijn voor de teksten bestudeerd en vergeleken zijn met die van de bijbel, zoals wij deze thans kennen. Onder de vier perkamentrol len, die door de Amerikaanse school voor Oosterse studies worden onderzocht, bevindt zich het oudst bekende manuscript van Jesaja. Ook andere Oud- Testamentische boeken zijn reeds geïdentificeerd. Behalve de ma nuscripten werden in de grot nog overblijfselen van geweven kleren en van aardewerk ge vonden. In een commissievergadering van de Ver. Naties is goed gekeurd, dat elke algemene ver gadering der V.N. voortaan be gonnen en beëindigd wordt met een minuut stilte om de gede legeerden in de gelegenheid te stellen te bidden of te medi teren. Laffe overval op Amsterdamse taxichauffeur. De 50-jarige Amsterdamse taxi-chauffeur G. Jansen is Woensdagnacht in het Rem- brandt-kwartier te Naarden bij na het slachtoffer geworden van een laffe overval door twee on bekende mannen, die nog niet zijn opgespoord. De chauffeur bracht twee mannen naar Naarden, waar,' toen de wagen bijna stil stond, een der mannen de chauffeur van achteren beetgreep, terwijl de ander hem met een zand ge vulde, toegeknoopte herensok een klap op het hoofd gaf. De chauffeur wist zich aan de wor gende greep te ontrukken en slaagde er in uit de wagen te komen. Ook de beide mannen gooiden het portier open en renden weg. De chauffeur be hield zijn tegenwoordigheid van geest en zette, terwijl hij voort durend „moord" riep, een ach tervolging in. Het gelukte hem noch de politie echter niet de mannen te achterhalen. „Duckw" vol kinderen hulpeloos op de bank. Ruim veertig mensen, verre weg de meesten van hen waren kinderen, hebben Dinsdagoch tend te Egmond aan Zee een poosje in de benauwdheid geze ten. Het begon pleizierig met een tochtje in het amphibie- landingsvaartuig Sinfina, maar op een gegeven ogenblik sloeg de motor van deze „boot met wielen", een zgn. „Duckw", af. Hulpeloos dreef het gevaarte rond en de wind dreef het op een bank. Daar, honderd meter uit de kust, bleef de Sinfina vast zitten en de golven spoelden soms over de boorden. In de nabijheid oefende echter een vlet van de reddingsbrigade. De doorweekte passagiers van de Sinfina riepen om hulp en even later was een reddingsactie in volle gang. Alle passagiers werden aan land gebracht. In verband met ernstige prac- tische bezwaren zal de K.L.M. met ingang van 1 September a.s. haar diensten op het bin nenlandse luchtnet gedurende de wintermaanden stopzetten. Donderdag heropent de K.L.M. de regelmatige dienst Batavia— Djogja via Semarang. Bijna 2000 militairen maken op het ogenblik een driedaagse presta tietocht door de provincies Gro ningen, Friesland, Drente, Over ijssel en Gelderland. Overal worden ze enthousiast toege juicht door de bevolking. In tegenwoordigheid van velen heeft een Amsterdamse amateur goochelaar een verzegelde stop fles in een etalage van de Bijen korf gedeponeerd. In de fles zit een papier waarop de gooche laar geschreven heeft welke koppen er in de dagbladen van 20 Augustus zullen verschijnen. Amsterdammers pas op, 't is een goochelaar. Schokland, dat in de Noordoostpolder opgenomen trekt nogal wat belangstel ling. Sinds 1 Mei j.l. bezochten 10.000 bezoekers het oudheid kundig museum aldaar. En hier enige nieuwtjes uit het bui tenland. Het personeel van de Franse luxe en slaapwagons in de internationale treinen voelt er nog niets voor hun pas be gonnen staking op te heffen. Ze slaken dan ook vrolijk door tot ongerief van de reizigers. 24 jaar onschuldig in de gevangenis zat een 54-jarige neger in Chi cago, die levenslang gekregen had voor het aanvallen van een vrouw. Eerst nu bleek, dat de vrouw nooit aangevallen was. - Vijf Joden uit Palestina zijn een half jaar geleden in Roe menië door de politie uit hun hotels gehaald en tot heden onvindbaar gebleken. Het be stuur van de wereldfederalisten- beweging (in Nederland) heeft de zaak er bij neer gegooid. Het was te ingewikkeld om een wereldregering in elkaar te zet ten. Dat had Michiel de Ruyter hen al wel kunnen vertellen! BONNENLIJST geldig van 14 t/m 27 Aug. 1949. Voedingsmiddelenkaarten 909: 261 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees. 262 Vlees (A, B): 300 gr. vlees. 263 Vlees (D): 100 gram vlees. 266 Alg. (A, B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 272 Alg. (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 267 Alg. (A, B): 125 gr. koffie. 274 Alg. (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bon nummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter V. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Augustus worden gebruikt. De bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 255, 256, 257, 258 en 259 algemeen van dé bonkaarten voor voedingsmidde len kunnen vernietigd worden. FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Gisteravond laat is brand ont staan in het hoofdmagazijn van een wollen stoffen-fabriek te Tilburg. De vlammen hadden zich reeds een weg gebaand door het dak van het ongeveer dertig meter lange gebouw, waarin tienduizenden kilo's wol lagen opgeslagen. De brandweer werkte met groot materiaal. Van nacht was het blussingswerk nog in volle gang. I jaar en 3 maanden voor Rotterdammer. Gistermiddag deed de Rotter damse rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 31-jarige A. v. L., de vroegere directeur van het Nederlandse Taleninstituut en van een Psychotechnisch In stituut. Hij kreeg een jaar en drie maanden gevangenisstraf* voor oplichting. De voorzitster van het cen traal comité van het Ned. Roo- de Kruis, afd. Indonesië, mevr. E. M. Ramaer Sibinga Mulder, is op haar verzoek eervol ont slagen. DE BÏLT ZEGT: Tijdelijk enige regen. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Mati ge tot vrij krachtige wind tus sen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1