Wat een kleurling uit de over zijn leven vertelde. Kaapprovincie Zierikzee maakt balans op van zijn feesten. „Ek het die genade van die Here gehou". Het Eeuwfeestcomité is tevreden. bhrieirnrh»^ Maquette van de tentoonstelling „Jengd van Nederland" kwam naar Vlissingen. Geref. Oecumenische Synode bijeen. EDNA EARL Interessante ervaringen een autoreis. (X) Tanken van'n Gloster-Meteor op 2 72 kin hoogte. Met grote groepen van de Nederlandse jeugd werd geen rekening gehouden. feuilleton Gritiek op rapport van Lie. Verandering in de Ameri kaanse politiek t. o. v. de Araüieren. Woensdag 10 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 vat altijd die grootpad. Die groot pad is lekker en hul vlieg daar- oor gemaklik na hul bestemming. Palar over de Rondetafelconferentie. Aan de vooravond van zijn ver trek naar Lake Succes heeft Pa lar, die sedert 29 Juli ln Indonesië heeft vertoefd, op een persconfe- Hulle vat nie die kleinpad nierentie te Batavia verklaard, dat want die is baie moeilik. Die pad de houding van de republikeinse na die Here is nie die grootpad j delegatie te Lake Succes geheel nie, want jullie gaan daar te ge- zal afhangen van het verloop der maklik". j besprekingen op de Rondetafel- In de Kaapprovincie heeft men de z.g. Cape-eoloured oftewel de kleurling. Deze mensen staan reeds op een veel hogere beschavings- trap. Zy voelen er veel voor zleh te ontwikkelen, hebben de drang een stukje grond ln bezit te krijgen en daarop een huisje te bou wen, dat z\j keurig in orde houden, zjj willen dat hun kinderen een betere opvoeding kr'y'gen dan züzelf en daaroor betere kansen in de maatschappij. i „om die genade van die Here te vind". EENVOUDIG EN INDRUKWEKKEND. In zijn eenvoudigheid was deze man indrukwekkend. Ik heb mij van Kaapstad naar Paarl en van daar weer naar Muizenberg laten tlirïpnc ppn ailinrpk rijden alleen om die man te horen l{]Ut;nb etJU dlliuieia. Hu vertelde mij ook van zijn praten. Hij had er blijkbaar zelf Onlangs heb ik met één dezer eerste stap op het pad van Zon- p]ezjer in, want zei hij: „ek is kleurlingen een zeer bijzondere en dag schoolonderwijzer. Hij was baje jammer, dat die baas more En toen ontwikkelde hij verder, conferentie. „Het ligt", zeide hij, waarom de kinderen het smalle „niet ln de bedoeling, ln de al- pad moesten nemen en houden gemene vergadering der Ver. Na- ties of in de Veiligheidsraad een ZONDAGSCHOOL- ONDERWIJZER. interessante ervaring gehad. Ik was op een zakenreis in Kaapstad, waar ik van bevriende relaties een auto met een chauffeur ter beschikking kreeg om mijn klan ten te bezoeken. Tot zijn prettige verbazing kwam ik, in plaats van achter in de „car" plaats te ne men, naast hem zitten, omdat ik een beetje met hem wilde „gesel- se", teneinde stof voor onze lezers ln Holland te krijgen. Hij bleek vloeiend Engels en Afrikaans te spreken. Hij vond het „baie mooi, dat die baas met hem in sy eie taal kon praat". Voor een kleurling was zijn huid nogal donker, hetgeen het gevolg was van het feit, dat zijn vader een volbloed naturel was, die uit Portugees Oost-Afrlka Mozam bique naar Kaapstad was ge komen, waar hij zich gevestigd had en met een Kaapse kleurlinge ln het huwelijk was getreden. Hij had vier kinderen, twee jongens en twee meisjes. De oudste stond voor zijn „matric", hetgeen bij ons ongeveer hetzelfde is als eind examen H.B.S. Deze oudste zou onderwijzer worden. De tweede zoon wilde graag dokter worden. •Het derde kind een meisje wilde verpleegster worden en het vierde costuumnaaister. Hij zeide mjj, dat hij alles wilde opofferen, teneinde zijn kinderen verder te helpen. HOE HIJ BEKEERD WAS. Hij behoorde tot de „Dutch Reformed Church", waarvan veel kleurlingen in de Kaap lid zijn. Thuis hield hij des avonds huis godsdienst-oefening „soos ons Pa en ons Ma ons dat geleerd het". Hij vertelde mij in zijn eenvou dige, boeiende taal, hoe hij be keerd was. Hij zeide mij „Menier, ek het baie gedrink. Op een Son- dag kom ek by 'n vriend, hy het bier en sê: Kom, jong ons gaan lekker drink. Ek het my vrou be- lowe ek sal nie meer drink nie. Maar ek sien die bier en ek denk het is lekker bier. Ek vra die He- re die krag nie te drink nie, maar ek voel het is baie moeilik. Ek taan uit die huis op die stoep en id „Here, help my". Dan voel ek dat die genade oor my kom. Ek gaan weer in die huis, sê teen my vriend: Kerl, ek drink nie meer nie. Jy kan die bier hou. En na die tyd het ek nie meer gedrink nie en het ek die genade van die Here gehou." ■■■■■■■■■■■••■■■■•«■■a al met die Skymaster huistoe gaan. Ek kan so lekker met die Baas gesels". De kleurlingen bewegen zich al zo lang in vrede om de blanke mensen, dat zij als het ware ge accepteerd zijn. Zij hebben even min als de Kaffers veel politieke ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ai rechten, maar toch valt het niet te ontkennen, dat zij een wat be- uitgenodigd voortaan de kinderentere positie innemen. Hier komt godsdienstonderwijs te geven. „Eknog bij, dat de Kaapse Afrikaner was bang, baie bang. Ek kan nie I soepeler is dan die van de Oranje- goed praat nie. Hoe kan ek dat Vrijstaat of de Transvaal. Zij heb- maak. Maar my vriende sê die ben meer kennis gemaakt met Die Stem van Suid-Afrika debat uit te lokken over de Indo nesische kwestie, indien op de Rondetafel-conferentie de bespre kingen een vlot verloop hebben. Slechts Indien men ln Den Haag ln een Impasse geraakt, zal de republikeinse delegatie in Lake Succes verzoeken om een bespre king van het Indonesische pro bleem". Hij vervolgde: „Zelfs zal ik, indien de conferentie in Den Haag vlot verloopt, en de landen van het z.g. Aziatisch bloc zouden een discussie verlangen, het als mijn plicht beschouwen, deze dis cussie te verhinderen". Autobus met kinderen door trein gegrepen. Zestien kinderen zijn om het leven gekomen doordat een auto bus, waarmede een vacantiereisje werd gemaakt, op een overweg bij Schlesbusch in de buurt van Le- SCHILDWACHTPOP VOOR PRINSES IRENE. Ook het garde-regiment „Piinses Irene" en de voormalige bri gade „Prinses Irene" boden Maandagochtend op paleis Soest- dijk de kortgeleden 10 jaar geworden Prinses Irene een ge schenk aan. Het was een schildwachthuisje' in de Nederlandse kleuren met een schildwacht gekleed in een rood jasje, een blauwe broek en met een helm op het hoofd, waarop de in vasiester was gehecht. Prinses Irene bekijkt met haar zusjes de pop. Een zakkenroller, die te Berlijn Here het jou geroep en jy moet mensen van allerlei landaard, zij verkusen door een trein werd ge- j terecht stond, verklaarde aan de aan die roepstem gehoor gê." Ek zijn niet zo lang geisoleerd ge-1 grepen. Een en twintig, andere rechter, dat hij er toe was over- het toen gedenk wat gaan ek weest en zijn daarom al een tikjevan de in totaal tachtig kinderen, gegaan zich bij de politie aan te praat. Ek het toen die verhaal meer naar het wereldburgerschap I die zich in het voertuig bevonden, geven, nadat hij in een door hem i11aio .....alio a I nanr^aiH -i1.1i-i iiivt.1.11fit nit ti.iwerden Ërnstic eewond naar het cromitio nnrtpfpnilip ppn lipfdps- van die breë en die smalle pad I gegroeid dan hun broeders uit de werden ernstig gewond naar het gerolde portefeuille een liefdes gekies. Ek het gesê:„luister, kin- andere, zoeven genoemde provin- ziekenhuis overgebracht. j brief van zijn eigen vrouw had ders, jullie weet dia motorcarre cies van de Unie. aangetroffen. De Britse pers bericht, dat Zon dag bij Dorset in Engeland een geslaagd experiment is uitgevoerd met tanken van een straal-vlieg- tuig in de lucht. De piloot Patrick Kunstmatige inseminatie. Het vorig jaar zijn in dit 'blad enkele artikelen verschenen, waarin het vóór en tegen van kunstmatige inseminatie bij die- ren, in het licht werd gesteld. De kunstmatige bevruchting wint ook in Zeeland meer en meer veld. Het heet een probaat middel tegen verspreiding van ziekten en 't schijnt dat slechts enkelen tegen dit „voorbehoedmiddel" bezwaar maken. Nu is 't een zaak waarbij de principiële bezwaren niet maar zo voor de hand liggen. Ik voor mij zou zeggen: let op de gevolgen, op de doorwerking van het hier toegepaste systeem. En nu zien we, dat in Amerikn deze kunstbewerking ook op mensen wordt toegepast. En dan op z'n Amerikaans, in het groot. Wat hiervan te zeggen. Toen onlangs de bisschop in Boxton in verband hiermede waarschuwde tegen de ten he mel schreiende hoogmoed der medische wetenschap" werd hij algemeen als „reactionnair" be stempeld. Welnu in dit geval ben ik graag reactionnair. Wat nu gebeurt lijkt mij de gang naar de ondergang. Ned. automobilisten in Duitsland. De K.N.A.C. vestigt de aan dacht van automobilisten, die in De rust keert weer ln Zierikzee. In de straten, waardoor de vo rige week nog grote mensenmenigten zoekend en vragend hun weg zochten, herneemt het gewone, dagelijkse leven zijn sleurgang van alledag. Nog trekken de oude geveltjes en de vele lüstorische ge bouwen velen van heinde en ver. Nog is op een enkele plaats ge legenheid tot het gebruiken van poffertjes of wafels. Maar toch: 't feestcachet is er af. De poorterscostuums zijn van de straat en in de kamfer en het lied van de arbeid klinkt weer in de werkplaat sen en kantoren. Langzaam en zeker herneemt het leven van alle dag zij"n rechten in de 1100-jarige stad na een week van ru moer eu uitbundige feestdrukte. van de week de regen roet in het eten gooide, maar toch kon het programma bijna geheel worden Wü hebben een kijkje genomen in de stad om eens te zien of men in Zierikzee een al dan niet batige balans opmaakt van de eeuw feesten. Door de nauwe straatjes, soms geruime tijd over de in het waarin hier en daar nog een vlag programma aangegeven tqdstip- aan het grote feest herinnert, pen was). Helaas konden door de voert onze weg allereerst naar het sterke wind de zeilwedstrijden stadhuis, waar alle plannen wer- geen doorgang vinden, terwijl den beraamd: De zetel van het door te geringe belangstelling de eeuwfeestcomité. turndemonstraties Zaterdag even- GESLAAGD.eens moesten worden afgelast. Onze eerste en voornaamste Het beste deel van het program- vraag luiddAcht u de feestelijk- ma achtte men het muziekale ge- heden geslaagd Een volmondig deelte. De gegeven concerten „Ja" is daarop het antwoord. Uit stonden dan ook zeer zeker op de verschillende reacties, die het een peil, zoals men vrijwel nooit verlopen. Hij had niets anders dan lof over de houding der burgerij en de ondervonden medewerking. WAT ZEGT DE GEWONE MAN? Na deze min of meer officiële geluiden te hebben gehoord, trok ken wij de stad in om daar het oor eens te luisteren te leggen, wat de gewone man van de feestelijk heden zegt. Als eerste vroegen wij een boekhandelaar. Hij toonde zich zeer tevreden. Veel verwachtingen had hij niet gehad en deze waren dan ook ruimschoots overtroffen. afgewerkt (zij het" dan dat men ïmo tnn ATTQw nn in hor Een zaalexploitant ergens in het centrum toonde zich eveneens zeer tevreden. Hoewel het begin vsn de week niet hoopvol was, was in de loop van de week toch alles goed gekomen. Een sigarenhandelaar in het centrum was blij dat alles achter de rug was. Hij had zelve niets aan de feestelijkheden gehad en had van des morgens vroeg tot des avonds laat jn zijn winkel ge- comité kreeg van feestgangers, vooral van buiten Zierikzee was gebleken, dat men zeer tevreden was over hetgeen men in Zierik zee had gezien en genoten. Jam mer was, dat vooral in het begin Gratie verleend. Bij K.B. is gratie verleend aan Adriana Valkenburg en Hendrik van der Kraan, beiden tot de doodstraf veroordeeld door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. In beide gevallen is de doodstraf veranderd in levenslange gevange nisstraf. Adriana Valkenburg, beter be kend als „Jeanne", was als V- vrouw in dienst bij het bureau Joodse zaken van de S.D. te Am sterdam. Hendrik van der Kraan was eerst werkzaam bij de colonne Henneicke. Later kwam hi) even eens bij het bureau Joodse zaken. op Schouwen kan genieten. Jam mer was dat de R.T.M. op het veer te Anna Jacobapolder het verkeer niet altijd kon verwerken. Verscheidene automobilisten moesten urenlang wachten en sommigen gingen dan ook rechts omkeert zonder 'n glimp van Zie- Duitse functionaris was nietirikzee te hebben gezien. tevreden. Terugkerende van vacantie heeft de Duitser Krause, hoofd van de -afdeling planning der economische commissie in de Sowjet-zone, op het kantoor van de onder Britse licentie staande Noord-West-Duitse radio in de Britse sector van Berlijn mee gedeeld, dat hij zijn functie bij de econmische commissie niet wil hervatten, daar hij „niet te vreden" is met de ontwikkelin gen aldaar. PALESTINA IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Canada en Frankrijk hebben gemeenschappelijk in de Veilig heidsraad een resolutie inge diend, waarin verzocht wordt, de toestand van wapenstilstand in Palestina als geëindigd te be schouwen, de functie van be middelaar af te schaffen en toe te zien op de uitvoering van de order staakt het vuren. Indien zich geen nieuwe ge vallen van pokken op „De Groo- te Beer" voordoen, zal, naar het zich thans laat aanzien, een quarantaine waarschijnlijk niet nodig zijn. Over de ondervonden mede werking was men ook zeer tevre den. Men had niets dan lof voor de burgerij, die aan alle punten van het programma haar volle medewerking gaf. HET PROGRAMMA Sprekend over het programma achtte men de historische optocht, het historische openluchtspel en de revue „Hoe is 't mogelijk" het best geslaagd. Het spel „Een avond op de Olympus" had niet aan de verwachtingen beantwoord Ook „Oud-Zierikzee" werd geen succes, slechts weinigen vonden de weg erheen en waren dan nog te leurgesteld over het hun daar ge- de zich enigszins teleurgesteld. Hij had veel meer publiek van buitenaf verwacht. Hij meende dat het eeuwfeest-comité te hoge verwachtingen had gewekt. Bo vendien meende hij enkele organi- satiefouten te ontdekken. Com mercieel had hij een zeer goede week gehad. Resumerend kan men zeggen dat vooral de zaken lui in het centrum goede zaken, hebben gedaan, doch dat de druk te en daarna ook de verdiensten in de buitenwijken veel minder waren. DE POORTERSCOSTUUMS. Het buitengewoon aardige ef fect, dat de poorterscostuums te zien gaven, heeft het eeuwfeest comité op de gedachte gebracht deze te behouden. Daarom zijn er plannen geopperd om elk jaar een z.g. poortersdag te organise ren, waarop deze dan weer zullen worden gedragen. Over de inkle ding en de organisatie van zulk een poortersdag is uiteraard nog niets bekend dan uiterst vage ideën. Neptunus heeft weer de wacht betrokken op de stadhuistoren. Zijn geliefde stad herneemt haar gewone rust. Over dit feest, dat de stad voor een korte tijd duizenden uit alle windstreken de schoonheid van de oude veste f wekte uit een eeu^nlange dom- f t financiële gedeel- mej^ zal nog jang geSproken wor- wachtte eenTtropTwas dan ook tiefonds. (Het eeuwfeest-comité kon over de financiën nog geenontdekten1 gegevens verstrekken daar deze; T d h dt hii trouw de nog niet alle bekend waren). w™_ ^ende Wij kregen echter wel de in- over zijn eiland en de steeds wis- druk dat verscheidene Zierikzee- gelende Ooster-Schelde, dromend naars wat betreft de financiële over vergane glorie, ver beneden zijde een strop verwachten. j het oude stadje sluimerend in Tenslotte vroegen wij een juwe- een rust van eeuwen en terend lier-Souvenirhandelaar. Hij toon-op een groots verleden. Eervol ontslag aan generaal majoor Meijer. Bij K.B. is aan de generaal- bodène majoor der infanterie van het K. I Bovenmate geslaagd achtte N.I.L. J. K. Meyer, op zijn verzoek men ook de historische tentoon- met ingang van 1 October 1949 stelling in het Gravensteen. Het wegens langdurige dienst eervol, aantal bezoekers was meer dan en met behoud van recht op pen- het dubbele dan hetgeen men ver- sioen, ontslag uit de militaire wacht had; en dan waren de ver- dienst verleend, onder dankbetui- wachtingen reeds hoog gespannen. DE BURGEMEESTER TEVREDEN. Toen de burgemeester, jhr mr J. .Schuurbeque Boeye kwam bin- nen vallen bij het eeuwfeest-se- ging voor de langdurige en zeer goede diensten, door hem onder moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Quirino, de eerste president van de Philippijnse republiek, zal dezer dagen met president Truman zijn plannen bespreken voor oprichting van een Stille- Vrijdag 19 Augustus a.s. zakken bij overheid en publiek voor de jeugd, het jeugdwerk en de door H.M. Koningin Juliana in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de tentoonstelling „Jeugd van Neder land" officieel worden geopend. Een maquette, die van deze ex- stelling, de heer J. Eggink, was er Maandagmiddag mee te Vlissin- cretariaat vroegen wij ook hem ge"'. waar ^oor hem een uiteen- naar zijn mening. zetting werd gegeven van het doei problemen van de hedendaagse jeugd. Dat het de Stichting, die deze expositie organiseert, ernst is om de overheid wat meer inte- positie is vervaardigd, reist mo- resse voor de jeugd bij te brengen, menteel door Nederland en de hetgeen zeker niet overbodig mag propagandaleider van de tentoon- worden genoemd, blijkt wel uit Hij bleek zeer tevreden en achtte het zeer geslaagd. Bij de Oceaanbond tegen het commu- j feestviering was geen enkele wan- nisme. 'klank gehoord. Alles was ordelijk en wat er op deze expositie al zo te zien zal /.ijn. Het doel van de tentoonstelling is meer belangstelling aan te kwe- Naar het Amerikaans door BESSY KIVING aanhaalt van een vrouw, die het gelaat zijn, dat zy het meest blind was van haar geboorte af i lief heeft dat van haar tot zij zeventig jaar was. Zq vader". kon de dingen niet onderschei-1 Toen hij de zakdoek wegnam, den, dagenlang hief meneer Reed zwakjes zijn ,0, meneer! zal ik kunnen i armen op naar zijn kind en zien? Zal ik mijn vader zien?' Haar vingers omklemden fluisterde: ,Mijn kleine Hulda mijn krampachtig de handen van hen, I kind, kun je mij zien?' die ze vasthielden en de dode-! Zij knielde neer, bracht haar lijke angst, die er op haar gelaat; gelaat dicht bij het zijne, gleed lag, was erbarmelijk om aan te: met haar dunne vingers her- haaldelijk over zijn uitgeteerde lief kind, ik hoop het gelaatstrekken als om zich te ik geloof van wel. Jeovertuigen van de waarheid van Murray, het oog moethaar nieuwe zintuig, het gezicht, zien. „Ja, wel weet, worden getraind, 100) o— „Jawel, zij is hier. Ik heb haar niets verteld, maar zij kwam toevallig een klein poosje geleden. Edna, wil je niet één van mijn handen vasthouden? O. Edna, Edna!" Schoorvoetend kwam Edna naderbij en zonder haar ogen op te slaan nam zij een van de kleine naar haar uitgestrekte handjes vast in allebei de hare. Terwijl Murray zwijgend de an der omvatte, fluisterde Hulda: „Bidt, alstublieft, beiden voor mij." De dokter sloeg verscheiden neden en hield toen zijn hoed malen de oogleden op, staarde' tussen haar ogen en het licht, lang en onderzoekend op dej dat door het raam naar binnen oogballen en opende toen zijn stroomde. Enkele seconden ver kistje met instrumenten. liepen en toen weerklonk er „Dit is een van die gevallen plotseling een kreet van de lip- van aangeboren cataract, dat al pen van het kind. lang verholpen had kunnen „O, daar schijnt iets! daar is worden. Een lichte operatie zal, licht, geloof ik!" de moeilijkheid oplossen. Nor-' Meneer Murray wierp zijn man Arthur, je vroeg mij naari zak doek over haar gelaat, nam j vinger kennen" u, de mogelijkheid van een ogen- haar in zijn armen en zette haarogen niet." blikkelijk herstel en nu was iki neer naast de krib. j Hij kws maar Haler door het oude en welbeproefde vermeldt een geval van een ba-zintuig van het gevoel, ron, die dadelijk nadat de ca-| Toen wierp zij haar hoofd taract verwijderd was van de achterover met een wilde lach pupil, op verschillende afstan-cn een schreeuw van verruk- den duidelijk kon zien. Nu, mijn! king. Gedurende enkele ogen- beste kind, houd je zo stil mo- j blikken hing zij over de zieke gelijk, ik zal je geen pijn doen." - heen, kuste hem voortdurend en Met bekame hand sneed hq i mompelde op gebroken toon al- het vlies door, trok het naar be-j lerlei gelukkige, tedere woord jes. Nu en dan nam zij haar toe vlucht weer tot het oude zintuig van het gevoel. Na een poosje, waarin de oog arts nog enkele verbanden klaar maakte, voegde Hulda er aan toe: „Wie van u beiden is meneer Murray? Wilt u, alstublieft, bij mij komen. Mijn oren en mijn maar mijn Hij kwam naar haar toe en sloeg haar ongeoefende ogen naar hem-op. Vóór hij kon ver moeden wat zij wilde, viel zij aan zijn voeten, sloeg haar ar men om zijn knieën en riep uit: „Wat is u goed! Hoe zal ik u ooit genoeg danken? Wat is u goed!" Zij hield zich aan hem vast en snikte hartstochtelijk. Edna zag, dat hij haar optilde van de vloer en haar weer bij haar vader bracht, terwijl de dokter haar ogen verbond. Zij wachtte niet langer en sloop stilletjes weg naar buiten. Zij was nog niet ver geko men, toen zij de snelle galop der paarden hoorde en het rollen van het rijtuig. Murray leunde uit het raam toen zij haar in haalden en beval de koetsier stil te houden. Hij sloeg het deurtje open en stapte uit het rijtuig op haar toe. „De dokter blijft eten op Le Bocage, wil je niet bq ons plaats nemen of verkies je, als ge woonlijk naar huis te lopen?" „Dank u, meneer. Ik ga nog niet naar huis en ik loop liever." Hij boog en wilde zich omke ren, maar zq haalde een fijn geparfumeerd briefje uit haar zak. „Meneer Murray, de schrijf ster van dit briefje vroeg mij u dit ter hand te stellen, daar zij vreesde, dat het vorige ver loren was door de bediende, aan juist begonnen je te vertellen; „Het eerste gelaat, dat haar zij strekte haar handen uit naar! wie zij het had toevertrouwd." van aen geval, dat Wardrop ogen aanschouwen zullen, moet de zijne, die zij omklemde en (Wordt vervolgd.) het feit, dat op 23 Augustus a.s. vele burgemeesters met hun wet houders en leden van de gemeen teraden naar de hoofdstad zullen komen, om er de tentoonstelling te bekijken. Het gaat hier niet om enkele pro centen van ons volk, zo deelde de heer Eggink mede, doch om niet minder dan 45,4 als men allen in de leeftijd van 0 tot 23 jaar tot de jeugd van Nederland wil rekenen. De heer Eggink legde er verder de nadruk op, dat deze tentoon stelling niet is bedoeld als propa gandamiddel voor alle mogelijke jeugdorganisaties, die men in ons land vindt, doch als propaganda voor de jeugdzorg. Alle commer ciële belangen zijn dan ook op zij gezet en men heeft zich niet laten verleiden tot het verhuren van stands, hoewel dit de financiering van deze expositie zeer veel had kunnen vergemakkelijken. WAT ER TE ZIEN IS. Aan de hand van de maquette werd vervolgens een overzicht ge geven, van alles wat er op deze tentoonstelling te zien zal zqn. In de eerste plaats behoeft men niet met kleine kinderen door het R.A. I.-gebouw te lopen. Een bezoek aan deze tentoonstelling immers vergt ongeveer twee en een half a drie uur en daarom heeft men direct bij de ingang een kinder bewaarplaats opgezet, waar onder deskundige leiding de kleintjes worden zoet gehouden. Men zal op deze tentoonstelling o.m. een com pleet huis aantreffen, smaakvol gemeubileerd. Dit huis zal van tijd tot tijd worden bewoond, om ook hierdoor een voorstelling te kunnen geven van 't ideale gezin. Verder treft men aan een afd. Kind en Gezin, kind en godsdienst, lectuur, speelgoed ,enz. Verder vyordt uitgebeeld de baldadigheid Hornidge wist twaalf uur lang j Duitsland rijden op de maximum met zijn Gloster-Meteor in de snelheid die op de auto-snelwe- lucht te blijven en in dat tijdsver-gen in acht dient te worden ge loop werd zijn tweemotorige ma-nomen. Deze bedraagt 80 km. chine tienmaal van nieuwe brand- per uur. Bij duisternis is de stof voorzien. Voor dit bijtanken grootste voorzichtigheid gebo- was de Gloster-Meteor voorzien<jen omdat 20 pet. der Duitse van een speciale invoerspits op de auto's in het geheel geen of een neus. Bij getemperde vliegsnelheid siecht achterlicht voeren. werd deze spits in het kegelvor mige uiteinde gemanoeuvreerd van de toevoerslang, welke onder het tankvliegtuig, een viermotorige Lancaster, werd meegesleept. Spits en slanguiteinde werden au tomatisch op elkander vastgezet. In twee a drie minuten tijds werd dan 250 gallon paraffine ingespo ten. Het experiment werd uitge voerd op een hoogte van twee en een halve kilometer. Evenals in Zwitserland wordt' ook in Duitsland strikt de hand gehouden aan de bepaling, dat men bij stopborden, geplaatst bij de uitmonding van zij- op hoofdwegen eerst volledig dient stil te staan alvorens verder te rijden. Moh .Hatta is gisteren uit Ka rachi naar Den Haag vertroken. Vreugde bij het weerzien. (Van onze speciale verslaggever). Wie het voorrecht heeft, om na de assemblée van de Wereldraad van Kerken in 1948 nu ook de Gereformeerd Oecumenische Sy node in Amsterdam te mogen bij wonen, gaat onwillekeurig verge lijkingen trekken. Want beide vergaderingen trokken een inter nationaal gezelschap naar de hoofdstad, al is het aantal afge vaardigden in 1949 heel wat klei ner dan verleden jaar. Deze geringe sterkte is voors hand een winstpunt. Reeds de be groetingssamenkomst gaf dat te zien. Immers kon de zaal van het Parkhotel, waarin de verschillen de vertegenwoordigers Maandag middag bijeenkwamen, gemakke lijk alle deelnemers bevatten. Vandaar dat de vergadering aan stonds werd gekenmerkt door de intieme sfeer, welke op de assem blée uiteraard gemist werd. Maar bovendien: deze mensen kenden elkaar in veel gevallen al. Beken de persoonlijkheden uit het gere formeerd kerkelijk leven in aller lei werelddelen hadden doorgaans reeds een bezoek aan Nederland gebracht. Zodat men niet vreemd tegenover elkander stond. Dr P. G. Kunst, predikant te Amsterdam, die de begroetings samenkomst opende, verwelkomde de broeders en hij wenste hen toe, dat ze met opgewektheid hun ar beid zouden verrichten, in gebon denheid aan Gods Woord. UIT "WELKE LANDEN? Met enkele woorden sprak dr Kunst ook de Engels-sprekende afgevaardigden toe, waarna mej. Kamp zich tot degenen richtte, die zich van de Franse taal be dienden. Uit het appèl-nominaal kwam -vast te staan, dat nog niet alle uitgenodigden present waren. Zo miste men b.v. de broeders uit Hongarije. Maar wel waren man nen aanwezig uit Engeland, Ier land, Schotland, Noord-Amerika, Zuid-Afrika, Zwitserland, Dene marken en natuurlijk ook uit Ne derland. Behalve de diverse vertegen woordigers der binnen- en buiten landse kerken, waren verschillen de gasten in het Parkhotel aan- van de jeugd in de stadsparken e.d. en de middelen om dit te voorkomen. Ook is een plaats in geruimd voor de zuigelingenzorg, de schoolartsendienst en het kind op het platteland en in de stad. Natuurlijk is ook het onderwijs in al zijn geledingen van lager tot hoger onderwijs alsmede het B.L. O. op de tentoonstelling ruim ver tegenwoordigd. Kinderbescher ming, vorming buiten schoolver band en de afd. Jeugd en de sport, alsmede een afd. Documentatie completeren het geheel, dat zo overzichtelijk mogelijk is gehou den. De tentoonstelling zal van 19 Augustus tot 18 September a.s. geopend zijn. Het valt te betreuren, (lat bij de opzet van deze tentoonstelling, die een nationale zaak voorstaat, nl. do jeugdbelangen van allo ge ledingen van ons volle onder de aandacht van overheid en publiek te brengen, hetgeen zeker niet voor z\jn tyd geschiedt, men geen rekening heelt gehouden met de door tal van jeugdorganisaties ge- uitte bezwaren tegen de openstel ling van de expositie op Zondag, waardoor het niet mogelijk is, dat de gehele Nederlandse jeugdbe weging achter deze tentoonstel- toonstelling staat, wezig, o.a. verschillende hoogle raren aan de Vrije Universiteit en van de Kamper Hogeschool. Tot degenen, die de Synode wel bijwonen maar er toch geen deel van uitmaken, behoren de tolken dr A. H. Oussoren van Middelburg ds T. B. van Houten te Britsum en ds Teeuwissen te Antwerpen. Zoals men weet zijn de Neder landse deelnemers afkomstig uit de hervormde, de gereformeerde en de christelijk gereformeerde kerken. In een commentaar op het jaar rapport van Trygve Lie over de V.N. zegt de „Times": „Lie laat zich door zijn loyaliteit ten op zichte van de V.N. en zijn harts tochtelijk geloof in de beginselen ervan soms wel eens brengen tot overdrijving van de successen van de V.N. en voorbijzien van haar fouten. Ook al wanneer men de V.N. alle recht doet wedervaren voor het door haar verrichte werk in Kasjmir, Indonesië en Pa lestina, valt het b.v. moeilijk de uitspraak te aanvaarden dat de V.N. in het afgelopen jaar hebben bijgedragen aan de vooruitgang naar een vreedzamer wereld door oorlogen, waarbij 500 millioen mensen zouden betrokken zijn, te voorkomen of te doen eindigen. Lie ziet duidelijk genoeg dat het conflict tussen de grote mogend heden de V.N. verhindert tot vol ledig succes te komen. Jammer genoeg doet hij 't voorkomen alsof dit conflict, dat om zo te zeggen de droom van San Francisco olijft verstoren, onbelangrijk zou zijn en alle grote mogendheden hiervoor gelijkelijk aansprakelijk zouden zijn. De ondervinding heeft ge leerd, dat de V.N. op het ogenblik haar leden geen veiligheid kan waarborgen of hun kwesties kan oplossen door openbare bespre king en stemmingen. De V.N. is echter wel de enige instantie, waar de mogendheden zonder al te veel formaliteiten elkander „en particulier" kunnen treffen en el kanders meningen rechtstreeks of door bemiddeling van een derde kunnen peilen". Volgens een artikel van de New Yorkse correspondent van de „Daily Telegraph", Eric Downton, is in de algelopen maanden een treffende veranüering in de Ame rikaanse politiek ten opzichte van de Arabieren aan het licht getre den. „Na in de critieke periode van het Palestijnse conflict in het vorig jaar onschatbare steun aan dc zaak van Israël te hebben ge geven, leggen de Amerikaanse politiek-makers zich thans toe op een welbewust streven naar de gunst der Arabieren, zowel in di plomatiek als in commercieel op zicht", aldus de correspondent. „Washington schijnt van mening te zijn, dat Israël en de Zionisten in eigen land tlians voldoende re den hebben voor dankbaarheid voor de hulp van het vorige jaar, welke de barensweeën van de nieuwe staat grotelijks heeft ver zacht. Thans, gealarmeerd door het aan de dag tredende anti- Amerikaanse sentiment in het strategisch hoogst belangrijke en olierijke Midden-Oosten en de manipulaties van Moskou in dat gebied, is Washington druk doen de ook de Arabieren voor zich te winnen".

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2