Voorbereidingen voor Rondetafel-confe rentie in volle gang. L Verdeeldheid tempert de vreugde van het samenzijn. De pacht van boomgaarden speciaal in Zeeland. NIEUWS Een historische dag. Nederlandse delegatie nog niet volledig bekend Vandaag nieuwe Belgische regering. Prof. Aalders voorzitter Het vervoer over de Ooster-Sclielde tijdens de feesten te Zierikzee. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tsjecho-Slowaakse kerk gereed voor de strijd. Belgisch plan voor Kanaal Antwerpen—Duitsland. Rapport van een door de Z. L. M. benoemde commissie Wijziging geallieerde politiek in Japan. SNIPPERT Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. orst- atr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissinger, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel.' admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 1820. Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 10 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.16 u., onder 20,13 u Maan op 21.23 u., onder 7.56 u. Hoogwater op Donderdag 11 Aug. Vlissingen: 3.37 u 2.10 m., 15.44 U. 2.03 m., Terneuzen: 4.05 u. 2.25 m., 16.16 u. 2.18 m., Wemeldinge: 5.23 u. 1.82 m„ 17.36 u. 1.66 m„ Zierikzee: 5.12 u. 1.56 m., 17.18 u. 1.40 m. Een historische dag, 10 Augus tus 1949. Vandaag toch komen de 87 afgevaardigden van een tiental Europese landen v/.o. ook Ne derland te Straatsburg bij een voor de vorming van een Europese Raad. Daar i n Straatsburg zal de eerste Europese Volksvertegen woordiging worden geopend. Over de betekenis van deze bijeenkomst wordt zeer ver schillend geoordeeld. Er zijn enthousiastelingen dié van de Europese Raad als de voorloopster van een Verenigd Europa alles verwachten en er zijn anderen, die de zaak meer nuchter bekijken. Tot de eersten behoren de Fransen, die hopen, dat het nu te vormen parlement in korte tijd zal uitgroeien tot een „wer kelijk parlement" van de Ver enigde Staten van Europa in de geest van de V. S. van Noord Amerika. Op deze wijze zou dan tussen Amerika en Rusland een nieuwe grootmacht worden gevormd, waarvan men dan maar aan neemt, dat zij in 't belang van de vrede werkzaam zal zijn. De Engelsen zjjn wat dit be treft wat meer nuchter, wat misschien mede in verband staat met het feit, dat Engeland nog altijd meer gericht is op de Overzeese gebiedsdelen. Boven dien gevoelt liet zich nog te vrij en te zelfstandig, dan dat het zonder meer een orgaan dat zijn nut nog moet bewijzen, in de armen zou vliegen. Het is dan ook aan de Engelse Invloed te danken, dat elk van de 10 ministers van Buitenland se Zaken, die in de Raad verte genwoordigd zijn, het recht van veto heeft en dat de Assemblee, het parlement, geen bindende besluiten kan nemen, maar slechts aanbevelingen kan doen, die door de Minister raad verworpen kunnen worden. NT aar het ons voorkomt, mo- L gen wij voor dit Engelse in zicht dankbaar zijn. Zeker, in theorie biedt het samengaan van de West Euro pese landen, grote mogelijkhe den, vooral op economisch ge bied. Maar de moeilijkheden die hier overwonnen moeten wor den. zijn eveneens enorm. Wij hebben hier toch an ders dan in Amerika te doen met historisch gegroeide toe standen. Dan is er naast de taalver schillen ook nog het verschil in cultureel peil in de verschillen de landen. Hierbij komt nog iets anders, Van roomse zijde heeft men reeds uitgerekend, dat meer dan de helft van de betrokken Euro pese bevolking behoort tot de R.K. kerk. En van socialistische kant is er al de aandacht op gevestigd dat de socialisten (waarvan ve len zich nauw verwant gevoelen met de communisten) in staat zullen zijn een sterke macht te vormen. Met het noodzakelijk gevolg, dat de invloed van de Prot. Chr. groepen zeer gering zal zijn. Wij zullen daarom onze ver wachtingen niet te hoog span nen, al bestaat inderdaad de mogelijkheid, dat in de toe komst het oorlogsgevaar zal verminderen. 'T'och mogen wij dankbaar zijn .dat althans gepoogd wordt, om door samenwerkin; tot betere toestanden te geraken en het strekt tot voldoening, dat onze Volksvertegenwoordiging eensgezind van oordeel was, dat Nederland hierbij zijn medewer king heeft te verlenen. Wij behoeven daarbij niet al te hard van stapel te lopen, evenmin als het nodig is aan ae wijzers van de klok te hangen om de vooruitgang tegen te houdgn. De Raad van Europa kan van grote betekenis worden. Maar het Europese huis zal alleen worden gebouwd, wan neer de Heere Zijn zegen aan het werk niet onthoudt. Een historische dag, 10 Augustus 1949. Geve God dat in de toekomst zal blijken, dat het ook was een gezegende dag. HOOGSPANNING OP HET BINNENHOF. (Van onze Haagse redacteur.) De argeloze vacantieganger, die zoals bijna allen die in Den Haag komen een bezoek brengt aan het Binnenhot, zal niet kunnen bevroeden, dat achter de eeuwenoude statige, his torische muren druk gewerkt wordt aan de voorbereidingen van de Kondetafelconferentie. Een ieder, die met deze confe rentie te maken heeft, staat thans onder hoogspanning, niet het minst degenen, die te zorgen hebben voor de technische gang van zaken. Dr Prinsen, de Secretaris-Generaal van het Mini sterie van Binnenlandse Zaken, vertelde ons het een en ander van de voorbereidingen. Minister van Maarseveen hoofd van de Nederlandse delegatie. Over da politieke aspecten van de zaak wilde deze hoge ambtenaar zeer begrijpelijk niet spreken en de vragen, die dan ook een desbetreffend tintje had den, werden beleefd doch zeer beslist genegeerd. Volkomen bui ten de politieke sfeer blijven was echter toch niet mogelijk. Dr Prinsen deelde n.l. mede, dat de volledige samenstelling van de Nederlandse delegatie nog niet kan worden bekend gemaakt, hoewel zij morgen reeds in vergadering bijeen komt en dat minister v. Maarse veen als hoofd van de Neder landse delegatie zal optreden. Minister Stikker en Dr van Royen zullen fungeren als vice- voorzitter. Verder zullen als leden van deze delegatie deel uitmaken de ministers Götzen en Joekes en de heren Blom, Gieben en Thompson, die ook een rol hebben gespeeld in het voor overleg in Indonesië. De com missie van negen mannen maakt ook deel uit van de delegatie. Op de vraag of de Indië-spe- cialisten uit de verschillende Tweede Kamerfracties ook als lid zullen optreden, was de heer Prinsen geenszinsuduidelijk. Zijn antwoord op deze vraag was: „In ieder geval krijgen ze een bepaalde positie. President van de gehele con ferentie zal dr Drees zijn, wan neer de vergadering dit althans goedkeurt. Men rekent, dat er ongeveer een 150 man aanwezig zullen zijn op de plenaire vergadering. Ongeveer 40 a 50 Indonesische afgevaardigden zullen hun vrou wen meenemen. Het grote werk Yoor de conferentie zal wel voornamelijk in de commissie plaats vinden. In de plenaire vergadering zal wel weinig wor den gediscussiëerd. Zij zal zich veelal beperken tot het afleg gen van verklaringen. Als voer taal zullen worden gebruikt de Indonesische talen, Nederlands Engels en Frans. VERGADERZALEN. Deze plenaire vergadering zal gehouden worden in de Ridder zaal, waarin men thans druk doende is tafels in de vorm van een ovaal aan te richten, plaats De Belgische Kabinetsforma teur Eyskens verklaarde gister middag, dat vanavond wellicht een nieuwe Belgische regering zal zijn gevormd. Eyskens zei, dat hij besprekin gen had gevoerd met socialisti sche en liberale afgevaardigden en dat de onderhandelingen van ochtend zullen worden voort gezet. Op een vraag of hij, indien de liberalen zich op het laatste ogenblik zouden terugtrekken, zijn taak als formateur zou neer leggen, antwoordde Eyskens ontkennend. biedende aan ongeveer 120—150 deelnemers, waarachter zich de adviseurs en deskundigen zou den kunnen groeperen. Op het balcon van deze zaal zullen 100 journalisten kunnen plaats nemen, die in de kelders van dit oude gebouw een voor treffelijk perscentrum zullen aantreffen, waarin telexinstal laties, een omroepinstallatie en een twintigtal telefoons en een dertigtal schrijftafels zijn ge bouwd. De Rolzaal zal gebruikt worden als „lobby", waar de deelnemers van de conferentie en ook de pers toegang hebben. Iedere delegatie zal zijn eigen secretariaat hebben, dat wordt overkoepeld door het secreta riaat-generaal. Ten behoeve van het vervoer van de Indonesische gasten zal een wagenpark wor den ingericht, waarbij gedacht wordt aan gemiddeld een auto voor drie personen; voor de secretarissen zullen dan nog en kele extra-auto's dienen te wor den beschikbaar gesteld. De Voorzitters en Vice-Voorz'itters van de delegaties zullen ieder over een eigen auto kunnen be schikken. De Spoorwegen hebben de deelnemers aan de R.T.C. geheel Nederland. Alle leden zullen in voorname hotels in Den Haag worden ondergebracht. Voor de Unci zijn kamers in het regeringshotel Kasteel Oud-Was senaar gereserveerd. Door de af deling Cultureel Contact van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen wordt een pro gramma ontworpen waarbij zo mogelijk gerekend zal worden op een dag in de week, voor grotere excursies te besteden. Nieuwe opmars van Chinese communisten. De communistische opperbevel hebber Tsjoe Teh heeft, naar gemeld wordt, alle beschikbare manschappen in de strijd ge worpen voor een opmars in acht richtingen op 'n front van twee duizend kilometer. Het offensief strekt zich uit van Noord West-China in een grote boog zuid- en oostwaarts naar de kust van Foekien, tegenover het eiland Formosa, waar Tsjang Kai-Sjek zijn „hoofdkwartier" heeft. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de troepen, die op trekken naar Foetsjou aan de kust van Foekien, deze plaats als springplank zullen gebruiken voor een invasie in Formosa, dat 240 km uit de kust ligt. Een groot- deel van de nationalisti sche strijdkrachten is op het eiland gestationneerd. Ter voorbereiding van de samenkomst van de Raad van Europa, welke vandaag begint, heeft gisteren voor de tweede maal het comité der ministers vergaderd, onder voorzitterschap van Paul Spaak*. vrij vervoer aangeboden door meester. Soerakarla is in de loop van Zondag door benden aangeval len. Bijzonderheden ontbreken nog, doch de Nederlandse troe pen zijn de situatie volkomen Gereformeerde Oecumenische Synode geopend. (Van onze speciale verslaggever.) Onder grote belangstelling is Dinsdagmorgen de Gereformeer de Oecumenische Synode te Amsterdam geopend. Had de Gere formeerde Kerk in de hoofdstad voor de bidstond aan de voor avond haar oudste kerkgebauw beschikbaar gesteld de Kei- zersgrachtkerk, het bekendste bedehuis in gereformeerd Neder land voor de eigenlijke zittingen der synode stond de mo dernste kerk open. Dit Godshuis, de Waalkerk, leent zich goed voor een dergelijke vergadering. In het zeer brede mid denschip heeft men ruimte gemaakt voor de leden, daar achter op de galerijen kunnen bezoekers plaats nemen. chefstroom, die het scribaat op zich neemt; dr P. G. Kunst, pre dikant te Amsterdam, die 2e scriba wezen zal. Van al deze mannen kan ver klaard worden, dat zij bekwaam zijn op hun gebied. Inzonderheid prof. Aalders, die altijd nauw heeft meegeleefd met de gere formeerden in het buitenland en die herhaaldelijk in Amerika de geloofsgenoteh bezocht. Prof. Aalders spreekt vloeiend Engels, wat een groot gemak is op deze synode met twee voertalen. Het moderamen koos zich een drie tal adviseurs (prof. Nauta, prof. Mackenzie en ds Tan King Hien) en begon met de zitting te schorsen, teneinde een regeling voor het afwerken der agenda te kunnen ontwerpen. De woningbouw in Zeeland. Het aantal gereed gekomen woningen in Zeeland bedroeg in April j.l. 330 stuks, waarmee in totaal 2430 woningen gereed gekomen zijn in onze provincie. Op 1 Mei j.l. waren nog 1800 in uitvoering. Volgens Reuters correspondent in Praag is de katholieke kerk in Tsjecho-Slowakije thans gereed om het hoofd te bieden aan de intensieve regeringscampagne, die in September tegen de kerk verwacht wordt. de burgerlijke overheid onbe trouwbaar geacht worden en geen salaris meer ontvangen, te voeden en te kleden. Reuter verneemt uit Vaticaan stad, dat de diplomatieke be trekkingen tussen de Heilige Stoel en de Tsjecho-Slowaakse regering, in feite opgehouden hebben te bestaan. Het Tsjecho-Siowaakse episco paat en de overgrote meerder heid der lagere geestelijkheid in het land zijn trouw aan Ronle en zouden liever de gevangenis ingaan dan toegeven aan de eisen de regering. Zij vertrou wen er ook op, dat de kerk even eens kan blijven rekenen op de steun van de Tsjecho-Slowaakse katholieke bevolking van 8 mil- lioen zielen. Daar de kerk in het bijzonder op de boeren steunt, zpu de regering wachten tot de oogst is binnengehaald om daar na toe te slaan. KERK WACHTTE NIET. De afwachtende houding, die de regering intussen inneemt, heeft de kerk de gelegenheid gegeven om een ondergronds verbindingssysteem op te bou wen. Er zijn maatregelen ge troffen om priesters, die door Florence Nightingale-medaille voor twee zusters. Vrijdag 12 Augustus zal te Den Haag de Florence Nightin- gale-medaille worden uitgereikt aan zuster Sjoukje Hoiting, die zich tijdens de oorlog en meer speciaal bij de evacuatie van Arnhem bijzonder heeft onder scheiden, en aan mej. Eike Fhkkema, verpleeghulp bij een dezer mobiele teams in Indo nesië. Waren de bezoekersplaatsen heel goed bezet, van de syno dale stoelen bleven er verschil lende leeg. Op hét tijdstip der opening mankeerden nog diver se vertegenwoordigers, al mag men verwachten, dat er daar onder zijn, die op hun lange reis met vertraging te kampen heb ben. In totaal leverden ter eer ste zitting 24 afgevaardigden hun credentiebrieven in; daar naast waren ongeveer evenveel personen als gast of waarnemer aanwezig. Namens de Gereformeerde Kerk van Amsterdam opende ds D. Sikkel de aanvangszitting. Hij bracht in herinnering wat deze kerk had betekend voor de reformatie in Europa en in andere werelddelen. Speciaal met Zuid-Afrika en Noord-Ame- rika bestaan banden. De vreugde van dit samenzijn wordt, aldus ds Sikkel, getem perd door twee dingen. Ten eerste doordat op deze synode de eenheid der christelijke kerk slechts zeer ten dele openbaar komt; ten tweede doordat hier velen worden gemist. Dat laatste spreekt juist in Nederland sterk. Wij schamen ons voor onze ver deeldheid, beleed ds Sikkel. Er zijn hier nog verse, bloedende wonden. Maar niettegenstaande dit al les mag de synode zich er over verblijden, dat thans een oud ideaal stammende uit de tijd van de Dordtse Synode in vervulling is gegaan. De kerken hopen ook tot resultaten te ko men, welke voor heel de gere formeerde gezindte van nut zul len zijn. HET MODERAMEN. De verkiezing van het mode- ramen voor de synode nam erg veel ftjd in beslag. Maar na tal rijke stemmingen en herstem mingen had men de vier namen uitgezocht, die de synode zullen leiden. Het zijn prof. dr G. Ch. Aalders, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, die als praeses zal fungeren; prof. Clarence Bou- ma, hoogleraar aan het Calvijn Seminarium te Grand Rapids, die als assessor fungeert; prof. dr J. P. Jooste, hoogleraar aan de Theologische School te Pot- Naar de „Nieuwe Gids" van gistermorgen bericht heeft de Belgische ingenieur Paul Collig- non uit Luik een analytische studie gemaakt voor een Rijn verbinding Antwerpen-Dussel- dorp. Voor dit plan zou, volgens het blad, grote belangstelling bestaan in Belgische Rijnvaart kringen en bij de regering. Ook in Duitse kringen zou men met deze oplossing van het Belgi sche Rijnprobleem instemming hebben betoogd. Het plan, dat reeds van 1933 dateert, doch door de lieer Col- lignon in details is uitgewerkt, voorziet in een kanaal van 32 meter breed .en 5 meter diep, af metingen, welke overeenstem men met die van het Albert- kanaal. Het kanaal zou bij het Albertkanaal beginnen en door middel van een kanaalbrug over de Maas worden gevoerd. Het zou zijn hoogste punt (150 me ter) bereiken aan de Duitse grens ter hoogte van Aken. Op Belgisch grondgebied zouden 8 sluizen moeten worden aange bracht. Het kanaal zou in de Rijn uitmonden bij Neuss in de buurt van Dusseldorp. Hoewel het Kanaal op Duits grondgebied driemaal langer is dan in België, zou het aantal kunstwerken in verhouding kleiner zijn. De kosten van de aanleg op Duits gebied worden ongeveer 90 millioen mark ge schat. Voor het Belgische gebied wordt nog geen cijfer genoemd. Voor de watervoorziening word' door de heer Collignon als ideale oplossing de bevoorrading door de Gulp en de Geul ge noemd. Aangevoerd wordt in c! studie, dat Nederland zich tegen een dergelijke aftapping waar schijnlijk zal verzetten. De wa tervoorziening zou in dat geval slechts kunnen geschieden door middel van een pompinstallatie, als bevoorradingsrivier zou in dat geval de Roer moeten die nen. Financiële besprekingen te Washington. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, en zijn col lega van financiën, sir Stafford Cripps, bij hun bezoek aan Was hington aan het einde van deze maand voor het voeren van finan ciële besprekingen de economische toestand in Zuid-Oost Azië zullen behandelen. Onderwerp der be^ sprekingen zal volgens de woord voerder zijn het dollarvraagstuk met betrekking tot het sterling- gebied. De Britse vertegenwoordi gers zullen de hulp bespreken, die aan Engeland verleend kan wor den en de hulp, welke Engeland aan delen van de wereld, ais b.v. Zuid-Oost Azië zou kunnen ver lenen. Bijeenkomst centrale gemengde commissie. In de eerste formele bijeen komst heeft de centrale gemengde commissie (ingesteld voor het waarnemen van de uitvoering van het staakt de vijandelijkheden) 13 plaatselijke gemengde commissies op Java en Sumatra ingesteld. De centrale gemengde commis sie bestaat uit de plaatsvervan gende Unci-leden, de voornaam ste militaire adviseurs, vier Ne derlandse vertegenwoordigers, vier republikeinse vertegenwoor digers en vier vertegenwoordigers van de B.F.O. Zij vergaderde on der voorzitterschap van de Unci. Nog meer doden in Equador. Een Noord-Amerikaanse di plomaat, die zo juist was terug gekeerd van de streek, waar de rampzalige aardbeving heeft ge woed, verklaarde, dat het aantal slachtoffers veel groter is dan tot dusver officiëel is opgegeven. Hij zeide, dat de volledige op gave mogelijk aan de 10.000 doden zal toekomen. Vele overlevenden van de ramp sterven nog aan koudvuur. Wanneer boomgaarden worden verpacht zijn deze in de meeste gevallen aangelegd door de eige naar. Gedurende de laatste jaren komt het echter in toenemende mate voor, dat boomgaarden wor den aangelegd door de pachter. Indien dit het geval is, bestaan er soms overeenkomsten tussen verpachters en pachters betref fende pachtprijs en vergoeding die aan de pachter wordt uitge keerd wanneer de pacht beëindigd zou worden, terwijl in andere ge vallen dergelijke overeenkomsten niet bestaan. Er is echter onder de pachters van boomgaarden een algemene wens om te komen tot bijzondere overeenkomsten, waardoor het ri sico van het insteken van boom gaarden door de pachter wordt verminderd. Deze wens is begrijpelijk. Im mers, een pachtovereenkomst be treffende los land wordt afgeslo ten voor 6 jaren en voor een land bouwbedrijf voor 12 jaren. De pachter heeft het recht om ver lenging te vragen, maar de mo gelijkheid bestaat, dat de verlen ging in bepaalde gevallen niet wordt verleend. Wanneer de pachter een boom gaard plant, wordt deze onmiddel lijk eigendom van de eigenaar. Voordat de boomgaard in volle productie is, verlopen er een vrij groot aantal jaren. Wanneer er geen verschil gemaakt wordt tus sen de pacht van boomgaarden door de verpachter of door de pachter geplant, zal dit in het nadeel van de pachter die zelf in steekt zijn. Ook zal de bereidheid van verpachters om boomgaarden te planten in deze omstandighe den afnemen. Als de pachter, die een boom gaard plant, het gepachte verlaat, heeft hij -zonder meer geen recht op schadevergoeding, omdat de boomgaard volledig eigendom van de eigenaar is geworden zodra hij is geplant (art. 658 B.W.). Door de Z.L.M. werd daarom een commissie benoemd met de opdracht te komen tot enkele voorstellen met betrekking tot de inhoud van pachtovereenkomsten van boomgaarden, die het aanleg gen daarvan door de pachter fi nancieel minder riskant zouden doen zijn. Op het thans verschenen rap port van deze commissie komen wij nader terug. Een pak in een keer kant en klaar. Een Amsterdamse kleermaker Heeft een systeem uitgevonden voor het vervaardigen van maat kleding, waarbij het tussentijds passen komt te vervallen. Volgens de nieuwe methode is het mogelijk, direct nadat de maat genomen is het pak kant en klaar te maken, zodanig dat het meteen perfect zit. Van deskundi ge zijde wordt aangenomen, dat deze uitvinding in de toekomst een grote besparing aan tijd en stof zal betekenen voor de kleer maker. Reeds zijn onderhandelin gen met het buitenland aange knoopt en het is niet on aar- schijnlijk, dat de nieuwe vinding ook buiten Nederland zal worden toegepast. De Roode-Kruisconferentie te Genève heeft een Russisch voor stel ter verbieding van atoom bommen en chemische wapens, verworpen. Gewone dienstboten vervoerden meer dan extra- boten. Gedurende de feestweek te Zierikzee, waarbij ook geteld dient te worden Zaterdag 30 Juli j.l., hebben de Provinciale Stoombootdiensten van Katsche Veer naar Zierikzee in totaal 6862 passagiers vervoerd. Van Zierikzee naar Katsche Veer werden 6275 personen vervoerd. Het aantal rijwielen naar Zie rikzee was 1418 en in omge keerde richting 1215. De cijfers voor de auto's zijn resp. 250 en 253. Interessant is een vergelijking der vervoerscijfers tussen de gewone dienst en de extra-dienst. Daaruit biijkt, dat de gewone dienst het met glans heeft ge wonnen. Van Katsche Veer naar Zierikzee werden met de ge wone dienstboten 5307 passa giers overgezet 1132 rijwielen en 232 auto's. Voor de extra- dienstboten zijn deze cijfers resp. 1355, 286 en 18. Van Zierikzee naar Katsche Veer werden met de gewone dienstboot in de feestweek 3422 passagiers vervoerd, 807 rijwie len en 207 auto's. Met de extra- dienstboten werden vervoerd 2853 passagiers, 408 rijwielen en 46 auto's. Het vervoer met de gewone dienstboten was op Woensdag 3 Augustus j.l. het grootst. Toen werden 1228 passagiers over gezet, alsmede 10 rijwielen en 46 auto's. Zaterdag 30 Juli was het rijwielver voer met de ge wone dienstboten het drukst, n.l. 403. Ook het passagiersvervoer van Zierikzee naar Katsche Veer met de gewone dienstboten was op 3 Augustus j.l. het grootst, n.l. 726. De extra-dienstboten hadden Naar gisteren te Tokio werd vernomen, heeft generaal Douglas Macarthur, de geallieerde opper bevelhebber, de Britse en Ameri kaanse bezettingstroepen in Ja pan medegedeeld, dat het karak ter van de bezetting was veran derd van „Het strenge regiem van een militaire bezetting" in „de vriendschappelijke leiding van een beschermende macht". De bezet tingstroepen zouden voortaan het overnemen door de Japanse rege ring van meer verantwoordelijk heid voor het beheer van Japans eigen aangelegenheden verhaasten aldus de instructie van generaal Macarthur. De noodzaak van uit gebreid toezicht op vele spciale, culturele en economische ontwik kelingen bestond niet langer. Ja pan was volledig gedemilitariseerd en zijn sociale en politieke her vorming voldoende gevorderd om zijn regering meer verantwoorde lijkheid te kunnen overlaten, zou generaal Macarthur volgens be trouwbare zegslieden verklaard hebben. De bezettingstroepen zou den voorkomend en vriendelijk moeten zijn jegens de Japanners op een wijze, die van democrati sche idialen getuigt. Zij zouden zich van elke bemoeiing met de uitvoering van de taak der Ja panse regering moeten onthouden en ook geen maatregelen mogen nemen, die militaire dwang wezen zo voegde generaal Macarthur er volgens de zegslieden aan toe. het, wat het vervoer van Kat sche Veer naar Zierikzee be treft, op Zaterdag 6 Augustus j.l. het drukst. Zij vervoerden toen 564 passagiers, 144 rijwie len en geen enkele auto. De slapste dag was voor de extra- diènstboten Dinsdag 2 Augus tus j.l., n.l. 37 passagiers, 10 rijwielen en 3'auto's. Wat het vervoer van Zierik zee naar Katsche Veer betreft was het op Donderdag 4 Aug. j.l. het drukst voor de extra- uienstboten. Er werden toen 825 passagiers overgezet, 64 rij wielen en elf auto's. Het minst druk was het op Maandag 1 Augustus j.l., toen slechts 28 passagiers van de extra-dienst boten gebruik maakten en 15 rijwielen, alsmede 4 auto's wer den vervoerd. Delen we tenslotte nog mede, dat de „Koningin Wilhelmina" van ae Zeeuwse Stoomvaart Mij te Middelburg, die Woensdag en Zaterdag een tocht maakte van Middelburg naar Zierikzee eij omgekeerd de eerste dag 680 passagiers vervoerde en de tweede maal 430. C.G.T. eist 40-urige werkweek Afgevaardigden van het onder communistische leiding staande Franse algemene vakverbond (C.G.T.) hebben gisteren een be zoek gebracht aan het ministerie van arbeid en aangedrongen op 'n* 40-urige werkweek in geheel Frankrijk. Zij gaven uitdrukking aan de wens, dat alle arbeiders vijf dagen in de week en 8 uur per dag zouden werken, waarbij zij 50 loonsverhoging voor nachtarbeid en 75 voor werk op Zondagen zouden krijgen. De secretaris, Henry Raynaud, zeide, dal het verkeerd was, dat som mige arbeiders meer dan 40 uur per week werkten „nu de werk loosheid stijgt". SURINAME NIET NAAR R.T. CONFERENTIE. De Staten van Suriname heb ben verklaard, dat zij zich ont houden van verder overleg met Nederland terzake van het ves tigen ener nieuwe rechtsorde zolang in Nederland de gebleken opvatting van het begrip „ge meen overleg" en het nakomen van toezeggingen wordt gehand haafd. Zij zijn van oordeel, dat onder de huidige omstandig heden evenmin waarnemers kun nen worden afgevaardigd .naar de Rondetafel-conferentie. Wat sinds mensenheugenis niet meer is voorgekomen in Ossen- drecht, is thans het geval. De welputten van verschillende boerderijen staan droog. Tank wagens zorgen nu voor aanvoer van water voor mens en dier. Een niet alledaags gebeuren vindt Zaterdag te Nijkerk plaats. Daar zijn Willem v. d. Hözel en Gerritje van Steeg 70 jaar ge trouwd. Beide deelnemers aan dit platina huwelijk zijn 90 jaar. Volgens Duitse douane beambten hebben in het kamp Bergen-Belsen 15 verplaatste personen kans gezien millionnair te worden. In Kampen trok ken inbrekers aan de bel. Ze hadden ingebroken bij een coö peratie en nadat ze zich tegoed hadden gedaan aan lekkernijen, wilden ze de cassa opentrekken. Deze belde echter, hetgeen een der buren hoorde. Deze belden de politie op en de rest laat zich raden. Prinses Wilhelmina heeft gisteren te Apeldoorn een tuinfeest geopend, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de aanleg van een speeltuin voor het Kindertehuis van het Leger des Heils te Apeldoorn. Tij dens werkzaamheden is te Haar lem op een werf een 20-jarige arbeider achterover in het Spaarne geslagen en verdron ken. In het natuurbad „Surea" bij Breda, is gisteren een 19- jarige jongen uit Monster ver dronken. In Zwitserland is een postbode gearresteerd, die 20 jaar voor een vreemde en behalve voor ingewijden nog onbekende mogendheid had gespionneérd. In Rusland schijnen Joego-Slavische kinde ren van 10—13 jaar te worden vastgehouden tegen de wil van hun ouders. En tenslotte: Pre sident Quirino van de Philip- pijnen heeft gezegd, dat zijn land in welke nieuwe wereld oorlog ook, aan de zijde van Amerika zal vechten. LAATSTE DAG VAN NIJTENGO VII SPANDE DE KROON. Gisteren was het een record dag voor de Nijtengo VII. Het Goese Schuttershof had gedu rende de duur van de tentoon stelling nog niet zoveel bezoe kers gezien als op deze laatste dag van Nijtengo VII. Bijna 3300 bezoekers kwamen er, uit alle delen van Zeeland. In totaal bezochten 14321 bezoekers de tentoonstelling, 2000 meer dan vorig jaar. Begrijpelijk dat het Nijtengo-comité zeer tevreden is over het verloop. En over het algemeen zijn de standhouders het ook. Niet overal werden even goede zaken gemaakt, maar de meeste firma's zullen geen spijt hebben van hun verblijf in Goes. Bovendien „de kost gaat voor de baat". Er vielen heel wat prijzen deze dag. Diverse firma's ver strekten in 't geheel een zeven tigtal prijzen. De 12000 ste was mevr. L. P. Sandee—de Jonge uit Krabben- dijke, die f50.van het comité in ontvangst mocht nemen. De 14000ste was mevr. A. J. Tem merman uit Goes, die van het comité f 25.en verder nog enkele geschenken kreeg; De Accordeonvereniging „Cres cendo" uit Vlissingen luisterde s avonds het bezoek op en over al was 't 'n drukte van belang. Nauwelijks was het echter sluitingstijd of verschillende standhouders van buitenaf be gonnen reeds met het opbreken van hun stand. Naar wij hoorden ligt het in de bedoeling, Nijtengo VIII niet het volgend jaar, maar later te houden. Zeeland heeft het geringste aantal werklozen. Het aantal werklozen in Zee land bedroeg eind Juli 1949 493 tegen het einde van Juni daar voor 705 en eind Juli 1948 620. Het is thans per 1000 man nelijke inwoners 4 werklozen, waarmee Zeeland het geringste aantal werklozen heeft. In Fries land, Overijssel en Utrecht zijn er per 1000 mannelijke inwoners 6 werklozen. Drente staat boven aan met 22 per 1000. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige Westelijke wind. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1