Srovintiis^M» ^ïfORT Een prachtige cassette tafelzilver. Spoedvergadering van Het Vrije van Sluis. VAN BERGEN. Van Bergen de schatgraver En een taart van 27 pond, die ze zelf mag opeten! GEMEENTERADEN Na de wederopbouw de sanering Verzet tegen het streven van Zierikzee. Dinsdag 9 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Granaten gevonden te Bruinisse. Hoe gevaarlijk nog steeds de hewerking van het land is in ge bieden waar het oorlogsgeweld Jieeft gewoed moge blijken uit het feit, dat bij het slechten qq een «tuk land aan de Vluchthaven en op een stuk land nabij het Doorn- dreefje, een granaat i erd gevon den. De granaat aan de Vluchthaven werd meegenomen door Marine personeel van een in de Vlucht haven liggend schip. Voor de an dere 'werd de politie gewaar schuwd en zal de Mijnopruimings- dienst in actie komen. Er komt zindelijkheidscontröle op de Schouwse boerderijen. Vrijdagavond vergaderde de afd. Bruinisse van de Zeeuwse Melk- federatie. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer Krepel, en het jaarverslag van de secre taris-penningmeester, de heer C. Hoogerwerf, sprak de heer D. Eveleens, hoofd van de Lagere Landbouwschool te Nieuwerkerk, tevens voorzitter van de Coöp. Melk- en Melkproductenafzet- Centrale op Schouwen en Duive- land, over het werk van de C.M. M. C. in het algemeen, en over de melkprijs in het bijzonder. De gemiddelde prijs die thans van de fabriek ontvangen wordt is 17.16 cent per liter, zei de heer Eveleens. Deze prijs ligt 1.24 cent lager dan de Regeringsprijs, die de veehouder ontvangt voor af levering aan de slijterij nl. 18.40, cent. Een prijsverschil van 0.75 cent wordt reëel geacht, doch voor het meerdere wil men een compensatie zoeken te vinden in het vormen van een fondsje, waarin door de veehou ders die aan de slijters leveren een gedeelte wordt gestort van wat zij meer ontvangen dan hun collega's dié aan de fabriek le veren. Over dit onderwerp ontspon zich een langdurige discussie. De voor het merendeel uit aan de slijters leverende veehouders te Bruinisse bestaande vergade ring, besloot tenslotte aan het tot stand komen van deze rege ling niet mee te werken. De heer Eveleens deelde mede, dal er een controleur zal worden benoemd ,die de zindelijkheid op alle bedrijven zal controleren, on geacht of men lid is van de C.M. M.C. of niet. Bij de bestuursverkiezing werd In de plaats van de heer Krepel, de heer W. L. van 't Noordeinde gekozen. Wagtmans won wieler wedstrijd te Terneuzen. De ronde van Terneuzen voor amateurs en nieuwelingen die Za terdag verreden werd trok vele renners aan de start en vele be langstellenden. De Nederlandse kampioen, Wout Wagtmans, heeft Zijn overwinningenreeks in Zee land ook ditmaal weer voortgezet. Wagtmans won na een felle lange «purl De uitslag was: 1. Wagtmans, Breda 102 km in uur 46 min. 34 sec.; 2. Verwij- meren, Terheijden; 3. Verstraeten, Breda. Het Concours-hippique te Middelburg. De uitslagen van de Zaterdag morgen te Middelburg op het con cours-hippique gehouden dres suur voor viertallen, welke wij gisteren wegens plaatsgebrek mo ;en laten overstaan, luidden: 1. Rijver. Middelburg (zilveren medaille), 52 pnt.; 2. Eerste 4- tal van Rijver. „West Zeeuwsch- Vlaanderen" te Oostburg (zilve ren medaille) 51 pnt.; 3. „De Vlietruiters" te Kruiningen (zil veren medaille) 50 V2 pnt. De prijzen voor de individuele Jressuurproeven uitgeloofd, den gewonnen door: 1. M. Snoep met Corrie (zilve ren medaille van Handelsbelang); 2, Mevr. M. E .de Wolf met Moortje (zilveren medaille van Fa Timmorman); 3. J. de Badts met Astrid (zilveren medaille Gebr. de Klerk); 4. A. Karelse met Plu to (bronzen medaille van „Wem- co"); 5. Mej. C. v. d. Endt met Bunny (geldprijs); 6. J. Mangnus ?iet Pommy (geldprijs); 7. H. immerman met Karei (eervolle vermelding). Tenslotte werd de prijs voor het best verzorgde viertal toege kend aan de Rijver. Middelburg. Geen belemmering van grensverkeer. De Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingen verkeer heeft zich tot de minister van Buitenlandse Za ken gericht, met het verzoek te willen bevorderen dat de belem- f 1.300,000. Met genoegen heeft men de diverse aanbestedingen in de dagbladen gelezen, doch wan neer men zo links en rechts het oor te luisteren legt, hoort men van vele interne en externe moei lijkheden, waardoor vermoed wordt, dat het bestuur niet vol- straat, doordat vitragegordijnenledig is geslaagd in het uitvoeren door de wind in een vlam van van de vooropgestelde plannen, een gasstel waaiden. j De heer Becu vraagt naar de Het vuur kon door de bewcy toestand van de wachtsluis, waar- ners en een agent van politie op de voorzitter antwoordt, dat met emmers water worden ge-1 aan de Rijkswaterstaat is verzocht blust. De schade beperkte zich i de wachtsluis te herstellen. Hoe tot verbrande gordijnen, ver-wel de maten van 't afwaterings- brand behang en enige gespron-kanaal gelijk blijven en de wacht- gen ruiten en wordt door ver-sluis kan worden gebouwd als zekering gedekt. I voorheen, is nog steeds geen goed- De brandweer behoefde geen keuring ontvangen. Deze wacht dienst te doen. sluis betekent volgens spreker, de „ITT,..,.I zwakste plek in de zeewering van W.Z. Vlaanderen. Hierop is uit- Ringrijderij. drukkelijk gewezen bij de Rijks- Zaterdag j.l. werd de ring- waterstaat, rijderij gehouden. De uitslag is De heer van Baal merkt op, dat als volgt: 1. Jan Cevaal Iz. 24 r.,|de heer Hamelink in de staten- 2. P. de Pagtec 23 r.; 3. W. Koole zitting het afwateringsplan een 21 r.; 4. Abr. Barentsen 18 r.; 5. Abr. Cevaal 18 r.; 6. J. Melse Jr. 18 r.; 7. A. Bakker 15 r.; 8. D. Polderman 14 r.; 9. W. Wisse 14 r.; 10. C. Cevaal 13 r.; 11. J. Melse 10 r.; 12. P. Dieleman 12 r.; 13. W. Cevaal Johz. 12 r.; 14. L. Pouwer 12 r.; 15. D. Ge- schiere 11 r.; 16. W. de Visser tot een bedrag van 10 r.; 17. J. Cevaal 9 r.; 18. J. de f400.000,-Voor het einde van Pagter 8 r.; 19 J. Geschiere 7 r.;'deze maand zullen werken in ujt- 20. C. Joziasse 5 r. esmnfin ,°?geveer Voor de 3 bekers was de uit-800.000, Het herstel van slag: Abr. Cevaal Iz„ beker bur- stormschade aan de zeewering gemeester; J. Cevaal Iz„ beker tengevolge van de storm van 1 Wed. de .Tonvh: P. de Paster. Maart J.l. en het hoge water op 17 Maart, dat geheel in eigen be- der meest „luxueuse" heeft ge noemd, maar vraagt zich af nu dit plan nog niet klaar is, hoe de heer Hamelink dit kan weten. DE WERKEN, DIE ONDERHANDEN ZIJN. Momenteel zijn werken in uit een Wed. de Jongh; P. de Pagter, beker J. J. de Meij. De meeste volgringen behaal de Abr. Barentsen (7 r.) en de pollepel met taart J. de Pagter. Er werd 46 keer gereden. BRUINISSE. Verzending mosselen. In de afgelopen week werden van Bruinisse aan de verschillen de handelaren afgeleverd 1745 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar België gingen 205 tonnen mosselen. heer werd uitgevoerd, heeft on geveer f 40.000 gekost. Op het ogenblik is in uitvoering het op ruimen van de resten van de wachtsluis, driekoker en zwin- brug, een werk van f 35.000. - Te Biltiioven slaagde voor het diploma Algemene Handelskennis mej. G. van der Male Md. te St. Annaland. De totaalopbrengst van de ten bate van de S.I.M.A.V.I. gehouden lijstcollecte bedroeg te St Anna- Tengevolge van de diverse uit latingen in de Provinciale Staten-laml f 497.60. zitting alsmede de publicaties in Geslaagd voor het examen 3e de dagbladen, hadden enkele stuurman Grote Handelsvaart de hoofdingelanden zich ongerust heer W. M. van Weert, leerling gemaakt en een verzoek gericht va.n de „De Ruyterschoolte aan het Dagelijks Bestuur tot bij- Vlissingen. eenroeping van de algemene ver- De collecte voor het „Hooge- gadering te Oostburg, teneinde land" te Domburg bracht f 43.30 enige voorlichting te ontvangen °P- inzake de huidige toestand der De jongensclub „Samuel te zeewering en de uit te voeren Waarde maakt Vrijdag per auto- werken vóór het najaar, waarin de stormen mogelijk nieuwe ram pen zouden kunnen veroorzaken. Na de opening door de plaats vervangend dijkgraaf, de heer R. M. J. Lannoye, kreeg de heer J. B. BecuRisseeuw het woord, teneinde uiteen te zetten, waarom het verzoekschrift, hetwelk door de voorzitter werd voorgelezen, werd ingezonden. De heer Becu z:tte uiteen, dat men tijdens de stormen in het voorjaar de con clusie had getrokken, dat inder daad inundatiegevaar bestond. Om dit gevaar te bezweren, heeft de algemene vergadering het Da- g .jks Bestuur gemachtigd ter bestrijding van de kosten verbon den aan de herstelwerkzaamheden een geldlening aan te gaan van bus een uitstapje naar het dieren park te Tilburg en de vennen van Oisterwijk. Engelse massamoordenaar wordt morgen terechtgesteld. Volgens officiële mededeling worden geen voldoende gronden aanwezig geacht voor uitstel of afgelasten van de executie van John Haigh, die bekend heeft ne gen moorden te hebben gepleegd en die wegens moord op de we duwe DurandDeacon ter dood veroordeeld is. Twee geneesheren hebben een onderzoek naar de geestesgesteldheid van Haigh in gesteld. Men verwacht dat Haigh Woensdag aanstaande terechtge steld zal worden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Roodeschool, J. Couvée, cand. te Axel. Bedankt voor Zjjldijk, On- nen, Den Andel, Westerlee, Kommerzijl, Midwolda, Wilnis, Nieuwerbrug a. d. IJssel, Hoek van Holland, Opperdoes, Poort vliet, Tholen, Hantum en Noord- Scharwoude, J. Couvée, cand. te Axel; voor Idskenhuizen, C. v. d. Boom te Berkum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Berkum, H. D. van Herksen, cand. te Ermelo; te Valthermond, P. Veldstra, cand'. te Enschedé. Aangenomen naar 's-Herto- genbosch, W. Vreugdenhil te Hardenberg. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen, C. Op den Velde, cand. te Wormer. Bedankt voor Tholen, C. A. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam (C.), Chr. v. d. Woestijne te Ridder kerk; te Middelharnis, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Vrije Evang. Gemeente. Aangenomen naar Meenen (België), P. C. van Wijck te Kampen. Beroepbaar. Ds E. G. vón Kekem, pred. in alg. dienst te Nijmegen, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Intrede ds 1 lma. Ons wordt verzocht te mel den, dat Ds Talma bij zijn in trede te 's-H. Arendskerke door ouderling Philipse in de kerk, dus niet in het verenigingsge bouw, werd toegesproken en dat op diens verzoek werd toege zongen Ps 43 3. Emeritaat. Het Prcv. Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft met ingang van 1 October a.s. emeritaat ver leend aan ds H. Ewoldt, Berg- Ambacht en aan ds P. J. Steen beek te Oudewater. Ds Ewoldt diende de gemeenten van Aalburg en Heesbeen, Game ren, Zuid-Bejjerland, Raams- donkveer en Berg-Ambacht. Ds Steenbeek was achtereen volgens werkzaam te Ooster-Nij- kerk, Wilnis, Berg-Ambacht, Kampen en Oudewater. Ds Jac. Eringa f Op 88-jarige leeftijd is overle den ds Jac. Eringa, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. De overledene diende de gemeenten te Cubaard, Gorinchem, Workum en Woerden, waar hem in 1931 emeritaat werd verleend. Congres Nederlandse en Duitse Calvinisten. De Interkirehliche Studienge- meinschaft „Johannes Calvin", die vorig jaar een conferentie te Em- lichheim heeft belegd, zal eind September opnieuw een conferen tie van enkele dagen organiseren. Ditmaal komt men in Nederland, in Huis ter Heide bijeen. Op de conferentie zullen spreken: dr N. J. Hommes, Geref. predikant te Rotterdam-Hilligersberg, over 61. ,,'t Is gemeen!" riep Izak. „Ik had ze eer lijk gevonden!" „Zwijg, Izak!' zei Van Bergen. „Ik heb ze ge vonden, met Japie!" „We nemén de voorwerpen in beslag!" zelden de heren. „Dan hoeven jullie er ook niet langer om te kibbeltn. Komaan, we nemen ze direct mee. We komen binnenkort terug om de onder aardse gang te onderzoeken". En daar stapten ze heen, de twee deftige he ren! De één droeg het zwaard, de ander de helm. Ze stegen in het rijtuig en reden weg. 62. Wat een strop!" zuchtte Van Bergen. „Schandelijk!" riep Izak. „Die helm en die sabel zijn samen meer dan honderd gulden waard!" „En zo pas zei je dat ze niks waard waren!" zei Japie. Izak luisterde niet. Hij liep opeens naar 't gat in de muur en loerde de duisternis In. Je kon aan hem zien dat hij de onderaardse gang erg griezelig vond. „Ik wou wel 'es in die gang zienGaan julhfó met me mee?" „Nee hoor!" zei Van Bergen. Izak keek weer door het gat en rilde van angst. Verjaardagsgeschenken voor Prinses Irene. „Je moet er je leven lang netjes op zijn", zei H.M. de Koningin, terwijl haar dochter Irene gister morgen in de bibliotheek van het paleis Soestdijk geïmponeerd keek naar die prachtige cassette tafel zilver, die vijf leden van de Ko ninklijke Landmacht haar zojuist hadden aangeboden. Het is nu al de derde cassette tafelzilver, die de Prinses ontvangt en zo zal het doorgaan tot zjj de leeftijd van a tti..i jaar heeft bereikt. Dan is het zilver compleet. *n Mei 1947 was het een depu tatie van alle strijdkrachten, het K.N.I.L., de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchtstrijd krachten, die de eerste cassette aanbood. Het vorig jaar was het een deputatie van de marine en gister, drie dagen na haar tiende verjaardag, was het de beurt aan de landmacht om het traditionele verjaarsgeschenk aan te bieden. Toen de Koningin met haar vier dochters om precies half elf de bibliotheek binnenkwam stonden zij daar al, de vijf mannen van de landmacht, allen kort geleden ge repatrieerd met de „Zuiderkruis", onder leiding van de drager der „Die Autoritat des Wortes Got- tes", dr H. Schroten, Ned. Herv. predikant te Rotterdam-Charlois, over „Die Gemeinde nach dem Worte Gottes", en pastor L. H. Obendiek te Wuppertal-Barmen, over: „Das Handeln nach dem Worte Gottes". Aan deze conferentie zullen on geveer vijftig vooraanstaande fi guren op kerkelijk, maatschappe lijk en politiek gebied in Duits land deelnemen. In deze interna tionale organisatie werken Calvi nisten uit Nederland en Duitsland samen ter bewaring en verster king van het Calvinisme in Duits land. BORSSELE. I grondse buizen. De woning Lang- rrXr 'straat 19 en hef gemeentehuis Verhoging subsidie Ver. van 2Uuen op jlet buizennet aangeslo- Chr. Wijkverpleging. ten worden. In de raadsvergadering van i De heer Wisse vroeg, of ook Vrijdagavor J j.l. was afwezig de;voor andere straten dezelfde heer P. van Liere. vraag zal komen. Na accoordbevinding der ge-De voorzitter deelde mede, dal loofsbrieven van de nieuwe raads-1 'n de Smidsstraat en Hoender leden werd tot hun toelating be- straat reads buizen liggen. Het sloten. De jaarlijkse vergoeding zou dus alleen nog de Langedamse ingevolge art. 205 der L.O. wet straat kunnen zijn. 1920 werd voor de bijz. lagere I Het voorstel om een verzoek om school vastgesteld op f696,88. subsidie van de Bond tegen het Vastgesteld werden de pensioen- vloeken werd van de agenda af grondslagen voor het gemeente- gevoerd, omdat het niet gezegeld personeel. Aan de bond tegen het was- Besloten werd tot vaststel- vloeken werd voor 1949 eea sub-1 ling van de vergoeding art. 101 sidie van flO,— toegekend. Een L.O. wet over 1948. Voor 1949 is verzoek was ingekomen van de het bedrag per leerling op f 14. Ver. van Chr. ^Wijkverpleging gesteld. Besloten werd deel te ne- Borssele—Nieuwdorp om verho- men aan de gemeenschappelijke ging van gemeentelijke subsidie. De voorzitter lichtte dit punt uit voerig toe. Voorgesteld werd het subsidie te verhogen van f 300 op f 500, waarmede de raad accoord regeling inzake schooltandverzor- ging, ingaande 1 September a.s. Een bedrag van f 20,werd beschikbaar gesteld voor een wa- penschildje in de tijdelijke Staten- merende bepalingen ten aanzien noemde commissie geen deel meer van Belgen die met dagpassen uit te maken. In zijn plaats werd Zeeuwsch-Vlaanderen willen be-benoemd de heer Jac. de Smidt ging. Daar de gemeente nog wat zaal te Middelburg, bouwvolume is toegewezen, (ca. i Als waarnemend-secretaris werd 340 M3) kunnen nog twee kleine m.a.s. benoemd de heer J. de Pree, woningen worden gebouwd aan de eerste ambtenaar ter secretarie. Zuidsingel naast de andere nieuw j Deze legde in handen van de voor gebouwde woningen. De leden derzitter de vereiste eden af. Tevens adviescommissie voor de woon-1 werd de heer De Pree benoemd ruimtevvet werden per 1 Septem- tot ambtenaar van de burgerlijke ber a.s. opnieuw benoemd. Het stand. zijn de heren M. de Mey, W. van De geloofsbrieven van de nieuw Westeinde, A. W. Duvekot, G. J. gekozen raadsleden werden in or- Melis, A. de Muynck—Krijger.' De de bevonden. De heren G. Gabri- heer J. Walhout wenste van ge- else, P. Leijnse, J. Riemens, J. Verhage, P. de Visser, Job Wisse en K. de Wolf werden toegelaten tot de raad. zoeken, maakt. ongedaan worden ge- Bij de rondvraag vroeg dë heer Bij de rondvraag verklaarde de de Mey of bij de uitvoering van heer de Visser niet tevreden te Dezer dagen meldde nl. een het rioleringsplan ook ingezetenen z6n °ver de resultaten van het Belgsiche courant dat de dagpas-kunnen werken. Dit heeft de volle weren van het_ onkruid. Sen, die de laatste jaren aan de aandacht van B. en W. en er zplDe heer de Wolf achtte, dat de Nederlandse grenskantoren aan wel in worden voorzien. De heer oorzaak van het niet-steryen ligt Belgische toeristen werden ver-j Jac. de Smidt vroeg, of allen de'n het te laat besproeiien. De strekt om een uitstapje in het Ne- straatbelasting betalen. Dit is in- voorzitter zei, reeds plaatselijk den" id het geval, uitgezonderd maatregelen te hebben genomen, een enkele, die daarvoor niet in De_ heer de Visser vroeg, waar aanmerking kan komen. De bestrating rond het dorp word,. 414 m breed. De voorzitter dankte daarna de oude raad voor de prettige samen- derlandse grensgebied te kunnen maken, op bevel van de Belgische regering zijn afgeschaft. MIDDELBURG. C.O.A.K. met vaeantie. Deze week zal de C.O.A.K. gesloten zijn, daar zowel het ka- werking. Vooral de heer de Mey, de in opleiding zijnde die niet in de raad terugkeert, miutairen vaeantie hebben. Vele, werd dank gebracht voor zijn ad- militairen echter zullen met viezen. De heer de Mey dankte enige smart terugdenken aan hun M.U.L.O— of H.B.S.-tijd, toen ze met 1% maand vaeantie naar huis werden gestuurd. Ouderling overleden. Zaterdag is plotseling overle- der Ned. Herv. Kerk. VLISSINGEN. Brandje. om de bouw van het Ifjkenhuisje niet meer vordert. Het is nu al bijna een jaar geleden, dat daar toe is besloten en het staat er nog niet. De voorzitter deelde mee, dat eerst een week geleden de Rijks goedkeuring was ontvangen, die in September 1948 was aangevraagd. De heer Wisse vroeg, waarom de afval van stenen in het begin van de Duinweg niet is verwijderd. De voorzitter antwoordde, dat daaruit nog materiaal gebruikt moet worden. Daar het vermoedelijk de wederkerig de voorzitter. ZOUTELANDE. Afscheid van de heer J. Stroo, die 26 jaren raadslid was. r> - Onder voorzitterschap van bur- den de heer K. de Visser. De gemeester D. Kodde, vergaderdelaatste vergadering was van overiedene^was ouderling de raad. Met kennisgeving afwezig i de oude raad, bracht de voor de heer G. Gabriëise. zitter de leden dank voor 't werk Aangenomen werd het voorstel j der afgelopen drie jaren. Hij dank- om de afvoer van water in eente bijzonder de heer Stroo harte- gedeelte van de Langstraat en in lijk voor de samenwerking. Vrijdagmiddag ontstond brand de Timmermanstraat te regelen I 26 jaren heeft deze de gemeente •n een woning aan de Spui-door het doen leggen van onder-1 helpen besturen, jvaarvan 19 jaar als wethouder. Veel is er tot stand gekomen in die tijd, o.a. verhar ding van de wegen. Er is nu on geveer 11 kilometer verhard. Ook de verbetering van de hoofdweg, nu provinciale weg, is ter hand genomen. Twee malen is een uit breidingsplan vastgesteld, twee malen een nieuwe brandspuit ge kocht, terwijl twee malen is be sloten tot restauratie van de to ren. Er is een nieuw, torenuurwerk aangeschaft, de school is ver bouwd, er is besloten tot electri- ficatie van de gemeente en de ge meente werd aangesloten op het waterleidingnet. De voorzitter wenste de heer Stroo een gelukkige levensavond toe en rust in de verzoening in het bloed van Christus. De heer Stroo dankte de voorzitter en wenste hem toe, dat hij nog vele jaren de vergaderingen en de ge meente mag leiden. Gemeenteraad Bruinisse. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad. Z.h.s. werd het verzoek van de Gez. J. en A.Verspoor Ld. tot ver hoging van de jaarwedde voor het schoonmaken van de O.L. school met een bedrag van f 100.inge willigd. Daarna ging de raad in besloten zitting. Na heropening werd met algemene stemmen besloten tot aankoop van 12 woningen aan de Schoolstraat, Noordstraat en Mo lenstraat, thans onbewoond, en 3 daarachter gelegen, door oorlogs geweld grotendeels verwoeste wo ningen .eigendom van de erven J. van den Berge-Goudzwaard voor de som van f 4000.voor de 12 woningen en f 240.voor de 3 woningen. De bedoeling is op de plaats van de te slopen woningen 7 wo ningwet woningen te bouwen. Goedgekeurd werd de verkoop van grotere en kleinere stroken grond aan de Steinstraat en Dee- straat aan diverse personen. Het betreft grond, die eerst van de betreffende personen is ont eigend, doch die nu voor de erven van de woningwetwoningen niet meer van belang is. De heer Vari den Berg-Beekman vroeg inlichtingen over dezelfde gevallen, die zich ook in andere gedeelten van de gemeente voor doen, waarop de voorzitter ant woordde, dat teruggaaf van teveel onteigende grond alleen plaats heeft, wanneer de oude eigenaar daarom verzoekt. Daarna werden de kosten vast gesteld van het openbaar onder wijs over 5 jaar. In verband met het feit, dat al le leermiddelen vernield of gesto len waren zijn deze kosten over de afgelopen vijf jaar zeer hoog geweest en is f 21.60 per leerling meer uitgegeven dan men aan vankelijk had begroot. Besloten werd f 20.te ver strekken voor een wapenschiidje der gemeente in de nieuwe Sta tenzaal. Bij een kleine wijziging in het Reglement op het Bouw- en Wo ningtoezicht, waarbij de ambte naren van deze dienst, worden ge acht in dienst te zijn van de ge meente Zierikzee merkte de heer Verspoor op, dat men dilligent dient te blijven t.o.v. de zelfstan digheid der gemeente. Hij meende een streven op te merken van Zierikzee om alles aan zich te trekken en straks op Schouwen en Duiveland één grote gemeente te vormen. Hij wenste zich met hand en tand hiertegen te verzetten. Tot lid van het bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht werd namens Bruinisse aangewezen de heer W. van den Berg-Beekman Aan het slot dezer laatste ver gadering van de oude raad dankte burgemeester Van den Berg de raadsleden voor de wijze, waarop in de afgesloten zittingsperiode is samengewerkt, een periode die zeer merkwaardig zal blijven in de geschiedenis van Bruinisse omdat zij is de periode van de wederopbouw. Veel sporen van de verwoesting door het oor logsgeweld konden door het werk van de gemeenteraad worden uit gewist, niet in het minst gesym boliseerd in de totstandkoming van de 105 woningwetwoningen tussen Deestraat en Steinstraat. Een dergelijk complex wonin gen zal men in de meeste gemeen ten van ons land van dezelfde grootte vergeefs zoeken. De wo ningnood werd daardoor opgelost en hoewel in de gemeente nog zeer veel te verbeteren valt en na de wederopbouw de sanering aan de orde komt, waaraan ook reeds deze avond werd begonnen, is de bouw van deze woningen een stap vooruit in meer dan één op zicht. In zijn dank betrok hij ook speciaal de heer Goudzwaard, die in de nieuwe raad niet terugkeert. Wethouder Van Vessem bracht in zijn antwoord de dank van de raad over, aan de burgemeester, aan wiens voortvarendheid het te danken js geweest, dat een zo groot aantal nieuwe woningen kon worden gebouwd. De heer Van den Berg-Beekman sprak als oudste lid. Militaire Willemsorde, de le lui tenant J. F. C. Toelen. EERST DE TAART! Doch de cassette was niet het eerst aan de beurt, want in het midden van de kamer prijkte op de tafel een reus van een taart met tien kaarsjes en rozen, rose en witte, met in het midden het wapen van Prinses Irene in mar sepein. Zeven en twintig pond weegt de taart aldus verklaar de een „expert", met een vulling van bisquit en creme met een liehte rumsmaak, gemaskeerd met marsepein en wit geglaceerd. Hoe ook, het was een fraaie schepping deze taart. Maar Prinses Irene stond even met haar ogen te knip peren, toen luitenant Toelen plot seling zei: „Ik moet er bij zeggen, dat deze taart helemaal voor Prinses Irene alleen is". „Dus de anderen mogen er niet van mee-eten", merkte de Konin gin op. Lt Toelen glimlachte ge heimzinnig. Dan zei hij: „Ik zou wel eens willen zien, hoe ze 'm opeet". „Binnen hoeveel tijd moet dat gebeuren?" vroeg de Koningin. Prinses Irene zei niets. Ze re kende. BONBONS. Intussen was Prinses Beatrix, die evenals haar zich nog jarig voelende zusje, was gekleed in 'n rijbroek en een witte blouse, rond gegaan met een geweldige doos bonbons, eveneens door de depu tatie meegenomen, met een in houd van vijf kilo. Ditmaal werd er waarschijnlijk ter opluchting van Prinses Irene zelf niet bij gezegd dat „dit alles voor haar alleen was", maar wel, dat er een aantal bonbons bij waren, voor zien van een „I" en die waren ex clusief voor Irene. En toen was de beurt aan „het" cadeau, de cassette, waarvan Prinses Irene gauw de laden open trok om hfet blinkende zilver te kunnen bewonderen, terwijl de kleine Marijke met luide stem „Oranje boven" zong, de laatste tijd haar lievelingslied. Alle vijf landmachtmannen kre gen een stevige hand van Prinses Irene voor dit prachtige geschenk en ook voor de zilveren maquette van de complete cassette, die ze hadden meegebracht en waarin 'n volledige inhoudsopgave was aan gebracht. „Wees er altijd heel netjes op", drukte de Koningin haar dochter nogmaals op het hart, maar die kon niet antwoorden, omdat ze haar mond vol had met een grote bonbon, met een „I" er op. NOG EEN GESCHENK. Geen twee minuten, nadat de de putatie van de landmacht het pa leis had verlaten, werd 'n grote kist neergezet in de bibliotheek. De waarn. regimentscomman dant, majoor L. T. F. J. S. van Emden stond aan het hoofd van de deputatie, die deze kist met inhoud namens het garderegiment Prinses Irene en de voormalige Prinses Irenebrigade aanbood. De inhoud bleek een schildwacht huisje te zijn met de Nederlandse kleuren. Waterstanden* Keulen 42 (0), Ruluort —1.74 (-0.01), Lobith8.1I (—0.01), Nijmegen 5.90 (—0.03), Arnhem 6.23 (—0.02), Eefde 1.38 (—0.02), Deventer 64 (—0.01), Borgharen 39.78 (0). Belfeld 10.70 (—0.06), Grave (ben.) 5.08 (plus 0.08), Lith 0.19 (—0.16), Vreeswijk 0.00 (—0.11). De militaire gouverneurs van Berlijn hebben voorgesteld, dat een lening aan het gemeente bestuur van West-Berlijn zal worden verstrekt, opdat hiermee een wederopleving van de eco nomische situatie in dit gedeelte van de stad kan worden bereikt. SCHEEPSTIJDINGEN. GROTE VAART. NIEUW AMSTERDAM 6 van Sout- hempton. ORANJE 9 te Colombo ver wacht. ORANJEFONTEIN 8 tc Kaap stad verwacht. PHRONTIS 6 te Aden. PR. ALEXANDER 6 west Landsend. PR. WILLEM II 6 van Everglades. RADJA 8 te Beira verwacht. RAKI 7 naar Che- ribon. RIDDERKERK 6 xan Melbournf. RIJNLAND 7 van Las Palmas, SAMA- R1NDA 7 te Singapore. SIBAJAK 7 van Aden. SINGKEP pass. 7 Straat Messina. STAD SCHIEDAM pass. 6 Kaap Palosh. STUYVESANT 6 te Cristobal. TALISSE 6 naar Djeddah. TERO 7 van Bahia. TJ1 PONDOK 6 n. Singapore. UTRECHT 7 naar Kuweit. WATERMAN 6 naar Soerabaya. WESTERDAM 8 te New- York verwacht. WATERLAND 7 van Montevideo. ZEEMAN 6 te Lorenz6 Marquez. AKKRUMDIJK 5 te New Or- leans. ARENDSDIJK 5 te Baltimore. ARNEDITK 6 te NewYork. EDAM 6 tt Philadelphia. PARKHAVEN 6 te Lissa bon. ABBEDIJK 8 te Buenos Aires. COT- TICA 8 te Trinidad. DELFT 8 te Arlca. DELFTDIJK 7 van Cristobal naar Ant werpen. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 7 Aug.: MA JORIE van Antwerpen. LEUVEHAVEN van Antwerpen. ROLF van Rc/uaan. Vlissingen vertrokken 7 Aug.: RUA naar Coole. MAJORIE naar Stockholm. LEUVEHAVEN naar Malmö. Gepasseerd naar_ Antwerpen 6 Au^. t PROGERES van Hull. DEPA van Delf zijl. RAPID van Bremen. 7 Aug.: Ni- GÈRSTROOM van Amsterdam. HER- SILIA van Amsterdam. ADMIRAAL NELSON van Plymouth. MARAB V van Huil. Gepasseerd van Antwerpen 6 Aug.: SPIDWELL naar Kopenhagen. 7 AugJ SUMATRA naar Londen. DUIVENDIJK naar Londen. AVERDIJK naar New York. MERWEDE naar Marseille. BREM naar Oporto. Vlissingen vertrokken 8 Aug. ROLF naar Antwerpen. SCHELDE-VAART Gepasseerd te Hansweert 6 Aug. 1949. BERESINA, Rijck; KÜRVENAL, de Rover; STAD BRUGGE, Mcrtcns; LO- RETTE, de Koek: ALLER, Blom; TEM PO, HuygensS.B. 190, de Brucker; S.B. 5952, Stoop: S.B. 1113, v. Gaver; LEK, v. Oosten; WERRA, Mallcntier; FAMI- LIETROUW, den Outer; WIM. v. Wijk! DE HOOP, Bakkeren; POMMARD, Blanker; ORION, Tromp; BASTINA ADRIANA,Visser; SAIGON, Jansen; STAD NAMEN, Kraus; STAD ARN HEM, v. Cauteren; RIJN-SCHELDE 14, Verhagen; MAJORIE, Westers; BIRS- FELDEN, VerstraetenHASEA, Muyl- haudt; GRIGE, de Waal; HENDRIKA, v. d. Adel; HOLLAND IA, Versluy»; JO HANNA, Pieterman: NIEUWE ZORG, SpoelstraAMBULANT, De Waal; ME- TOR, Rijekens; INGONA, Broeders; HORTENS'E, de Roo; GARRO, de Roo; ISIS, Vogel; JOSIRE, Faucomprez: AN NA, Kint; TRIO, Jacobs; MARIE LOUISE, de Blieck; WESTKUST 4, Timmerman; TO, Oele; TERNEUZEN 3, de Braber, allen naar België; RUJA, Fekkens, Hansweert; CORJÓ, v. Diike; RHENUS 129, Holmer; WILADCOR, Norbart; TELEGRAAF 4. Bijstek; GER- MANIA, Visser; HOLLANDIA, de Jong; ALVRACHT 1, Vermeulen; MOSK, Stienstra, allen naar RotterdamAZOL- LA, de Leeuw v. WeenenPOOLSTER, Kunst; TOLO, v. Teylingen, allen naar Dordrecht; AMSTEL 8, Heyboer; STAD AMSTERDAM 3, v. Wijk; STORNO, Wagemaker; MARTHA MARIA, de Kos ter, allen naar Amsterdam; BERTHA, Broeckaert, Vlieland; RIVAL, Kornet; NIEUWE ZORG, HoogendrjornVARIA TIE, Versluys; ADRIANA. Ruytenberg, allen naar Werkendam; ZWERVER, v. Denderen, SchiedamNOORDLAND, BlommeVADERLAND, Carron, Kerk- driel; VIRGO POTENS, Meirlaan, Ros- sum; GRACIOL, Segers; DAKOTA, Schot; BEGO. de Vos; SPF.RA .Cour- tois; CHARLES, de Roeck; v. GOGH, Wijkmans: ADRIEN, v. Remortcl; '•DELWEISZ 5, MaesLOUIS, Iïacns; THILLA 2, v. d. WiigerdSCALDÏA 5, v. Gorp; ISABELLA, Groenendijk; WESTKUST 3, Pel, allen naar Duits land; CALANDA, Lavooy; INDUSTRIE 75, LofflerEXPRESS 21, Frolich; RTiEÏNUNION 5, Strijdonck; KEMBS, Mallentier, allen naar Bazel. G roo tboek Obl i ga t iën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederland 1962-64 ex. Dito cum. Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Ned. Handel Mij. A. K. U. Berghs Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeilampen Dito 6 pet. Cum. Pref. Wd. 167 Wilton Billiton Ie rubr. Billiton TE rubr. Dordtsche Petr. Dito Pref. Kou. Olie Dito onder aand. Moeara Enim Amsterdam K.ibber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kcndeng Lembrte Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am, Lijn Java-China-Japanlijn Amsterdamsche Effectenbeurs. Stolkoersen op 8 Aug. 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank te Goes. - Kon. Boot 123^ 122# 100 100 Kon. Paketvaart 153 153 98# 98 Ned. Sch. Unie 153# 151# 97% v. Ommeren's Scheepv. 168 168# 108 Rott. Lloyd 141# 142 98#* 98# Stoomv. Mij. Ned. 159 158# 99# 99# H. V. A. 160 159# 99# 99# Tava Cult. 80 78 80# 80# N. I. S. U. 94# 92# 101 100# Vorstenlanden 42# 40# 95# 95# Deli Bat. Mij. - 132# 97# 97# Deli Mij. 151# 149 80# 80# Senembali 134# 134# 118# 116# Muller Co. 158 158# 153# 153# Amsterd. Bank 164 164# 175# 175# Hc/H. Bank Unie 201# 202 314# 315# Cert. Javasche Bank 171 168 115 116 Herstelbank Pr. 97# 97# 153# 160 Ned. Ind. Esc. Mij. 86# 8a# Ned. Bank v. Z.-Afrika 176 173 146 147 Rotterd. Bank 172# 172# 146# 147# Surinaamsche Bank 185# 189# Twcntsche Bank 259# 259# Am. Smelting 268# 268 Anaconda Copper 29 290 290 Bethl. Steel 235 233# Chrysler 165# Gen. Motors 169 169 Intern. Nickel 29# Kennecott 50# 340 339 Rep. Steel 19# 283# 284 Standard Brands 305 306# U. S. Steel 304# 307 Cities Service 49# 50# 303# 305 North. Am. 535 Cont. Oil 112 141 Midcont. Oil 130# 134# Philips Oil - 92# 95# Shell Union 36# 36 77 Tidewater 53 53# Baltimore 97 97# Miss K. Texas 56# New York Centr. 9 151 ISO# Pennsylvania 157. 156# Canadian Pac.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3