Is dit gezonde belangstelling? 27 millioen Duitsers gaan Zondag ter stembus. ÈDNA EARL Verenigde Naties deden goed werk roor de vrede. Duizenden verdringen zich voor de Gevangenpoort. De eerste vrije democratische verkiezingen sinds 1933, Wie met de 7 Dec.-divisie naar huis komen. Sinds de bevrijding gingen 14000 Nederlandse boeren naar Ganada. Kinderleed in cijfers. FEUlUErOH Trygve Lie publiceert jaarlijks rapport. Geleidelijke opvoering van huurverhoging. i Brieven van een S Emigrant B Indonesië en het Communisme. Wat er allemaal op een bank biljet kan zitten. Dinsdag 9 Augustus 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever.) Midden in Den Haag, aan de Ho.' ijver, staat een oud en som ber bouwwerk wat vreemd tussen de huizen in. Het is de Ge vangenpoort, een van de weinige historische gebouwen, die de Residentie heeft. Hoewel de poort nog helemaal intact is, raast het verkeer er langs en kunnen slechts voetgangers onder de verweerde muren doorgaan. Vroeger stond de poort in een straat; maar sedert men de ene zijde van die straat heeft weggebroken, maakt de nutteloze poort een enigszins dwaze figuur. Intussen is dit merkwaardige gebouw een vast punt op het programma van ontelbare uit stapjes naar Den Haag. Wie in te Hofstad geweest is zonder de idderzaal, het Panorama Mes dag en de Gevangenpoort te hebben bekeken, wordt niet voor vol aangezien. Vandaar dan ook, dat men inzonderheid op regenachtige vaeantiedagen in que staat voor de deur van het gebouw. De duizenden, die zich jaar lijks binnen de benauwde muren van de Gevangenpoort verdrin gen, maken de exploitatie van het gebouw tot een voordelig taakje. Als het Haags Ge meentemuseum met zijn vele kunstschatten naar verhouding óók zoveel bezoekers kreeg, dan zou men daar zeer verheugd over kunnen zijn. Jammer ge- poeg is de belangstelling voor kunst vrij wat geringer dan de Interesse voor griezeligheden. Want griezeligheden biedt de Gevangenpoort genoeg. De naam tegt al, dat deze poort, over eenkomstig het gebruik in an dere steden, als huis van bewa ring dienst deed. Welnu, men kon degenen wier practijken aanleiding tot arrestatie waren geweest, hier baas! Nog worden <Je hokken aangewezen waarin Jnen de lieden stopte, die tot de hongerdood waren veroordeeld «n wier uitgeteerde lijk na enige ijd uit de veel te nauwe ruim de werd gesleept. Nog toont men e steen, die uitgehold is van ,e regelmatige drup en waar boven vele mensen krankzinnig fijn geworden, omdat zij lange tijd die druppel op hun hoofd Voelden komen. Net zo lang tot 4ie geregeld weerkerende drup pel als een gloeiende hamer op hun hoofd scheen te beuken BANK DER SMARTEN. En dan laat men ook de pijn bank zien, waarop menigeen gefolterd is totdat de dood óf ie bekentenis kwam. Hier heeft Cornelis de Witt, die beschul digd was van een aanslag op de. Prins van Oranje, onder helse Pijnen uitgeschreeuwd: „Gij kunt mijn lichaam in stukken icheuren, maar gij kunt er niet üithalen wat er niet in zit!" An deren, die zulk een zelfbeheer- ling niet konden opbrengen, hebben in half geradbraakte Itaat bekentenissen afgelegd Xan euveldaden, die ze niet had- en gedaan. Als een stille getuige is deze bank der smarten in de Gevan genpoort blijven staan. Maar zij is slechts een onderdeel in de reeks van lugubere herinnerin- J;en aan vroeger. Elk vertrek in lit gebouw demonstreert de el- endigheid ten volle. Daar zijn «ellen zonder licht, zonder lucht verversing en zonder verwar ming, slechts enkele vierkante meters groot, waarin soms vijf tien mensen werden gestopt. Daar zijn „ziekenkamers" op de zolder, een rijtje bedsteden, nare hokken, die de slachtoffers van pijnbank en andere martelwerk tuigen tot verblijf dienden. Het best zien de vrouwen vertrekken er nog uit. Maar alles bij elkaar is die Gevangenpoort Verre van aantrekkelijk. Wie er pas geweest is, wordt een beetje kieskeuriger met zijn lof voor- het „vermetel voorgeslacht". Nu kan men onze voorvaderen Wel schoonwassen door te ver tellen, dat het toen eenmaal ge woonte was om de mensen zo te behandelen, maar dat gaat toch niet helemaal op. Deze on menselijke practijken zijn niet goed te praten. DE ZWARTE BLADZIJDE. Als de vaderlandse geschiede nis op school wordt verteld en at boeiende historie rondom het rampjaar 1672 aan de beurt komt, aarzelt geen enkele onder wijzer zijn leerlingen voor te houden, dat hetgeen zich heeft afgespeeld met de De Witten, een zwarte bladzijde in onze geschiedenis is. Dit verklaart dan ook de aanwezigheid van het standbeeld voor Johan de Witt op de plek waar onze voor vaderen hem en zijn broeder- hebben gelyncht. Doch behalve dit monument voor Johan de Witt, staat er nog een monument hier op de Plaats in Den Haag: de Gevangenpoort, monument ter nagedachtenis aan de schandelijke daden der Hol- landers in vroeger eeuwen. Tien 1 tegen één, dat 99 procent van hen, die de Gevangenpoort be zoeken, niet weten waar de uit eengerafelde lichamen van Jo han en Cornelis de Witt ten grave zijn gebracht. Daar is geen belangstelling voor. Maar wel in teresseert men zich voor de martelwerktuigen, waarmede Cornelis de Witt is bewerkt. Is dit gezonde belangstelling? Gesteld, dat de nagelaten be trekkingen van hen, die in de bezettingstijd zijn vermoord, ge legenheid kregen om het pistool te zien waarmede een vader het nekschot had gekregen, of de knots waarmede een broer in Japanse gevangenschap was doodgeranseld, of het koord waaraan een zoon werd opge hangen, men zou er met huive ring voor bedanken. Maar met het meeste genoegen verdringt men zich voor de Gevangenpoort waar iets dergelijks te zien is. De zwarte bladzijde uit het ge schiedenisboek wordt hier da gelijks weer opgeslagen. De vuile was van Nederlands verleden prijkt dagelijks langs de open bare weg! VREEMD GENOEGEN. Zeker, de geschiedenisweten schap vergt het voortbestaan van de Gevangenpoort. Men be hoort te weten hoe het eertijds toeging in het gevangeniswezen. Maar dat is nog iets anders dan „voor een dubbeltje griezelen", zoals nu dagelijks in Den Haag door velen wordt gedaan. Enige dagen geleden heeft een hooggeplaatste Britse autoriteit een bezoek aan Nederlandse ge vangenissen gebracht. Hij was ten zeerste ingenomen met de wijze waarop men hier te lande de gevangenen behandelt. Hij had veel lof voor de methode, welke te Leeuwarden in gebruik is. Maar de methodes van de Gevangenpoort zag hij niet. Heeft ook geen zin, want dat was van vroegerdaarvoor schamen wij ons! Doch waarom lopen duizenden zich dan te vergapen aan die sinisterheden van een voorbije tijd? Wij schudden onze hoof den over mensen, die „een bios- coopje pikken" en dan voor hun amusement naar een flim over Auschwitz gaan kijken. Wij be grijpen niet wie ter wereld zin heeft om een concentratiekamp bij wijze van „bezienswaardig heid" te gaan bezichtigen. Maar domweg tellen we tien centen neer om de Gevangenpoort van binnen te zien. En dan maar griezelen! Raar volk zijn wij! West-Duitslands 27 millioen kiezers zullen Zondag 14 Augustus ter stembus gaan voor de verkiezing van het eerste parlement van de nieuwe West-Duitse federale republiek. Deze verkiezingen zul len de eerste vrije democratische verkiezingen zijn sinds Januari '33 toen Hitier aan de macht kwam. De uitgebrachte stemmen zullen de samenstelling bepalen van de West-Duitse bondsdag, welke op zijn beurt de federale kanselier en zijn kabinet zal kiezen. Politieke waarnemers willen zich niet aan voorspellingen wa gen, doch de meeste geallieerde deskundigen geloven, dat het re sultaat zal zijn een coalitie van de Christen-Democraten (C.D.U.) met de vrije Democraten (F.D.P.) en de Deutsche Partei van de Br. zone. De bondsdag met ongeveer 400 leden zal met 400 leden van de statenparlementen de nieuwe West Duitse federale president aanwij zen. De 43 leden van de bonds raad (senaat) zullen rechtstreeks door de statenregeringen worden aangewezen. Geallieerde waar nemers geloven, dat de Sociaal (Ingez. mededeling, advert.) 1 Democraten (S.P.D.) wellicht de meeste zetels zullen veroveren, doch geen absolute meerderheid, [noch een geschikte coalitie-part ner zullen krijgen. Het door de S.P.D. bekendgemaakte program belet een samengaan met de com munisten, terwijl de enige andere niet gebonden groep, de linkse katholieke centrumpartij, waar schijnlijk niet voldoende zetels zal krijgen om een coalitie mogelijk te maken. Vier nationaal erkende partijen en 25 splinter- en kleinere par tijen nemen aan de verkiezingen deel. De twee grootste partijen zijn de S.P.D. en de C.D.U., beide met „gematigde" programma's. De S.P.D. heeft zich officieel uit gesproken voor een gematigd evo- lutionnair socialisme, een Duitse eenheid en een Westerse Unie. De C.D.U., die de steun van de kerken geniet, bepleit de toepas sing van christelijke beginselen op politieke, sociale en economische vraagstukken en steunt het par ticulier initiatief. Zij is gekant te gen onbeperkt particulier en staatskapitalisme. De partij heeft haar grootste aanhang op het platteland, vooral in het Rijnland. De originele bronzen grafsteen, welke voor het graf van Maarten Luther werd gemaakt, zal van de St. Miohaelskerk te Jena, waar iiij meer dan vier eeuwen opge slagen is geweest, worden over gebracht naar Luthers graf in Wittenberg. De directeur voor de demobili satie van de Koninklijke Land macht deelt mede: ,Uit brieven, die mij van meer dere zijden hebben bereikt, is mij gebleken, dat niet overal een goede uitleg wordt gegeven aan een zinsnede uit het z.g. Paas- comminuque van de minister van Oorlog. De militaire autoriteiten, zowel hier te lande als overzee, hebben - dit dient nadrukkelijk te wor den vastgesteld bij het formu leren van de hierboven aangehaal de zinsnede het oog gehad op een bepaalde groep militairen, name lijk de groep, dte eerst bij de 7 December-divisie werd ingedeeld, doch later om redenen van dienst belang naar de 2e divisie werd overgeplaatst. De minister van Oorlog heeft na overleg met de legerleiding in Indonesië thans bepaald, dat on der de groep bedoeld in de boven vermelde zinsnede zullen vallen: a) alle militairen van de Ko ninklijke Landmacht, die voor 1 Januari 1946 onder de wapenen zijn gekomen; b) de nog resterende O.V.W.- ers behorende tot de 2e divisie, die na 1 Januari 1946, doch voor of tegelijk met de dienstplichtigen van de 7 December-divisie onder de wapenen zijn gekomen; c) de dienstplichtige onder officieren van voor 1940, inge deeld bij de 2e divisie, die yoor of tegelijk met de dienstplichtigen van de 7 December-divisie onder de wapenen zijn gekomen. Colin Gibson, de Canadese minister van mijnen en natio nale hulpbronnen, heeft be kend gemaakt, dat plannen ge maakt zijn voor de voortzetting van de emigratie van Neder landse boeren en hun gezinnen naar Canada in 1950. Meer dan 14.000 leden van Nederlandse boerengezinnen waren in Cana da aanekomen sinds, de emigra tie in 1947 begon, nadat een overeenkomst gesloten was tus sen de Nederlandse en Canadese regering. In 1947 bedroeg het aantal dergelijke emigranten, dat in Canada arriveerde, 3000, in 1948 7000 en dit jaar tot dus ver 4000. Men verwacht echter voor het einde van het jaar nog 2500 emigranten. De Nederlandse immigranten vestigden zich op boerderijen in alle streken van Canada, ofschoon het merendeel naar Ontario is gegaan, terwijl velen zich ook in Alberta, Que bec, Manitoba en Brits Colum bia hebben gevestigd. Naar verluidt is een behoorlijk aantal van deze Nederlandse gezinnen thans permanent ge- installeerd in boerderijen, die zij bezitten, gehuurd hebben of waarvan zij de opbrengst met anderen delen. Ruim 600 „peetouders" uit de Verenigde Staten zullen deze zo mer een bezoek brengen aan de aoor hen aangenomen kinderen in door de oorlog geteisterde ge bieden van Europa. Ongeveer 500.000 Amerikanen betalen een maandelijkse bijdrage van 15 dol lar voor het onderhoud van 50.000 Europese kinderen, die 't slacht offer van oorlogsomstandigheden zijn geworden door lichamelijk letsel of door het verlies van ouders en verwanten. Velen van deze „peetouders" zijn oorlogs veteranen, die met de kinderen hebben kennis gemaakt toen zij in Europa gelegerd waren. Onder dit „peetschap" bestaat geen mo gelijkheid voor wettelijke adopta- tie; men kan uitsluitend financi ële steun verlenen, zolang 'tkind hieraan behoefte heeft. In Frankrijk zijn 1500 kinde ren, die zulke „peetouders" heb ben en ln Italië bijna 1000. Aan gezien er in Italië veer meer kin deren zijn, die verminkt of kreu pel zijn, werden in dit land spe ciale instellingen voor deze kin deren opgericht, waar een groot aantal van hen een tehuis vindt. In België zijn 750 geadopteerde oorlogswezen, in Tsjecho-Slowa- kije 350 en ln Polen 550. In Fe bruari 1949 werd het programma uitgebreid tot Griekenland. In dit land komen duizenden kinderen ln aanmerking. Naar het Amerikaans Ooor BESSY KIVING 99) _o_ „Neen, Gertrude, ik kan je niet steunen in een geheime correspondentie. Ik heb te veel achting voor je ooin, om er toe bij te dragen, dat er brieven in en uit zijn huis worden gesmok keld. Bovendien, zou je moeder de gedragslijn, die je volgt, niet goedkeuren." „O, ik liet haar het andere briefje zien en zij lachte alleen maar eens en streelde mijn wang, zeggende; „Wel liefje, hij is oud genoeg om je vader t® zijn." Dit briefje is alleen om te vragen, of hij het andere wel ontving. Ik heb het gezonden door de bediende, die het hertje bracht o, lieve deugd, kijk eens welk een gat de kleine deugniet in mijn nieuwe, wollen jurk heeft gebeten. Wat zal mama boos zijn! Toe ga weg, rakker, ik zal je dadelijk eten geven. Heus Edna, er is niets geen kwaad in, als je dit briefje overbrengt, want ik geef mijn woord er op, dat mama er niets om geeft. Denk je, dat ik je wat wijs zou maken. Och, toe, Edna. Het zal ham zoveel eerder bereiken, dan wanneer ik het in de bus doe, dan blijft het misschien een week op hét postkantoor liggen. En oom Allard heeft nu eenmaal geen extra-bedienden, die voor mij boodschappen kunnen doen." „Gertrude, misleid je mij werkelijk niet? Weet je zeker, dat je moeder het andere briefje heeft gelezen en dit goedkeurt? Heel zeker, je kunt het haar vragen, als je aan mij twijfelt. Hoor, ik moet naar binnen, mama roept mij. Lieve Edna, als je van mij houdt doe het dan! Ja, mama, ik kom." Edna kon de smeekbede, die er lag op het lieve gezichtje, dat tegen het hare gedrukt werd, niet weerstaan en met een zucht, nam zij het kleine briefje aan en ging weg. Meer dan een week was reeds verstreken, sedert meneer Ham- m' d en mevrouw Powell ge schreven hadden en zij haar hadden aanbevolen voor de be trekking als gouvernante bij mevrouw Andrew. In die tus sentijd had zij geen woord ge wisseld met meneer Murray. Zij had het grootste deel van haar tijd doorgebracht met het over schrijven van allerlei dingen uit de bibliotheek, die zij voor het. boek, dat zij schrijven wilde, no dig had. En terwijl Estelle bui tengewoon opgewekt scheen, sloeg mevrouw Murray in stille de voorbereidselen van de wees voor haar vertrek gade. Verdiept in zeer pijnlijke overwegingen, liep het meisje vlug door, tot zij aan de armoe dige woning van de smid kwam. Zij klopte op de deur. „Kom binnen, meneer Mur ray". Edna duwde de deur open en liep naar binnen. „Het is meneer Murray niet deze keer". „O, Edna! Ik ben zo blij, dat je bent gekomen. Hij wou niet, dat ik het je vertelde; hij „eide, dat hij het niet bekend wilde hebben. Maar nu je hier bent, wil je t"i mij blijven, niet waar, tot alles voorbij is?" Hulda knielde naast de krib van haar vader neer en Edna schrok van de uitdrukking van opgewondenheid en zenuwach tigheid, die er op haar bleek, trillend gezichtje lag. „"Wat bedoelt zij meneer Reed?" „Arm, klein kind, zij is zo op gewonden, dat zij nauwelijks I kan spreken, en ik ben niet sterk genoeg om veel te praten. Hulda, mijn kind, vertel juf- frouw Edna alles eens. „Meneer Murray heeft alles gehoord wat ik tegen je zei over dat bidden, je weet wel, dat mijn ogen geopend mochten worden. En hij is diezelfde [avond nog naar de stad gegaan en heeft getelegrafeerd naar een dokter, die soms blindheid kan genezen. Hij heeft hem ge vraagd hier te komen om te zien, of hij iets voor mjjn ogen zou kunnen doen. Meneer Mur ray is hier vanmorgen geweest en zei, dat hij van de dokter had gehoord, dat hij deze mid dag zou komen. Hij zei, dat hij kon blijven tot het rijtuig weer weg moest om de trein te halen in Chattanooga, want hij moet dadelijk terug. Zie je, hij is stil. Hoor eens, hoor eens, daar komt een rijtuig aan! O, Edna, bid voor mij! Vader, bid voor mijn arme ogen!" Het lieve, kinderlijke gezichtje was doodsbleek en tranen vul den de bruine omsluierde ogen, toen Hulda haar handen samen- klemde. Haar lippen bewogen zich snel, al was er geen ge luid hoorbaar. Edna verborg zich achter de deur en gluurde door een reet tussen de planken. Murray kwam het eerst bin nen en wenkte de vreemdeling, die op de drempel bleef staan met een kistje met instrumen ten in de hand. „Kom binnen, Hugh, hier is je patiëntje. En ik geloof, dat zij zo bang is als een wezel. Hulda, kom eens in het licht." Hij trok haar naar het raam en tilde haar op een stoel en de dokter boog zich over haar heen, duwde zijn bril omhoog en on derzocht nauwkeurig de ogen van het kind. „Beef niet zo, Hulda, er is niets om bang voor te zijn. De dokter zal je geen kwaad doen." „O, het is niet, omdat ik bang ben, dat de dokter mij pijn zal doen! Edna, bid je voor mij?" „Edna is niet hier", ant woordde meneer Murray, de ka mer rondziende. Majoor-vlieger J. L. Flinterman, commandant van nr. 323 Squa dron, het Nederlandse Meteor straal jagereskader, die in Augus tus een poging zal doen een Nederlands hoogte- en snelheids record te vestigen. De record-vluchten zullen worden onder nomen in een Gloster „Meteor IV". Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, verklaart ln zijn jaarlijks rapport, dat de Verenigde Naties heb ben bijgedragen tot de verwezenlijking van een vreedzamer we reld door het voorkomen of beëindgien van oorlogen waarbij 500 millioen mensen zouden zijn betrokken. De vrees voor oorlog is afgenomen, aldus Trygve Lie. Het einde van de Berljjnse impasse is een der voornaamste factoren, die hier toe heeft bijgedragen. zame regeling" hadden in Pales tina .Indonesië en Kasjmir tot de vrede geleid. De stichting van de staat Is raël in Palestina zonder een grote oorlog acht Lie een der epische gebeurtenissen van de geschiede nis. In Indonesië hebben de Ver enigde Naties een beslissende rol gespeeld Dij de pogingen om een vreedzame regeling te verkrijgen en 70 millioen mensen op vreed- zama wijze tot nationale onafhan kelijkheid te leiden." „Toen India en Pakistan de op dracht van de Verenigde Naties tot het staken van het vuren in Kasjmir inwilligden, werd de 400 millioen zielen tellende bevolking van deze twee landen de ergste van alle rampen-godsdienstoorlog en burgerstrijd bespaard". VERZOENENDE KRACHTEN. Toen drie grote mogendheden vorig jaar September de Berlijn- se kwestie voor de Veiligheids raad brachten door een aanklacht tegen een vierde .vreesden velen, dat deze crisis tot het uiteenslaan van de Verenigde Naties en tot een derde wereldoorlog zou lei den. In plaats hiervan, zo zei Lie, kwamen onmiddellijk matigende en verzoenende krachten in wer king, die tenslotte tot gevolg had den, dat de onderhandelingen der grote mogendheden over de vre desverdragen werden hervat. Lie beschuldigt de grote mogendhe den er van, dat zij haar pogingen voortzetten „om haar posities te versterken voordat de toestand door de sluiting der vredesverdra gen meer gestabiliseerd is". Hij voegde hieraan toe, dat „ten gevolge van de geschillen tussen de grote mogendheden geen vor deringen zijn gemaakt bij het ter beschikking stellen van strijd krachten aan de Veiligheidsraad om zijn acties kracht bij te zetten". Ook zijn er weinig vorderingen gemaakt inzake overeenstemming over de controle op atoomenergie en andere wapenen. Schikkingen voor regionale vei ligheid kunnen volgens Lie soms het machtsevenwicht herstellen, doch collectieve veiligheid kan slechts worden bereikt door de wijze te bepalen waarop alle grote mogendheden vreedzaam volgens het handvest kunnen samenleven. HET AMERIKAANSE INITIATIEF. „Een der meest bemoedigende gebeurtenissen van 't jaar" noemt Lie „de stuwkracht van het Ame rikaanse initiatief tot een veel omvattend program van tech nische hulp aan de minder ont wikkelde gebieden". „De morele kracht van de Ver enigde Naties en haar overre dingskracht "ten bate van een re delijk compromis en een vreed- Ruim een eeuw geleden bezat Friesland 800 schepradmolens Hiervan is er thans nog maar één over, die zich in het wijde landschap tussen Leeuwarden en Warga bevindt. Binnenkort echter gaat deze oude molen verhuizen naar Heeg, waar hij als monument zal blijven be waard. De laatste oude schep radmolen, met onder de wiek rechts het ingetimmerde schep rad. De geruchten over de komende huurverhoging duren voort. Nu komt weer de „Nieuwe Haagse Crt" met een bericht uit „betrouwbare bron" volgens het welk de regering aan de Stichting van de Arbeid advies zal vragen over 't resultaat van 't interdepar tementaal overleg inzake de ko mende huurverhoging, dat het volgend plan omvat: een per 1 Januari 1950 ingaande huurver hoging van 17 Vs pCt., met de mo- lijkheid, deze in een tijdsbestek van 10 jaar op te voeren tot 60 pCt. Het tempo der geleidelijkheid zal uiteraard afhankelijk zijn van de ontwikkeling van het peil van de kosten van levensonderhoud, Luchtbrug Hongarije Albanië? Een woordvoerder van 't Griek se departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de, Griekse regering berichten had ontvangen over de organisatie van een luchtbrug van Hongarije naar Albanië om zowel generaal Enver Hodja, de Albanese minis ter-president, als de Griekse op standelingen van wapens te voor zien. Een Hongaars generaal, ge naamd Salay, zou in Tirana zijn aangekomen voor de organisatie van de luchtbrug. Door de verrekijker. XI. NIEUW ZEELAND. 's Morgens gaat het al aardig koud worden, maar overdag is het zomerweer. "We staan nu ook niet meer vroeg op. Ik ben de eerste, tegen zeven uur. Dan maak ik de kachel aan, zet wat thee en na er een kop van te hebben gedronken, ga ik de vier koeien melken, een karweitje van vijf minuten. Of wij die koeien wel namel- ken? Welnee, enkele geven in derdaad nog iets, maar aan na- melken kun je niet beginnen. In een krant las ik laatst nog, dat een professor het ook afraadde, daar de koeien anders niet goed 'aan de machine wennen. In het begin zag ik erg tegen die koeienbeweging op, maar ze leven er ruim van zegt mijn baas en dat merk je trouwens wel ook. Om half negen eten we. De melk wordt ontroomd en wat er aan room over is, dus wat we zelf niet nodig hebben, gaat naar de fabriek. De ondermelk is biggenvoed- sel. De koeien lopen nu in de heuvels. Ze komen de hele win ter niet op stal, omdat er geen stallen zijn. Indien het wat te koud wordt 's nachts, gaan ze onder de bomen staan. Ons brood, wordt elke dag, gelijk met de post en de kranten, met een auto rondgebracht, en wij halen het uit het kastje vooraan bij het hek. De wegen hier zijn te verge lijken met de binnenwegen bij ons. Voor het merendeel zijn ze van grof grint en uoor fiets banden niet zo buitengewoon. Er is hier slechts één wegwer ker: een bulldozer, die de wegen plat rijdt en het grint weer ver spreidt. In de verste uithoeken is hier electriciteit, zoover ik weet, cn met electrische pompen wordt dan het water opgehaald. We zijn nu bezig bomen te rooien. Een kabel aan de trac tor en dan maar trekken. Als ze er uit zijn, rijden we ze op een hoop om te laten wegrotten. Al leen het beste hout gebruiken we voor brandhout. 's Avonds zitten we bij het houtvuur en dan schrijf je een brief aan de mensen in Zeeland. Peinzend tuur je in de vlammen. Of ik me eenzaam voel? In geen geval. Ik heb er geen spijt van, dat Ik in dit land terecht ben gekomen. EMIGRANT. EMIGRATIE. Goede berichten las ik uit Canada. Men is daar over de uit ons land overgekomen werkkrach ten best te spreken. Er zijn landen, Frankrijk b.v., waar van emigratie geen sprake kan zijn. De goddelijke opdracht, vrucht baar te zijn en de aarde te bevolken, is daar afgewezen. Menselijke wijsheid had uitge maakt, dat men beter deed het aantal geboorten te beperken, teneinde het leven te vergemak kelijken. En het resultaat is geweest, dat een belangrijk deel van de rijke bodem vrijwel onbewerkt bleef, en dat Frankrijk voor de toekomst op buitenlandse krach ten is aangewezen. In ons land is dat gelukkig anders. Zeker, het valt aan de ent kant te betreuren, dat in het Nederlandse huis voor de Ne derlandse kinderen geen plaats is. Maar aan de andere kant zit er iets moois in te zien hoe het kleine Nederland op deze wijze nog voor andere landen van be tekenis kan zijn. Sinds 19.' zijn alleen in Ca nada meer dan 14000 Nederlan ders kinderen meegerekend aangekomen en in de loop van dit jaar worden er nog 2500 verwacht. En ze worden daar met blijd schap begroet. En zo blijft ons toch in vele opzichten zo rijk gezegend landje, zijn roeping om voor an deren tot een zegen te zijn, ver vullen. Een ernstige waarschuwing aan Amerika en Nederland. Een volk van zeventig millioen zielen wordt in handen gespeeld van het communisme, aldus waar schuwde de heer Boelhouwer op een persconferentie van de Ne derlandse Volksunie.. Hij wees op uitspraken van een bekend vertegenwoordiger van Moskou, dat de communistische opmars niet bij Canton zal stil staan, maar doorgaat naar het Zuiden. Indonesië is strategisch zo gunstig gelegen, dat van daar uit zowel de Phillippijnen al» Australië kunnen worden gebom bardeerd. Zuid-Oost-Azië is de ba sis voor West-Europa. In deze omstandigheden wijst spr. op de belangrijke artikelen, die de op de terugreis uit Indonesië omgeko men Amerikaanse journalisten hebben gepubliceerd, en waarme de de Unie door een bevriende re latie in Amerika (een Amerikaan, die Indonesië door en door kent), en buiten partijverband in Neder land actie wil voeren om de open bare mening wakker te schudden. Anderhalf uur lang las de heer Boelhouwer de verbluffende pu blicaties voor van deze journa listen, waaruit bleek, dat Ameri ka zich schaart aan de zijde van de minst democratische meest an ti-Westerse groep in Indonesië, de republiek, wier regering 17 com munisten en meelopers telt. Hij wees op een artikel, waar in verteld wordt hoe op Sumatra drie communistische legers wach ten op het vertrek der Nederlan ders. Zjj zgn uitgerust met veld geschut en worden voorzien door snelle motortorpedoboten, die va ren op havens, welke Nederland niet bezetten mag. Spr. vertelde ook van een po ging van officiële Nederlandse zij de om een gesprek tussen een Amerikaanse journalist en een vertegenwoordiger der Unie te verhinderen. Vrijstelling verplichting tot deelneming bedrijfspensioen fonds landbouw. Er zijn in de landbouw verschil lende werkgevers, die voor hun personeel reeds pensioenvoorzie ningen lopende hadden voordat 't Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw in werking trad. Wan neer de bestaande regeling aan bepaalde eisen voldoet, waarvan de voornaamste wel is, dat de pensioenvoorzieningen minsten* even gunstig moeten zijn als die van het Fonds, kan vrijstelling worden verleend van de verplich ting tot deelneming. Aanvragen om vrijstelling die nen zo spoedig mogelijk, doch ui terlijk 1 September a.s. te worden ingezonden aan het kantoor van het Bedrijfspensioenfonds voor d® Landbouw, Zeekant 35, Scheve- ningen. Een Frans medisch tijdschrift heeft op verzoek van zijn lezers enkele van die vleze, onogelijke, verfomfaaide en aan alle kanten met reepjes kleefpapler saamge houden biljetten laten onderzoe ken, waarmee de Fransen elkan ders diensten betalen. Het resul taat van deze analyse, dat „Com bat" volgens „De Volkskrant" meedeelt, is angstaanjagend. Een biljet van honderd francs wordt door 5 a 600.000 microben bevolkt, waaronder de microscoop een ko lonie Koch-bacillen ontdekte, voorts een kolonie streptococcen, een kolonie klnderpokkenbacillen mitsgaders een van schurftver- wekkers. Deze van de éne vest zak naar de andere verhuizende kolonies ware vacantiekolonies vegeteren te midden van an dere elementen, die met het be talingsverkeer evenmin van doen hebben. Want de bacteriologen ontdekten op hetzelfde biljet: el- geel, tabak, suiker, sporen van lippenstift, melk en konijnenbloed. Kort en goed, Iedere keer, dat de Fransman in zijn portemonnale grijpt, voert bij een ware bacte riologische burgeroorlog.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2