„Thans gezonde basis voor permanente samenwerking". L Aantal slachtoffers thans veel hoger geschat. Eyskeus werkt nu aan katholiek- liberale regering. Zendingsiniddag te Ond-Vossenieer. .NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND «MSDAG S aogostcs ms Angstaanjagend. Haagse conferentie 22 Augustus geopend. Moh. Roem maakt zich geen illusies. Stadje verzonken in het water. Bok aardbeving t.e San Francisco. Toch nog een laatste poging tot drieledige regering. Plannen voor verdere prijs verlagingen in Engeland. Helaas was er weinig bezoek. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1325 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hu'ijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.15 u., onder 20.15 u. Maan op 21.13 u., onder 6.42 u. Hoogwater op Woensdag 10 Aug.: Vlissingen: 3.03 u. 2.10 m., 15.09 u. 2.05 m. Terneuzen 3.31 u. 2.27 m., 15.42 u. 2.20 Tn. Wemeldinge: 4.49 u. 1.81 m., 17.02 u. 1.66 m. Zierikzee: 4.39 u. 1.54 m., 16.46 u. 1.40 m. ngstaanjagend noemt de „Nieuwe Eeuw" de ontwik keling der gebeurtenissen in In- die. „Men kent de wekelijkse do denlijsten die de regering „tot baar leedwezen" moet publice ren. Men kent niet de doden lijsten der politieambtenaren. Men kent niet de lijsten van de gewonde en voor hun leven ver minkte militairen. Men kent niet de lijsten van de burgers, die er het leven bij inschieten. Zo een enkele maal schemert in officiële berichten iets door van de verschrikkelijke trage die, die zich in de eens bloeien de en welvarende delen van het Koninkrijk afspeelt." Ter nadere illustratie geeft het blad een citaat uit een brief uit Soerabaja, van een intellec tueel met observatievermogen en critische zin, die o.m. het vol gende schrijft: „Ik voel wel, dat we op de kegel van een vulkaan zitten waaruit reeds door alle moge lijke spleten rook en gassen ont snappen; de grond trilt onder onze voeten, en ieder ogenblik kan de inwendige spanning zo groot worden, dat de hele kegel met ons er boven op er af ge blazen wordt. De toestand is, sedert het noodlottig besluit om Djocja te ontruimen, snel verslechterd. Hetgeen ook logisch is: wij heb ben daardoor in dusdanige mate „gezicht verloren", dat duize.n den extremisten, die het reeds opgegeven hadden, weer moed gevat hebben en hun terroristi sche actie hebben hervat. Natuurlijk heeft men daar in Nederland wel iets van gehoord, maar hoe erg het is, kunnen jul lie je daar niet indenken. Het hele binnenland staat in vuur en vlam; moord en plundering zijn aan de orde van de dag En de planters, die na een jaar hard werken onder zeer moei lijke omstandigheden, de on derneming eindelijk weer in productie hadden gebracht, val len bij tientallen door moord en hinderlagenTuinen kunnen niet meer gecontroleerd wor den, tenzij onder zware dek king. Op iedere onderneming is het administratiehuis in een vesting herschapen met zand zakken en prikkeldraad, en toch vinden nog vrijwel iedere nacht beschietingen plaats. Dat is erg, maar het is het ergste niet; de aanvoer naar de ondernemingen en de afvoer der producten wordt ernstig bedreigd. Een rit per auto buiten de stad, anders dan in convooi, is een meestal slagende poging tot zelfmoord. Een auto bijvoorbeeld van een kapokonderneming met 7 inzit tenden verdween spoorloos; een paar dagen later werd de wa gen gevonden, na moeizaam speuren vond men enige dagen daarna de onthoofde lijken. Van de rest nog geen spoor. „Als je mocht denken, dat rei zen in convooi veilig is, heb ie het mis. De convooien moeten dikwijls ware velslagen leveren om er door te komen Tot zover de op 19 Juni ge schreven brief. ag men de bericiiten van -Ie -"4- officiële optimisten gelo ven, dan zijn de politieke aspecten gunstig. Straks gaat de rondetafel conferentie beginnen en tr schijnt goede hoop te zijn, dat men op door de republiek ge dicteerde voorwaarden tot overeenstemming zal komen. Maar dan? Politiek is de zaak voor ons land verloren. Maar hoe zal het gaan op economisch gebied? En op het gebied van kerk en zending? Als nu reeds het hele binnen land in vuur en vlam staat, hoe zal het dan gaan, wanneer de Nederlandse troepen worden teruggetrokken? De republikeinse leiders ver klaren nu heel zoetsappig, dat voor de toekomst samenwerking met Nederland op prijs' wordt gesteld. Verklaarbaar. Maar zal het zelfs met Ne derlandse hulp! voor hen die zolang het revolutievuur stook ten, mogelijk zijn, de brand die naar alle kanten om zich heen grijpt te blussen? Wij weten het niet. Maar het woord „angstaanjagend" schijnt hier niet ongepast. Klaarheid in diefstallen gramofoonplatcn. Gedurende enkele maanden werden een groot aantal gramo foonplaten door arbeiders van de Heemsteedse gramofoonpla- tenfabriek gestolen en door verkocht aan een Amsterdam mer. Drie arbeiders en de Am sterdamse handelaar zijn aange houden, doch deze laatste ont kende geweten te hebben dat de platen van diefstal afkomstig waren. De arbeiders bekenden, nadat zij bij 'controle en huis zoeking in het bezit van gesto len platen bleken te zijn. Daar de directie geen bewij zen in handen kon krijgen, nam de politie steekproeven door de naar huisgaande werknemers te fouilleren. Een 27-jarige Am sterdamse employé bleek toen vier pasgedrukte platen in zijn tas te hebben. Na een langdurig verhoor bekende hij ongeveer vijftig platen gestolen en ver kocht te hebben. De twee an dere arbeiders hadden beiden enkele platen gestolen. Dr VAN ROYEN IN NEDERLAND TERUG: Met verschillende vooraanstaande Indonesiërs is dr van Royen, het hoofd van de Nederlandse delegatie, gisteren per vliegtuig uit Indonesië op Schiphol aangekomen, waar zij door minister van Maarseveen en verscheidene andere autoriteiten verwel komd werden. Zij zullen deel nemen aan de Ronde-Tafelcon ferentie, die, naar het A.N.P. verneemt, op 22 Augustus a.s. geopend zal worden. Veel werd er niet gezegd bij de aankomst, Dr van Royen, Moh. Roem en Merle Cochran legden slechts een korte verklaring af aan de aanwezige journalisten. Dit in verband met het feit, dat eerstgenoemde van plan is eerst daags in een persconferentie uitvoerig zijn mening te uiten. Dr van Royen zei van mening te zijn, dat na bijna vier maan den onderhandelen er een ge zonde basis is gelegd voor een permanente samenwerking tus sen Nederland en Indonesië. De structuur van die samenwerking zullen wij nu moeten optrek ken op de Ronde-Tafelconferen tie. Op dit ogenblik zijn alle ogen gericht op de uitvoering van de order tot staken van de vijandelijkheden. Ik ben van mening, dat deze order zal wor den uitgevoerd. De ogen van de wereld zijn op ons gericht. Ook de republiek heeft alle belang bij een strikte naleving van deze order. Mij dunkt, dat de resultaten zullen meevallen. Nederland heeft bewezen, dat het aanwijzingen van de Veilig heidsraad wil volgen. De repu bliek moet thans tonen dat zij werkelijk tot samenwerking wiï komen, zei dr van Royen. HARDE NOTEN. Moh. Roem, lid van de repu blikeinse delegatie op de R.T.C., was al heel kort. „Wij republi keinen zijn blij, dat het zover is, dat de R.T.C. staat te begin nen. Voor ons betekent de R.T.C. de voltooiing van ons ideaal: de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Ik maak mij geen illusies over het verloop van de conferentie. Er zullen harde noten moeten worden gekraakt, maar het succes van de prelimi naire besprekingen te Batavia geeft ons goede hoop. De ver eiste atmosfeer voor onderhan- Ook Griekenland, Turkije en IJsland in Europese Raad. Het ministeriëel comité van de Europese Raad heeft in zijn ver gadering onder voorzitterschap van de Belg Spaak besloten Griekenland, Turkije en IJsland tot de Europese Raad uit te nodigen.' De vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije zullen morgen reeds deelnemen aan de werkzaamheden te Straatsburg. Het besluit, ook IJsland uit te nodigen lid te worden van de Raad van Europa, heeft onder waarnemers te Straatsburg ver wondering gewekt, zo meldt Reuter's correspondent aldaar. Naar verluidt heeft IJsland de ministeriële commissie doen weten, dat het ontvangen van een uitnodiging het land in staat zou stellen tijdig voor de vol gende zitting van de Raad de nodige stappen voor een grond wetswijziging te nemen, die aan ratificatie van het statuut vap de Raad vooraf moet gaan. In' tegenstelling met Griekenland en Turkije zal IJsland in deze zitting nog geen deel nemen aan de besprekingen der minis ters of van de vergadering. delen is thans aanwezig, zodat de conferentie een succes kan zijn". De Australiër Cochran vond ■het voldoende de hoop uit te spreken, dat de Haagse confe rentie een volledig succes zal worden. HATTA IN NEW-DELHI. Moh. Hatta is ook op weg naar ons land om de R.T.-Con- ferentie bij te wonen. Hij onder brak zijn reis gisteren te New- Dehli om een paar dagen bij de Indiase premier Nehroe te logeren. Reeds bij de aankomst in de hoofdstad van India kreeg Hatta een hartversterking in de vorm van een toespraak van Nehroe. Die vertelde n.l. dat in Zuid- Oost-Azië allerlei krachten in het spel zijn. En wanneer soms ongelukkigerwijze de krachten van het vooruitstrevend nationa lisme,. vertegenwoordigd door de huidige regering van de repu bliek Indonesia, niet de overwin ning zouden behalen, zou dit een slecht iets betekenen, niet slechts voor Indonesië doch ook voor óverig Zuid-Oost-Azië en misschien zelfs voor India, zei Nehroe. Vandaag zal Hatta met Nehroe en de Indiase secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken bespre kingen voeren, naar men zegt, over de problemen, die op de R.T.-Conferentie ter sprake zul len komen. Gisteren heeft dr Hatta in een besloten vergadering van de constituerende vergadering van India gezegd, dat de enige op lossing .van het Indonesische probleem is gelegen in „een vol ledige en onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit n het volk van- Indonesië". Amerika zal wapenhulp aan West-Europa niet alleen verzorgen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft er bij een senaatscommis sie op aangedrongen het pro gram van Truman tot militaire hulp aan een aantal landen tot een bedrag van 1450 millioen dollar goed te keuren. De beveiligingsplannen van West-Europa schetsend, zei Ache son, dat de operaties van de grondstrijdkrachten in hoofd zaak voor rekening zouden ko men voor Frankrijk, met de hulp van andere landen van het Atlantisch Pact. Frankrijk zou Engeland en de V.S. helpen bij de marine-operaties en de strate gische luchtoperaties zouden voor rekening van de V.S. komen. Geen alledaagse uitnodiging De bekende concert- en ora toriumzangeres, Ankie van Wickevoort Crommelin, ont ving dezer dagen een brief, waarin zij las: „Juffrouw, Ik hoorde dat u ook op bruiloften zingt en daar wij binnenkort 25 jaren getrouwd zijn, geven wij een avondje. Een harmonika is er al en mijn zoon zegt nu nog een kroener en geeft u dan even op wat het kost. De buren komen ook en na afloop halen wij nog geld op. U hebt na-, tuurlijk vrij eten en drinken en iemand zal u wel naar huis brengen 's nachts. Antwoord aan...., enz." Amerikaanse Senaat keurt Europees herstelprogramma goed. De Amerikaanse Senaat heeft met 63 tegen 7 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waar bij tot 30 Juni 1950 5.797.824.000 dollar voor het Europees her stelprogram en voor de tege moetkoming in de bezettings- kosten van de V.S. worden uit getrokken. DE AARDBEVING IN EQUADOR. Hoewel president Lasso verklaard heeft, dat een nauwkeu rige opgave van het aantal slachtoffers bij de aardbeving In Equador niet mogelijk is, doordat massa's mensen uit de ver woeste steden de "bergen in gevlucht zijn, zouden er volgens een officiële schatting in totaal ruim 9000 doden zijn. De red dingsploegen schatten het aantal gewonden op 20.000. Overal in het aardbevings gebied werkt men zo snel mo gelijk om de lijken der slacht offers op te delven en te begra ven of te verbranden. Men wil trachten hiermee een epidemie te voorkomen, doch de toestand is reeds zodanig, dat er voor een epidemie gevreesd moet worden. De reddingsploegen, die steeds meer doden uit de ruïnes te voorschijn brengen, schatten, dat 70 percent van alle gebouwen in het getroffen gebied met de grond gelijk gemaakt zijn. Overlevenden uit het plaatsje Pelileo, die gisteren per vlieg tuig in Quayaquil aankwamen, verklaarden, dat Pelileo verzon- De pogingen van de Belgische Kabinetsformateur Eyskens, om een Katholiek-Liberaal coalitie kabinet te vormen, nu er geen kans is op een drie-partijen kabinet, schijnen met meer sue ces bekroond te worden dan aanvankelijk verwacht werd. Gistermiddag heeft Motz, de voorzitter van de Liberale par ten, een en ander gezegd over het verloop. In de eerste plaats zei hij, dat de Liberalen bereid zijn deel te nemen aan een Katholiek-Libe rale regering. Allereerst zal ech ter nog een laatste poging wor den gedaan tot vorming van een drieledige regering. Naar Motz verder mededeelde, zal een eventuele Katholiek- Liberale regering in de allereer ste plaats streven naar een op lossing van de koningskwestie. Mocht blijken, dat onder de hui dige omstandigheden het ko ningsprobleem niet op te lossen valt, dan zouden de liberale mi nisters zich uit het Kabinet terugtrekken voordat een der wetgevende Kamers een beslis sing heeft genomen. GEEN ILLUSIES. Naar wjj verder vernemen zou de socialisten 24 uur de tijd zijn gelaten om te beslissen, of zij alsnog aan een drie-partijen regering willen deelnemen. In katholieke en liberale kringen maakt men zich evenwel geen illusies over het antwoord der socialisten en Kabinetsformateur Eyskens zou maatregelen ge troffen hebben om binnen 48 uur een Katholiek-Liberale re gering te vormen. In het nieu we Kabinet zouden zowel aan de katholieken als aan de libe ralen zeven zetels worden toe gewezen. Wat de- economische politiek betreft, zou in hoofd zaak het liberale programma worden gevolgd. De liberalen zijn sterk tegen geleide economie en zij zijn voorstanders van een drastische belastingverlaging. Tijdens de onderhandelingen zouden de li beralen het voorbehoud hebben gemaakt zich uit de regering terug te trekken, indien mocht blijken, dat een oplossing van de koningskwestie niet moge lijk is. In linkse politieke kringen is men van oordeel, dat een defini tief accoord op het stuk van de koningskwestie tussen katholie ken en liberalen bij voorbaat is uitgesloten en verwacht men, dat een Katholiek-Liberale coa litie een kort leven beschoren zal zijn. ken is. Op de plaats van het vrolijke stadje, waar de beroem de Equador-tapijten gemaakt werden, ligt thans een groot meer, waaruit slechts de voor naamste kerktoren van Pelileo boven water steekt. Van de 3500 inwoners van het stadje leven nog slechts 500, vertelden zij. De regering van Equador heeft een luchtbrug georganiseerd, die water en voedsel naar het getroffen gebied brengt. Iedere 10 minuten stijgt een vliegtuig van verschillende vliegvelden in het land op. Het Caribbische commando van de Amerikaanse luchtmacht heeft vliegtuigen fezonden om aan deze luchtbrug eel te nemen. Andere Ameri kaanse vliegtuigen helpen bij het vervoeren der gewonden en werpen boven de getroffen dor pen, die door grondverschuivin gen of aardscheuren geïsoleerd zijn, per parachute voedsel en medicamenten uit. Bij het instorten van de ka thedraal te Ambato werd een zestigtal kinderen, die er juist een dienst bijwoonden, onder het puin bedolven. Het gebied van de aardbeving in Equador wordt begrensd door de Oostelijke en Westelijke Cordilleras. In deze „straat der vulcanen" stijgen thans boven de eeuwige sneeuw uit grote as- wolken ten hemel. OOK TE SAN FRANCISCO. Tijdens het weekeinde zijn nog erger aardschokken dan in Equador waargenomen op de Britse eilanden Tonga en Niue in de Stille Oceaan. Er is ech ter nog geen melding gemaakt van persoonlijke ongevallen of materiële schade. Na de aardbeving, die gisteren in het centrale gebied van de Stille Zuidzee is geconstateerd, werd gisteren uit San Francisco een aardbeving gemeld, die ver rondom de stad merkbaar was. Er ontstond hier en daar pa niek, doch de aardbeving bleek niet zeer sterk. Deuren en ra men werden echter heen en weer geslingerd. Ook het K.N.M.I. in De Bit heeft de aardverschuiving in Equador geregistreerd. De gere gistreerde uitwijkingen waren echter zeer zwak. Men ging daarom van de veronderstelling uit, dat deze aardbeving geen ernstig karakter droeg, maar één van de vele was, die regelmatig waargenomen worden en die plaats vinden op de bodem der zeeën. Het Britse Kabinet zou besloten hebben om met medewerking van de vakverenigingen een program ma van systematische prijsverla ging uit te voeren, aldus meldt de „Sunday Chronical". Dit programma zou o.m. voor zien in een verlaging van de prij zen van alle soorten meubilair met 10 en ln een verlaging van de prijzen van vruchten en groenten met 5 k 15 door we derinvoering van prijscontröle. Verder zou het plan bestaan, de prijzen van alle huishoudelijke artikelen te veriagen met een nog nader vast te stellen percentage. Het blad meldt voorts, dat in October of in November a.s. de spoorwegtarieven waarschijnlijk met 5 a 10 zullen worden ver laagd. Geen verontrustende economi sche vooruitzichten in Amerika De onderstaatssecretaris voor Economische Zaken van de Ver. Staten heeft verklaard, dat de economische vooruitzichten in de Ver. Staten geen reden voor verontrusting geven. Wij hebben geleidelijk de buitengewoon grote uitgestelde vraag, die tijdens de oorlog werd opgehoopt, bevredigd en gaan thans een meer normale bedrij vigheid tegemoet. Zowel de totale productie als de werkgelegenheid bevinden zich nog steeds op een zeer hoog niveau. Het algemene index cijfer der industriële productie was in Juni 1949 13 procent lager dan het na-oorlogse hoog tepunt in de herfst van 1948, doch nog 55 procent hoger dan tien jaar geleden. Het aantal werklozen, dat in Juni van dit jaar 3,8 millioen bedroeg, was 1,6 millioen gro ter dan in Juni 1948, maar 5,7 millioen kleiner dan het maand- gemiddelde voor 1939. Meningsverschil onder Chinese communisten? Volgens berichten uit Peiping bestaat er zonder twijfel een ernstig meningsverschil onder de hoogste communistische Chi nese leiders, aldus meldt, de „Times". Een fractie van deze leiders bepleit een tijdelijke samenwerking met het Westen op zuiver economische basis, ter wijl de andere groep een ver bond door dik en dun met de Sowjet-Unie voorstaat, zelfs in dien dit ten koste van China's economisch welzijn zou' gaan. Reizigers uit Peiping merken op, dat men verrassend weinig tekenen van Sowjet-Russische invloed in Peiping ziet. Het Russische consulaat-generaal blijft gesloten en de consul-gene raal accepteert nog steeds geen uitndigingen. De strijd in China. Aan het front in de provin cie Hoènan woedt een strijd in de voorsteden San Sjaoyang, een grote stad ten Westen van Hengyang, bijna 160 km. ten Zuiden van Tsjangsja. In het Westen heeft het ver lies van Tiensjoei, een belang rijk centrum in Kansoe, dat thans door een nationalistische militaire woordvoerder beves tigd is, de verbinding tussen de nationalistische linies in West- en Noord-West-China af gesneden. Franse gesneuvelden naar hun vaderland. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en die in Noord- Brabant en Limburg zullen de plechtige overdracht van de Franse gesneuvelden en hun overbrenging naar het vaderland op 12 Augustus te Roosendaal bijwonen. Langs de weg zullen duizen den manschappen, n.l. mariniers, marine-schepelingen, territoriale troepen en luchtstrijdkrachten staan opgesteld. Franse en Ne derlandse autoriteiten zullen op de weg de doden een groet brengen. Een Frans officier neemt vervolgens het doden- appèl af. Opstand op Madagascar zou 60.000 levens gekost hebben. Inheemse leiders in Afrika hebben meegedeeld, dat ver leden jaar 60.000 bewoners van Madagascar bij de onderdruk king van een opstand door Franse koloniale troepen ver moord werden. De meeste inboorlingen, die in opstand' kwamen tegen het Frans koloniaal bestuur, werden door kolonialen gedood, terwijl een aantal door eigen eiland genoten werd gedood, omdat zij zich niet bij de opstand wilden aansluiten. Was de brand aangestoken? Tijdens de afwezigheid van de bewoners brak Zondagmorgen in een woning in de Buiten-Ban- tammerstraat te Amsterdam een kleine brand uit, die,snel was ge blust. Er werden echter twee brandhaarden ontdekt, één in een kast en één in een luiermandje, dat op enkele meters afstand op een tafel stond. De schade was zeer gering. De politie heeft de woning afgesloten en onder bewa king gesteld, totdat het resultaat van het onderzoek door een des kundige zal hebben uitgewezen, of er inderdaad misdaad in het spel is. Prinses Beatrix en Prinses Irene hebben Zaterdag te Heemstede deelgenomen aan de te Heemstede gehouden Nationale Jeugd- ruiterdag. Wij zien hier de beide Prinsesjes, Beatrix (rechts) op Peggie en Irene op Ponny. Begunstigd door mooi zomer weer werd Zaterdag de zesde Zendingsmiddag gehouden op het terrein van de heer Van Westen te Oud-Vossemeer. Deze Zendingsmiddag, uitgaan de van de Ring Tholen der Ned. Herv. Kerk, ten bate van de Ge reformeerde Zendingsbond, werd helaas slechts door een 70-tal personen bezocht. De oorzaak van deze wel zeer geringe opkomst moet gezocht worden in het feit, dat de oogstwerkzaamheden in volle gang zijn. Ds W. van Griethuijsen, Ned. Herv. Pred. te St. Annaland, liet zingen Ps. 87 3 en 4, waarna hij Psalm 72 en Mattheüs 28 16-20 voorlas en voorging in gebed. Als eerste spreker trad nu naar voren ds Ten Haaft uit Zeist, met als onderwerp „Mogelijkheden en moeilijkheden op Nieuw-Guinea". Spr. is jarenlang zendeling ge weest in dit gebied. Op Nieuw- Guinea zijn er zeer veel mogelijk heden voor de Zending. Grote ge bieden zijn er te bewerken, maar er zijn ook vele moeilijkheden te overwinnen, hetgeen in Gods kracht wel zal kunnen gelukken. Soms denkt men het bijltje er maar bij neer te leggen, maar in opdracht van de Zender gaat men toch door, ook al ziet men niet dadelijk resultaat op het werk. Ds W. van Griethuijsen was de tweede spreker. Zijn onder werp was: „Gaat dan heen, on derwijst al de volken". Dit zen dingsbevel is thans nog van kracht. Uitgestrekte gebieden liggen nog braak, waar ook de Blijde Boodschap gebracht dient te worden. Wij kunnen wel niet allen zendeling worden, maar kunnen toch indirect meewer ken, niet alleen door onze ga ven, maar bovenal door ons ge bed. Spreker, die een 2-tal ja ren in Indonesië is werkzaam geweest, heeft van zeer nabij Gistermiddag hebben enkele spelende kinderen aan het Bloe- mendaalse strand onder een halfgekanteld vlet, het Heer- lense jongetje gevonden, dat Zondag van het IJmuider strand weggelopen was. Het jog herinnerde zich weinig meer van zijn zwerftocht. Wanneer men naar Nieuw-Zeeland emigreren wil, dan kan men op de arbeids- buieaux inlichtingen bekomen en als alles in orde is met de Volendam" op 16 December a.s. vertrekken. 4000 employé's van de Wagon-Lits zijn in Frankrijk in staking gegaan. Gten bof voor de reizigers. Zes internationale zwemmers en zwemsters, waaronder twee uit ons land, wachten aan beide zijden van Het Kanaal tot de ruwe zee kalmer wordt om dan naar de overkant te zwemmen. In 1951 zullen waarschijnlijk londerden Canadese vrouwen naar Nederland komen om de oorlogsgraven én de omgeving van de plaatsen waar hun echt genoten hebben gestreden, te bezoeken. Toen gistermiddag een 64-jarige Amsterdammer trachtte nog voor een aanko mende bus de weg over te ste ken, werd hij door het voertuig gegrepen en gedood. In een chemische fabriek voor genees middelen te Amsterdam is gis termorgen een brand uitgebro ken, die de opslagplaats en een zolder deed uitbranden. Het aroeiderszangkoor uit Stockholm maakt momenteel een tournee door ons land. De eerste stad, die ze bezochten was Utrecht, waar ze gisteren ontvangen werden. kennis gemaakt met het werk der Zending. Veel is tijdens de Japanse bezetting ongedaan ge maakt, maar toch bleven er vaste kernen over. Na de pauze sprak ds J. Ba telaan, director van de G.Z.B. te Utrecht (voorheen te Tholen). over: „En toch, Gods werk gaat door". Bij het Zendingswerk ondervindt men veel tegenstand. Waar God werkt, werkt ook de Satan. Men wordt soms wan hopig, als men ziet op de re sultaten. Veel menselijk werk wordt afgebroken. Het gaat niet in de eerste plaats om de grote collecten, maar om het ge bed. Spreker, die in Celebes op het Zendingsveld geweest is, vertelde enkele voorvallen over zijn verblijf aldaar, die duide lijk illustreerden, dat Gods Woord, ondanks alles toch door gaat. Ds Van Griethuijsen sprak een kort slotwoord, waarin hij allen, die aan deze Zendings middag hadden meegewerkt, dank zegde. Daarna werd nog gezongen Ps. 67 2. Nederlanders in Indonesië kunnen zich aansluiten bij het C.N.V. Het bestuur van het C.N.V. heeft besloten de Nederlanders, die hetzij in overheids-, hetzij in particuliere dienst werkzaam zijn in Indonesië, in de gelegen heid te stellen, zich aan te sluiten bij de christelijke vakbeweging. Tot dit besluit is het C.N.V.- bestuur gekomen op grond van de overweging, dat principiële vak beweging ook voor de in Indonesië werkzaam zijnde Nederlanders ge boden is. Het Bossche station wordt afgebroken. De Nederlandse Spoorwegen hebben aanbesteed het slopen van het Bossche station. Met de af braak zal spoedig worden begon nen. De gemeente Den Bosch zal in het bezit komen der op het ga- bouw geplaatste ornamenten, welke worden aangewend voor stadsverfraaiing. Commissaris der Koningin bezocht Nijtengo VII. Schout, schepenen en Marchel d'IIont, ereburger van het Bel gische stadje- Doel, hebben gis teren een tegenbezoek aan Goes gebracht. Ze bezichtigden de stad, natuurlijk ook de Nijtengo, die ze prachtig vonden, waarna het gemeentebestuur hen in de Korenbeurs de Zeeuwse keuken liet proeven, waarover ze niet uitgepraat raakten. Terzelfder tijd bracht de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. dq Casembroot, een bezoek aan da Nijtengo. Gisteren passeerden 875 be zoekers de controle, waarmea het totaal aantal gebracht werd op 11.082. „De Zon", Persil, Ade laar S.A.S., Hildernisse en Eckfa schonken weer prijzen aan verschillende bezoekers. De elf duizendste bezoekster, mevr. Harinck uit Goes, kreeg van het Nijtengo-comité een B.K. Keu- kenuitzet. Vanavond zal de Accordeon vereniging „Crescendo" uit Vlis singen voor de muzikale noot zorgen. Vandaag is het de laat ste dag dat Nijtengo VII ge opend is. DE BILT ZEGT: Vrij koel. Wisselend bewolkt met een zwakke tot matige Westelijke wind. Overwegend droog en vrij koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1