Ramp kostte naar schatting 4600 mensen het leven. L Prinses Wilhelnnna exposeert in de Zeeuwse Iioofdstad. Zaterdag vormde een waardig besluit) van de feesten te Zierikzee. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND verschrikkelijke aardbeving in equador. Opnieuw een geval van pokken. Eyskens niet geslaagd. Enorme verwoestingen aangericht. Meeting van Gereformeerde Walcherse jongeren. reeds meer dan 10.000 bezoekers op nijtengo vii. Commissaris der Koningin opende de expositie. Sterrit voor motoren werd in vacantiestemming en hoe wel beide doelen meer dan eens een succes. Geslaagd concours-hippigue te Middelburg. Grote prys van Walcheren ging naar Meliskerke. SNIPPER de bilt zegt: Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1324 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 8 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.13 u., onder 20.17 u. Maan op 21.02 u., onder 5.25 u. Hoogwater op Dinsdag 9 Aug.: Vlissingen: 2.19 u. 2.04 m., 14.32 u. 2.00 m. Terneuzen: 2.48 u. 2.27 m., 15.04 u. 2.17 m. Wemeldinge: 4.03 u. 1.77 m., 16.25 u. 1.04 m. Zierikzee: 3.54 u. 1.50 m., 16.09 u. 1.37 m. Op het troepentransportschip „Groote Beer", op weg van Indo nesië naar Nederland, is een ge val van pokken geconstateerd. In* verband daarmede verzoekt de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr C. Banning, ons het volgende te wil len mededelen: „Wederom dreigt dus het ge vaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. By de terugkeer van vele duizenden mi litairen uit Indonesië en in het al gemeen bij het intensieve verkeer tussen Indonesië en Nederland kan dit gevaar geen ogenblik uit onze gedachten zijn. Zoals reeds eerder by de gevallen op de „Ko- ta Inten" wil ik er nogmaals op wijzen, dat een zo goed mogelijke vaccinatietoestand de beste be scherming biedt. Herinenting is thans voor ieder een uiterst gewenst. Kinderen be neden de leeftijd van 2 paar die nen allen te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatrierenden die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmetten blootstel len, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie." De voorlopige Belgische mi nister-president Eyskens is er na besprekingen met de drie voornaamste politieke partijen niet in geslaagd een nieuwe re gering te vormen. De socialisten weigerden n.l. zich bij een coa litie aan te sluiten. Eyskens had gehoopt, dat een coalitiekabinet met katholieken, socialisten en liberalen een eind zou maken aan de reeds zes weken durende politieke crisis. Hij zal nu trachten een Katho liek-Liberaal Kabinet te vormen Juiste gegevens zijn nog niet verkregen, maar volgens radio berichten uit New-York zouden naar schatting 4600 mensen omgekomen zijn bij een zeer zware aardbeving in Equador, die Vrijdag plaats vond en die een schade van ruw geschat ^0 mil- lioen dollar aanrichtte. Dag en nacht wordt door mannen en vrouwen uit het hele land gewerkt om de slachtoffers uit de puinhopen op te graven. Ruim 600 Gereformeerde jon gens en meisjes van Walcheren hebben Zaterdagmiddag de tra ditionele Oranjezonmeeting in de boomgaard van de fam. Bliek, uitgaande van de kringen en ringen der Walcherse Geref. jeugdverenigingen, bijgewoond. De eerste spreker, die werd ingeleid door de voorzitter van ring Vlissingen, de heer G. van Sluijs, was prof. dr K. Dijk te Amsterdam. Deze sprak over het onderwerp „Is er nog plaats voor een Gereformeerde jeugd?" Er zijn er, aldus spr., die zich voor dë naam Gereformeerd en Calvinistisch schamen. Vooral, nu de Calvinistische volksgroep aan de kant staat en misschien ook, omdat een Gereformeerde dingen nalaat, die een ander doet. Gereformeerd betekent, al dus prof. Dijk: het Evangelie zo diep mogelijk belijden. De belijdenis van Gods souvereini- teit staat in het middelpunt. Naast het belijden moet het be leven staan. Dat kost vooral in het jonge leven veel worsteling. Maar met minder kunnen wij niet toe. Daardoor ontstaat een eigen levensstijl en levensvisie. Ook de Gereformeerde jongeren zijn kinderen van een ontredder de tijd. Zij staan midden in deze wereld. En dat brengt zeer vele vragen mede. De ouderen gaf spr. de raad de jongeren toch vooral niet af te stoten, wanneer zij met hun problemen komen. Op de vraag, of er nog plaats is voor een Geref. jeugd, ant woordde prof. Dijk, dat het niet gaat om de eer, om het getal en om de invloed, maar om de oeantwoording van het Calvinis tisch leven aan het Woord van God. Er is nog plaats, maar dan heel hard werkend in ons volk, dat wij om Gods wil niet mogen loslaten. Na de pauze sprak ds A. Brouwer van Soestdijk over: „In vorm door de Norm". Hij wees erop, dat het streven om ideaal „in vorm" té zijn op elk levensterrein bestaat. In deze tijd is bij zeer vele jongeren de bezieling en de levensvreugd verdwenen. Er is twijfelzucht en scepticisme en een hunkering naar de verzadiging, die niet komt. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in de oorlogs dreiging, de economische mi sère, maar vooral in het feit, dat de mens meent het zonder God te kunnen. In dit verband wees spr. op de existentiefilosofie, die thans een deel der mensen in haar macht heeft en volstrekt niet tot de studeerkamer beperkt blijft. In dit stelsel vindt de mens de norm in zichzelf in- plaats van in God en Zijn Woord Maar wie weten, dat God de Norm heeft vastgesteld, leven blijmoedig en vertrouwend, om dat zij weten, dat God regeert. Ter afwisseling van deze met grote aandacht aangehoorde toe spraken werden verschillende liederen gezongen. Prof. Dijk eindigde met dankzegging. VLIEGTUIG VERONGELUKTE. In het gebied, dat door de aardbeving getroffen is, werden verschillende plaatsen voor meer dan de helft in een puinhoop veranderd. Vooral in Ambato is de verwoesting erg. Geheel Equador heeft hulp gezonden naar de getroffen ge bieden. De president van het land, Galo Plaza Lasso, die per soonlijk de leiding van het red dingswerk op zich genomen heeft, heeft de opbrengst van zijn plantages beschikbaar ge steld ten bate van degenen, die alles verloren hebben. Een vliegtuig, dat met familie leden van getroffenen naar het geteisterde gebied op weg was, is verongelukt en veroorzaakte een nieuwe ramp, want 34 per sonen kwamen er bij om het leven. AMERIKAANSE HULP. Op grootscheepse wijze wordt door het Amerikaanse Roode Kruis per vliegtuig hulp ver leend. Uit Panama worden de drin gend nodige verband en peni- cillinevoorraden aangevoerd, terwijl^ aan parachutes voedsel pakketten zijn uitgeworpen. Aanvankelijk dreigden boven dien nog overstromingen, doch men wist de opstoppingen, wel ke door neervallend gesteente in de rivieren veroorzaakt wa ren, tijdig op te blazen. Toen de ramp plaats greep vluchtten duizenden de bergen in met gevolg, dat zij een dag en een nacht in de stromende regen moesten ronddwalen eer hen hulp verleend kon worden. REEDS VAKER GETROFFEN. In Ambato is ongeveer 70 van de huizen onbewoonbaar. In het stadje Pelileo, dat op 30 km afstand van Ambato ligt, is nauwelijks een buis blijven staan en degenen van de 2000 inwoners, die konden ontsnap pen, vluchtten de bergen in. In Pelileo kwamen ongeveer 200 personen, meest Indianen, om het leven. Deze cijfers zijn echter slechts schattingen, omdat eerst alle puinhopen onderzocht moeten worden eer men betrouwbare gegevens kan verstrekken. Reeds eerder werden deze ge bieden door aardbevingen ge teisterd. In 1868 vond in Equador en Peru een verschrikkelijke aard beving plaats, die aan 70.000 mensen het leven kostte. Een andere aardbeving kwam voor in 1797, waarbij 40.000 mensen levend begraven wer den. In het centrale gebied van de Stille Oceaan is een aardbeving geregistreerd van nog grotere intensiteit dan die van de serie aardschokken in Equador. Was het bezoek van de vorige dagen goed te noemen, dal van de Zaterdag overtrof alles. De toeloop was enorm. Niet minder dan 2700 personen bezochten deze dag de tentoonstelling, waardopr het aantal bezoekers steeg tot 10.207. Het was er dan ook weertje voor, velen hadden zich een plaatsje veroverd in de fraai verlichte tuin, om te luisteren naar de Harmonie „Apollo" uit Wissekerke, die deze avond con- concerteerde. Er vielen natuurlijk weer vele prijzen, zoals van „De Zon", de Adelaar Zeepfabrieken, Spar, Echfa, Fa v. d. Broek, Fa v. d. Peijl en het Nijtengo-comité. Waren er prachtige prijzen voor iederè duizendste bezoeker, de prijsuitreiking aan de tien duizendste bezoekster, mevr. J. J. Visser uit Goes, werd een ware sensatie. Nadat zij de controle gepas seerd was, werd zij verwelkomd en gelukgewenst door het comi té en werd aan alle standhou ders verzocht om, wanneer de stoet langs kwam en die bestond uit de burgemeester, politie, comité en de gelukkige met haar echtgenoot, iets in de kruiwagen welke werd meegenomen, te deponeren. Het was burgemeester Ten Kate, die de steeds voller wor dende kruiwagen mocht voort duwen! Vanavond zal de muzi kale omlijsting door „The Or- pheans" verzorgd worden. Eerste Indonesische gedelegeerden in ons land. Zaterdagmiddag landde op Schiphol het K.L.M.-vliegtuig met de eerste Indonesische deel nemers aan de Ronde Tafel conferentie, die weldra te Den Haag zal worden gehouden. Na de begroeting o.m. door minister Van Maarseveen, zei een van de deelnemers, Sultan Hamid II, dat waarschijnlijk op of omstreeks 20 Augustus aan de conferentie kan worden be gonnen. Hervatting groentenexport naar West-Duitsland. De door de beëindiging van het lopende handelsverdrag per 1 Augustus j.l. onderbroken groente-export naar West-Duits land, kan met ingang van van daag weer worden hervat. Er is voor deze week een betalings contingent van 500.000 dollars beschikbaar gesteld. „Victoria" uit Vlissingen vertrokken. De heer J. Webber is in ge zelschap van R. Kennedy en de oud-havenmeester van Vlissin gen, de heer J. F. van Hal, ter completing van de bemanning, naar Engeland teruggekeerd, met het Engelse jacht „Victo ria", waarvan vorige week een vrouw overboord sloeg. In de wielen gereden. Toen mevr. P. van de Schraaf- Priester te Kloetinge Vrijdag middag een fietstochtje wilde gaan maken met haar klein dochtertje, geraakte zij te water in de leiding aan de Oostweg, doordat het meisje haar letterlijk in de wielen reed. Alles liep echter goed af. Uitbreiding van het Gasthuis te Goes. Door de regering is bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt een wetsontwerp waarin wordt verklaard, dat het alge meen nut de onteigening vordert van een perceel met erfdienst baarheden enz., ten name van het Gasthuis. EEN HOERA VOOR DE AMETHYST Na. honderd dagen door de Chinese communisten gevangen 'te zijn gehouden, gehikte het de „Amethyst' over de Jangtse te ontsnappen. Het Britse oorlogsschip werd door de bemanning van de „Jamaica" met gejuich begroet. Ten bate van noodlijdende kunstenaars. Zaterdagmiddag is in tegen woordigheid van het bestuur der Vereniging „Voor de Kunst", die een en ander heeft georgani seerd, en vele anderen, te Mid delburg de expositie van schil derijen van Prinses Wilhel mina door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, geopend. De baten van deze expositie, die in het Kunstmuseum wordt gehouden, komen ten goede van het Neder lands Steuncomité voor beelden de kunstenaars. Na een kort welkomstwoord tot de genodigden wees de pre sidente van „Voor de Kunst", mevr. M. EversKeg, er op, dat de vereniging de laatste maan den met de door haar georga niseerde tentoonstellingen veel succes heeft geboekt. Sprekende over het werk van H. K. H„ zei mevr. Evers, dat men hier te doen heeft met een mens, die een diep gevoel heeft voor de schoonheid van de natuur. Spr. deelde mede, dat men op het idee gekomen is, om aan iedere bezoeker een blanco pa piertje uit te reiken, waarop deze de nummers van de beste werken kan plaatsen. Aan het gind van de expositie zullen deze briefjes worden bekeken en men zal zodoende een in druk krijgen van wat het pu bliek van dit werk denkt. Men behoeft deze „stembrief jes" niet te ondertekenen, ter wijl H. K. H. tegen deze peiling van de publieke opinie geen enkel bezwaar heeft. OPENING. Jhr de Casembroot begon zijn openingsrede met hulde te bren gen voor het initiatief, dat in Middelburg leeft, om belangrijke schilderijen-tentoonstellingen in de Zeeuwse hoofdstad te doen plaats vinden. Spr. zei, dat bij Haar bezoek in November j.l., de Prinses reeds te kennen had gegeven, dat zij geen bezwaar zou maken tegen een expositie van haar werk in Middelburg. De dag daarop kwam de heer Wagensveld reeds met het ver zoek of een dergelijke tentoon stelling kon worden gehouden. De Commissaris zei verder dankbaar en trots te zijn, dat deze expositie in Zeeland zou worden gehouden en hij sprak de hoop uit, dat niet alleen de Zeeuwen, doch dat men ook van buiten Zeeland naar Middelburg zou'komen. Spr. drong er in dit verband op aan, dat V.V.V. in België en in Engeland reclame zou maken voor deze expositie, temeer daar H. K. H. zelf heeft gezegd, dat men deze dingen zo zakelijk mogelijk dient aan te pakken, vooral daar de op brengst bestemd is voor de nood lijdende beeldende kunstenaars in Nederland. Tenslotte sprak jhr de Casembroot de wens uit, dat er een record aantal bezoe kers naar de schilderijen zullen komen kijken. DE EXPOSITIE. Voor deze tentoonstelling zijn niet minder dan 45 werken van H. K. H. naar Middelburg ge komen. Hieronder bevinden zich schilderijen, tekeningen, olie verfstudies, sepiatekeningen en een enkele pentekening. O.a. is er een schilderij, gemaakt bij Riiland-Bath in 1932. Naast hét werk, dat tot stand is gekomen op verschillende plaatsen in Nederland, hangt er ook een werk, dat H. K. H. in het buitenland, Zwitserland, Noorwegen en Zweden, heeft geschilderd. Van de schilderijen zijn o.i. de winterlandschappen de beste, hoewel ook het schil derij „Het Loo bij maanlicht" genoemd moet worden. Toch zouden we vooral ook willen wijzen op de tekeningen, waar van er enkele buitengewoon zijn te waarderen. Bevestiging en intrede Ds J. A. Talma. Na des morgens bevestigd te zijn door ds Strating van 's-H. Abtskerke, met een predicatie over Joh. 6:67 en 68, deed ds J. A. Talma, gekomen van Zaamslag, Zondagmiddag zijn in trede bij de Ned. Herv. Kerk te 's-Heer Arendskerke. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Ps. 119:63. Op zijn verzoek wer den geen toespraken gehouden. Na afloop van de dienst werd in het Verenigingsgebouw een bijeenkomst gehouden, waarin ouderling C. Philipse de nieuwe leraar namens de gemeente wel kom heette. Op diens verzoek werd gezongen Ps. 143:3. Namens het classicaal bestuur werd het woord gevoerd door ouderling C. K. Maartense uit Goes, namens de ring door ds Strating, namens de burgerlijke gemeente door de waarn. bur gemeester, de heer J. Hommes, namens de burgerlijke gemeente 's-Heer Abtskerke door burge meester Jansen en namens de kerkelijke verenigingen door de heer J. Huissoon. Generaal-Majoor Maxwell, Da venport Taylor, thans plaats vervangend stafchef van het Amerikaanse leger in Europa, zal Amerikaans commandant van'Berlijn worden. Volgens reizigers, die kort ge leden Peiping hebben verlaten, hebben de communisten beslo ten Peiping tot de hoofdstad van het nieuwe China te maken. Het was Zaterdag weer gezellig druk in Zierikzee. Uit geheel Zeeland en van daarbuiten was 't publiek naar de stad gestroomd om daar het slot van de feestelijkheden bij te wonen. Zij zullen daarvan geen spijt gehad hebben, want het programma, dat op zichzelf reeds aantrekkelijk was, slaagde door het schitterende weer volkomen. Het programma opende met een mars door de stad van de Amsterdamse Postharmonie. Vanzelfsprekend trok deze mars overal zeer grote belang stelling. Ook voor het concert op de tent, dat de mannen van de Post daarna gaven, bestond grote belangstelling. Een belang stelling, die volkomen verdiend was, want muzikaal stond dit programma op een zeer hoog peil. Met de muziek voorop ging het daarna naar het Sportpark „Bannink". Enkele duizenden waren hier getuige van de wed strijd tussen de beide eerste klassers Willem II (Tilburg) en N.A.C. (Breda). Vooral Kees Rijvers stond in de belangstel ling. Toch werd deze wedstrijd voor velen een lichte teleurstelling. De spelers waren n.l. blijkbaar in groot gevaar verkeerden, kwam het toch niet tot doel punten. Over het algemeen kan echter wel gezegd worden, dat Willem II het beste van het spel had. Op het beslissende moment voor doel misten zij echter, zodat ver schillende prachtkansen verlo-" ren gingen. Door te geringe deelname kwamen de aangekondigde turn- demonstraties te vervallen. MOTOREN DAVERDEN. Onderwijl daverden door Zie rikzee de motoren van de deel nemers aan de sterrit, georga niseerd door de M.C. „Sparta". Deze sterrit kan een groot suc ces genoemd worden, want er waren niet minder dan 204 deel nemers, komend uit alle delen van Nederland en ook uit Bel gië. Van deze deelnemers kwa men er ruim 50 van Schouwen. Bij de prijsuitreiking compli menteerde de Prov. voorzitter van de K.N.M.V., de heer Leve ring, „Sparta" met deze zeer geslaagde sterrit en heette hij alle motorrijders welkom in Zie rikzee en ook in Zeeland, in het bijzonder de Belgen. Daarna reikte de voorzitter van „Sparta", de heer P. Steutel, de prijzen uit. Het bleek, dat de lengte van het lint, waarnaar de deelnemers hadden kunnen raden, 10.94% m. bedroeg. Twee deelnemers, de heren J. de Heer uit Hilversum en W. A. Barten uit Zierikzee, hadden deze leng te op 11 meter geschat en waren daardoor het dichtst bij de wer kelijke lengte. Bij loting werd de heer de Heer winnaar. De verdere uitslag was: 2. J. Versluis, Rotterdam; 3. J. van Dalen, Wemeldinge; 4. G. J. Zwijnenburg, Rotterdam; 5. M. C. Buste, Bodegraven. De heer C. Schipper uit Hem (bij Enkhuizen) bleek het grootst aantal kilometers, n.l. 841, te hebben afgelegd, terwijl de M.C. „Scheldegouwen" uit Middelburg het grootst aantal deelnemers had. Alle deelnemers ontvingen een fraaie plaquette. HET AVONDPROGRAMMA. 's Avonds concerteerde op de tent het plaatselijk Muziekgezel schap „Kunst en Eer". Daarna was de aandacht van enkele dui zenden weer geheel vooj het historisch openluchtspel „Her levend verleden". Ook Zaterdagavond waren de duizenden aanwezigen weer uitermate geboeid door de his torische taferelen, die zich tegen het decor van de Noord-Haven poort ontrolden en die allen betrekking hadden op het groot se verleden van Zierikzee. Na afloop van het spel bracht de burgemeester, jhr mr J. Schuur- beque Boeye, namens de stad dank en hulde aan de heer en mevrouw Abeleven voor het geen zij de stad in dit openlucht spel hadden geschonken. Zonder uw bezieling en werkkracht zou dit zeker niet aldus zijn gelukt. Gij hebt ons het grote verleden oer stad levend voor ogen ge steld, aldus de burgemeester. Hij bood Mevr. Abeleven daar na bloemen aan, terwijl de heer Abeleven een schilderij van de stad werd geoffreerd. De stede maagd (mej. M. Boogerd) kreeg een hoofse handkus, terwijl Nep- tunus (de heer D. C. A. Lugt) een bokaal werd aangeboden. De heer Abeleven dankte daar op, ook mede namens zijn echt genote voor de ontvangen cade aux en de gesproken woorden. Hij zeide bij openluchtspelen nog nooit zoveel medewerking te hebben ondervonden als in Zierikzee. Het liedje zegt: Ik heb mijn hart in Zierikzee ver loren, aldus de heer Abeleven, en zo is het ook bij ons. Met een driewerf hoera voor Zierik zee werd daarna gesloten. Het Zaterdag op het voormalig Militair Oefenterrein te Mid delburg door de Middelburgse Rijvereniging georganiseerde Con cours Hippique, met daarbij een ringrijderij om de grote prijs van Walcheren, is een succes geworden. Naast de Middelburgse Rijvereniging namen ook de Vliet- ruiters uit Kruiningen en de West-Zeeuws-Vlaamse ruiters deel. Paard won het van motor. Nadat in de morgenuren dres- suurproeven hadden plaats ge vonden werd het concours hip pique s middags geopend dooi de burgemeester van Middel burg, jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg. Voordien had de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. Houmes, de gasten verwelkomd. Jhr Sand berg prees de Middelburgse Rij vereniging, dat zij de organisa tie van een dergelijk concours in de Zeeuwse hoofdstad weer ter hand had genomen en hij verheugde zich er over, dat de paardensport op Walcheren weer begon op te leven. Spr. sprak de hoop uit, dat het streven van de Rijvereniging met succes zal worden bekroond. RINGRIJDERIJ. De deelnemers aan de ring rijderij, die van vele dorpen van Walcheren naar Middelburg gekomen waren, deden hun uiterste best, zodat het een spannende wedstrijd werd, die tot vijf uur duurde. Onmiddel lijk daarna werden bij de al gemene prijsuitreiking de beste ringstekers beloond. De heer J. Riemens uit Me liskerke, die veertien ringen op zijn naam had staan, won de grote prijs, de wisselbeker. Nummer twee werd P. de Vis ser Azn uit Souburg, eveneens met 14 ringen. Hem werd een zilveren medaille overhandigd. J. de Kiek uit Nieuwland won de derde prijs, iVelke bestond uit een verzilverde medaille. Hij was met 13 ringen juist even onder de vorige prijswinnaars. P. Brasser uit Kleverskerke ging met 12 ringen met de vierde prijs strijken en kreeg, bene vens een geldbedrag, de pol lepel plus een kistje sigaren. De volgende deelnemers won nen -geldprijzen. 5 was P. Peper uit Aagtekerke (11 r.), 6 P. Din- gemanse uit Zoutelande (11 r.) en 7 A. de Visser Pzn uit Vrou wenpolder (10 r.). Op het voorterrein werd een ander soort ringrijderij gehou den, n.l. met tweewielige wa gentjes. Het was een fleurig gezicht de Zeeuwse boeren en boerinnen in hun versierde „sjees" over het terrein te zien rijden. Het bleek niet mee te vallen de ring aan de stok te krijgen. De uitslag is als volgt: 1. P. Koole, Middelburg (8 ringen), 2. L. Jacobse, Koudekerke (8 r.), 3. B. Leijnse, Middelburg (5 r.), 4. J. Castel, St.-Laurens (5 r.). De vijfde en zesde prijs waren resp. voor C. Schout uit Vlis singen en mej. J. v. d. Driest uit Middelburg, die beiden 4 ringen staken. SPRINGCONCOURS. Voor het springconcours was veel belangstelling. Eerst werd het nummer „individueel sprin gen" afgewerkt, waarbij de toe schouwers soms de adem inhield- den. Slechts eenmaal kwam het tot een valpartij, welke overi gens goed afliep. Na een span nende wedstrijd werd tenslotte J. Catsman uit Biervliet op het paard Sardy winnaar. Hij kreeg een zilveren medaille. De twee de prijs, eveneens een zilveren medaille, was voor J. Mangnus uit Biervliet, die Pommy bereed. Mej. C. v. d. Endt uit Yerseke, die in alle nummers een uit- Een Fries heeft een verbeterd systeem voor mechanisch melken gevonden. In 2 minuten wordt een koe gemolken en de op brengst ligt 20 hoger dan bij de oude machines. De Prin sesjes Beatrix en Irene helpben Zaterdag deelgenomen aan de ruiterwedstrijden voor de jeugd welke te Heemstede werden ge houden. Ze sloegen een heel goed figuur en behoorden tot de besten. De afdeling Rotter dam van de Algemene Militaire Pensioenbond heeft een motie ter kennis van de ministerraad gebracht, waarin er op aange drongen wordt op korte termijn de pensioenen van oud-militairen van land- en zeemacht te ver hogen. Het is de bedoeling, dat de Tweede Kamer Dinsdag om 1 uur de nota over de resultaten van de preliminaire conferentie te Batavia zal bespreken. Bij Schiermonnikoog is een Engels schip aan de grond gelopen, dat gisteravond door een Duitse sleepboot vlot zou worden ge- sieept. -■ Er zijn gisteren en eergisteren nogal wat ongeluk ken gebeurd. Zaterdag verdronk te Rotterdam in een sloot een driejarig jongetje en werd na een val van zijn fiets een 56- jarige Rotterdamse betonwerker door een auto overreden en ge dood. Een 23-jarige Rotter dammer is gisteren in het zwem bad te Sloten verdronken. Een 5-jarig jongetje uit Heer len, dat gisteren met zijn groot ouders aan het strand bij IJmui- den was, raakte bij het pootje baden zoek en is nog niet ge vonden. stekend figuur sloeg, behaalde op Bunny de derde prys: een zilveren medaille. De overige winnaars kregen geldprijzen. Het waren: 4. II. Timmerman, Middelburg, op Karei; 5. A. Ka relse, Kruiningen, op Pluto en 6. A. de Feyter, Cadzand, op Sady. Eervolle vermeldingen kregen J. de Roo, Kruiningen, op Walter en M. Snoep, even eens uit Kruiningen, op Corry. Hierna volgde het springen in paren. De eerste prijs, twee zilveren medailles, was voor het paar A. Karelse en mej. C. v. d. Endt ■op Pluto en Bunny. De volgende prijzen werden gewonnen door mej. A. Sinke en M. Snoep, resp. Margriet en Corry berijdend; P. H. Dusar- duyn en O. Meijer (Oostburg), op Mase en Frits en J. de Roo en J. de Roo uit Kruiningen op Nelson en Walter. ANDERE NUMMERS. De door het gemeentebestuur van Middelburg uitgeloofde zil veren medaille voor de beste bij het rijden met aangespannen tuigpaarden (open klasse) werd gewonnen door C. Geluk met het prachtige paard Lifewire van de heer J. L. de Groof te Kruiningen. J. W. Wielemaker met Marbie van Gebr. Wielemaker te Mid delburg, behaalde de tweede prijs. De derde prijs in deze rubriek was voor C. Reijnhout met Waltheer, eig. C. Marcusse, Nieuwland. De vierde prijs kreeg C. Wielemaker met Oscar van Gebr. Wielemaker en num mer vijf werd A. J. de Vlieger met Nelly. Aangezien de voorbereiding voor het rijden a la flèche te kort geweest was om dit met succes te laten doorgaan, had het uitvoerend comité besloten een demonstratie hiervan te geven. Mevr. M. E. de Wolff, die deze demonstratie verrichtte, had de algemene belangstelling, aangezien de meeste toeschou wers wel wisten, hoe moeilijk het is een paard, voor het be reden paard gespannen, te be sturen. Zy kreeg een zilveren lauwertak. MOTOR CONTRA PAARD. Ook de ren tussen een ren paard en motorfiets was belang wekkend. Het was hier Pommy van P. Mangnus, die de strijd met een Norton aanbond. J. Mangnus bereed het paard en de motor rijder A. de Leeuw trachtte het de loef af te steken'. De techniek moest het échter afleggen tegen de natuur want de motor had geen schijn van kans. Het parcours (een ronde) was weliswaar wat kort, doch ook op een langer traject zou het paard niet veel van zijn voorsprong, die werkelijk groot was, hebben verloren. Op een zwaar snuivende Pom my nam de heer Mangnus. de zilveren medaille, welke voor de winnaar was uitgeloofd, in ontvangst. HORDENSPRINGEN. Het slot van het concours vormde het hordenspringen. Hierbij moesten tien hindernis sen met een tussenruimte van 8 meter genomen worden, het geen een moeilijke taak bleek te zijn. Vele deelnemers werden uitgebeld. De eerste prijs, een zilveren beker, werd gewonnen door H. Timmerman Middelburg, met Karei. 2e was mej. C. v. d. Endt uit Kruiningen op haar onvol prezen Bunny. 3e was C. Nijpjes uit Middelburg op Puck. A. Karelse uit Kruningen won op Pluto de vierde en P. H. Dusarduyn uit Oostburg op Mase de vijfde prijs. Bij de prijsuitreiking werd aan mej. C. v. d. Endt nog een bronzen medaille uitgereikt, welke beschikbaar was gesteld voor de dame, die iu de meeste rubrieken de beste prestaties verrichtte. Ook een zilveren medaille, uitgeloofd voor de dame, die met springen de beste prestaties verrichtte, mocht zij in ontvangst nemen. Hontenisse tegen de veergelden. De gemeenteraad van Honte nisse heeft een motie ter ken nis gebracht van H. M. de Ko ningin, de regering, de Eerste Kamer en Tweede Kamer, G.S. en de Prov. Staten van Zeeland, de verschillende politieke par tijen en de gemeenteraden van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin krachtig stelling wordt genomen tegen de plannen tot het weer invoeren van veergelden op de Wester-Schelde. Tijdelijk enige regen. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in de noordweste lijke helft van het land enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind uit richtingen tussen Zuid en West. Lagere temperatuur dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1