Notities van Amerikaanse journalisten onbeschadigd gevonden. L NIEUWS ANGSTIGE UREN IN EEN ZEILJACHT. Stalin's vjjf voorwaarden voor wereldvrede. De Blauwen wonnen, hoewel hun plan tie Roden beleend was. ZAL MEN THANS HUN MENINu INZAKE INDONESIË TE WETEN KOMEN Socialisatie. HET ONGEVAL OP DE SGHELDE. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND vrijdag s aug. me Cyclostron bij kanker bestrijding. Delegaties terug uit Preguy. Franse politie loert op berovers'van de Aga Khan. Engels scheepje dreigde in het zicht van de haven te vergaan. „Realist, voor alles" Nederlandse en buitenlandse militairen waren aanwezig. SNIPPER Hisiorisch openluchtspel te Zierikzee. Buitenlandse studenten namen afscheid. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro' 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1322 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA - Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.08 u., onder 20.22 u. Maan op 19.54 u., onder 1.36 u. Hoogwater op Zaterdag 6 Aug.; Vlissingen: 12.14 u. 1.73 m., u. m. Terneuzen: 0.14 u. 1.82 m.t 12.43 u. 1.91 m. Wemeldinge: 1.20 u. 1.49 m., 13.54 u. 1.52 m. Zierikzee: 1.06 u. 1.27 m., 13.37 u. 1.28 m. DE RAMP MET DE „FRANEKER". Socialisatie. Dat is zoals be kend, het machtwoord en het wachtwoord van alle ware socialisten. Dat is het doel waarnaar ge streefd wordt; dat is het heilig ideaal. Socialisatie van de grond en van de productiemiddelen, in de eerste plaats. Maar daar blijft het niet bij. Wanneer alles onder de heer schappij van de staat wordt ge bracht voor een doelmatige lei ding en planning, dan kan ook de mens niet buiten schot blijven. In Engeland het verheven voorbeeld van alles wat zich in ons land socialistisch noemt, omdat daar de Arbeiderspartij (Labour) het heft in handen heeft, is hetdan ook reeds zo ver, dat getracht wordt de mens in de socialisatie te betrekken. De overheid kreeg daar het recht arbeiders uit naar haar oordeel minder nuttige sectoren over te plaatsen naar sectoren die zij belangrijker achtte. Dat hiervan gedwongen verhuizin gen en het uit elkaar halen van gezinnen het gevolg was, moest op de koop toe worden genomen. TVfa deze eerste aanslag op de ■I persoonlijke vrijheid van de mens, die overigens niets op leverde, volgt nu een tweede, veel ernstiger. Teneinde de ordening zo doeltreffend mogelijk te doen zijn aldus dr A. Zeogers in „Nederlandse Gedachten", en niets aan het toeval of de per soonlijke willekeur over te laten, heeft men de zaak in de kern, de planning der geboor ten, aangepakt. Er is daar n.l. een rapport verschenen van een commissie onder leiding van Sir Hub. Hen derson, waarin bepleit wordt rationalisatie van de bevruch ting, gezinsplanning onder staats toezicht, zomede regeringsvoór- lichting in het juiste gebruik der voorbehoedmiddelen. 'Ferecht merkt dr Zeegers hier- bij op: „Hier treedt de so cialisatie in haar duivelse conse quenties eerst recht aan het licht. Hier wordt de mens zelf geso cialiseerd". Verwondering wekt dit niet. Het revolutiebeginsel werkt door. Er is geen stilstand. Het is een consequente gang naar de diepte. Maar wat wel verwondering wekt is het feit, dat er ook in ons land Christenen zijn, die meewerken om de Christelijke partijen om hals te brengen en de macht in handen te spelen van een partij, die de socialisa tie als heilzaam voor deze tijd, in haar vaandel schrijft. Kan de cyclotron worden aan gewend in de strijd tegen de kan ker? Dit is de vraag", welke de academie voor geneeskunde van de universiteit van Californië bij eerlang te beginnen .proefnemin gen zal trachten op te lossen. De academie zal een cyclotron van kleine omvang gebruiken, want bet gewone apparaat is zeer omslachtig en moeilijk te hante ren. De geleerden moeten natuurlijk de cyclotron-stralen zoals die van een zaklamp kunnen richten om ze op die wijze diep in de weefsels tot aan de kern van de kanker te doen doordringen. De deskundigen van de universiteit zijn hoopvol gestemd ingevolge een recente ontdekking, waaruit is gebleken, dat de bij 20 millioen volt ontwik kelde X-stralen zeer diep in het dierlijk lichaam kunnen doordrin gen, zonder de huid of andere weefsels aan te tasten. Critiek van „Prawda" op Russische industrieleiders. Radio-Moskou heeft een hoofdartikel van cfe „Prawda uitgezonden, waarin critiek wordt geoefend op sommige Russische industrieleiders, die niet voldoende aandacht schen ken aan het initiatief uit het volk. Het blad zegt, dat talrijke directeuren van fabrieken en industriële deskundigen weige ren nieuwe methodes te aan vaarden, waardoor de productie kan worden verbeterd, maar die een weinig inspanning hunnent wege vergen. Deze mentaliteit der voorstanders van een rustig en onbezorgd leven is onver enigbaar met de communistische werkmethodes", aldus de „Praw da". Naar het A.N.P. uit zeer betrouwbare bron verneemt is ezn groot aantal notitieboeken van de bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten gevonden. Deze aantekeningen zijn vrijwel onbeschadigd geborgen uit de bagage van de journalisten, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze notitieboeken zijn zeer lijvig. Onder meer is een groot aantal aantekeningen gevonden van Burton Heath, van wie reeds een aantal artikelen, die hij voor zijn dood naar Amerika zond, zijn gepubliceerd. Verscheidene der notities zijn met ball-point penhouders geschreven en zijn volkomen leesbaar. De boeken zijn niet door brand beschadigd, doch door de regen slechts enigs zins verweekt. Uit zeer betrouwbare bron ver neemt het A.N.P. voorts, dat in de gevonden notities opinies der journalisten worden gegeven over vooraanstaande autoriteiten in Indonesië alsmede inzichten over de situatie in Indonesië in het al gemeen. De bezittingen van de Ameri kaanse journalisten waren door plaatselijke autoriteiten van India gescheiden van die der omgeko men niet-Amerikaanse inzittenden van de „Franeker". Bij de stuk ken, die aan de Amerikanen toe behoorden, bevonden zich de no titieboeken. De Amerikaanse autoriteiten in Bombay hebben de bezittingen der journalisten, inclusief de noti tieboeken onder hun beheer ge nomen. De persoonlijke bezittingen van de Amerikaanse journalisten zijn gelijk met de urnen, waarin zich de as der omgekomenen bevond, naar Amerika overgebracht. De notitieboeken zijn toen ech ter in Bombay achter gebleven. Men kon niet mededelen, wat uiteindelijk met'de notitieboeken is geschied. NIEUWE PUBLICATIES MOGELIJK. De „Scripps Howard News Pa per Alliance" in Washington heeft tot op heden 'nog geen enkel stuk ontvangen van welke instantie ook, hetwelk in of bij het wrak van de „Franeker" is aangetrof fen en toebehoorde aan een van - haar correspondenten William Newton en Burton Heath. Wel heeft het State Departement in Washington het Scripps Howard Concern er van verwittigd, dat „een pakje binnenkort tegemoet gezien kan worden". Wat dit pak je bevat weet men niet. In elk ge val was men op de redactie geheel onkundig over de vondst van be scheiden, in het bijzonder van aan tekenboeken van haar uitgezonden correspondenten. De redactie deelde aan het A.N.P. mede, dat z(j in elk geval haar volle rechten zou doen gel den op deze documenten, wanneer blijkt, dat deze afkomstig zijn van haar omgekomen medewerkers en het ontvangen daarvan zou be schouwen als uiterst waardevol, omdat dit zo mogelijk nieuwe, be langrijke publicaties mogelijk zou maken. Uit Amsterdam kunnen wij nog melden, dat een week geleden alle gevonden aantekenboeken zich nog te Bombay bevonden onder toezicht van het Amerikaanse consulaat. Geen grote vorderingen. Het speciale vliegtuig, waar mede de Katholieke en Socialisti sche delegaties naar Zwitserland zijn gevlogen, is gistermorgen op het vliegveld te Meisbroek (bij Brussel) gearriveerd. Op het vliegveld heeft de Libe rale gedelegeerde Rey de journa listen medegedeeld, dat hij niet de indruk heeft, dat er bij de bespre kingen te Pregny grote vorderin gen zijn gemaakt. Hij zeide, dat heden een verkla-. ring van de Koning verwacht kan worden. Hij las een Liberaal com muniqué voor, waarin gezegd wordt, dat de Koning de Liberale delegatie mededeling heeft gedaan van zijn zienswijze t.a.v. de Ko ningskwestie en de problemen be treffende een volksraadpleging, en dat de delegatie de Koning op de hoogte heeft gesteld van de mening der Liberalen. De Katholieke gedelegeerde van Zeeland zeide, dat hij nog geen in drukken kon weergeven. De an dere gedelegeerden onthielden zich van iedere verklaring. Ongeveer 300 politieagenten zjjn op post gezet om de grenzen te bewaken en te voorkomen, dat de mannen, die de Aga Khan beroofden, naar het buitenland zullen ontsnappen. Lloyds, bij wie de gestolen ju welen van de echtgenote van de Aga Khan waren verzekerd voor 213 millioen francs, heeft een be loning van 10 procent van de waarde uitgeloofd voor degene die nuttige aanwijzingen aan de poli tie kan geven. Toen een correspondent van Reuter aan de secretaris van de Aga Khan vroeg of voorzorgs maatregelen zullen worden geno men om herhaling van de diefstal te voorkomen, kreeg hij ten ant woord, dat dit niet meer nodig was, daar er niets meer te ver-' liezen viel. Allee:1, de villa en het meubilair waren nog over. Wij zijn erg blij, aldus de secretaris, dat wij ons over diefstal geen zor gen meer behoeven te maken. Onleesbare, toch begrijpelijke brieven. De A.C.E.C. te Charleroi, een van de grootste fabrieken van electrische materialen en toestellen in België, heeft een variant gevonden op het tot dusver bekende systeem om het menselijke geluid of mu ziek op eenvoudige wijze weer te geven. Men heeft n.l. een systeem uitgewerkt om via een apparaat, dat een kwarto vel papier als het ware door een „schrijfmachine" haalt, zoda nig met magnetische poeder te bewerken, dat het de mense lijke stem vrijwel feilloos op neemt. De zakenman zal in de toekomst, aldus een medede ling van A.C.E.C., voor zijn ap paraat rustig even een zake lijke mededeling aan zijn rela ties kunnen doen, het ogen schijnlijk volkomen blanco vel papier in een enveloppe sluiten en per post versturen. De ont vanger, die een dergelijk blan co brief, voorzien van een briefhoofd van zijn relatie krijgt, zet het stuk papier in zijn ontvangstmachine en prompt klinkt de stem van de afzender door het vertrek van de ontvanger. De A.C.E.C. zal waarschijnlijk reeds dit najaar met apparatuur en „briefpa pier" op de markt komen. Het Londense jacht „Deoima", een scheepje van nauwelijks 12 ton, waarop squadron leader Ken Burns DSO DFC het bevel voer de, heeft benauwende dagen op de Noordzee doorstaan. Naar één der opvarenden, <Ie heer D. A. Vale AC,A, gistermorgen in het Maassluisse Zeemanshuis vertelde, was men Zondagmorgen van Londen vertrokken bij goed weer en het lag In de bedoeling via IJmuiden naar Amsterdam te gaan. Bij Sheerness had men de nacht doorgebracht en Maandagmorgen de grote sprong gewaagd. Maar 's avonds begon de wind al op te steken. Niettemin besloot men van iiet Galloper lichtschip af de gebruikelijke route naar Neder land te volgen. Dinsdag om vier uur was de wind echter zó aan gewakkerd, dat «er van een com plete storm gesproken kon wor den. Van toen af begonnen de moeTijkheden en men besloot ter hoogte van Goeree voor anker te gaan. Daar heeft men 24 uur lig gen dpbberen, ten prooi aan wind en golven, waardoor drie van de opvarenden ernstig zeeziek wer den. Na een vreselijke nacht te hebben doorgebracht, besloot men eergistermorgen het anker los te gooien en naar de dichtstbijzijnde haven, in dit geval Hoek van Hol land, koers te zetten. Het onafhankelijke Ameri kaanse tijdschrift over buiten landse politiek „United Nations World" maakt melding van Stalin's vijf voorwaarden voor de wereldvrede, die vorig jaar door Gromyko zouden zijn mee gedeeld aan één der grootste Amerikaanse zakenlieden, die tevens een leidende functie heeft in de republikeinse partij. De door de plaatsvervangende Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Gromyko meegedeelde voorwaarden zijn: 1. Een verdrag tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, waarin de te Jaita en Potsdam aanvaarde verplichtingen van beide landen in vaste vorm wor den gegoten. 2. Eenstemmigheid onder de vier mogendheden over alle Duitse kwesties. 3. Een edelmoedige houding Koop alvast wat kolen! In het eigenbelang van de huis brandverbruikers verzoekt het mi nisterie van Econ. Zaken hen, die tot op heden nog geen haast maakten met de afname van hun kolenrantsoen, deze terughoudend heid te laten varen en hun brand- stoffenleverancier alsnog gelegen heid te geven tot aflevering. Op deze wijze kan n.l. worden voorkomen, dat thans voor de huisbrand beschikbare hoeveel heden naar de industrie afvloeien en dat vele Nederlandse gezinnen in de loop van de winter met ko- lengebrek te kampen zullen heb ben. Finland door grote stakingen bedreigd. De door de communisten be heerste Finse Unie van Transport arbeiders heeft gedreigd met in gang van achttien Augustus a.s. een staking te zullen uitroepen, waardoor alle scheepvaartverkeer in de Finse haven en het gehele treinverkeer zouden worden ver lamd, terwijl ook geen enkele wa renhuis meer open zou kunnen blijven. De Unie eist tien procent loonsverhoging voor haar leden. RIJST EN KOFFIE BLIJVEN OP DE BON. Daar de deviezensituatie onvol doende mogelijkheden biedt om de voorziening van koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wijze te verzekeren, blijven deze beide importartikelen gerantsoe neerd. GRIEKSE GUERILLA'S VOOR VER. NATIES? Radio Moskou meldt, dat de, Griekse opstandelingen een dele gatie benoemd hebben voor de volgende zitting van de algemene vergadering der V.N., bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken, landbouw en bevoorrading. der Westelijken betreffende her stelbetalingen aan de Sowjet Unie. 4. Onmiddellijke staking van een Engels-Amerikaanse steun aan de „subversieve fascistische en Hitleriaanse elementen". 5. Afschaffing van alle dis criminerende handelspractijken. De genoemde zakenman zou bij het eerste punt de opmerking hebben geplaatst, dat Stalin als „realist voor alles" dit verdrag strict bilateraal wil met uitslui ting van Engeland en de West- Europese landen als te verwaar lozen grootheden. Met betrekking tot punt 2 no teerde hij, dat Stalin op dit punt nooit zal toegeven, omdat hij van mening is, dat een herstel van Duitsland onder eenzijdige westelijke of oostelijke protectie onvermijdelijk dot een wereld oorlog zal leiden. Stalin zou volgens een derde aantekening.de kwestie der her stelbetalingen beschouwen als een teken van westelijke erken ning van de verschrikkelijke aderlating, die de Sowjet-Unie in de tweede wereldoorlog heeft ondergaan. Zware straf voor wereld kampioen Roózenburg. Wegens het verstrekken .van onjuiste gegevens in verband met de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland 1948 heeft het bestuur van de Nederlandse Dambond thans besloten P. Roo- zenburg definitief te schorsen voor de tijd van één jaar eindigen de op 22 Mei 1950, en legde hem tevens een boete van f 3,25.op. D. van der Staay kreeg eenzelf de strafmaat met een boete van f 50.J. H. de Kluijver werd een schorsing opgelegd tot 24 Juli 1950 en een boete van f 100. Aan W. Roozenburg werd een schorsing van dertig dagen opge legd, J. L. G. van Dijck en J. H. Ansems kregen een schriftelijke berisping. Gedurende de schorsingsperiode is het verboden, deel te nemen aan wedstrijden, in welke vorm ook. Eveneens is het verboden si multaanseances te geven, blind- partijen te spelen of lezingen te houden, in de ruimste zin en in welke vorm ook. Opstand in gevangenis. In de gevangenis van Veiloere bij Madres zijn 220 communisti sche gevangenen in opstand ge komen. Zij verwondden 20 ge- vangenisfunctionnarissen met stenen en flessen. De gevangenbewaarders be stormden de barricaden, die de communisten van tafels en stoe len hadden opgericht. Zij slaag den er in de gevangenen te ont wapenen en vonden 400 bamboe stokken en andere wapenen, die van gebroken gevangenismeubi- lair gemaakt waren. Slechts één gevangene werd gewond. Een ware oorlogss feer op de Veluwe. ERGENS OP DE VELUWE. 4 Augustus. Op cie derde dag van do legeroefeningen op do Veluwe is het dan tot de grote slag tussen de Rode en de Blauwe troepen ge komen. De vraag was gisteren, wat de Blauwen zouden doeu, na dat hun aanvalsbevel op zulk een verrassende wijze in de handen van Eood was gekomen. Half vijf, aanvang van de aanval, was daar in bepaald. Voor een geheel nieuw plan waren geen mogelijkheden meer. Doorstoten Toch maar om half vijf beginnen, in de verwachting, dat rood daar niet meer op zou rekenen Vroeger beginnen of het uur "u" veria ten? Die mogelijk heden brachten spanning, toen om vijf uur nog steeds geen vuiltje aan de lucht was, meende de commandant der Roden, kolonel J. J. Pape, dat er nu toch eindelijk wel eens wat zou gebeuren. Het werd echter half zeven voordat Blauw uit haar stellingen ten Zui den van de Doornspijkse Heide in de omgeving van de weg Emst- Soeren kwam. Men had het uur „u" twee uur iater gesteld. Het begin van de aanval bracht na de rust der voorbije dagen, onder een wolkendek, waar de zon doorheen was gebroken en de regen had verdrongen, een levendig schouw spel. GEVECHTSWAGENS OP DE HEIDE. Vooral toen de gevechtswagens de heide doorkruisten, aangeleund door de manschappen,- die sprongsgewijs naar voren trokken. Rond acht uur kwam het tot de frote slag, Staande op de „knob el", ter hoogte van de Doorn- spykse heide, waar de voorste li nies der zwakkere Rode troepen lagen, kon men zien, hoe twee ba taljons der Blauwen het éne bataljon der Roden overmeester den. Het ging wel wat rustig bij Blauw en men kreeg de indruk, dat het front wel eens wat meer aaneengesloten had kunnen zijn. Voorbij de „knobbel" slopen de Blauwen weer de laagte in om te trachten de Rode ondersteunings compagnie en het stafkwartier op te rollen en zo het Rode bruggen hoofd te Hattem te liquideren. Schoten uit allerlei wapenen ver hoogden de oorlogssfeer, nevelgor dijnen onttrokken nu en dan vele onderdelen aan het oog. Vier straaljagers der Blauwen doken op het stafkwartier der Roden neer en scheerden in vaak duize lingwekkende vaart over het ter rein van de strijd. Een imposant gezicht, vooral toen het weer nog beter werd. Het was duidelijk: Rood moest met een veel kleinere macht de superioriteit van Blauvv HULPMOTOR DEFECT. Intussen was de hulpmotor ech ter defect geraakt en ook één der zeilen was losgeslagen. Toch be reikte men Hoek van Holland en liep de pieren binnen, maar in het gezicht van de haven zou men nog stranden. Tussen Hoek van Hol land en Poortershaven liep het jacht op een strekdam en bleef muurvast zitten. Door de harde windvlagen en het keren van het getij ging het scheepje in zijn voe gen kraken. Er kwamen scheu ren in de bodem en het begon flink water te maken. Aanvan kelijk kon men dit met pompen bijhouden, maar de kans op „bre ken" van de „Decima" werd gro ter en groter. Men was ten einde rr-d en uitermate vermoeid. Ze ven uur lang was men al met em mers aan het hozen geweest om het vaartuig voor zinken te be hoeden en nu dit nog. Tenslotte is de jongste schepeling, David S. Best, in een klein roeibootje ge stapt, dat men aan boord had, en erin geslaagd de wal te bereiken, waar hij sleepboothulp inriep. De „Argus" van L. Smit en Co's In- ternatnonale Sleepdienst ging er onmiddellijk heen en trof daar vijf dodelijk vermoeide schepelin gen aan, onder wie een vrouw. Toen was spoedig het leed geleden. De „Decima" ligt nu op een hel ling te Maassluis. erkenen. GROTE BELANGSTELLING. Op de „knobbel" volgden vele Nederlandse en buitenlandse mili taire autoriteiten de krijgsverrich tingen. Generaal mr H. J. Kruis, luit. generaal mr H. Calmeyer, generaal-majoor Opsomer, com mandant strijdkrachten te velde, luitenant-generaal C. Giebel en militaire attaciié's van Frankrijk, Engeland, België en de Ver. Sta ten tuurden met hun kijkers naar de aanstormende blauwen. Nadat op deze hoogte onder de leger plaats Oldebroek de Rode vlag ge slagen was, volgde generaal Kruis in een omgebouwde „Staghound" nog de laatste operaties, waarme de de Blauwen hun overwinning Een paar zwaar gecamoufleerde pantserwagens rukken op. zeker wilden stellen. Zij consoli deerden zich hiervoor op het hoogste punt van de heide en groeven zich in. Een bataljon der Blauwen was nog in reserve ge houden. Dit werd aangetrokken met een aantal gevechtswagens om de verloren tijd in te halen. Om half tien gistermorgen werd de doorstoot gedaan naar de IJs- selbruggen en Hattem. Zeiltocht door Zeeland mislukte. De tocht door Zeeland van de gezamenlijke Nederlandse Zeilver enigingen is tengevolge van het ruwe weer op een mislukking uit gelopen. Maandag werd gestart van Willemsdorp met als eindpunt de Vluchthaven te Zijpe. Deze plaats was bedoeld om de Maan dagavond door te brengen en Dinsdag door te gaan naar Veere, van Veere weer verder o.a. naar Zierikzee- en Oostende, doch Woensdagavond lagen alle ruim 60 scheepjes nog in de Vlucht haven te Bruinisse. De Maandag opgedane ervaringen waren van dien aard, dat men het niet raad zaam achtte nog verder te gaan, vooral omdat het weer .verslech terde. Enige scheepjes voeren op huq. tocht aan de grond. De „Tine" van de heer Six, directeur Amstel Brouwerij brak een mast, de Bruiser, de Fram II, de Zilver meeuw, de Windekind, de Brabant en de Antheia scheurden hun zei len, de Femmy liep averij op aan het tuig. Bijna alle zeilers hadden een nat pak van de overslaande golven. Donderdag is besloten van Zijpe naar Dordrecht terug te keren met de bedoeling deze tocht voor de ronde- en platbodemjachten, de draakjachten en de kruiserjachten in een bepaalde wedstrijdvorm te gieten. EEN PICASSO GESTOLEN. Een Picasso, ter waarde van fres 500.000 is in een museum te Grenoble uit de lijst gesneden en meegenomen. Een windhoos heeft de Pannin- gen grote schade veroorzaakt. Hooimijten werden uit elkaar ge blazen, fruitbomen geknakt, kip penhokken vernield en zelfs een boerenwagen op de kop gezet. Blikseminslag zette de boerderij van J. Bakker in Oostwoud (Fr.) in lichte laaie. De gehele inboedel, de landbouwmachines en een voor raad hooi ging verloren. Woens dag komt de Eerste Kamer bijeen om te spreken over de aanhan gige wijziging der Hoger-onder- wijswet. Het hoofd van de Hon gaarse veiligheidspolitie Generaal Gabor zou gevangen gezet zijn en zelfmoord hebben gepleegd. De Daily Mail" heeft de Vikingboot .Hugin" gekocht en zal met het vaartuig een reis langs de Britse badplaatsen organiseren. Minis ter Attlee is Weer hersteld. Tsjangsja is door de communisten bezet meldt men uit Kanton. En uit Parijs komt het bericht, dat de staking van de midinettes, de modenaaistertjes, is opgeheven. Dr Ralph Bunche, de wnd. be middelaar van de V.N. voor Pa lestina, heeft de Veiligheidsraad verzocht het embargo op de wa- peninvoer in Palestina op te hef fen. Met de „Tawaii" komen 15 Augustus 180 studenten (Europe anen, Chinezen en Indonesiërs) in Amsterdam aan die hier hun stu die komen voltooien. Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat 30 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken, komt 3-15 R.I., het zgn. „overschotjesbatal- lon" naar huis. Truman wenst niets te weten van een compromis aangaande het door hem gevraag de bedrag voor wapenhuip aan bevriende landen. Dr Schuma cher heeft in een verkiezingsrede de Westelijke geallieerden be schuldigd de voormalige Nazi's de vrije hand te hebben gelaten. Op Cyprus werden gisteren beto gingen gehouden bij aankomst van de nieuwe gouverneur Sir Andrew Barkworth Wright. Een resolutie, waarin aanhankelijkheid aan Grie kenland wordt bepleit, zal van daag de gouverneur worden aan geboden. Vele honderden toeschouwers woonden gisteravond in Zierikzee het historisch openluchtspel „Her levend Verleden", geschreven door de lieer en mevrouw Abeleven Labberton bij. Tegen een unieke achtergrond, de Noordhavenpoort met de op haalbrug, ontrolde zich voor het oog van de toeschouwers een spel dat enkele van de belangrijkste episoden uit de geschiedenis van Zierikzee weergeeft en dat eindigt met een herdenking van de geval lenen uit de laatste wereldoorlog. Meer dan twee en half uur duurde dit spel. Hoewel de histo rische scènes ons zeker konden bevredigen, voldeed het slot niet aan de verwachtingen die wij er van iiadden gekoesterd. De historische verhalen, gespro ken door de trouwe stadswachler Neptunus, waren zo iang dat reeds spoedig de aandacht dreig de te verslappen. Dit neemt niet weg, dat vooral het tafereel als de Delegering van de stad door de Vlamingen bijzonder goed slaagde De talrijke spelers hebben hun uiterste best gedaan het spel zo goed en zo vlot mogelijk te doen verlopen, hetgeen hen zeker is ge lukt en waardoor storende leem ten zo goed als geheel konden worden vermeden. Onder de tien lallen gasten, die deze opvoering, die Zaterdag wordt herhaald, bij woonden, bevond zich o.m. de Commissaris der Koningin Jhr. mr A. F. C. de Casembroot met zijn echtgenote. Zaterdag a.s. vertrekken de buitenlandse studenten, die in Big- gekerke hebben gewerkt aan de Wederopbouw van Walcheren. Ook vertrekken dan de meisjes studenten, die in Wilhelminadorp een werkkamp hadden en daar aan de fruitoogst hielpen. Om deze kampen te besluiten was gisteravond in de Veehoeve te Wilhelminadorp een afscheids avond belegd. Verschillende auto riteiten waren hier aanwezig, die de studenten dankten voor hun werk. Verder werd de avond ge vuld met liedjes en schetsjes, ver zorgd door de vertegenwoordigers van de verschillende nationalitei ten. Een reportagewagen van da Wereldomroep was aanwezig, die van een en ander een reportage maakte. Eigenaar van „Victoria" na vergeefs zoeken naar huis terug gekeerd. James Nelson Clark, architect te Ipswich en eigenaar van het jacht „Victoria", wiens vrouw j.i. Zondag bij stormweer nabij Vlis singen in de Schelde terecht kwam, heeft gisteren verklaard, dat zij niet overboord is gespron gen om zich in veiligheid te bren gen, zoals aanvankelijk werd ge meld. Zijn vrouw, die 28 jaar was, was het slachtoffer van een ongeluk zo zei hij. Clark is gisteren, na drie dagen vergeefs te hebben gezocht naar het lijk van zijn vrouw, naar huis teruggekeerd. Zoals gemeld was de „Victoria" op de Noordzee in moeilijkheden geraakt en vervolgens naar Vlis singen gesleept. Clark vertelt, dat het jacht, toen men op de Schelde was, op een gegeven ogenblik bijna kap seisde, waarop de sleepkabel brak. Door de schok viel mijn vrouw, die zich aan de kajuit vasthield in het water, aldus Clark. Ruim 6500 bezoekers oo Nijtengo VII. De 6000-ste bezoeker is, zoals verwacht werd de Nijtengo binnen getreden. Het was de heer Meeuwse uit de Ganzepoortstraat te Goes. Hij ontving 40 gulden van het Nijtengo-comité, te be steden bij de standhouders, 12 ge bakvorkjes van Eureka, Breda en de bekende bon van Wasserij De Zon. Voorts vielen er prijzen, uitge loofd door de Adelaarzeepfabrie ken, de Ned. Persil Mij, Echfa en Fa. Hildernisse uit Middelburg. In totaal hebben thans 6581 per sonen de Nijtengo bezocht. Het muziekgezelschap „Hosan na" gaf o.l.v. Dir. Adr. Kousema ker een welgeslaagd concert. He denavond concerteert de Harmo nie „Euphonia" o.l.v. plv. Dir. C, Wisse. JACHT BIJ ZIJPE OMHOOG GEVAREN. Woensdagavond ca. 7 uur is een Nederlands zeiljacht, dat zou deel nemen aan de zeilwedstrijden te Zierikzee, in de Witte Pannenval- lei op de Ooster-Schelde in de buurt van Zijpe omhooggevaren. Met behulp van het te Zierikzee gestationneerde vaartuig der Rijkspolitie is het jacht in de ha ven van Zierikzee binnengebracht. Persoonlijke ongevallen hebben zich. niet voorgedaan. Het ongeval is te wijten aan de krachtige wind die op de Ooster-Schelde woei. DEBILTZEGT: Toenemende bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond: Geleidelijk toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Meest matige naar Zuidelijke richtingen krimpend* wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1