Bevel „Staakt het vuren" is nu gegeven L Commandant van X-divisie (blauw) kroop door het oog van een naald. Geslaagde historische optocht te Zierikzee. NIEUWS Mislukte doorbraak. OMVANG DER STRIJDKRACHTEN WORDT DRASTISCH BEPERKT. ROOFOVERVAL OP DE ASA KHAN. Prins Bira gewond hü vliegongeval. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het nieuwe republikeinse Kabinet. Zijn aanvalsplan in handen der Roden gevallen. Alle groepen waren goed verzorgd. SNIPPER Chinese communisten ver- gisten zich. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1321 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 4 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.07 u., onder 20.24 u. Maan op 19.09 u., onder 0.37 u. Hoogwater op Vrijdag 5 Aug.: Vlissingen: 11.08 u. 1.64 m„ 23.47 u. 1.48 m. Terneuzen: 11.37 u. 1.83 m., u. m. Wemeldinge: 12.44 u. 1.47 m., u. m. Zierikzee: 12.25 u. 1.26 m., u. m. De heer Sam de Wolf, een van de leidinggevende figuren in de Partij van de Arbeid gaf onlangs in „De Vlam" een be schouwing over de gemeente raadsverkiezingen. Het merkwaardige daarin was, dat hij de stemmen van de P.v.d.A. en van de C.P.N. als geest- verwante groepen sa menvoegde, om zo het totaal der socialistische stem men te kunnen bepalen. Hij betreurt het, dat het zo wanhopig in zichzelf verdeelde socialistische leger in de vier grote steden, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht van 55.6 pet. in 1946 gedaald is tot op 48.7 pet. in 1949. De P.v.d.A. bracht het er heel wat beter af dan de C.P.N maar gezamenlijk hadden ze toch een zeer belangrijke ach teruitgang te boeken. Waar, zo vraagt de schrijver dan verder, zijn nu al die ver loren gegane socialistische stem men gebleven? Een groot aantal communisti sche kiezers liepen over naar de P.v.d.A., maar een even groot of iets groter getal kiezers vluchtte aan de andere kant uit de P.v.d.A. weg. \\T at heeft nu, zo vervolgt >5 Sam de Wolf, dit zo sterke „electorale transitover- keer" bewerkt? Dat, wat uls doorbraak bedoeld was, heeft zich als doorvluch gerealiseerd! Een nieuwe tijd was voor Ne derlands politiek aangebroken, zo zei men. De band tussen po litieke partij en kerk zou op houden te binden, de vooruit- strevenden in de Christelijk Protestantse groepen, en in ote katholieke partij zouden met alle werkelijke progressieven uit de vroegere S.D.A.P. en uit de Vrijzinnige Democratie één grote groep vormen, die de Ne derlandse politiek zou leiden naar de nieuwe idealen. Onmid dellijk in 1946 bleek reeds, dat deze „reële" politiek van onze zo „realistische" democratische socialisten falikant uitliep. En de katholieke volkspartij, de grote aanwijzer van het blijvend verband tussen kerk en bepaal de politieke partij kwam, zag en overwon! In 1948 was er van de door braak bijna niets meer te be speuren en wat er toen nog daarvan bestond, is in 1949 mat de „doorvlucht" verdwenen. Want tot hen, die dit ontken nen, wenden wij ons met deze vraag: Waar komt die aanwas der Protestants Christelijke groe pen van 1946 tot 1949 anders vandaan? Dit wordt hier niet met leedvermaak geconstateerd, integendeel, maar uitgesproken dient het te worden." TI ier wordt openlijk toegege- -1 1 ven, dat de doorbraak in 1946 met zoveel ophef aange kondigd, volkomen mislukt is. En er ia goede hoop, dat die mislukking bij volgende verkie zingen nog duidelijker zal blij ken. Feit is toch, dat de P.v.d.A. zich in meerdere opzichten steeds meer naar links keert. Met de „doorbrekers" uit de Chr. partijen wordt weinig re kening gehouden en hun in vloed op de leiding blijkt van geen betekenis te zijn. De P. v. d. A. volgt precies dezelfde koers als voorheen de S.D.A.P. en vaart op hetzelfde compas. De doorbraak mislukt; wij constateren het met genoegen. Maar met dit te constateren zijn we niet klaar. Het moet voor de Prot. Chr. partijen een nieuwe prikkel zijn tot het propageren maar ook tot het beleven van haar beginse len. Tot versterking zowel van de werkkracht als de werf kracht. De Nederlanders en de Republikeinen hebben gisteren verklaard, dat er een eind is gekomen aan hun gewapend conflict en gezamenlijk opdracht aan hun legers is gegeven de vijandelijkheden te staken. De wapenstilstand zal op Java om middernacht plaatse lijke tijd volgende week Woensdag ingaan en op Sumatra om middernacht de daaropvolgende Zondag. Uiteindelijk is de overeenkomst gericht op algeheel terugtrekken van het Nederlandse leger en een drastische beperking van de om vang der Republikeinse strijdkrachten. Als een eerste stap bestaat het plan om het aantal militaire patrouilles te verminderen en ver volgens het aantal buitenposten. 12 Katholieke geestelijken in Tsjecho-Slowakije geëxcom- municeerd. Ongeveer 12 van de 4500 geeste lijken in Tsjecho-Slowakije zijn tot dusver geëxcommuniceerd wegens het steunen van de door de regering opgerichte „Katho lieke Actiecomité's", zo heeft een kerkelijke dignitaris aan Reuter meegedeeld. Ondanks de dreige menten van de regering en de druk der communisten steunen nagenoeg alle geestelijken de bis schoppen in hun houding jegens de staat, zei hij. De zegsman sprak het vermoeden uit, dat de geëx communiceerde geestelijken door de politie zouden worden geholpen om hun functie te kunnen blijven uitoefenen. In de gelijktijdig om 23.30 uur plaatselijke tijd (13.30 uur Ned. tijd) aan de legers uitgegeven or ders wordt gezegd: „Alle maat regelen moeten worden genomen om het vuren te staken en een einde te maken aan alle daden die de andere partij kunnen benade len." Het beëindigen van -de Neder landse militaire maatregelen en de Republikeinse guerilla in heel Indonesië, aldus vervolgt de or der, zal het mogelijk maken de vrede en orde te handhaven door samenwerking van de Nederland se en de Republikeinse strijd krachten. SOEKARNO: „Gooi alle koloniale tendenzen over boord." Voor Radio Djogjakarta heeft president Soekarno persoonlijk de bekendmaking van de staking der vijandelijkheden en de bijbehoren de proclamatie voorgelezen. Ver volgens hield de president der re publiek gedurende bijna twee uren tot de bevolking een toespraak, waarin hij een historisch overzicht gaf van de onafhankelijkheids strijd van Indonesië en een ver klaring van het tot stand komen van de overeenkomst tussen de heren van Royen en Rum, welke thans haar uitwerking heeft ge vonden in de order tot het staken der .vijandelijkheden. - Soekarno richtte tot de bevolking en de ge- wapenden een oproep om zich achter de regering te scharen en sprak de hoop uit, dat de Neder landers zullen voortgaan op de met het van Royen-Rum accoord ingeslagen weg. Het nieuwe Republikeinse kabi net zal, naar d'e correspondent van Aneta te Djokja verneemt, bestaan uit de volgende ministers: Minister-president Moh. Hatta. Eerste plaatsvervangende min.- pres. voor Java: de sultan van Djokja. Tweede idem voor Sumatra: Sjafruddin Prawiranegara. Binnenlandse zaken: Wongsone- goro (nieuwe partij Indonesia Raya). Buitenlandse zaken: Agus Salim. Defensie: de sultan van Djogja. Onderwijs: Sarmidi Mangunsar- koro (P.N.I.). Financiën: Lukman. Hakim. Justitie: Susanto Tirtoprodjo. Gezondheid: Tambunan (Chris tenpartij). Verkeer en openbare werken: Laoh. Voorlichting: Moh. Natsir (in dien deze aftreedt: Sjamsudin van de Masjumi). Godsdienstzaken: Kjai Masjkur. Sociale zaken: Kusnan. Economische zaken: Ksimo (Katholieke Partij). Gevolmachtigd minister in het buitenland: mr A. Maramis. Tot de strijdkrachten zeide Soe karno: „Ik beveel u, die gebieden, waarover u controle heelt, niet te verlaten. Blijft op uw plaats. Ik vertrouw, dat u dit bevel zult opvolgen en dat ge er voor zult zorgen dat deze, door de sjaat aangegane overeenkomst, niet wordt geschonden." Op de Nederlanders deed Soe karno een beroep, om „alle kolo niale tendenzen overboord te gooi en" en er een geheel nieuw bestel voor in de plaats te stellen. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat het geenszins in de bedoeling ligt, de Nederlanders leed te berokkenen. LOVINK: „De strijd is niet voor niets geweest." De heer Lovink, de Hoge Ver tegenwoordiger der Kroon in In donesië richtte tot de strijdkrach ten ter gelegenheid van het uit vaardigen der order tot het sta ken der vijandelijkheden, een toe spraak waarin hij o.m. zei: Meer dan drie jaren hebt gij thans de wapenen gedragen en uw taak is bovenmensêlijk zwaar geweest. Uw ontberingen, zowel lichamelijk als geestelijk, zijn gro ter geweest dan de meesten onzer ooit zullen kunnen beseffen. Een groot aantal uwer kameraden heeft het leven gelaten of draagt nog de toegebrachte wonden. Thans zal aan de republikeinse militairen, aan wie te voren vij andschap tegen de Nederlanders is ingeprent,' worden bevolen, in u geen vijanden meer- te zien. Met recht kunt gij en kunnen wij allen zeggen, dat de strijd dan toch niet voor niets is geweest. BUURMAN VAN VREEDEN: „Strydt samen met de T.N.I." Ook de commandant van hét Nederlands-Indonesische leger, de Luit. Gen. Buurman van Vreeden, heeft over de radio een toespraak tot de strijdkrachten gehouden, waarin hij er op wees, dat de he den uitgevaardigde order tot het staken der vijandelijkheden dient te worden nageleefd. Hij legde er daar! de nadruk op, dat niet kan worden verwacht, dat er nu on middellijk een toestand van rust zal intreden en dat er zich ook nu nog gewapende incidenten zul len blijven voordoen. „Daar er, be halve degenen die aan de andere zijde de wapenen hebben opgeno men uit overtuiging, er ook ben den zijn, die het alleen maar te doen is om te stelen en te plunde ren kan men. niet verwachten, dat deze benden de order letterlijk zullen opvolgen. Tegen deze ben den dient een ieder, die orde en veiligheid wil brengen, te blijven optreden." De legercommandant richtte tot het leger het verzoek, niet meer te strijden tegen, doch met de T.N.I. Men zie ook pag. 2. Kota Inten vertrok weer naar Indonesië. .Gisteren werden te Rotterdam aflossingsdetachementen van de Koninklijke Landmacht en het K.N.I.L. ingescheept, die om 5 uur met de Kota Inten naar Indonesië zullen vertrekken. Zoals men weet kwamen gedurende de laat ste thuisreis van de Kota Inten gevallen van pokken voor. Men heeft het schip onder deskundige leiding van onder tot boven ont smet, zodat naar men verzekerde, het schip geen besmetting kan overbrengen. De inscheping werd opgeluisterd door muziek van het muziekkorps van het regiment Huzaren van Boreel uit Amers foort. VOOR DE DEUR VILLA. VAN ZIJN De Aga Khan is te Le Cannst bij Nice door vier gewapende lie den van een hoeveelheid juwelen beroofd toen hjj en zijn echtgeno te, vergezeld van twee leden van het huispersoneel, per auto van hun villa wilden wegrijden. De rovers hielden de inzitten den van de auto met revolvers in bedwang en namen hen alie juwe len af die zij bij zich hadden. Zij lieten de "banden van de wagen leeglopen en verdwenen daarna met een eigen auto. De familie zou naar Deauville gaan voor een bezoek aan Prins Ali Khan en de Prinses (de vroe gere filmster Pita Hayworth). De echtgenote van de Aga Khan heeft medegedeeld, dat zij een be drag van vijf millioen Francs be schikbaar stelt voor ieder, die aanwijzingen kan geven die lei den tot de arrestatie van de da ders. Zij schatte de waarde van de gestolen juwelen op 200 mil lioen francs. Op haar verzoek heeft de politie toegezegd de na men van degenen, die inlichtingen verschaffen, niet bekend te maken Gisteren was het een- gloriedag voor Rood. ERGENS OF DE VELUWE, 3 Augustus. Verrassingen, waar over wfl gisteren schreien, z(jn vandaag niet uitgebleven. Tot het grote treffen tussen Rood en Blauw kwam het vandaag niet, maar wei werd Blauw enige malen zo gevoelig getroffen dat er van „heei pijnlijke verrassingen" gesproken kan worden. Ja, vandaag was het een gloriedag voor Rood. PRINSES IRENE wordt morgen tien jaar. De Daily Express meldt, dat de autorenner Prins Bira, die Zondag bij de races om de Grote Prijs van Zandvóort op de derde plaats ein digde, gisteren enkele schrammen en kneuzingen opliep toen hij met zijn zweefvliegtuig neerstortte te Okehampton in Devon (Engeland) In zijn val miste hij rakelings enige hoogspanningsdraden. Prins Bernhard te Dublin. Prins Bernhard nam deel aan een internationaal springconcours met het paard „Cool Star", eigen dom van een Brits officier. De Prins nam de hindernissen, welke zwaar waren, in een uitstekende stijl en kwam het parcours rond zonder fouten. Door de 20.000 toe schouwers werd hij hartelijk toe gejuicht. Prins Bernhard deelde met een amazone, die ook zonder fouten het parcours had „"gelegd, de eer ste en tweede prijs. De RussischTurkse betrekkingen. In diplomatieke kringen te Ankara meent men te weten, dat de afwezigheid van de Rus sische ambassadeur Lavritsjef, die Dinsdag met vacantie is ge gaan, van lange duur zal zijn en dat de Russische regering ■•voornemens is de ambassade toe te vertrouwen aan een zaak gelastigde. Men verwacht, dat de Ussr een politieke betekenis zal geven aan deze afwezigheid „om de nadruk te leggen op de slechte staat der TurksRussi sche betrekkingen". Volgens de zelfde kringen zal ook Bulgarije, welks gezant sedert enige tijd Ankara heeft verlaten, een der gelijke houding aannemen. Ondanks het minder gunstige weer is de grote historische op tocht, die gistermiddag door bijna alle straten van het 11 C0-jarige Zierikzee trok, een groot succes geworden. De ontwerper en lei der van deze optocht, de heer VVim Abeleven, kan met voldoening terugzien op zijn werk en dat kuunen zeker niet minder de hon derden dames en heren, jongens en meisjes, die aan dit gebeuren hun spontane medewerking verleenden. Engels jachtje verkeerde in nood. Een Engels jacht, genaamd de „Yansing", afkomstig uit Chat ham, dat wilde mee doen aan de race Ostende-Portsmouth is gis teren door het slechte weer uit de koers geraakt en bij het licht schip Goeree terecht gekomen. Daar werd het scheepje, dat in nood verkeerde, opgemerkt door de mailboot Koningin Emma van de Maatschappij Zeeland. Deze boot waarschuwde de Ioodsdienst te Hoek van Holland. Hierop voer de sleepboot „Schelde" van Smits en Co. Intern. Sleepdienst uit die het jacht binnen bracht in Maas sluis. De „Yansing" liep geen schade op en ook de bemanning van vier personen kwam er, zij het dodelijk vermoeid, toch zon der kleerscheuren af. t Noord-Atlantisch Verdrag door Eerste Kamer aanvaard. De Eerste Kamer heeft het At lantisch Verdrag met 29 tegen 2 stemmen (communisten tegen) aanvaard. Het debat, dat drie uur duurde, werd gevoerd door de af gevaardigden Wendelaar (V.V.D.) Algera (A.R.), Beaufort (K.V.P.) Rey'ers (C.H.U.), Van de Kieft (Arb.) en Schalker (C.P.N.). De laatste toonde zich een verklaard tegenstander van het verdrag. Enige sprekers betreurden het, dat de politieke ontwikkeling tot dit verdrag heeft geleid. Liever hadden zij de vorming van een derde Europese macht als balans tussen de machten van de Ver. Staten en van de Sowjet-Unie ge zien. Mjnister Stikker heeft het ontwerp verdedigd. De militaire besprekingen te Londen. De chefs der Amerikaanse ge nerale staven helden gisteren met hun Britse collega's overleg ge pleegd in het kantoor van de Brit se minister-president. Door een woordvoerder van de Deense en Noorse militaire leiders werd na afloop van de bijeenkomst verklaard dat bijzonderheden wa ren besproken van een plan, dat voorziet in het stichten van een regionale defensieorganisatie, bin nen het kader van het Noordat- lantische Verdrag. KINDJE OVERLEDEN DOOR MIERENZUUR. Een kindje van twee en een half jaar te Hengelo (O.) bemach tigde in een onbewaakt ogenblik een flesje met mierenzuur, en dronk de inhoud op. Hoewel on middellijk medische hulp werd in geroepen mocht dit niet meer ba ten. De heer Abeleven heeft een his torisch verantwoord geheel ge maakt, dat in de opeenvolgende perioden de geschiedenis van Zie rikzee weergeeft. Er waren geen groepen bij (zoals in vele histo rische optochten helaas het geval is) die met de geschiedenis niets te maken hadden. Er zijn kosten noch moeite ge spaard om deze optocht te doen slagen en de vraag kan gesteld worden, of deze het schouwspel van weinige uren waard zijn ge weest. Daar staat echter tegenover, dat in een feestweek een histori sche optocht niet mag ontbreken Zij vormt een onmisbare schake.l in de keten der feestelijke her denkingen. In prettige afwisseling zijn de 17 groepen voorbijgetrokken, de éne beter verzorgd dan de andere, maar alle artistiek verantwoord. De bonte mengeling der honder den costuums uit bijna alle eeuwen dat Zierikzee bestaat, waren een lust voor het oog. Het is niet mogelijk van iedere groep een aparte waardering te geven. Wij moeten volstaan met het noemen van hetgeen ons in de diverse groepen het meest aan sprak. De groep „Zierik sticht Zierik zee", voorgesteld door de buur.t- ver. „Scheepstimmerdijk" gaf een originele indruk van het leven 1100 jaar geleden: mannen, die terugkomen van de jacht, kinde ren met boog en speer enz. Het „Kasteel 's-Gravenhof" werd voorgesteld door de buurt- ver. „Westerkwartier". Een mooie maquette met daaromheen de vol ledige hofhouding maakte dit on derdeel van de optocht tot een geslaagd geheel. De derde groep, voorstellend „St. Lieven, Schutspatroon" was eenvoudig maar smaakvol ver zorgd. De oudste industrie in Zierik zee was de „Zoutsiederij" en de hierop betrekking hebbende groep trachtte op de wagen het zo echt mogelijk voor te stellen. Een keurige praalwagen viel het meest op in de groep „Aan bieding Stadsrechten" (in 1248), uitgebeeld door de buurtver. „Oude Haven". Dat de groep „Jan van Renes- se", verzorgd door de V.V.V. te Renesse, overal een dankbaar ap plaus in ontvangst had te nemen, was te begrijpen. Deze uitgebreide groep muntte uit door kleurige costuums en de marineklanten, die als bootsvolk Optraden, - werkten tot het succes zeker niet het min ste mee. Een hoge, met scharlakenrood gedrapeerde troon viel het meest op in de groep „De koning van Zweden geeft vrijheid van handel drijven", uitgebeeld door de buurt ver. „Dam". Aan het in d^ natuurlijke kleu ren uitgevoerde schip, bemand met kapitein, matrozen en koop lieden, dat domineerde in de groep „Oost-zeevaart", was bijzonder veel aandacht besteed. Het schip was dan ook een juweel. De buurt ver. „Nieuwe Haven" beeldde dit onderdeel uit. „Vreemde kooplieden uit Enge land en Lombardije" werd ver zorgd door de buurtver. uit de Hoofdpoortstraat. Eenvoudig, maar kostbaar wat de costuums betreft. Een zeer geslaagde miniatuur kerktoren hadden de bewoners van de Meelstraat gemaakt. De werklieden waren nog met de bouw bezig. Jammer, dat achter deze wagen een andere, maar kale wagen op luchtbanden meehup- peldc. „Philips de Schone" was de groep van de Zierikzeese "Visserij- ver. „Helpt Elkander". Het gezel schap had plaats genomen in een fraai galjoen, dat „Den" Juliaen" heette. De meest uitgebreide groep en zeer goed geslaagde was die, wel ke voorstelde de intocht van Ka- rel'V in 1540. De buurtver. „De Stenenbrug" nam deze voor haar rekening. De groep viel in vier onderdelen uiteen. Een grote verscheidenheid i van verzorgde costuums maakte haar een object van d ankbare ovaties van het publiek. De Watergeuzen, leden van de Verenigde Schippers, hebben mis schien wel honderd keer het „In naam van Oranje" gezongen. Zij werden er niet moe van en ook dat bewees, evenals hun krijgs haftig uiterlijk, d" zij echte Wa tergeuzen konden zijn! De buurtve^. ,,'t Vrije-Jonne- wekken" had de verzorging op zich genomen van de groep „Pie- ter Mogge in draagstoel". Onder de draagstoel zaten wielen van een kinderwagen en dus werden de draagsters niet moe. Overigens ble-k Pieter Mogge nog piepjong te zijn en erg vrouwelijk van uiter lijk. Het pakje, dat hij droeg, was erg mooi. De volgende groep, voorstellen de de intocht van Lodewijk Napo leon, kwam voor rekening van de buurtver. „Poststraat-Manhuis- stiaat". Als wij prijzen moesten toekennen, zou deze groep met de erepalm zijn gaan strijken. Het was, of de figuren uit deze groep zó uit de oude tijd waren over gestapt. Prachtige uniformen 'en een zeer verzorgde grime, hetgeen wij niet van alle groepen konden zeggen. Een leuk intermezzo was de eerste stoomboot, voorgesteld door de buurtver. uit de Pieterselie- straat. Zó reisde men vroeger in Zeeland en de Zierikzeeënsiren uit die tijd hebben er van mee weten te praten! EeiV zeer waardig slot vormde de groep „Hulde aan ^ierikzee", uitgebeeld door de personeelsver eniging van „Zeelandia". Een uit gebreide groep met herauten te paard, tamboers, hoornblazers, steden, maagd met gevolg, draag sters van sleutel, rol. stadszwaard, stadsvaandel en -vlag, pages, die een enorme vlag droegen enz. Een voorstelling van de stad Zierikzee met als bekroning de rijzende zon, sloot deze groep en daarmee de optocht. Dat het in de nauwe straten van Zierikzee dikwijls moeilijk manoeuvreren was met de grote wagens valt licht te begrijpen. Hulde echter vror de koetsiers en de chauffeurs, die hun wagens met grote handigheid om de boch ten wisten te loodsen, zodat er hoegenaamd van geen vertraging sprake is geweest. De politie had één en ander (ot in de puntjes geregeld. Bij iedere groep liep een agent en op de kruispunten was de verkeersrege ling prima. Walki-talkies brachten tussen lopende politieposten en het politiebureau de nodige con tacten tot stand. Het begon des morgens om vijf uur, nadat des nachts grote troe penbewegingen waren opgemerkt Rood deed twee verkenningsacties Eén langs de spoorweg bij de Doornspijkse hei en één van de heuvels van Oldebroek, naar deze hei. Bij deze laatste actie bracht Rood de Blauwen een gevoelige slag toe bij het Soerel. Een heel peloton, de conmmandant incluis, werd gevangen genomen. Dat in spireerde de roden tot nog gro tere activiteit. Bij commandant en manschappen werd de reeds voor treffelijke strijdgeest nog meer aangewakkerd, ondanks het feit, dat men reeds 36 uur in touw was en ondanks de vele plensbuien, die de mannen bijna doorweekten. De commandant in het vak van blauw nam zijn gehavende com pagnie terug, waarvan Rood nie onkundig bleef. „CARPE DIEM" VOOR ROOD! Een in de loop van de dag uit gevoerde doorgezette verkenning van Rood leidde bij Blauw tot een ware debacle. De commandant van de X Di visie (Blauw), generaal-majoor W, T. Carp, is wat je noemt „dóór het oog van een naald gekropen." Op het ogenblik, dat hij met een zijner officieren op inspectie ging, voerde de rode troep juist een verkenningsactie uit. Generaal-majoor Carp kon met zijn officieren nog juist de benen nemen, maar hij moest zijn auto achterlaten. Hij bofte, dat de ro den de wagen over het hoofd za gen. Dat deden zij evenwel niet met de kaarten, tal van aantekenin gen en het operatiebevel der blau wen voor Donderdag, die de gene raat-majoor had moeten achter laten. Carpe Diem (pluk de dag), voor de roden natuurlijk! Men stelle het zich voor! Het aanvalsplan voor Donderdag, in handen van de rode troepen. Rood in èen begrijpelijke hoerastem- ming! „Men moet tot 15 Juli 1915 te ruggaan om zich een dergelijk ge val te herinneren. Toen toch kreeg Maarschalk Foeh het bevel van de Friedriehssturm der Duitsers in handen." JSnfin, er was leven in de brou werij gekomen. Vooral de rode troepen krijgen er Steeds meer plezier in. We maakten een ver- xennnig der huzaren mee op de hei. Reken maar, dat zij de vijand ,-an katoen gaven! Er werden rookgordijnen ge spannen en soms kwamen de pro- EYSKENS ZAL HEDEN BESLISSEN. Minister Eyskens heeft gisteren medegedeeld, dat hij vandaag zal beslissen, of hij zijn pogingen tot het vormen ener regering zal voorjzetten. Hij verwacht vandaag het definitieve antwoord der so cialisten. Waarschijnlijk zal Koning Leo pold vandaag of morgen een ver klaring afleggen. Toen men gisteren bij Helvoirt in de Drunense duinen een kudde van20 wilde zwijnen ontdekte zette men direct de jacht in. Een groot exemplaar en twee kleinere werden gedood. Een van de twee laatsten werd niet geschoten doch door een boerenknecht gegrepen en gewurgd. Gisteravond om etf uur heeft men te Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van de 48 jarige keel-,neus- en oor- arts dr Struycken uit Breda, die daar door een klap van het fok- kezeil van zijn jacht overboord was geslagen. In de «V.S. telt men thans meer dan vier millioen werklozen. Achttien personen zijn om het leven gekomen toen gisteren een bus in Marokko in een ravijn van 150 m. diepte stort te. De bekende Poolonderzoeker Richard Byrd zal in 1950 een nieu we expeditie naar de Zuidpool on dernemen. De vrouw van de tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde Duitse admiraal Rader, die sedert 1945 door de Sowjets gevangen werd gehouden is uit de Sowjetzone naar het westen ont snapt. Te New York deden zich gisteren 58 nieuwe gevallen voor van kinderverlamming. Men spreekt reeds van een epidemie. Gezinnen, die uit 8 of meer per sonen bestaan, komen voor ver krijging van een toeslag aan brandstoffen in aanmerking. De betrokkenen dienen zich op een nader te bepalen tijdstip met de distributiestamkaarten te wenden tot de plaatselijke distributiedien sten. En ook kunnen wederom aanvragen ter verkrijging van brandstoffen voor kamerbewoners worden ingediend. Op nader te be palen dagen, dienen de aanvraag formulieren hiertoe door de ka merverhuurders bij de distributie- diensten te worden afgehaald. jectielen vervaarlijk dicht bij de „oorlogscorrespondenten" terecht. Ja, dit was de dag van Rood. Maar, Blauw had ook bijzondere prestaties verricht. In de nacht en des ochtends waren vele afdelin gen opgetrokken. Van Zuid naar Noord, van West naar Oost waren zij op voorbeeldige wijze naar vo ren gebracht om straks Rood een afstraffing te kunnen geven. Afstraffing? Men vraagt zich af, wat gaat Blauw doen nu het aanvalsbevel in rode handen is? Het antwoord, dat morgen zal ge geven worden, houdt allen in spanning! Ons niet het minst! Zij schoten eigen schip in brand. De Woensdagochtend te Hong kong aangekomen leden der be manning van de „Amethyst" heb ben de beschuldiging van de Chi nese communisten tegengespro ken, volgens welke een Chinese rivierboot door het Britse fregat tijdens zijn ontvluchting uit de Jangtse in de grond zou zijn ge boord. De zeelieden verklaarden, dat het Chinese schip door de com munistische batterijen beschoten is, die dit schip voor de „Ame thyst" hielden en bleven beschie ten toen het Britse vaartuig zich reeds op verscheidene mijlen af stand bevond. Volgens de bemanning heeft de „Amethyst" Zaterdagochtend kort na 22 uur de plaats verlaten waar het schip sedert 20 April voor an ker lag. De „Amethyst" volgde gedurende 20 minuten een rivier vaartuig, dat eveneens de stroom afzakte. Vervolgens ontmoette het schip op korte afstand van Rose- Island twee veerboten, die stroomopwaarts voeren. Op dit moment werd een zware beschie ting van de oever af geopend. Een der veerboten werd onmiddellijk door de communistische batterijen getroffen. De „Amethyst" beant woordde het vuur en voer snel door, terwijl de kustbatterijen op de in brand geschoten veerboot bleven vuren. Gedeelte van Zuid-Beveland zat zonder stroom. Storing opgeheven, oorzaak wordt onderzocht. Een storing in het hoogspan ningsnet van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschap- pij tussen de Postbrug en Yerseke, zette gisteravond om kwart over elf een gedeelte van Goes, als mede de dorpen Wilhelminadorp Kattendijke, Wemeldinge en Yer seke in het donker. Door snelle omschakeling op eén ander net konden de P.Z.E.M.- techniei Goes t' nen een kwartier weer licht geven en zo achtereen volgens de genoemde dorpen, zo dat de storing cm half drie van nacht was opgeheven. Vandaag zal men de oorzaak onderzoeken. NIEUWS VAN DE NIJTENGO. De goedheid wordt immer beloond. Men ziet het weer, de goedheid wordt immer beloond. Hier een voorbeeld. De heer H. Pennings uit Goes nam goedmoedig gisteren vijf kleine jochies mee op de Nij- tengo. Hij kocht zes kaartjes, ge heel onbewust van het feit, dat tussen deze zes luttele stukjes pa pier het vijfduizendste zou zitten. Ieder stralend jog kreeg een kaartje. En laat hij voor zich zelf nu net het 5000-ste houden! Het leverde hem een prachtige gemak kelijke stoel op, een geschenk van het Nijtengo-comité. Vandaag ver wacht men nummer 6000. Laat die alvast voor een kruiwagen zorgen want er wachten hem (of haar) vele verrassingen,o.m. een geschenk van het comité en 12 taartvorkjes van Handelsonderne ming Eureka uit Breda, de mooie stand met dat tafelzilver. Gisteren was de eindstand 5495 bezoekers. Haast u dus!! Ter aanvulling van het pro gramma deelt men nog mede, dat Maandag van 8 tot 10 uur show- muziek wordt gegeven en Dinsdag „Crescendo" uit Vlissingen de slotaccoorden komt blazen in plaats van het Pijpercorps Excel sior dat verhinderd is te komen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Langs de Waddenkust aanvankelijk nog harde, overigens meest matige Westelijke wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, echter minder tal rijk dan gisteren. Tamelijk koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1